25°/b e e r 25% goedkooper PEEK&CL0PPENBURG NecL Herv* Jongelingsvereenigingen op Gereformeerde Grondslag De Bondsdag fe Utrecht schitterend meer cachet BINNENLAND. VRIJDAG 26 MEI 1933 DERDE BLAD PAG. 11 Opgewekt vereenigings- en Bondsleven Wintercampagne besproken Referaten van Generaal Duymaer van Twist en Ds. Remme De Bond van Ned. Herv. Jongelingsver eenigingen op Ger. Grondslag heeft Woens dagavond en Donderdag zijn drie en twin tigsten Bondsdag gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht De hoishoudelijke vergadering vond Woensdagavond plaats. De Voorz. Ds. G. Lans, van Huizen, opende de vergadering op de gewone wijze De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Do secretaris, Ds. H. A. do Geus, van de Bilt, bracht het jaarverslag uit, dat in dankbaren toon gesteld was. Toegetreden waren 12 vereenigingen, vier vereenigingen hadden zich teruggetrokken. Er 'blijkt een opgewekt vereenigings- en bondsleven te zijn. Het aantal ringen steeg van 23 tot 26. De penningmeester, de heer j. H. van Erven te Utrecht, deed rekening G. LANS en verantwoording. De inkomsten bedroegen f 1444.94, de uitgaven f 1118, het batig saldo was alzoo f 326.94. Aan contributies werd ontvangen f 1370.40. Tevens deed de heer van Erven verslag omtrent den bondsboek- handel, welke door hem wordt beheerd. De ,is teekent zich bij den bondsboekhandel af, maar toch werd er nog een bedrag van f 10.13 winst gemaakt. Spr. drong er op aan, dat er nog meer algemeen aansohaffen zal komen van de bondsuitgaven. De heer M. Noteboom te Gouderak bracht als redacteur-administrateur van het bonds orgaan „De Vaandrager" daaromtrent ver slag uit Het batig saldo van de Vaandrager was op 1 Mei 1933 f 2919.29. De omvang van het blad is vergroot ,de inhoud vermeerder- sterk. Het 'blad blijkt zeer gewaardeerd te worden. Er zal een rubriek Zendingswe tenschap komen, verzorgd door zendeling J. Belksma van den Gereformeerden Zendings bond. Voorstellen. Het voorstel der J.V. „Obadja" te Ameide tot verlaging van het abonnementsgeld voor de Vaandrager en verlaging der bondscon- tributie werden beide, na eenige discussie, met zeer groote meerderheid verworpen. Hierna sprak de heer J. H. van Erven over „De a.s. wintercampagne". Spr. wees erop, dat als er geen beweging ds, dit duidt op versterving, waarna de beweging van de ontbinding intreedt Wij spreken thans over de levensbeweging onzer organisatie. Er is a. de arbeid op onze vereenigingen, welke kan worden genoemd de voornaamste zijde van ons werk, en waarbij de Bond leiding geeft. Er ds: b. de bondspropaganda naar buiten, waarbij het bondsbestuur ook de leiding heeft te geven. De Herv. Jongelings vereenigingen in* onze Hervormd Gere formeerde Gemeenten moeten voorzoo ver ze nog niet zijn aangesloten, hoognoo- dig bewerkt worden tot aamsluiting. Er moet meer gebeuren daa aanschrijving van wege het bondsbestuur en toezending van onze uitgaven. De ringen kunnen hier het meeste doen. Onze vereenigingen hebben door hun jaarvergaderingen, waar afgevaar digden komen vam niet-aangeslotenen, reeds contact. Men zoeke die vereenigingen op en noodige ze uit op de ringvergaderingen. Ook moeten de ringen pogen vereenigingen op te richten, waar ze nog niet bestaan. Voorts is er de taak tot vergrooting van den innor- lijken groei der vereenigingen. Gewenscht is nauwer contact van onze hoofdbestuur ders met de respectievelijke vereenigingen. Door persoonlijk bezoek. Iedere vereenigimg kan natuurlijk niet bezocht worden. Wel zou dit kunnen door bezoek van de ring vergaderingen en dan moeten twee of drie ringen samen een vergadering beleggen. Zoo kunnen de hoofdbestuursleden peilen wat er leeft in de harten onzer jongelin gen. In welgekozen bewoordingen maakte de heer van Erven duidelijk met voorbeel den de kracht, welke hiervan kan uitgaan onder 's Heeren zegen. De voorzitter dankte den inleider voor zijn stuk proza, dat tot poëzie uitgroeide, 't Zal in de Vaandrager worden opgenomen, opdat men er zijn nut mee kan doen voor 't beleggen van ring- en streekvergaderin- gen. Bij de bestuursverkiezing werden Ds. G. Lans en de heer J. H. van Erven met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot groote vreugde der vergadering namen beiden bun herbenoeming aan. Ds. Bartlema, van Zeist, was in dezen de tolk der verga dering. De Bondsdag Donderdagmorgen was de groote zaal van K. en W. geheel gevuld met een groote scha re van jonge menschen. Ook vele belang stellenden waren gekomen, zoouat de zaal en gaanderij geheel gevuld waren en zelfs Stoelen moesten worden bijgedragen. We za gen ook Prof. Dr. J. Severijn. Voor de ope ning van de vergadering werden door een orgel geestelijke verzen ten gehoore ge bracht, waarbij met enthousiasme werd meegezongen. Te ruim half elf opende de voorzitter Ds. G. Lans het samenzijn en liet zingen 68 vers 9 en 10, waarna gelezen werd Han delingen 1 vers 9—11 en Openb. 1 vers 10 17. Na het gebed kwam Prof. Dr. H. Vis- scher ter vergadering, die met klaterend applaus word begroet. openingswoord heette de voorz. Ds. G. Lans alle aanwezigen hartelijk welkpm, in het bijzonder de spre kers van dezen toogdag, en professor Vis- scher. Wij danken U, aldus spr., dat gij zoo welwillend waart om in ons midden te ko men. Wij willen niet doen aan menschver- goding, maar toch welt in ons hart de ze genbede van Psalm 134 op! Dit psalmlied werd vervolgens gezongen. Hieipia legde de voorzitter er in zijn woord den nadruk op dat men gesterkt moest wor den in strijd, getroost in druk. Daarvoor is men toch naar deze toogdag gekomen. Waar overal de natuur het lied van de schepping zingt, zoo moeten wij ook zingen: Uw goed heid Heer is hemelhoog. Laat ons op dezen dag naar hoven zien. Nieuwe woelingen en geweld, oorlogen en haat doen het wereld beeld veranderen. Als zwarte lijnen in een nevel van onzekerheden komt het donkere verschiet op. Bekommerd zou men den blik vooruit werpen. Doch de Hemelvaart leert ons: Houdt goeden moed; Ik heb de wereld overwonnen! Mij is gegeven alle macht Die Jezus, die dit gezegd heeft, beladen met een kruis, die voer ten hemel op vol eer. Daar om geen nood Galileers van dezen tijd. Een nachthutje in den komkommerhof zijn we, maar daarom niet bevreesd. Vreest niet gij klein kuddeken. Daarom zij wij machtig omdat wij zwak zijn in ons zelf. Laat het dan maar zijn dat het leven ons veel wor stelingen biedt, maar Gods kerk is onver gankelijk. Daarom, jonge vrienden, strijdt den goe den strijd van het geloof. Voor U ligt er de belofte van den kroon des levens. Eerst moet de Almachtige Uw vijandig 'hart heb ben overwonnen. Wij moeten elkaar voort durend voorhouden, dat het onze bond hier om te doen is. Zoo zij het! Voordat men verder ging, werden eenige mededeelingen gedaan over het verdere ver loop van de vergadering. Onder daverend applaus werd dat op de huishoudelijke vergadering op den vorigen avond Ds. Lans als voorzitter herkozen werd. Hierna werd besloten tot verzenden van •en telegram aan H. M. de Koningin, inhoudende de volgende woorden: De Bond van Ned. Herv. Jongelingsver. op G. G. in Kunsten en Wetenschappen in Utrecht in jaarvergadering in grooten getale bijeen, bidt Uwe Majesteit toe dat de Heere U in deze donkere tijden moge steTken. Na daverend applaus werd spontaan en met veel enthousiasme het Wilhelmus aan- ■eheven, waarvan twee coupletten werden Hierna kreeg het Woord Zijne Excellentie Generaal L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, eerelid van den Bond, die sprak over het onderwerp: Een donker verschiet. morgenstond! Is gekomen, aldus spr., maar nog is het donker. Dat is het beeld van onzen tijd. De mannen van wetenschap produceeren nieuwe uitvindingen. De cul- F. L. DUYMAER VAN TWIST tuur ontworstelt zich aan de duisternis van den nacht. Maar ondanks dit liggen de pro blemen nog als een duisternis om ons heen De graanvoorraden in Amerika, de koffie- opbrengst in Brazilië worden maar ver brand. Zoo zouden we kunnen voortgaan. Groote massa's landbouwproducten gaan naar de mestvaalt. In deze chaos kunnen de mannen van wetenschap geen orde bren gen. De morgenstond is wel gekomen, dooit het is nog nacht. De Heere is met Zijn oor- deelen op aarde. De mensoh heeft God de rug toegekeerd. Ook ons land wordt door de crisis ernstig geteisterd. Is het wonder dat de nood de harten aangrijpt Handel en nijverheid, scheepvaart en industrie onder vinden de gevolgen der malaise-. Het milieu van dezen dag leent er zich niet toe hier dieper op in te gaan. Gij ver langt iets te hooren dat Uw levensinzicht kan verdiepen. Daarom ga ik U wijzen op de geestelijke inzinking, die van groote om vang is. Die geestelijke depressie dateert niet van vandaag of gister. Duizenden ge- hun kerkelijke gemeenschap prijs, en het aantal godsdienstlooze personen neemt ontstellend toe. De statistieken melden dat in Amsterdam het aantal Hervormden met de helft terug liep sinds het begin van deze eeuw, terwijl het aantal godsdienstloozen verdriedubbelde. Deze ontstellende cijfers toonen het feit van de geestelijke depressie sinds jaren. Hier is een symptoom aanwezig dat wijst op geestelijke verslapping. En in de slechte oeconomische toestand vindt de- _estelheid een gunstige voedingsbodem. Er zijn thans in Europa dertig milloen werkloozen. Het op breeder schaal rationa- liseeren van de bedrijven verergert deze toestand. Maar met dit al wordt het dus steeds moeilijker om een plaats in de maat schappij te veroveren. Al zou deze crisis komen te eindigen, dan zal toch het werkloozenvraagstuk een per manent probleem zijn. Er is geen profeti sche blik voor noodig om de toekomst als een donker verschiet te zien. Te willen en niet te kunnen werken is het ergste wat or. dit ondermaansche kan gebeuren. Meii wordt zoo aan de degeneratie overgeleverd. Ja, de toekomst is wel donker! Zullen wel altijd de gelden beschikbaar kunnen blij ven worden gesteld voor steun, werkverrui ming etc.? Wij willen alleen maar consta teeren dat wij in donkere tijden leven. De gevolgen hiervan komen tot openbaring in allerlei verschijnselen die tegen het beginsel van het Christendom optornen. Zoo zijn er de verwildering der zeden en de stroomen die het Ghristendom vernietigen willen. Men wilde dam van zedige voorschriften door breken. Hierover zouden ontstelldende me dedeelingen te doen rijn. Een zesdaagsche wielerwedstrijd de sensatiewoede van records geven er een voldoende beeld op. Reeds vele jaren was het symptoon van verval waar te ne- maar, zooals Dr. Colijn zei, de kracht traditie als rem voor ingetogenheid van hart is meer en meer losgeraakt door werk loosheid. Dit alles moet voor de jonge man een ernstige waarschuwing zijn. De kloekzinnige ziet het kwaad. De «zedelijkheid is niet los te maken van de religie, anders komt de moraal op het hellende vlak naar den afgrond. Over de geestelijke stroomingen die moe ten werken op de harten van jonge men schen, zij er vooral het beginsel van weer loosheid en het nationalisme. Het eerste wordt geboren uit defaitisme. Hiertegen verzet zioh het nationalisme. Als men nuch ter is en goed onderscheidt zal men niet meegaan met de consequente weerloosheid. Op grond van Gods Woord hebben wij het vredesrijk niet op aarde te verwachten. Dit zal pas komen in de nieuwe bedeeling. De overheid behoeft het zwaard en dit beginsel mag niet ondermijnd worden. Het nationalisme is iets heel andera dan gevoel voor het va derland. Het is de samenvatting voor stroo mingen als fascisme, etc. Het is de reactie tegen menschen die de jeugd opriepen zon der gezag. Men wil weer iemand hebben die met autoriteit boven hen staat Geen woor den meer, maar daden wil de hedendaag- sohe jeugd. Men wil het gezag van denster- ken man, dien men dan bewierookt Ons land moge voor de proefnemingen van deze stroomingen bewaard blijven! Het fascisme kant zicfh tegen het Chris telijk wereldbeginsel. Het is revolutionair, omdat het verwerpt do souvereiniteit Gods. Het kruis van den Christus wordt misbruikt oor aardsche doeleinden. De kerk moet buigen voor den Staat, en zending onder de Joden is den Duitschers verboden. Is het onder dat het geloovige deel van Duitsch- land in verzet gaat komen? Voor onze jon- ïen is bij deze stroomingen geen ülaats. Zij hebben de eere Gods op alle ter rein van het leven naar voren te brengen. Jongemannen, het zijn zware tijden. Het verschiet is donker voor de heelo wereld, en ook voor ons land. In de Schrift lezen wij dat toen Christus in het schip geklommen was, de wind bedaarde.Dat is het beeld dat wij ons in dezen tijd voor oogen willen stel len. Hier ligt het contact tusschen Hem Zijn bruidskerk. Als de jongelingen zich tot den wachter wenden en vragen: „Wachter wat is er van den nacht?" zullen zij een benauwend antwoord hooren. Maar, de Heere regeert De aarde verheuge rich. Het is Paaschmorgen geweest en als de Heere ons het leven schenkt zullen we ook Pink steren vieren. Deze dagen sterken ons. Wij zullen bemoedigd voorwaarts gaan. Ik zal het voor U maken, zegt Christus. (Daverend applaus). De voorzitter sprak woorden van dank tot den spreker. Toespraak Prol. Dr. H. Visscher. Prof. Dr. Hugo Visscher, welke onder luid applaus ter vergadering was gekomen heeft na het referaat van Zijne Exc. Gen. Duymaer van Twist nog een kort woord tot de ver gadering gesproken: had behoefte dank te zeggen voor de hartelijke ontvangst. Hij heeft groote belangstelling voor Geref. leven in al zijn openbaring in de Her vormde Kerk. Het eijn ernstige, ontroerende tijden. Spr. heeft ihet schoone referaat .gehoord. Het somher .verschiet is volgens de Waarheid ge- teekend. Er is zeker niemand onder ons, die niet gevoeld heeft hoe hij leeft in een tijd waar- alles wankelt onder den voet En daarbij die Godverzaking, ja dat de volken leven zonder God! Spr. roept het de vergadering toe: „Vrien den gij zijt jonge mannen. Gij draagt in U de toekomende geslachten. Gij, meer dan ■wij ouderen staat voor een toekomst, die ons wacht door een nevel van onheilen (oordee- len."') Onze tijd doet denken aan dien anderen tijd, toen, waar het „Kruis" zijn triumphen had gevierd het heidendom nog eenmaal al zijn krachten inspande, om het „kruis" om ver te loopen. Keizer Julianus de Afvallige voerde dezen strijd tot hij snevend spreken moest: Gij Nazireeër gij hebt overwonnen! En nu? Onze bange worsteling! Laat dit Uw en onze verwachting zijn dat Ghristus overwonnen heeft. Wij moeten de geestkracht hebben, welke onze vaderen hadden in de kracht der Waar heid Gods. Dan zullen we niet verwonnen worden door de machten van den anti-christ Daarom: Komt tot U-zelf! Weest als jonge ren verbonden aan de aloude beproefde Waarheid, opdat uit U de mannen geboren worden die in alle geledingen der maatschap pij pal staan voor de eere des Heeren door Geestes licht geleid. Opdat zóó waar blijke: ,Zij zullen het niet hebben „ons oude Nederland". De vergadering dankte Prof. Visscher voor deze vurige speech met een daverend applaus. Men heelt het reeds begrepen Wij zien het aan den verkoop Onze Costuums op eigen Ateliers ver vaardigd zijn Beter 1 goed Costuum dan 2 slechte, dat is altijd goedkooper en het geeft Nergens wijst de fascistische lectuur op da openbaring van den Onveranderlijke. Als van God wordt gewaagd, is dat niet de God der Sohrift Het Christendom is maar pe dant van het heidendom. Waar de gods dienst buiiten de politiek wordt gelaten, be paalt de monech zijn eigen weg. Het Fas cisme leert Staetsabeolutisme. Dat het Fascisme in Nederland voedings bodem vimdt, heeft zijn oorzaak in geeste lijke depressie. Nu 't stormt, is men den koers kwijt en zoekt men de fout in de constructie van het schip. Dat onze jongens verlokt worden is, behalve uit economische en psychische factoren, te verklaren uit de geestessfeer, waarin ze soms verkeeren. In dit verband wordt gewezen op het mysti cisme, dat het leven losmaakt van de leer, zoodet onze jeugd roer en anker verliest, en anderzijds op het orthodoxieme, dat geen barmhartigheid kent en waardoor do pries terrok wordt uitgetogen. De taak der overhead is, alleen daar in te grijpen, waa.r de verwoestende macht der zonde de samenleving bedreigt. Niet aan de Fascisten, maar aan de Overheid heeft God het zwaard gegeven. Schiet de Overheid te kort, dan moeten wij geduld hebben met haar gebreken en ons in gehoorzaamheid onderwerpen. 16 zij zwak, dan wellen we haar steunen met ons gebed, met opbou wende erotiek, met de daad, en, als 't moet met de wapenen. Het Fascisme, dat in vol komen strijd blijkt met de Christelijke zede wet, :nag echter op onze 6teun n:e: rekenen. Op beide referaten volgde geanimeerde Besloten werd dat de afdeetingsvertegen- woordiger bij het bondsbestuur er op zal aaindrangen, spoedig eahetsen te geven voor de behandeling op de J.V. van dc Christe lijke politieke begins eden. De verga-lering werd op gebruikelijke irijze beëindigd. MIDDAGVERGADERING Bij den aanvang der middagvergadering spraken de heeren W. Vos H z n, Ds. P. A. K1 s e n e r en W. Wi 11 e m s e re6p. na mens den Chr. Geref. Jongelingsbond den Bond van Ned. Herv. Mannenvereen. op G. G. en den Boni van Ned Herv. Knapen- vereen, op G. G. Van den Bond van Geref. J. V. was een telegrafische gelukwensoh ontvangen, van den Bond van Ned Herv. Meisjesvereen. op G. G. jen schriftelijke. Ds. J. H. F. Remme, van Amsterdam, secr. van den Bond sprak oiver het onder werp: In Gods leerschool Uitgaande van Johannes 15 vs. 5: „zonder Mij kunt gij niets doen" en Filippensen 4 13: „Ik vermag alle dingen door Ghristus, die mij krachten geeft" teekende spr. de tweeërlei leering in Gods leerschool, eener- rijds, dat dj de kracht onzer gehoorzaam heid en onzer toewijding hebben te zoeken in Christus; anderzijds de roem en de zeker heid, die Gode welbehaaglijk is. Om als Paulus te kunnen roemen in Gods genade, moet men gebroken hebben met al het eigene. Paulus betrekt zijn roemen op heel gewone dingen. Daarin moge hij ons in dezen moei lijken tijd tea voorbeeld zijn. Vergenoegd in hetgeen God hem gaf, kan Paulus verkeeren in gebrek en overvloed beide. In Gods leerschool is ons aller plaats, op dat Christus' kracht in onze zwaikbeid worde volbracht Op de gebruikelijke wijze werd de vergade ring gesloten. Prof. Dr. H. VISSCHER DE NIEUWE MINISTERS BEEEDIGD OVERDRACHTEN VAN PORTEFEUILLES H. M. de Koningin heeft hedenochtend half 10 ten Paleize Noordeinde de nieuwe minis ters in het kabinet-Colijn beëedigd. Achtereenvolgens kwamen de Minister president Dr. H. Colijn, Minister van kolo niën, met Mr. J. A. de Wilde, Minister van binnenlandsche paken, Jhr kir. A. C D. de Graeff, Minister van buitenlandsche zaken, Mr. J. R. H. van Schaick, Minister van Justi tie, Mr. H P Marchant, Minister van onder wijs. kunsten en wetenschappen, Ir J. A. Kalff, Minister van Waterstaat en Mr. P. J. Oud, Minister van financiën. De heeren Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie en Mr. Ti J. Verschuur, Minister van economische zaken en arbeid, die reeds in het afgetreden kabinet zitting hadden en wier ontslag dooi de Koningin niet is aangenomen, behoefden dientengevolge niet opnieuw tc worden beëe digd. Nadat de aftredende ministers, voorzoover zij zulks niet reeds Woensdag hadden ge daan, in den loop van den voormiddag af scheid hadden genomen van de hoofdambte naren van hun departementen, had heden de portefeuille-overdracht aan de nieuw optre dende ministers plaats. Zulks geschiedde te 10 uur aan het Departement van Koloniën; te 11 uur aan de Departementen van Binnen landsche Zaken en Justitie en van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, te half 12 het Departement van Buitenlandsche Zaken, te 2 uur aan het Departement van Financiën en te half 4 aan het Departement van Water DE ZUIDERZEEWERKEN TENTOONSTELLING TE MEDEMBLIK Op bet ©tedbiuie te Medemblik te dioou- burgemeester P. C. J. Peetere een ten toonstelling geopend van maquettes, plateh, foto's, grafieken enz., betrekking hebbende op die Zuiderzeewerken Deze tentoonstelling wordt gebouiden ter ge!= ontbeid van de Vijf Provinciën Tocht Rond het IJeseLmeer, en is voor de deel nemers aan diezen tocht gratis toegankelijk. CHR. GEREF. JONGEL. VEREENIGINGEN AFD. ZUID-HOLLAND DE POLITIEK OP DE J. V. Gisfier verga der die te Dordrecht de aid. Zuiid-HoMand van de Bond van Chir. Geref. Jongeliiingsvereenagingen, onder leiding den voorzitter, den lieer A. Al hl a s, van Den Haag, die de vergadering om half drie opende met een toespraak over: Jeugd en vreugde, waarin hij weee op datgene wat ook aan jonge menschen ail een ware Levens vreugd kan scheniken. Het verslag van den secretarie, den heer C. Beetebreuirtje, van Rotterdam, was eendgezine in mineur gesteld. De belang stelling voor af dealings- en verenigings leven liet hier en daar te wenschen over. Het ledental kan dikwijls hooger rijn, en ook wordt aan keuze en behandeling der onderwerpen nogal eens te weniig zorg be steed. Actualiteit te soms zoek. Er rijn ech ter ook vereenagingen, die prachtig werken. De afd. omvat thans 20 vereenagingen, waar van 19 vertegenwoordigd waren (Leaden out brak). Rotterdam-West en 's-Gravenz - hebben els lid der afdeeliaig bedankt De penningmeester, de heer P. van Ros sen, van Lieee, was optimristnech'er, daar hij de boeken sloot met een saldo van ƒ29.91. De referent voor de middagvergadering was de heer J. J. H c r 61, van Den Haag, die spmik over het onderwerp: Het verroeste wapen opnemen? of: Politiek op de J.V.7 Spr. beantwoordde deze vraag bevesti gend, daar, zooals hij uiteenzette, de roeping der Chr. Geref. JV. ook omvat de voorberei- ring voor de strijd op het terrein van de staat. Men zde maar de doefletelllmg in het bondsreglement. In het ongaan en op de vereenigingen wordt echter (een enkele uit zondering daargelaten) helaas het beetu- deeren der politieke beginselen ven loosd. De prektijik van het leven toont ech ter gedurig de noodzakelijkheid van gron dig onderzoek en dege kennis. Vooral tegen woordig. De politieke vorming waagt, niet een aparte veteenaging, maar hoort thuis op de I.V., die immers de volledige geestelijke ontwikkeling beoogt. Men late rich niet afschrikken door moeilijkheden die zouden kunnen ontstaan doordat sommige leden be- hooren tot de voilgelingen van Ds Kersten en andere tot de A.R. partij. Bij een theore tische behandeling en een bespreking broederlijken geest mogen d'ie moeilijkheden eigenlijk niet voorkomen. Spr. gaf tenslotte eenige wenken vo methodiek. Men kan onder principdeeüe be lichting de geschiedenis der 19e eeuv gaan, ken een sohema opstellen voor de bc- studeeriing van de hoofdbeginselen voor Chr. politiek, of, en dat bevvul hij speciaal aan, men kan het a.r. program van begin selen behandelen. In de middagvergadering werden nog en- kede huishoudelijke zaken afgedaan. De heer A. A 1 b 1 a s werd ais bestuurslid her kozen, terwijl iin de vacature ontstaan door het bedanken van den heer L. J. He bij acclamatie werd gekozen dé heer R. J. P a g e e, van Lasse. De oud-bestuursleden De Graaf (die in de Kemstvergadering be dankte) en Her6t werden door den voor zitter hartelijk toegesproken. Beiden ont vingen een fraai boekwerk als souvenir. Des avonds sprak de heea- A. van D ri e van Dordrecht, over Het Fascisme Na het oude Sparta in groote lijnen schetst te hebben, merkt spr. op, dat geest van national;|;me in dezen tijd ev eens een groote bedrijvigheid vertoont speciaal het opkomend geslacht tracht verstrikken. Vastgesteld wordt, dat er geen wezenlijk verschil bestaat tusschen het Fas cisme in Italië en Duitschilaud en hier te lande. Ofschoon geen bezwaar hebbend te gen het doel, rijn de mi-Idolen verwerpelijk. Het Fascisme is humanistisch, de omstan digheden zijn de normen voor het leven. NEDERLANDS ECONOMISCHE POLITIEK Dr NEDERBRAGTS REDE TE BRUSSEL Te Brussel heeft Dr J. A. N e der b ragt, chef van de economisch-consulaire directie het diep. van Bui te ml. Zaken te Den j, een rede gehooid-en over de economi sche politiek van Nederland. Spr. verklaarde, dat de Nederlandsche bininenilondschie politiek vóór alles te een politiek van vriendschappelyke samenwer king met onze naburen. In dit verband wees epr. allereerst op onze verhouding tot Bei en Duitscbland, terwijl hij voorts de groepepolitiek besprak, welke tot uiting komt in de verdragen van Oslo en Ouchy. De conferentie te Londen, aldus spr., kaai niet gejuk'ken, indien de daaraan vooraf gaande politiek er den weg niet voor heeft gebaand. De Nederianidsdhe regeering beseft, dat het haar groote verantwoordelijkheid is, het nationaal economische leven van den onder gang te redden, zoowel door binnenlandsche maatregelen ate door maatregelen, welike van invloed kunnen zijn op andere laniden. Ouohy heeft niiet onduidelijk bewezen, dat zij bereid de, haar huidige houding te laten varen, om te komen tot herstel van de goede wel va arte-methoden. Het Nedenlandsche tarief is nog thans zeer laag; de Nederlandsche invoercontin genten zijn niet zee<r talrijk en, wat va<a meer belang is, rij Sluiten den normalen in voer niet uih Een land als het onze, en ate het uwe, aldus epr., zal nimmer anders dan als crisismaatregel een politiek van autarkie kunnen aanvaarden, maar zal steeds moe-" ten terugkeeren tot de «- eiste ontluiking der normale tijden en zoo beslist mogelijk tot de klassieke politiek. Deze eeuwenoude politiek is die van de open deur, van de meest gunstige concurrentie-voorwaardcn van weeiskanten of nxa.iv. van de meest- begunstogings-cla usule. VOOR PLAATSELIJKE KEUZE GROOTSCHE DEMONSTRATIE TE LEEUWARDEN. Gisteren werd door de Blauwe Week Com missie uit de nationale commissie tegen het alcoholisme, ditmaal in samenwerking met de Nationale bond voor plaatselijke keuze, ter inleiding van de jaarlijksche blauwe week te Leeuwarden een grootsche demon-i stratie voor plaatselijke keuze gehouden. Te half één werd op de Wilhelminabaan een stoet geformeerd, die met zijn muziek corpsen, vaandels, vlaggen en transparanten zeer de aandacht trok. Na een tocht door de stad en terugkomst op de Wilhelminabaan werd de meeting geopend door den heer P„ van der Meulen van Amersfoort, voor zitter van den Nat Bond voor PI. K„ waar na korte toespraken gehouden werden door de heeren Ds. G. D. A. Oskamp, Ned. Herv. predikant te Harlingen en J o Smit van Utrecht, beiden voor de protestantsch- christelijke groepen, en de heeren Dr. W« Banning, van Bentveld, en G a r m t Stuiveling van Den Haag, voor de neu trale groepen. Het gesprokene werd afgewis seld door muziek, tableau, spreekkoor en Aan het einde der meeting die gesloten werd door den voorzitter der blauwc-week- commissie, den heer J. C Rugaart van Apeldoorn, werd de volgende motie aange nomen: De groote openbare betooging voor Plaat selijke Keuze en Geheelonthouding op het sportterrein te Leeuwarden op Hemelvaarts dag 1933, waaraan wordt deelgenomen dooc vertegenwoordigers van geheelonthouders-, kerkelijke-, maatschappelijke-, politieke- en vakorganisaties, spreekt als haar gevoelen uit: dat voortgaande bestrijding van het alco holisme thans meer dan ooit geboden is, dat de medewerking van don Staat in zijn verschillende organen noodzakelijk is, dat de wettelijke middelen moeten steu nen op, en uiting geven aan de openbare meening, dat een der meest doeltreffende cn meest univcrseele dezer middelen is: de plaatse lijke keuze, dat zeer wordt betreurd dat deze nog niet in onze Drankwet is opgenomen, dat daartegen geen steekhoudende argu menten van staatsrechterlijken of anderen aard wordcrw ingebracht. dat dus de actie ter verkrijging daarvan moet worden voortgezet tot dat dc Plaatse lijke Keuze verkregen is. ..DE TRIBUNE" FAILLIET? Bij do arrondissementsrechtbank te Am sterdam is het faillissement aangevraagd van de drukkerij „Atlanta", de inrichting, w®ar %!e Tr'bune" wordt gedrukt. Naar ooruitverneemt zal over deze aanvraag op Vrijdag 2 Juni door de rechtbank wor den beslist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11