O IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN NS PRAATUURTJE LAhD- Eh TülhBODW No. 190 WOENSDAG 24 ME] 1933 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes ;Qe crisismaatregelen voor den veehouder Het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond (F.N.Z.) heeft zich in een uitvoerig adres tot den Minister vaa Economische Zaken en Arbeid gewend. In dit adres wordt erop gewezen, dat het niet bereiken van een loonenden melkprijs niet in de eerste plaats is toe te schrijven aan onvoldoende resultaten van de Crisis- Zuivelwet, doch veeleer aan de steeds ver der dalende boterprijzen op de buitenland- sche markten met als gevolg een steeds ver der wegzinken van den grondprijs der melk. Bij de inwerkingtreding van de Crisis-Zui velwet heeft men zich geen rekenschap ge geven, dat met een stelsel van heffingen en toeslagen de resultaten zich nimmer tot den geheelen melkprijs zouden kunnen uitstrek ken, daar, zoolang een gedeelte der produc ten geëxporteerd wordt, de grondprijs afhan kelijk blijft van den weeldmarktprijs. Het in uituicht stellen van een zekeren richtprijs heeft dan ook nimmer op een redelijken grond berust en het wordt van belang ge acht, dit te constateeren, omdat het niet in het belang der veehouders kan zijn. dat zij meenen wel op een bepaalden richtprijs te kunnen rekenen, terwijl dit in werkelijkheid piet het geval is. Op grond hiervan en gezien de hachelijke toestand, waarin de zuivelexport verkeert, acht de F.N.Z. het noodzakelijk, dat de toe stand van het zuivel- en veehoudersbedrijf opnieuw onder oogen wordt gezien en maat regelen worden genomen om dit bedrijf voor een catastrophe te behoeden. Bij het nemen van maatregelen moet vol gens adressant hiervan worden uitgegaan, dat de toekomst der Nederlandsche zuivel industrie niet in de eerste plaats ligt in een groote toename van den boterexport, daar dit product in vele landen in groote hoeveel heden en in behoorlijke kwaliteiten gepro duceerd wordt tegen prijzen, waarbij ons land nimmer een loonende productie op groote schaal mogelijk zal zijn. Doch ook al gaat de zuivelindustrie steeds meer de richting uit van het maken van vettere kaassoorten, izooals dit de laatste jaren het geval is, dan nog zullen er steeds groote ge bieden overblijven, waar het veehoudersbe drijf grootendeels van de boterbereiding af hankelijk is. Uit dien hoofde dient de bin- nenlandsche makt voor de boter zooveel mo gelijk gereserveerd te blijven. Bij de huidige maatregelen van regeeringswege is dit niet het geval. De huidige Crisis-Zuvelwet, waar in het mengen van bote en margarine wordt voorgeschreven, biedt geen uitkomst voor de moeilijkheden, waarin de veehouderij zich thans bevindt, integendeel het hooge meng- percentage van 40 pet, waartoe men is moe ten overgaan, veroorzaakt nu en in de toe komst groote schade aan het veehoudersbe drijf, omdat, vooral bij de geldende hooge prijzen, steeds méér consumenten het ge mengde product gaan eten en men de ap preciatie voor de zuivere botersmaak hoe langer hoe meer verliest Hiermede wordt het boterafzetgebied in het binnenland ver nietigd. Het vraagstuk der inkrimping van den veestapel wordt daarna behandeld en daar bij wordt de vraag gesteld, wat nu en op den duu voor ons land van méér belang is, een bloeiende margarine-industrie of een loonend melk veehoudersbedrijf. Adressant komt tot de conclusie, dat het beperken der margarine productie voor binnenlandsch gebruik dient Vóór te gaan bij een gedwongen inkrimping yan den veestapel, omdat de margarine slechts een aanvullend product is uit bui- tenlandsche grondstoffen vervaardigd en de beteekenis dezer industrie en de aanver wante bedrijven in de verste verte niet op weegt tegen het belang, dat tienduizenden veehouders bij een goed afzetgebied hunner boter in het binenland hebben. Ten 6lotte wordt met een berekening dui delijk gemaakt, op welke wijze bij een ver laging der boter en margarineprijzen, welke peer gewenscht wordt geacht, een veeenvou- diging van het heffing- en toeslagstelsel vol gens de Crisis-Zuivelwet zou kunnen worden verkregen. Resumeerende komt het adres, dat voor zien is van verschillende cijfers en bereke ningen tot de volgende conclusies: a. dat er in de Crisis-Zuivelwet aimmer eenige zekerheid voor het bereiken van een bepaalden richtprijs der melk heeft gelegen, daa dez eafhankelijk is van den grondprijs der melk en deze weer afhangt van den buitenlandschen prijs der producten; b. dat de huidige Crisis-Zuivelwet, waar in het mengen van boter en margarine wordt voorgeschreven, geen uitkomst biedt voor de moeilijkheden, waain onze veehou derij zich thans bevindt, integendeel, het hooge mengpercentage, waartoe men is moe ten overgaan, heeft groote schade voor het veehoudersbedrijf, nu en in de toekomst, ver oorzaakt, doordat wij hiemede ons boteraf zetgebied in het binnenland vernietigen; c. dat het beperken der margarineproductie voor binnenlandsch gebruik dient vóór te gaan bij een gedwongen inkrimping van den melkveestapel, omdat de margarine slechts een aanvullend product is. uit buitenland- sche grondstoffen vervaardigd en de betee kenis dezer industrie en de aanverwante be drijven in de verste verte niet opweegt tegen het belang, dat tienduizenden veehouders bij een goed afzetgebied hunner boter in het binnenland hebben; d. dat een verlaging der boter- en marga- rineprijnen zeer gewenscht is voudiging van het heffing- ei volgens de Crisis-Zuivelwet ernstig ging verdient. Adressant verzoekt, deze punten in een buitengewone audiëntie met den Minister te mogen bespreken. ^Weersinvloeden op kunstmest In de „Mededeelingen van het CentraaQ Bureau" vonden wij een zeer praktisch ar tikel over het zeer lastige vraagstuk van het hard worden van kunstmest. Dit artikel was van het Landbouwkundig Bureau van de Staatsmijnen te Lutterode, dat uit den aard deT zaak zeer veel belang beeft bij dit vraagstuk en bet dus van aile kanten beeft bestudeerd. Wij volstaan met het slot van diit artikel weer te geven. Na er op gewezen te hebben dat de fabri kant wefl middelen heeft om het hard wor den tegen te gaan, doch dat deze te duur zijn bij den tegenwoordigen prijs, lezen we verder: Daarom is de fabrikant gedwongen zijn product zoo te maken, dat het zooveel moge lijk bestand is tegen ongunstige weersin vloeden. Het be6te middel om dat te berei ken is een grof product te bereiden. Bij zwavelzuren ammoniak bereiken wij dit, door het product niet af te leveren als een fijn poeder, doch als behoorlijke kris tallen. Hoe grooter de kristallen zijn, hoe minder aanrakingsoppervlak er zal zijn tussohen de kristallen onderling. Bakt het grove zout aaneen, dan vormt het geen steenharde brokken doch het is betrekke lijk eenvoudig weer los te maken. Men spreekt in dit verband van goedaardig ge bakken zout, terwijl bij heel fijn zout, be staande uit nauwelijks zichtbare kristallen, het zoogenaamde kwaadaardig samenbak- ken voor kan komen. Om dit te verduidelijken "kunnen wij het verged ijken met fijn zand en grove kiezel. Wanneer het vriest wordt het fijne zand een steenharde massa, terwijl daarnaast de kiezel gemakkelijk los te maken is. Ook zijn wij er niet mee gebaat, wanneer een groot gedeelte van het zout uat behoorlijke kristallen bestaat, terwijl daarnaast de rest van het zout nog uit een fijn poeder bestaat Denken wij maar even aan een mengsel van kiezél en zand. Bij vriezend weer wordt dit mengsel even hard als het zand al-leen. Om ammonsalpeter in een vorm te krij gen, die niet gemakkelijk verhardt, wordt het bereid in grove stukjes van 14 mM. Vóór het product de fiabrdek verlaat wordt het zorgvuldig uitgeoeeta, om zeker te zijn dat het geheel stofvrij is. De pnactijik heeft aJ uitgewezen, dat deze vorm zeer geschikt is. Worden de zakken met ammonsalpeter hard, wat zeker bij droog weer kan voorkomen, dan behoeft men den zak Slechts met een houten hamer te kloppen, om onmiddellijk weer heel los, goed etrooibaar product te krijgen Nu wij hierboven de verschillende facto ren hebben besproken, die het bard worden bernvioeden, willen wij bieronder nog eens enkele practisobe gevallen nagaan. Hoe krijgen wij den stikstofmest het best op zijn plaats van bestemming? Het is het beste om het product, verpakt in jute zak ken, irn gesloten colli-wagens te versturen. Het blijft steeds riskant om heit product in z.g. „open wagens" te verzendien, ook al zijn die behoorlijk afgedekt. Bij regenweer bout van deze wagens, voordat worden, (Hoor en door nat. Het zout op den bodem en langs de wanden neemt dit water op. Wij hebben dan vochtig zout, dat later kan indrogen en daardoor hard kan worden Een andere vraag i6: „Wat doen wij met bet zout, dat nu eenmaal hard geworden ie?" In dit verband moeten wij opmerken, dat bet hard worden noodt geheel te voor komen is. Wanneer de weersomstandighe den maar voldoende ongunstig zijn, dan wordt zelfs de allerbeste kwaliteit zout hard Krijgen wij na warm voohtig weer, warm extra droog weer, dan is het pnactisch niet te vermijden, dat het zout hard wordt. Hier boven hebben wij gezien, dat het harde zout weer 1o6 wordt, wanneer het daarna weer vocht op kan nemen. Wij kunnen hiervan gebruik maken om hard zout weer los te maken. De harde brokken zout besproeien wij daartoe daags voor het uitstrooien met water. Het zout neemt het water op en valt los uit elkaar. Wij kunnen dit middel toe passen één of twee dagen vóór het uit strooien. Moet het zout nog verder verzon den worden, dan is dit middel beslist af te raden. Immens wij krijgen het harde zout op deze manier wel los, doch wanneer dit vochtige zout nu weer kan indrogen, wordt het opnieuw hard en mogelijk is de kwaal dan nog erger dan te voren. In het kort kan men zeggen: Is kunstmest los en droog Houdt het vooral droog. Is het eenmaal vochtig Houdt het dan vochtig. Is het samengebakken Maak het voch tig vóór het gebruik. Bondsdag C.B.T.B. Zooals we reeds »n ons vorig nummer meldden zal de Bondsdag van den Chr. Boeren- en Tuindersbond dit jaar te Gro ningen gehouden worden en wel op 30 Mei a.s., terwijl den daaropvolgenden dag een excursie gehouden cal worden. Op de eigenlijke vergadering zullen in de morgenvergadering de huishoudelijke aan gelegenheden behandeld worden na de ope ningsrede van den voorzitter, prof. dr. P. A. Diepenhorst, terwijl in de middagvergade- ing zal spreken dr. A. A. van Rhijn, Referen daris aan het Departement van Binnenland- sche zaken over: „Plan-huishouding en land bouw". De excursie gaat naar pen stroocarton- fabrïek, naar de beroemde zaaizaadkweeke- rijen van dr. R. J. Monsholt in de Westpol der, naar het Watergemaal „Electra" en naar de kali proefvel den te Leens. Y^estlandsche tentoonstelling 29 Augustus2 September. 't Wordt evenals met de Primavera haast gewoonte, dat we ook in het Westland elk jaar een tentoonstelling krijgen. Gezien de ervarinig Ln vorige jaren, con stateeren we dit met blijdschap. Met blijd schap ook, omdat het een bewijs is, dat de energie, den Westlandschen kweeker eigen, nog niet verdoofd is. Ondanks al de slagen, die hem toegebracht worden, de rake mep pen, die op zijn bedrijf neerkomen, blijft bij 6trijden om er door te komen. De energie van de Westlander komt tot uiting in het Westlandsche product- In het buitenland, met name in Duitschland, weet men, wat de naam Westland beteekent als het bij een product genoemd wordt, n.l. superieur. Dat waren de groenten, dat zijQ ze nog. Dat waren de druiven en tomaten, dat zijn ze nog. Dat zijn ook de bloemen, die men in de laatste jaren is gaan kweeken. Dank zij dat superieur product is de vraag in de voor vorige jaren steeds grooter geworden, zoodat de teelt cich uitbreidde. Zeer sterk uitbreid de. Iü Honselersdijk verrees een paar jaar geleden een reuzen-veilingsgebouw 4000 M2, oppervlakte. Door een tentoonstelling wil men het Westlandsche product in het binnenland, waar het ook reeds goede naam heeft verkre gen, nog meer bekend maken. Dat zal wel gelukken, naar we gelooven. Wat de Westlanders aanpakken, doen ze goed. Daarom zal de tentoonstelling, die van 29 Aug.—2 Sept a^. gehouden zal worden, ook goed worden. Bereid U vast op een bezoek voor. ededeelingen van het Landbouw- 1*1 kundig Bureau der Staatsmijnen Reeds in April ontvingen we no. 2 van deze Mededeelingen. Tot heden bleef het onbesproken liggen. Omdat wij plaatsruimte misten, niet om dat het onze aandacht ontgaan was. Inte gendeel, het trok zelfs zeer de aandacht, vanwege den belangrijken inhoud. Reeds het eerste artikel: „De bemesting van grasland", valt dadelijk op, door de nuchtere, praktische kijk op de zaak- Door de duidelijke wijze, waarop alles bekeken wordt, ook de mogelijke bezwaren. Ook de andere artikelen zijn het lezen overwaard. Krijgt de „Mededeelingen" nog niet, schrijf dan even een briefkaart aan het Landbouw kundig Bureau der Staatsmijnen in Lim burg te Lutterade (L). Zet er maar bij: vol gens Land- en Tuinbouw. En ge krijgt het blad voortaan gratis toegezonden. Het komt elke drie maanden. WEET GE dat te Berlijn in de grootste tentoonstellings zaal van Duitschland een Tuinbouw tentoonstelling wordt gehouden, waar niet minder dan 15.0.000 bloeiende bloe men bijeengebracht zijn; dat de Directeur van de Stichting Landver huizing Nederland, als resultaat van zijn studiereis naar Marokko aan Ne derlandsche boeren en tuinders den raad geeft zich niet in Marokko te ves tigen zonder jarenlange ervaring te heb ben opgedaan. Bij aankoop van grond moet de meest mogelijke voorzichtigheid betraoht worden en ook dan nog staat men voor allerlei onaangename verras singen bloot; dat de steun aan den landbouw de kosten voor het levensonderhoud niet hoog houdt, daar alle voedingsmiddelen meer in prijs daalden, dan de levensonder- houdkosten terugliepen; dat H.M- de Koningin de pachtprijzen voor Haar pachters met 50 heeft verlaagd; dat volgens de Tuinderij het nicotinerook- middel, dat zoo populair is geworden, omdat het gemakkelijk bereid kan wor den, goedkoop was en goede resultaten gaf, niet een ontdekking is van den Di recteur van den Proeftuin te Naaldwijk in samenwerking met enkele ambtena ren van den P. D., zooals bekend werd gemaakt, doch van C. J. Augustijn, tech nisch ambtenaar PD. te Aalsmeer; dat een wet op het octrooirecht voor plan ten in Frankrijk reeds aangenomen is, eenzelfde wet voor landbouwgewassen zal volgen eD dat ook in België thans een soortgelijk wetsvoorstel is inge diend; dat bij Zwolle bij een landbouwer een koe, een kalf en een paard, dood in het wei land gevonden werden, waarschijnlijk omdat ze van een taxus, die in de weide was geworpen, hadden gegeten; dat de melkproductie in de meeste gebie den, vergeleken met verleden jaar is toegenomen, in Groningen met 5 A 7% pet, in Friesland met 3 A 4 pet, in Lim burg met 5 pet en in de zandstreken van N.-Brabant met circa 10 pet; dat onze uitvoer naar Duitschland in April 1933, vergeleken met April 1932 vermin derde voor eieren met 77 pet, voor kaas met 51 pet, voor spek en gezouten var- kensvleesch met 52V2 pet., voor reuzel met 51 pet-, voor kool met 87 pet. en voor aardappelen met 72 pet, alles naar de hoeveelheid. Wat de waarde aamgaat is de daling nog veel aanzienlijker; dat de melkstaking der boeren in Wisconsin (USA), is opgeheven, na een schade van ruim een millioen dollar veroorzaakt te hebben. Beide partijen, autoriteiten en boeren, zeggen, dat ze het hebben ge wonnen, zoodat er van „winnen" Wel geen sprake zal zijn; dat van de verplichte destructie van vleesch en slachtafval aan de gemeenten weer ontheffing is verleend tot 1 Juni 1934. ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders I H.H. LANDBOUWERS Wij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: waarvan de kap door Veiligheidslieren op lichte en vlugge wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave verplicht tot niets. H. HARING - ÏELEF. 128 - BOSKOOP *v. -uie/r SCHURFTBESTRIJDING OP VRUCHTBOOMEN Afdocndo schurftbestrijding met CALMOSUL. Veroorzaakt geen blad- of vruchtval zooals gewone Californische pap. Gebruiksaanwijzing: Op peer 1 K.G. op 100 liter water. Op appel Yz K.G. op 100 liter water. Bij afname onder 50 K.g. prijs f 0.30 per K.g. Vraagt prijslijst R van zomersproeistoffen aan BEAN SPROEI MACH IN ES SWEELINCKSTRAAT 18, UTRECHT TELEFOON 1235ff Opslagplaats en Magazijn: Buren (Gelderland), Telefoon No. 5 doorverbinding MARKTOVERZICHT De maistnarkt stond weer in het toeken van een zwakkere stemming gedurende de afgeloopen week. De Laplatapnjzen voor af laadtermijnen brokkelden geleidelijk iets af. De Donau hier aangekomen, was van niet te beste kwaliteit, zoodat men ze tot zeer lage prijzen trachtte direct van boord te verkoopen. Latere booten toonden iets betere kwaliteiten, doch het vertrouwen is goeddeels verloren en de meeste koopers zoeken voor maalmais andere soorten. Gerst bleef prijshoudend, Ofschoon de Do nau ook aan de markt kwam, blijft men vrij algemeen aan de mooie Laplata de voorkeur geven. Rogge was aog geschikt aangeboden de ïheele week van de Oostuee. Haver van Tsjecho-Slowakije wordt iets schaarscher en is daarom goed prijshoudend. De markt voor lijnkoeken bleef prijshou dend gestemd. De prijzen bleven vrijwel on veranderd, zoowel voor direct als latere le vering. Grondnotenkoek blijft ruim aange boden. Cocoskoek zeer schaarsch aangeboden MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. Wederom een goede week voor het stikstofverbruik. Behal ve in de provincie Friesland, waar de zwa velzure ammoniak nog steeds boven alle soorten de voorkeur behoudt, ook in de maanden Mei en Juni en waar thans de vraag goed is, heeft dit artikel in het overige deel des lands afgedaan. Men vraagt naar salpeterstikstof en geeft hierbij nog steeds de voorkeur aan ammonsalpeter, al heeft dit slechts de helft van de stikstof in dien vorm. De practijk toont aan, dat de uitwerking overal puik is en de andere helft snel ge noeg in opneembaren voitn aanwezig is. Doch ook kalksalpeter had weer een goede beurt, vooral in het Oosten en Zuiden des lands, op de zandstreken voornamelijk. Ghi- lisalpeter wordt meer in Zeeland en op de Zuid-Hollaadsche eilanden, blijkbaar voor de bieten, gevraagd, waar men de oude be proefde stikstofmest voor deze cultuur nog in tal van streken getrouw blijft. Echter ook hier kijken velen in dece tijden naar den prijs per eenheid stikstof en nemen iets an ders. Kalkstikstof is maar schaarsch meer voorradig, op de meeste overslagplaatsen heeft men alles tot den laatsten zak weg gehaald de laatste weken. De prijzen waren over de geheele linie aan den vasten kant. Reeds bespeurt men teekenen van haadel op het voorjaar, waarbij iets hoogere prijzen geboden worden dan die thans gelden. Aan gezien van officieele prijzen door de produ centen nog niets bekend is, berust dit alles op speculatieve gissingen. T h o m a s m e e 1. Nu de statistdekcijfers van België/Luxemburg bekend zijn, blijkt 't, dat onze schatting wel juist is geweest. Uit- voeroverschot België/Luxemburg. Maart 1933: &1.400 ton, April 1932/Maart 1933 810.700 ton, Maart 1932: 80.000 ton, April 1931/Maart 1932: 790.000 ton. Hieruit blijkt dus, dat in het af geloopen jaar „toen de productie steeds af nemende was", nog ruim 20.000 ton meer zijn uitgevoerd, dan in het jaar daarvóór. De markt was ia de afgeloopen week zeer kalm. De Duitschers schijnen de laatste weken bijna niets te koopen en Nederland is ook voor het grootste deel afzijdig. De April- cijfers van Duitschland zijn als volgt: April 1933: 48.000 ton; April 1932: 32.000 ton. In de eerste maand zijn dus de Duitsche ia voeren vrij groot geweest en daze schijnen thans af EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). te nemen. De prijzen waren aan het eind der week: disp. te Zutphen, Deventer, Hasselt en Wageningen 11 ct. TARWE EN KOOi: De Gewestelijke Tarwe-Organisaties vooï Noord-Holland en Zuid-Holland maken hierdoor nogmaals bekend, dat het aan tarwetelers niet is toegelaten meer kool op him bedrijf te verbouwen, dan in 1032. Of deze kool verbouwd wordt op contract, of dat het land voor dit doel tijdelijk wordt verhuurd, of voor eigen rekening wordt ge» teeld, doet hierbij niet terzake Ook doet het niet terzake of het gaat om kool als hoofdgewas of kool als twee» de gewas. Er zijn enkele tarwetelars, dlë in de meening verkeeren, dat zij vrij xijn ia het verbouwen van b.v. boerenkool of spruit kool als tweede gewas. Dit is niet zoo. Dë maatregel geldt niet alleen voor alle tarwe telers, doch ook voor alle koolsoorten. Of# schoon dit ook reeds eerder bekend is go» maakt, meenen genoemde Organisaties goed te doen hierop nogmaals de aandacht të vestigen. In twijfel-gevallen wende men zich bij» tijds om inlichtingen tot de Districtsbestu# ren. DE BELGISCHE INVOER- BEPALINGEN TREDEN HEDEN IN WERKING Wat we gisteren mededeelden als een ver moeden, is heden bewaarheid, de invoer vaa de genoemde landbouwproducten in België zal vanaf heden alleen met vergunning van het Belgisch departement van Landbouw mogen geschieden. Alleen voor kaas geldt deze bepaling niet1 Voor vleesch en vleesohconserven zal nog, binnenkort, een contingenteeringsbesluit af komen. Als de week een dag korter is dan ge woonlijk; als de zon ineens goed wil maken, waar in zij weken tekort schoot; als aUes wat men hoort in de mineur, is getoonzet en de notenbalk behalve de zeven vaste kenmerkende kruisen, nog vele toevallige kruisen vertoont, zoodat aUes één kruis is; als alles wat men ziet: het gras in de weide, het graan op den akker, het vee in het land, de gewassen in de kassen, de vruchten aan de boomen, als dat alles en nog veel meer spreekt van productie, ruime productie; als alles wat men las in blad, in tijd schrift en in boek, ons leert, dat weedom over de menschen is gekomen, erger dan weedom in de groote stad, waar het mensch- dom was, waarheen de kleine Johannes zijn schreden richtte toen hij zich afwendde vain de wenkende gestalte van Windekind; als alles wat men denkt en dacht zoo somber, zoo pessimistisch is, dat zelfs een onverbeterlijke optimist, als ik altijd ge noemd worditi, geen enkel plekje licht meer ontdek of meen te kunnen ontdekken. als alles tegen isdan heeft men geen lust om praatjes te maken die anderen tot hun vermaak lezen, enkele doen glimlachen (ook wel eens grimlachen) enkelen tot na denken brengen, sommige wat leeren en velenkoud laat En toch moet het we hebben ons die taak eenmaal opgelegd en zullen, „ijs en weder dienende", ons er aan houden ook, zoolang dat kan. 'k Doe dus een greep uit de stapel paperassen, die zdoh voortdurend ophoopt «omdat elke week weer onderwerpen blijven liggen, dae ik had willen behandelen. Het eerste, wat me in handen komt is een brief, zooals ik meerdere krijg. Een tuinder, die zijm hart eens lucht De brief is al een week of vier oud, doch de klacht: DE TUINDERS PLOETEREN WAT AF, DOCH ZINKEN STEEDS DIEPER WEG. Groenten, waar alle hoop op gevestigd was, gaan naar de mesthoop. Op één dag te Naaldwijk wel 1800 kisten. En dat op 21 April, dus in het voorjaar, in de tijd dat gewoonlijk een goede prijs gemaakt wordt. Iemand die een warenhuis van ca. 2500 ramen met sla heeft en rekende 1200 gulden te zullen maken, kreeg nog geen 300 gulden. Hoet moet zoo iemand leven, hoe moet hij de arbeiders betalen, hoe de druiven laten krenten. Het werkvolk moet loon. Zelf alles doen is totaal onmogelijk. Men ploetert al van zonsopgang tot -ondergang en nog lan ger, doch seizoenwerk moet af, binnen be paalden tijd. Dat gaat niet met twee, drie paar 'handen. Men komt dan weer te laat met zijn producten, of deze komen heele- maal niet. Crediet is niet meer te verkrijgen. Regee- ringssteun voor de tuinders tot een allermi- niemst bedrag van 5 millioen gulden, komt niet bij de meest hulpbehoevenden, getuige het feit, dat meerderen het ontvangene aan het crisiscomité afstonden. Met de leuze aan de bedrijven, niet naar de behoefte wordt .zooiets verdedigd. Doch met zulke fraseolo gie worden de aime tuinders niet geholpen. Een betere, doelmatiger verdeeling is wen- schelijk, al moge het dan lastig zijn. Zou het via de burgemeesters niet beter gaan dan nu, reohtsstreeks uit den Haag? 'k Weet wel, critiek is o, zoo gemakkelijk, doch dat hier reden is voor critiek kunnen wij uit billijkheidsoogpunt grif toestemmen. Zooals er ook wel critiek geoefend kan worden op DE STEENKOLENOVEREENKOMST TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND. Het lijkt wel of wij alles moeten doen om Duitschland te vriend te houden (en onzes inziens is het omgekeerde eerder waar). Daar gaat men n.l. een machtig wapen, dat we in de hand hebben, de koleninvoer uit Duitschland in ons land, ook nog uit de hand geven. De Duitsche en Nederlandsche mijnen zullen elkaar de hand boven het hoofd houden. Dat wil dus zeggen dat de Duitsche kolen in Nederland alle bescher ming zullen genieten en voortgeholpen zul len worden. De handelaar mag notabene, alleen maar Nederlandsche kolen leveren aan de afnemers dae het vorig jaar ook Ne- derandsche kolen gebruikten en ook maar ongeveer dezelfde hoeveelheden. De afne mers van Duitsche kolen mogen niet beïn vloed worden Nederlandsche of Engelsche, Belgische of Poolse.he kolen te koopen. Hen mag zelfs geen offerte gedaan wirden. Al leen hen die andere buitenlandsche kolen dan Duitsche, dus die Engelsche, Belgische of Poolsche kolen gebruikten mag een of ferte van Hollandsche kolen gedaan worden. Dit zal de gebruikers van kolen wel weer een paar gulden kosten. Dus de tuinders, die veel kolen gebruiken, doch de groenten, die in de kassen met Duitsche kolen ge stookt zijn, wil Duitschland niet Wat voor lui zijn wij toch geworden! En op ander gebied zijn we weer zoo ac tief en steken dadelijk de handen uit de mouwen. Zoo b.v. tegen DE ZIEKTE VAN AUJESKI, de ziekte die in Zuid-Amerika, doch ook dichterbij in Hongarije veel voorkomt en hier ook een „haard" schijnt te hebben, n.L te Nieuwerbrug aan de Rijn (bij Bodegra ven). Men heeft reeds een vergadering van veehouders gehouden. Deze was belegd door de afdeelingen der drie groote landbouw- oigandsartaes en was heel druk bezocht Dr. Lourens, van de Rijkssemm i n rich ting, trad daar op. Hij besprak breedvoerig de midde len tot bestrijding. Bij varkens komt het herhaaldelijk voor dat de boeren denken dat de beesten ziek zijn en geven hun dan in spuitingen tegen vlekziekte en pestziekte, maar zij besmetten daardoor alle varkens. Echter bleek het meermalen dat in dit geval Aujeski de oorzaak was. Aangedrongen werd op onmiddellijk raad plegen van den dierenarts. Bij Aujeski zijn de varkens soms vijf of zes dagen lusteloos en bij koeien is het verschijnsel dat zij vaak kramp, jeuk en pijn hebben, wild worden enz., gewoonlijk met doodelijken afloop. De varken worden meestal beter. Het is zeker, dat de ziekte besmettelijk is, ook van var kens op koeden, gelet op de ervaring. Doch men wij er meer van weten en daarom or- ganiseeren zich de boeren in wijken waar getrouw vam alle verschijnselen dadelijk aangifte zal worden gedaan, waar het be hoort. Men hoopt meer dan tot nu toe op de hoogte te komen van de ziekte. Zoo zou ik ook wel eens op de hoogte wallen komen van de ziekte, waaraan de neutrale organisaties lijden. Een acuut geval bedoelen we, n.l. hun POGING OM TE VOORKOMEN, DAT if DORDRECHT VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT van TUIN-, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN EJS pLANTEN ER EEN AFZONDERLIJK MINIS TERIE VAN LANDBOUW WOKDl INGESTELD. Dat is wed wat onbegrijpelijk. De Christe lijke Boeien- en Tuindersbond, de R.K. Boe ren- en Tuindersbond adresseeren om tot het ook indertijd door de neutrale landbouw organisaties als wenschelijk geachte afzon derlijk ministerie van Landbouw te komen en de neutrale organisatie het Kon. Ned. Landbouwcomité verklaart zich er tegen en de Holl. Mij. v. Landbouw besluit het K. N. L. C. krachtig te steunen bij zijn pogingen om dit te voorkomen, 'k Geloof, dat de voor zitter van de (neutrale) Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij het goed zag toen hij twee jaar geleden (22 Juli 1931) in de openings rede der algemeene vergadering der Maat schappij zei: „Zoo jammer is het, dat de politiek zoo vaak hier den doorslag geeft boven wat 's lands belang eisoht, objectief bezien." Neen wij kunnen deze houding van het K N L C niet de H M v L niet geheel begrijpen. Wel kunnen wij ons begrijpen, dab gemaakt wordt. Ook begrijpen wij (al keu ren wij het daarmee niet dadelijk goed) dat de scholen tehulp geroepen waren voor deze propaganda. In de laatste jaren zijn de scholen, ook in ons land, hoe langer hoe meer, gebruikt om ergens reclame voor te maken, niet alleen door vloeibLaadjes, linea- len enz., doch ook door de onderwijzers ergens voor te spannen. Zoo doet men ook met de melkpropaganda in Duitschland. Wij lezen daarover: In verband met den sterken achteruitgang van het melkverbruik (met circa 20 pet sedert 1930) zal het Rijksministerie van Landbouw in samenwerking met het Minis terie van Voorlichting en Propaganda en de Ministeries van Onderwijs een grootsche re clamecampagne voor het verbruik van melk >n de scholen beginnen. De Reic'hsmilchr.us- sohuss heeft voor deze reclamecampagne 'n omvangrijk progra. - o;>gestel«'. dat binnen kort bekend zal worden gemaakt. Laten ze daar maar gauw beginnen, want de volksvoeding in Duitschland is, naar het ons voorkomt, zóó, dat melk daar bij uitstek goed is voor elk. En bovendien, er komt zoo veel melk van de Duitsche koeien, dat bin nenkort, als ze niet gauw veel melk gaan drinken, de Duitsche rivieren wib zullen zien. Je hebt daar Neen, maar dat is reusachtig, zeg! In 1930, op de „Wanderausstellung" te Keulen zou de recordkoe Brosche komen. Dat was me een dier: 11030 L. melk, mettvgl van de verbazing niet om!) 5.51 pet. vet ia da.t effe wat! en dus 608 K.G. botervet. 'kTleb, toen we daar waren, dat beest ge zocht, doch, helaas! niet gevonden. Later is dit record natuurlijk gebroken! door een ander wonderbeest En nu is er weer zoo een. Deze koe zal op Wanderaus stellung te Berlijn, die deze week geopend wordt, komen, 't Zal de grootste attractie van de tentoonstelling worden. Deze koe, thans heet ze Gertrud, geeft zegt men 13-819 K.G. melk met 613 K.G. botervet. Dat is dus 4.44 pet. vet. (Die 5.51 pet. van Brosche is den Duitsche re toch zeker wat te grof ge weest.) Maar een jaar lang gemiddeld alle dagen 38 L. melk, zooas deze Gertrud dat klaar speeltnou! Ze kunnen lie pardon! vertellen wat ze willen, doch ik' ga er naet om naar Berlijn. Ik ga miju praatje stop zetten, om eens het raam van mijn kamer uit te kijken. Daar grazen in dé uitgestrekte weiden, die ik kan overzien, twee koppels praohtkoeien. Hollandsche koeien, de tirots van Nederland, gezocht door heel de wereld. Die lijden nog niet aan hoog moedswaanzin en de eigenaars (zelfs al zouden de tijdsomstandigheden n orma*l zijn) blijven nog te nuchter, om zich door opscheppende Duitschers van de wijs to laten brengen om ook zulke Gertrudes to begeeren. Goed zoo veehouders. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8