De Bondsdagen van hef N. J.V. Ned* Herv* Meisjesvereenigingen op Gereformeerde Grondslag VRIJDAG 26 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Hef 80-Jarig bestaan van den Bond feestelijk herdacht Geestdriftige vergaderingen te Middelburg en Vlissingen Wie zich Woensdag en Donderdag naar de Zeeuwsche steden Vlissingen en Middel burg begaf, hetzij om een bezoek aan het strand te brengen of aan de Middelburgsche markt, merkte al dadelijk dat er in deze plaatsen een ongewone drukte heerschte. Door de straten dezer steden wandelden nu niet de talrijke Engelschen met hun pofbroeken en uilebrillen. De boulevard te Vlissingen gaf thans een heel anderen aan blik, en het Hotel Brittania op de Boule vard Evertsen was het centrum van jong opbruisend leven, 't Was een verheffend ge zicht, die talrijke, met Bondsinsignies ge tooide jonge mannen, saam te zien komen, Het was voor Zeeland een groote eer, dat dit decennium in dit gewest zou worden herdacht. Direct zette een regelingscommis sie zich aan den zwaren voorbereidenden arbeid, om lvet Verbond zoo goed mogelijk, met echte Zeeuwsche rondheid te mogen ontvangen. Voor dezen Bondsdag waren de voorberei dingen grooter en moeilijken' dan voor de meeste andere Bondsdagen. Immers 80 ja ren is, vooral in Zeeland, een kroonjaar En dat zoo iets met wat meer luister zou worden gevierd spreekt vanzelf. Kroonjaren en Zeeuwen, dat zijn twee zaken die won derwel goed bij elkaar passen. "t Was dan ook te verwachten dat een groote schare zou opkomen en zulk een op komst bracht zijn bezwaren mee. Het Bonds bestuur heeft echter deze bezwaren keurig ondervangen, door de ontvangst over de twee steden te verdeelen, en het zoo te re gelen, dat de morgensamenkomst te Vlissin gen gelijk was aan die van "s middags te Middelburg en omgekeerd, zoodat de Bonds- makkers, hetzij zij te Middelburg, hetzij zij te Vlissingen in Bondsdag bijeen waren, precies hetzelfde programma hadden. Het Eerecomité uit Zeeland. Het spreekt vanzelf, dat een verjaardag van 80 jaren de aandacht trekt. Geen won der* dan ook, dat zich een Eere-Comité Ivormde onder voorzitterschap van Jhr. Mr. J. W. Q u a r 1 e s van U f f o r d, de Com missaris der Koningin in Zeeland. In dit comité namen ook plaats de nieuwe Burge meester van Middelburg M. Fertnhout en de Burgemeester van Vlissingen C. A. yan Woelde ren, J. Huizing a, Bur gemeester van Ter Neuzen, Mr. R. M. D u s s e 1 d o r p, Lid van Ged. Staten, J. A. Öominicus, Lid Prov. Staten en de pre dikanten Ds. J. J. Homburg, Goes, Ds. M. v. Empel van Middelburg en Ds. J. S. Hartjes te Vlissingen, Mr. J. H. B ij b a n te Middelburg en de heeren J. H. Klaren- b e e k, W. de Ridder en T. v. d, Velde. De Huishoudelijke vergadering. De besprekingen in deze vergadering be troffen in hoofdzaak de Jaarverslagen, wel ke met enkele opmerkingen werden goedge keurd, terwijl ook den Penningmeester vol ledige décharge werd verleend. Een woord van bijzonderen dank werd gebracht aan den heer Tabak, voor zijn groot aandeel in het organisecren der werkkampen werklooze Bondsleden, waarvan er 5 zijn gehouden. Voorts kwamen ook de Bondsorganen ter gprake, terwijl van gedachten werd gewis seld over de plaats waar de volgende Bonds dag zal worden gehouden. Uitnoodigingen jraren ingekomen van Groningen en Utrecht Te vier uur ging deze bijeenkomst over in 'drie sectievergaderingen, waar resp. werd gesproken door Ds. D. Crommelin, Zen- dingsdirector over „Hedendaagsche tegen stelling in Nederlandsch-Indië", de heer M. C Fallentin over „De aansluiting van het Jongens- op het Jongemannen werk" en door den heer C. Tabak over „Intensivee- ring van onzen Vereenigingsarbeid". De Algemeene vergadering. den hebben met elkaar. Gij kent de mach tige ervaring van een Bondsdag. Hier is één geest van eenheid. Zeeuw en Fries zijn erbonden door een geestelijken band Den Heere zij de eere. Wij zoeken genade ■oor recht. Geloofd de drieëenigen God, die jaar gespaard heeft. Hierop gaf hij het woord aan Dr. G. P. an Itterzon, van Den Haag, tot het houden van een rede over: „Jezus Christus de Redder der wereld". Rede Dr. G. P. van Itterzon. Onze tijd verkeert in groote spanning. De reeslijke wereldoorlog heeft de wereld dus danig ontredderd, dat wij over de nasleep ervan niet heen zijn. De botsing tusschen de natiën heeft verschillende vraagstukken opgeworpen, waarvoor de menschen geen oplossing hebben. Zoo zijn er een viertal vraagstukken, die een brandpunt vormen, n.l. het Vredes-, se-, Arbeid s- en Rassenvraag stuk. Er zijn er nog veel meer. Ook de jonge man van onzen tijd worstelt er mee en zoekt een oplossing. Talrijke Bondsleden zijn werkloos. Hoe komen wij uit al die moeilijkheden wat is ons standpunt in dezen verworden tijd. Wat is met name de taak van ons Ned. Jong. Verbond? In deze dagen heeft men het allerwegen over den sterken man, dien wij moeten heb ben. Zuilen wij ook onder de menschen zoe ken naar een sterken man, die al die vraag stukken voor ons doordenkt en oplost? Is de wereld geholpen, als deze vier vra gen zijn beantwoord? Zal er dan nooit meer oorlog komen. Zal er geen standver schil meer zijn? Zal het N. J. V. het bij menschen zoeken? Begrijpt ons goed, wij verachten onze bekwame mannen niet Wij danken er God voor en bidden dat zij de wegen mogen vinden om ons uit het moeras te halen. Maar jonge menschen, kan een mensch dat? Hoe knap ook, geen mensch kar dat! Alleen Jezus Christus, de Reddei droeg een meen karakter, met de feestvie rende menigte zoodat mee wilden leven daartoe volop ge legenheid werd geboden. Te 8.30 was er reeds een groote schare prachtige Groote Kerk te Vlissin gen bijeen, waar de pas uit Rozen burg overgeko men leeraar Ds. D. J. Vo de leiding had, teneinde den Bondsdag aan den Heere toe te wijden en Zijn zegen de samenkomsten af te smeeken. Het éen zeer gezegend samenzijn. Toen de voorzitter, Ir. T. Sprey, van Rijsoord, te 10 uur in de Nieuwe Kerk de Bondsdag heropende, was er een groote Schare aanwezig. Met geestdrift werd ge zongen „Lof zij den Heer,, den almach- tigen Koning der Eere" en de twee daarop volgende liederen, waarop deze voor ging in gebed. Nadat wederom die Psalm „Zingt vroolijk heft de stem naar boven" gezongen was, las de Voorzitter Psalm 103 en de Geloofs belijdenis, waarop de Bondsvergadering zong de eerste drie coupletten van het Ge zang „Daar is uit 's werelds duist're wol ken'.. Hierop riep hij de aanwezige schare een hartelijk welkom toe- Wel zijn de tijden somber, maar de Heere regeert. Hij hoopte dat deze feestv» gadering rijke vruchten af toocht werpen en dat de Bondsvrienden en jstellenden een heerlijken dag zou- Bestuursverkiezing Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren C. Duvelist- en H. Musch voor Zeeland, J. ter Hennepe voor Overijsel, C. T. Loy voor Noord Holland en W. Gaastra voor Drente, Dr. C. J. Maan voor Noord Brabant en J Hoo geveen voor Gelderland en B. de Nie van Zwolle, in de vacature van G. Niessinck. Rede Burgemeester M. Fernhout De Burgemeester van Middelburg sprak daarna een hartelijk bemoedigend woord Met dank gewaagt spr. van de aanbieding van het eere lidmaatschap. Het is ons een eere en vreugde, dat Middelburg thans gekozen is voor deze 80ste verjaardag. Het N.J.V. is ■eil. Het reveil had den bodem voor het stichten van den Bond toebereid. Van de oprichting af, heeft zij het welzijn van alle jonge mannen gezocht. Hk:t heeft jarenlang geduurd eer er aansluiting met elkaar kwam. 60 pet. der zendelingen hebben hun zendingsliefde op de J.V. opgedaan. Spr. vertelt iets over het werk onder de militairen. De Chr. Jong. M.V. heeft alles gedaan om de jonge mannen aan te trek ken. Spr. wijst er op, dat de afd. Zaandam eens een protest deed hooren tegen het do minospel. Dit protest werd afgewezen. In in dominospel zit geen zonde. Wij richten ook gymnastiekclubs op. Een groote band werd daardoor geboren. De kerkelijke gebeurtenissen van 1886 ble ven ook niet buiten de sfeer van onzen Bond. Velen, die met ons schouder aan schouder gingen, verlieten ons. In het eerst ontstond strijd. De tijd heeft echter die •onde geheeld, en thans verheugen wij l eikaars bloei. Ook Patrimonium en hiet Nationaal Werk- mans Verhond hebben de vruchten geplukt van den arbeid van het N. J. V. Deze ver bonden ontvingen geschoolde krachten en de Chr. sociale actie ging vooruit. Spr. wijst op het jeugdwerk dat op de fa brieken wordt gedaan. Ondanks alles werd het Bondsprincipe vastgehouden. Er wordt ernstig overwogen hoe ver wij de deur van ons Verbond open kunnen zetten alle jonge manen te trekken. jaren is dit de leidende gedachte go weest. De oprichters hebben een wijderen bhk gehad, dan de navolgers. Dr. G. P. VAN 1TTERSON der wereld, deze kan genezing geven voor de zieke wereld. Ons Ned. Jong. Verbond schenke aan dacht aan de brandende vraagstukken. Dit 1, maar het is uitwendig. Ook inner lijk moet er verandering komen, de harten moeten veranderd. Dan zal men de bran dende vraagstukken heel anders bezien. Spr. waarschuwt op iets anders te vertrqu wen dan op Jezus Christus, den Redder dér wereld. Velen zoeken het in Spiritisme en ander modern bijgeloof. Dit is van het pad af, dat zijn dwaalwegen. Vrienden die zulk een gedachte koesteren, staan op een zand heuvel. Maar straks komt die vloed en spoelt den heuvel weg. Alle menschelijke theoriën zijn van leem. De vloed dier eeuwigheid vaagt alles weg. Daarom, laat het eerste »ur van onze vergaderingen steeds de Bijbelbespre- king pijn. Spreker zegt dat de voornaam ste rubriek van het blad is, de rubriek der Bijbelbespreking. Lees die steeds goed. Dit ons een compas, waarop wij veilig kunnen gaan. De taak van 't N.J.V. is, nu de wereld don ker wordt, het licht der wereld op den kan delaar te plaatsen. Jezus Christus de Redder der wereld. Zij heeft een dubbele taak, nl. behoudend en evangeliseerend. Behoudend op onze vergaderingen, maar evangelisee rend buiten de vergadering. Wij zijn dankbaar dat het Verhond zulk een groot aantal leden telt Maar hoevele pijn er nog nieit, die den Redder der wereld nog niet bezitten. Uw taak ds uit te gaan en hen den Redder te brengen. De vraagstukken zooeven genoemd zijn be langrijk. Maar het allergrootste vraagstuk is het zon de vraagstuk. Hoe komen wij van de zonde af? Ook daarvoor moeten wij heen naar de Redder der wereld: Die kan ons van onze schuldenlast afhelpen. Gij zult niet tevergeefs zoeken. Vrienden, zoo gij dien Redder der wereld nog niet tot uw bezit hebt, o zoek hem nog heden. Hij is de troost van ons hart Hij is de eeenige Redder. Reeds vele redders hebben zich aangediend. Maar dit liep op te leurstelling uit. Alleen Jepus is de eenige rots en redder der zondige wereld. Zon uw hart verslagen, weet dat God uw droefheid ziet Jezus Christus is ook de Redder der ster v e n d e wereld- Het N. J. V. belijdt dit ook. Talrijke doctoren en kwakzalvers hebben reeds aan het sterfbed der wereld gestaan. Allen stellen hun diagnose. Tevergeefsch. Venvacht het niet, dan van Hem alleen, die ons uit den nood kan helpen. Laat deze waarheid u diep doordringen: Jezus roept u, hoort zijn stem! Hij kan redden Hij alleen! M. FERNHOUT gezegend. God heeft het beschermd. Ik heet het hartelijk welkom in Middelburg, na mens het gemeentebestuur onzer stad. Aan het officieele woord, wensch ik ook nog een persoonlijk getuigend woord toe te voegen. Spr. wijst op de belijdenis van den Heiland voor de kerk en voor de maatschap pij. Het is een verheffend gezicht zooveel jonge mannen te zien, die voor de eere Gods willen staan schouder aan schouder, in de zen woeligen tijd. De Heere pij geloofd. Voor al in dezen tijd is dat zoo heerlijk! De he- melsche plichtankers houden vast. De erva ring leert, dat het geloof in God het eenige houvast biedt in deze geweldige dagen. Wij hebben elkaar noodig. Moge het N. J. V. groeien en bloeien. Dan biedt de toekomst rijke persipeotieven. Alleen van den Redder der wereld is heil te verwachten. Toespraak J. P. van Aartsen. Namens de regelings commissie spreekt de heer J. P. van Aartsen. 't Is heel lang leden dat in Zeeland een bondsdag werd houden. Vóór 43 jaar vergaderde het Verbond it© Goes. Slechts 28 afd. waren toen aanwe zig. Daarom is het nu onze vreugde dat wij het Verbond mogen ontvangen. God zegene ons. En moge deze Bondsdag diepe indruk ken achterlaten. Hierna werd de vergadering geschorst tot half twee. De middagsamenkomst Was er in de morgensamenkomst een groote schare bijeen, in de middagdienst kon de Nieuwe Kerk de opgekomen schare schier niet bevatten. En was er hier groote belangstelling, in het land zelve zullen ook wel vele hondsmakkers bij de radio gezeten hebben, om van deze feestmiddag mee te genieten. Te 2 uur heropende Ds. P. Veen de ver gadering en liet zingen: „Geeft zaaiers die van geestdrift branden" enz. Rede Ds. P. Veen. Het is ons tot verwondering, dat de oude boom nog hecht staat Wel zijn er stor men over het N. J. V. heengegaan. Gode zij dank. Spr. teekent de arbeid, die het Crisis- werk van het N. J. V. doet. Hij huldigt het werk der jongelingen. De jaarrekening is mooi. Wat een prachtig voorbeeld geven de nog werkende leden, die de contributie dub bel betalen, voor hun werklooze makkers. Met dankbaarheid zien wij op onze bonds- uitgaven, die er zoo keurig uitzien. Bondsbestuur koos dit jaar voor de behan deling op ringen en afdeelingen het onder werp: De Chr. Jongem. Vereen, als geeste lijk arbeidsterrein. Spr. werpt een blik in het verleden. Dit verleden komt tot ons met waarschuwingen en lessen. Hij leest daarna een brief voor van Dr. Mott uit Genève: „God wil door de jongeren spreken. De Afdeelingen van den Wereldbond voelen dat een Chr. Jong. Ver. een geestelijk arbeidsveld is. Aan de h Jid van Engberg (Denemarken) teekent hij de ontwikkeling der afdeelingen. Ieder jonge- Ir. T. Sprey dankte Dr. G. P. v Itterson voor zijn schoone rede, die straks in extenso in het jaarverslag zal worden opgenomen wekt ieder op dit verslag te koopen om dit schoone woord blijvend te bezitten. Bondsgroet Van de in vergadering hijeen zijnde Bonds dag Gereformeerde Jong. Bond is een har telijke gelukwensoh per telegram ingeko men. De vergadering nam hiervan met blijd schap en waardeering kennis. Hoe inniger verhouding er tusschen de beide bonden is hoe aangenamer dit voor God de Heere is. In deze tijden is eenheid onder belijders van 's Heeren naam noodig. Daarna pong de vergadering 3 coupletten van Gezang 3, Wij loven U o God enz.- ling is zendeling. Het begin was klein, maar de eerste liefde verkoelde. Toch ontkiemde het zaad. Maar het werk kwam niet bloei. Men zette hiet te groot op en de wer kers waren weinigen. Andere vereenigingen kwamen op die het Bondswerk bedreigde. Het waren Humanisme en Nationalisme, plaats van zending te drijven, werd men zelf terrein voor zending. Spr. schetst den arbeid van George W liams. Deze arbeid droeg weer vruel Engberg zegt, dat de Bond alleen kan staan als er groote liefde is. Het Ned. Jong. Verb, is een kind van Het vereenigingsleven moet verdiept worden. Het woord van Paulus „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet" moet het devies zijn en blijven. Hoe staan wij te genover dit devies? Schamen wij ons voor dit devies? Of komen wij voor dit devies op? Hiervan hangt ales af. De koninklijke weg waarop de Bond zal slagen, is de weg van Christus. Vroeger stond spr. er op, om één groot een raai gebouw te bepitten. Thans ziet spr. meer heil in verenigingsgebouwen in elke stad dorp. Dat werkt zegenrijk. Een kleine kring kan veel invloed doen gelden. Hoe grooter het aantal kleine kringen, hoe groo ter reddingskansen. Van de 80 jarige ervaring moeten wij vruchten plukken. Zaai aan alle wateren! Het eindoel is om elke jongeling tot Chris tus te leiden. Het Evangelie van Jezus en niet van de haat moet gebracht. Na deze rede zong men geestdriftig: „Zoo zij 't Verbond bezworen. Verniewd in smart en nood En deze leus verkoren Getrouw tot in den dood" Daarna deed de Voorzitter aog eenige mededeelingen en las een aantal gelukstele grammen voor. Aan het Kon. Huis werd een telegram van aanhankelijkheid gezonden. Voor den wereldbond werd 563 gecollec teerd op deze Bondsdag, welk bedrag naar Genève zal worden opgeponden. Voorts deed hij eenige mededeelingen over (het Mijnhuis dat het N.J.V. in Limburg heeft De schuldenlast is echter nog groot. Maar spr. vertrouwt dat de Bondsmakkers steeds zullen zorgen, dat het Lomahuis, geen geld te kort komt. (applaus). Spr. verzoekt in het komende jaar niet te veel om den heer Tabak te schrijven. Hij is een werkkracht op de Sillemhoevc, waar hij onder de werkloozen werkt Straks komt dat in orde. Bidt voor de Sillemhoeve en haar werk (daverend applaus). Hierna sprak de heer Tabak de vergadering toe. Een der leden, de heer Schippers, dankte spontaan voor het genotene en voor het werk door het Bondsbestuur gedaan gezongen werd Ps. 134 3. Te ongeveer half 4 arriveerde met een extra trein de schare die in Bondsdag te Vlissingen vergaderd was geweest, om op 't Abdyplein (het voormalige Hof v. Zeeland) zich met de Middelburgsche vergadering to vereenigen. Het was een enorme tnenschenmassa, die deinde tusschen de muren van het oude machtige klooster waar eenmaal de eenige en eerste bisschop van Zeeland Nicolaas de Castro den scepter zwaaide. Hier op dit plein heeft zich de verandering der geesten voltrokken. Waar vroeger de monniken lie pen. liepen nu de zonen der Hervorming en klonken de Hervormingsliederen. Op ht Abdyplein werd nu gemeenschap pelijk gezongen 2 coupletten van „Dankt nu allen God'* en werd de Bondsdag met gebed gesloten. Er waren 2500 jongelingen aanwe zig. 't Was een schoone dag. bondsdag te Utrecht Een opgewekte en prettige vergadering Referaat van Ds. van Nie over „Wereldgelijkvormigheid" van Meisjesvereenigingen der Christen Vrou wenhond en den Bond van Ned. Herv. J.V. op G. G. De afgevaardigden spraken allen de ver gadering hartelijk toe. De presidente Mevrouw A. v. d. Wal— .an W a 1 s u m heeft de sprekers allen hartelijk beantwoord en dank gezegd voor hun goede wenschen. Na gemeenschappelijken zang hield Ds. J. van Nie te Hoogeveen een referaat „Wereld g eli j kvonnigheid". De Handelsbeurs te Utrecht was op den Hemelvaartsdag geheel gevuld met een reusachtige schare opgewekte meisjes die waren opgekomen om de zevende algemee ne vergadering bij te wonen van den Bond van Ned. Herv. Meisjesvereenigingen op Gereformeerden Grondslag. Da opening. Nadat gezongen was Psalm 68 9 en 16 ge schiedde de opening der vergadering door i. W. J. van Lokhorst van Hilversum. Welkom werden ge- heeten de afgevaar digden van den Bond van Chr. Geref. Meis- jesvereeniging, van het Ned. Verbond van Chr. Meisjesver eenigingen en den Bond van Ned. Herv. Knapenvereen. op Geref. Grondslag. Voorgelezen werd Filippenzen 2 111. Het oBndslied werd staande gezongen. )s. W. J. v. Lokhorst Telegrammen Besloten werd tot het verzenden van een telegram aan H. M. de Koningin. Staande werd gezongen „Mijn Schild enmijnBetrou wen, zijt Gij o God, mijn Heer". Ook werd besloten een telegram te «enden aan mej. J. P. Hakkert te Gorkum (dichteres van het Bondslied), die door ernstige ziekte ver hinderd was de vergadering hij te wonen. Jaarverslagen Uit het jaarverslag der secretaresse Me vrouw A. A. E. Mulder—Ru pk e te Hui zen bleek, dat er thans 79 afdeelingen bij den Bond zijn. Twee afdeelingen bedankten om financieele redenen; 6 afdeelingen traden toe. Het aantal leden bedraagt totaal 2069. Op den Bondsdag trad toe de Meisjesvereeni- ging te St. Annaland. De penningmeesteres, Mej. A den Hoedt te Rotterdam kon een batig saldo vermelden. Uit de rekening en verantwoording bleek dat het bondsbestuur een zuinig en voorzichtig financieel beleid voert, Mej. W. v. d. Sluys te Utrecht deed als administratrice van de Kandelaar (het bondsorgaan) verslag omtrent den toesrtand van het orgaan. Zij moest meedeelen dat Ir nog steeds niet voldoende abonnementen op de Kandelaar zijn. Zij vroeg zich af in hoe- erre de slechte tijdsomstandigheden daarop an invloed zouden zijn en drong aan op actie voor vermeerdering van het aantal abonne's van de Kandelaar. Mevrouw A. v. d. Wa 1van Walsum bracht een kort verslag uit omtrent de re dactie van de Kandelaar. Na het verslag der kasoommissöes werd een lied uit den bundel van van Woensel Kooy aangeheven en daarna vond de bestuursverkiezing plaats. Deze had tot uitslag dat de aftreden den Mevrouw A. v. d. Walvan Walsum, Mej. A den Hoedt en Mej. W. v. d Sluys al len herkozen werden. De uitslag wérd met applaus ontvangen. De Rotterdamsche afdeelingen con gen ver volgens het bondslied op een nieuwe me lodie. Met applaus werden de zangeressen beloond nadat ze het lied ten gehoore ge bracht hadden. Eenige diiscussie volgde over het al dan niet wijzigen van de woorden van het bondslied in verband met het eventueel aanvaarden dezer nieuwe melodie. Mej. van Willigen bracht sprekende over het onderwerp „Hoe was het in Delft?" ver slag uit van de nationale volkshulde te Delft ter gelegenheid van de Willem de Zwij gerherdenking. Met Psamgezang werd de morgen vergade ring besloten. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering heerschte dezelf de opgewekte en hartelijke sfeer welke ook in de morgenbijeenkomst zoo aangenaam getroffen had. De vergadering werd her opend door het zingen van Psalm 119 69 en 83 waarna de begroeting der afgevaardigden plaats vond. Nog waren afgevaardigden ter vergadering gekomen van den Geref. Bond Het gelijkvormig worden aan de wereld wordt sleohts éénmaal in de Schrift in waarschuwenden zin gebruikt. Toch hebben we het woord wereldgelijkvormigheid meer dere malen in den Christelijken kring. Het woord is ons dus zeer goed bekend. Mogelijk is wereldgelijkvormigheid een pond© juist van dezen tijd zoodat dit woord speciaal in dezen tijd telkens waarschuwend moet worden gebruikt. We moeten een woord dat slechts eenmaal in de Bijbel voorkomt toch steeds zien in het verband waarin het voor komt en het niet gebruiken zooals het in onze kraam te pas komt Spr. gaf daarna het tekstverband aan. De opmerking van Paulus: Wordt de wereld niet gelijkvormig is een aansporing tot Christelijk leven. Wij moeten de Verbondsgedachte vasthouden. Men maakt vaak menschelijke regels die men naast en hoven de wet stelt en wan neer deze niet worden opgevolgd zegt men dat dit wereldgelijkvormigheid is. Spr. gaf daarvan voorbeelden. Terwijl men bepaalde dingen veroordeelde, liet men andere dingen toe. Vanuit de Verbondsgedachte moeten we bezien of we bloot staan aan wereldgelijk vormigheid. In deze wereld moet de Ge meente van Qhristus in de eerste plaats zijn de hoorderes en de draagster van het Woord Gods. God spreekt ons a en doet een beroep op ons geloof. Slechts het gelooven hooien we Gods roepende stem. God maakt aanspraak op Zijn ge meente, op ons. Hij gegt tot ons: „Gij zijt van Mij." We kunnen nooit zeggen dat we met God niets te maken hebben. Als we de roeping Gods verstaan, de aanval tegen ons geloof weerstaan, dan buigen we voor den Heere onzen God. Gods openharing is immer een wonder; het is een ingaan van den Schepper in Zijn schepsel. De Gemeente is draagster van Gods Woord en dus Zendings gemeente. Als de Gemeente daarin faalt dan is ze wereldigelijkvormig geworden. En he laas heeft de gemeente dikwijls gefaald. De Gemeente is te weinig Pinkstergemeente; zij leeft te weinig uit het geloof. Te vaak wordt alleen nadruk gelegd op een Christelijke levensbeschouwing en te weinig op een le ven uit der dienst van God. De hoofdzaak moet de hoofdzaak blijven en de hoofdzaak is het geloof in God: het weten: God is ia Christus onze Vader Wij hebben steeds te worstelen met Gods bestel in de wereld en te bidden met vollen ernst: Heere wat wilt Gij dat ik doen zal. Men vergeet te dikwijls dat het Koninkrijk des Hemels er wel is maar ook nog komen moet We hebben te vaak onze aandacht ge concentreerd op het doen komen van Gods Koninkrijk in deze wereld en verliezen dan uit het oog dat het komen cal met de we derkomst van Christus. Te vaak ziet men de Kerk als een vereeniging tot bevrediging van godsdienstige behoeften. Dit ds wereldgelijk- vormig ia den volsten zin des woords. Het is merkwaardig dat in kringen waarin de wereldigelijkvormgheid ten opzichte van de Kerk het groot ;t is, het meest gewaar schuwd wordt tegen wereldgelijkvormigheid ten opzichte vaa uiterlijke dingen. Het klinkt vroom als men na een kerkgang zegt: de Heere heeft het gesloten voor me gehouden; er was geen opening. Maar dit is dan wereldgelijkvormigheid. Als men de Verbondsgedachte laat vallen dan maakt men het kerkgaan tot een kansspel: „Zou ik in woordje voor mijn ziel krijgen of niet?" Wereldgelijkvormigheid is de lijdelijkheid Is we zeggen: ik wacht maar af. Als we zoo spreken dan maken we geen ernst met oneen Doop. Als de Gemeente dat zoo zag, dan zou ce beter in staat zijn later haar roeping te vervullen als draagster van het geloof in dez entijd. De Kerk vergeet te veel dat we in dezen tijd zeer snel leven. De jon ge menschen hooren erbij en de Kerk moet tot hen gaan en hen verplichten ernst te ma ken met hun Doop. Er wordt veel te veel ge theoretiseerd en getheologiseerd, maar de kerk is veel te weinig openbaringsgetuige en daarin is ze wereldgelijkvormig. Hoe moeten we er voor zorgdragen dat onze Meisjesvereenigingen een Evangeliisee- rend karakter hebben? Gebed en schuldbe lijdenis zijn noodig. We kennen te weinig den nood der wereld. In veroordeelen van anderen zijn de Christenen van dezen tijd al heel veel gevorderd, maar in dien weg kun nen we niet het Evangelie brengen. Dat, kunnen we alleen doen in het gemeenschap-'l 7.05 Zang. pelijk koesteren van hoop. Lcndon F Wij hebben recht. God heeft de hand op ons gelegd en gezegd: gij zijt van Mij. Dat maakt de «aak voor ons niet lichter. Maar wij gevoelen in dank dat we Christus ons kruis achterna dragen. Gods Va de rif n i «rüwa v.ïl «Aggsa-: gegrepen te zijn door Hem en van Hem ge leerd hebben het te zeggen: „Onze Vader, Die in de hemelen zijt Onze nood te dra gen voor God, onze nood te dragen achter Jezus aan, dat is onze levensroeping en al het andere is wereldgelijkvormigheid. Daar toe moeten we opwekken in ons vereenigings leven. Dan zal dit ten zegen zijn voor ons vereenigingsleven en voor once Kerk. Dau zal dit ook een zegen zijn voor de wereld. De vice presidente mej. van Willigen, dankte den referent zeer voor zijn referaat, waarin hij heel wat kostelijke gedachten had neergelegd, gedachten welke waard zijn om besproken te worden op de vereenigin- Verklezing presidente. Dat de leiding der vergadering een korte wijle berustte bij de vice presidente, kwam omdat de Staituten voorschrijven, dat uit het bestuur de presidente gekozen moet worden. Het bleek, dat mevrouw v .d. Wal met over- groote meerderheid van stemmen (slechts één stem was op een ander uitgebracht) was herkozen. Mej. van Willigen sprak een woord van gelukwensoh tot de vergadering, die weer een biddende presidente verkrijgt. Ook de leden van het bestuur bidden voor de ver eenigingen. Spr. drong er op aan, dat de le den der vereenigingen ook zullen bidden voor de presidente en de bestuursleden. Op haar voorstel zong de vergadering mevrouw: r. cL Wal toe de (zegenbede uit Psalm 13i. De president mevrouw v. d Wal dankte voor deze zegenbede en vroeg ook de voorbe de der leden.Niet alleen de presidente heeft een verantwoordelijke taak, maar alle be stuursleden; zij behoeven het gebed der Ie* De afdeeling Utrecht zong nu eenige liederen, waarna de rondvraag plaats vond. Nadat mevrouw v. d. Wal als presidente een slotwoord gesproken had, werd deze goed geslaagde algemeene vergadering op de ge bruikelijke wijze Een foutieve uitspraak: „pepermunt is bitter en daarom houden wij er niet van". Deze uit spraak hoort men dikwijls. Maar zij, die zoo spreken, weten niet hoe heerlijk pepermunt kan zijn, omdat ze nog nooit de origineele KING ge proefd hebben. Hadden zij dit wel gedaan, dan zouden ook zij KING Pepermunt waardeeren èn als lek kernij èn om de opwekkende en ver kwikkende werking, die er van uit gaat. KING PEPERMUNT Radio Nieuws. ZATERDAG 27 MEI. ulien, (1875 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcirt 10.00 Zangspel 12.15 Lunchconcert. 2.00 Voor de rüpere Jeugd. 2.30 Kindei 4.00 Gramofoon. KRO bo; loon. 7.45 MIcrofot 8.30 Vaz Dias. 8.35 Zang. 8.50 Col 9.30 Concert. 9.45 Octet. 10.15 10.35 Octet. 11.00 Concert. 11.16 Gr£ nubedrUven. 12.01 Kleln-orkest. 12.45 Orgel. 1.15 Klein orkest. 2.15 Gramo foon. 310 Kinderkoor. 3.50 Huismuziek 4.50 De Notenkrakers. 6.01 Zang. 7.00 Orgel 7.30 Mandoline ensemble. 8.00 De Flierefluiters 8.45 De Flierefluiters 9.00 Voordracht. 9.15 Het Oikest. 10.00 Voz Dias- 10.15 Het Orkest. 11.00 Gra mofoon. 11.15 Klein orkest. isch) <509.3 M.) 12.20 Concert. l.S( ofoon. 5.20 Concert. 6.35 Gramofoor Drkest. 11.50 Gramofoon. (1554.4 M.) 12 20 Orgelconcert 10.05 BBC orkest Kalundborg 2.50 Gramofoon 10.35 Concert. (1153.8 MO 12.21 Conc« 3.50 Orkest. 8.21 i (1634.9 MJ €.50 2.20 Gruno- 472 4 MO 7.05 Gramofoon d Welt. 12.20 Concert. 4.50 Concert. 8.25 Blauscoa foon. 6.25 Zat 10.35 Mensch ur 1.20 Concert. eert 11.00 Gi Nat. (261.3 M.) 5 35 BBC orkest (355.9 MO 12.20 Orgel. 2.05 Gramofoon. 3.05 Concert. 650 Orkest. S.20 BBC orkest. 9.35 BBC orkest Midland Reg. (398.9 6.50 Gramofoon 7.20 GewUd concert. 8.20 Orkest. Par tl a K a d i o) (1721 M s u5 Gramofoon 12.20 Concert. - C>~*p'i r«~7lt>0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5