Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. DE LAATSTE DER TRIBUNEN VRIJDAG 26 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Exmorra c.a., cand. A. Groot, hulppred. te IJmuiden-Oost. Aangenomen: Naar Groningen (vac.- wylen J. J. van de Wall), H. W. te Winkel te Sneek. Naar Nijkerk, G. (vac.-P. J. van Melle), J. A. van Nie te Hoogeveen. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Noordeloos, cand. M. de Goede te Rotterdam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. J. H. M u 1 d e r, van Hillegom, heeft ^Woensdagavond zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente van Oharlois, sprekende over Phil. 4:4: /Verblijdt u in den Heere te allen tijd, wederom zeg ik: verblijdt u!" Hij han delde daarbij over: 1. de mogelijkheid tot blijd schap; 2. den aard der blijdschap; en 3. oe kramt der blijdschap. Zich keerende tegen elk lamenteer-Christendom, wekte Spr. op te worden daders des Woords. In een afzonder lijke toespraak heeft 4e nieuwe predikant zich gerfcht tot zijn bevestiger, Ds. D. A. van den Bosch, van Den Haag; de aanwezige collega s, kerkelijke colleges, familieleden en leden der Hillegcmsche Gemeente. Zijn speeiaJen steun zegde hy toe aan het jeugdwerk. Ds. G. J- Koolhaas heeft zijn ambtsbroeder op hartelijke wijze toegesproken en de Gemeente zong dezen op diens verzoek toe Psalm 20 1. Cand. M. de Regt, van Middelburg, werd door Prof. Dr. T. Hoekstra, van Kampen, bevestigd als predikant der Geref. Keric van Dinteloord met 1 Cor. 2 9 en deed des namiddags intrede met 1 Cor. 1 23—-_c Sprekende over „de bediening des Woords n de Gemeente van Christus", handelde hij over 1 haar inhoud, 2. liaar uitwerking, en 3. haar ceheim. De jonge leeraar werd verwelkomd by monde van Ds. H. Lannmg, van Fynaart, namens de Classis Klundert, en ouderling J. [M. Maris namens den Kerkeraad. BEGRAFENIS Ds. L. PLETTE. "Woensdag vond op het kerkhof te Etersjhflim de begrafenis plaats van Ds. L. Plette, in leven predikant der Ned. Herv. gemeenten Eters- heim en Schardam. Nadat in de pastorie de dienst was geleid door Ds. v .d. Does van Monnikendam, werd het stoffelijk overschot door leden van den Kerkeraad het kerkgebouw binnengedragen, waar de familie, vele belang stellenden, collega's van den nng en leden der gemeente zich vereenigden. Ds. v. d. Doe*, las Psalm 27 7 (berijmd) en wees er m een korte toespraak op, dat deze woorden ook de levenssteun waren geweest van den overledene. Hij herdacht, wat God in Ds. Plette aan deze kleine gemeenten geschonken had en wat familie en gemeenten met het heengaan van hun herder en leeraar hadden verloren. Verdere toespraken werden, overeenkomstig de wenschen der familie niet gehouden .De heer Bakker, van Kampen, schoonzoon van Ds. Plette, dankte namens de familie voor de belangstelling by de ter aardebestellmg be toond. DE RIJKSBISSCHOP IN DUITSOHLAND Uit Berlijn meldt men ons, dat voor de ko mende functie van rijksbisschop der Duitsch- Evangelische Kerk zeer sterk naar voren wordt gébracht de naam van Dr. Friedrich von Bodelschwingh, hoofd der philantropische ge stichten te Bethel bij Bielefeld, zoon van den bekenden stichter dezer inrichtingen.^ De lei der der jong-reformatorische beweging Dt. Küneth dringt in de pers in naam zijner be weging op zijn spoedige benoeming aan. Onder scheiden Duitsche kerkelijke bladen verklaren reeds, dat de benoeming van Dr. van Bodel schwingh by alle Evangelische kringen groote sympathie zal vinden. Dr. Joh. van der Spek, te Poortugaal, Is toegelaten als privaat-docent in de Zuivere cn Toegepaste Zielkunde aan de Nedexlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. Prof. Dr. G. A. van Po el je zal, vol gens de „Tel.", waarschijnlijk als hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam bedanken, wijl hij in het Ministerie van On derwijs onder Minister Mr. H. P. Marchant een hooge functie zal bekleeden en daardoor diens rechterhand blijven. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Hoogleeraarsbenoemingen. De Gemeenteraad van Amsterdam benoemde tot buitengewoon hoogleeraar in de Archaeologie en Geschiedenis van het Nabije Oosten D r. H. Frankfort te Londen. Voorts werd benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de Romaansche Taalweten schap inzonderheid in Fransch en Fransche Letterkunde der Middeleeuwen en der lodo eeuw Dr. M. Valkhoff te Hilversum met 31 van de 37 uitgebrachte geldige stemmen. Het ligt voorts in het voornemen van den Raad den tegenwoordigen buitengewonen hoog leeraar in het Fransch, Prof. Gallas, tot gewopn hoogleeraar in de vacature-Galverda de Grave te benoemen. Prof. Dr. A. E. H. Swaen zal Zaterdagmiddag te 2 uur in de aula var Gem. Universiteit afscheid nemen als hoog leeraar. AMELIORATIEVEN IN DE ENGELSCHE TAAL DISSERTATIE VAN Dr. G. A. VAN DONGEN Ter verkrijging van dc graad van doctor in de lebteren en wijsbegeerte heeft vandaag de Universiteit van Amsterdam de heer G. A. van Dongen te Rotterdam, in het openbaar zijn proefschrift „Amelioratives in English" verdedigd. De meeste proefschriften die van de hand in aanstaande doctoren in de lermaansche Taal Letterkunde (Engelsch) hier te lande verschij- behandelan literaire onder werpen. Bij de studie der Engel- sche taal en let terkunde is die van het laatste deel van deze tweöheid voor de meesten ook het meest aantrekke lijke. Het 6preekt ook meer tot het Dr. G. A. van Dongen groote publiek. Iedereen van eenige ontwikkeling heeft hoord van Scott, en van Milton en Shakespeare en al de andere grootmachten op het enorme veld der Engelsche letter kunde. We noemen b.v. maar Dr. G. Dekker: Die invloed van Keats en Shelley in Neder land gedurende die negentiende ecu, (1926) Dr. A. Bosker, Literary Criticism v. the Age of Johnson (1930), en van Dr. K. Bos Religious Creeds and Philosophies as repre sented by characters in Sir Walter Scott's Works and Biography, (1932), waarvan een uitvoerige bespreking verscheen in het num mer van ons blad van 5 April jl. Nog niet lang geleden verscheen van Dr. H. Scherp- bier „Milbon in Holland", waaraan wij bin nenkort een artikel hopen te wijden. Schijnbaar trekt de taalkunde de men schen minder aan. Te onderzoeken waaraan dat te wijten is, ligit thans niet op onze weg. Een der oorzaken is ongetwijfeld de wijze waarop men jarenlang de leerende jeugd beu heeft gemaakt van het taalonderwijs. Voor degenen, die de taal hebben leeren zien als een levend iets, dat al de kenmer ken draagt van het echte leven zooals dat in de natuur kennen staat de zaak an ders. Die zullen de verschijning van een werk als dat van Dr. van Dongen met vreug de begroeten. De nieuwe doctor heeft tot onderwerp ge kozen de veredeling van beteekenis die loop der geschiedenis de woorden kunnen ondergaan. Wanneer men uitgaat van een bepaalde beteekenis, die een zeker woord in een zekere periode heeft, dan kan deze be teekenis ten opzichte oniier appreciatie uitgaan dan wel achteruit. Het eerste is men gewend amelioratieve ontwikkeling te noemen en het laatste pejo ratieve ontwikkeling. Nu schijnt het met woorden te zijn net als met men^chen, het aantal reputaties dat verslechtert is heel wat grooter dan dat der verbeteringen. In eik geval, het slechter worden valt al tijd beter op. Men heeft daar natuurlijk een psychologische verklaring voor, die Dr. van Dongen op blz. 2 van zijn werk ook citeert als hij zegt, dat de menschelijke natuur de neiging vertoont zich aangetrokken te ge voelen tot de tragische kant van het leven. Dieper onderzoek heeft de auteur echter over tuigd, dat verbetering in beteekenis bij de woorden lang niet zoo zeldzaam is. Aan dit onderwerp ds echter, vreemd genoeg, maar weinig aandacht besteed. Dr. van Dongen bepaalt zich natuurlijk voornamelijk tot het Engelsch. Als het werk compleet is want we hebben hier feite lijk nog slechts met deel I te doen zal Nederland' op het gebied der Engelsche se mantiek een goed figuur slaan. Te Groningen verscheen in 1929 een studie van H. Schreu- der, „Pejorative Sense development in Eng lish", terwijl inu Dr. van Dongen om coo te zeggen de keerzijde der medaille behandelt Bij de groepeering van zijn materiaal schijver uitgegaan van een viertal grond regels: Hij groepeerde als volgt: 1 die woor den, waarbij sociologische en cultureele ver anderingen tot de wijziging in de beteekenis hebben bijgedragen; 2. de „voces mediae"; 3. andere uitdrukkingen, die ethische of aesthetische ideeën onder woorden brengen, en die niet onder 1 en 2 zijn besproken; 4. de woorden die hun beteekenisverandering danken aan hun vorm. In dit eerste deel worden de gevallen onder 1 en 2 behandeld, zoodat het boek vier hoofd stukken telt: I Inleiding; II. De socio-cultu reele groep; ni. De „Middle Terms". Inlei ding; IV De „Middle Terms". Daarna volgt de „Conclusion" terwijl het werk besloten wordt met een index en een bibliografie. Dr. van Dongen concludeert dat een me- lioratieve beteekenis-ontwikkeling kan wor den aangetoond als te hebben plaats gegre pen in een veel grooter aantal woorden dan algemeen wordt verondersteld. Een vergelij king met het overeenkomstige deel van het werk van Schreuder (over de pejoratieven) laat zien dat tegenover de daar aangevoerde voorbeelden voor de meeste onderafdelin gen voorbeelden van tegenovergestelde ont wikkeling kunnen gesteld worden. Inder daad' schijnen in sommige zooals in de groep van de legale en nationale uitdruk- der toelatingsexamen zyn toegelaten, met die kingen de pejoratieven de overhand te heb- I welke sinds 1928 examen deden; het stelt dan ben? In andere, zooals in de groep die over op grond van getallen vast, dat zoowel onder literaire invloeden handelt, zijn evenwel de melioratieven veelvuldiger. Ook het aantal der „middle teims" die ftich in opwaartsche richting bewogen hebben, is aanr.ienlijk, en evengroot als dat der pejoratieven. Het is duidelijk ,dat socio-cultureele invloeden en synoniemen zooals bij de pejoratieven een belangrijke rol gespeeld hebben. Een gedetailleerde vergelijking wordt in uitzicht gesteld aan het eind van het com plete werk. We zien met belangstelling de verschijning van het tweede deel tegemoet Tn elk geval, den jongen doctor onze ge- lukwensch met deze promotie. Vermeld moge verder nog worden, dat de druk van het werk uitstekend is. Bij de vele quotaties uit het Oud en Middel- Engelsch worden we niet geërgerd door een onbeholpen wijze van weergave van oude letterteekens, zooals zoo dikwijls in boeken of tijdschriften het geval is. Integendeel, bij de cursieve zoowel als bij de „romeinsche" lettersoorten zijn ze in het gebezigde corps ingevoegd. Ten slotte deelen we nog mede dat de heer .an Dongen 14 stellingen heeft geformu leerd voor pijn promotie. We vermelden er enkele: Meer eenheid van nomenclatuur in de semantiek is zeer gewenscht. De bewering van Eykman, als zou de be naming „free" en „checked vowels" afkom stig zijn van Kruisinga, is onjuist. (Als dat de jaren oude, innige vriendschap tusschen de heeren Eykman en Kruisinga maar niet in gevaar brengt!) Bij het schoolonderwijs ia de vreemde ta len behoort de grammatica in de aanvang systematisch onderwezen te worden. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. De Theol. Schooldag te Kampen is voor dit jaar bepaald op Donderdag 24 Juni a.s. Aan den vooravond zal Ds. C. W. Keur, vr~ veningen, in de Burgwalkerk in een gébeds voorgaan. Daarna heeft een ontmoe tingssamenkomst in de aula der Theol. School plaats De Schooldag-samenkomsten ir An Burgwalkerk zullen onder leiding staan den curator Ds. P. Bos te Haren (Gr.). Het openingswoord zal worden gesproken door den Sector/ Prof. Dr. A G. Honig. Daarna zal Jr. L. van der Zanden, van Groningen, refereeren, waarna gelegenheid zal zyn vragen te stellen. Des middags spreken Ds. H. J. Heida, van Vlaardingen, over: „De Kerk en de heden- daagsclie maatschappelijke nood"; en Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim, over: „De Kerk en de hedendaagsche geestelijke nood". PAEDOLOGISCH INSTITUUT Te Amsterdam is het vroegere gebouw ■ui het Blindeninstituut in de Vossiusstraat m bestemming veranderd. Het Paedologisch Instituut, dat tot nu toe was gevestigd naast de Valeriuskliniek aan de De Lairessestraat, heeft er heden officieel zijn intrede gedaan in tegenwoordigheid -van H.K.H. Prinses Juliana. De Paedologie, de wetenschap van psychische ontwikkeling zoowel van het normale als het abnormale kind, zal hier practisch en tenschappelyk worden behandeld. Het instituut zal de oudens adviseeren by de opvoeding van moeilyke kinderen en daarnaast het vraag stuk van het buitengewoon onderwijs onder de oogen zien. Ook is het bureau voor beroeps keuze en tevens observatiehuis. Het ii richting waarvan geen tweede bestaat in Europa. Dit Instituut is door de „Vereeniging tot Opvoeding en verpleging van idiote en achter lijke kinderen" ingericht, alleen de inrichting van de Laboratoria was voor rekening Ao Vrije Universiteit. Aan het Instituut zijn verbonden ale ge neesheer Dr. R. Vedder; als neuroloog-psychia ter Dr. J. H. Baas; als chirurg-röntgenoloog Dr. R. Brummelkamp. De Psychologie, Paedologie en Psychotech niek staan onder leiding van Prof. Dr. J. Wa terink. De verbouwing van Blindeninstituut tot Pae dologisch Instituut is volbracht door den ar chitect J. H. van der Veen, naar de ideeën Prof. Waterihk. Van het inwendige het gebouw is weinig overgebleven. Men vindt thans op den beganen grond de portierekamer met telefoon-centrale, wachtkamers en garde robe, broederkamers, lokalen voor handenar beid. Voorts keuken, eetzalen, badkamers, werklaboratorium, röntgenkamer en werkplaats voor een instrumentmaker. Op de eerste dieping zyn de kamers voor de le klasse pa tiënten en die van het verplegend personeel. Ook de derde en vierde verdieping zyn inge richt voor slaapkamers van zieken en kamers voor het pereonesl. Boven den hoofdingang van het gebouw een gebrandschilderd raam aangebracht, vi vaardigd door De Vonk te Haarlem, voorstel lende de genezing van den waanzinnigen knaap door Jezus. Dit raam is een geschenk van de Vrye Universiteit. TOELATINGSEXAMEN-H.B.SCHOLEN Het rapport is verechenen van de Commissie die in 1932 belast was met het onderzoek de kennis van leerlingen die tot de eerste "klasse van de H.B.S. toegelaten wilden den. (Uifcg. J. B. Wolters). Het rapport vergelijkt de schoolresultaten van de leerlingen, die van 1922 tot 1927 zon- vroegere regeling als onder de thans gel dende het percentage der niet na het eerste „een percentage veel hooger dan bij goede selectie onvermijdelijk en sociaal en econo misch toelaatbaar mag worden geacht." Het rapport komt op grond van getallen tot de slotsom dat dit toelatingsexamen, in verge lijking met de toelating op verklaring, geen doeltreffende verbetering is gebleken en dat r een andere methode moet worden gezocht dat resultaat in bevredigende mate te be reiken". meent verder, dat het oordeel der lagere school ten aanzien der geschiktheid voor wiskunde-onderwijs betrouwbaarder irs of minder onbetrouwbaar dan het examen". Het rapport komt tenslotte tot de volgen de conclusies: 1. Herexamen in zyn tegenwoordigen vorm als selectiemiddel onvoldoende. 2. Het is niet in staat als correctief va: oordeel der lagere school te fungeeren. 3. Voor zoover het een prikkel vormt de lagere school, komt het toch den a.s. leer lingen der H.B.S. niet ten goede, veeleer be vordert het de kans op een ongerechtvaardigde toelating. 4. Aan het oordeel der krachtens de erva ring te dezen aanzien betrouwbaar gebleken scholen moet voor de toelating een groote waarde worden toegekend. 5. Het onderzoek der candidaten, die niet zonder dit kunnen worden toegelaten, moet er in de eerste plaats op zijn gericht niet hun bekwaamheid, doch hun geschiktheid te peilen. 6. Hierbij moet zooveel mogelijk het leidend beginsel zijn, dat men de candidaten het best al onderwijzende leert kennen. 7. Daarvoor kan in aanmerking komen onderzoek: a. tijdens het eerste schooljaar; proefklassen; c. in een aan de H.B.S. bonden schiftingsklasse van langeren of kor- teren duur; d. voorwaardelijke toelating. 8. Het zal misschien noodig zijn deze vi mogelijkheden gecombineerd toe te passen. 9. Voor zoover dan nog een examen noodig blijkt, moet ook dit zoo worden ingericht, dat de geschiktheid, dus de persoonlijkheid van den candidaat, daarbij aan het licht komt. Voor eiken candidaat moet een behoorlijke tftd worden uitgetrokken. Hun aantal mag dus niet te groot zyn. 10. Bij alle deelen van het onderzoek is menwerking van lager onderwijs en middel baar onderwijs noodig. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Den Haag (O. G. Heldringschool, IJs- ogelplein 10, hoofd D. Moolhuijzen) L. Touwen te Den Haag. Warmond, J. van der Linden te Vlaar dingen. Gesl. als i Scha a gen d. VERPLEGING ZENUWLIJDERS EN KRANKZINNIGEN STICHTING WOLFHEZE. Op 22 en 23 Mei d in de stichting „Wolfheze" te Wolfheze overstaan van de Rijhsgedelegeerden. de heeren Dr C W Scheffer te Zeist en Dr P J Piebenga, te Franeker. het examen afgenomen het Staatsdiploma B voor de verpleging enuwlöders en krankzinnigen. dit examen namen deel zes broeders en aisters. Hiervan slaagden do broeders: L lorkum. Th Smit. F v Stegeren. A TerD- J v der Vinne en de zusters: G van den P Elema, T Kuipers. W TiJmstra. CVer- D de Vries. R IJtsma en N M Zonnen de geslaagden werd ook uitgereikt het na met insigne der Vereen, tot Chr. Vor ig van Krankzinnigen in Nederland. DE SCHOOLDAG IN DEN ACHTERHOEK. De jaarlyksche Schooldag van de Chr. Scho len, tevens jaarvergadering van den Bond van Schoolbesturen, Onderwijzers en Voorstanders van Chr. Scholen van Gelderlands Achterhoek en omgeving zal op Woensdag 14 Juni in hotel Avenanus te Riairlo gehouden worden. Na het afdoen van de huishoudelijke zaken zal in de morgenvergadering het woord gevoerd worden door Ds. D. C. Goedhard t van Hummelo over het onderwerp: „Ludger, de apostel der Saksers". 's Middags zal een openbare vergadering worden gehouden, waar Prof. Dr. A. N o o r d t z ij van Driebergen zal spreker over; „Hoe onderwijzen wy' de geschie denis der godsopenbaring aan onze kinderen V EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gepro- oveerd is tot Doctor ta de Geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Eotopische sraviddteit" de^heer G. A van der Stok, geboren te Nie-uw- Gepromoveerd is tot Doctor In de Wie- atuurkunde. op proefschrift: ..Kennis-tSieoTi ische beschouwingen over de kansrekening aar toepassing in de natuurkunde", de I H. Prins, geboren te Avenlhorn. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge- iromoveerd is tot Doctor in de Germaansche Letterkunde (Engelsch) op proefschrift „Amelioratives in English", de heer Gerrlt Albert us van Dongen, geb. te Rotterdam leeraar Engelsch Chr. HBS te Rotterdam (Lil ker Maasoever). ACADEMISCHE EXAMENS NED. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROT TERDAM. _GesJ.: Handelswetenschapcand; I. de Lieme. Gesl.: Ned, Lettenen: cand.e: n. J. Reurinic man en M. Relss, benden Wis- en Natuurkunde, ho doet. ex.. de heer F. Beek; i heer J. G. Kamper. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl. Rechtswetenschap: doot. ex.. mej M. J. A der Lugt. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN- GBN. Gesl.: Ned. Landbouw: ingen.ex.. de heer G. D. Nel. geb. te Matatlele (Zuid-Afrika). RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl.: Apothekersassistent, de dames G. Offer- i Groningen. F. van Olst te Peperga de heer H. Lefébre EXAMENS-LICH. OPVOEDING DEN HAAG. 24 Mei. Akte L.Ö. Gex. 6, gesl. 3 cand.. nl. de dames: J. M. Ph. Clijscn te T burg, M. J. A Heisper te Helmond en M. J, M, Rijven te Tilburg. EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 24 Me4. Gesl. voor 3den stuur- •man gr. stoomv.. de heeren C. W. Radi' Blleok en L. F. Beerens. .'lssdhensvaantuigen de heer J. Ki Jmulden; en als schipper op zeil- en s isschersvaartuigen de heer W. V« ■en W. Guyt'te^Kï Stolk. beiden te JONGEMAN BIJ VENLO VERDRONKEN Hij wilde de Maas overzwemmen Bij §en poging, om de Maas over te z\ men geraakte Dinsdagmiddag te 17-jarige H. Grijs eels, te Venlo, in levensge vaar, daar er een stoomboot naderde, toen hij zich midden in de rivier bevond. Een kameraad hoorde zijn hulpgeroep en zwom onmiddellijk hean te hulp, doch Grijeeele was reeds in de diepte verdwenen. Heit dek personeel van de stoomboot had den zwém- rriet opgemerkt, zoodat van d'eze zijde geen hulp werd verleend. Ofschoon men dadelijk aan het dreggen is gegaan, heeft men tot dusverre het lijk nog ■niiet opgehaald. DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN Een arrestatie Naar wij vernemen, is Woensdagmiddag te Den Haag gearresteerd de omstreeks 30- jarige J. A. die verdacht wordt schuldig te zijn aan den roofoverval, Zondagmorgen ge pleegd op den 83-jarigen L. Chrispijn te Wateringen. Deze A. die vroeger in het Westland woonachtig was, moet ook in de omgeving van Wateringen goen bekend geweest zijn. De man is na verhoor voorloopig in bewa ring gesteld. ROOKMASSA'S UIT BERGSCHENHOEK Origineel idee om vreemdelingen te trekken Bergschenhoek heeft gistermorgen op origineele wijze een ontzaggelijken stroom vreemdelingen getrokken. Een inwoner van Bergschenhoek had een opslagplaats ge maakt voor autobanden afkomstig van den brand die eenige maanden geleden bij de firma de Vries te Rotterdam heeft gewoed. Dze banden heeft hij ter vernietiging doen aansteken. De rubber verwekte echter zulk geweldige rookmassa dat honderden uit Roteterdam en omliggende gemeenten naar Bergschenhoek trokken. Het bussenverkeer werd hierdoor zeer vertraagd. Spoedig arriveerde de brandweer Hillegereberg en Terbregge, zelfs is de de vorige week in gebruik genomen autospuit van Schiehroek ook gekomen. De hilariteit dn Bergschenhoek was zeer groot. roffelrijmen. Kwatta vooraan! 'k Heb in geen tijd mijn Kwattareep Met zooveel smaak gegeten! Ik las daar juist een delicaat Berichtje moet je weten: De Kwatta, die veel meisjes in 't Bedrijf heeft, gaat probeeren De crisis in de maatschappij Der mannen te saneeren De meisjes moeten wijken voor De werkelooze mannen, Zoo lang al van de arbeidsmarkt Naar d' arbeidsbeurs gebannen; De meisjes moeten achteruit, De mannen weer naar voren, Hoewel dat in de laatste tijd Niet meer zoo scheen te hooren. De Kwatta geeft een voorbeeld aan De duizenden bedrijven Wier directeuren lang en breed Aan 't confereeren blijven, Aan 't praten, praten zonder end, Terwijl de mannen snakken Ook weer eens mee te mogen doen, Ook weer eens aan te pakken. De Kivatta geeft een voorbeeld aan De overheidsbedrijven, Die nummer één hier moesten zijn En toch weer achter blijven. Want praten, confereeren en Weer confereerend praten Kan onze jonge kerels die Steeds ledig staan niet baten; De praat moet wijken voor de daad! Geen praatjes vullen gaatjes! Dat is het schoon getuigenis Der Kwattasche soldaatjes. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Gistermorgen is tusschen Blokpo&t tien en Hekendorp (nabij Gouda) een knaapje, ge naamd J. de Visser uit Rotterdam, wonen de in de v. Speijkstraat uit de trein ge- In de ooupé bevond zich een klas met hun onderwijzer. De onderwijzer trok aan de noodrem; de trein stond met een schok stil. /aardoor de knaap, die nog aan het por tier hing, op den grond viel. Met ernstige wonden werd hij opgenomen en naar Rot terdam vervoerd. Uit een onderzoek bleek, dat de deur van de coupé goed functioneerde, zoodat de schuld van het ongeval te wijten is aan het feit ,dat de jongen met de deurknop van de coupé stond te spelen. De trein had ongeveer 20 minuten vertraging. Chaufieur sliep achter het stuurl Nabij het dorp Moerdijk heeft Dimsdag- namiMdag een ernstig motorongeval plaats gegrepen. Een vrachtauto uit Strijen, komende uit de richting van Zevenbergscherihoek, reed plotseling tegen een langs den weg staaniden boom, doordat de ohauffeur, die 'e nachts om l uiur uit Leuven was vertrokken, aebte zijn stuur in slaap was gevallen. De wagen werd van voren geheel in él- kaar gedrukt, terwijl van die cabine allh ten werden vemiefld. De chauffeur bleef wonderlijk genoeg ongedeerd^ doch een jon gen, die na-ast hem zat, werd zoo ernstig aan gelaat en hoofd verwond, dat hij na verbonden te zijn, per auto naar zijn woon plaats moest worden vervoerd. ZO MOEST STAANDE ETEN Weken lang ischias Met zijn ervaring helpt hij nu anderen Hier volgt een ongewoon sterke aanbeve ling van een middel tegen ischias van iemand, die zelf in hevige mate aan deze kwaal geleden heeft Tndien U ooit dc pijnen van ischias gevoeld hebt, moet U het stellig lezen. En als U iemand keijl, die aan ischias lijdt, zoudt U hem hiervan 'moeten vertellen. De aanbeveling komt van Mr. T. P. R. Hij schrijft: „Ik leed ongeveer zes weken lang aan ischias. Er waren tijden, dat ik niet meer kon zitten of liggen, maar steeds moest blijven doorloopen. Ik kon zelfs niet gaan zitten om te eten. Een buurman zei me Kruschen Salts te probeeren, wat ik ook deed: ik nam eiken morgen een' theelepel vol in een glas warm water. Toen ik anderhal- ven flacon gebruikt had, verdween de ischias en nadien heb ik het nooit meer gevoeld. Ik blijf doorgaan met eiken ochtend wat Kruschen te neimen, omdat ik last heb van constipatie en ik er van overtuigd ben, dat Kruschen Salts het beste middel ter wereld is tegen isohias en rheumatiek. Iedereen, die aan -deze kwalen lijdt, raad ik het dringend aan. Ik ben Krusohen Salts veel dank ver schuldigd". T. P. R. De pijnen van ischias zijn een symptoom van dieper kwaad hetzelfde euvel dat rheumatiek, spit en jicht kan veroorzaken. Zij zijn het teeken, dat er iets aan Uw stof wisseling hapert en onzuiverheden in het bloed gekomen zijn. Kruschen Salts is een combinatie van zes natuurlijke zouten, welke Uw- inwendige or ganen tot geregelde werking aansporen. Kruschen versohaft U daarom een inwendi ge schoonheid en gezonden bloedsomloop. En wanneer de kleine dagelijksche dosis'* Uw stofwisseling in orde blijft houden, dau zullen isohias en rheumatiek voortaan Uw deur voorbijgaan. Krusohen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) NOODLANDING WATERVLIEGTUIG Door een Belgische loodsboot is te Hoek t'an Holland binnegèbracht het vann Dc Mok vertrokken militaire vliegtuig 6, het welk wegens gebrek aan olie en benzine op de Noordzee was gedaald. Na van brandstof te zijn voorzien is het vliegtuig weer ver trokken. MOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Te Ruurlo heeft op den onbewaakten over weg een ernstig ongeval plaats gehad. Toen de 20-jarige M. B. den weg wilde overste ken lette hij niet op den trein welke om 13.30 uur uit Roerloo naar Borculo vertrekt. Hij werd gegrepen en op slag gedood. Cola di Eienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Édw. BULWER LYTTON Laat de (mislukking van uw aanslag en '4 gevaar waarin gij verkeert u leeren dat gij uw gramschap tegen mij tot zwijgen moet bren gen; eerbiedigt de wetten, eert de vrijheid van uw stad, en bedenkt dat het een heer lijk schouwspel is, wanneer mannen als gij patriciërs uit aanzienlijke geslachten htm macht gebruiken om hun stad te be schermen, hun rijkdom om de kunsten aan te kweeken, hun ridderdeugden om de wet ten te handhaven! Herneemt de zwaarden en laat de eerste die Rome's vrijheden schendt uw slachtoffer wezen, al was het de Tribuun zelf. Uw zaak is onderzocht uw vonnis is uitgesproken. Hernieuwt uw eed öm elke vijandelijkheid te staken, hetzij openlijk of heimelijk, tegen de regeering en de magistraat van Romet en u WQrdt vergif fenis geschonken gij zijt vrij!". Verstomd, verbijsterd, bogen de baronnen Werktuigelijk hun knie; de monniken die hun biecht hadden gehoord, namen him den Verlangden eed af; en terwijl zij met be vende lippen de plechtige woorden mompel den, hoorden zij, hoe het volk buit om bun hoofd schreeuwde- Na afloop der plechtigheid begaf de Tri buun zidh door de feestzaal naar een bal kon, vanwaar hij gewoon was, het volk toe te spreken; en nooit had hij zijn wonder baar meesterschap over de hartstochten van zijn gehoor meer noodig gehad of meester- lijker gebruikt dan dien dag. Want de woe- van het volk had het toppunt bereikt, en het duurde lang eer het hem gelukte, die af te leiden. Eer hij echter had uitgespro ken, was iedere golf der woeste zee tot rust gebracht. Eenmaal zou de redenaar op de zelfde plek staan, om te pleiten voor een edeler leven dan die hij nu redde en zijn woorden zouden niet gehoord worden, zijn bede zou tevergeefsch zijn! Zoodra de Tribuun zag, dat het gunstige oogenblik daar was, werden de baronnen op het balkon toegelaten: voor de oogen van geheel het ademloos toehoorende volk beloofden zij plechtig, den „Goeden Staat1' te zullen beschermen. En zoo bracht de morgen, die hun laatste scheen te zijn, hun verzoening met het volk. De menigte ging uiteen, de meesten waren gerustgesteld en tevreden; de meer verstan- digen boos en onvergenoegd. „Hij heeft den rook en de vlammen, die hij niet kon blusschen, siiechts a-angewak kerd", bromde Cecco del Vecchio; en de woorden van den smid werden een spreek woord en een voorspeflüing. Intusshen maakte de Tribuun, in de over tuiging dat hij althans de edelmoedigste partij had gekozen, een einde aan de Raads- i zitting en begaf zich naar het vertak, waar Nina en zijn ouster hem wachtten. De beide schoone, jonge vrouwen hadden een innige genegenheid voor elkander opgevat. Het verschil tusschen haai', uiterlijk en innerlijk, scheen beider bekoorlijkheid te verhoogen, zooals in een fraai kleinood, parel en dia mant elkanders gDlans te beter doen uit komen. „Verheug u, lieve zuster", sprak de Tri buun, die het eerst Irene's smeekenden blik opmerkte; „geen haar is gekrenkt op het hoofd van degenen, die den naam dragen van hem, dien gij zoo liefliebt Had het een anderen Romein gegolden, dan ware genade wel li ht een misdaad geweest! Liefste, moge Adriano u maar half zoo lief hebben als ik. Maai* toch, mijn ouster, niemand kan uw zacht gemoed zoo kennen, als hij die erover waakte, sinds het zijn eerste bloesems ont plooide. Mijn arme broeder! Als hij in leven was gebleven, had hij mij hetzelfde aange raden als gij; en dikwerf meen ik, dat zijn zachte geest de gestrengheid verdrijft, die andere mijn gemoc*! te hard zou doen wor den. Nina, mijn Koningin, mijn geleidster, mijn gids, laat uw hart, mannelijk in imijn tegenspoed, altijd vrouwelijk bl'ijven in de dagen mijner macht." Uitgeput door de vermoeienissen van den nacht, ging de Tribuun eenige uren rust nemen; en toen Nina, hem in haar armen Bluitend, in zijn edel gelaat staarde, terwijl de zorgen verdreven waren en de eerzucht zweeg, toen had het iets verhevens in zijn kalmte. Tranen van bliiden trots, zooals een vrouw ze schrei* nm den held barer droomen stonden in de -- n van zijn vrouw Diep in haar hart genoot /.ij meer van hei voorrecht dat haar alleen behoorde, om zijn eenzame uren te mogen deelen, dau van den rang, waartoe hij haar had verheven en dien zij tegelijk tot sieraad strekte. In dat stille, een zame uur verloor haai' hart zich in waken de droomen, ijdeler dan die van den slaper; en riep zij zich voor den geest de lange, roemrijke loopbaan, den verheven, vreed- eamen levensavond, die haar gemaall wach'te Terwijl zij aldus waakte en droomde, ver duisterde reeds de wolk, nog niet grooter dan eens mans hand, den gezichtseinder van een leven, dat zich nog slechts kort in den zonneschijn zou verheugen HOOFDSTUK XXIX. De vlucht. Zijn ergernis verbijtend, als een kleppei die ongeduldig op zijn bit knabbelt, keerde de oude Calonna naar zijn paleis terug. Voor hem, die onschuldig was aan de misdaad van zijn bloedverwanten cn vrienden, was hetgeen er dien nacht en dien morgen was voorgevallen, de diepste beleediging en ver nedering. Zoodira hij in zijn paleis was, be val hij een renbode, op wien hij kon ver trouwen, zich gereed te maken om dadel ij. 4e vertrekken. >iDit gaat naar Avignon", zeide hij bij zichzelf, terwijl hij een brief aan den paus schreef. „Wij zullen eens zien, of do vriendschap van het huis Colonna niet meer geldt, dan de bespottelijke steun van den lieveling van het grauw! Dit naar Palestrina de rots is ongenaakbaar! ,Dit naai' Giovanni di Vico; op hem kun nen wij vertrouwen al is hij ook een ver rader! Dit naar Napels; de Colonna's «zulïen den gezant van den Tribuun niet erkennen, indien hij zijn lastgeving niet op- ,zegt en zich herwaarts spoedt, niet als min naar maar als krijgsman! En moge dit Walter de Montreal in handen komen! Wel heeft hij ons een prachtógen bode gezonden, ipaar ik zal alles vergeven, alles, indien hü ons duizend lansknechten bezorgt." En terwijl hij met bevende handen de zijde om zij\i brieven bond, beval hij zijn pages, om tegpn den volgenden dag al de heeren aan zij a tafel te noodigen, met wie hij den vorige ii nac/.t als gevangene had doorge bracht De baronnen kwamen. Zij waren meer in woede ontstoken oveir de schande, dat hun vergiffenis geschonken was, dan dankbaar voor de hun bewezen genade. Hun vrees \iteeide. ineen -met him trots; en met het ge schreeuw van hot gepeupel, en het geprevel der monniken nog iji hun ooren, me nden zij, dat vereenigde -tegenstand het eenige middel was om hun leven te beschermen en de ondergane -beleediging te wreken. De openbare vergiffenis van den Tribuun hielden zij slechts voor een vermomde wraakneming. Zij geloofden, dat Rienzi hen niet voor het geheele volk had durven ver nietigen: vergeten en vergeven scheen hun het middel tof, om hun waakzaamheid te doen irefluimeren, en iegelijk hun trots te vernederen; en na de ontdekking van hun misdaad durfden zij op geen veiligheid meer hopen. Wellicht zou de hand van hun eigen moordenaar tegen hen worden gewapend, of zouden zij één voor één uit den weg worden geruimd, zooals in dien tijd wel meer ge beurde. Zonderling genoeg, was Luca di Savelli het meest voor onmiddcllijkcn op- stand. De vrees voer den docd maakte den lafaard moedig. De baronnen waren zeflifs niet in staat, om de romantische edelmoedigheid van den Tribuun te begrijpen. Daarom verontrustte het hen nog meer, toen Rienzi hen den vol genden dag één voor één in afzonderlijk gehoor deed verschijnen, geschenken onder hen uitdeelde, en hen verzocht het gebeurde te vergeten, waarbij hij zichzelf meer ver ontschuldigde dan hen en hun ambten en waardigheden vermeerderde. Zijn koninklijk hart wist van geen mid denweg en deed hem gelooven, dat de vijand schap die hij niet door den dood had willen doen eindigen, door vertrouwen en gunsten kon ivernietigd worden. Hij had misschien zijn doeü kunnen bereiken, indien hij als gewoon vorst tegenover zijn minderen had gestaan; doch de edelmoedigheid van den man, die plotseling verheven is boven zijn vroegere meerderen, wordt slechts als een schimp cn een beleediging beschouwd. Nina was gezeten in de groote zaal van het paleis het was de dag, waarop zij gewoon was, de Romeinsche dames te ont vangen. Er was -zooveel minder bezoek, dan anders dat snij het wel moes*. c.«>merkeg, en in de houding der aanwezige dames was een koeil heid en gedwongenheid, die haar ijdelheid min of meer kwetste. „Voor zoover ik weet. hebben wij Signora Colonna toch niet beleedigd", zeide zij tot do gemalin van Gianni, Stefano's zoon. „Zij N\as gewoon, ons met haar tegenwoordigheid te vereeren, en wij missen haar ongaarne" „Mevrouw dc moeder van mijn echtgenoot ongesteld! .Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3