KOOK HlfET IIs/ VOtm Of 4+4=1 ZATERDAG 27 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE MORGAN-ENQUETE BEGUNSTIGDE PERSONEN IN HOOGE POSITIE Minister Woodin een hunner g jj. is in het Kapitool te Washing ton, vanwege het Congres, een onderzoen begonnen naar de werkzaamheden van T bekende bankiers!vns Morgan. De procureur-generaal Pecora heeft, na maanden achtereen aan deze zaak te heb ben gewerkt, een reusachtige hoeveelheid materiaal bijeengebracht, waardoor onthuld zal worden, hoe het Amerikaansohe bank wezen de volkomen controle heeft over ixp dustrie en wetgeving en hoe inzonderheid de Morgan-ban ken een machtigen invloed op deze dingen in Amerika hebben gehad. De commissie van onderzoek bestaat uit senator Sletoher (Florida) en tien senatoren van de beide politieke partijen. Er heerscht een geweldige belangstelling, zoodat de politie moest worden versterkt. De zaal waar het openbare onderzoek plaats heeft, is geheel gevuld met finan ciers en groot-industrieelen. Ook wonen on geveer vijftig ambtenaren van het O.M. en advocaten de zittingen bij. Morgan en elf bankiers, die mede be schuldigd worden, zijn aangekomen onder sterke detective-bewaking. Reeds den eersten dag bleek het ontstel lende feit, dat de firma Morgan gedurende 1930, 1931 en 1932 geen cent inkomstenbelas ting had betaald, aangezien haar inkomen niet de 4000-dollargrens bereikt hadl Dit had men klaargespeeld, doordat men ge bruik had gemaakt van het recht verliezen op-aandeelen van de inkomsten af te trek- Venvacht wordt, dat de bepalingen dezer wet nu gewijzigd zullen worden, zoodat een dergelijke aftrek niet meer kan plaats heb- Woensdag bleek, dat er nog veel ernstiger dingen gebeurd zijn, waarbij verscheidene vooraanstaande menschen betrokken zijn. Het O.M. heeft n.l. een lijst gepubliceerd van personen, die van de bank van Morgan persoonlijke leeningen hebben opgenomen of zonder overeenkomstige borgstelling bij de bank gedeponeerde gelden hebben ont vangen, of uien werd toegestaan nieuw geëmitteerde waardepapieren bij het bank huis te koopen beneden de emissie-koers. Op deze lijst komt in de eerste plaats voor en dat heeft in de Vereen. Staten diepen indruk gemaakt de tegenwoordige minister van financiën Woodin. Hij was in 1929 door Morgan in de gelegenheid gesteld aandeelen in de Alleghany Corporation te koopen, tegen den koers van 20 dollar, ter wijl toentertijd de beursprijs 35 tot 37 dol- Voorts komen op de lijst voor de tegen woordige Amerikaansohe gedelegeerde op de Ontwapeningsconferentie Norman H Davis, de bekende financier en staatsman Charles Dawes, de overleden president der Ver. Staten Calvin Coolidge (zij het, dat hij na afloop van zijn ambtstijd de waarde papieren beneden maiictprijs had ontvan gen) voorts senator Mac Adoo, Owen Young, Lindberg, Thomas S. Lamont, R. B. Mellon (een broer van den oud-minister). Raskob (president van de nationale com missie der Democratische Partij, welke Roosevelt candidaat heeft gesteld), oud minister Adams en generaal Pershing. Het was in Amerika weliswaar een pu bliek geheim, dat „de geldmannen" alles in laatste instantie beheerschten en men had xioh reeds jaren in het onvermijdelijke van dit geval geschikt Nu edhter de feiten belkend worden en de reputatie van zoo talrijke bekende en lei dende persoonlijkheden wordt aangetast door de onbarmhartige publicaties van de Senaatscommissie von onderzoeik, zal wel een politieke storm opstaan. De geheelc pers der Vereen. Staten be handelt reeds uitvoerig de onthullingen. Senator Borah dringt er indirect bij Roo sevelt op aan den staatssecretaris van finain ciën, WoordLn, direct te ontslaan, daar hel Amerikgansclie volk onder de huidige moei lijke omstandigheden slechts een minister van financiën kan gebruiken, die boven alle verdenking staat Woodin zelf weigert iedere verklaring, leggende, dat hij op het oogenblik der trans actie geen openbare positie heeft bekleed Ook heerscht in Congreskringen een toe nemende neiging om Norman Davis uit Europa terug te roepen. Te Washington verluidt, dat John Pier pont Morgan het voornemen heeft, zich na het onderzoek in het particuliere leven lenig te trekken. Naar officieel te Weenen wordt medege deeld, heeft de ministeiraad met Diet oog op de in den- laatsten tijd geconstateerde staatsgevaarlijke en illegale activiteit der Communistische Partij besloten tot het ver bieden dezer partij in Oostenrijk. Nabij Casala op Sicilië heeft men onlangs de resten van een groote Romeinsche stad gevonden. Het blijkt, dat men ook reeds in 1881 getracht heeft, de antieke stad aan 't licht te brengen en te restaureeren, doch de werkzaamheden in deze werden na korten tijd gestaakt. De hernieuwde opgravingen hébben intusschen resultaten gehad, welke do verwachtingen verre overtreffen. Zoo heeft men o.a. ongeveer 4 m. boneden het aard-oppervlak een aantal veelkleurige mo- zaielten gevonden, meerendeels jacht-tafe- reelen: ruitergroepen, herten, evers en leeuwen. De mozaieken zijn zoowel tech nisch als aestthetisch zeer belangwekkend. Drie dooden, vijf gewonden Te Zarga de GranadiMa in de provincie Ca- cerès trachtte do bevolking, tegen het verbod der regeering in, een stierengevecht te hou den op het dorpsplein. Toen de civiele garde de toeschouwers poogde uiteen te drijvea, wei-den uit de me nigte plotseling een aantal schoten op haar gelost De luitenant der gardisten werd door een der schoten ernstig gewond. De politie beantwoordde het vuur, waarbij drie personen gedood en vier gewond werden MET 427—98 STEMMEN AANGENOMEN Ondanks de tegenovergestelde meening van de partij-leiding heeft de Fransche socialis tische kamerfractie ook heden weder be sloten, de begrooting in haar geheel goed te keuren. Drre werd met 427 tegen 98 stemmen aangenomen. De kamer r 'tte de debatten over de alge- meene politie dei regeering voort DE VLOOTBEPERKING Bezwaren der kleine mogendheden Het En?elsche voorstel in eerste lezing aangenomen De discussie over het vloothoofdstuk van het Engelsche Ontwapeningsplart, die er Donderdag j.l. nog zoo ongunstig uitzag, is gisteren geheel onverwacht in kalmer ba nen geraakt. De meeningsverschillen der groote mo gendheden heeft men eenvoudig laten rus ten en er is alleen nog wat gediscussieerd over de verlangens van de kleinere zeemo gendheden-. Die verlangens kwamen hierop neer, dat bedoelde staten zich niet zouden behoeven te schikken naar den eisch van het ont- werp-Mac Donald, dat zij gebonden zullen rijn aan hun tegenwoordig vlootbezit dus niet, biiuien de perken van de hun toegewezen tonnen-inhoud, oude slagschepen door nieuwe zullen mogen vervangen of slagschepen door kruisers of torpedobooten. Zweden, Finland, Polen, Roemenië, Spanje en Joego-Slavië dienden een amen dement in om het recht van vervanging aan deze staten te verzekeren, dat door hen bedongen was in 1930 bij het compromis iu de voorbereidings-commissie-Loudon. Ook Prof. Rutgers bepleit: e grootere transfer-vrijheid en wees er terecht op, hoe de groote mogendheden te Washington maanden noodig hadden om tot overeen stemming te komen, terwijl zij thans van de kleine verlangen, dat ze zich tot einde 1936 zullen vastleggen. Eerst nadat de Engelsche gedelegeerde Eden had toegezegd overleg te zullen ple gen met de gedelegeerden der kleine mogend heden teneinde bij de tweede lezing een wijziging in hun geest op het Britsche voorstel te kunnen indienen, werd het vlootbeperkingshoofdstuk in eerste lezing met algemeene stemmen aangenomen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon op de buitengewone beteekenis van de nieuwe houding van Amerika inzake de neutraliteit in geval van oorlog gewezen. Dit beteekent groote vooruitgang. Sprekende over Duitschland zeide Sir John: allen zijn wij voldaan over de staats manseigenschappen en de gematigdheid, welke de bekende rede van Hitier ken - merkten. Het zou dwaas zijn niet te erken nen, dat in deze kwesties woorden niet het- ilfde als daden zijn. (Applaus). Simon voegde eraan toe, dat hij een even groot gewicht hechtte aan de terugtrekking door den Duitschen vertegenwoordiger te Genève namens zijn regeering van het be kende amendement dat inderdaad voor de perspectieven der ontwapeningsconventie der ontwapeningsconventie rampzalig zou zijn geweest. Tenslotte waarschuwde Sir John tegen ae bedriegelijke hoop, dat wij thans aan den vooravond staan van een definitief eind- accoord, gezien de onvermijdelijke verwik kelingen, weUke zidh nog zullen voordoen, maar hij was toch van meening dat de thans ondernomen pogingen getuigen van een uitstekenden geest. Nadat sir John Simon zijn rede over het ontwapeningsvraagstuk geëindigd had, kwam de leider der arbeidersoppositie, Lans bury, aan het woord. Lansbury noemde de jongste Amerikaan- sche verklaring een vooruitgang, vergeleken met hetgeen de Vereen. Staten tot dusver gedaan hebben, maar het daarachter schui lende voorbehoud beperkt de doeltreffend heid van- deze verklaring aanmerkelijk. Lansbury weer verder met overtuiging op het recht "van Duitschland op de ontwape ning der andero landen. Sir Austin Chamberlain, die na Lansbury het woord kreeg, hechtte zeer veel gewicht aan do Amerikaansohe verklaring te Genéve Dat Amerika zich het recht voorbehoudt, om te beslissen, wie de aanvaller is, vermindert de waarde der verklaring niet Chamberlain gng daarna over tot de bespreking van Hitiers bekende rede. Hij erkende, dat de rede van den Duitschen rijkskanselier hoop vol is voor de ontwikkeling van de verhou ding van Duitschland tot de overige landen der wereld. Men heeft thans echter, aldus Chamberlain, daden noodig, geen woorden. Chamberlain bepleitte, dat de ontwape- nings-conferentie en in het bijzonder de Brit sche regeering met een zekere voorzichtig heid voor het voorbereide doel zal strijden. Dit doel is gelijkberechtiging voor Duitsch land in étappes. Duitschland moet door han delingen toonen, dat het den anderen staten in de mate, waarin zij Duitschland in psychi* sche richting tegemoet kwamen, in moreele ontwapening tegemoet komt, SNOWDEN VALT MAC DONALD AAN EEN GEVAAR VOOR HET LAND. In het Engelsche Hoogerhuis heeft lord Snowden, de voormalige kanselier van de schatkist, de regeering verzocht een ver klaring af te leggen over haar politiek op dp a,s. Economische Wereldconferentie. Hij ging in- zijn aanval o;p de regeering zóó ver te verklaren, dat het een gevaar is voor het land de zaken in handen te laten -an een man- als Mac Donald, die telkens, wanneer hij spreekt, zijn onwetendheid en onbekwaamheid bewijst. De gemeenschappelijke verklaring van Mac Donald en Roosevelt bevatte niets dan gemeenplaatsen. Snowden noemde het onjuist, dat het dalen der goedereruprijzen de grondoorzaak van de economische de pressie zou zijn. De oorzaken zijn volgens Snowden de buitensporige tarieven, de con- tingenteering en de handelsbeperkingen. L/jrd Stanhope, die namens de regeering antwoordde, zeide, dat het gunstige tijdstip voor de regeering, om haar politiek bekend te maken, ter conferentie zelf zal komen. Hij verzekerde, dat tie arbeid der conferentie goed is voorbereid en bevestigde opnieuw het vroeger meegedeelde standpunt der re- geerlng ten aanzien van de stabilisatie der valuta, de tarieven en andere economische raagstukken. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN HEIMWEHR EN NAZI'S. Uit Inssbruck wordt gemeld: De Heim- wehr had Donderdag j.l. het parool uitge geven, dat verscheidene vergaderingen der nationaal-socialisten, die in eenige dorpen nabij Innsbruck gehouden zouden worden, verhinderd moesten worden. In verband hiermede werden vijftien S.A.-mannen tot bescherming der vergadering naar Götzens gezonden. Bij hun- aankomst werden zij door ongeveer 60 „Heimwehr'Weden aangevallen en er ontstond een vechtpartij, waarbij twee nat .-socialisten ernstig werden gewond. De nazi's haalden daarop versterkingen uit Innsbruck. Om den doortocht der nationaal-socialis ten- te verhinderen, richtten de Heimwehr- leden barricaden op en brachten zelfs een Het land der foüjmoedigen Met de buitenlandsohe journalisten naar Beieren Op uitnoodiging der Beiersche reg'eering' (Van onzen Duitschen correspondent) Wanneer men soms hoort vertellen, dat Pruisen het verstand, Beieren het hart van Duitschland beteekent, dan ligt in deze iro nisch bedoelde bewering een kerm van waarheid. De hiermee aangeduide volks aard hangt nauw samen met 't landschap. Het vlakke land, voor een goed deel aange wezen op handel en industrie, zich bedreigd voelend door een wereld van werkelijke of ingebeelde vijanden, maakte van Pruisen onder het streng bewind der Hohenzol- lern, een exempel van militaire zelfzucht en burgerlijke spaarzaamheid. Beieren, het land van bergen en bosschen, wordt bevolkt door stramme boeren en ge zellige burgers, door de natuur begenadig de menschen, vol levenslust, vol liefde voor de kerk, vol eerbied voor het Huis Wittels- bach, het vorstenhuis, waarmede de ge schiedenis van Beieren nauw verbonden is. De tegenstelling tusschen beide landen is ook nu nog frappant. In Pruisen, speciaal in Berlijn, waar de nationale revolutie het sterkst tot uiting kwam schijnt men alle buitenlandsohe belangstelling voor interne aangelegenheiden als ongewenschte inmen ging principieel van de hand te wijzen. Dienovereenkomstig wordt de buitenland- sche pers maanden lang wel scherp gecon troleerd maar overigens aap haar lot over gelaten. Wie hier niet over particuliere re laties beschikt is nauwelijks meer bij machte een benaderend beeld van de wer kelijke verhoudingen te geven en gaat hij per ongeluk op minder juiste informaties in, dan loopt hij gevaar als „lóstiger Aus- lander" zonder verderen vorm van proces over de grens te worden gezet. In Beieren is men heel wat coulanter. De staatsregeering te Mijnchen gaf aan den Beierschen gezant te Berlijn, minister Sperr, de opdracht, een aantal buitenlandsche journalisten, van wier betrouwbaarheid men overtuigd is, tot een gezelligen praatavond naar de Voss-strasse uit te noodigen, om ze dienzelfden avond per F. D.-trein naar het gastvrije land, waar Richard Wagner en Adolf Hitler hun carrière begonen, te trans porteeren. Aan het station worden wij door Oberre- gierungsrat Dr. Eisele, die reeds veertien jaar de persafdeeling op het ministerie voor buitenlandsche zaken onder zijn deskundi ge leiding heeft, in opdracht van de regee ring begroet. Mqnchen blijkt zich van de booze geruchten over zijn toenemenden ach teruitgang bitter weinig aangetrokken te heben, want het vertoont zich aan onzen blik in onaantastbare statigheid en onweer staanbare charme. Mimchen is niet slechts de stad der druk bezochte bierkelders, waar het gerstenat literwijze geheschen wordt, geiniet zijn vermaardheid niet alleen door zijn vele pompeuse kerken en paleizen, het heeft zijn eigen tempo behouden, liet zich door het aanhoudend bezoek van dui zenden vreemdelingen niet amerikanisee- ren, maar verstaat ook in onzen nerveusen tijd nog de hooge kunst, den nerveusen menscli der twintigsche eeuw een gevoel van welbehagen en innerlijke tevredenheid to schenken. Men begint den nieuwen dag met bedacht zaamheid, wandelt het Hofbraunhaus, den Matthóser, Paulaner of Franziskaner Brau binnen, om de traditioneele Weisswürstl of een Schweinshaxen te verorberen en laat zich een „Mass" door een der vriendelijke meisjes in kleurige kleederdracht serveeren. Dan begeeft men zich door de Ludwig- en Maximilianstrasse naar het veelgenoemde Bruine Huis, vlak tegenover de Pauselijke nuntiatuur gelegen. Hier resideerde Hitier met zijn staf van oudste medewerkers, voor dat de kern der nationaal-socialistische be weging van Beieren naar Pruisen overging. Het voormalige paleis eener Beiersche gra vin ademt in zijn nieuwen vorm een geest vim voornamen eenvoud. Onder deskundige leiding wandelen wij langs de dienstdoende wacht in zwarte uniform het Bruine Huis binnen. In de hal staat aan een der muren een aantal vaandels, welke in de geschiedenis der partij speciaal in Mi»n- chen een historische rol gespeeld hebben. Op een marmeren plaat siaan de namen \an hen gegraveerd, die hun leven in de eerste jaren van den strijd voor hun nationale overtuiging hebben geofferd. Meubels, tapij ten, behangsel, plafonds, gordijnen zijn over yvegend goud-bruin van kleur en haast in ieder vertrek ziet men een portret of schil derij van den „Fi*hrer" hangen. Een groote ruimte is als rechtzaal bedoeld. Hier houdt de „Reichsuntersuchungs-und Schlichtungs- Ausschuss" haar bijeenkomsten, worden conflicten onderzocht en behandeld, welke Op het partijleven van ingrijpend belang worden geacht en tracht men principieel tot een vergelijk tusschen beide partijen te ko men. Juist in deze ruimte wordt mij ver teld, dat Gregor Strasser, die het vertrou wen van Hitier door zijn onderhandelingen met Schleicher verspeelde, pas dezer dagen van Mijnchcn is teruggekeerd naar Berlijn, waar hij in een pharmaceutisch instituut een nieuwen werkkring heeft gevonden. Wil men hiermee aanduid~ên, dat een verzoe ning tusschen Hitier en Strasser niet lan ger ondenkbaar wordt geacht? Door de sobere vergaderzaal der organi- satie-afdeelingen wandelen wij de impo sante senatoren-zaal binnen, de moderne copie van een ridderzaal. Ik kijk uit naar den zetel voor Hitier en stel vast, dat hij op deze onderscheiding geen aanspraak maakt; hij neemt in een der leeren zetels eenvoudig plaats tusschen Goering, Frick. Goebbels, Hesse en de samenkomsten dra gen steeds een ernstig, maar tevens een harmonisch en vriendsrMonelijk karakter. Wij wandelen r»n-- - hplder ver lichte vertrekken, waar jonge mense' voor de technische .?le aangele genheden druk aan het werk zijn en uit den omvang van hun werk kan men ook den toenemenden groei der partij afleiden. Een gezellig casino biedt ook aan hen, die met de NSDAP niets uitstaande hebben, maar belangstelling koesteren voor het Bruine Huis, de gelegenheid, tegen een zevr bescheiden prijs een smakelijk middagmaal of een verfrissching te genieten. machine-geweer in stelling. De nazi's begaven zich tenslotte langs omwegen naar de dorpen, waar de verga deringen werden gehouden. Toen in den loop van den avond de auto van den gouwleider, het gemeenteraadslid Hofer, uit Innsbruck, passeeren wilde, werd hij met steenen bekogeld. Er ontstond een vechtpartij, waarbij een Heimwehr-man ernstig werd gewond. Een derde vergadering der nat.-social werd verboden, omdat de ..Heimwehr" dreigd had, 'haar met geweld van wapenen to verhinderen. Van het Bruine Huis spoeden wij ons naar het oude stadhuis, waar de minister president van Beieren, Siebert, de eerste burgemeester der stnd en verschillende hoe ren van den gemeenteraad hun buitenland sche gasten welkom heeten. In verschillen de toespraken wordt do nadruk gelegd op de onjuiste beweringen der laatste maan den, speciaal ton opzichte van Beieren. Land en stad noodigen den vreemdeling uit tot een bezoek en iedere onbevangen reizi ger zal moeten toegeven, dat do nationale herleving vooral ook in Bavaria geen abnor male afmetingen heeft aangenomen. Om de juistheid dezer bewering ons allen duidelijk te maken, wordt op mijn voorstel een bezoek gebracht aan liet Beiersche con centratiekamp te Dachau. Een oorspronke lijk voorgenomen bezoek aan het Duitsche Museum wordt dientengevolge van het pro gram geschrapt- In een gereedstaande auto gaan we met ziin twintigen op avontuur. In Berlijn hoorde ik vertellen, dat Dachau zich van het Berlijnsche concentratiekamp te Oranienburg in menig opzicht ongunstig onderscheidt. Tweemaal maakte een gevan gene door zelfmoord een eind aan zijn le ven. Men ging zelfs zoover, een socialist, die in nazi-uniform had gewerkt als spion, na een langdurig verhoor een pistool te over handigen met de veelzeggende opmerking: .Mocht je zelf niet den moed hebben, dan zullen wij je wel een handje helpen!". Na een tocht van ruim een uur vindt de chauffeur na velerlei vergissingen het enor me complex gebouwen, waar tot 1919 mu nitie gefabriceerd werd. Het duurt eenigen tijd en er is heel wat overredingskracht toe noodig, voordat we worden binnengelaten Ruim 1700 gevaarlijke communisten en so cialisten moeten hier volgens een vast pro gram arbeid verriohten, marcheeren en gym nastiek oefenen. Overal ziet men groepen jongere en oudere mannen onder streng ge leide van zwaar bewapende S.A. en S.S.- mannen van huji werk naar do loodsen marcheeren, die als woon- of slaapgelegen heid door de geïnterneerden zijn ingericht Ik word getroffen door het verschil van ge laatsuitdrukking tusschen do in werkkiel gekleedo arbeiders en de geuniformde nazi's Het verschil ligt niet in de kleedij, al moet men toegeven, dat de uniform een stramme houding bevordert Men leest haast eiken geïnterneerde den nauwelijks verbeten haat van 't gelaat Het zijn o\erwegend op vallend ongunstige gezichten, kerels, van wie de staat niet veel goeds kan verwach ten. Toegegeven: zij werden opgehitst door hun partijleiders, aanvaardden het Marxis me als do eenigste redding, uit honger en ellende maar vielen zij in hun streven door ongeoorloofde middelen niet buiten het staatsverband? Is het niet principieel een fout. wanneer aan zulke mannen een plaats in het parlementaire leven wordt in geruimd? Wij brengen een bezoek aan de keuken, waar jongens druk aan 't werk zijn. Ik neem een proefje van de kost en stel vast, dat ook het vleesch niet ontbreekt Velen verzekeren mij, dat zij met het eten en de behandeling niet ontevreden zijn. Ook hier beantwoordt de werkelijkheid dus niet aan de beschrijving, welke men dienaan gaande te Berlijn hoorde geven. Mitnchen, 22 Mei 1933. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND NIEUWE WETTEN Het Duitsche Rijkskabinet heeft een wet aangenomen over de Gleichschaltung van de raden van toezicht van corporaties en een wet betreffende het in beslag nemen van communistische vermogens. Bij deze wet is men uitgegaan van het feit, dat par. 40 van het Wetboek van Strafrecht bepaalt, dat beslag gelegd kan worden op voorwer pen, die door misdaad verworven zijn of gebruikt worden dan wel bestemd zijn voor misdaden. Deze bepaling geldt dus ook voor hoogverraad, als hoedanig de regeering ook de communistische activiteit beschouwt Tevens werd o.m. besloten de zeescheep vaart tot 20 millioen R. M. uit Rijksmidde len ter beschikking te stellen. In het Duitsdhe Rijksministerie voor voe dingswezen en landbouw is onder voorzit terschap van staatssecretaris von Rohr de rijkscommissie voor veeneultuur en ontgin ning van woeste gronden bijeengekomen te zamen met de rijksleiding van den Duit schen Arbeidsdienst, ter bespreking van de noodzakelijkheid en de mogelijkheden van ontginning en in cultuur brengen door den Arbeidsdienst van woeste gronden. Vanwe ge het rijksministerie voor voedingswezen werd medegedeeld, dat nog 3 tot 31/? millioen HA. veengrond en woeste gronden ontgon nen kunnen worden. Voor 30 September a.s. zullen door den Arbeidsdienst ongeveer 300.000 vrijwilligers, vanaf 1 Jan 1934 on geveer 350.000 arbeidsdienstplichtigen en vanaf 1 April of 1 Juli 1934 ongeveer 700.000 arheidsdienstplidhtigen in dienst genomen TOONEEL. MTTZTEK EN CRITIEK IN DUITSCHLAND. Hinkel, de staatscommissaris voor bijzon dere zaken en landsleider van den strijd hond voor Duitsche Cultuur deelde gister avond tijdens een algemeene ledenvergade ring mede, dat een theater- en muziekka mer zou worden ingesteld, terwijl verder een organisatie van critici zou worden ge schapen. e. d. ITALIAANSCHE ORDE VOOR GOERING. Dowderdagaivond heeft de Italiaansche ambassadeur te Berlijn een diner gegeven, waar o.m. aanwezig waren de Pruisische premier Goering, staatssecretaris Koerner ea. Namens den koning van Italië over handigde de Italiaansche ambassadeur Goe ring het grootkruis van den Heiligen Mau ritius en Lazarus. Nog eenige aanwezige hooggenlaatste ambtenaren kregen onder scheidingen. Brand bedreigt ons bosch-bezitl De meeste branden ontstaan door nonchalant weggegooide lucifers, door brandende siga retten-of sigaren-eindjes. - Het is toch.ook Uw devies, nietwaar: Rechtzaken. OP EEN TROEP SOLDATEN INGEREDEN Automobilist veroordeeld Het Gerechtshof te Amsterdam bevestlgrdo het vonnis der rechtbank te Utrecht, waarbij automobilist, koopman te Utrecht, wegens >rzaken van letsel door schuld was veroor deeld tot f 100 boete. subs. 15 dagen hechtenis BOYCOT-BEWEGING De roode pers publiceert een artikel van den gewezen communist van Ravesteyn, die o.a. schrijft: De diepste schande van het huidige Duitschland ligt in de vervolging en onder drukking, die voor de eerste maal zoo uit drukkelijk, zoo openlijk en onbeschaamd, den menschelijken geest in t' algemeen, zijn vrije ontplooiing en de vrijheid van wetenschap en kunst wordt aangedaan. Voor de eerste maal in een modernen Hoe komt de historicus van Ravesteyn toch aan zulke eenzijdige geschiedschrij ving? vraagt de R.K. Maasbode. Wij zouden vooreerst willen opmerken, dat wat nu in Duitschland geschiedt voor een zeer groot deel de practijK is van de theorie, verkondigd door den later waanzinnig ge worden Nietesche, die van Ravesteyn ook al „de grootste en diepste denker" noemt, dien Duitschland in 1S4S bezat! Het voornaamste is echter, dat Duitschland heelemaal niet de eerste moderne staat is, die doet, wat v. Ravesteyn hem verwijt. Heeft hij dan aooit gehoord van de vervol gingen in Frankrijk, in Italië, in Spanje, in Mexico, in Rusland, waar de katholieken met reeksen van tyrannieke wetten zijn ver volgd? Is dat misschien niet schandelijk? Waar bleef toen het protest van dr W. van Ravesteyn en de actie der socialisten? Zij willen de wereld altijd in beweging zetten als hun geestverwanten de onderliggende partij zijn. Het toppunt is echter, dat zij niet alleen volkomen vergeten, wat eigen geest verwanten tegen anderen doen, maar het ook nog voorstellen alsof zij de eerste en eenige martelaars zijn. eed. zoodat vijf militairen gewond werden. ial had alleen bevestïglng b gerequlreerd de rijbevoegdheid. ROOFMOORD NUMANSDORP. De officier van justitie, Mr. A. J. Kronen berg, heeft hooier beroep aange teekend tegen de uitspraak van de Dordtsehe recht bank, die F. L. te Rotterdam in verband met de bekende roofmoord te Numansdorp ver oordeelde tot 10 jaren gevangenisstraf, hem rijsprekende van de doodslag. De eisch was 20 jaar. Kunst en Letteren. WILLEM C. BROUWER f Op vijfenvijftigjarigen leeftijd is te Leider dorp de bekende pottenbakker en beeldhou wer Willem C Brouwer overleden. Groote liefde voor het outie pottenbakkers handwerk, dat hij persoonlijk bleef beoefe nen, was de grondslag van zijn merkwaar dige carrière. In tallooze mooie potten, pul len en vazen, op het oude mei ge vormd en met mooie glazuren overdekt, heeft hij zijn schoonheidsliefde uitgeleefd. Brouwer wendde de klei echter ook met wondermooie resultaten aan voor de vor ming van grootere stukken. Vele tuinban ken, dierfiguren, tuin vazen en sierstukken culiere, zullen tot in verre eeuwen getuigen aan gebouwen, openbare zoowel als parti- van zijn kunstzin, originaliteit en schep pingsdrang. Vraag en Antwoord. A267, 77* J' de w- te Y- omdat U do «aterleldiagkosten zelf betaalt, mogen zij niet eorden afgetrokken. Betaalde U deze niet laar do verhuurder, dan wel. In het laatete oor do woning maar voor water. Von" het in-" omen moogt U het bedroe ook niet aftrekken 3268 II. B. te P. Bedoeld persoon ts wet tg wel verplicht de belasting te betalen, doch ij kan op grond van zijn flnanoieelo omstan digheden ontheffing van den aanslag vragen fij der bol an ting. Hij heeft dan öf Thuldligde som >rdt kwijtgescholden. do huurw wordt bij niet gehuurde perceelen di bepaald _door_ vergelijking ale omstandigheden gehuurde pt.vt=.tu dezelfde of meest nabijkomende soort In ;n naburige gelijksoortige ge worden gelet op stand on meent, dat do huurwaarde recla- meonto. Hierbij ligging. Indien to hoog is getaxeerd, kunt' u di ritsten attrekH mo°£t alle 3270 - Mej. L. N. te I.. Wij zullen eon olledige lijst mot adras*m zenden. U moet chter maar ^een a te joogi- verwachtingen oesteren. Het ls op 't oogenblik heel moeilijk, ai. wanneer do meisjes alleen 'sger onderwijs gehad hebben, een plaats te krijgen. Wanneer u daarbij nog speciaal alleen lfinderzlekenhul- zoekt, word* de kans nóg geringer. Laat dochter het maar probeeren. Maar wanneer r de verpleging wil. kan se heter alles i. Heeft ze eenrr er In de geleger ,1e ln uw geval, ln de aats te krijgen. 3271 „Hiilnhoudichool" De Chr, Indus-trio i Huishoudschool te Rotterdam staat aan den Linker Maasoever, Ericaplein 15 directrice mei ''an Loghem. 3272 A. A. A. Per auto la de beste route 'er Dordt. Moerdijk (veer WUIemsdorp). Ze venhulzen. Roosendaal. Bergen op Zoom Goes "S K.M. fiets: Rotterdam, overzetten Goidschalks- oord. over Numansdorp (veer) naar Wlllems- ad. Steenbergen, Bergen op Zoom, Goes, ca. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Janmayen 770,6. Laagste stand te Riga 752,0. Stand vanmorgen halftwaalf 761.3. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakte tot matige W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tVielijike opklaring, waar schijnlijk enkele regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instltnnt te De Bilt) Door het afnemen van de depressie in het Oosten en de hooge drukking in het Z. W. werd de toestand eenigszins onzeker, maar een koude N. bovenwind houdt aan, en na het aftrekken van een kleine depres sie in het Kanaal, die daar veel regen geeft, kon de kans op regen ook hier weer toene men. Ook in Duitschland is het koel weer geworden, in het Zuiden viel veel regen. Scandinavië heeft koel weer met weinig regen. West-Frankrijk zal regen krijgen van de depressie uit het Kanaal, terwijl in de Golf van Lyon weer een N.W. storm waait. De algemeene vooruitzichten zijn- nog wei nig veranderd. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C 28 MEI Zonsopgang 4.50 u.; Zonsondergang 9.05 O. 29 MEI Zonsopgang 4.49 u.; Zonsondergang 9.06 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 28 MEI Van 's avonds 9.35 u. tot 's morgens 4.19 u. 29 MEI Van 's avonds 9.36 u. tot 's morgens 4.18 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walsh n' 0.00 3.00 Caup 2.35 2.38 Bas.- -0.00 -0.00 Ems 1,13 1.12 Br- ac 2.13 °.05 Coblenz 2.3fi ".39 Rh. fe i n OriO -2.80 Trier 0.59 OAl K-hi 3.05 2.911 Keulen 2.92 2.30 Maxan 478 4.72 Rührort -0.90 -1.03 Di-deshelm 1.05 1.08 Wese! -0.7l -1.85 Mannheim 3.61 3.64 Emmerik 2.04 2.18 Lohr 1.10 1.12 Dnsseldorf 1.66 1.75 Mainz -1.13 -1.16 Maastricht 3.75 4.00 Bingen 2.13 2.16 Venlo 10.96 11.08 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 1.34 13.4" Terschelling 10.55 '23.32 Harlinuen 11.35—.- Den Helder 9.15 21.45 IJ muiden 5.19 '7.43 H.v. Holland 4.31 16.^, Echeven.ngen 441 l7."7 Rotterdam 6.32 i8.5i Delfzijl TerschelL Harlirigen Den Heller dden H.^v. Hol.. 2.10 14.14 11.29 23.58 0.05 12.10 9.45 22.20 5.55 13 20 5.06 17.36 5.16 17.46 7.10 19.25 Hellevoetsluis 5.18 17 42 Wil tem stad 6.12 18.37 Brouwersh. 4.30 16.54 Zierikzee 5.06 17.26 Wemeldingt 5.28 17.50 Vlissingen 3^6 15/4 Terneazen 4.05 ih.ï.7 Hansweert 463 17.12 Hellevoetsl. 5.53 11.18 Willemstad 6.49 19.13 Brouwersh. 5.05 17.30 Zierikzee 5.41 17.57 Wemeldinge 6.03 18.24 Vllsslngfen 4.12 16.30 Teraeuzen 4.42 17.03 Hansweert 5.27 17.45 Land- en Tuinbouw. WAARDELOOZE GROENTEN MILLIOENEN K.G. „DRAAIEN DOOR" Wij ontvingen een heel lijstje van groen ten, die in de provincie Noord-Holland, ge durende de periode 1 Oct. 1932—30 April 1933 (7 maanden), een periode waarin gewoonlijk van overproductie heel geen sprake is, ter veiling aangevoerd, geen prijs konden ma ken en door de klok draaiden, zooaLs dat ge noemd wordt In totaal zijn er alleen in Noord Holland in deze periode ruim 20 millioen K.G. groen ten „doorgedraaid Aan witte kool alleen reeds ruim 14 millioen K.G., kroten ruim 5 millioen K.G. Zelfs een deel van de voorjaars groenten gingen reeds als waardeloos de veilinggebouwen verlaten. Zoo van spinazie 157.344 K.G., raapstelen 4240 K.G., rabarber 348 K.G. enz. Een gedeelte van deze doorgedraaide pro ducten werden nog voor menschelijk gebruik besteed, een ander gedeelte voor veevoeder, doch een groot kwantum moest vernietigd orden. 't Is wel een treurig beeld van den tegen- woord i gen tijd, dat het ons toegezonden lijstje biedt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2