DINSDAG 30 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE STATUTEN VAN DË LE1DSCHE DUINWATERMAATSCHAPPIJ Een „onschuldig" voorstel van den heer Van Eek MAAK DE EAAD VLIEGT EK NIET IN Vele hamerpunten Voorzitter de burgemeester, Mr. A. van 4e Sonde Bakhuyzen. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een plan voor den bouw van -een nieuw raadhuis van den architect Van Nieuwkerk te den Haag. Zal in de lees kamer ter visie worden gelegd. Een klacht van den heer de Cler over een volgens hem foutieve berekening door B. en W. bij de toepassing van de Bouw verordening, stellen B. en W. voor met ontvankelijk te verklaren. Beroep op den raad bestaat niet Klager kan in hooger beroep gaan. De hecren Wilbrink (c.h.) en Schul- Ier (s.d.) oefenen critiok uit op de toepas sing der verordening. De Voorzitter wijst er op dat de bouwvergunning al is verleend zoodat de bouw geen vertraging ondervindt, zooals de heer Schiiller veronderstelde. Het gaat om het principe en daarom kon de klager niet beter doen door bij de bevoegde mstan- ties in hooger beroep gaan. Volgens het voorstel van B. en W. wordt besloten. Het raadsbesluit waarbij de heer van Eek werd gemachtigd om B. en W. te interpel- leeren over de weigering van den Burge meester om op 1 Mei een optocht toe te staan, is door de Kroon tot 1 September geschorst. In behandeling komt daarna de agenda. De volgende punten gaan zonder meer onder den hamer door; Hamerpunten 1. Praeadvies op het verzoek vair F.A. Schilthuizen, om eervol oi^lag als hooia Ivan de o 1 school aan den Zuidsingel B. 2. Praeadvies op het verzoek van mej- a. C Boom, om eervol ontslag als onderwijze res aan de o. 1. school aam de Paul ICruger- str&at A, 3. Voorstel tot verhuring van de boven woning «Garenmarkt 6a, aan de weduwe I. M. I. Ritman—Herfst. 4. Voorstel tot verhuring van de boven woning Nieuwe Rijn No. 22a, aan A. Era- dl5k Voorstel tot wijziging van de met G. Willems aangegane overeenkomst van huur en verhuur betreffende een gedeelte grond en water langs den HaarlemmertreK yaartvveg en het Poelmeer. 7. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunning tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningslijn in de gemeente Kat ""IP* Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinder- kleeding en -voeding gedurende het jaar T Voorstel inzake het aangaan yan kas- geldleeningen gedurende het 3e kwartaal 10. Voorstel tot het instellen van een reclitsverordening tegen de N.V. Schie- damsch Goederenvervoer v.h. Gebr. ae Vringer, te Schiedam, tot vergoeding van aan de Kraaierbrug toegebrachte schade 11. Voorstel om ten aanzien van het op den hock van de Breestraat en de Vrou- wensteeg in aanbouw zijnde winkelwoon huis toestemming te verleenen tot over schrijding van de bij de veroidening op het bouwen en sloopen voorgeschreven maxi mum-hoogte. 12. Voorstel tot onderhandsche opdracht van het aanbrengen van een gesloten we&" dek op den Hoogen Morschweg en den Zoe- terwoudschcnweg aan de N.V. Moderne Wegenbouw te Heerlen. IS. Voorstel tot verkoop aan de provincie Zuid-Holland van het voormalig tolhuis met erf, nabij de Spanjaardsbrug, kad. be kend gemeente Leiderdorp, Sectie A No. 3105 en tot overdracht in beheer en onder houd aan die provincie van een gedeelte weg op den Lagen Rijndijk met de oever- yerdediging daarlangs. 14. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud van eenige strooken grond aan en nabij do Potgieterslaan en tot be schikbaarstelling van gelden voor hot op definitieve breedte brengen van een ge deelte van de Potgieterslaan en, voor zoo veel noodig van de OltmansstraaL 15. Voorstel tet het aangaan van een transactie met J. Zandbergen in verband met het verbeteren van den toegang tot het terrein van den Gemeentelijken Remi- gings- en Ontsmetüngedienst vanaf de Hen drikstraat 16. Voorstel tot het aangaan van een transactio met de N.V. Nationaal Grondbe zit inzake het in exploitatie brengen van haar terreinen ten Oosten van de Drift straat en ten Westen van do Zijl en tot be schikbaarstelling van gelden ten behoeve .van het bouwrijp-maken van eenige ge- meenteterreinen in dat stadsgedeelte. 17. Voorstel inzake den- aankoop van bet perceel Langebrug na 193 en tot beschik baarstelling van de voor dien aankoop c.a. benoodigde gelden. 18. Voorstel inzake den- aankoop van een perceel bouwterrein aan de P. J. Blokstraat, de overneming van een gedeelte sloot aan die straat en tot beschikbaarstelling van de .voor dien aankoop benoodigde gelden. De sport en de Zondag, 6, Voorstel tot verhuring en ingebruik- geving van de vier in aanleL zijnde voet- balvelden in oen Stadspolder. De h«er Bosman (v.b.) dringt er op aan dat de verhuring van gemeentelyke sportvelden in het vervolg ter hand geno men wordt door een vereeniging of com missie, opdat er weer eenheid in komt. De voorzitter antwoordt, dat zulk een vereoniging of commissie reeds over wogen wordt. Mevr. de Cler de Bruijn (s.d.) heeft er bezwaar tegen dat op de voetbalvelden des Zondags niet voor één uur mag wor den gespeeld. Spr. stelt voor deze bepaling uit de voorwaarden te schrappen. Wethouder Goslinga wijst er op, dat deze bepaling een consequentie is van het standpunt van B. en W. ten opzichte van deze materie. Nog onlangs is opnieuw do beslissing genomen dat ook de zweminrich tingen dos morgens zullen gesloten zijn. Do heor van Eek (s.d.) meent dat de raad hier staat voor een belangrijke beslis sing. Spr. komt er togen op, dat de raad zóó streng zou optreden dat men do Leid- sche jeugd zou beletten des Zondagsmor gens op de gemeentelijke terreinen te voet ballen. Als het voorstel van Mevr. de Cler de Bruyn in stemming gebracht wordt, staken de stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en (te heeren Vos, v. Eecke, Konijn, Bosman n v. Weizen. Het voorstel zal dus in de •olgende vergadering opnieuw aan de orde komen. 19. Nader voorstel inzake den bouw van 55 arbeiderswoningen op een terrein gelegen t isschcn de Lusthoflaan en Os- en Paar- denlaan. De heer K o o i s t r a brengt de geschie denis van dit woningbouw-vooretel in her innering. Spr. betreurt het dat de wonin gen thans weer kleiner gebouwd worden. Noodgedwongen zal spr. echter voor dit voorstel stemmen, tenzij de gemeente zelf een leening kan afsluiten die goedkooper is don het rijks\ oorschot. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Praeadvies op het verzoek van de N.V. Loidsche Duinwater Maatschappij in zake wijziging van haar statuten. De heer van Eek (s.d.) verdedigt zijn motie om de Statuien van do Leidsche Duinwatermaatschappij aldus aan te vul len, dat de zesde commissaris dezer Maat schappij wordt aangewezen volgens advies van het personeel. Spr. wil hiermede berei ken, dat het personeel medezeggenschap krijgt in de leiding van het bedrijf. Dit is van belang voor het bedrijf zelf en voor den goeden onderlingen geest. Conflicten kunnen op deze wijze vermeden worden. De democratische weg is de langzaamste maar leidt het zekerste tot het beoogde doel. De heer Verwey (s.d.) verdedigt zijn voorstel om den Raad de bevoegdheid te geven om te oordeelen over de personeels zaken bij de Leidsche Duinwatermaat schappij. Het personeel van de L. D. M. kan thans beschouwd worden als gemeenteper- soneel en het is niet gewenscht dat er ver schil bestaat tusschen de voorwaarden voor het gemeentepersoneel en het personeel van de L. D. M. De heer Beekenkamp (a.r.) merkt op dat de medezeggenschap zooals de s.d.a.p. die voorstaat in theorie en practijk nogal eenig onderscheid laat zien. Met zijn motie draait de heer van Eek de arbeiders van de L. D. M. een rad voor de oogen. Van de s.d.a.p zou toch mogen worden verwacht, dat zij zou trachten, als zij èen voorstel deed inzake medezeggen schap, dit voorstel eenigszins te doen be antwoorden aan de idealen die zij de ar beiders heeft voorgespiegeld. Hot doet wel vreemd aan dat de heer van Eek de men schen blij maakt met een doode musch. Het instituut van een personeelscommis saris is zinledig. De personeels-commissa- ris zal in den raad van commissarissen weinig in te brengen hebben. Het voorstel is niets anders dan een mooi gebaar. Ook het voorstel van den heer Verwey is niet te aanvaarden. De raad is incompe tent om over de personeelszaken van de L. D. M. te oordeelen en zou zich door het aannemen van het voorstel-Verwey, een bevoegdheid toeëigenen die hem niet toe komt. Het voorstel is a-sociaal en getut blijk van weinig vertrouwen in de perso- neels-organisaties. De heer Bosman vraagt naar de positie van den commissaris vanwege de gemeen te, den heer v. Ginkel. Is zijn positie niet overbodig geworden? De voorstellen v. Eek en Verwey kan spr. niet steunen. De heer van Weizen (comm.) zegt dat door den heer van Éck verkeerde il lusies worden gewekt De invloed van de arbeiders zal door een personeels-commis- saris niet in het minst worden bevorderd. Het voorstel-Verwey steunt spr. De heer W i 1 m e r (r.k.) merkt op dat de medezeggenschap een zaak is, waaromtrent een beslissing moet worden genomen voor het gemeentepcrsonoel in zijn geheel. Wethouder Goslinga heeft het gevoel gekregen dat de heer van Eek de zaken op zijn kop zet. Uit het personeel dat onder de directie staat een comralssissaris te be noemen die boven de directie staat 1b een absurditeit. Wat bedoelt d$ heer van Eek? Een commissaris buiten of uit het perso neel? Spr. heeft do indruk dat de heer van Eek het laatste bedoelt Eon personeels commissaris is echter heelemaal overbodig. Het commissariaat wordt langs domocrati- schen weg samengesteld. De heer van Eek heeft blijkbaar weinig vertrouwen in de democratie. Wat een onmogelijke positie zou zoo'n personeelscommissaris bekleeden. Laat men zich dat eens indenken. Wat het voorstel-Verwey betreft begrijpt spr. niet, dat dit voorstel niet is ingediend bij de verlenging van de concessie-voor waarden. Toen heeft men zonder aarzelen de personeelsbelangen overgelaten aan de driedubbel-overgohaalde brandkastbescher- mers. Maar nu het bedrijf grootondeels aan de gemeente toebehoort vertrouwt men plot seling de commissarissen niet meer en moet de raad over de personeelszaken be slissen. Dat is zooveel als een motie van afkeuring. Dat noemt men dan democra tisch. Een stem: dat is sociaal-democratisch. Wethouder Go6llnga: Juist Dat is dus hyper-ondemocratisch. Wat betreft de gemeentelijke commissaris merkt spr. op dat deze moet benoemd worden als gevolg van een bepaling in de concossie. Zoolang deze concessie voortduurt kan dit niet ver anderd worden. Of de gemeentelijk© commissaris moet blijven gehandhaafd kan ter sprake komen in 1936 als de concessie opnieul/ in behan deling komt. Geheime sitting. Op voorstel van den heer Wilroer wor den de deuren gesloten om de kwestie van de aftreding van de commissarissen onder oogen te zien. Als de deuren na een uur weer worden geopend deelt de voorzitter mee dat een voorstel van den heer Verwey is inge komen om de mogelijkheid van een beloo ning voor de Commissarissen uit de statu ten uit te lichten. Hot presentiegeld kan gehandhaafd blijven. De heer Van Eek repliceert en be strijdt de argumenten door de hoeren Bee kenkamp en Goslinga tegen zijn voorhiel angel n acht. 1 De hoer Verwey doet hetzelfde, echter alleen ten opzichte van hetgeen de heer Gos linga hoeft gezegd. De aanval van den heer Boekenkamp acht spr. geen bestrijding waard. De heer Beekenkamp repliceert eveneens. Spr. had gaarne gezien dat do heer van Eek eens had uiteengezet in hoe verre zijn voorstel wordt gedekt door de s.d.-principes inzake medezeggenschap. Spr. concludeert dat de voorstellen Verwey en v. Eek do medezeggenschap geen enkele stap nader brengen tot hun doel. Spr. voelt eel mieer voor een ondernemingsraad in den geest zooals do Chr. Sociale beweging die voorstaat. De heer Wilbrink (c.h.) verzot zich tegen de clausule in de statuten waarin do mogelijkheid wordt geschapen om presen tiegeld aan de commissarissen toe te kennen. Wethouder Goslinga loopt niet in de val die die heer v. Eek voor hem heeft op gesteld. Het voorstel van den heer v. Eek is principieel gevaarlijk omdat het de ge zagsverhoudingen uit het oog verliest. 1-Iet voorstel-Verwey is in strijd met het raads besluit dat de L. D. M. geen gemeentebe drijf zal worden. Over de kwestie van het presentiegeld en de beloonimg zal spr. gaarne een besluit van den Raad af wachten. De heer Wilbrink (c.h.) dient een motie in, waarin de Raad de wenschelljk- heid uitspreekt dat geen presentiegeld of belooning voor commissarissen in de Sta tuien wordt mogelijk gemaakt. De hggr Huurman (a.r.) is tegen dit voorstel. Het kan wenschelijk blijken per sonen als commissaris te benoemen buiten don Raad. Daarom is 't gewenscht althans de mogelijkheid in de statuten open te la ten dat presentiegeld wordt verstrekt Hot vnorstcl-Wilbrink (geen presentie geld) wordt verworpen met 24 tegen 9 stem men. Voor stemden de heeren Wilbrink, v Rosmalen, v. d. Heyden, Bosman, v. Eecko, de Reede, v. Es, WiJmer en Meynen. Het voorstel-Verwey (geen belooning) wordt aangenomen met 22 tegen 11 stem men. Tegen stemden de heeron v. d. Rey- den, Coster, Tope, Donders, Bergers, v. Es, de Reede, Goslinga, Splunter, Romijn, Huurman en Meynen. Het voorst el-van Eek (commissaris voor het personeel) wordt verworpen met 22 te gen 11 stemmen (de s. d. a. p. en de heer Vos). Het voorstel-Verwey (de raad beslist over personeelszaken) wordt verworpen met 21 tegen 12 stemmen (de s. d. a. p. en de lie* ren Vos en v. Weizen). Op voorstel van den heer Huurman wordt daarna het laatste agendapunt in zake hev geneeskundig schooltoezicht uitge steld tot de volgende vergadering. Daarna sluiting. STADSNIEUWS HET AFSCHEIDSCOLLEGE VAN PROF. KNAPPERT EEN HARTELIJKE HULDIGING Nadat Prof. Dr. L. Knappert gistermiddag zijn afsoheidcollege had gegeven, hebben nog verschillende personen bet woord gevoerd. In de eerste plaats sprak de heer D. van Breems, secretaris van de Algemeene Synode dor Ned. Herv. Kerk ,dle namens de Synode Prof. Knappert dank bracht voor de trouw en de nauwgezetheid waarmede hij zijn taak heeft vervuld. Ook de algemeene Synode heeft de vruchten van uw werk mogen pluk ken, aldu6 spr. Gaarne werden uw prae- adviezen in de vergadering van de Synode aangehoord en 6pr. hoopt dat ook thans nog de kerk en de wetenschap van het werk van Prof. Knappert zullen mogen proflteeren. Moogt gij, aldus spr., nog vele jaren genieten van het licht dat God doet schijnen ten tijde des avonds. Prof. dr. B. D. Eerdmans sprak namens de collega's van de faculteit der Godgeleerdheid en herinnerde aan de aangename verhouding, die er tusschen de hoogleeraaren in de God geleerdheid en Prof. Knappert heeft bestaan, Prof. dr. Pli. S. van Ronkel, decaan van de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerd heid, letteren en wijsbegeerte, wees op hot vele werk dat Prof. Knappert voor de Indo- logen heeft gedaan. Er is dan ook op voor stel van de faculteit een verzoek tot den minister gericht om het mogelijk te maken dat Prof. Knappert ook na zijn afscheid als hoogleeraar, de colleges aan de Indologon nog zal kunnen blijven geven. Prof. Knap pert heeft zioh daartoe eventueel bereid ver klaard. Prof. dr. H. M. van Nes haalde oude her inneringen op aan den tijd dat prof. Knap pert en spr. 50 jaar geleden in Amsterdam colleges volgden bij denzelfden hoogleeraar. Spr. dankte zijn collega voor de aangename samenwerking al de jaren dat zij samen aan de L. U. waren verbonden. Prof. dr. F. W A. Korff sprak eveneens een persoonlijk woord van dank. Namens de studenten bood vervolgens de heer M. A. van Beek mot eenige woorden van grooten dank aan Prof. Knappert eenige boekwerken aan, vergezeld van oen album met de namen van die dcelnemens aan dit geschenk. De rector-anagniflcuB, Prof. dr. J. Huizenga tenslotte, sprak eenige woorden tot Prof. Knappert van hulde en waardeering voor hetgeen de scheidende hoogleeraar voor de Universiteit heeft boteekont. Door zijn per soon nam hij in het leven van de Universi teit een centrale plaats in. Wij hebben eer bied voor een groote bekwaamheid en veel zijdige konnis, maar toch meer nog voor uw hart. Er ging een weldadige invloed van u uit. U is iemand, die men bijzonder graag mag en het was steeds weer een vreugde u te ontmoeten. We nemen nog geen afscheid van u, want behalve als privaat-docent, blijft ge nog als archivaris van den Senaat aan onze Universiteit verbonden. Nog vele jaren hopen we met u samen te werken. Prof. Knappert sprak eenige woorden van In huize Bruins werd na deze plechtigheid een druk bezochte receptie gehouden. KRANIGE REDDER. Gistermiddag om halfzeven geraakte de 6-jarige S. M., wonende in de Oosterstraat, diie met een vriendje op het terrein naast van Hoelens houthandel aan het spelen was in den Rijn te water. Dit ongeval werd op gemerkt door den aan de overzijde wonon- den rijwielhandelaar H. Ladan, die zich ge heel gekleed te water begaf, naar de over zijde zwom en het kand, dat reeds In de diepte was verdwenen, van een wissen dood redde. Ladan heeft reeds meerdere malen menschen van oen verdrinkingsdood gered. Een woord van hulde voor zijn kranig optre den is hier zeker op zijn plaaile. BURGERLIJKE STAND BEVALLENi M BoomNeuteboora a.; W Lug teravan Pile d.J M de JongDonders J BoeselHnMaseru d. H M TetteroHllgoi som d W H van Es—van Berkel d.; C \V Beur se— Booq z,; E P H v d Lof—Moller d, OVERLEDEN! J Geenjaar 2G j: P de Graaf 43 J.S R, H de Jong z 3 J,j N J M Vreeburg 3 wk,; A den HertogRuntft vr 69 J. QBKUWDl Th. O A GoddUn en \V Th van den; J J Heemskerk en M van Wfllc. ONDERTROUWD: C Criapün 35 ea P de Wit S« J. 3 OCTOBERVEREENIGING DE MEI-VERGADERING. Gisteravond is in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de Mei-vergadering gehouden van de 3-Octobcrvereeniging. Deze vergadering werd geopend door den Voor zitter, den heer W. v. d. Laan, die een woord sprak speciaal tot den heer W. Verinnigt, die de plannen voor het middagfeest van dit jaar zal uiteen zetten. De notulen werden door den secretaris, den heer N. G .Spaargaren, gelezen en goed gekeurd. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren H. J. P. Wassenaar, G. v. Deene en Ir. F C. Rauwenhoff. Daarna kwam aan de orde het belangrijk ste punt van de agenda: de vaststelling van het feestplan 1933. In de eerste plaats wer den vastgesteld de elk jaar weer torugkee- rende punten van het programma: de re veille te zeven uur, de koraalmuziek, uit- deeling van haring en wittebrood met con cert op het Waaghoofd, de avond van vroo- lijke kunst in de Stadsgehoorzaal, Vuurwerk De heer Parmentier gaf het bestuur in overweging in het morgen-programma weer kinderfeesten op te nemen. Wat het voornaamste gedeelte van den feestdag, het middagfeest betreft, merkte de Voorzitter op dat het plan van den heer Verburgt voor een historische optocht het vorige jaar verschoven Is. Omdat in dit Jaar herdacht wordt de 400ste geboortedag van Willem van Oranje, heeft het bestuur zich dit jaar weer tot den heer Verburgt gewend met het verzoek dit plan thans weer in te dienen. De heer Verburgt heeft dit plan ge wijzigd en toepasselijk gemaakt op de Wil lem van Oranje-herdenking. De heer Verburgt kreeg daarna het woord om het plan nader toe te lichten. Aan deze toelichting is het volgende ontleend: De op tocht zal bestaan uit 12 groepen, nml. Ie Gravin Ada van Holland in de Leidsche Burcht, belegerd in 1203; 2e. de gewapende burgers van Leiden, die ter krijgstocht gaan naar Deventer, in den strijd om den bis schopszetel van Utrecht tusschen Gijsbrecht van Brederode en David van Bourgondlë in 1456; 3e een groep, die betrekking heeft op de belegering van Haarlem, waarbij de Leid sche burgers te hulp komen, zoowel te land als te water; 4e. de uit 10 Leidsche burgers bestaande lijfwacht van Prins Willem van Oranje, die in 1574 naar Delft werd ontbo den; 5e. Prins Willem van Oranje bezoekt voor de vierde maal Leiden op 4 Oct. 1574; 6e praalwagen, symbol i&eerende de Hooge- school en praalwagen voorstellende de over handiglng van het octrooi voor de stichting van de Leidsche Hoogeschool; 7e. de Oranje vorsten, die gestudeerd hebben aan de Leid sche Hoogeschool tot 1800; 8e het bezoek van Prins Maurits aan Leiden op 27 April 1594; 9e. groep van de meest beroemde Leid sche schilders uit de jaren 1500 en 1700; 10e. praalwagen voorstellende het vertrek van do Pilgrim Fathers naar Amerika op de „Mayflower"; lie. het inhalen van Willem III komende ter studie te Leiden; 12e. de hulp van de Leidsche studenten en burgerij in het voor Holland critiekc jaar 1672 in den oorlog tegen Engeland, Frankrijk, Münster en Keulen. Uitvoerig werden deze verschillende groe pen door den heer Verburgt toegelicht. Een luid applaus beloonde dan spreker. Zonder bespreking werd het plan goedge keurd. Na een onbelangrijke rondvraag sloot de Voorzitter de vergadering met de opwekking, aan de aanwezigen om mede te werken om het feest ook dit jaar weer zoo goed moge lijk te doen slagen. VOORAZIATISCH-EGYPTISCH GEZELSCHAP EX ORIENTE LUX Dezer dagen is hier ter stede door leer lingen van prof. Böhl en dr. De Buck, en andere personen, die belang stelden in de culturen van Voor-Azië en Egypte, opgericht het Voorazlatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux". Het gezelschap, gevestigd te Lelden, is een landelijke organisatie en stelt zich ten doel een band te vormen tus schen hen, die de kring van hun belangstel ling of studie uitstrekken tot de Voorazia- tisch-Egyptische culturen. Het ligt in de be doeling door lezingen, leergangen en de uit gifte van een jaarlijksch bulletin onder het Nederlandsche publiek meer belangstelling te wekken voor de talen en geschiedenis van het nabije Oosten. Zooveel mogelijk zal er naar gestreefd worden, dat het Gezelschap in de eerste plaats een landelijke organisatie is. In de komende maanden zal contact worden ge zocht met de assyriologcn en egyptologen van die universiteiten, welke nog buiten het verband van „Ex Oriente Lux" staan. Hiei dient echter bij te worden gevoegd, dat „Ex Oriente Lux" volstrekt niet alleen bestemd is voor academici, doch ook voor diegenen, die instemmen met het doel, maar zich bui ten het unversitaire verband bevinden. In de korte spanne tijds, die ligt tusschen de voorbereidingen en de oprichting, mochten de initiatiefnemers van verschillende kanten reeds zeer vele blijken van instemming ont vangen. Het ligt in de bedoeling, dat het Gezel schap zich zal plaatsen onder de auspiciën van het Oostersch Genootschap in Neder land, doch op het oogenhlik zijn de onder handelingen hieromtrent nog niet beëindigd. Secretaris van het Gezelschap is de heer A. A. Kampman Jr., Burg. Meineszlaan 59a te Rotterdam, die gaarne verdere inlichtin gen, lidmaatschap donatie en strekking van het Gezelschap betreffende zal geven. OPENLUOHTMETING GEREF. JEUGD- ORGANISATIES. Zaterdagmiddag 24 Juni a.s. houden de M.V. en J.V. op Geref. grondslag hun Jaar- lijksohe Openluchtmeeting. De meeting vangt aan te 16.30 uur, terwijl gesproken tal worden door mevr. C A. Alkemade- Kwakkelstcin, eerelid van den Bond van M.V. te Rotterdam, over het onderwerp: Nieuwe Banen, en door Ds. P. Ch. vd Vliet, raadsman van den Bond van J.V. te Utrecht, over: Op reis naar het Geluksland. Da. Tho mas van Leiden zal hot slotwoord spreken. Cantine tyi fietsenbewaarplaale zijn op 't terrein aanwezig en alle voorbereidselen tijn getroffen voor een massale opkomst GESLAAGD Voor het examen Stenografie Nederl- 130 lettergr. por minuut, afgenomen door dc vereen, v. Leeraren in Stenografie en Ma- chlneschrijven te don Haag, slaagde mej- M T. Ridderlkhoff, leerlinge van het Genoot schap „Kennis la Macht", alhier. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur, 9 gr. C- Zweminrlhcting De Zjjl, 9 uur 18 gr. C LEDERHANDEL A. VERHOOG HAARLEMMERSTR. 57 Ruime keuze KAMPEERARTIKELENen TÉNTBENOODIGDHEDEN 30-JARIG BESTAAN CHR. NAT. WtKKMANSBOND Gisteravond werd in de Marekenk een druk bezochte wijdingssamenkomst gehou den ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de afdeel mg Leiden van den Ghr. Nat. Werkmansbond. Twee sprekers hebben op dezen avond het woord gevoerd, in de eerste plaats Ds. Joh. W, Groot Enzerink, die als eere^voorzitter, na de opening op de gebruikelijke wijza de aanwezigen 'n har telijk welkom toeriep. Spr. wees er daarna op, dat op het sociale terrein van de vak organisaties de meeste actie uitgaat, maar dat het juist daarom ook noodig is, dat naast die vakorganisaties een vereeniging bestaat, de het als haar taak en roeping ziet steeds weer dn beginselen op den voor grond te schuiven. De Christen-arbeider mag nooit uit het oog verliezen: Wat baat het den mensoh, zoo hij de geheele wereld wint, maar lijdt schade aan zijn ziel. Daarom moesten alle Christen-arbeiders, ook de jongeren, ja juist zij, lid zijn van den C. N. W. B. Sur. wees daarna op de waarde van de historie, waarin wij Gods stem beluisteren, en bepaalde zijn gehoor bij Hab. 2:1: „Want de steen uit den muur roept en de balk uit het hout antwoordt dienUit voerig beschrijft Spr. de zware tijden, die het volk van Israël doormaakte ten tijde van don profeet Habakuk onder het juk der Chaldeeën, waarmee God hen strafte. Het woord van den tekst wijst er echter op, dat, hoe moeilijk Israël 't ook hebben moge, als het in zijn groote zorgen op God ver trouwt en zich voor hom neerwerpt, dan zaï het weer zegevieren. Als Babel meent, dat het doert kan wat 't wil, welnu, dan zal God Babel aangrijpen dat zijn fundamenten be wogen worden, dan zal Babel worden neer- gesmakt en Israël worden verlost. Ia dat geen heerlijk woord ook voor onze dagenï Be mcnsch, die aanziet, wat voor oogen is, krijgt don indruk dat niemand tegen de groote macht, die de wereld ontplooit, op kan. De geloovige ziet het echter anders. Hij luistert nauwkeurig toe en 'hij bemerkt, dat do steen uit den muur roept en de bals. uit het hout antwoordt dien. Wat spreken die onbezielde wezens met elkander? Ais de menschen zwijgen dan zal God -de stee- nen tot ons doen spreken, zooals de Hei land gezegd heeft. De steenen en de balken roepen de goddeloosheid uit waarmede wij ons bouwwerk hebben opgetrokken. Ze roe pen ons toe: Zoo de Heere het huls mei bouwt, tevergeefs arbeiden deszeifs bouw lieden daaraan. God heeft in onzen tijd het reusachtig gebouw van de cultuur stuk ge slagen. De wereld zucht onder een ver schrikkelijke crisis. En men confereert en vergadert en doet allerlei om uit de ellen de uit te komen, 't Ware beter, als men eindelijk eens stil was. Dan zouden stee nen en balken gaan spreken en zij zouaen gaan getuigen tegen alle onrecht, tegen alle goddeloosheid, zij zouden getuigen van den diepen val van den beelddrager Goas. Die taak nu moet de C. N. W. B. overne men, wij moeten beluisteren en daarvoo» moeten wij ons laten leiden door den Geest. Gods, zooals ook Habakuk dat deed. Ais wij dat doen, dan mogen wij rekenen op de hulpe Gods omdat wij dan mogen gelooven, dat steen en balk niet tevergeefs tot elkan der zullen roepen, maar dat de Heero in den hemel hun stem hooren zal. Hij zaï reoht doen. Moge God den C. N. W. B. aw genade geven om steeds duidelijker èn voor zioh zelf, èn voor de wereld te vertolken wat steen en balk elkander toeroepen, ook in onzen tijd. Tweede spreker was Ds. A. D. Meeter, die na een woord van gelukwensch er op wees, dat onze Christen-arbeiders, die hu geen materialisme, geen klassenstrijd en geen revolutiegeest kunnen noch willen le ven, doch als belijdende geloovigen in de Vaderlandsche Kerk ook in het maatschap pelijk en sociale leven, dat geloof wenschen te belijden, de steun en aanmoediging. bei medeleven en het gebed van de gemeente noodig hebben. Het gedenken, dat de c. N. W. B. thans doet, is een vernieuwing van geestelijke krachten en een sterking van den moed vooral in de donkere dagen waar in wij verkeeren. Het zal de Christenarbei ders aansporen om op den weg des geioon» voort te gaan en zioh te oefenon in de goa- zaligheid, die tot alle dingen nut is, hebben de de belofte van het tegenwoordige en het toekomende leven. Bij de laatste woorden, welke woorden van den apostel Paulus tot Timobheus zijn, wilde spr. zijn gehoor it n oogenblik bepalen. De godzaligheid is niet iets uiterlijks, geen handeling, maar iets innerlijks, een zijn, de houding waarin de geloovige tegenover God staat. Het mysterie der godzaligheid is Gods houding jegens den zondaar, zijn openbaring in Christus. Deze godzaligheid draagt in zioh het leven zoowel nu als hiernamaals, want dat leven is niet slechts tijdelijk begrensd, maar gaat boven de vergankelijkheid uit. Daarom moe ten wij ons oefenen in de godzaligheid, dat kost inspanning, dat kost kraoht. Daarbij komt het niet aan alleen op het persoonlijke maar ook op het gemeenschappelijke, de ge lederen moeten zich sluiten, juist nu, nu de strijd zioh al scherper af teekent en het voor een waar Christen al moeilijker wordt met al het zijne in het licht van Gods genade te staan in het geloof. Organisatie is noodza- kelkij, maar onthoudt het wel, niet de orga nisatie, maar het geloof overwint de wereld Gaat dan biddend uw weg, zooals ook Bun- yan Christen geteekend heeft, als hij het dal der donkerheid doorwandelt, met de handen omhoog: Verlaat niet wat Uw hand begon, o Levensbron, Wil bijstand zenden. De avond werd opgeluisterd door zang van de Chr. Zangvereen. „Halleluja", onde»- leiding van mej. Tilly Leening. onderdeeltjes langs den loopenden band tot de volledige Fordauto te zien aangroeien. Vooral trok de aandacht het electrische las- schen van den kap, hetgeen in enkele se conden gebeurde. Ook het verfspuiten oogst- veel belangstelling. Vermeld zij, dat de auto achtereenvolgens aJ maal gelakt en gedroogd wordt alvorens verder bewerkt tc worden. De hoofdbewer kingen per loopenden band geschieden als volgt: het ontvetten der verpakte onderdee- len in sodawater, het maken der carosserie, het chassis, het aanbrengen der assen, het verfspuiten, stoffeeren, monteeren der motor om vervolgens met benzine gevuld en inge reden te worden. Nog onder den Indruk van het in alle on derdeden geperfectionneerde productie systeem werd de tocht naar Velsen voortge zet waar de lunch gebruikt werd. Daarna werden de hoogovens bezocht. Na een theoretische uiteenzetting werd het ge zelschap door den heer I. van Ees, electro- technisch ingenieur der hoogovens, zelf oud- Mathesiaan, rondgeleid. Eerst werd de groote cokesfabriek bezich tigd. Hier kan per dag 24.000 ton cokes ge produceerd worden; bij volle capaciteit ver slinden de drie hoogovens 8000 ton! Vervolgens kwamen de havens, de bun kerplaats voor de ertsen aan de beurt. Heel interessant was wel het afvloeien van het vloeibare ijzer op het vloeiveld. Als bijzonderheid mag wel worden ver meld, dat het heele laad- en vulsysteem door één tnan wordt bediend. Aan het auto- matische schakelbord werd eveneens alle aandacht besteed. Verder werden o.a. nog het ketelhuis en ~e machinehal bezocht Als keteltype ge bruikt men de „Babcock en Wilcock" water pij pketel terwijl gestookt wordt met de C.O.- gasaen der hoogoven. In de machinehal staan 9 turbogenera-- toren opgesteld, leder van enkele millioenen K.W. vermogen. Na afloop werd nog eenigen tijd in het Casino der hoogovenbedrijven gezellig nage praat, waarna allen zeer voldaan do terug' reis aanvaardden. Woorden va ndank aan de heeren v. Zwie- ten de lom, Van Ees en v. d. Linden zijn zeer zeker op hun plaats. VEREEN. VAN MATHESIANEN EXCURSIE NAAR AMSTERDAM EN VELSEN Onder leiding van den heer Van Zwieten de Blom hield de Vereeniging van Mathe- sianen een excursie naar de Fordfabrieken en de hoogovens resp. te Amsterdam en Velsen. Om halfnegen werd de tocht per autobus aanvaard welke het gezelschap in eenige uren voor de machtige Fordfabrieken bracht. Welwillend door enkele employé's rond geleid bezocht men achtereenvolgens de ha ven, de opslagplaats en de fabrieken. Zooals uit de explicatie bleek, worden alle onder- deelon in groote kisten verpakt, uit Amerika en Engeland hier ingevoerd orn vervolgens bewerkt en in elkaar gezet te worden. Hei was een hoogst interessant gezicht de kleine Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 31 MEI Programma 1. van 8—24 uur HU vers Programma 2: vuu 8—24 uur Huizen Progi 7.20 D -afloop Londen Keg. DISTRICTS LEERLINGEN-COMM. IN DE TYPOGRAFIE DE UITREIKING DER DIPLOMA'S In een der zalen van „De Harmonie" is gisteravond een door tal van ouders en leer meesters bijgewoonde bijeenkomst gehouden van de Districts-Leerlingen-Commissie voor de Typografie voor Leiden en Omstreken, waarin de in de verschillende branches be haalde diploma's werden uitgereikt. Bij mon de van den heer S. G. van Looy werden allen hartelijk welkom geheeten, waarna spr. wees op de beteekenis voor leerlingen en vak van een instelling als de Commissie. Helaas moest ook dit jaar weer enkele leerlingen het di ploma onthouden worden;, een tekort van ijver en toewijding van hun zijde is de oor zaak hiervan. Spr. hoopte dat een en ander voor de afgewezenen een goede les moge zijn en dat zij het volgende jaar het diploma zullen behalen. Den geslaagden hield spr vervolgens voor thans niet te meenen alles bereikt te hebben, wat bereikt kan worden; doch door ernstige oefening en intensieven arbeid zich verder te bekwamen in het vak, Aan de geslaagde leerlingen reikte de heer A. L. Koenen vervolgens de behaalde diplo ma's uit Als handzetter slaagden: P. W. van Deventer, L. F. Everaardt, J. van Harskamp, W. Houwaart, G. Peeneman, A. Regeer, J. L. Veen en J N. Verwey; als courantzetters: J. Fallaux en J. Verwer, en als drukkers: T. Spyker en P. J. Verplancke. Drie handzet- ters, waarvan een voor de tweede maal, twee courantzetters en twee drukkers moesten worden afgewezen. Als ouder van een der geslaagden prees de beer Verwer de instelling in baar ge heel en het werken der leermeesters; de hee ren Wittenaar en Valkenburg spraken na mens hun organisaties de geslaagden toe, terwijl de heer Segaar den wensch uitte, dat de tusschenruimte tusschen examen en uit reiking der diploma's eenigermate bekort zou worden. De heer D. J. Looman sprak tenslotte als lid van de examencommissie. De heer S. G. van Looy bracht vervolgens dank aan den heer A. L. Koenen voor de ontvangst der examencommissies en leerlin gen en wekte de geslaagden op de leerlin gen der lagere klassen er op te wijzen dat alleen door voortdurende en nauwkeurige studie het diploma met goede cijfers behaald kan worden. Rest ons te vermelden, dat de op voor dracht van de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding in het typografisch bedrijf door den Minister van Onderwijs be noemde examencommissies bestonden uit da heeren: A. L. Koenen (voorzitter), C. Haas beek, D. J. Looman en A. G. de Mooy voor de hand- en courantzetters en de heeren S. G. van Looy (voorzitter), J. C. Pillekers, P. M. M. Pont en A. L Koenen voor de druk kere. Als algemeensecretaris trad op de heer A. W. van Steenbergen, terwijl de controleur der Centrale Leerlingencommissie, de heer R. J. Kok, bij het schriftelijk en theoretisch examen aanwezig was. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN OFFICIEELE SLUITING CURSUS HANDELSAVONDSCHOOL. In tegenwoordigheid van het bestuur, w.o. het bestuurslid van de plaatselijke Middea- standsvereeniging de' heor L. Honselaar, en de leeraren had gisterenavond in een der lokalen van de Chr. Muloschool de officieele sluiting plaats van de handelsavondschool der Vereen, voor Handelsonderwijs voor Alphen aan den Rijn en Omstreken. De voorzitter, de heer W. B. Kroon, heette de aanwezigen, w.o. de leerlingen der school, hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit over het feit, dat bericht van verhindering was ingekomen van B. en W. der gemeente. De heer Kroon bracht woorden van dank aan dein directeur en de leeraren voor al hetgeen zij ook in het afgeloopen seizoen voor de school gedaan hebben. Uit alles blijkt, dat zij voor dezen cursu,s ook hun beste krachten hebben gegeven. De directeur, de heer Hoekstra, braohlf) hierop 't jaarverslag uit. De directeur bleek zeer optimistisch gestemd over de ijver, •orderingen, gedrag en opkomst der leer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6