TtlaucnnaiJe%m Gemengd Nieuws. DE LAATSTE DER TRIBUNEN DINSDAG 30 MEI 1933 Nederl. Chr. Grafische Bond 'JAARVERGADERING TE ZEIST In een omgeving van bloeiende bremi en geurende dennen vergaderde de Nederl. Chr. Grafische Bond te Woudschotcn, het confe rentie-oord van de N.C.S.V. Na opening door den voorzitter, den heer J. II o f m a n. waarvan wij reeds gister ver slag uitbrachten, werden de buitenlandscho en binnenlandsche vertegenwoordigers wei- kom geheeten. Het waren de heeren Paul Thr&nert, uit Berlijn, P. Claassens, uil België, L. Nelisson van den R.K. Grafisclien Bond en J. Schipper, van het C N V Van de Zwitsersche Bond en de Uos- tenrijksche Bond was bericht van verhinde ring ingekomen. Verder waren veel geluks telegrammen gezonden. De notulen der 22ste algemeene vergade ring werden goedgekeurd onder dankzeg- Dan kwam aan de orde de behandeling van het verslag van den secretaris waaraan wij het volgende ontleenen. Het verloop van het ledental. Eén van de belangrijkste dingen in de verslagen van onzen bond kan zeker genoemd worden de stand van het ledental. Daaruit blijkt mede de ontwikkeling onzer organisatie. Over de jaren 1931 en 1932 nam het ledental toe met 193 leden. Bedroeg op 31 December 1930 het ledental 2672, op 31 December 1932 kon het cijfer 2S65 genoteerd worden. De winst over 1931 was 159; die over 1932 echter slechts 34 leden. De samenstelling van het hoofdbestuur was eind 1932 de volgende: J. Hofman, 1ste voorzitter; A. S. Boone, 1ste secretaris-pen ningmeester; H. A. van Ingen Schenau, lsto pcnningmeester-2de secretaris, (dagelijksch bestuur); F. Licht, P. L. Poorter, VV. J. L Ruppert, J Smit, H J Tijssen en M J Wattel (gekozen uit de leden van de afdeeling Am sterdam); L. W. Caljouw, A. Fok, K. Hol- werda, *J. R. Jordaan, P Jukes en J. M. van Niorop, 2de voorzitter gekozen resp. uit de afdeelingen Zwolle, Rotterdam, Groningen. Den Haag, Haarlem en Utrecht). De aanleiding van het vertrek van vriend Schipper uit ons hoofdbestuur, was het jeugdrapport van 't C.N.V., in welks samen stelling Schipper een belangrijk aandeel had en dat tengevolge had een besluit om een bestuurder onzer vakcentrale in het bij zonder met de organisatie van en propa ganda voor het jeugdwerk te belasten. Uit een drietal candidaten werd Schipper ge kozen. Dit geschiedde door het Algemeen Bestuur van het Christelijk Nationaal Vak verbond, op 26 Aug. 1931. Het vertrek van Schipper noodzaakte ten spoedigste een plaatsvervanger aan te stel len. De uitslag der stemming was, dat vr. Boone, te Middelburg, overeenkomstig het bepaalde in art 31, alinea 3 van het huis houdelijk reglement met gewone meerder heid van stemmen gekozen werd. Het resul taat der verkiezing werd gepubliceerd in 't Grafisch Orgaan van 14 October 1931. Behalve dat in eenige jeugdclubs meer dere activiteit zich ontwikkelde, mag met verheuging gemeld worden, dat jeugdclubs werden gevormd in Alphen aan den Rijn, Haarlem, Hoorn, Leeuwarden, Middelburg en Sneek. Met de reeds langer bestaande clubs vormen de nieuwe een totaal aantal .van zestien. Het werk van de Vak-technische commis sie heeft goeden dienst bewezen. Vele schrif telijke en mondelinge cursussen werden gehouden, welke goede belangstelling had den. De sociale scholing vindt ook in stij gende mate interesse. Naarmate de economische crisis zich in ons land scherper afteekende in vele tak ken van industrie, ontging ons bedrijf den greep der depressie al evenmin. Ook onze bond zag het aantal leden, dat door den geesel der werkloosheid werd ge troffen, gaandeweg stijgen. Vooral het jaar 1932, en bijzonder daarvan de tweede helft, liet een sterke stijging van het werkloos heidscijfer zien. Uit dit staatje blijkt, dat in Januari 1931 het totaal aantal werkloozen van 73 op het ledental van onzen bond 2.7 pet bedroeg. Op 1 Januari 1932 was dit percentage ge- stgeen tot 6, terwijl op 31 December 1932 het cijfer tot 11.3 pet. geklommen was. Het hoogste cijfer gaf in 1932 de maand October te zien met 14.3 pet. De uitkeering uit de werkloozenkas beliep bver 1932 f 66.2S6.24 tegenover f 36.961.61 in 1931. Verder bevat het jaarverslag een over zicht van de collectieve overeenkomsten, de rechtspraak-commissies en hun werkzaam heden Ook van ziekte- en pensioenregeling. Verschillende afdeelingen kregen het woord over dit verslag en brachten warme hulde aan het beleid van het hoofdbestuur, terwijl dank werd gebracht aan den nieu wen secretaris, den heer Boone. Verschil lende vragen door de afdeelingen gedaan, «arden door den secretaris en het hoofd bestuur beantwoord. het Jaarverslag van den penningmeester, den heer van Ingen Schenau, ont leenen wij het volgende: Hadden wij het vorig jaar een vermogens- vermindering te boeken, thans sluit de balans met een belangrijke vermogensver i meerdering. Dat vindt uitsluitend zijn oor zaak in het feit, dat de beurskoersen der 'effecten zich in den loop van 1932 norma liseerden en de verkoopwaarde ongeveer op het oude peil terugkwam. Daardoor hadden vij nu een koerswinst van f 22597.86, die vij geheel op ons winstsaldo boekten. Wij verheugen ons over dezen gang van I zaken, omdat we een vorig jaar in ons ver- |slag een somberen toon lieten hooren en er ce\reesd werd voor verderen achteruitgang Gelukkig is dit niet het geval geweest en kwam het grootste deel van het verlies 1 onze kas terug. 'erkelijke saldo moet dus met dit Dearag verminderd worden, zoodat op do gewone huishoudelijke rekening van den bond f 28.792.43 min f22.597.96 is f6.194.37 als winst te boeken is. Hoewel dit bedrag beneden de raming bleef, zijn wij niet on tevreden De raming toch was f 10.800 saldo. We moeten echter niet vergeten, dat buiten de vorige begrooting een bijzondere uitgave werd gedaan aan kerstgiften van f3.016.97. Hadden wij daarop gerekend, dan zou do I winstraming niet hooger dan f7800 zijn ge wc,est. In dit licht bezien, valt het- nog mee 1 De inkomsten aan bondscontributie bV ven echter f 3000 beneden de raming. I Dit jaar is voor de werkloozenkas een zeer ongunstig jaar geweest Nimmer hebben de uitkeeringen een zoo groot bedrag gevraagd als in 1932. In totaal werd uitgekeerd i 06.286.24. Het spreekt vanzelf, dat dezo uitkeerin gen zeer sterk in ons vermogen ingrijpen De rekening over 1932 sloot dan ook met een nadeelig saldo van f 23.992.59. Daardoor liep ons vermogen terug van f 132.414.89 op 'f 108.422.30. Ziende op de groote bedragen aan uitkee- I ringen, meende het hoofdbestuur toch maat I regelen te moeten nemen, teneinde de finan- cieele positie der kas niet al te veel te ver zwakken en werd tweemaal de bijdrage voor de kas verhoogd. Ook hier werden door verschillende afdee lingen nadere inlichtingen gevraagd en dank gebracht aan den penningmeester. Hierna werden de vragen door den pen ningmeester beantwoord. De Voorzitter deelt naar aanleiding van het perceel op de Keizersgracht mee, dat 't hoofdbestuur besloten heeft dit gebouw op- in (je veiling te brengen en dan vorlïpc nnMvPAT f 8000. I treft de werkloosheid, duchtig onder de pogen gezien zullen worden. Op de weg ]van verdere ontwikkeling kan voor de werkloozen veel gedaan, opdat zij bewaard I worden voor de vloek van het Marxisme. Mogen de Chr. arbeiders in Holland de roe ping die zij zich gesteld weten, kunnen ver vullen. (Applaus). De heer Claassens was het hierna die de vergadering toesprak. Ik breng u de groeten over van uw Chr. collega's uit Bel gië, die wel niet in de toestanden verkee- iren als de Duitschers, maar die toch ook zuchten onder het juk der werkloosheid. Zeker 25 is geheel of gedeeltelijk zonder arbeid. Moge het werk dat tegen deze ramp gedaan wordt vrucht drage. De toekomst ,moet voorbereid om voor de jeugdigen weer ruim werk te krijgen! (Applaus). De heer N e 1 i s s e n sprak namens de R.K. Grafische Bond en uitte veel waardee ring over de N. C. G. B. Moge de samen werking tusschen de R.K. en de Prot. orga nisatie steeds blijven zooals zij was. Indien jhet vertrouwen in onze organisatie bestaan blijft, kan men zonder vrees de toekomst tegen treden. Op deze vergadering zag spr. dat dit grootelijks bij de N. C. G. B. bestaat len dit verheugt hem zeer. Slechts zoo is uitbouw van de Chr. maatschappij moge lijk. De heer J. Schipper sprak namens het C. N. V. Spr. vond het een verheugend feit dat de Bond zoo een goede secretaris heeft hervonden. Dit is wel gebleken uit het zoo goed uitgebrachte jaarverslag. Spr. I hoopt dat ieder er toe zal medewerken om de bond met zijn ledental op 3000 te bren gen. In de storm van dezen tijd moet het reeds bereikte door de branding heengedra- pen. Daarvoor moeten wij bidden en wer |kcn. ,De Voorzitter dankte de sprekers voor de woorden die zij gezegd hebben. Als volgend punt van de agenda kwam de begrooting aan de orde. Deze werd na eenige bespreking goedgekeurd. Bestuursverkiezing. In het bestuur werden de aftredende leden de heeren J. Smit, M. J. Wat te' H. Holwerda en J. M. van Niero herkozen. In de plaats van den heer H. -. Tijssen werd gekozen de heer G. Knerf te Amsterdam en in de plaats van den heer J R. Jordaan de heer L. Jansen van |Den Haag. Benoeming eerelid. De heer J. R. Jordaan werd uit dank voor het vele dat hij voor de organisatie verricht heeft, benoemd tot eerelid. Aan den heer W. J. L. Ruppert werd uit er- kenning voor diens verdiensten een «»®- schenk onder couvert aangeboden. CALVt-UtLri 5 IN POTJES. I nieuw in uc veumg to w. noodgedwongen het verlies, ongeveer f i accepteeren. Wat bezuinigingen betreft, wordt meege I deeld, dat geen speciale plannen voorge steld worden, maar dat dit het beste kan beslist worden door het hoofdbestuur. Onder dankzegging werden de verslagen van penningmeester en secretaris goedge- Dan kwam aan de orde het verslag van den redacteur van de bladen, den heer J I H o f m a n, die ook veel lof kreeg. Verschil lende afdeelingen gaven uiting aan hun I waardeering voor het werk van den redac teur van de bladen van den Bond. Hierna was het woord aan den heer ïhranert uit Duitschland, die enkele vriendelijke woorden sprak. De indruk die wij van het Hollandsche organisatieleven I hebben is heel prettig. Wij hebben nu in Duitschland geen Chr. Nat. Arbeidersbond meer. Wij zijn ervan overtuigd, dat de op gave die wij hebben nog niet vervuld is, imaar dat wij, zij het dan in een ander raam, volgens onze roeping verder werken moeten. Wij hopen, op de nieuwe weg het I Marxisme geheel te overwinnen, zooals dat ook in Holland moet gedaan worden. De |taak in de toekomst voor de Duitsch Chr. Arbeiders is het Marxisme ook uit de har ten en geesten weg te werken. Wij zullen I rustig en moedig verder gaan, al is ons dan veel ontnomen. Wij weten nog niet of de sprong van het Nationaal Socialisme niet te kort geweest is; zoo wel, dan is het een donkere toekomst die Duitschland tegen igaat. Wij als Christelijke arbeiders willen Ier toe meewerken dat de huidige omwente ling niet te kort schiet. I Mogen de Hollanders hen helpen een goe de resonans in de geheele wereld te krij gen, opdat zij niet zoo eenzaam staan als thans. Als het zou gebeuren dat geen con- Itact meer mogelijk is met de Christ geor ganiseerde arbeiders in andere landen, als b.v. het materialisme zou komen inplaats van het marxisme, dan rekenen wij toch op "w moreelen steun. Niet vergeefs zijn wij uit een christelijk geslacht, om nu maar zonder meer onze .idealen prijs t>e geven. Wij zullen trachten mee te werken de huidige omwenteling in goede banen te leiden. Met enkele geestige I woorden waarin hij de goede verhoudingen onder collega's in Holland prees, dankte Jspr. voor de uitnoodiging. Spr. sprak de hoop uit dat de crisis-moeilijkheden die ook Holland heeft te verduren, vooral wat be- ALGEMEENE VERGADERING TE NIJMEGEN Vooral nu bouwen en bewaren Vandaag en morgen wordt te Nijmegen ..i Hotel „De Bonte Os" de algemeene ver gadering gehouden van den Chr. Metaalbe werkersbond. De vergadering ving vanmiddag 12 uur an en stond onder leiding van den Bonds- oorzitter den heer F. Élkerbout van Leiden. Openingsrede Na gebed en Schriftlezing wees de Voor zitter op de ernstige tijdsomstandigheden, aaronder deze vergadering ge houden wordt En at zal de toe komst brengen? Ongeloof steekt stout den kop op heeft in den slechten economi- schen toestand 'n krachtigen steun Intusschen kun nen wij ook, al dus spreker, met vreugde consta- teeren, dat onze eigen menschen meer tot de ertuiging ko men, dat dubbele Redacteur orgaan. ,Tot redacteur van het Grafisch Orgaan werd herbenoemd de heer J. Hofn Referaat J. Hofman. Vandaag hield de voorzitter, de heer .T Hofman, een referaat over de vraag „Verdient het aanbeveling arbitrage, voor alsnog zonder bindende beslissing, te aan vaarden?". Hieronder vindt men een korte samenvat ting van spr.'s betoog: 1. Het recht van werkstaking werd reeds i<n 1891 op het eerste christelijk sociaal con gres eritend. De daar aangenomen conclusie die voor de christelijke arbeidersbewegifig tot nu toe richtsnoer bij haar optreden in geval van arbeidsconflict is gebleven, luidt aldus: Het recht van werkstaking, mits in elk geval nooit als politiek instrument, of als moedwillige contractbreuk, kan geens zins worden ontkend. 2. Hoeiwel werkstaking als middel tot het verkrijgen van recht wordt aanvaard door de christelijke arbeidersbeweging, moet wor den erkend, dat een andere weg, waarlangs dit doel bereikt kan worden, om allerlei *•"- denen voorkeur verdient. 3. Een middel, dat aanspraak op die voor keur kan maken is arbitrage ter beslechting van arbeidsgeschillen. 4. Bij het toepassen van arbitrage moet vaststaan, dat het recht doorslag geeft en de bevrediging van het rechtsgevoel door beide partijen wordt bereikt 5. Arbitrage kan op tweeërlei wijze wor den doorgevoerd. De uitspraak der arbiters kan bij voorbaat voor beide partijen bin dend worden verklaard; zij kan ook den vorm dragen van een advies. Hoewel zij in het laatstgenoemde geval alleen van mo- reele beteekenis geacht kan worden, zal aan de partij, die door de arbiters in het ongelijk wordt gesteld, ingeval zij daarna nog haar machtsmiddelen aanwendt, om alsnog haar wil door te voeren, zoo goed als I onmogelijk zijn het recht van dit optreden aan te toonen. De publieke opinie zal haar optreden veroordeelen. 6. Het aanvaarden van arbitrage heeft o.m. het voordeel, dat de punten waarom trent overeenstemming is bereikt, niet meer in het geding worden gebracht, zoodat be sprekingen over arbeidsvoorwaarden, even tueel over de collectieve arbeidsovereen komst, die heel de arbeidersverhouding re gelt, niet door het vastloopen op een be paald onderdeel, geheel tevergeefsch zijn geweest. I 7. Als een bezwaar tegen het toepassen van arbitrage moet worden aangemerkt, 'dat de partijen niet meer ten volle onder Chr. Metaalbewerkersbond F. Eikerbout waakzaamheid thans geboden is. Ouden en jongen hebben den ernst der tijden in te zien, vooral nu men al meer en meer kan bespeuren de waarheid van wat altoos voor speld werd, dat de eindstrijd tusschen ge loof en ongeloof zal worden uitgestreden op het terrein van het economische en so ciale leven. Die strijd zal zwaar en moei lijk zijn, doch als wij 't oog gericht houden op onzen God, dan zal Hij ons kracht schen j ken om als kloeke Christusbelijders op te komen voor de eer van Zijn Naam en de heiligheid van Zijn ordinantiën. Spr. wijst voorts op het fascistisch gevaar zooals zich dat heeft ontwikkeld in Italië en in den laatsten tijd ook in Duitschland. Van allen kant dreigt dus het gevaar en meer dan ooit is het noodzakelijk ons be ginsel zuiver te bewaren en te zorgen, dat geen vreemde elementen onze vesting bin nen dringen. Vooral nu worden we geroe pen tot bouwen en bewaren. Vervolgens wijst Spr. dan op den groei van het ledental van den bond gedurende de laatste twee jaren. Op 1 Januari 1931 waren- ingeschreven 8056 leden terwijl dit cijfer op 1 Januari 1933, 11036 was. Dat met deze vooruitgang ook onze verantwoorde lijkheid zwaarder geworden is, spreekt van zelf. De wetenschap echter, dat het hoofd bestuur bij al den moeilijken arbeid reke nen kan op de medewerking van onze men- 1 schen in de afdeelingen, stemt tot groote vreugde. Spr. memoreert verder wat gedaan werd ten opzichte van het jeugdwerk in de orga nisatie. In verschillende afdeelingen kon reeds tot het oprichten van jeugdclubs wor den overgegaan en het hoofdbestuur zal gaarne ook dezen belangrijken arbeid be vorderen. Zoo werd o.m. aan een 60 tal jeugdige vrienden reisgeld verstrekt om deel te nemen aan de bekende werk- en leerkampen. Ook over den financieelen toestand van onzen bond, zoo gaat Spr. voort, kunnen wij dankbaar gestemd zijn. Niettegenstaan de in het vorig jaar een belangrijk offer door de bondskas werd gebracht aan de werkloosheidskas en een betrekkelijk groot bedrag aan staking moest worden uitge keerd, is ons vermogen niet onaanzienlijk gestegen. Door de geweldige werkloosheid werden aan onze werkloosheidskas schier onmogelijke eischen gesteld. In 1931 werd uitgekeerd een bedrag van f755.523.92 en over het jaar 1932 de som van f671.510.66. Heel de positie van onzen bond overziende mogen wij constateeren, dat er ruime stof tot dankbaarheid is; zoowel moreel als fi nancieel gaan wij in de goede richting. Spr. doet dan uitvoerig mededeeling wat worden om zooveel mogelijk de teruggang van de loonen en arbeidsvoorwaarden te gen tc gaan. Inzonderheid staat Spr. stil bij het zoo belangrijke conflict bij de firma P. Smit en Co. te Rotterdam. Met genoegen maakt Spr. melding van het feit, dat weer tot vernieuwing van verschillende collec tieve contracten werd overgegaan en her innert dankbaar aan de door de regeering genomen maatregelen inzake de werkver ruiming. Sor. zegt met blijdschap te kunnen consta teeren dat de onderlinge verhoudingen in de Chr. Vakbeweging alleszins goed zijn te noemen. Ditzelfde kan ook gezegd worden ten aanzien der zusterorganisaties in dt- metaalindustrie. Helaas is dit niet het ge val in alle andere organisaties. Ten zeerste betreuren wij hetgeen thans in IJmuiden plaats vindt waar door de socialistische fa- brieksarbeidersbond een ongehoorde terreur wordt toegepast op de leden van onze Chr organisatie. Wij kunnen niet nalaten, zegt Spr., ook van deze plaats hiertegen ernstig te protesteeren. Als de Voorzitter vervolgens een en ander mededeelt over den toestand der Chr. Inter nationale, brengt hij in herinnering het sterven van den heer Fr. Wieher op 30 April j.l Staande hoort de vergadering aan de woorden van groote waardeering al het werk. dat deze overledene heeft gen tot stand brengen Tenslotte roept spr. een hartelijk welkom ie aan den afgevaardigde van het CN V., den heer Stapelkamp, de afgevaardigden van den Belgischen Chr. Metaalbewerkers- bond en van den R K. Metaalbew. Bond en aan de afgevaardigden der afdeelingen. Met den wensch, dat Gods zegen rijkelijk op den arbeid rusten moge, verklaart Spr. de vergadering voor geopend Met een har telijk applaus betuigt de vergadering met het gesprokene haar instemming. Na deze openingsrede werden verschillen de verslagen uitgebracht en besproken. We komen daarop nader terug. ulttn (1875 M.1 NCRV 8.00 Schriftlezing en meditaties. 8.15 Morgenconcert. ll'.30 Morgendienst door Da J. H. Donner Jzn.. 11.00 Uitzending van de Bondsvergadering te Utrecht .van het Ned. Verbond van Chr. Meis josvereeniglngen. 12.15 Grumofoon. 12.30 Middagconcert. 2.00 Lnndbouwuurtje. 3.00 Lezen vnn Chr. lectuur. 3.30 Concort. 5.00 Kindcruurtje 6.00 Concert. 7.15 Ned. Chr. Fersbur. 7 30 Zaïig 7.15 Spr. dhr. A. Stapelkamp, Seer. C N v 8.00 Oosterbeeksch eti ykorkest. 0.00 ..Dogma en geestdrift", door I'rof Dr Th. L. Haltjemo. te Groningen. 9 30 NCRV orgel. 10.30 Vaz Dlas. 10.40 Grsmofoon. llvereum (296 M.) VARA 8.01 Orgelcon cert. 8.30 Gramofoon. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Klein orkest. 12.30 Gramofoon. 12.10 Orgelspel. 1.10 Gramofoon. Klein orkest 2.00 Vrouwenuurtje Vooi de kinderen. 5.30 De Flierefluiters, 5.50 Gramofoon. 6.01 De Flierefluiter 6.20 Gramofoon. 6.30 De Flierefluiter 7.20 Zang. 8 20 Concert. 9.00 Orkes Dlas. 10.15 Orkest. - 11.15 Orkest. V.P.R.O. 10.00 Morgenw Vlaamaeh) 3S7.8 M.) 12.20 Gramo- 20 Concert. 5.20 Concert. 6.20 6.50 Gramofoon. 8.20 Ora- 9 20 Vervolg. 10.35 Graraofoo#. Dn ven try (1554 4 M.) 12 20 Orgelconcert 1.05 Orkest. 1.50 Gramofoon. 3.35 Orkest 6.05 Orgel. 6.50 De grondslagen der muziek Kalundborg (1163 8 M.) 12.21 Concert. Ochtendo Gramofoc 9.20 Omri uaterhausen. (1634.9 M.) €.50 meert 12.20 Gramofoon. 2.20 n. 5.20 Orgelspel. 8 20 Concert eporkest. Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert. 1.05 Gramofoon. 1.35 Orgel» Plano. 6.20 Militair concert APOLDRO-INKT De firma Talens en Zn. te Apeldoorn brengt iets geheel nieuws op inktgebied in de handel. Wie dagelijks de pen hanteert zal hier ongetwijfeld belangstelling voor hebben. Deze Apoldro-inkt is een inkt die èn als documenteninkt èn als vulpeninkt het hoogst bereikbare vertegenwoordigt Voor taan kan men dus met één inktsoort vol staan, die zoowel voor de gewone pen als voor de vulpen gebruikt kan worden. De flesschen worden in halve en heele liters in de handel gebracht en zijn voorzien van een practische schenkkurk, die zoodanig is geconstrueerd, dat morsen bij het schenken volkomen is uitgesloten. De Apoldro-inkt heeft zich dus bij de be hoeften van den tegenwoordigen tijd aan gepast KNOEIERIJEN MET STEUNLIJSTEN De Haarlemsche politie heeft vier leden en bestuursleden van de Steenzettersorgani satie, aangesloten bij het N.A.S., in bewa ring gesteld, omdat zij lijsten ingevuld zou den hebben, waaruit moest blijken, dat zij erkloos waren, terwijl zulks niet het geval De fraude geschiedde met medeweten van de bestuursleden. Naar aanleiding van de bekentenis door de gearresteerden, zijn drie nieuwe arrestaties geschied. Het is niet onmogelijk, dat er nog meer arrestaties zullen volgen. »-r in de afgeloopen periode gedaan moest de persoonlijke verantwoordelijkheid be sprekingen voeren en beslissingen nemen Er bestaat gevaar, dat de vertegenwoordi gers der partijen de verantwoordelijkheid op de arbiters zullen overdragen, waardoor de mogelijkheid om te komen tot overeen stemming door overleg verminderd wordt 8. De ontwikkeling van de verhoudingen tusschen werkgevers en arbeiders is nog niet zoover gevorderd, dat het aanbeveling verdient om thans lot bindende beslissing door arbitrage te komen. Wel verdient hei ernstige aanbeveling, bijzonderlijk in bedrij ven w-aar een collectieve arbeidsovereen- komt de bedrijfsverhouding regelt, een eer lijke en ernstige proef te nemen met het uitlokken van een niet bindende uitspraak door arbitrage over die punten, waarom trent geen overeenstemming tusschen par tijen kon worden bereikt. BEDELARIJ VAN DE ERGSTE SOORT VIJF GULDEN IN EEN KWARTIER Men meldt ons uit Rotterdam: Aan ergerlijke bedelarij heeft Zaterdag middag de politie een einde gemaakt. Op den Schiedamschesingel stond bij de Witte de Withstraat zekere L. B., woonachtig de Gen. v. d. Heydenstraat, te bedelen. Hij had, om medelijden op te wekken zijn 12- jarigen stiefzoon, die gedeeltelijk verlamd is, op een handwagen bij zich. Het tweetal maakte een erbarmelijken indruk, welke nog versterkt werd door een plakkaat, waarop geschreven stond, dat de man geen steun kreeg van Maatschappelijk Hulpbe toon en dat zijn gezin daardoor doodging van den honger. De waarheid is echter dat deze man geen steun 1-rijgt, omdat hij ge regeld bedelt, waarbij hij dan nog het ver lamde kind exploiteert. Voordat de politie Zaterdag ingreep had men kunnen nagaan dat B. in een kwartier vijf gulden had op gehaald. Op het bureau werd hij gefouil leerd, waarbij men niet minder dan 25 gulden op hem vond. B. is voorloopig wegens bedelarij ingesloten. .angen berg (472.4 M.) 7.05 Gramofoon 10.25 Mensch und Welt. 12.20 Populair con cert 1 2D Concert. 2.50 Gramofoon. 4.50 Concert. 9.20 Orgelconcert on don Reg. (365.9 M.) 12.20 Cone 1.06 Gramofoon. 1.35 Orgelconcert Piano 6.50 Concert 7.35 Concer BBC orkest 9 20 Orkest ar Us (Radio) (1724 M.) 8.05 Gramofoon 12.35 Omroeporkest. 12.50 OrgeL 1.25 Orkest 7.40 Gramofoon 6.20 Populair c 10,46 Gram en, dat de Radio-conferentie t6 ehoeve van de werkzaamheden mmissies heeft aangesteld, v vüf het belangrijkst zijn en do de regenng dec1 missie, die onder, golf lengte verdeeling. De tweede commissie onderzoekt de afwU- Ingen. De derde houdt zich bezig met de beperking De vierde, ondei oet het voornaami an het eigenlUke golflengteverdeellngsplL_. De vflfde commissie tenslotte, welke door en Rus wordt gepresideerd, behandelt Juridi sche kwesties. eerste drie commissies leveren dus het .«■«nclaal. waaruit de vierde het definitieve plan heert op te bouwen Het door de Union Internationale op haar laatste vergadering te Brussel voorgestelde plan zal zeer w&arschUa lUk niet ln den bestaamden vorm worden aan gehouden. maar wel zal het vermoedelUk tot basis kunnen dienen. Verschillende landen hebben bUzondere wenschen kenbaar gemaakt/ Zoo eischen de Russen drie lange golflengten lenders: daar deze landen groote bezwaren hebben. Onder de deelnemers aan het congres bestaat e hoop. dat de besprekingen op 1 Juni kunnen rorden beëindigd. 2. Het afsluiten de toewijzing d< i een verdrag over del golflengten aan de om- vastleggen van de maximaal toelaat hun veldsterkte. Voor hen, die van meening zijn, dat het ln Luzern vast te stellen golflengteplan even als het plan van Praag door de verschillende Sta ten niet behoeft te worden opgevolgd, dlene. dat de te Luzern genomen besluiten bindend zullen zijn en dat iedere voorgenomen veran dering minstens zes maanden van te voren aan alle onderteekenaal s van de overeenkomst moet worden medegedeeld, opdat deze hun meening kunnen kenbaar makeg. In dringends gevallen bedraagt dit tijdsverloop drie maan den. Het plan van Luzern zal niet alleen door de besturen der PosterUen ln de verschillende landen, maar ook door de Regeering worden DE KRAAI EN HAAR KIPPENKROOST Te Zevenhoven (Z.H.) werden bij Van P. door een kraai twee kippeneieren uitgebroed. Om ongelukken te voorkomen werden de kippenkuikens uit hun verheven plaats genomen en op den beganen grond gezet Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door Édw, BULWER LYTTON (56 „Ik wilde ioo gaarne een k™*?™ wapens zien rangorden voor Rome sprak de knaap met jongensachtige geestdrift. „En de Signora heet*, beloofd, dat ik met de wacht^aar de poorten mag trekken, om de hp richten te vernemen En de tijding der overwinning over te bréngen? - dat zult gij. Maar zij moeten u op een boogschot afstands laten blijven! Wat! Pandulfo, gij in het harnas? „Rome heeft al zijn kinderen noodig ant woordde de burger, wiens zwakke zenuwen sterk geworden waren door de algemeene gC,Tribuun, Giovanni di Vico is met honderd ruiters gekomen om den Goeden Staa. bij te Sta\Velzool - Dan heeft de Heero ons van een vijand verlost, om een verrader in onze kerkers te brengen! Breng dat kistje eens hier, Angelo - Dank u. - Luister nu! Pan dulfo lees deze brief" Met verbazing en ontsteltenis las de bur ger het antwoord van den listigen prefect op Colonna's brief. Hij belooft den baron om ln den stri met de banier .van den prefect tot hem over te loopen", zeide Pandulfo. „Wat moeten wij doen?" „Wat! neem mijn zegelring hier zorg dat hij onmiddellijk in de gevangenis van het Kapitoal wordt opgesloten. Zijn ge volg moet Rome verlaten en waarschuw hun dat, indien zij gemeene zaak maken met de baronnen, hun heer moet sterven. Zorg voor, dat het onmiddellijk gebeurt." Binnen een uur was het Romeinsche leger waarin grijsaards en knagen streden naast mannen in de kracht van het leven, op weg naar de Poort van San Lorenzo. Van de twintigduizend man voetvolk kon geen zesde gedeelte tot de soldaten gerekend worden; slechts de ruiters waren behoorfijk uitgerust en bestonden uit de mindere edelen e rijkste burgers. Aan hun hoofd reed Tribuun, in volledige wapenrusting, een krans van zilveren eiken- en olijfblade ren om den helm. Voor hein uit wapperde dt groote Gonfalon van Rome, terwijl het volk werd voorafgegaan door een processie 1 Franciscaner monniken, (want bijna geheele Romeinsche geestelijkheid was eens met den volksgeest en stond aj)n zijde van den vürigen volksleider). Lang zaam zongen zij een hymne, die onbeschrij felijk indrukwekkend en verheven klonk, waarbij het trompetgeschal en het doffe tromgeroffel aan het einde van elke stanza, een soort van krijgshaftig koor vormde. Zoo bereikten zij Üe wijde vlakte binnen de poorten, die sprak van ondergang verwoesting; opgesteld in lange rijen, met dch tot ver in de straten uitstrekten en een open ruimte in het midden lieten, wachtten zij de bevelen van hun aanvoerder. „Werpt de poorten open en laat den vijand binnen!" riep Rienzi met luide stem, toen de trompetters de nadering der baron nen aankondigde. Dapper en moedig waren de oproerige patriciërs dien morgen van een plek, hei Monument geheeten, op vier mijlen afstand naar Rome opgetrokken. Naast den ouden Stefano, wiens lange gestalte, krachtige bouw en vorstelijke hou ding prachtig uitkwamen in zijn rijke wapenrusting, reden zijn zonen, met Fran- gipani en Savelli, en Giordano Orsini, den broeder van Rinaldo. „Vandaag zal de tiran sterven!" sprak de trotsche baron, „en de banier der Colonna's zal van het Kapitool wapperen." „De banier van den Beer!" sprak Giordano Orsini toornig. ,De overwinning zal niet alleen aan u te danken zijn, heer!" „Ons geslacht had in Rome altijd den voorrang", antwoordde Colonna uit d( hoogte. „Stil!" waarschuwde Luca di Savelli ..verdeelt gij de huid van den leeuw reeds, terwijl het beest nog leeft? Het zal vandaag een heete strijd worden!" „Toch niet", meende de oude Colonna: „Giovanni di Vico zal bij den eersten aanval met zijn troepen tot ons overloopen, en scm migen van de ontevredenen daarbinnen heb ben beloofd, de poorten voor ons te open-u Wel wat zijn er voor berichten?" vroeg hij aan een spion, die buiten adem naar he> toe kwam rijden. „De poorten staan open geen speer glinstert op de wallen!" „Heb ik het niet gezegd, heeren?" vroeg Colonna, zich zegepralend omkeerend. „Ik denk dat wij Rome zonder slag of stoot zullen veroveren. Kleinzoon! waar blijft nu uw dwaas voorgevoel?" Deze woorden werden gericht tot Pietro, een zijner kleinzonen Gianni's oudsve zoon, een knappe jongen, pas veertien dagen getrouwd. Pietro gaf geen antwoord „Mijn kleine Pietro", ging de baron voort tot zijn metgezellen, „is nog zoo kort ge trouwd, dat hij gisternacht van zijn jong vrouwtje droomde, en daar ziet de arme jongen een slecht voorteeken in!" „Zij was in diepen rouw en gleed uit mijn armen onder den uitroep: „Wee, wee over de Colonna's!" sprak de jonge man plechtigen toon. „Ik heb bijna negentig jaren geleefd", her nam de oude man, „en zal dus wellicht g«mi veertigduizend droomen gehad hebben, waar van er twee uitkwamen, terwijl de anderen niets beteekenden. Reken nu zelf maar uit. hoe de kansen staan!" Zoo pratend waren zij genaderd tot op een boogschot van de poort, die nog steeds open was. Alles bleef doodstil. Het leger, voor namelijk bestaande uit vreemde huurlingpn maakte halt om te beraadslagen opeens werd er een fakkel hoog over den wal ge worpen; een oogenblik wakkerde de vlam aan, toen doofde zij sissend uit in het mod derig water onder aan den muur. „Dat is het afgesproken teeken van onze vrienden in de stad", riep de oude Colonna. ..Pietro, vooruit met uw vendel!" De jonge edelman liet zijn vizier neder, I stelde zich aan het hoofd van zijn soldaten, en reed, met gevelde lans, in galop naai de j poort Den geheelen morgen was de lucht bewolkt geweest slechts nu en dan had de zon zich even vertoond, doch nu brak zij plotseling door, en een stroom van licht glinsterde op de golvende pluimen en de blinkende wapenrusting van den jeugdigen ruiter, die eenige schreden vóór zijn troep onder do sombere gewelven verdween. Zijn soldaten volgden, evenals de ruiterij onder aanvoering van Gianni Colonua, Pietro's vader. Een oogenblik werd de stilte alleen verbroken door wapengekletter en hoefge trappel toen werd binnen de muren opeens de kreet gehoord: „Rome. de Tribuun en het Volk!" Het grootste gedeelte der aanvallers hield verbijsterd stil. Opeens reed Gianni Colonna zoo hard hij kon, terug van de joort „Mijn zoon, mijn zoon!" riep hij, „zij heb ben hem vermoord!" Aarzelend bleef hij staan. „Maar i'c zal hem wreken!" voegde hij erbij. Hij keerde om en rende opnieuw onder de gewelven door, toen een zwaar ijzeren gevaarte, in den vorm van een valdeur, plotseling op den ongelukkigen vader neer daalde en man en paard als een verminkte, bloedige massa op den grond wierp. De oude Colonna zag het, doch durfde nauwelijks zijn oogen gelooven. Eer zijn bende van haar ontzetting bekomen rees het gevaarte weer omhoog, en over het verpletterde lijk stormden de gcwapen.ieo volksscharen aan. Duizenden bij duizenden een wilden, bruischenden stroom gelijk. Ven alle kanten stortten zij zich op hun vijan Vn die pal staande, aan tucht gewoon, en geheel geharnast den aanval afwachtten. De Romeinen, heftig maar ongeoefend, vielen bij hoopen onder de wapens der huurlingen: doch zoodra er een viel, nam 1 een ander zijn plaats in; en steeds klonk onverzwakt hun kreet: „Rome, de Tribuun 3 het volk!" Door zijn zinnebeeldig hoofdtooisel ert zijn keizersmantel aan eiken pijl, aan iede- ren zwaardhouw blootgesteld, bestuurde Rienzi onversaagd eiken aanval, een zware strijdbijl zwaaiend, die de Italianen meester- I lijk wisten te hanteeren en die als hun nationaal wapen beschouwd werd. Door aüe woeste neigingen in zijn karakter aango- [Vuurd, verhit van bloed, gloeiend van hartstocht, strijdend als burger voor de vrijheid, als monarch voor zijn kroon, werd hij door zijn vijanden om zijn vermetelheid voor krankzinnig gehouden, terwijl zij tevens meenden, dat hij onder een bizondere be- siherming stond. Nu was hij hier, dan daar; waar de Romeinen verflauwden of de tegen partij scheen te verzwakken, daar schemer de zijn wit gevyaad en verhief zich zijn! bloedige strijdbijl. Doch zijn woede scheen meer gericht tegen de aanvoerders dan teg^n de minderen; en waar zijn klepper zich wendde hoorde men zijn stem: „Waar Colonna? „ik daag de Orsini's uit!" Driemalen werd de aanval herhaald; drie- J maal werden de Romeinen teruggeslagen; en bij den derden keer werd de Gonfalon, voor den Tribuun uitgedragen, tot op den grond gekloofd. Toen voor het eerst scheen (hij verbaasd en ontsteld: doch tegelijkertijd vatte hij weer moed, strekte den arm uit vuurde opnieuw zijn troepen aan. Wordt vervoïg3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8