Jliruuir ^riJtsdjr Courant EERSTE BLAD BINNENLAND. hrt 'aste sel«de ABONNEMENT: Per kwartaal lij Lelden en In plaat sen waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor hei Riiitenland bij wekelijk- iche rending «<-50 Bij dagenjksche zending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad ?Yz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 31 MEI 1933 NO. 3979 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsL17M Elke regel meer0.22^ Ir.gez. Mededeellngen van 1—5 regels2-38 Elke regel meers 0.45 Bij contract belangriikp korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen COLIJNS PROGRAM Hoofdlijnen, maar geen vaagheden De Minister-president Dr. H. Coljjn heeft hedenmiddag eerst in de Tweede en daarna in de Eerste Kamer een regeeringsverklaring afgelegd, welke ons voorbereiden moet op de komende dingen en al de narigheden, welke de- uitwerking van een crisisprogram ons kan brengen. Thans zijn het nog maar hoofdlijnen; in September komt de preciseering. De aangekondigde plannen zijn op en top een crisisprogram; ze zijn boven dien geheel en volkomen Colijns pro gram. En zegr duidelijk wordt daarmee geïllustreerd, hoe juist de leider der anti-rev. partij de politieke diagnose vóór de verkiezingen heeft gesteld: op zijn program van vier punten gelukte het hem zonder veel moeite een regee- ringsprogram te bouwen, waaraan alle politieke partijen, welke van goeden wille zjjn in deze crisistijd gaarne hun medewerking verleenen. Natuurlijk: in crisistijd. Want de ongewoon moeilijke omstandigheden zijn oorzaak, dat er thans ministers zijn opgetreden, die straks met gloed maatregelen zullen verdedigen, welke zij enkele jaren geleden met de felste critiek overlaadden. Aan die economische crisis en de zorgelijke omstandigheden zijn dan ook de inleidende passages van de Regee ringsverklaring gewijd. Ze krijgen een bizonder aacent, doordat de minister president zich zoo hartelijk kon aan sluiten bij het kostelijke telegram, dat de Koningin aan president Roosevelt zond. Want Nederland is tot internati onale Samenwerking volkomen bereid en op de noodzakelijkheid daarvan zal straks minister Colijn te Londen dan ook nadrukkelijk wijzen. Zonder inter nationale maatregelen komen we niet uit de misère. Echter, dit beroep op eendrachtig optreden buiten de grenzen sluit activi teit in eigen land niet uit. Want op- nieuw is het financieele evenwicht ver stoord. Opnieuw moeten harde en on aangename maatregelen genomen wor den. Naar twee kanten zelfs. Zy, die meenen, dat met bezuiniging alleen voldoende resultaat te bereiken is, vergissen zich evenzeer als de licht- vaardigen, die beweren: 't Is zoo dood eenvoudig, men vrage slechts van de kapitalisten een extra heffing. Daartegenover stelt de Regeering haar overtuigingal werden alle belas tingen tot de grootste hoogte opge voerd, dan nog zouden we er niet ko men. Daarom is naast verhooging van belastingdruk ook inperking der pu blieke uitgaven noodig. Ja, het zal de vraag zijn, al wordt het hier niet ge zegd, .dat belastingheffing en bezuini ging voldoende effect zullen sorteeren en of we niet een deel der lasten zullen moeten afwentelen op het nageslacht in de hoop, dat dit sterker schouders heeft óm te dragen dan wij. Wat verzwaring der lasten betreft, wordt slechts, behalve de tijdelijke hef fingen, welke vooral nu niets tijdelijks hebben, genoemd de reeds ingediende Omzetbelasting welke hopelijk een zes tig millioen in 't laad je zal brengen. Van de Weeldeverteringsbelasting wordt thans niet gerept; misschien geeft deze belasting, hoe principieel aantrekkelijk ze ook is, in de praktijk zooveel rompslomp, dat men er tegen opziet. Dat de Minister van Waterstaat nauw betrokken zal worden bij werkverschaffing, wijst er o. i. op, dat wegenaanleg, grondverbetering en grondaanwinning op groote schaal zul len bevorderd worden. Over de bezuinigingen wordt verder niet gesproken. Dat ze niet alleen op zaken, maar ook op levende menschen betrekking zullen hebben, mag met re den worden verwacht; maar het doet weldadig aan in het slot van de volgen de alinea te lezen, dat de Regeering het als haar plicht beschouwt de cultureele en sociale volksbelangen blijvend te be hartigen. Straks bij de uitwerking kan dat naar twee zijden wel eens teleurstelling brengen: naar uiterst rechts, waar men (om dit woord maar te gebrui ken) op reactionaire maatregelen hoopt; en naar uiterst links, waar men zijn booze profetiën over Dr. Golijn niet verwerkelijkt ziet. De Regeering beschouwt afbraak der sociale wetgeving niet als het panacee voor opbloeiende welvaart. Zij west, dat daarvoor andere maatregelen noo dig zijn en zal tegen ordening van het bedrijfsleven evenmin opzien als tegen een radicale wijziging onzer beproefde handelspolitiek, welke ons echter in crisistijd in het slop voert. De knagende werkloosheid zou een in normale tijden ongewenschte wijzi ging thans wel eens noodzakelijk kun nen maken. Gelijk de Regeering het ook nood zakelijk vindt in de verdeeling der de partementale werkzaamheden een aan merkelijke verandering te brengen. Dat kost aanvankelijk wat geld, doch betere organisatie levert voordeel en beter werkverdeeling verhoogt de effec tieve kracht. De gewijzigde verdeeling spreekt o. i. voor zich zelf; we behoe ven er niets meer van te zeggen. Slechts wijzen we er op, hoe belang rijk het is, dat personeelbelangen bij Binnenlandsche Zaken komen ook in verband met het toezicht op de gemeen ten; terwijl het de aandacht trekt, dat blijkbaar met aller instemming, ook van den betrokken minister, de radio naar Binnenlandsche Zaken gaat. De liberale pers maakte hierbij een blun der; want zij had wel op de vingers kunnen uitrekenen, dat van dit kabinet- Colijn in geen geval een principieele ommezwaai naar de vrijzinnige omroep te wachten was. In het licht der omstandigheden is dit een zeer ondergeschikt punt. Im mers, naast financieel evenwicht en welvaartspolitiek komt thans de hand having van het gezag aan de orde. En heel het weldenkend deel van ons volk zal met instemming begroeten de ;se maatregelen, welke noodig mochten blijken om opruiers en onder mij ners van het gezag aan banden te leggen. Wellicht werkt deze mededeeling eds preventief, want gistermiddag ging het in de Kamer vrij schappelijk toe en als de beroepsopruiers voor de vierschaar gedaagd worden, zijn ze al len de onschuld in persoon. Doch zij mogen weten, dat zelfs de gemoedelijke Minister van Justitie hen niet met handschoenen, doch zoo noodig met handboeien zal aanpakken. Ons volk hoopt zijn vrijheid te be waren. Op dat punt zijn we zeer gevoe lig. Precies als de volksvertegenwoor diging, die ook jaloersch is op haar priveléges. Welnu, daaraan wil de Regeering niet raken. Zü verzekert nadrukkelijk, dat alle fascisme haar vreemd is, maai mag daarom ook een krachtig beroep op de volksvertegenwoordiging doen om eendrachtig met haar samen te werken. Moeten er, het wordt aan het slot nogmaals herhaald, onaangename an voor velen harde maatregelen worden genomen, dan zullen de Staten-Generaal moedig haar deel van de verantwoor delijkheid behooren te dragen. Doch gelukkig, het oog mag daarbij op God geslagen worden. Ondanks de scherpe scheidslijn, welke ons volk ver deelt, schroomt de Regeering niet te erkennen, dat ons volk een Christen natie is. En daarom is het niet alleen de Koningin, maar ook den Minister president geoorloofd, om, sprekend na mens de Regeering, ja, ook uit naam van vrijzinnige ministers den God der Vaderen te belijden ten overstaan van heel het volk. Die God moge ons ge nadig zijn en de Regeering bijstand verleenen om het waarachtig goede voor land en volk te zoeken ente vinden; door donkere dalen van econo mische depressies wellicht, naar hoog ten, waaromheen althans enkele zonne stralen van herstel en aanlichtende wel vaart spelen. NAAR DE TWEESPRONG .Alles wijst er op, dat de S.D.A.P. hoe langer hoe dichter bij de tweesprong komt, waar kiezen of deelen het parool zal zijn. Want het kookt en borrelt in de beweging; de leiding schippert en laveert om de Scylla der burgerlijkheid en de Charybdis van het communisme te ontgaan, maar raakt daar door juist het stuur kwijt en verdwaalt in de zóne der grondzeeën waar de gevaren zich verdubbelen. De economische medewerker van de roode pers schreef pas een paar artikelen over de moeilijkheden van Zaandam overigens ver beneden zijn maat; meer de magogisch dan economisch en kwam daarin tot de conclusie, dat de S.D.A.P. lieverlede genoodzaakt zal worden om do verantwoordelijkheid in 't bestuur der meenten van zich af te schuiven. Doch direct er op, komt de heer E. Polak, wethouder van Financiën te Amsterdam ons vertellen, dat straks de S.D.A.P. zich niet zal onttrekken aan de verantwoorde- Het crisisprogram der Regeering HET OPNIEUW VERSTOORDE FINANCIEEL EVENWICHT VERHOOGDE LASTEN, VERMINDERDE UITGAVEN Handhaving van het gezag De Minister-president, Dr. H. Colijn heeft hedenmiddag om één uur in de Twee de Kamer en om half twee in de Eerste Kamer de volgende regeering sv er- la r i n g afgelegd:' Het den 26sten der.er maand opgetreden Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele mededeelingen met be trekking tot het te volgen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U Mijnheer de Voor zitter erkentelijk voor de geboden gelegen heid om dit reeds enkele dagen na zijn op treden te kunnen doen. De zorgelijke toestand De toestand hier te lande en in Neder- landsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate gevoelen op de al gemeene volkswelvaart en op de daarmee verband houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordrongen van den plicht alles te doen wat mogelijk is om verdere inzinking to voorkomen. Het is om die reden, dat zij zich verheugt over den door den President der Vereenigde Staten gepubliceerden oproep tot samenwerking der Regeeringen op de komende economi sche conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen instemming heeft betuigd- De Regeerig is dan ook voornemens door haar delegatie naar die conferentie in deze rich ting krachtig mede te werken. Intusschen mag de actie, die men zelf ter hand nemen kan daardoor niet achterwege blijven. Eerste eisch is daarbij, dat het opnieuw verstoorde financieel evenwicht, worde hersteld. Dit is reeds noodzakelijk^ omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand econo misch en sociaal in zeer sterke mate zou vertragen. Voor het financieel evenwicht is allereerst een belangrijke inperking der publieke uit gaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan ook al zou het uiterste beproefd zijn om door belastinghefifng het evenwicht te her stellen. Bestendiging van de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equivalent daarvan, zoomede invoering van nieuwe heffingen waarbij in de eerste plaats ge dacht wordt aan het reeds ingediende ont werp op de Omzetbelasting zullen echter, naast sterke bezuiniging, althans voors hands onvermijdelijk blijken. Het verstoorde bedrijfsleven Om het herstel van de welvaart voor te bereiden zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economi sche wereldstructuur van Overheidswege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden wenscht de Regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueele wijziging van onze handelspolitiek. Voorts heeft het vraagstuk der werkloos heid de volle aandacht der Regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige verbe tering in den tegenwoordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig her stel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en inspanning van den kant der Overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aan dacht worden geschonken aan verruiming van werkgelegenheid en aan de werkver schaffing. De Regeering beschouwt het als haar plicht om met inachtneming van de finan cieele mogelijkheden, de cultureele en so ciale volksbelangen te blijven behartigen. Gewijzigde taakverdeeling Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoozeer ver zwaarde eischen met betrekking tot de olkswelvaart als ter wille van de door die zelfde omstandigheden in het leven geroe pen werkloosheidszorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den departementalen arbeid. De Minister van Economische Zaken dient in de toekomst zijn onverdeelde aan dacht te kunnen schenken aan de belangen Landbouw, Handel en Nijverheid en dus ontheven te worden van zijn bemoeiin gen met Arbeid en Arbeidersverzekering. Daarnevens is het der Regeering wen- schehjk voorgekomen deze bemoeiingen te vereenigen met die betreffende de Werk loosheidsverzekering, Arbeidsbemiddeling, Werkverschaffing, Steun verleen :ng en Volksgezondheid, welke alle te zaam onder gebracht behooren te worden in een Minis terie voor Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concen tratie van verwante belangen een zoodanige besparing op de uitgaven, dat zij de beperk te kosten, die de vorming van een nieuw ministerie medebrengt verre zal overtreffen. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te concentreeren op het her stel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de regelingen der ambtelijke salarissen en wachtgelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken izal worden bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te hou den met het ook uit financieel oogpunt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moeten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De zorg voor de belangen die aan de De partementen van Financiën en Waterstaat zullen worden onttrokken zal kunnen wor den overgedragen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Met deze regelingen hoopt de Regeering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past en voor vele vraagstukken een snellere op lossing waarborgt dan tot heden mogelijk Maatregelen tegen elk extremisme Dat het gezag zal worden hoog gehouden Stelt de Regeering met nadruk op den voor grond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook openbaart, zal met beslistheid worden opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de ordelievende bevolking en het verwekken van onrust zullen zonder ling worden tegengegaan. De Overheid kan daarbij op den steun der Re geering rekenen. Beroep op de Staten-Generaal De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet zoo kort na zijn optreden zich moet bepa len tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeelen aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroep op de medewerking der Staten-Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt dracht van allen om het door de moeilijk heden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. Een Christelijke natie De Regeering niet in de Christelijke volks aspiraties, die gelukkig een sterk en besten dig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke te genstellingen ,ter wille van de noodzake lijke eendracht vermijden. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met _e Regeering beseffen, dat de ongekend moeilijke vraagstukken waarvoor wij ons gesteld zien, niet tot oplossing kunnen ko men, indien men voor het nemen van on aangename en voor velen harde maatrege len zou terugeschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aan vatten. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten-Generaal van het grootste gewicht Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksvertegen woordiging beiden voor oogen staat, zal worden bereikt DEPARTEMENT VAN BINN. ZAKEN AUDIËNTIES. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij el- ken Maandag, te beginnen met 12 Juni, des namiddags om 2 uur. aan het departement van Binnenl. Zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departement wenschen te spreken. Persoonlijke of schriftelijke inschrijving bij den kamerbewaarder met opgaaf van on derwerp is noodzakelijk. lijkheid om het dreigende tekort te dekken. Dat kan wel eens beteekenen, dat deze fractie dus zal meewerken aan een even tueele loonsverlaging en de partij genooten zullen zich dan niet zonder verbazing af vragen, waarom een vorig jaar drie raads leden de woestijn werden ingezonden om o. a. vervangen te worden door de heer De Dood, die nu naar 't communisme afzakte en volgens zijn vroeger partijblad zich in de raad slechts belachelijk maakte. Blijkbaar wordt de roode Federatie reeds op een en ander voorbereid, want de frac tie-voorzitter, de heer Woudenberg, secre taris van het partijbestuur, heeft in een vergadering van roode raadsleden reeds be toogd, dat de jongste gebeurtenissen in het buitenland en de uitslag van de verkiezin gen in ons eigen land het noodzakelijk heb ben gemaakt de vraag te bespreken of een nieuwe oriënteering der sociaal-democrati sche politiek noodig is. Precies hetzelfde dus, als Mr. Duys in de zorgvuldig achtergehouden brochure uiteen gezet heeft en als betoogd werd door wet houder Boekman in het 6tudie-orgaan „d( Sociaal-Democraat". Ook hy wees herhaal delijk op de beteekenis van de tegenwoor dige tijd voor de S.D.A.P., welke zich be zinnen moet over de vraag, of de weg wel ken zij tot nu toe is gedaan, steeds gevolgd moet blijven, wil zij inderdaad de groote massa tot zich trekken. De S.D.A.P. wil v o 1 k s p a r t ij zijn, z hij en zij behoort zich daarop te richten. Eenvoudig is dit niet, meent de heer Boekman, „maar de ontwikkeling der g beurtenissen binnen, doch niet minder b u ten onze grenzen, dwingt ons d vraagstuk te onderzoeken." En wellicht zal het dan noodig zijn, dat de S.D.A.P. doelbewust haar front gaat ver- breeden. Er scheelt maar weinig aan of deze antwoordelijke leiders in de S.D.A.P. zullen het betreuren, dat zij geen bereidvaardig heid hebben betoond om Dr. Colijn te steu nen bij zijn nationale poging tot behoud van ons volk. Er is wel beweging ir>. deze kring. TWEEDE KAMER HEDEN KORTE VERGADERING De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens om nadat in de hedenmiddag uur te houden vergadering der Kamer door de Regeering mededeelingen betreffen de het te volgen regeeringsbeleid zullen zijn gedaan, dan voor te stellen, eventueele be sprekingen naar aanleiding van die mede deelingen den volgenden dag te houden met voortzetting zoo noodig op a.s. Vrijdag. VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER DE NOMINATIE. De nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer, gisteren door de Kanter op gemaakt, is schriftelijk aan de Koningin, die op Het Loo vertoeft, aangeboden. GEMIS AAN AANLEG Ons bereiken brieven en mededeelingen van personen, die volgens hun zeggen in de jaren omstreeks 1928 bij de Marine niet bevorderd werden „wegens gemis aan aanleg", doch die de ware oorzaak zoeken in het feit dat zij zich tegen de invloed der roode Marinebonden verzetten. Deze zaak is belangrijk genoeg om er meer aandacht aan te schenken. Daarom zouden we het op prijs stellen inliohtingen te ontvangen of adressen te vernemen van personen, die in 1928 tengevolge van zoo danige omstandigheden de dienst hebben verlaten. Wie helpt ons daarbij? (blz. 1) Do Minister-president, Dr H. Colijn, heeft hedenmiddag eerst in de Tweede en daarna in do Eerste Kamer een regeeringsverkla ring afgelegd. Aan de Tweede Kamer zal worden voor gesteld het debat over de regeeringsverkla ring morgen en eventueel Vrijdag te houden Voor de rechtbank te Almelo is het eerste geval behandeld van vervolging wegens overtreding der Godslasteringswet (blz. 2) Verschenen is het jaarverslag over 1932 van de N.V. Kon. Ned. Mij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned Indië. Het viermogendhedenpact nog niet getee- Rustig debat te Genève over de veiligheids kwestie. Prof. Rutgers over bet Nederland- sche standpunt. Duitsche maatregelen tegen Oostenrijk: et op het reizen. Een toelichting van den. Oostenrijkschen nazichef Habicht. Gistermiddag is een electrische trein bij het binnenkomen van 't station Krommenie ontspoord- Drie personen zijn licht gewond. De materieele schade is belangrijk. (bli. 51 Algemeene vergadering van de Chr. Me taal bewerkersbond te Nijmegen- (blz. S) De Tweede Kamer heeft de nominatie op gemaakt voor het voorzitterschap. Een in terpellatie-Wijnkoop is afgewezen. Te Middelburg is de algemeene vergade ring gehouden van de Alg. Ned. Chr. Amb- tenaarsbond- De Chr Boeren- en Tuindersbond heeft te Groningen de algemeene vergadering ge houden. (blz. 8) -i In de Prov. Staten van Zuid-Holland is de heer P- J. Brunt gehuldigd. De Prov. Staten van Gelderland hebben het voorstel aangenomen betreffende de bouw van een nieuwe electrische centrale. WATERSCHAP DE REGGE BELANGRIJKE BESLUITEN! In de te Almelo gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van het Waterschap de Regge is aangenomen het nadere voor stel van het Dag. Bestuur om een bijdrage van f325-000 te verleenen aan het Water schap „de Schipbeek" in verband met de afwateringsmogelijkheid van 26.000 H.A. op het Twenthe-Rijnkanaal en de sluiting der Oortjessluis. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de ge meente Almelo inzake omleiding van water door de Weezebeek. Tot lid der klassificatie-commissie werd benoemd dg heer A- Ottevanger te Almelo LUCHTVAARTAFDEELING SOESTERBERG RONDVLUCHT MET 50 VLIEGTUIGEN 1 Juli a.s. zal de luchtvaartafdeeling te S oester berg haar 20-jarig bestaan op eenvou dige wijze herdenken. Het ligt in het voornemen o.a. op Zaterdag middag een escadervlucht te houden over de voornaamste steden van Nederland met onge ler 50 vliegtuigen. Na terugkomst der vliegtuigen zal er receptie worden gehouden. NEDERL. VERBOND VAN CHR. MEISJESVEREENIGINGEN Het Nederlandsch Verbond van Christe lijke Meisjesvereenigingen heeft gisteren te Utrecht zijn jaarlijksche algemeene v» dering gehouden. De belangstellinj was groot. Uit alle oor den des lands waren afgevaardigden komen ten getale van ongeveer 450. Mevr. G. GerritsenLans, voorzitster van het Verbond, verheugde zich in haar ope ningsrede over de groote opkomst. Zij er op, dat de groote taak van het Verbond is: God te brengen in het leven der meisjes. De meisjes moeten mede door het Verbond God leeren zien. Verschillende huishoudelijke werkzaam heden werden afgedaan. Mevr. A. Hoek—Berkhof te Den Helder werd als lid van het Verbondsbestuur her kozen, terwijl in de vacaturen-mevr. Raabe en mej. Luitingh als leden van het Ver bondsbestuur gekozen werden onderschei denlijk mevr. E. R. Smitde Cock te Stets- werd (Gr.) en mevr. H. Tonsbeek—Das te Uithoorn (N.-H.). BURGEMEESTERS-JUBILEUM TE OUD BEYERLAND De burgemeester van Oud-Beyerland, d< heer A. C. de Vries Broekman her denkt dezer dagen dat hij vóór 25 jaar tot burgemeester werd benoemd. In verband daarmee zal op Woensdag 7 Juni de* mid dags half zeven in het Gymnastieklokaal der eerste Openbare School een huldiging plaats hebben- Deze geschiedt door de Raad namens da gemeente en het geheele ge m< a'Aepei ïl Voornaamste Nieuws. Het gemeentebestuur van Amsterdam doet :n poging tot bemiddeling in de diamant industrie. DE INDISCHE LANDSMIDDELEN IN JANUARI BATAVIA, 30 Mei (Aneta). De opbrengst van de Landsmiddelen over Januari 1933 bedroeg f 32,100,000 (f 37,100,000 v. j.). Het nadeelig verschil ad f 5.000.000 kan worden verklaard uit de mindere opbrengst van belastingen ad f 1,100,000, monopolies f 1,000,000, bedrijven f 2.300,000, diverse mid delen f 800,000, terwijl een hoogere op brengst van producten geconstateerd werd van f 200.000, veroorzaakt door de ontvang sten voor tin en steenkolen. DE ROODE PARTIJVOORZITTER GAAT TOCH WERKELIJK HEEN Gisteravond schreef de roode pers: „De Telegraaf' had een bericht, dat onze partijvoorzitter Jan Oudegeest voor nemens zou zijn af te treden. Het blad heeft de klok hooren luiden, doch weet niet waar de klepel hangt Oudegeest is het sinds eenigen tijd met zichzelf er oyer eens geworden, dat zijn leeftijd hem er langzamerhand toe moet brengen om het organisatorisch lei derschap der partij, dat hoe langer hoe zwaarder eischen stelt, in jongere han den over te dragen- Omtrent het tijdstip van zijn aftreden heeft hij echter nog geenerlei beslissing genomen. Het „Telegraaf'-bericht is dus in de hoogste mate voorbarig. Tot zoover Het V o 1 k-- Ons naschrift blijkt wel heel juist: 't be richt was alleen een beetje voorbarig. En, wat de 1 e e f t ij d van den heer Oude geest betreft Dit motief wekt toch eigenlijk de lachlust op- Nog pas heeft de SDAP ge- congresseerd enOudegeest dacht met aan aftreden. Nog pas klom hij in Brabant op een daï om een opruiend betoog te houden en werd hij in de roode pers gehuldigd wegens zijn ferm optreden. En nu plotselingafgeleefd- Och kom, maak ons toch niets wijs! HET GODSLASTERINGSWETJE VOOR DE EERSTE MAAL IN TOEPASSING GEBRACHT Te Almelo behandelde de rechtbank het eer ste geval vallende onder het z.gji. „godsl^te- rings-wetje", dat vorig jaar door het parle ment werd goedgekeurd. Het betrof hier het verspreiden van een pamflet tijdens den verkiezingstijd door twee leden van de afdeeling Lonneker der S.D.A P Dit pamflet bevatte een in scherpen toon ge stelde aanval op de Anti-Revolutionaire Partij waarbij deze verweten werd dat zy God ter zijde stelde als het in haar kraam te pas kwam. en haar levensbeschouwing op den ach tergrond stelde, om kiezers van allerlei rich ting te lokken. Tegen ieder der verdachten werd f20 of 10 dagen hechtenis geë ischt. De verdediger bepleitte ontslag van rechts- Uitspraak Einsdag 6 Juni a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1