SCHOOL- EN KERKMEUBELEN l ROVEN EN Hl ZATERDAG 27 MEI 1933 DERDE BLAD PAG. IC BINNENLAND NED. VER. VANCHR. TECHNICI Jaarvergadering te Utrecht In het gebouw voor Chr. Sociale Belanp^n te Utrecht, werd heden de jaarvergadering van bovengenoemde verceniging gehouden. Na het zingen van Ps. 337 en 10 en het lezen van Pred. 3 1—15 ging de voorzitter voor in gebed. De voorzitter, de heer H. de Hoop, van Waalwijk, sprak, na een welkomstwoord de gebruikelijke Openingsrede Na de donkere tijdsomstandigheden ge schetst te hebben, wees spr. er op, dat er alleen verbetering kan komen als er meer aansluiting wordt gezocht bij de ordenin gen Gods. Dit moet ons als christelijke vakorganisa tie steeds duidelijker voor oogen staan. Daar aan ontleenen we ons bestaansrecht Hiervan moeten onze leden ook persoon lijk steeds goed doordrongen blijven. Indien zij meenen, wel voor een deel mee te kunnen gaan met de leuzen van hen, die van ons niet kunnen ziJn- dam zeggen wij hun n.'u nog eens met nadruk, dat zij zich* vergissen. Onze afdeelingsbesturen zullen er nauw lettend op hebben toe te zien, dat leden, die geacht moeten worden in woord en daad te strijden tegen onze beginselverklaring, zoo spoedig mogelijk uit onze rijen ver dwijnen. Als principieele organisatie mogen we ook niet schipperen. Wij zullen in onze vereeniging geen cel lenbouw dulden, niet van heel-, maar ook niet van half-revolutionairen aard. Voelt men zich bij ons niet thuis, laat men dan heengaan. Wij zijn warm voor ons ledenaantal, doch niet als dit tot afbrokkeling van het begin sel zou leiden. De jongste pogingen tot kabinetsformatie op parlementairen grondslag zijn mislukt. De laatste kans, die tevoren was aang< kondigd, is ongegrepen voorbijgegaan. In de komende regeeringsperiode zal het parlement weinig invloed uit kunnen oefe nen, waarschijnlijk indien noodig, uitge schakeld worden. Elementen, die lang hebben gezwegen, komen in de laatste tijden voor den dag en zij hunkeren er naar om den arbeidenden stand weer terug te duwen in den hoek, waaruit hij is te voorschijn gekomen. De stem van Kuyper en Talrna, die riep om sociale gerechtigheid, ook voor den ar beider, schijnt gesmoord te zijn. Velen mis gunnen hem zijn sociale wetgeving, die na zooveel moeite is tot stand gekomen; ge smaald wordt er op al die duizenden arbei ders, die zonder te werken op kosten der gemeenschap leven. Dat de algemeene economische toestand het niet mogelijk zal maken, alle sociale ■wenschen te vervullen, daarvan zijn tveals werkelijkheidsmenschen voldoende door drongen. Het bouwen van het eigen organisatie- huis zal voorloopig sterk onze taak blijven, om daar te bewaren wat in voorspoediger tijd ons deel werd. Wat de uitkomst ons zal brengen, weten we niet Elk bedrijf op zichzelf maakt een crisis mee, een inwendige crisis ook. Men worstelt in den bedrijfsvorm naar nieuwe mogelijkheden. We leven in de eeuw van de techniek en aan dezt Sohniek hebben wij onzen naam en ons bestaan te danken. Naar onze mee ning zal dan ook de plaats van den tech nicus in het bedrijf aan belangrijkheid winnen. Zijn positie ligt tusschen den am bachtsman en den ingenieur. De begrenzing van zijn functie met die van den ingenieur in 't bijzonder, verflauwt allengs. Waakzaamheid in deze richting blijft ge boden. We vragen ons af, of er ten opzichte van de propaganda vcldoende activiteit wordt ontwikkeld oveiaJ. Hot schijnt alsof ook on ze actie doortrokken wordt van den geest van lusteloosheid die over de aarde zweeft Da maandstaten betreffende ons ledental wijzen daar sterk op. Het getal 700 staat weer zoo'n fataal getal te worden, zcoals ook het getal 300 die twijfelachtige eer heeft geharl gedurende geruimen tijd Voor intensieve propaganda is noodig een gloeiend enthousiasme voor datgene wat wo wenschen to bevorderen. Onze vergadering, aldus Spr., valt dit maal in de dagen van den tweeden advent de dagen tusschen hemelvaart en Pinkste ren. Het zijn dagen van verwachting, da gen van biddend smachten naar den Heili gen Geest. Mogen ook wij allen persoonlijk begeerig zijn naar de werking van dien Goddelijken Geest in ons leven, dan toch alleen kan voor ons werken positief vrucht worden Verwacht voor werkelijk Christelijke actie. VRACHTVERDEELING BINNENSCHEEPVAART In het Staatsblad is afgekondigd de wet van den 5en Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zoo veel mogelijk evenredige vracht verdeeling in de binnenscheepvaalt UITVOER VAN MELKPRODUCTEN EN ROOM Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 19 December 1930 tot regeling van den uitvoer van melkproducten en van gepas teuriseerde en gesteriliseerde melk en room met ingang van 1 Juni 1933 in werking zal treden. LUCHTPOSTVERZENDING UIT GRONINGEN Met ingang van 1 Juni as. zullen op werk dagen luchtpostverzendingen worden ge vormd van Groningen voor Londen en Pa rijs, welke verzonden worden met den lucht dienst EeldeSchiphol, vertrek van Eelde 17.40 uur. Te Schiphol bestaat aansluiting op de vliegtuigen die te 19 uur naar Londen en Parijs vertrekken. Brieven en doosjes met aangegeven waar- 'de en postpakketten zijn voorloopig van dit luchtvervoer uitgesloten. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. De piloten van de KLM hebben besloten, hun op 5 Mei j.I. ingediende ontslagaan vragen terug te nemen, op grond van een mededeeling van de directie der KLM, dat hun grieven en verlangens ernstig en wel willend onder de oogen zullen worden ge- eieru W 'ÜLm H HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL 492 AFGIFTE VAN PASPOORTEN VERHOOGDE KOSTEN Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt hiermede tor algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juni van Rijkswege de navolgende bedragen zullen worden geheven terzake van de afgifte en de verlenging van buitenlandscho paspoorten: oor de afgifte van een paspoort voo persoon f 5 en van een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of een echt paar met kinderen beneden 15 jaar f 7.50; voor het verlengen van een paspoort voor één persoon f 5 en Van een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaar f7.50 BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL Naar wij vernomen is een commissie van voorbereiding gevormd inzake te treffen maatregelen in verband met de beperking van den rundveestapel. In de commissie zullen zitting nemen eenige leden van de Crisis Zuivel Centrale en van de Crisis Varkens Centrale. Als voorzitter zal optre den de heer R. Tromp van Holst. AANBESTEDING Door den Rijkswaterstaat is aanbesteed het aanbrengen van een asphalt-verharding op een fundeering van steenstukken op het weg- vak bewesten Oegstgeest (onderdeel van rijksweg nr. 4) tusschen het Oegstgeester kanaal en de Haarlemmertrekvaart onder de gemeenten Oegstgeest en Sassenheim met bijkomende werken. Laagste insohr. N.V. Ro- zendaals Aannemingsmij. te Enkhuizen voor 111.250. Kerknieuws. NED. HERV. KERK roepen: Te Rijsoord, P. den Duyn, pred. by de Ned. Herv. Evangelisatie te En schedé. Te Zuid-Beijerland, cand. Th. G. Vollebregt te Delft. Te Oud-Schoonebeek (toez.). cand. H. J. F. Wesseldyk te Willems oord (O.). Te Dorkwerd, A. Blink Kramer te Saaxum. Te Hemmen, Dr. P. Blaauw te Eerbeek. ngenomen: Naar Tienhoven (U.). D. J. Lazonder te Werkendam. Naar Hoor naar, cand. Th. G. Vollebregt te Delft. dankt: Voor Nykerk (G.), J. A. van Nie te Hoogeveen (verbeterd bericht)Voor Benthuizen, Leerbroek, W illige-Langerak, Sprang, Gouderak, Ier Aar (Z.-H.), Oud- Vossemeer, Aitnemuiden en Zuiid-Beyerland|, cand. Th. G. Vollebregt te Delft. Voor Benschop, L. Vroegindewey te Wilnis. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hoofddorp, R. Oosterhoff te Wanswerd. CHR. GEREF. KERK. roepen: Te Arnhem, P. de Smit te AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE, Men schrijft onst Ds. H. Boersma hoopt Zondag 2 Juli ,s. van de Ned. Hervormde Gemeente te Schoonebeek afscheid te nemen en Zondag Juli d.a.v. intrede te doen te Angerlo, na bevestigd te zijn door zijn schoonvader, Ds. A. G. F. Smit, em.-pred. te Hilversum. D. Bouman, van Molkwerum geko men, werd by zyn intrede als predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Nieuw-Vennep toegesproken door ouderling J. Wetsteyn; door den eerw. heer J. van der Meer, gods dienstonderwijzer te Abbenes; en door den consulent, Bs.'J. C. Salverda. van Hoofddorp- Deze afzonderlijke mededeeling dient ter ver betering van een vorig bericht. Ds. L. G. BRUIJN Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft, op diens aanvrage, aan Ds. L. G. Bruijn, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan den Rijn, eervol ontslag verleend uit de bediening, met in gang van 1 Juli 1933. Over diens aanvrage om hem tegelijkertijd te verleenen hetreoht van emeritus-predikant, zal hem later be richt gezonden worden. Ds. T. KRAMER Morgen hoopt Ds. T. Kramer, predikant bij de Geref. Kerk te Monster, zyn 40-jarig ambts jubileum te herdenken. In verband hiermede werd Donderdagavond m samenkomst gehouden, waarin de a.s. ju bilaris werd gehuldigd. Het kerkgebouw was geheel met belangetel- lenden gevuld, toen om zeven uur Ds. L. A. H. van Minnen, uit 's-Gravenzande, het sa; zyn op gebruikelijke wijze opende. In zyn openingswoord merkte Spr. op, dat Ds. Kramer thans in het verguld goud is. In het volbrengen van de taak heeft God gesterkt hoewel de dood meermalen de woning van Ds. Kramer binnentrad, heeft hy toch het meeste mogen behouden. Tenslotte hoopte Spr., dat God Ds. Kramer kracht zal schenken, zoolang hij nog in het predikambt hier werkzaam is, en daarna de rust als de herderstaf wordt neergelegd. De heer G. de Koning voerde namens den Kerkeraad het woord, die den jubilaris geluk wenschte, en erop wees, dat Ds. Kramer in zyn levenswandel steeds een voorbeeld is ge weest voor de Gemeente. De heer G. van der Kruk sprak namens een Commissie uit de Gemeente, en bood een ge schenk onder enveloppe en een vulpen aan. Daarna werd het woord gevoerd door verte genwoordigers van jeugdvereenigingen en ca- thechisatiën. Het hoofd der School, de heer A. Boorsma, herinnerde aan het ijverig werk van Ds. Kra- jor het tot stand komen der Geref. School, nu 14 jaar geleden. Namens de Claasis werd het woord gevoerd door Ds. J. de Koning, van Schipluiden, terwyl Ds. E. H. Bro'ekstra, van Rijnsburg, sprak s de Zendingsdeputaten, deputaten van Art. 19 K.O. en namens de Theol. Schoolver- eeniging. Ds. K. K. Troost, van Naaldwijk, vertolkte de gevoelens van de Westlandsche predikanten. Nadat de jubilaris voor de vrien delijke woorden en de geschenken dank had gebracht, werd met het zingen van Psalm 89 de bijeenkomst gerloten. Hierna werd de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Morgenavond hoopt Ds. Kramer een gedach- tenisredikatie te houden, Ps. A. BORSJES. f Te Schermerhorn is, pas 27 jaar oud, overleden Ds. A. Borsjes, predikant der Geref. Kerk van Lemele en Lemelerveld. Ds. Borsjes werd 19 Juli 1905 geboren, studeerde aan de Vrye Universiteit te Am sterdam, en werd 17 Mei 1931, dus pas twee jaren geleden, by zyn Gemeente in het ambt bevestigd. Hij was, na door een tweetal oefenaars bediend te zyn, haar eerste predi- Reeds lang was Ds. Borsjes ongesteld. Den laatsten tjjd verbleef hij met zijn gezin te Schermerhom, waar hy bij zyn ouders ver pleegd werd. Voor zijn Gemeente is het heen gaan van dezen geliefden en ijverigen jongen leeraar een beteekenisvol verlies. Ds. TH. E. ISAACHSEN. t Te Bergen (N.-H.) is, op 71-jarigen leeftijd, overleden Ds. Th. E. Isaachscn, die vele jaren predikant-directeur van de Luther- sche Diakonessen-Inrichting te Amsterdam ii geweest. Ds. G. TIMMER t Te Bodegraven is na een korte onge steldheid, Woensdag j.I. overleden Ds. G. Timmer, emeritus-predikant der Nederl. Her vormde Kerk. Ds. Gerrit Timmer werd op 1 Mei 1S61 ge boren en bereikte den leeftijd van 72 jaar. Op 3 Aug. 1890 werd Ds. Timmer predikant te Nieuwpoort. In 1894 vertrok hy naar Giessen-Nieuwkerk, in 1897 naar De Lier op 19 Dec. 1909 had de bevestiging plaats te Hellevoetsluis. In deze gemeente heeft Z.Eerw. 21 jaar gearbeid en werd hem 1 December 1930 op verzoek emeritaat verleend. Sinds dien woonde hy in Bodegraven. Ds. Timmer was een predikant van beslist Gereformeerde belijdenis. In 1926 zond hy met zyn Kerkeraad van Hellevoetsluis een telegram van sympathie aan de Generale Synode van Assen der Geref. Kerken. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland had in zijn vergadering van 1 Mei j.I. besloten in zake de ingekomen klacht van den heer C. Costerus te Bodegraven te gen Ds J. B. Th. Hugenholtz, Ned. Herv. predikant te Ammerstol (classis Gouda), ■elke klacht op formeele gronden reglemen tair onontvankelijk moest verklaard wor den. aan het Classicaal Bestuur van Gouda, naar Art. 30 Regl. Opz. en Tucht, inlichtin gen te vragen omtrent de handelwijze van den aangeklaagden predikant en mede op gedragen te onderzoeken, of de medewer king van Da Hugenholtz te Ammerstol aan het tijdschrift „Kerk en Vrede" van dien aard was, dat ze in strijd geacht kan wor den met de Reglementen der Kerk. Dit Bestuur heeft van het Classicaal Be stuur van Gouda antwoord ontvangen, uit welk antwoord blijkt, dat het den genoem den predikant, naar Art. 12 Reglement Op zicht en Tucht heeft gehoord. Uit dit ver hoor bleek, dat de aangeklaagde geen hoofd redacteur van „Kerk en Vrede" was, gelijk de aanklager had beweerd, zoodat op dit punt de verantwoordelijkheid voor den in houd van genoemd tijdschrift al op den verkeerden persoon bij de aanklacht was gelegd en derhalve op dit punt de aanklacht een onjuistheid bevatte. Bij het vermelde verhoor heeft de aange klaagde erkend, dat het volstrekt niet de bedoeling is geweest genoemd tijdschrift, door den Minister in de kazernes verboden, aldaar ingevoerd te krijgen en dat het zeker nimmer de bedoeling is geweest het gezag van onze Landsoverheid afbreuk te doen. Verder heeft de beklaagde een schriftelijk opgestelde verklaring ondertee kend, waarbij hij erkent met Art. 11 Algem. Reglement, waarop de aanklacht van den heer Costerus was gebaseerd, als zou aangeklaagde in strijd met Art 11 hebben gehandeld, in beginsel in te stemmen, welke onderteekeinde verklaring aan het Prov. Kerkbestuur als bewijs was opgestuurd. Toch meent hij, naar zijn Christelijke le vensopvatting, de Overheid inzake het dra gen van wapenen en eventueel voeren oorlog niet te mogen volgen. Het Prov. Kerkbestuur, nota nemend van het verslag van dit gehouden verhoor en de afgelegde verklaringen, kan den aangeklaag de niet verantwoordelijk stellen voor den inhoud van een tijdschrift, waarvan hij geen hoofdredacteur, doch slechts medewerker is, maar oordeelde in zijn laatste vergadering, niettemin, dat bij het principieel verschil van opvatting tnsschen den aangeklaagde en 's lands Overheid, inzake het dragen wapenen en het voeren van oorlog, de ge legenheid zich mogelijk kan openen, dat in derdaad het niet-volgen ten dezen opzichte kan veranderen in het „in verzet komen of anderen hiertoe in woord of geschrift aam- sporen", en droeg het Classicaal Bestuur vam Gouda daarom op, toe te zien of ge noemde mogelijkheid van de zijde van aan geklaagde ook realiteit zou worden en dat geval naar de Reglementen in te grij pen. Tevens met de vraag genoemden pre dikant van een en ander op de hoogte te willen brengen. KERKELIJK CONFLICT TE RIJSSEN Men meldt ons uit Rijssen, dat Ds. J. va Wier op Hemelvaartsdag met de rechterlijke macht van den preekstoel in de Geref. Ge meente te Rijssen (Walstraat) is geweerd. Achter dit thans scherp ingTy pende feit ligt een eigenaardige geschiedenis. van Wier nl., heeft eerst de aansluiting zijn zelfstandige Geref. Gemeente onder 't Kruis bij de Geref. Gemeente in Nederland bewerkt, doch nauwelijks was deze aansluiting voltooid, of Ds. van Wier verklaarde spijt te hebben van dezen stap en met zyn Gemeente weer te willen terugkeeren tot den ouden toe stand. Maar de Gemeente bleek dezen stap niet meer mee te willen maken. De Kerkeraad en de Gemeente verklaarden de aansluiting by de Geref. Gemeenten in Nederland (de Kerk- groep, van welke Ds. G. H. Kersten te Rotter dam, de bekende figuur is) te willen handha- Aan H.M. de Koningin werd ter voldoe ning van de wet van 10 September 1853, Staatsblad 102, kennis gegeven, dat de zelf standige Kerkgemeente der Gereformeerden onder het Kruis te Ryssen voortaan den naam draagt van de Geref. Gemeente te Rijssen (Walstraat) en dat het reglement vervangen is door de Dordtsche Kerkenordening van 1619, zooals deze als accoord van kerkelijke gemeenschap der Geref. Gemeenten in Neder land geldt. Ds. van Wier evenwel bleef met groote strakheid bij zijn besluit zich niet bij de Geref. Gemeenten te willen aansluiten, alzoo dus, „zich aan deze Kerkgemeenschap te onttrek ken". Zoodoende verloor uiteraard Ds. van Wier de bevoegdheid om als predikant in deze Gemeente op te treden, toch Ds. van Wier wei gerde deze consekwentie te aanvaarden en wilde blijkbaar trachten den toestand te for- ceeren naar zyn inzicht. Dat dit op een con flict uit moest loopen, was te voorzien. NEDERL ZENDINGS-VEREEN. VOORJAARSVERGADERING TE ROTTERDAM Gisteren is in de Deutsche Verein te Rotterdam de voorjaarsvergadering gehou-. den van de Ned. Zendings Vereen. Om kwart over 10 opende Ds. P. G. d Vey Mestdagh, de voorzitter der N. Z. V., de vergadering, liet zingen Ps. 95 1 2, gimg voor in gebed, waarna hij voorlas een gedeelte van H,ebr. 6. In zijn welkomswoord noemde Spr. nog de namen van zendeling Van der K1 i f l, en den gisteren afgevaardigden zendeling Mollema. Na lezing der notulen werd de Presentie lijst voorgelezen, waaruit bleek, dat 20 af- deelingen hun afgevaardigden hadden ge zonden naar deze vergadering. Ter tafel was gespecifieerde opgave var de Inkomsten en de Uitgaven over 1932. Zend. Dir. K. J. Brouwer, lichtte deze cijfers nadier toe. Hieruit bleek het verheugende resultaat, dat er over het jaar 1932 slechts een tekort van f 1651.74 is, wat betreft het aandeel der N. Z. V. Is deze uitkomst over het heengesnelde jaar een gunstige te noemen, minder mooi staat de zaak, wanneer we over het loopen- de jaar gaan spreken. De penningmeester, de heer W. J. A. Bins, gaf eenige cijfers, waaruit bleek, dat de financieele toestand op het oogenbliik buitengewoon zorgelijk is. Zoo bedroeg b.v. op 1 Mei het bedrag van den achterstand 65.000 gulden meer dan op 1 Mei 1932. Op 1 Mei j.I. was f 183.200 minder ontvangen dan noodig is. Voor de N.Z.V. alleen bedroeg dat bedrag f 39.300. Ds. B. J. C. R ij n d e rs, Zend. Dir. deed me dedeelingen over de B(ümeiilansche) A(ctiej en ook het beeld, dat spr. ophing, was zeer somber getint. Spr. herinnerde aan de ver gaderingen in Maart j.I. op verschillende plaatsen gehouden, en waar door Zend. Dir. Ds. D. Crommel in en spr. uiteenzettin gen werden gegeven over den stand der zaken. Ter eener zijde m.l. de dalende lijn van inkomsten, en daartegenover een be langrijke stijging van de Raming van Uit gaven over 1933. Met het oog daarop vroeg menig lid der gemeente: Verstaat Oegst geest nu heelemaal den tegenwoordigen tijd niet, dat men in dit jaar komt met een ■aming zooveel hooger dan vorig jaar?!" En daarop gaf spr. ten antwoord, dat deze verhooging niet veroorzaakt werd door stijging der loopende uitgaven voor liet Zen dingswerk. Maar dat dit alleen veroorzaakt werd door de Indische Regeering, die op zoo niets ontziende wijze bestaande subsidies jor onderwijs en Med. Zendingswerk introk Door de afgevaardigde van de afdeeling Rotterdam werd gewezen op het collecteeren voor de Zending en colporteeren met lec tuur door menschen die beweren voor de Zending te komen, maar die onder bedrie- gelijke voorwendsels geld inzamelen. Tegen dit colporteeren en colleoteeren kan men de leden der gemeente niet genoeg waar schuwen. Algemeen werd door de vergadering ge voeld, hoe moeilijk de toestand is, en dit bleek uit de discussie. Van allen kant kwa men voorstellen over pogingen, die men plaatselijk kon aanwenden om te probeeren, de belangstelling in de Zending te verhoo- gen, en de offervaardigheid in de gemeen te te doen groeien. Met nadruk werd door verschillende afgevaardigden betoogd, hoe elk in eigen kring zal probeeren, te komen tot nieuwe, tot krachtiger actie dan tot nu toe. Genoemd werd ojn. het circuleeren van lijsten, —- invoering der „kwartjes-collecte" door Kralingen reeds eenige jaren met heer lijke uitkomst toegepast mobiel maken van de Jeugd, niet in het werken voor maar in het werken door de Jeugd. {Namiddagvergadering) In de ciam. verg. sprak Dr. F. J. Fokkema, Rector der Nederl. Zendingsschool over de Zendingsschool; deed mededeelingen over hen, die er onderwijs geven, alsook over hen, die er onderwijs krijgen. Onder al deze me dedeelingen met belangstelling aangehoord, werd de vergadering bovenal gegrepen door hetgeen Spr. zei over het niet kunnen uit gaan van verschillende jonge menschen, die wèl klaar zijm ,maar voor wier uitzending de noodige middelen ontbreken. En niet alleen hierin lijdt de Ned. Zen dingsschool onder de moeite der tijden. Dat wordt gevoeld in de opleiding, dat zal ook van invloed Rijn bij de aanname van nieu we jonge menschen aan de Zendingsschool, waartoe het examen over enkele weken ge houden zal worden. Spr. memoreerde in dit verband ook een drietal menschen, die God ons ontnam, nl. de heer Lauwerier, mevrouw Fortgens en Ds H. J. de Zwart Zend. Dir. Ds D. Grommel in vertelde de vergadering over zijn reis naar Indië, waar bij hij ook ons oudste arbeidsveld West- Java bezocht. Spr. leidde de vergadering het arbeids veld rond. Wij zagen zendeling Hoppe aan den arbeid; met zendeling de Groot bezoch ten we de achterbuurten van Batavia, uit de Anti-Opiumfilm oas welbekend; via Buiten zorg, waar de moeilijkheden van het werk zich duidelijk lieten zien, bezochten we Bandoeng met pijn groeiend medisch Zen- -''-gswerk en zijn groote mogelijkheden bezochten de Conferentie van de Zende lingen als ook die van de lal. goeroe's we kwamen in het kleinere Hospitaal te Tjidé- res, waar met de aanwezige middelen zoo zeer gewoekerd werd we woonden bij de opening van het nieuwe Hospitaal te Kra- wang we kwamen ten slotte te Garoet en zagen daar de grootere plaats, die de Ia- landsche krachten ook op West-Java voor zich gaan opeischen we hoorden tevens van het toenemend initiatief onder onze bruine medemenschen in dezen tijd. Hierbij sloot zich aan hetgeen Dir. Dr Brou wer zei over de arbeidsvelden. Spr. liet eien, hoe de Soendaaeezen veel oppervlakkiger zijn dan de Javanen; zij zijn door het Mo- jl. vergaderden de deputaten van de Classis Bameveld der Geref. Gemeenten met den Kerkeraad der Geref. Gemeente te Ryssen (Walstraat). Een laatste poging werd beproefd om Ds. van Wier tot inkeer te bren gen. Deze poging faalde. Woensdag vergader den deputaten der Classis met den Kerkeraad opnieuw en werd besloten aan Ds. van Wier alle ambtelijk werk in de Geref. Gemeente te Rijssen te verbieden. Per aangeteekend schrij ven werd dit besluit by hem per expresse be zorgd. Ds. van Wier weigerde deze bestelling te aanvaarden. Eveneens weigerde hij een af schrift hem aan huis door drie ouderlingen be zorgd. Dit wierp hy buiten de deur. Donder dagmorgen wilde Ds. van Wier preeken in de kerk Walstraat. Toen is hem de predikstoel ontzegd. De burgemeester van Rijssen was In het kerkgebouw tegenwoordig. Met zyn fami lie en enkele leden vertrok Ds. van Wier. Hy heeft toen in den tuin vóór de pastorie ge sproken. hammedanisme krachtiger aangeraakt dan de Javanen, maar toch brachten zij tot heden weinig of geen z.g.n. „gods-zoekers" voort, noch ook mannen, die gelijk onder de Java nen optreden als leiders onder hun volk. Inderdaad, zegt spr., zijn de moeilijkheden bij den arbeid onder de Soendaneezen groot; en wij moeten ons daarbij eens af vragen, of wij wel voldoende geestelijk pijn en voldoende de krachten benutten, die God door 7ija Geest ons wil verleenen. Gode zij dank, zijn er echter ook heerlijke lichtpunten te noemen en spr. haalde daar toe uit de jongste verslagen der Zende lingen, eenige moedgevende gevallen aan, die als verblijdende lichtpunten zijn aan te merken. Is naast het medisch werk ook het werk op de scholen van groot belang, ook hier is de bezuiniging een remmende factor van soms ontstellende, immer van zeer hinder lijke beteekenis. En daarnaast is Rome ons zeer verstorend in den weg getreden. Van W.-Java leidde Spr. ons naar Z.-O. Celebes, waar groei is, krachtige groei, die zich openbaart in de kansen op onderwijl gebied, door intrekking der subsidie echter zeer geremd, en ook door toename van het aantal toegebrachte Christenen, dat in 1932 steeg van 1S00 op 2300. Onmiddellijk hierbij zich aansluitend kwam het woord van Zendeling H. van der Klift, die met aangrijpende woorden wijst op de moeilijkheden de moeilijkheden, die wij hier hebben, en die Spr. nooit gevoeld heeft zooals nu. Maar daarna ging Spr wij- pen op de groote moeilijkheden, die hij zelf ervaren heeft op zijn arbeidsveld. Maar wees dan op de heerlijke ervaring, die Jezus Christus hem te ervaren gaf, waar Hij Zij1 woord aan hem waarmaakte. En zoo, aldus de getuigenis, van spr., zoo moet ook de gemeente van Jezus Christus zien op Hem. op haar Hoofd en Heiland en het van Hem dan in 't geloof verwachten; enHij zal het maken ook met onze moeilijke finaa- tiën. Maar dan zal die verwachting dan zal dart. geloof zich moeten openbaren, krach tiger dan Spr. het dn heel veel gevallen hier te lande zag. Hierna sloot de vooipitter de vergadering, waarna Ds. C. J. Oskam voorging in dank gebed. NED. VERBOND TOT KERKHERSTEL. Het Nederlandsch Hervormd Verbond tot Kerkherstel houdt Maandag en Dinsdag 19 en 20 Juni a.s. een Verbondsconferentie op de Emst-Sillem-hoeve te Den Dolder. Spre kers zyn er: Prof. Dr. Th. L. Haitjema, te Groningen, voorzitter van het Verbond, ope ningswoord; Ds. J. E. Uitman, te Moerkapelle over: „Kerkherstel-actie en persoonlijk geloof' Ds. J. Douwes en de heer P. N. de Vries, over „Ons programma en onze werkwijze"; en Ds. M. Groenenberg, te Vlaardingen, over: „Refor matie en reorganisatie". EVANG. RIJKSBISSCHOP. Gisterenochtend kwamen te Berlijn de Lu- tliersche Kerkleiders bijeen voor een bisschops conferentie om Friedrich von Bodelschwingh tot Evangelisch rijksbisschop te benoemen. Des middags kwam een conferentie bijeen van alle Kerkleden, d.w.z. behalve de Luthersche ook de Gereformeerde en andere Evangelische Kerken-. Na de bevestiging van Bodelschwingh door deze conferentie van leiders van het geheele Evangelische Duitschland, heeft de benoeming van den bisschop plaats gfchad. KERKBOUW TE ROTTERDAM Te Rotterdam heeft de Kerkeraad van de Geref. Kerk Rotterdam-Centrum gister avond besloten over te gaan tot kerkbouw in Bly dorp. Een bedrag van ruim f58.000, dat de laatste paar maanden werd ingezameld, zal besteed worden voor aankoop van grond. ZENDING De heer F. J. F. van Hasselt, oud zendeling, heeft met gunstig gevolg een ope ratie ondergaan. De eerste paar maanden mag hij geen spreekbeurten vervullen. Schoolnieuws. Prof. G. WISSE. Prof. G. Wisse, van Apeldoorn, die, verge zeld van zijn echtgenoote, een reis naar Ned. Oost-Indië hoopt te maken, vertrekt V/oensdag 31 Mei a.s. met de „Mamix van St. Aldegonde'' van uit Amsterdam. Hy denkt omstreeks October a.s. weer in het vaderland terug te ONDERWIJZERSBENOEMINGEN, eer 1 en (Rukkerweg 137, hoofd D. J. Luhrman), J. W. Nolting te Hoensbroek. Ma rum (M.U.L.O.-Schooi, hoofd W. Pool), J. Winsemius te Leiden. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Terwo 1de (G.) zal de Schoolvereeni- ging uitgaande van de Geref. Gemeente Woens dagavond 31 Mei a.s. haar School openen. EXAMENS :hap. op proefschrift getiteld: „Onderhi plicht", mej. A. A. L. Minkenhof. geb. te sterdam: en op proefschrift getiteld: „L'oeuvre de La restauration flnancière sous des auspice* de la société des nations'1, mej. A. A. Poorte naar. geboren te Kampen. UNIVERSITEIT TE MUNSTER. Ge-promoveert tot Doctor in de Tandheelkunde, op een proef- schrif tgetiteld: „Beitrag zur Pulpa-amputation unter besonderer Berücksiohtigung der Röntgen Konta/olle", tandarts C. Gelissen te Hengelo (O) ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl.: Klassieke DettereD. M. H. A. L. A. van der Valk Hillegersberg, cum laude. Ned. Let-teren: d> Geneeskunde: artsex., dé h- G. Donleben, M. J. Heering lej. A. Duken. de dames L vg/n Genii der Plas Eeghen. Apotheke te Rotterd; J_. m inxveld en J. Wessel te Schiedam. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM, esl.: Klass. Lettoren: cand.ex., mej E A uparc; doet. ex.. de heer T. G. Haring Ned. Letteren: cand.ex., mej. J. Hens :he Taal (Engelsch): doet. ïer I. A S. Flshe Rechtswetenschap: doet. ex., de heeren J. van, - j. G. Bettin k Apothekersassistent: mej. N. Den Haag. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Gesl J--* de heer' M. m! Recht- vurens en mej. "g. H. van "dér Wiefen. Geneeskunde: artsex., de heer B. G. van Griet- heer't, "a T3«T- A- de Boer: 8emi-artsex.V de heer Tj. A. de Haan. Tandheelkunde: artsex., de heeren H. J. Balt en J. A. H. Nijland2de theor. e de heeren TT'. J^u=ust'ln- H Zuidersma en J. W. Feltsma de heeren S. D. Polak J 1 vnn RUsdfncT mej G. Lindeboom Radio Nieuws. ZONDAG 28 MEI. Huizen (1875 M.} 9.30 Gramofoon. 9.60 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Mat, tlnikerk). Groningen. Voorganger: Ds. J .r E. van Herworden. Organist: H. P. Steenhuii Het Kerkelijk Zangkoor o.l.v. R. W. KuipCr 1. Orgelspel. 2. Votum. 3. Gemee Ps. 103 vs. 10 en 11. 4. Belijdenis loofs, waarop de gemeente zingt Gez 52 °yi 13, laatste 2 regels. 5. Voorlezen: Rora. vs. 18—39. 0. Zangkoor: 7. Gebed. Zang: Gez. 58 vs 5. 7 en 9. 9. Predikit» over Lukas 21 vs 28. 10. Zangkoor. u Dankgc-bed. 12. Zang: Gez 273 vs 7. - Slotvotum. 14. Orgelspel. Daarna tot 12.15 Orgelspel. 5.00 Gewjjde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te N|Jv dal. Voorganger Ds. R. Hamming. Organ! C. A. Westra 1 Orgelspel. 2 Votum 2020. 0. Gebed. 7 Zingen: Ps en 9. 8. Voorlezing van den tekst: Joh, vs. 2426. 9. Eerste ged. der predikint 10. Zingen Ps. 89 vs 3 en 4. 11 Tweede g« der prediking. 12 Dankzegging 13 Slot zang Ps 138 vs 1 14 Zegen. 15. Orgeltps Daarna tot 7.45 Gi Midland Reg. 8.20 nm. Kerkdienst in Cab) Lauo Church, Birminghi luizen (1875 M.l NCRV 8.00 Schrlftlezlnt 8.15 Gramofoon. 10.30 Morgendienst dow Ds. N. P. E. G. van Uchelen. 11.00 Lo«t van Chr. lectuur 11,30 Gramofoon 121 Gramofoon 12.30 Orgelconcert 2.00 L zing dhr. A. J. Herwig 2.45 Cursus knippe, en naaien 3.00 Cursus stofversieren denmaken. 3.50 Uitzending gedeelt* Muranatha-conferentie te Zeist. 6.00 An 3ch Salon orkest. 6.30 Vragenuuj R i 1 v e r s u m. (296.1 M) VARA. 8.01 Gramo foon. 10.15 Voordracht. 10.30 Klein orket 11.45 Voordracht. 12.00 De Notenkraker! 2.30 Oostersche muziek. 3.45 Voordracht 4.00 Gramofoon. 4.30 De Flierefluiters 5.00 Na schooltijd. 5.30 De Flierefluiter! 6.01 Gramofoon. 6.15 Orgelspel. 8.00 Orka o 0 15 0rkest 9 15 Vaz D|J V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. eert 8.20 Concert. 9.20 Conct Gramofoon XFranschj (509.3 M.) 12.20 Gramofoon IJ 5.20 Populair concert 6.86 Gn i 8.20 Populair co» Cönigswusterhausen. (1634.9 Populair concert. 12.06 Gramofoon 2.! Gramofoon 4.20 Concert 6.65 Zang 11.20 Concert -angenberg (472.4 M.^ 7.06 Gramofoon 10.35 Mensch und Welt 12.20 Populair eo eert 1.20 Concert. 4.50 Vesperconcert ïaventry (1554.4 M.) 12.20 Orgelconcert, 1.05 Orkest. 2.05 Gramofdon 3.20 Sonal recital. 4.00 BBC orkest 4.50 Orkest 6.50 De grondslagen der muziek i 8.20 Coj eert. 10.00 Strijkkwartet i BBC orkest, on Reg. Gramofoor cert 4.50 Concert 6.50 Gramofoon ij Orkest. 8.20 Orgel. 9.20 Militair orks Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert 1.05 Gramofoon 2.35 Orkest 6.50 Kof 7.20 Orkest 8.50 Piano EXAMENS-NIJVERHEIDSONDERWIJS De Commissie voor de examens Akten N N 13. N 16, en N 16a, ls als volgt saamgesteM M. J. van Alphen de Veer, Inspecteur N. O. t Den Haag, voorz.; J.. van Roon te Sehevenb gen, secr.; M. Braam, Rotterdam: Ir H tc ouwelaar. Amsterdam; Ir H. van Driel De Haag; J. F. Gugelvet Vllssingen; E. F. Harde berg, Soheveningen; Mr C G J B Henny, Was senaar- C. D. Julius, Rotterdam; Dr. Ir. N Koo nians, Den Haag; Dr C A Lobry de Bruin, A: sterdam; A C. Metzelaar, Haarlem; T L. Melis ma, Groningen; J. H van der Pols, Heemstede P. M. van Kiel. de Bilt; Ir J W. Stoutjesdlü Den Haag; Ir E Strujjk. Haarlem; W Turfboei Den Haag; Ir. J. C. Verton, Kootwijk; A Vos, Rotterdam; en P L de Vries, Amsterdas Peters, Amstei een. van ö^nrï^zalen en Bibliotheken Het dirocteursdiploma werd uitgereikt aan 4 dames: L. C. Bakker. Bloemendaal; D. N. Belio fante. Den Haag; J. Daane, Rotterdam; J. Ebben. Ti el; G. Haan s tra, Leeuwarden: Haentjes, Haarlem; A. M. A. Ketjen, Derventö H. van LaJi'ge, Soeistdijk; J. *-• J. H. van Rossen, Den H Suchtelen Don Haag; A. A. To„_ dam. Het aaslstenfasdiploma werd üitgereil s: E. L. de Beer, Groningen; l ns, Haarlem: M. Blanksma, Gn ningen; L. Blom, Bergen op Zoom; P. Ceuiu Den Haag: E. T. M. Dröge. Winschoten; J. I "an Dijk. Groningen; Mr F. H. Eile.-s de Hiu: >en Haag; J. Eygenraam, Den Haag; E. Fe< Amsterdam: P. T. Glas, Lungezwaag; E. L. Gooi, Voorburg; A, H. de Groot, B.ittjroam. Hendrlx, Amsterdam; J. L. T. M. Hermans, Ar. neni; VV. var. der Horn, 7-woll*: E. M. Janwt Amsterdam; W. H. Janssen. Valkenburg (hl D. C. J. Jörg, Utrecht; W. M. Kaa, Utrecbt L. Kervel, Den Haag; G. de Keyzer, Rotterdnu C. W. M. Knippenberg, Helmond; A. E. Lel' Wieringen; E. Mathol. Wassenaar; II. J. Me)' 'er. Winterswijk; H. H. Quispel, Rotterdam: A W. Rhoen, Bergen op Zoom; J. C. van rij wijk de Jong. Den Haag; M. A. Schon Utretht; A. Sia'i (D.); M. S. L M. C. Treff r Walils de Vriésj 0 Dordrecht; J. J. Zellner, Rotterdam'; en den be« W. A. Visser, Hilversum. EXAMENS-MAKELAAR UTRECHT. Ned. Broederschap van Gedlrt Makolaars. Geëx. 92, teruggetr. 1, gesl. 40 ca C J Önvlee-Cavaljé C Quené en A. Tjalma 'roege, W. Stein Hei J Pu» Woerden: C Visser J.zn te Zuid-Beyerland; 7* d Poel te Zoeterwoude; H. Schinkel water; G W Alsbach te Apeldoorn; B Muntinga tf Noordbroek; C J Vercouteren Icrseke; J Koning te Zandvoort; A J Lag» dijk te Heemstede; C Th J J Elsevier te Vooi' rg; Henry Willems en N Zwaan te VcnH G J Vos Do examens werd cieele medewerking handel en Fabrieken sum, voor welke Kar mr P. Groete, secret A Kuiper te Hoort afgem m de Kamer van voor Gooiland to er aanwezig was do h»' ris dier Kamer. EXAMENS-STUURMAN EXAMENS-MACHINIST

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10