WAALS HaarLstraat 130-136 VRIJDAG 26 MEI 1933 TV/EEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE NATUUR IN EN OM LEIDEN TENTOONSTELLING IN DE ORANJERIE VAN DEN LEIDSCBiEN HORTUS Woensdagmiddag is in de Oranjerie van den Hortus Botanicus de (tentoonstelling ge opend van planten en bloemen uit Leiden omgeving. Deze tentoonstelling kwam tot stand op initiatief van de Vereeniging tot Bevorde ring der Belangen van den Hortus Botani cus alhier. Namens deze vereeniging heette de voor zitter, de heer J. G. BalUego, de genoodigden bij de opening welkoim. Die groote belang stelling vatte spr. op als een bewijs, dat in steeds ruimere kring de vooruitgang van den Leidschen Hortus gewaardeerd wordt. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen met medewerking van den Hortusdienst, den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie,, dc Leidsche Aquanumvereeniging, de Leidsche Geologenvereeniging, den Gemeentelijken Plantsoendienst en den dienst van den Leid schen Hout. Al dezen medewerkers dankt de heer Ballego voor hun moeiten en zorgen. Ocflc het gebouw, waarin alles tentoonge steld is, getuigt van opleving. Spr zeide de Oranjerie jaren aaneen gekend te heb ben diet veel meer dan als een pakhuis. Dank zij den rijksgebouwendienst is het in Bijn oude glorie hersteld. Spr. wijst dan op de veranderingen, welke den laatsten tijd in den Leidschen Hortus hebben plaats gegrepen, als de nieuwe aan leg in tuin en kassen, het fraaie Siebold- monuiment en nu deze tentoonstelling. Ten slotte hoopt Spr., dat ook de wensch van de directie en van vele anderen ver vuld zal worden: den Öhisius-tuin als uit breiding spoedig tot stand te zien komen. Hierna werd de tentoonstelling bezich tigd. We zullen daarover kort znjn, omdat ieder kan begrijpen, wat hier geëxposeerd wordt, wanneer" men zijn oogen thans in de natuur „den kost geeft", 'n Prachtige verza meling van bloemen en planten, alle getui gend van lentepracht, valt hier te bewonde ren en bijzondere aandacht vragen we te vens voor de Leidsche Aquariumvereeniging die een heele groep aquaria heeft inge zonden met allerlei tropische visschen, ais zalmsoorten. Paradijsvisschen, kempvis- schen uit Britsch-Indië. Maanvissdien, enz. Een mooie en kostbare verzameling, welke in 'n warme kas een goede plaats vindt. VAKSCHOOL VOOR MEISJES OPENBARE LES De Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg biedt vele mogelijkheden. Woensdagmiddag heeft de waarnemend directrice, mej. Wetsels, ter inleiding van een openbare les die in de school werd gege ven daar het een en ander van verteld. In de eerste plaats kunnen de meisjes die nog leerplichtig zijn, van hun 12e tot hun 14e jaar de school bezoeken voor het volgen .van een voorbereidende cursus, aan het eind waarvan hun een getuigschrift wordt uitgereikt. Daarna kunnen zij worden ge plaatst bij de vakopleiding voor hulp in de huishouding of voor huis- of costuumnaaa- ster. Wanneer zij dan drie jaar de school hebben bezocht kunnen zij nog een jaar blijven om de kinderverzorging te leeren. Het 14-jerig meisje behoeft niet meer naar school. Het kan zijn dat de moeder haar dochtertje thuis noodig heeft, maar er is dan nog altijd gelegenheid de middagcur sussen in de naaivakken te volgen en .voorts kan iedereen boven de 14 jaar de driejarige avond-opleiding bezoeken. Dit alles geldt speciaal voor de kinderen 'die niet tot hun 14e jaar op de lagere school blijven, maar reeds ook de laatste jaren van hun leerplichtige leeftijd op de vakschool doorbrengen. Voor hen zal ook bij voldoende deelname een cursus voor de opleiding tot dienstbode, worden gehouden. Nu de trek naar fabriek en kantoor af neemt zal daarvoor ongetwijfeld belang stelling bestaan. Ook voor de oudere meisjes bestaan er echter natuurlijk allerlei mogelijkheden. Er zijn twee afdeelingen, die aansluiten op de middelbare en lagere scholen, L w. de op leiding voor de huishoudkundige vakken en die voor het examen leerares in de naai- jyakken, het Staatsdiploma Na. De huishoudelijke opleiding neemt twee jaar in beslag, waarna een diploma be haald kan worden. De leerlingen zijn dan echter nog niet volkomen klaar en kunnen 'eventueel voor een of meerdere vakken met haar studie voortgaan. He.t onderwijs aan de school is verplichtend voor degenen, die zich willen bekwamen voor het exa men leerares huishoudonderwijs en wen- schelijk voor de studie in kinderverzorging, verpleging, die der school voor Maatschap pelijk werk te Amsterdam etc. De opleiding is eveneens zeer geschikt Voor meisjes die in het huwelijk willen tre den. Het komt voor dat de meisjes na beëin diging harer studie aan de school, nog te jong zijn voor een leidende positie; zij ko men voor assistent-betrekkingen zeer goed in aanmerking. Zoowel voor het practische als voor het meer intellectueel aangelegde meisje, is het onderwijs aan de school zeer geschikt. Voorts bestaat de gelegenheid tot oplei ding voor leerares in de naaivakken, waar toe minstens drie jaar middelbare school Voorstudie verplichtend is. Deze opleiding duurt drie jaar; In de huishoudelijke- als onderwijsbetrek- kingen, waarvoor de school opleidt, zijn po sities te verkrijgen, waarin men zeker een bestaan kan vinden. Na de uiteenzetting van mej. Wetsels werd door de talrijke belangstellenden een rondwandeling gemaakt door de school. In alle lokalen werd een openbare les gege ven, waardoor de ouders een indruk ontvin gen van de wijze waarop hun kinderen voor het leven worden klaar gemaakt, In snel tempo hebben wij deze rondwandeling ook gemaakt, maar eerlijk gezegd, hebben wij er niet Veel van onthouden. Wel heb ben we echter een algemeene indruk gekre gen van vele ruime frissche lokalen en aar dige werkstukjes op velerlei gebied, terwijl wij, toen we na deze verwarrende rondwan deling, kamer in, kamer uit wat een ruimte heeft dit naar buiten niet zoo groot lijkende gebouwl weer op het Rapen burg stonden, de zekerheid bezaten, dat ons Vaderland gerust kan zijn, zoolang met zooveel intensiviteit gewerkt wordt aan de opleiding van de Hollandsche viuvv. ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 24sten Mei 1933 waren 2889 (vorig jaiar 9668) werkzoekenden, ingesdwwen. ZENDINGFEEST OP OUD-POELGEEST EEN GESLAAGDE MIDDAG Hemelvaartsdag werd 's namiddags op Oud-Poelgeest alhier een zendingsfeest ge houden uitgaande van de Leidsche Vereeni ging tot bevordering van de Zendingszaak. Ter opluistering van het samenzijn was de Leidsche Christelijke Harmonie aanwezig. Ds. Punselie bestijgt het spreekgestoelte en verzoekt de aanwezigen te zingen twee verzen van Ps. 2i, begeleid door de Hanno- nievereeniging. Hij roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe, brengt dank aan de eigenares van het landgoed voor haar wel willendheid om als zoovele malen 't prach'- tig terrein af te staan. Het is een eigenaardige tijd om zendings feest te vieren: we leven in het onvermijde lijk ontstaan van conflicten: een rzijds is er een roepen uit de verst verwijderde oorden om het Evangelie, aan den anderen kant is or nood en zorg. Toch gaan we feestvieren. Doen we dan alsof er geen nood en zorg is? De struisvogelpolitiek is niet voor den Christen: hij ziet de schaduwen, maar tege lijk het heerlijk licht. God is Koning, dat is ook in de zendingsactie het groote licht. Ondanks de troebele tijden gaat God ma jesteitelijk voort Zijn Koninkrijk uit te brei den en te volfnaken. Wanneer we bidden om de komst van Zijn Koninkrijk, moeten we nooit vergeten, dat God de verwerkeling van die bede bindt aan onze arbeid. Wij worden geroepen tot een taak: getuigen, ja als het moet zelfs martelaars te zijn. De vrucht van ons samenzijn van dezen middag moot zijn dat we staan voor onzen Koning met de betuiging: hier ben ik, be schik over mijn tijd, mijn kracht en mijn geld. Nadat spreker nog eenige mededeelingen heeft gedaan in verband met wijzigingen iu het programma wordt gemeenschappelijk gezongen het bekende: Grijp toch de kansen door God u gegeven. Vervolgens treedt voor ons op Zendeling W. J. A. Zwaan van het Sangi- en Talaud- Comité met het onderwerp: „Gods gedach ten hooger dan onze gedachten". Hij doet mededeelingen omtrent den zen- dingsarbeid op genoemde eilanden. Spreker kwam op Talaud aan en het bleek dat men allerwegen riep om het evangelie. Al spoe dig kwam er gebrek aan werkkrachten. Met een gebrekkige opleiding werden snel eenige werkers gekweekt, die echter onder Gods zegen prachtig werk deden en in vijl jaar tijd was het geheele eiland tot hei Christendom overgegaan. De bedoeling is nu dat deze eilanden tot zelfstandigheid komen d. w. z. dat de arbeid geschiedt door opge leide inlanders zelf. Tengevolge van de cri sis en intrekking van de Regeeringssubsi- die staat echter de opleiding zoo goed als stil. Wel is dus ons gebed en ons geld noo dig om ook de^e mooie arbeid aan den gang te houden. Hierna wordt gemeenschappelijk gezon gen het lied: Hemelvaart, waarna Ds. W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. pred. te Wasse naard het woord verkrijgt met het onder werp: ,Heeft Christus alle macht?" Wanneer we om ons heenzien en al het leed zien, dat wordt ondergaan en aange daan en al het onrecht, dat geschiedt, dan vragen we twijfelmoedig: „Heeft Christus alle macht?" Is het Zijn Geest, die leiding geeft in de huizen der aanzienlijken en in de volksbuurten, op het sportveld enz. Schijnbaar heeft Jezus weinig macht en toch heeft Hij getuigd: Mij is gegeven alle macht, in hemel en op aarde. Toch zien we Zijn macht in het beleiden der millioenen op de wereld die Hem tot hun deel hebben gekozen. Voorts zien we in de inrichtingen van barmhartigheid en dergelijke de macht van Jezus. Zijn heerschappij is echter nu nog niet volkomen. Hij wijst echter steeds op de Parousie als het groote glanspunt Zijner verschijning. Dit proclameert Hij in Zijn, uitspraak: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Dit wordt voorbereid door de arbeid der zending. Dit is de voort schrijding van Zijn macht. Daarom kunnen we medewerken aan de bevestiging van die macht Dan komt er een warm hart voor de zending. En daarbij hebben we de troost rijke toezegging van Hem zelf: Ziet ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld. Vervolgens wordt gezongen: Daar is uit 's werelds duist're wolken een licht der lichten opgegaan". Hierna pauze, waarin de Harmonie eenige nummers ten gehoore brengt Na de pauze treedt voor ons op Ds. Broek stra van Rijnsburg. In het zendingswerk staan we altijd in het teeken der teleurstel ling. En in het verleden èn in het heden altijd teleurstelling. Daardoor wordt het werk der zending niet weinig bemoeilijkt Ook in ons vaderland. Klacht op klacht moet worden geslaakt wegens de onmoge lijkheid om het noodige geld bij elkaar te krijgen. Spr. wil ter opwekking van onze zendingsijver een enkel woord spreken naar aanleiding van het merkwaardig woord van den Spreukendichter: „de doove kool is er onyde vurige kool". In de heidenwereld ziet spr. de doove kool. Hier tegenover staat nu de Christenheid als de vurige kool: het Pinkstervuur des Heiligen Geestes. Ook is in de ziel van Gods kind vaak donkerheid, maar als het noodig is vlamt het licht weer op. Hierop noemt spr. een paar voorbeelden van dit opvlammen van het doovende vuur. De doove kool moet gelegd worden aan de vurige kool. Wanneer de Kerk des Heeren geen zending drijft dan komt de doove kool niet in aanraking met de vurige kool. Daarom is onze onafwijsbare taak zending drijven, dit is hrt bevorderen van het hoog ste liefdeleven. Redt wat tc redden ia in omgeving en ginds in de heidenwereld, o Kerk des Heeren de vurige kool aan de doove kool. Scheiding maken is het werk van den satan. Aan u de eere en de genade cm het vuur levend te houden, de vereeni ging te bevorderen van Christus met Zijn Hierna is het woord aan de heer Grondel van Nieuw-Guinea. Christus heeft een plaats gekregen in het leven der Papoea's. Dit wil spr. met eenige voorbeelden illustreeren. De invloed van het Christendom doet zich in de eerste plaats voor in het huwelijk. Ging vroeger de huwelijkssluiting geheel buiten de betrokkenen om, door het Christendom is er meer zelfstandigheid gekomen in de keuze der wederzijdsche huwelijkscandida- ten. Tegenover de kennelijke blijken van de werking van Gods Geest staat echter de be lemmerende werking van de tijdsomstan digheden. I-Iebben wij gedaan wat we schul dig waren te doen? God zegent overvloedig, at doen wij daar tegenover? Eindelijk treedt Ds. de Wit van Leidschen dam op om het slotwoord te spréken. Spr. wil dit slotwoord niet beschouwen als het plaatsen van een punt achter het werk der zending. Hij wil veelmeer een laatst beroep doen op dc ijver en de geestdrift der aan wezigen. Strijdt den goeden strijd des gc- loofs. Het heerlijke doel daarbij is, dat Christus gestalte verkrijge in de harten der QMOvciie.., aJord die kedea EEN PRACHTIGE PARTIJ JAPON- EN MANTELSTOFFEN VOOR DE HELFT Matzijden dameskousen, buitengewoon goed en voor deelig 0.69 Witte heerenoverhemden met pique borst, spotgoed koop 0.98 Crepe de chine damesshawls in mod. ruiten dessins 0.80 Moderne geruite Japonstof, leuke frissche kleuren 80 cM. 0.35 Heerenoverhemden m. zij den borst, boord en man chetten 1-19 Japansche Shantung, origi aeele import, gegarandeerd zuivere zijde 0.29 Zwart met wit glacé dames handschoenen, nieuwste genres 1-35 Badschoentjes, enorme sor teering, leuke nouveauté's 0.471/, Maandag zijn onze magazijnen vanaf half twee geopend Hoewel het weer voortdurend dreigde was de opkomst zeer bevredigend en kon de samenkomst ongestoord worden beëindigd. GESLAAGD. Bij de examens tot verkrijging van een diploma der makelaardij, uitgaande van de Nederlandsche Broederschap van Gediplo meerde Makelaars in Onwerende goederen, Assurantiën, Hypotheken, ie Utrecht gehou den, slaagde o.a. mej. C. A. Petit, alhier. EXPLOSIEMOTOREN-CURSUS VOOR WERKLOOZE SCHIPPERS. Woensdagavond had de laatste les plaats van bovengenoemden cursus dn de Am bachtsschool. Het einde werd bijgewoond door den heer Ruintjes, hoofd der school, en Ds. Groot En- zerinik, als vertegenwoordiger van de sub- comm. van het Crisis-Comité. Na afloop der les stelde de heer Ruintjes de cursisten enkele vragen over motoren, welke vrij goed (beantwoord werden. Ten slotte bracht de directeur dank aan allen voor de trouwe opkomst op de lesaivonden. Hierna sprak Ds. Groot Enzerinlk een kort woord tot de cursisten en zegde toe, dat de cursus, welke vermoedelijk in Sept. doorgaat, tot het verkrijgen van een diplo ma de volle belangstelling zal houden van voornoemd Comité. j De (heer Jan v. d. Graaf bedankte namen^ allen den directeur voor de medewerking bij het totstandkomen van dezen cursua, het Crisis-Comité voor den finanoieelen steun en tenslotte den leeraar Leicher voor de prettige en aangename wijze waarop hij de lessen gegeven heeft. SERIE WED STRIJDEN C.G.W. De wedstrijd C.G.W. I—B.N.L., die Woéns- dagavond is gespeeld, eindigde met gelijk spel (2—2). Bij de loting was B.N.L. de ge lukkige, zoodat deze vereeniging dus in de winnaarsronde zou komen. Gebleken is ech ter dat in het B.N.L.-elftal een geschorste speler heeft meegespeeld. Hierdoor verliest B.N.L. haar rechten volgens het reglement, zoodat C.G.W. in de finale Ikomt. Het bestuur van C.G.W. heeft voor dezen wedstrijd nog twee prijzen ontvangen, n.1. van den heer Wijkmans, directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken en van de Chr. Tooneelclub U.V.K. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 17 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 12 uur 191/2 gr- C N. Z. H. TRAM BOYS. Zaterdag a.s. te 14,30 uur spelen de Tram Boys aan den Kanaahveg een wedstrijd te gen A.G.T. (Amsterdamsche Gemeente- Tram) voor de Tram- en Spoorwegcompe- titie. NOG WAT TE GOED. Door de politie alhier is aangehouden de zwerver J. de J„ die nog twee maanden en veertien dagen gevangenisstraf moet onder gaan, waartoe hij wegens diefstal veroor deeld was. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M G Schreuders—Ket z.T E M MooUekindWlinands d; J v d ZeeuwVelt- huysen z.; G P M v d Water—Duivesteün d.; A van Nieuwenhuözende Roode d. en z.; C G de jagerGalawazi d.: B L Siemensvan Muller d.: E J WlcherBDiddens d.; M Hoogstraten M'oVERLEDEN: J Kriek wedn 83 J: H Ouwe hand m 57 J.; S MoenenGejreimi£ vr 56 J. GEHUWD: J v d Berg Delmer en A S Kli i Riet; AAA (verstelin en J ^.k; H G W Grossmann en A M Lauferswe- ier; G van Iterson en J Choudronj^ F Pünnakcn en C J Snik: A H Schaap L Bakker wedi C AJJ Wegman wed. C J C H Onvlee: A A Slijkhuis en C Sjar dln-.'j J H Scheoren en E Dc en M Bogaards. ONDERTROUWD: J A van Lesuwei G Baas 21 J; J Zirkzee 29 en L F M "fi J F Bentz 24 J. ALKEMADE PERSONALIA. Door Burgemeester en Wethouders is be noemd tot eerste ambtenaar ter secretarie dezer gemeente de heer L. A. N. van Doin- mdten, thans in gelijke functie werkzaam te Zoeterwoudc. ALPHEN AAN DEN RIJN MOTORSPORT Door de sinds kort bestaande algemeene motorclub „De Rijnstreek" werd Woensdag avond de eerste propagandatocht gehouden De belangstelling van de zijde der leden r.oo mede ook van het publiek was overal groot. .Overal langs den weg bestond veel belang stelling, vooral op de hoeken van straten in onze gemeente. De start had plaats op den Buitenweg tecwijl het navolgende parcours werd gevolgd: Buitenweg; Stationsstraat; Ha zeveld; Julianastraat; Rijksstraatweg naar Hazerswoude; terug langs Koudekerk terug naar onz.e gemeente tot Bodegraven en terug tot hotel „Rijnlust" Hier had een nadere ken nismaking en ontmoeting plaats met verschil lende leden van de Leidsche Motor Touring Club, die deze propagandatocht hadden op geluisterd. Over en weer werden hier verschil lende toespraken gehouden waarbij algemeen werd opgewekt zooveel mogelijk samen te werken wat beide clubs zeker ten goede zal komen ONGEVAL Langs den Gouwsduisscheweg had de wiel rijder Z. alhier het ongeluk door de voor vork van zijn rijwiel te vallen. Z. kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat hij bloe dend aan het hoofd werd verwond en bo vendien enkele tanden brak en zich terstond onder heelkundige behandeling moest stel len. TE WATER Nabij de Hofbrug geraakte een kkid van de familie E. te water. Daar het kind van af den wal niet meer was te bereiken, sprang een voorbijganger te water, die het genoegen mocht smaken het kind te red den. M ART HA-STICHTIN G Als gebruikelijk werd ook gister met He melvaartsdag in de Martha-Stichtimg (in richting voor onverzorgde kinderen) een oud-verpleegdendag gehouden. De belang stelling van de zijde der oud-verpleegden was wederom zeer groot. De dag ving aan met het houden van een godsdienstoefening in de kenkzaal, daarna een ontmoeting en verwelkoming in de opperzaal, waar tevens de koffie werd gebruikt. Om 1 uur verza melden allen zich rondom hot Centraalge- bouw onder de nieuwe electrische klok, heit geschenk van oud-verpleegden aan het be stuur ter gelegenheid van het 50-jarig be staan der inrichting. £>s. A. W. Voors, predikant-directeur, hield hierbij een toespraak, waarbij hij alle gevers en geefsters dank bracht en liet uit komen dat dit geschenk door het bestuur zeer wordt geapprecieerd. Na vervolgens een gemeenschappelijke maaltijd te hebben ge houden in 't meisjeshuis was er gelegenheid tot aankoop van de restanten van de Dins dag jl. gehouden bazar. Ook thans bestond voor de nog voorradige artikelen veel vraag en werden goede zaken gedaan. Na de the* thee te hebben gebruikt volgde om pl.m. 6 uur het afscheid. LEGER DES HEILS Door het Leger des Heils werd hier met Hemelvaartsdag op het terrein van de Chr. H. B. S. een groote kampdag gehouden met medewerking van die korpsen Haarlem, Leide^j en de afdeeltng hier ter plaatse. Het geheel stond onder leiding van maj. Bruins. Om half twee had een muzikale meeting plaats, waartoe een tweetal muziekkorpsen en zangkoren hun medewerking verleenden. Vooraf was men met muziek in optocht van het gebouw aam de Hooftstraat naar het ge noemd terrein gemarcheerd. Op het terrein heerschte weldra een groote drukte, welke hand over hand tegen 4 uur toenam, toen de evamgelisati esamenkomst aanving, waar benevens verschillende sprekers Ds. A W. Voors predikant-directeur der Martha-Stich- ting alhier, als slot een toespaalk hield. BOSKOOP GEMEENTERAAD Door den Gemeenteraad werd in zyn laatst gehouden vergadering besloten, aan mej. A. A. Koster, onderwijzeres aan de openbare school, met ingang van 1 Juli op haar ver zoek eervol ontslag te verleenen. B. en W. deelden mede, dat het Schoolbe stuur van de Chr. Ned. Herv. School zich heeft verbonden vóór 1940 geen aanvrage te zullen doen tot het uitbreiden van de be staande speelplaats of tot het als aanvulling beschikbaar stellen van een tweede speelge- iegenheid. Als nu kwam in behandeling een reeds in de vorige vergadering besloten loonsverlaging voor het gemeentepersoneel met 2 pet. B. en hebben het oordeel der organisaties van ambtenaren en werklieden omtrent dit voorstel ingewonnen. Van de vyf ter vergade ring vertegenwoordigde vereenigingen heeft slechts 'één zich tegen de voorgenomen kor ting verzet. Het voorstel van B. en W. werd met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van het aflossingsplan der in 1932 met de maat schappij voor gemeentecrediet gesloten geld- leening, werd aangenomen, evenzoo een voor stel van B. en W. om een geldleening aan te gaan groot f 400.000 tegen 4% pet. voor ver schillende werken en aanschaffing leermid- Tot onderwijzeres aan de openbare school "T'irdt vervolgens benoemd, mej. A. C. Beu- 1 'holdt, thans tijdelijk aan genoemde school erkzaam. Aan den heer A. J. y. Pelt, meubelmaker alhier, wordt tot 1 Januari 1934 verhuurd n gedeelte van het voormalig gemeentehuis. Alsnu komt aan de orde een voorstel van en W. tot het waarborgen van tien pro cent der renten en aflossingen van de aan boomkweekers in deze gemeente door de re geering verstrekte credieten. Nadat hierover geruimen tijd ook in tweede instantie door verschillende heeren is gespro- en inlichtingen werden gevraagd, die door den voorz. werden verschaft, werd het voorstel met algemeene stemmen aange- Vervolgens werd overgegaan tot het be- lemen van een voorzitter leden werkgevers i werknemers in verband met de verorde ning voor het agentschap der arbeidsbemid deling en den dienst der werkloosheidsver zekering aan welke verordening Ged. Staten hun goedkeuring hebben gehecht. Gekozen tot voorz. Mr. C. M. Loef tot le den werkgevers, de heeren: C. Grootendorst, Jac. v. Lint en Jac. v. d. Wilden en tot leden werknemers, de heeren: Adr. Pannebakker, L. 'I Hart en Jac. Sepers. Tot slot een drietal concept-besluiten strek kende tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1932 en 1933 wat stilzwijgend werd goedgekeurd. De rondvraag bracht weder heel wat vra gen en wenschen. De voorz. zegde zooveel mo gelijk toe met een en ander rekening te zullen houden. Hierna sluiting om 11 uur 25 minuten, dus een vergadering van ruim 4 uur, waarvoor een uur voldoende ware geweest. NOG GOED APGELOOPEN. Aan de Puttekade alhier, heeft een ongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is af- geloopen. Mej. T. stapte met haar dochtertje uit een autobus. De kleine liep voor de bus om, doch werd op hetzelfde oogenbiik gegre pen door een passeerende motorrijder, 't Kind alsmede de bestuurder van het motorrijwiel werden over den weg geslingerd. De motorrijder, een inwoner uit Hazerswou de, kwam er goed af, doch het meisje kreeg ernstige hoofdwond, welke door een dok ter verbonden is. VANDALEN Mochten wij dezer dagen nog uit den mond \an den heer Doorenbos, directeur der gemeen te-plantsoenen te Den Haag,, vernemen, dat hy vol lof was over de fraaie beplantingen, welke dooi- het gemeentebestuur aan de openbare wegen zijn aangebracht, met welke woorden wy ten volle instemmen, thans moet ons iets van het hart: Aan het begin van Zuidwijk, nabij de wo ning van den burgemeester, staat een prachti ge seringenstruik Souv. de L. Spath, in vollen bloei, een sieraad voor de omgeving. Thans hebben vandalen op ruwe wijze een eind ge maakt aan deze sierlijke groei, door er met gweld de bloeiende takken af te rukken. Het is te hopen, dat de politie de daders mag vinden, opdat zjj hun welverdiende straf daarvoor zullen krijgtn. ZANGCONCOURS Naar wij vernemen, zal Boskoops Gemengd Koor „Willen is Kunnen" deelnemen aan het Zangconcours te Utrecht op 1 Aug. e.k. waar het zal uitkomen in de tweede af deeling, met de nummers „Levenslied" van Altink en „Chry santhen" van Van Herwaarden. OPENING SORTIMENTSTUIN Uitgaande van de vereeniging voor Boskoop sche culturen (Pomologische vereeniging) had alhier de officieele opening plaats van Sortimentstuin. Aan de oproeping van het bestuur, om deze openstelling bij te wonen, was door zeer vele belangstellenden, alsmede vooraanstaande per sonen in het kweekersbedrijf gevolg gegeven, De voorziteer van de vereeniging voorBos- knopsche culturen, voerde als eerste spreker het woord. Hy dankte de aanwezigen, onder wie burgemeester en mevr. Colyn, voor hun aanwezigheid, verder bracht spr. dank aan 't gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het terrein en verder allen die hadden medegewerkt om zoo'n prachtig geheel te ver krijgen. Vervolgens voerde de heer C. Ph. Moerlandt, tuinbouwconsulent en directeur der Rijkstuin- boivwschool alhier, het woord. Spr. roemde ten zeerste de goede gedachten van de vereeniging voor Boskoopsche culturen om tot stichting van een sortimentstuin over te gaan. Spr. ziet in deze tuin een groot studie-object, vooral voor nieuwe en goede variëteiten. Alsnu trad burgemeester Colijn naar voren, Na eerst de vereeniging te hebben gefelici teerd met de aanwinst van deze sortiments tuin, zeide spr. roet genoegen te hebben mede gewerkt tot de stichting van dezen tuin. Spr. z^et ook in dezen tuin een groot belang voor Boskoop, vooral nu in deze crisistijden. Spr. is evenwel overtuigd, dat, mocht er weder een tijd aanbreken, dat er vraag zal zün naar boomkweekerijproducten, er gestreeld, moet worden om het beste aan de markt te brengen. Als vierde en laatste spr. trad naar voren de heer J. Dijkhuis, voorzitter van de bond van plantenhandelaren. Spr. dankte voo uitnoodiging om aan deze officieele opening deel te nemen en wenschte het bestuur even eens geluk met de aanwinst van deze sorti mentstuin. De heer Veerman voornoemd sprak tenslotte het slotwoord, waarna het gezelschap overging lot bezichtiging van den tuin. HAZERSWOUDE SCHOUW. Door het bestuur van de Hazerswoudsche Droogmakerij zal op Dinsdag 6 Juni a.s. schouw worden gehouden volgens art. 5 en 21 der vereeniging. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. De oogst van de hoofdproduc ten belooft goed te worden. Zeker, er kan eer het zoover is, nog veel veranderen, doch do gewassen staan in het algemeen goed, ook al heeft do nachtvorst aanvankelijk schijnbaar veel kwaad gedaan. De mini mumprijzen zijn, zooals de tuinders dezer dagen hebben kunnen lezen hooger gesteld dan vorig jaar. Men zal er zich tijdig op moeten voorbereiden dat men veel produc ten op de vuilnisbelt zal moeten deponee- ren. En wil men het algemeen belang, en dat is ook ieders belang individueel, die nen, dan valt hieraan niet te ontkomen, of men wordt geroyeerd van de veiling. En de gevolgen kent men. Bij eventueel te lage opbrengst geen uitkeering volgens Tuin- bouwsteunwet. Men heeft dus van twee kwaden het beste te kiezen. De veilingbe- sturen zullen, ook in aller belang, streng moeten optreden. KATWIJK AAN ZEE QUICK BOYS I-STORMVOGELS, IJmuiden Gistermiddag werd op het terrein aan den Nieuwen Duinweg, een der meest spannen de wedstrijden gehouden. Onze plaatselijke vereeniging had als tegenstander een com binatie uit „Stormvogels", zoodat met recht op een nederlaag van Quick Boys kon ge rekend worden. Echter, voetbal is kansspel en dit word ook gisteren bewezen. De eer ste aanvallen waren voor Stormvogels, zij strandden echter bij keeper Buys, die goed Radio Nieuws. Programma 3: 8—14.50 Langenber 3.20 Morth lieg,. 20.20—afloop: Dai Wijzigingen voorbehouden partij gaf. De eerste goal, vrijwel onhoud baai', was voor Stormvogels; de rust ging met 10. Spoedig hierna wist A. v d Plas, met een mooi sohot, den gelijkmaker in de touwen te jagen; oven voor het einde maakte Taat het winnende punt voor Quick Boys. QUICK BOYS II—KA.TWIJK I Een wedstrijd, waarin Katwijk ternauwer nood de eer kon redden, terwijl de Boys niet minder dan zeven doelpunten maakten. VOETBALPROGRAMMA A.S. ZATERDAG Quick Boys IINoordwijk I, 5 uur. Quick Boys IIIUVS IV, 5 uur. Quick Boys V—Rijnsb. Boys III, 7 uur G YMN ASTIE K-UIT VOE RIN G De gymnastiekuitvoering op het terrein an Quick Boys, heeft gistermiddag onder groote belangstelling plaats gehad. Om twee uur werd vanaf Casa Cara afgemarcheerd, voorop gegaan door de Chr. Harmonie UNI. Op het terrein aangekomen, werden, onder de opwekkende tonen der muziek, de ver schillende oefeningen aan br-ug, rek en paard vertoond, terwijl ook de vrije, en orde oefeningen niet vergeten werden. De uitvoe ring is voor de deelnemende vereenigingen KGV „Hercules" en haar directeur, de heer P van Dam en „Brunhilde" uit Leiden, on der leiding van mej. W Dieben een waar succes geworden. Bij de Ned. Herv. School V werd, onder deelname van de schooljeugd, Woensdag middag de motorbrandspuit geprobeerd. Al les bleek in de beste orde te zijn, zoodat de heer H. Parlevliet, opperbrandmeester, hier over zijn tevredenhid uitsprak. Tevens her innerde deze aan het snel en beslist optre den van Bouwe van Rijn bij den brand in de taanderij van de firma N. Haasnoot, op Zondag j.l., waar van Rijn, door de motor- pomp van deze firma te benutten, een ern stige brand wist te voorkomen, K. W. 155 Door de reederij Joh. Schoonenberg, is aangekocht de zeillogger K. W. 155, toebe hoord hebbende aan de Visscherij Mij. „Na Lijden Verblijden". ORANJEVEREENIGING In de groote zaal van hotel du Rhin, werd onder voorzitterschap van den heer J. Vol* beda, de algemeene vergadering gehouden, welke druk bezocht werd. De voorzitter ver welkomde de aanwezigen, in het bijeonder hen, die hun medewerking wilden verlee nen om eenige variatie te brengen op dezen avond. Het lag in de bedoeling, om vergadering wat vroeger in het jaar te hou den, doch de Willem van OranjeJierden, king, waartoe onze vereeniging reeds eind Januari het initatief heeft genomen, nam te veel tijd in beslag. Spr. memoreerde nog maals de beteekenis van den Vader des Va derlands voor ons land en volk en herinner de aan den verjaardag van Prinses Juliana en de opening van het Raadhuis, door Haar verricht. Onze vereeniging zal, als de Prin ses volgend jaar haar 25e verjaardag viert, in dubbele mate van haar activiteit hebben blijk te geven en zullen wij hebben te too- nen, hierin ook de traditie te handhaven. Spr. las het telegram voor, dat de Prinses werd gezonden, waarop een driewerf hoera werd uitgebracht en Haar een lied werd toegezongen. De heer Volbeda gewaagde met dankbaarheid, dat de subsidie van de gemeente Katwijk weer werd toegekend. Van den burgemeester was bericht van ver hindering 'ingekomen. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer B Dijkdrenth, wordt het volgende ontleend: In verband met de zorgelijke tijdsomstan digheden, ziet het bestuur zich, wat de fi- ninciën betreft, voor groote moeilijkheden geplaatst. Na vele onderhandelingen met verschillende vereenigingen en corporaties, kon echter toch een programma worden samengesteld, dat, hoe sober ook, toch nog heeft voldaan. De heeren Hageman en Baai- bergen traden af als bestuursleden; hierin werd vooizien door de benoemingen van de heeren Boekhoven en Heutink. Verder ver meldt het verslag de opening van het Raad huis door Prinses Juliana en het werk, dat daarbij door de Oranje vereeniging werd verricht Meer dan ooit rekenende op medewerking en sympathie, zoowel van ne leden als van alle ingezetenen, hoopt het bestuur voort te gaan op den ingeslagen weg. De heer C. Haasnoot, penningmeester, brengt hierop zijn verslag uit, waaruit blijkt dat er een batig saldo is van f 181.38. Na mens de kascommissie verklaarde de heer C Jonker, dat alles in de beste orde was bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren C. den Duik Jasp.zn en Kr. v d Oever herkozen. De heer I. Coorn, die zich niet herkiesbaar stelde, wordt in zijn be stuursfunctie opgevolgd door den heer C. Jonker. Ter afwisseling werd door het mu ziek-ensemble van den heer W A Gouw op verdienstelijke wijze eenige muziekstukken ten gehoore gebracht Een groot succes was eveneens het optreden van mej. C. Gouw, die eenige xylophoonnummers ten beste gaf, door den heer W. A. Gouw op de piano be geleid. Onder leiding van den heer Volbeda zongen eenige dames driestemmige liederen hetgeen zeer gewaardeern werd. Door den voorzitter werden nog eenige mededeelingen gedaan omtrent de viering van den Koninginnedag op 1 September a.s. waarvoor een concept-programma werd sa mengesteld. Spr. hoopt, dat de welwillende medewerking, die van verschillende perso nen en vereenigingen zal worden gevraagd, niet zal woraen geweigerd, opdat wederom de verjaardag van de Koningin op waardige •wijze zal kunnen worden herdacht. Beslo ten werd, dat in Juli wederom een leden vergadering zal worden gehouden, ter vast stelling van het officieele programma, In zijn slotwoord, waarin de heer Volbeda al len dankte voor hun medewerking, ook den heer D. H. Lammers, den nieuwen gérant van hotel du Rhin, deelde spr. mede, dat tijdens de vergadering elf nieuwe leden in geschreven Varen. (Ongecorrigeerdl KOUDEKERK TWEEDE PRIJS. De Geref. Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" alhier, behaalde op het Groot Nat. Zang- concours te Amersfoort een tweede prijs met 279 punten in de tweede af deeling. BENOEMING. Door B. en W. is benoemd tot adjunct commies 2e klas ter secretarie de heer F. da Goede te Vlaardingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6