DINSDAG 30 MEI 1933 Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Leiden, J. Fraanje te Bar- neveld en M. Heikoop te Utrecht. NED. HERV. KERK BeJoepen: Te Den Ham, J. Ronge te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Heerde, B. a. Bob te Assen en D. Scheele te Middelburg. Beroepen: Te Zoutkamp, cand. S. D. Lankhuizen te Kampen. Aangenomen: Naar Capelle o.d. IJssel, cand. M. de Goede te Rotterdam. Bedankt: Voor Noordeloos, cand. M. de Goede te Rotterdam. EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Harlingen, prop. 0. B. Brandt te Amsterdam, Mr. B. 0. Cladder te Maastricht en Ph. L. G. Steenbeek te Zaandam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. Joh. van Dorssen hoopt Eersten Pinksterdag, des middags te 2 uur (zomertijd) afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Beijerland en Zondag 11 Juni d.a.v. te Nieuw-Lekkerland intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door Ds. G. Enkelaar, van Oud-Betferland. Ds. L. de Haan hoopt Zondag 9 Juli a.s. van de Baptisten-Gemeente te Nieuwe- Pekela afscheid te nemen en Zondag 23 Juli d.a.v. te Utrecht intrede te doen. Ds. B. ter Haar Romeny deed Zon dag jl., na des morgens bevestigd te zijn door Ds. A. Oskamp, van Buurse, die tot tekst had Phil. 3 14, des middags zijn intrede by de Ned. Herv. Gemeente te ÜBSêlo, met een pre dikatie over Rom. 114. Na de predikatie richtte hij zich tot verschillende personen en colleges, waarbij hy o.m. herinnerde aan het feit, dat 40 jaar geleden zijn grootvader ook deze Gemeente heeft gediend. Namens den Ring en genabuurde Kerken werd het woord gevoerd door een drietal collega's. Cand. C. Jansen, van Doorn, werd Zondagmorgen bevestigd tot predikant van de Geref. Kerk van Hindeloopen door Ds. J. W. Esselink, van Doorn, met een predikatie over 2 Cor. 5 19 en 20. Thema was: „de prediking van het Woord der verzoening". Gewezen werd op: 1. de inhoud, 2. de boodschappers, en 8. de drangreden. Aan de handoplegging nam deel Ds. C. Bos, van Oudega (W.). Ds. Jansen deed des namiddags zijn intrede met den tekst uit 1 Petr. 1 24 en 25a, zijn gehoor bepalende bij: „de eeuwige beteekenis van het Woord Gods" en wel: 1. als wezenlijke troost In het vergankelijke, en 2. ale een vaste hoop voor de toekomst. Toespraken werden gericht tot den bevestiger, Kerkeraad, consulent, ouders en Ds. Bos als vriend van Ds. Jansen. Namens den Kerkeraad sprak ouderling De Boer, na mens de Classis Ds. E. C. van der Laan, van Workum (consulent), en Ds. C. Bos. Toege zongen werd: Pfealm 1314 en Psalm 75 1. D a. J. D. K1 e jj n e, van Willige Lange- rak gekomen, werd Zondagmorgen by de Ned. Herv. Gemeente van Ooltgensplaat voor een evervolle kerk bevestigd door Ds. J. Fokkema, Van Amstelveen, met een predikatie over Hand. 2618. Sprekende over: „de opdracht van den Zender", handelde hij over: 1. den in houd. en 2. het doel van de opdracht. Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 119:" (gewijzigd). Des middags deed Ds. Kleyne intrede voor een nog grooter schare met 1 Tim. 116, sprekend over: 1. een getrouw, 2. een eenvoudig, 3. een ontdekkend, en 4. een vertroostend Woord. Hierna werden toegespro ken Ds. Fokkema, als vriend en bevestiger; Ds. J. Polhuys, van Stad aan 't Haringvliet, als gewezen consulent; Kerkeraad, Kerkvoog dij, Kiescollege, Burgemeester, ringcollega*8, alle kerkelijke functionarissen en verschillen de vereenigingen. De nieuwe predikant werd toegesproken door ouderling D. Korteweg, na mens den Kerkeraad; den heer Vetten; den Burgemeester; en Ds. Polhuys, die Psalm 134 vs. 3 liet toezingen. Voorts waren ook a wezig Ds. M. B. Verkerk, van Oude-Tonge; Ds. Bouw, van Melissant. De. T. KRAMER In ons verslag over de huldiging van Ds. T. Kramer, te Monster, ter gelegenheid van diens 40-jarig ambtsjubileum, werd verzuimd te vermelden, dat het Evangelisatiezangkoor on der leiding van den heer Scholten, eenige lie deren zong, terwyi voorts door den heer Fre- mery, namens het koor gelukwenschen werden aangeboden. Ds. T. PETERSEN Naar wy vernemen, is in de ziekte van Ds. T. Petersen, predikant by de Geref. Kerk Boskoop, eenige verandering ten goede geko men. Het zal evenwel nog geruiraen tijd vor- deren-eer de patiënt volkomen hersteld zal zijn. Ds. E. ENGELKES ILGzn. f Te Heemstede is, 59 jaar oud, overleden Ds. E. Engelkes H.Gzn., emeritus-Doopsgezind predikant. Ds. Engelkes diende de Gemeenten Rotte- valle, Ytens, Steenwyk en Harlingen, waar hy 1 Mei 1929 zyn emeritaat verkreeg. BEGRAFENIS-Ds. G. TIMMER Te Bodegraven werd Zaterdag jl., on der groote belangstelling, het stoffelyk over schot ter aarde besteld van wijlen Ds. G. Tim- IFter, em.-predikant der Ned. Herv. Gemeente te Hellevoetsluis. Onderscheidene predikanten, leden van den Kerkeraad en vrienden uit zyn vroegere Gemeente waren hierby tegenwoor dig. Allereenst werd het woord gevoerd door Ds. N. Luyendyk, van Hoek van Holland, die den overledene schetste als vriend en uiting gaf aan dankbaarheid, waar hy zooveel van hem had mogen leeren. Vervolgens sprak Ds. F. K. van E tegenwoordig predikant der Gemeente van Hei levoetsluis, een kort woord van troost tot de weduwe en familie. Hierna herdacht Ds. J van Woerden, van Zwammerdam, den overledene, als iemand met veel liefde en groote getrouwheid in het werk der bediening des Woords. Vele malen heeft Ds. Timmer nog gearbeid in een gedeelte van Zwammerdam, nl. den Tempelpolder. Onderling Gro Hellevoetsluis, die 21 jaar met Ds. Timmer had gearbeid, gewaagde van zyn onvergetelijk werk, in die Gemeente verricht. Ds. J. L a n man, van De Lier, sprak namens de Gemeente van De Lier 'n woord van oprechten dank wat de overledene ook voor die Gemeente to geweest. Al is het tegenwoordige geslacht Ds. Timmer slechts bii name bekend, de ouderen in De Lier denken met groote liefde aan hem. Eveneens werd het woord gevoerd door den heer P. de Geus, Burgemeester van Hel levoetsluis. Hierna bracht de heer Van Muiswinkel, schoonzoon van den overle dene, aan de sprekers en belangstellenden zyn dank over namens de weduwe en familie. Ds. J. C. W. Kruishoop, van Bodegraven, ein digde deze droeve plechtigheid met gebed en dankzegging. KERKGEBOUWEN Te Groningen is de bouw van een Ned. Hervormde kerk opgedragen aan de firma J. Eshuis Zn., te Vriezen veen, als laagste in- schryfster. De bouw heeft plaats onder archi tectuur van Gebr. Mensink, te Apeldoorn, voor f 57.836. Te R y s s e n hebben, in verband met de gerezen moeiiykheden in de Geref. Gem., de aanban ge ns van Ds. J. van Wier besloten, een houten noodkerk te bouwen. GEESTELIJKE VERZORGING RIJKS WERKVERSCHAFFINGEN. Door het Nationaal Comité tot geestelyke en cultureele verzorging van het Protestant- 6che deel der by de Rykswerkverschaffingen te werk gestelde werkloozen, is in de plaats van Ds. C. van der Zaal, emeritus-predikant der Chr. Geref Gemeente te Deventer en thans n de Tweede Kamer der Staten-Generaai, tot tydelyk geestelijk verzorger van de kam- ten in de omgeving van Almelo benoemd de ieer J. H. Hemmers, te Den Haag, oud chef van den Technischen Dienst van de Deli- Maatschappy te Medan, bekend als propagan dist der Batak-Zending. De benoeming gaat in 1 Juni a.s. en geldt voorloopig tot 1 Januari 1934. Behalve de heer Hemmers, werkt in de Over ijsselsche kampen de heer D. C. A. Bout, te Steenwijk, oud-tZendeling onder de Papoea's. Schoolnieuws. STUDENTENCORPS „F.QJ." TE KAMPEN De Buchman-beweging. Voor het Studentencorps F. Q. I. aan de Theologische School te Kampen sprak Vrijdagavond in de kleine aula Dr G. Brillenburg Wuïth, van Rotterdam-Zuid, over: „The House Parties of the Oxford Group Move- ment" 't kort het leven van Frank Buch- man en het ontstaan van de, aan zijn naam verbonden beweging te hebben geschetst, toonde Spr. aan dat we hier niet met een reformatorische beweging te doen hebben, doch met een revival. Tegenover het kenmerkende vam deze richting, de House porties en de quiettime moeten we ons wachten voor de twee uiter sten: 1. te meenon dat het ons niets te zeg gen heeft, omdat 't niet van Gereformeerd origine is, 2. het aannemen van een syn thetische houding, waardoor onze wereld beschouwing zou worden samengesteld uit heterogene deelen. een lichtzijde, dat deze beweging niet sectariflch is. Ze stelt zich niet boven de Kerk, doch bedoelt zelfs de menschen tot hun Kerk te leiden. Daarentegen wordt hier het vraagstuk ■an de Kerk, de verhouding van Christen dom en cultuur naar den achtergnmi^e- drongen. Wat de house-parties aangaat, treft het Spr. dagelijks, dat de menschen in onzen tyd, zoowel in als buiten de Kerk, naar zoo iets hunkeren. Men leeft eenzaaim en er is wel eens verlangen te spreken met anderen over den strijd tegen de zonde en over de kracht van Gods genade. Het gevaar hier van is, dat men spoedig vervalt in religieu- romantiek, doordat het geestelijk contact met elkaar zal verdringen de echte gemeen schap der heiligen en vooral het contact met Christus. Veel aantrekkelyks ligt in Buchmans opvatting van een „Stillen Tyd' Vooral in ons gejaagde leven kan het zoo noodig zijn speciaal in stilte te letten op wat God ons te zeggen heeft Dit kinderlijk zich overgeven verklaart ons het blijde ge loof, dat we vaak bij deze menschen aan treffen. Ook is het opvallend, dat Buchm&n zoo veel nadruk legt op de concrete dingen, op zonden die ons in den weg staan om te ko men tot geloof en bekeering. Een meer bestrijden van persoonlijke zonden, zou ook voor ons geloofsleven be vorderlijk zijn. Samenvattend wyst Spr. er op, dat er ln deze beweging veel bedenke lijks is, maar dat het ons ook veel te den ken geeft, omdat: 1. het ingang vindt ln kringen die tevoren gesloten waren voor boodschap van het Evangelie; 2. het iets waar wij Gereformeerden naar kunnen luisteren om er de bevruchtende werking van te ondervinden. i geanimeerde bespreking ging Ds Sehoemakers voor in dankgebed. CHR. INDUSTRIESCHOOL TE MALANO" Tot leerares aan de Chr. Industrie- en Huis houdschool te Malang op Java (hoofd mej. A. F. Baarbé) is benoemd mej. A. F. Jonkhoff te Groningen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterda m-Z u i d Julianaschool voor L.O., Velgersdykstraat 54, hoofd M. J. van Beek), A. J. van Rutten te Berkel (Z.-H.), thans tijdelyk aan genoemde school werkzaam Ing. 1 September. Midwolda, Oldambt (Chr. Nat. 8chool, hoofd D. Boerema), mej. E. H. Mulder Groningen. Aang. Ing. 15 Augustus. rlen (Talmaschool, hoofd B. J. Slot- houber), H. Bol Jzn. te Hazerswoude. Voor tydelyk. Valthermond (Herv. School, hoofd J. Jellema), mej. J. H. Heemstra te Groningen. Wateringen, mej. J. C. van Osselen te Delft. L. D. WIJBENGA t Te Groningen is Zaterdag jl., byna jaar oud, overleden de heer L. D. Wybenga, oud-hoofd der Chr. Schoot te Eexter (Scheem- da). De begrafenis heeft morgen te Middel - stum plaats. WACHTOELDSTERS In de gemeente Achtkaspelen wer den voor 2 vacatures van onderwijzeres aan u.l.-scholen 40 wachtgeldsters aangeschre ven, met nul op het request, zoodat geen benoeming kon plaats hebben. Te Maassluis is op een Op. School reeds lang een onderwijzeres afwezig we gens ziekte. Het hoofd der school had 50 wachtgelders uitgenoodigd en tweemaal heeft zich een onderwijzeres aangemeld; alle anderen waren niet beschikbaar we gens ongestldheid of andere redenen, eerste ondenvyzeres is anderhalven dag in dienst geweest en werd toen ziek; de ander heeft vier dagen dienst gedaan en werd toen ook zlok. Beide dames konden een ge neeskundig» verklaring overleggen, dat zij ziek geworden waren. Pogingen bij den Minister van Onderwijs om dispensatie te verkrijgen om wachtgel ders le benoemen, hebben gefaald. Het Ge meentebestuur moest nog maar eens zoe ken. Het resultaat is nihil en de ouders kla gen over de verstoring van den gang van het onderwijs door samenvoeging van de klassen, waardoor soms ruim 70 leerlingen door één leerkracht onderwezen moesten worden. Ook werden soms klassen om de beurt naar huis gezonden. SCHOOLGEBOUWEN Te Heerlen (L.) heeft het Bestuur der Talma-School bericht ontvangen van den Mi- LAND- EN TUINBOUW Chr. Boeren- en Tuindersbond JAARVERGADERING TE GRONINGEN Planwirtschaft en landbouw Heden houdt de Chr. Boeren en Tuinders bond zijn jaarvergadering in de „Harmo- ie" te Groningen. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter, Prof. Mr P. A. Diepenhorst, de openingsrede, waarop we morgen nader terugkomen. Uil het daarna besproken Jaarverslag dee len we het volgende mede: In 1032 traden tot den bond toe 2579 leden, zoodat het le denaantal 1 Jan. 1.1. bedroeg 10870 In twee jaren tijds verdubbelde het aantal leden. Er is dus een goede actie onder de christen boeren en -tuinders. Het aantal afdeelingen steeg vain 190 tot 238. Friesland heeft de meeste afdeelingen, n.l. 51. Zuid-Holland en Drente volgen met ieder 30. (Dat is voor Zuid Holland wel wat laag, naar het ons voorkomt). Het orgaay van den Bond: „Ons Platte land" verschijnt sedert 1 Januari 1.1. weke lijks. Het Christelijk landbouwonderwijs had zooals van de oprichting van den Bond het geval reeds was, de volle aan dacht Helaas kon gewenschte uitbreiding wegens bezuinigingsredenen niet fceheel doorgaan. Er bestaan thans naast de twee christe lijke landbouwwinterscholen, 16 lagere land bouw- en één lagere tuinbouwschool en twea huishoudscholen. Do Vereeniging „Het Studiefonds vam den Christclijken Boeren- en Tuindersbond in Nedeiland" stelde voor 1032 vijf beurzen beschikbaar. Christelijke Jongeren-Boeren- en Tuindersbond, de organisatie van de ver spreide afdeelingen van oud-leerlingen van Landbouwscholen en cursussen van Chris telijke richting, blijft zich krachtig ont wikkelen. werkzaamheden der organisatie heb ben zich in dezp crisistijd zeer uitgebreid. Door de permanente commissies is veel werk verricht. Ovcï zeer veel onderwerpen is advies ustgrb'achi aan het Moderamen. Dt or het Dage'.ijksch bestuur werd 10 maal met de andere Centrale Landbouw- oiganisaties vergaderd en zeer belangrijke onderworpen de land- en tuinbouw betref fende, bespreken. Naar aanleiding hiervan werden la! \an S'.rc&son aan verschili «ml* autoriteiten ccznDden. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f9422.93. Planwirtschaft en landbouw Spreker wijst er op, dat wij leven in een tijd van geweldige economische ontredde ring. Het is begrij- Ipelijk, dat in een defgelykeil tijd hef streven naar Plan-, wirtschaft opkomt. Intusschen is i standpunt van vele I voorstanders Planwirtschaft genover het huidig productieproces wei nig biliyk. Zy ver- Wijten aan dit pro ductieproces, voor een groot ge- Dr. A. A. van Rhijn deelt» aan storende invloeden van buiten (Verdrag van Versailles, tolmuren, enz.) moet worden geweten. Storende invloeden als deze zouden b.v. in een gesocialiseerd productieproces een niet minder verwoes tende werking uitoefenen. Vooral de socialisten hebben de Plan wirtschaft een concreten vorm gegeven., Tegen een internationale socialistische» Planwirtschaft als door hen wordt nage streefd, heeft spreker ernstige bezwaren en wel een historisch bezwaar, een poli tiek bezwaar en een ethisch bezwaar, wat hij nader uiteenzet. Naast deze bezwaren tegen Planwirt schaft in het algemeen levert een Planwirt schaft voor den landbouw nog bijzondere moeilijkheden op. De landbouw Is sterk af hankelijk van de natuur. Een fabriek kan iederen dag haar productie inkrimpen; een landbouwonderneming slechts eenmaal per jaar. Ook is van veel beteekenis, dat het aantal ondernemingen in den landbouw tienduizenden bedraagt, waardoor het uit- nieter van Onderwys, dat het de aangeboden lokalen aan de Stationsweg niet behoefde te aanvaarden. Daarmee staat dus vast, dat de Bchoolver- eeniging eerlang een steenen gebouw krygt ter vervanging van het houten en in dezelfde wyk. EXAMENS PROMOTIES. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Ge promoveerd is tot Doctor in de Rechtsweten schap. op een proefsehrlft getiteld: „De Indi sche Provincie, inleiding - Indisch prov' eekom. geb. Amsterdam, is tot Doctor in de Wis hes glandes de heer W. Adai terreati Haag. UNIVERSITEIT TE RUBS EL (Noord-Frank- rUk). Gepromoveerd is tot Doctor ln de Lette ren. op een proefschrift getiteld: „L'évolution psychologique, eathétlque et littéraire de Thé- opnlle Gautler. étude de caractérologie litté raire". de heer H. van der Tuin, geb. te Amste: dam. leeraar in de Fransche taal- en letter kunde aan de R.H.B.S. te Winterswijk. ACADEMISCHE EXAMENS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Oesl. Rochtswetenschap: doot ex.. de heer E. Ham burger te Dordrecht. RIJKSUNIVERSITEIT TB UTRECHT. Oesl. Wis- en Natuurkunde, hoojlv. Plantkunde B. J. J Dunoker kunde L: cand. ex., de hee: G. J. Ufkes; ld F: cand. ex., do hoeren H Bilit veld en A C Polvllet. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl. Germaanoohe Taal (Dultsch): cand. heer J Broekhuysen te Doetinohem. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl Klass. Letteren: cand. ex., de heer J E Niejei huls. Geneeskunde: doet ex.„ de heer A H Westr EXAMENS-HOOFDAKTE. De schriftelijke examens hebben plaats Donderdag 6 Juli _a.s., de mondelinge vangt heer J. A Machlelse-n te lerseke. n van een productieplan hier veel moeilijker is dan in de industrie, waarin bedrijfstakken met 10 of 20 fabrieken voor komen. Spr. venvacht daarom geen heil van een socialistische Planwirtschaft. Wel moet worden gestreefd naar meerdere bedrijfs organisatie. Het tijdperk van het individu alisme in het productieproces is vooriuj. Op de samenwerkingsgedachte moet meer de nadruk worden gelegd. I-Iet is do groote worsteling van dezen tijd in welken vorm die gedachte in het bedrijfsleven moet wor den verwezenlijkt. Het juiste verband tus- schon staat en organisatie is nog geenszins gevonden. De oplossing voor dit vraagstuk door hét fascisme in Italië en het nationaal socialisme in Dultschland gebracht, kan niet worden aanvaard, omdat de organisa tie hier geheel by den staat wordt inge- lijfd. Het organisatorische leven moet niet van bovenaf worden opgelegd, maar van onderen op zich ontwikkelen, terwijl ook de vrijheid van organisatie moet blyven ge handhaafd. Komende tot de noodmaatregelen door de Regeering ten behoeve van den land bouw genomen, meent spr., dat der Regee ring ten onrechte het verwijt van systeem loosheid wordt gemaakt. Niemand weet vooruit hoe de crisis tal verloopen. Wij staan telkens voor verrassingen, waardoor incidenteel ingrijpen noodig is. Nu de ge volgen der crisis zich duidelijker afteeke- nen, zal meer eenheid in de genomen maat regelen kunnen worden gebracht. Een be langrijke stap in die richting doet de Land- bouwcrisiswet, waarvan de werking tot productie zal moeten worden uitge breid. Voor zoover do ervariiig leert, dat bepaalde maatregelen ook voor normale tij den beteekenis hebben, zal de landbouw organisatie daarmede haar voordeel moeten doen. Gedacht worde hierbij b.v. aan de concentratie van den uitvoer van bacon naar Engeland, waardoor de groote achter stand van Nederland op het gebied der quallteitaproductie kan worden ingehaald. Ook overigens blijft voor een bedrijfs organisatie van den landbouw nog zeer veel te doen om het bedrijf er weer boven op te helpen. Hoezeer de landbouw nog voorlich ting voor betere productiemethoden noodig heeft, leeren b.v. uitlatingen van de Ver eeniging van Pluimveehouders, Verlaging der productiekosten zal mede kunnen wor den verkregen. In dit verband wijst spr. op het proefschrift van Dr. G Kooy over „Doei matige veevoedering in Nederland", die aantoont dat een gewijzigd rantsoen een hoogere productie, benevens een belang rijke voederbesparing van tenminste f 500 per stal en per winter zal geven. De voorzitter dankte den spreker voor zijn onderwerp, waarop eenige discussie volgde. Hedenavond wordt een huishoudelijke vergadering te Paterswolde gehouden ter bespreking van: le de verhouding van den C.B.T.B. tot de boerenbonden en 2e welke statutenwijzigingen nöodlg zijn in verband met den groei der organisatie. -Morgen wordt een excursie gehouden door Groningen. Men zal een modern^ oo cartonfabriok bezichtigen, n.l. „de I i", een bezoek bn-ngen aan de beroemde k ee- kerijen van ïaalzaden in den Westpolder, naar het grootste electrische watergemaal „Electra" gaan en naar den heer E. Bolhuis to Z6enjp tot het bezichtigen van diens be kenden veestapel. productie beperken en het menggebod in trekken. Echter omtrent een vrijwillige inkrimping van den veestapel bestaat geen verschil van meening. Tenslotte zet spr. nog uiteen, dat vernie tiging van een groot gedeelte van den vee stapel beteekent kapitaalvernietiging op groote schaal. Door een geforceerde afslach ting van den veestapel worden veel groo- tere en vele wijder vertakte industripele en handelsbelangen geschaad, dan door pen be perking van de margarine-productie voor het binnenland. (Applaus). Voorts deelde de voorzitter mede, dat het -.'erleg tussrhen de vertegenwoordiger» der centrale landbouworganisaties en het dage- lijksoh bestuur van den F.N.Z. tot de vol gende gemeenschappelijke conclusies heeft geleid, welke ter kennis van den Minister an Economische Zaken zullen worden ge bracht lo. Het is in verband met het huidige bo- tervraagstuk noodzakelijk, dat de afzet van margarine in het binnenland beperkt wordt ter geheele of gedeeltelijke vervanging van het menggebod, teneinde het binnenland- eche verbruik van boter als zoodanig zoo veel mogelijk te bevorderen. 2o. Vrijwillige inkrimping van den vee- sta Del door middel van net stellen der mo gelijkheid om het overtollige vee uit de markt te nemen is noodzakelijk. Tegelijker tijd dienen maatregelen genomen te wor den om uitbreiding van den ingekrompen veestapel te voorkomen. ALGEM. NEDERL. ZUIVELB0ND „Inkrimping van den veestapel" Op de byeenkomst van den Alg. Ned. Zui- velbond, gisteren te Amsterdam gehouden, heeft Dr. F. E. P o s t h u m a het woord ge voerd over do „Inkrimping van den vee stapel". Het schynt spr. toe, dat bij de beschou wingen over het wenschelijke of noodzake lijke van de inkrimping van den veestapel niet lang behoeft te worden stilgestaan. Vrij algemeen wordt wel erkend, dat het wen- schelljk is den veestapel in te krimpen. De groote vraag, waarom het dan daarna gaat draaien is deze: Moet die inkrimping door dwang worden verkregen, dan wel moeten er dusdanige maatregelen worden genomen, dat de boeren tot een vrijwillige inkrimping overgaan? Ala wy over het wenschelijke van de in krimping van den veestapel spreken, dan Is het wel goed, zegt spr., dat wij ook een oogenblifc Btilstaan bij de oorzaken van de ze wenschelijkheid. Verschillende buiten- landsche regeeringen hebben den invoer van zuivel- en melkproducten gecontingen teerd of zullen daar dezer dagen toe over gaan. Daarnaast heffen m. n. Duitschland. Frankrijk en verschillende andere landen zeer hooge invoerrechten. Al deze maatrege len en de overvloedige grasoogsten der laat ste jaren hebben een overvoerde zuivel- markt, maar ook eep sterk overvoerde vee- en vleeschmarkt teng wolge. Een andere oorzaak is de delende koop kracht onzer bevolking. De daling van de export-mogelijkheid voor boter is veel fataler dan de daling van de export-mogelijkheid voor margarine. Wordt namelijk in eenig land terzake van den in voer van boter een belemmerende maatregel genomen, dan wordt de boter daardoor on- herroepelyk getroffen. Neemt ditzelfde land dezelfde maatregel ten aanzien van marga rine. dan kan de margarinefabricage naar dat land verplaatst worden. De grondstof fen voor de margarinefabricage krijgen een andere bestemmingsplaats, doch dit ls ten aanzien van de grondstoffen van de boter- fabrieage niet mogelijk. De boter is en blijft gebonden aan den bodem van Nederland Ziedaar het groote industrieele verschil van deze beide fabriekmatig bereide pro ducten. Blijft nu onze export nog verder dalen en willen wij toch voor onze boter een loo- nenden prijs hebben, dan kunnen wy twee wegen op, zegt spr. De eerste weg is: veel minder boter aan bieden ln het binnenland, doch dan vergt het niet veel rekenkunst om uit te rekenen, dat wij ongeveer 2/3 van onzen veestapel zullen moeten afslachten. Wij kunnen echter ook een anderen weg op. Die is. het verbruik van margarine ln het binnenland contingenteeren. Beide wegen worden door spr. aan een nadere beschouwing onderworpen, Voor spr. staat vast, dat als het enkel gaat over de vraag: gedwongen veeafslflch- tert of de margarine-productie beperken en het ^nenggebod intrekken, dan antwoordt hy zonder eenige aarzeling: de margarine- Vergiftiging op groote schaal Het wemelde op zolder en deel van den landbouwer P. te Aalten van de ratten en daar ze voldoende voedsel konden vinden, meende hij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenlgen tijd later schreef hij: .Ten einde raad probeerden we Rodent met dit schitterende resultaat: 80 doode ratten. Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje Rodent van 50 cent." Of U last hebt van één of van honderd ratten. Rodent zal ze absoluut uitroeien. Het trekt dit onge dierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar hun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent Koop nog heden een enkele doos a 50 ct of een dubbele doos 90 cl en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B 48 ZIJN VROUW KLEEDDE HEM AAN. Hulpbehoevend door schouderrheumatiek Nu weer geheel in orde Wanneer de Rheumatiek U eenmaal in haar greep heeft, zullen pijnen en last U niet gespaard blijven. Leest eens, in welk een toestand deze man geraakte: „Een jaar geleden had ik rheumatiek in mijn schouder. Het «-as roo erg, dat mijn vrouw mij mijn sokken en schoenen moest aantrekken en me in mijn jas moest helpen. Ik probeerde allerlei medicynen zonder succes. Toen zag ik een advertentie van Krusohen Salts en ik besloot dit eens te nemen; met het gevolg dat ik mijn rheuma tiek kwijt ben. Daarom beveel ik Kruschen Salts zoo graag aan, wanneer ik iemand Dntmoet, die last van rheumatiek heeft". I.. M. G. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvol- loende werking der inwendige organen; een ocstand waarvan de lijder zich zelden be- vust is. Maar het wordt een ongemerkte c»p- ïooping van afvalproducten en een daarmee tcpaard gaande vorming van stoffen, die •ohadclijk zijn voor den algeheelen gezond- leidstoestand. En deze stoffen ondermijnen iet geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept ot het beihoud van een inwendige zuiver- ïeid. De zes Ljuten in Kruschen sporen lieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig /rij gehouden van alle onzuiverheden, welke, ndien ze zich kunnen ophoopen, ongetwij feld het peil Uwer gezondheid zullen ver lagen. Do „kleine, dagelyksche dosis" Kruschen voorteomt dit. want de zes verschillende zou- n Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen U nieuwe levens lust, Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 0.00 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) |?evoerd heeft een zitUhg plaats gehad van het llruternationale Comité der Landbouw-pers. Er iwetrd aan deel genomen door vertegen woo rdi- (rers van Be-lgië, Italië, Frankrijk. Nederlamd. Zwitserland en Tsecho Slowakije, zoomede ver- genwoobdigera dor Dultsche Landibouwbla- BOND VAN VEEHANDELAREN Onder voorzitterschap van den heer A. skam vergaderde de Bond van Veehan delaren. Uit net jaarverslag van den secre taris. den heer Pinas, bleek, dat het leden tal 63 bedraagt; dat de gehouden tentoon stelling in September J.l. een buitengewoon succes geweest is. dat door de organisatie een spoorwegreductie verkregen is van 22 pet., alsmede bij het veemarktterrein een beter parkeerterrein en verlaging dezer ta rieven. Het afgeloopen jaar was buitengewoon ongunstig voor den veehandel De penningmeester, de heer A. Hoogen- doorn, vermeldde een batig saldo van 112,91. Uit de vergadering kwamen stemmen op om een actie te voeren door het hoofdbe stuur om het Deensdh vleeach te weren. Voorts werd er op aangedrongen om de marktgelden over het geheele land verlaagd te zien krijgen ,<bijreonder te Utrecht, Rotter dam, Amsterdam, Leiden en 's-Hertogen- bosch, hetwelk eventueel op de algemeene vergadering ter sprake gebracht zal wor den, terwijl daarnaast door de Utrechtsche af deeling getracht zal worden de consump tieprijzen op de Utrechtsche veemarkt ver laagd te krijgen. In het bestuur werden de heeren P. Ver- wey, P. v. Muiden en P. Hoogendoorn ge kozen. De heer Oskam werd tot eerelid be noemd. Tot hoofdbestuurslid werd de heer A. Hoogendoorn herkoaen. Medegedeeld werd, dat door B. en \V. de vergunning voor het los drijven van vee in de kom der gemeente weer eenigszins ver anderd is toegestaan. Krachtens de nieuwe vergunning mag men jonge runderen van Maart tot October vervoeren ia de kom tot des morgens half acht, de overige maanden tot acht uur. Over de Rundvee-Centrale werden udtvoe- ge besprekingen gevoerd. Uit die bespre kingen bleek, dat de stemming onder de boeren over dit punt nogal verdeeld is, of schoon men v»ywel aan kan nemen, dat de meerderheid er in principe tegen is, doch dat, indien de organisatie daarin gekend wordt, men de pogingen van de Regeering dient te apprecieeren. Er werd op aangedrongen om via de alge meene vergadering de Regeering te bewegen om een aantal schapen uit de markt te ne- om in te vrieaen. Uit Oost-lndie UTR. BOND VAN PLUIMVEEHOUDERS In de Jaarvergadering van bovengenoem- den bond wees de voorzitter, de heer W. Polder Jr. te Zei9t, erop, dat Zeist en Doorn tot den bond waren toegetreden; daar tegenover staat het verlies van de afdeeling Soest II. De heer Polder deelde mftlgj dat het bestuur den tijd gekomen achtte om de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Dit jaar zal waarschijnlijk te Utrecht een ver kooptentoonstelling georganiseerd worden. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer E. J. ten Raa, te Soest, noemde de bond een nog lang niet sterke organisatie, al ls het ledental voor uitgegaan. In 1932 trad Zeist toe met bijna 600 leden; Soest II, dat door opheffing ver loren ging telde heel wat minder leden. Doorn trad eerst in 1933 toe. Pluimveekeu ringen werden gehouden in Soest, Zeist en Maartensdyk. Een der aanwezigen bepleitte aansluiting van den bond bij de Landelijke Federatie van Bedrijfspluimveehouders. In verband hiermede werd het bestuur opgedragen deze aangelegenheid nader onder het oog te zien. Het financieele verslag gaf een voordeelig êaldo aan van 498,55. Een groot deel van dit saldo zal worden besteed voor het hou den van opfokproeven met kuikens. Maartensdijk wilde een nog grootere re ductie zien ingevoerd bij de levering van het U.B.P.-hoendermeel. Het bestuur ontried dit echter. Het voorstel werd verworpen. Soest gaf in overweging tot het uitgeven van een eigen orgaan te komen, desnoods met geldelijke hulp van de aangesoten ver eenigingen. Het bestuur achtte dit voorloopig nog niet wenschelijk, maar wilde de kwes tie onder het oog zien. Op voorstel van het bestuur werd aan den secretaris-penningmeester een gratificatie van 100 toegekend. In het bestuur werden de heeren W. Pol der en E. J. ten Raa ln gelijke functie her kozen. Nadat bij de rondvraag nog eenige aange legenheden van meer internen aard waren besproken, werd de ochtendvergadering ge sloten. In de middagvergadering hield ir. E. G van de Stadt een inleiding over de toepas sing van de electriciteit in het pluimvee- bearijf. INTERNATIONALE SAMENWERKING GOUVERNEMENTSBENOEMINGEN BUITENZORG, 29 Mei (Aneta). Benoemd met ingang van 24 Juni 1933 tot gouver neur van Sumatra's Oostkust Jhr. B C C M M van Suchtelen, thans resident van do Zuiden en Ooster-afdeeling van Borneo; met ingang van 21 Juni 1933 tot gouver neur van Oost-Java J H B Kuneman, thans resident van Priangan; met ingang van 21 Juni 1933 tot gouverneur van Djok jakarta H. H. de Cock, thans waarne mend gouverneur van dit gouvernement; met ingang van 21 Juni tot gouverneur van Soerakarta M. J. J. Treur, thans resident van Kedirl. DE MERAPI WERKT BATAVIA, 29 Mei. (Aneta). Bij de Me- rapi werden sinds gisteren onafgebroken plaatselijke trillingen geconstateerd. Vul- canologen zijn naar de Merapi vertrokken. RESIDENT LAMPONGSCHE DISTRICTEN BUITENZORG, 29 Mei. (Aneta). Benoemd tot resident van de Lampongsche districten H. R. Rookmaker, thans assistent-resident in de afdeeling Paletnbangsche Bcnedcn- landon. TELEGRAMWISSELING BUITENZORG, 29 Mei. (Aneta). De Gou verneur-generaal van Ned.-Indië, jhr mr B. C. de Jonge, seinde aan den eftredenden Minister vam Koloniën, den heer D e a f f: „Alvorens U Uw taak overdraagt aan Uw opvolger, wenseh ik namens Ned.- Indië U dank en hulde te brengen voor de toegewijde en onafgebroken behartiging van de belangen van Ned.-Indië gedurende Uw gansche loopbaan. Persoonlijk voeg ik hierbij mijn oprech ten dank voor het geschonken vertrouwen en den van U ondervonden 6teun". Z.E. C o 1 ij n seinde aan don Gouverneur- Generaal bij de overname van het Depar tement van Koloniën: „Ik houd mij voor een hartelijke samenwerking aanbevolen". De Gouverneur-Generaal seinde aam den Minister van Koloniën, den heer Colijn: ,Wces verzekerd vam een even hartelijke samenwerking als vroeger. Wy zijn ver heugd dat gij zelf Koloniën naamL" (De eerste zin van dezen tekst slaat op de perio de dat de heer Colijn de portefeuille van Oorlog hield en de heer De Jonge hoofdamb tenaar was op het Departement van Oor- log). BEGRAFENIS Dr. VAN ROOYEN MAKASSAR, 29 Mei (Aneta). De begrafe nis van Dr. Van Rooyen, den controleur Binnenlandsch Bestuur, die door een auto- ongcval Zaterdag werd gedood, heeft onder enorme belangstelling plaats gehad. Het woord werd gevoerd door den Gou verneur van Celebes en Onderhoorigheden, den heer Car on, en den assistent-resident van Makassar, den heer Ter Laag. Laatst genoemde sprak namens de Vereeniging van Ambtenaren by het Binnenlandsch Be stuur. Een schat van bloemen dekte de baar. Overste Stom, die by hetzelfde ongeval werd gewond, is vervoerd naar Makassar en aldaar opgenomen in het Militair Hospi taal. Zijn toestand ls zeer bevredigend. Gemengd Nieuws JACHT OP MOSSELROOVERS Tegen de strandhoofden van het West- land zetten zich om dezen tijd mosselbroed sels vast tusschen de rotsblokken. Bij de Zeeuwsche mossel kwee kers is dit broedsel zeer gewild, omdat men door die jonge aan winsten een goede mosselteelt voorbereidt Het afsteken van dit broedsel is echter verboden, omdat het broedsel de zeewering op do meest gunstige wijze versterkt On danks die verbodsbepaling constateerde de rijkspolitie herhaaldelijk overtredingen door visschers Uit Brulnisse, zoodat met groote accuratesse naar de daders gezocht werd. Thans is men er in geslaagd de betrok ken visschers aan te houden Gemakkelijk bleek die taak niet, want bij sommatie aan het strand sprongen de visschers in hun booten en koersten naar zee, de politie met hun rijwielen op het strand achter latend. De politie gaf het echter niet op, fietste zoo snol mogelijk naar Hook van Holland en slaagde er in met de qleepboot Rozenburg naar zee te komen. In volle zee kondon de visschers uit Brulnisse worden aangehou den. De voorraden werden in beslag geno men. terwijl tegen de visschers procee-ver- baal werd opgemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3