WOENSDAG 24 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. P ningmeester, den hoer A. J. den Hollander, wegens verhindering van dezen uitgebracht door den secretaris - verminderde in het afgeloopen jaar heit ledental met 27 ein wel van 207 tot 180, terwijl 10 nieuwe leden toe traden; het aantal leden voor het leven en donateurs bleef gehandhaafd. De rekening en verantwoording van den heer Den Hol lander sloot met een nadeelig saldo van f 1S13.67 en een totaal van f 13.576.85. Het nadeelig saldo woivt gedekt door de op brengst van de rijwielloodsen. Ondervond 't ledental den invloed der s'eohte tijden, in nog heviger mate was dit het geval met de rijwielloodsen. Werden ia 1932 nog 110.210 rijwielen gestald, in het afgeloopen jaar liep dit aantal terug tot 104.232. In weerwil van alles gaat het bestuur met goeden moed de toekomst tegemoet; -:t binnenkort te openen nieuwe informatiebureau en de ver grooting der rijwielloodsen zijn hiervan de meest sprekende bewijzen. Het jaarverslag van den secretaris wees eveneens op den nadeelingen invloed der i ^omstandighe den en memoreerde tevens de parate hou ding van het bestuur. Hulde bracht de heer Wichers Rollandet aan mej. Schuyt Best, die ook thans weer in het informatiebureau de vereeniging groote diensten bewees. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J, den Hollander, A. W. Frentzen en C. J. van Spall werden bij acclamatie herko zen. Waar van de rondvraag door niemand gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter vorvolgens de vergadering. Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE DONDERDAG 25 MEI Programma 1. van 824 uur Hilversum Programma 3: 8—"ll.OcTLangenbeig; 11.50— 13.50 Könlgswusterhausen; 13.6014.20 Davon- try; 14.20—17.20 Kalundborg; 17.20—19.20 War schau; 19.20afloop Luxemburg VRIJDAG 26 MEI Programma 3: 812.20 Langenberg: 12.20 17.35 North Reg; 17.35—19.35 Brussel VI.; 19.35 afloop: Luxemburg Wijzigngen voorbehouden noemde behendigheids wedstrijd binnenkort evenwel te doen plaats vinden en dan nog op grooter schaal, waarvoor tevens de me dewerking van enkele andere sportvereeni- gingen zal worden ingeroepen. Bovendien zullen dan de wedstrijden worden gehou den op Zaterdagmiddag. KINDEREN VOORZICHTIG Dezer dagen liep een dochtertje van de farn. van N. op bloote voeten buiten, met het gevolg, dat ze in een glasscherf trapte. De verwonding bleek van dien aard, dat het meisje naar 't Acad. Ziekenhuis té Lei den moest worden gebracht. STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN II. DE SCHOOLARTSENDIENST In de raadsvergadering van 25 Januari 1932 werd de verdere behandeling van het voorstel, om niet aan te nemen het voorstel- Koole, inzake het aanstellen van een vol- amb.enaar-schoolarts naast dc vier in func tie zijnde schoolartsen, doch wel verschil lende verbeteringen aan te brengen in het geneeskundig schooltoezicht aangehouden tot een volgende vergadering. Deze aanhouding bood de gelegenheid om overeenkomstig het door den heer Van Es geopperde denkbeeld alsnog de Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheids dienst uit te noodigen haar meening te doen kennen ten aanzien van de tijdens de be raadslagingen ingediende amendementen- Donders. Volledigheidshalve stelden B. en W. ook het tijdens die beraadslagingen in gediende voorstel-Vos, om het geneeskun dig schooltoezicht op te dragen aan een vol- ambtenaar schoolartsen, ter fine van ad vies in handen van cLie commissie. De commissie heeft nu haar meening om trent het ingediende voorstel en de amen dementen neergelegd in een tweetal rap porten. In haar rapport van 7 Maart 1932 advi seert zij tot niet-aanneming van het voor- etel-Vos. Het komt ook B. en W. voor, dat het vrij wel overbodig is de argumenten die voor de aanstelling van een vol-ambtenaar-school- arts zijn te berde gebracht, thans opnieuw te gaan bestrijden. IDe amendementen van den heer Donders wrerpen kort samengevat de volgende vra gen op: Zal het geneeskundig onderzoek zijn gron dig of niet grondig? Zal het onderzoek zoo intensief moeten zijn, dat 'het kind zich moet ontkleeden, oi eal het zich uitstrekken tot de niet-bedekte lichaamsdeelen Men zou ook kunnen zeggen: Moet het onderzoek van het eene kind zooveel doenlijk een waarborg zijn voor de gezondheid van de andere kinderen, ot moet het bovendien zijn een onderzoeken, een opsporen van kwalen en gebreken, in het belang van het kind zelf. De Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheddsdienst heeft deze vragen over wogen en zij heeft ze niet definitief willen beantwoorden alvorens bekend te zijn èn met de financieele gevolgen die aan liei grondig onderzoek verbonden zullen zijn èn met 'het oordeel van hen die in deze tot oordeelen bevoegd zdjn, nl. van heil wier advies is ingewonnen omtrent het bovenver melde voorstel van den Directeur tot reorga- mistatie van het geneeskundig schooltoezicht Omtrent de kosten aan 't meerdere werk Verbonden, kunnen B. en W. kort zijn. De schoolartsen verwachten een verhoo ging van bezoldiging van f 1000 per jaar, de desbetreffende begroo tings post zou derhal v« met f 6000 worden verhoogd. Of men hiermede zal kunnen volstaan meenen B. en W. te moeten betwijfelen. Immers de vier schoolartsen wenschen het bedoelde grondig onderzoek te doen geschic den op Woensdag en Zaterdag beide dagen des namiddags. Het komt oils voor dat de hulp van 2 schoolverpleegsters bij het werk yan 4 geneesheeren onvoldoende zal zijn. Ten slotte zal vrij zeker een uitbreiding moeten plaats hebben van de thans aan wezige hulpmiddelen. Dit voor zooveel de financieele zijde van de amendementen betreft. Ten opzichte van de vraag of een grondig onderzoek zal behooren plaats te hebben van alle nieuw ter school komende leerlin gen, van alle leerlingen van het vierde leer jaar en van alle leerlingen vam het laatste leerjaar het volgende: Uit het ongesteld onderzoek blijkt, dat de besturen van alle bijzondere scholen, op een enkele uitzondering na, tegen dit onderzoeic Zijn; evenzoo de Inspecteur van het Lager Onderwijs en de Gezondheidscommissie. Oox de Commissie voor het Onderwijs verklaart zich in haar meerderheid er tegen, doch geeft tevens in overweging, om mocht men den weg van de amendementen-Donders in slaan, de verordening aldus te redigeeron, dat de besturen van de 'bijzondere scholen het recht verkrijgen een keus (te doen uit het onderzoek zooals het nu plaats heeft, en dat door den heer Donders bedoeld. En ten slotte kan de Plaatselijke School commissie zich slechts dan met het amen dement-Donders vereenigen, indien aan de ouders de vrijheid wordt gelaten, hun kin deren door hun eigen geneesheer te doen onderzoeken. Is het getal voorstanders van het bedoeld onderzoek hier miet groot, hij de hoofden van scholen en het onderwijzend personeel is dat getal niet veel grooter. Van de hoofden en het personeel is dat getal niet veel grooter. Van de 'hoofden en het personeel van 24 openbare scholen ontvingen B. en VV. toch slechts 4 antwoorden ten gunste van het bedoeld onderzoek, 4 anderen verklaarden zich er slechts onder zekere voorwaarden voor, terwijl de overige er afwijzend tegen- ove bleken te staan. Immers de voorstanders, behoorende tot het personeel van 10 scholen, wenschen het onderzoek buiten de school en buiten de schooluren. Zij wenschen dus niet het on derzoek in de school, zooals de bedoeling is, ook zelfs van den heer Donders, die het onderzoek slechts bij uitzondering op een andere plaats wil doen geschieden, zij wen schen het schoolspreekuur waartegen zeer nadrukkelijk werd gewaarschuwd in het voorstel van 3 December 1931. Na bestudeering van deze antwoorden adviseert de Commissie voor den Genees kundigen- en Gezondheidsdienst om de amendementen-Donders niet aan te nemen en B. en W. kunnen zich met haar advies geheel vereenigen. Afwijzend staan B. en W. ook ten opzich te van het voorstel van den heer Knuttei (comm.), waarbij B. en W. worden opge dragen een regeling te ontwerpen voor een tandheelkundigen dienst ten behoeve der leerlingen van de lagere scholen. Hoezeer men van inzicht kan verschillen omtrent de voorgestelde intensiviteit van het toeziohi op de scholen, algemeen is men toch van meening, dat het toezicht moet blijven, ter wijl het voorstel van den heer Knuttel be oogt het instellen van een tandheelkundi gen dienst ten behoeve van de schoolkinde ren en daanmede dus komt op het terrein van de behandeling. Tot het doen van de zen stap is het college niet te bewegen. Ver der zijn er ook financieele bezwaren. B. en W. stellen ten slotte voor het voor stel van den heer Knuttel niet aan te ne men. Het oorspronkelijke voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende het geneeskundig toezicht op de openbare en bijzondere lagere scholen, bewaarscholen en dergelijke inrichtingen komt' in de ver gadering van a.s. Maandag opnieuw in be handeling. VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. D. Poe- 1 gj, om icrgunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Pieterskerkhof No 16. Sectie G No. 1182; b. C. Hoogeveeu, om vergunning tot het oprichten van een brood-, koek- en banketbakkerij in het per ceel Groenesteeg No. 40, Sectie I No. 2605; c. de firma Johan Parmentier, om vergun ning tot het oprichten van een saiet- en kousenfaibriek in het perceel Schelpenkade No. 6, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M Nis 4395, 4369, 3S60 en 4111; d. P. Corba. om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in liet perceel Mare Nis 9fi-9fia. Se.ctie H No. 1085, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester VAN STRYEN. Secretaris Leiden, 2. Mei 1933. PAARDENMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van dit jaar de paarden markt in deze gemeente zal worden gehou den op den eersten Woensdag van de maanden Juni en September en dat voor ieder ter markt aangevoerd paard of hit f 0 50 en Toor ieder veulen, muilezel of eze' f 0.30 aan marktgeld verschuldigd is. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester VAN STRYEN, Secretaris Ledden-, 24 Mei 1933. OPHALEN VAN HUISVUIL. De Directeur van den Gemeentereinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter algemeene kennis, dat, in verband met den Hemel vaartsdag het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Donderdag worden bediend, nu zal plaats vinden op Zaterdag d.a.v. Bewoners van- die perceelen worden der halve verzocht Vrijdag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 24 Mei 1933. KASGELDLEENING 13 Februari j.l. werden B. en W. gemach tigd, om gedurende het tweede kwartaal 1933, met inbegrip van het in rekening-cou rant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten op te nemen bedrag, kasgela- leeningen aan te gaan tot een maximum van f 1.000.000,—. Hoewel tot dusver geen kasgeldleening behoefde te worden aangegaan en ook geen gelden in rekening-courant zijn opgenomen, komt het B. en W., in verbind met de gt- derende het derde kwartaal te doene beta lingen voor rente en aflossingen van geld- leeningen, ondersteuning van werkloozen. enz., gewenscht voor, in dat tijdvak tot ver sterking van de kasmiddelen voor den ge wonen dienst te kunnen overgaan. Evenals over het 2e kwartaal kan ook o\^r het 3e kwartaal het maximaal bedrag der kasgeldleeningen op f 1.000.000 worden vastgesteld. VEREEN. VAN CHR. TECHNICI JAARVERGADERING. De afd. Leidem van de Ned. Vereen, van Chr. Technici kwam in jaarvergadering bij een dm geibouw Patrimonium. De voorzitter, de heer D. Hendriks, sprak een openingswoord, waarin hij er op wees, dat alhoewel de laatste 'paar weken enkele leden afgevoerd moesten worden, het werk tot nog toe langzaam excelsior was gegaan en hoe er door intensieven arbeid der leden nog uitbreiding aan te geven was. De notulen alsmede de verslagen van secretaris en penningmeester werden onjver- anderd goedgekeurd. Door een sober beheer der financiën ble ven de uitgaven ver beneden het geraamde Besloten werd in de begrooting dezelfde cijfers te handhaven als voor 1932 waren vastgesteld. In ziin jaarverslag legde de secretaris, de heer Hooidonk, sterk den nadruk op da resultaten welke er bij enkele acties voor de leden bereikt waren. Nadat de beschrij vingsbrief voor de alg. vergadering was behancteld en als afgevaardigden waren aan gewezen de heeren Hendriks en Koekkoek, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De voorz. werd bij acclamatie herkozen, de heer v. d. Reyden bij schriftelijke stem ming. In de plaats van den aftredenden penningmeester, de heer Wiggeliinikhuizen, werd gekozen de heer Koekkoek. Nadat een konje koffie gepresenteerd was, kreeg de heer Bakkers gelegenheid omzijn inleiding over „Kerkbouw" te houden. Na een kort historisch overzicht gegeven te hebben, ging spreker d'eper in on de vormgeving van onze huidige Protestant- sche keiken. Hoewel men oudtijds tegen over deze kwestie vrijwel onverschillig stond blijkt er den laatsten tijd een kentering in te treden. Zeer uibvoerig behandelt spreker de eischen welke z.i aan een kerkgebouw met het oog op de functie ervan te stellen zija Het zeer interessante betoog lokte nog een uitvoerige discussie uit, waarna de ver gadering met dankgebed door den beer v. Hooidonk werd gesloten. VOETBALVELDEN In het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van eenige per ceelen welland in -den Stadspolder tot voet balvelden, merkten B. en W. nog op, dat de uitgifte van de terreinen aanhangig zou worden gemaakti IDe voelbalvereeniginig „Fides Pacta" is gegadigde voor de huur van de twee voet balvelden, gelegen langs de spoorlijn Lei den'Hoofddorp en de Zijl, groot 1.76.00 H.A. en de speeltuinvereeniging „Oosterkwar tier" voor de 'huur van het derde langs die spoorlijn gelegen terrein, groot 1.00.40 H.A. Beide vereenigingen willen de velden huren voor den tijd van drie jaren, tegen een huurprijs van f 150.per H.A. en per jaar. Het vierde voetbalveld ware met een daarop van gemeentewege te plaatsen kleed huisje kosteloos ingebruik te geven aam het Leidsch Crisis-Comité (Subcommissie Ont wikkeling en Ontspanning) voor bespeling door werkloozen; LUCHTPOST VOOR NED. INDIfi De directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat in afwijking van de einidB kort bestaande regeling dat voor ver zending per luchtpost naar Ned Ooet-Indië lot 2.40 uur in den nacht van Woensdag op Condieidag aan het hoofdkantoor en tot 22 uur Woensdags in de bij bussen gelegenheid bestaat etiuikken ter poet te bezorgen, daip tijdstippen gewijaigd worden ahecn vcor c-n a.s. vliegtocht op 25 dezer. Op 24 dezer ml. wordt voor de hidht.poet aan het hoofdkantoor te 22 uur, en de bij bussen te 18 uur voor het la atet gelicht CHR. HIST. JONGERENGROEP REDE Dr. VAN RHIJN. Gisteravond heeft mr. dr. A. A. van Rhijn voor de Chr. Hist Jongerengroep in Ge bouw Prediker een lezing gehouden over: „Gezag en Vrijheid". Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer D. Hendriks, was het woord aan dr. Van Rhijn. Rede dr. Van Rhijn. Op bijna ieder terrein in staat en maat schappij is thans een crisis waar te nemen. Wij moeten ons opnieuw oriënteeren. Dat geldt ook voor het vraagstuk van Gezag en Vrijheid. Er zijn meerdere verschijnselen, die erop wijzen, dat nog steeds gezagsaanranding plaats vindt Men denke aan de nog steeds niet bedwongen huurstakingen en aan de terreur, waarmede de leden der christelijke visscherijorganisatie te IJmuiden worden bedreigd. Reeds de Spreukendichter erkent do noodzakelijkheid van gezag als hij zegt: waar geen bestuurder is, gaat een volk te gronde. Naar de meeninig van den Christen, die overtuigd is van de groote macht van het kwaad in de wereld, zal het gezag de zonde moeten beteugelen. Laat de Overheid dit na, dan grijpt een der onderdanen naar het bewind. Mussolini zou zeker niet zoo gemakkelijk een dictatuur hebben geves tigd, indien Italië bij zijn optreden niet don chaos nabij was geweest, In een tijd als wij thans beleven is hei gewenscht zich opnieuw te bezinnen op den grond van het Overheidsgezag. Vooropmoet worden gesteld dat het bestaan der Over heid aan menschelijke willekeur is onttrok ken. De Overheid is geen menschelijke, maar een goddelijke instelling. Zij ontleent niet haar gezag aan het volk, maar aan God. De Overheid is dus niet lasthebber van het volk, uitvoerder van den volkswil. Zij heeft een eigen recht, een eigen taak en een eigen verantwoordelijkheid. Wat de vrijheid betreft, moet worden op gemerkt, dat gezag en vrijheid geen tegen stellingen zijn. Het gaat niet om zoo weinig mogelijk gezag en zoo veel mogelijk vrij heid, gelijk de heer C. A. Elout in „Onze Staatkundige Partijen" schreef. Gezag en vrijheid zijn geen tegenstellingen. Zij vullen veeleer elkaar aan, vormen een twee-een heid. Uit de geschiedenis blijkt dat de vrijheid met moeite werd veroverd. In Griekenland is de staat alles, de burger niets. De Romei nen eischten van hun burgers zelfs, dat den keizer goddelijke eer werd bewezen. Het Christendom daarentegen heeft de gedachte verdedigd, dat er moet zijn een vrije sfeer tusschen God en mensch. Deze vrijheid leidt evenwel niet tot bandeloosheid. Want de Christen gaat niet uit gelijk huma nisme en liberalisme doen van den mensch zonder meer, maar van den mensch, gebonden aan God. Dit maakt don Christen tot solidarist, tot gemeenschapsmensch. Hij weet, dat God alle menschen als kinderen van één Vader heeft geschapen. Wie aldus èn gezag èn vrijheid zijn plaats ge<"A moet de dictatuur verwerpen. De dic tatuur verdedigt verkeerde zedelijke waar den: macht en geweld in plaats van gerech tigheid en liefde. In Duitschland willen nationaal-socialisten het Evangelie van de gedachten van liefde en barmhartigheid „zuiveren". Bovendien vernietigt de dicta tuur de zelfstandige staatkundige belang- stellino van het volk, die juist moet worden opgewekt. Bij een dictatuur mogen de on derdanen nog slechts de papagaai van den dictator zijn. Voorts vergroot de dictatuur de kans op revolutie omdat er geen volks vertegenwoordiging is, waar de spanningen onder het volk op critieke oogenblikken kunnen worden afgereageerd. Tenslotte be denke men hoe gevaarlijk het is het wel en wee van een geheel volk toe te vertrouwen aan één mensch, „geneigd tot alle kwaad", zonder dat er een volksvertegenwoordiging is, die als controleerend orgaan, uitingen van machtswellust, heerschzucht enz. van den dictator kan tegen gaan. Uit het bovenstaande volgen enkele con clusies voor de practische politiek van he den. Het accent moet thans meer vallen op het gezag dan op de vrijheid. Als het schip in nood is, kan de kapitein den opvarenden niet die vrijheid gunnen, welke hij hun an ders kan toestaan; alleen een sterk gezag kan dan het schip in behouden haven bren gen. Dat geldt thans ook voor het in nood verkeerende Nederlandsche schip van staat Tal van bepalingen in de wetgeving, die teri doel hebben handhaving der openbare orde, die waken tegen opruiing en beleedi- ging van het gezag enz., moeten daarom thans ruimer worden geïnterpreteerd dan in normale tijden. Vooral van de organen der Overheid mag bijzondere medewerking worden verlangd, omdat thans niets be denkelijker is dan een gezag, dat in zich zelf verdeeld is. Zij, die zich vrijwillig in overheidsdienst hebben begeven, moeten be grijpen, dat een anti-nationale actie thans zelfmoord der natie beteekent Wie dit als overheidsambtenaar niet vermag in te zien, zal niet langer in dien dienst kunnen wor den gehandhaafd. Een uitvoerige discussie volgde op dit referaat. SERIEWEDSTRIJDEN C. G. W. Gisteravond werd op bet L.B.C.terrein de eenste wedstrijd gespeeld van de serie-wed strijden van die CGW (Christelijk geongand- 6eerde vvenkHoozen) t/uesdben CKVA en Cro- nesteyn I. Deze wedstrijd wend door die militairen met 61 gewonnen. Hedienavonid te 7 uur speelt CGW I tegen BNL op bet Cre-niesteyn-terreim. Vrijdagavond wordt de derde gelbouden te 7.30 uur op het Sportunan-tenrenm tus- eohen NRM en ESDO to Den Haag. De wed strijden wonden geleiden door den heer J. HiiMebramid. HET ZENDINGSFEEST OP OUD-POELGEEST Men verzoekt ons mede te doelen, dat zoowel zendeling Van Hasselt als Ds Bouw man door ongesteldheid verhinderd zijn te spreken op bet Zendiingsfeest, dat Donder dag op Oud-Poelgeest zal worden gehouden. In bun plaats zuillen optreden Zendeling Grondel, van Ndeuw-Guinea, en Ds Broek stra, Geref predikant te Rijneburg. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting „De Zijl" 9 uur 17y2 gr. C. Zweminrichting H. Rijndijk 9 u. 19 gT. C. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A v Vonderen—van Haasterer. a J den HartogFönenbuik d. OVERLEDEN: F G Mourits ra 44 j; J v Mill jm 47 J.; A Moelikor m 63 j. KINDERKOOR „EX ANIMO" VIJFDE UTVOERING IN DE STADS GEHOORZAAL De heer H. W. de Wolff, directeur van „E.x Animo", werkt systematisch. Reeds van af het tijdstip af dat „Ex Animo" een kin derkoor aan zich verbond, hebben we dit streven geprezen en meerdere malen laten uitkomen welk een geluk voor Leiden we het achten, dat een drie a vierhonderd tal kinderen buiten de scholen om, waar het zangor^'erwijs vaak zeer gebrekkig is, regel matig goed zangonderwijs krijgen. Daarover willen we het nu verder niet hebben. Doch de heer De Wolff heeft met zijn arbeid an dere bedoelingen. Er is in de eerste plaats een kleuterkoortje, er is een groot koor van grootere kinderen, en we hoorden gis teravond ook een flink koor van nog weer grootere meisjes, we zouden populair kun nen zeggen: van d-ie halfwasjes, die geen kind meer zijn, doch evenmin volwassen zijn, zoo tusschen servet en tafellaken in. Nog een paar jaren, en deze worden opge nomen in het Gemengd Koor van „Ex Animo". Zoodra deze meisjes tusschen de sopranen en alten van het Gemengd Koor worden op genomen, bezitten ze reeds een belangrijke scholing, hebben ze een muzikaal begrip, dat veelal bij mieuwejeden van een koor anclers langzaam moet groeien. Zoo wordt dus voor het Gemengd Koor een stevige ba sis gevormd, en zal „Ex Animo" op den duur naar het peil der beste groote vereenigin gen worden opgestuwd. En daaraan wordt zeer hard gewerkt, waarvan de voortreffe lijke uitvoering van het Oratorium „Neder land en Oranje" in de Hooglandsche kerk, die nog versch in 't geheugen ligt, het over tuigend bewijs heeft geleverd. Wij volgen dien opgang van „Ex Animo" met warme belangstelling en groote waar deering. Wat in de uitvoering van het kinderkoor, dat het podium geheel vulde en zelfs heel dicht bezette, zoodat er weinigen hadden bij gekund, het eerst weer t-rof, was de prach tige discipline. Groote menschen, die aan koorzang medewerken hebben reeds uit zich zelf begrip van discipline. Zij weten, kunnen althans weten, die samenwerken tot één doel, van dezelfde gedachte behooren te zijn vervuld. Kinderen moet dit begrip worden bijgebracht en de energieke wil van den dirigent moet zorgen, „dat ze niets te vertellen hebben" als hij er voor staat. In dat opzicht hebben we allen eerbied voor d-en 'heer De Wolff. Dat is ook de oorzaak van de krachtig gemasqueerde rhythm-iek, het onvoorwaardelijk allen tegelijk aanpak ken. Daardoor krijgt tevens het zuiver en flink uitspreken der woorden zijn beteeke- nis. De heer De Wolff heeft alles s'.evig In de hand; daardoor krijgen rhythmische en dynamische accenten hun volle beteekenis. De heer De Wolff had voor dezen avond weer oen rijk en afwisselend programma samengesteld, dat niet te lang was. We zullen niet alle aardige zangnum mers opnoemen, doch alleen enkele indruk ken geven. 1-Iet kleuterkoortje trad drie maal op met eenige aardige kinderlijke, meest geestige liedjes, ten deele door dien heer De Wolf! getoonzet; die weer blijk gaven van mooie rhythmische en melodische vondsten. Wat in het kleuterkoortje steeds weer treft Is het eenigszins onzekere, het eenigszins wei felende van de stemmetjes nog, wat juist aan dezen zang zoo'n eigenaardige bekoring geeft. Van dit gemis aan stabiliteit der stem, dat men nu eenmaal bij alle kleine kinae ren aantreft, al zingen ze nog zoo zuiver, weet de heer De Wolff als componist aar dig partij te trekken. De grootere kinderen, het groote koor vormend, zijn natuurlijk veel vaster. Het klinkt hier alles even gedecideerd en gerou tineerd, de tweede stem met iets van me taal, de eerste stem iets weeker, maar toch absoluut overtuigend. Leidsche kinderen lijzen en galmen van nature, als men niet strak de teugels houdt Welnu, hier is van lijzen en galmen geen sprake. Er zit gloed en pit in dezen kinderzang. Dan hoorden we, zooais we reeds opmerk ten, het meisjeskoor, meisjes in de over gangsjaren. De stommen zijn geen kinder stemmen meer, het timbre is voller gewor den, doch het is nog niet de volle warme gloed van vrouwenstemmen. Er kan meer werk worden gemaakt van nuance en voor dracht, zooals we konden opmerken aan het zeer mooi gecomponeerd lied „Avona- klanken" van den heer De Wolff. Meit een groot kinderkoor is de stemming van zoo*n compositie eigenlijk niet te bereiken, met deze meisjes kan men er iets moois van maken, wat dan ook gebeurde. De gevaren aan het zingen vaqjneisjes van dezen leer tijd verbonden, heeu de heer De Wolff han dig vermeden. Want zooals men weet, is juist deze leeftijd erg geschikt om de stem men voor later te verknoeien. Met jongens van een jaar of 16 is er nauwelijks begin nen aan, die zijn nog minder stabiel dan kleuters wat de stem betreft. Toch kan hei met jongens ook, zooals de heer Smink ons eenige jaren geleden overtuigend heeft la- 'en hooren met de leerlingen van de Chris telijke Kweekschool. Doch het is veel moei lijker en eisebt nog meer voorzichtigheid. Het programma was in 't algemeen, deels van ernstigen, deels van luimigen aard, zoo dat do aanwezigen, die de Gehoorzaal ge heel vulden, allerlei afwisseling genoten. Het hartelijk applaus na de nummers be wees wel, hoe dankbaar men was. De avond werd geopend met het zingen van Psalm 150 vers 1 door alle aanwezigen. Na do pauze, toen het kleuterkoor een drietal aardige liedjes van den heer De Wolff had gezongen, nam namens het be stuur dr. Riemens het woord, om in een geestige toespraak den dirigenit-componist van. het Oratorium „Nederland en Oranje" een huldeblijk aan te bieden, een mooie presse-papi^r met de beeltenis van Willem van Oranje, tot blijvend aandenken, hopend, dat de heer De Wolff, de gaven door Goo hem gegeven, steeds verder mocht ontwik kelen tot heil der vaderlandsche muziek en van „Ex Animo" in 't bijzonder. Hierna werd door alle aanwezigen staan de een krachtig ,,Wilhemus" gezongen. Nog deed dr. Riemens voorlezing van een ondertrouw-bericht van mej. M. Schroot, die ook dezen avond als vroeger, op den vleu gel op voortreffelijke wijze den zang had begeleid. Een algemeene hulde en een bloemstuk van het koor, vielen de bruid ten deel. Na het beëindigen van het programma ging dr. Riemens voor in dankgebed. (Ongecorrigeerd) VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN VREEMDELINGENVERKEER DE JAARVERGADERING. Onder leiding van den heer N. C. F. van Ginlkel is gisteravond in het café-restau rant „In den Vergulden Turk" de algemeene ledenvergadering gehouden van de afdee- ling Leiden van de Vereen, tot- Bevordering van Vreemdelingenverkeer. Na het ope ningswoord van lein voorzitter werden de notulen van de vorige vergadering, voorge lezen door den secretaris, Jen heer E. W. Wichers Rollandet, onverouderd goedge keurd. Blijkens het verslag van den pen Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN HERDENKINGS- EN FEESTDAG MARTH A-STICHTIN G Op eenvoudige en hartelijke wijze werd Dinsdag herdacht hoe voor vijftig jaar de Martlia-Stichting is ontstaan. Een goede gedachte van het bestuur deze vestiging voor vijftig jaar te herdenken in den vorm van een herdenkings- en feestdag, en daartoe uit te noodigen velen uit onze ge meente en daarbuiten. Niet weinig heeft het schoone zomerweer bijgedragen tot het welslagen van dezen dag. Te wandelen in de tuin van Rijn stroom was gisteravond een genot, waarbij de Chr. muziekvereeniging „Arti et Reli- gioni" onder leiding van haar directeur de heer Smolders zorgde voor muziek. De dag wed aangevangen met een ope- nings-samonkomst. Onder de aanwezigen zagen we o.a. ds. J. L. de Heer, van Rotterdam, voorzitter van het bestuur; de heer W. H. van Eeghen van Amsterdam, penningmeester; jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, van Den Haag; mr. W. L. F. baron Prisse, van Ginneken; de heer Van Staveren, oud-bestuurslid: de architec ten van de gebouwen der Stichting, Gebr. Van Niekerken; ds. Tromp, van Zandvoort en anderen. Na de opening door den voorzititer van het bestuur, ds. De Heer, werd de feestrede uitgesproken door ds. Tromp, van Zand voort, die een historisch overzicht gaf en bij alles tot hoofdinhoud had: „De Heer zal voorzien". Onder leiding va^ den heer J. Tuinman, zongen bijzonder schoon de kinderen van de hoogste klassen der «chool twee keer en kele liederen. Niet minder schoon gaven de fluitisten onder leiding van den heer W. M. Offringa enkele nummers ten beste. Het slotwoord van deze bijeenkomst werd gesproken door ds. A. W. Voors, die met dank gewaagde van het verleden en ook opwekte tot het koopen van de artikelen die op den bazaar verkrijgbaar waren. Terstond heerschte een gezellige drukte bij de verschillende stands va<n den ba zaar. Wat hebben personeel en verpleegden veel, zeer veel gemaakt voor dit doel, ge maakt maar ook gekweekt, daar de afdee- lingen planten niet de minste was. Druk gebruik werd gemaakt van de sjoelbak en ook de thee- en koffieverzorgsters hadden druk werk. De heer Den Hertog zorgde voor muziek en een strijkje. Het geheel was zeer gezellig, terwijl er goede zaken ge daan zijn. Nu moet U niet denken, dat al les duur was. Duur zeker niet, de prijzen waren onder ieders bereik en dat werd ge waardeerd. Voor hen die lust hadden kon den een vroolijk uurtje hebben in de tee kenzaal, waar gastheer was humorist Nol- Deze eenvoudige herdenkingsdag is voor de bewoners ook geweest een feestdag, als we alleen maar vermelden, dat in de mid daguren de kinderen onder leiding vam het personeel echt feest hebben gevierd. Een dag waarop het bestuur en directie als goed geslaagd kan terugzien en die niet weinig ook de band van Stichting en plaats genooten heeft versterkt. RIJNKADE Van gemeentewege werd heden aange vangen met het amoveeren van de kleine huisjes aan de Rijnkade, wat zeker een verbetering genoemd kan worden. MOTORSPORT Hoewel reeds bereids de toestemming van B. en W. was bekomen, kan wegens ter rein-moeilijkheden de tegen heden (Woens dagavond) aangekondigde behendigheids wedstrijden ten bate van het plaatselijk Crisis-Comité, niet doorgaan. Wel zal heden avond een propagandatocht door onze ge meente worden gehouden. Startplaats 7.15 uur Kerkplein Julianastraat. Het ligt thans in de bedoeling van het bestuur om ge- IN DE SLOOT In een weiland achter de spoorlijn speel de de elfjarige v. H. uit de Visscherstraat. Het baasje maakte blijkbaar wat al te dolle sprongen want gillende verdween hij op z«- ker moment in een sloot, waaruit de in de nabijheid zijnde V. hem gelukkig spoedig redden mocht. AANRIJDING Door het te klein nemen der bocht Julia nastraat—Bruggestraat botste een landbou wer met paard en kar tegen een luxe auto die uit de richting Utrecht kwam. Een zij ruit werd van de auto vernield, waardoor 't paard eenige verwondingen bekwam. De schade zal waarschijnlijk onderling worden geregeld. HILLEGOM SCHOOLARTSENDIENST IN DE BLOEM. BOLLENSTREEK In het jaarverslag over 1932 van den Dis- trictsschoolartsendienst „Hillegom en Omstre- ken" wordt door den schoolarts C. R. Zyer- veld een uitgebreid overzicht gegeven van de ontwikkeling van het geneeskundig schooltoe zicht in dat jaar. Over deze ontwikkeling, die zeer geleidelijk gaat, betuigt de schoolarts zyne tevredenheid. De nadruk wordt gelegd op de goede samenwerking met de hoofden van scholen, de behandelende artsen, en niet het minst met de ouders. Uit het verslag blijkt, dat aan den oproep om by het ondfzoek aan wezig te zijn. gemiddeld 93 pet. der ouders (moeders) voldoen. Op de Bewaarscholen is dat cijfer zelfs 98 pet. Hieraan hecht de schoolarts groote waarde, omdat dan het on derzoek het beste tot zijn recht komt. Het cijfer dergenen, die werkelijk principieel be zwaar tegen het onderzoek hebben, bereikt nog niet de 1 pet. Daar het toezicht zich uitstrekt over 49 scholen, met een bevolking van 8700 kinde ren, bly'kt het onmogelijk om deze eerste jaren ook de middelste klassen der 'L. S. sy stematisch te onderzoeken. Het werk wordt van onderen af opgebouwd, en zoo worden in hoofdzaak telken jare geheel onderzocht een groep bewaarscholen-kinderen en de eerste klasse der lagere school, opdat deze later regelmatig vervolgd zullen kunnen worden. Daarnaast zyn ook onderzocht de kinderen der 7e klasse en twee klassen der M.U.L.O.- scholen, hetgeen opgevat moet worden als een eind-onderzoek. Uit de daartusschen gelegen klassen worden ook eenige honderden kinde ren geheel onderzocht, en andere (cir^a 1000) nagezien op bepaalde afwijkingen. Van al deze kinderen werden er 511 naar den huisarts verwezen. Aan het verslag zyn toegevoegd eenige tabellen, waarin de talrijke afwijkingen, die gevonden werden, zijn genoteerd. Zoo blijken o.a. van de jongere kinderen 10 pet. en van de oudere 17 pet. afwijkingen aan de gezichts scherpte te hebben. Het aantal kinderen, dat ingeënt op school komt, neemt snel af. Op de le klasse L. S. was dit getal 44 pet., op de Bewaarschool 25 pet. (In 1931 waren deze cijfers resp. 64pet. en 28 pet.). Het aantal achterlijke kinderen is vrij groot. Uit Sassenheim en Hillegom bezoeken eenige de dagschool voor Buitengewoon L. O. te Leiden en te Haarlem. De kwestie van het vervoer van deze kinderen van en naar de stad is de moeilijkste en is in Sassenheim door het Groene Kruis zeer goed opgelost. Over favus, dat nog al eens voor blijkt te komen, alsmede over de bestrijding van andere be smettelijke ziekten wordt uitvoerig bericht. Een ontwerp voor een nieuwe verordening op de besmettelijke ziekten, uniform voor liet geheele district, is door den schoolarts aan de commissie van beheer aangeboden, en is in studie. Op den hygiënischen toestand der school gebouwen, welke alle met name worden ge noemd, blijkt wel het een en ander op te merken. Aan het einde van het verslag wordt ge constateerd, dat de bevolking alreeds ver trouwd begint te geraken met het genees kundig schooltoezicht. Zend mij gratis tot 1 Juni en noteer mij als abonné Aan de Administratie Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 1 23, Leiden U leunt als abonné op ons blad Inschrijven de volgende persoon(onen) voor minstens één jaar. Zij ontvangen dus ons blad tot 1 Juni gratis. 1. Naam kwartaal week Adres - 2. Naam kwartaal Adres Doorhalen wat niet verlangd wordt. A^nbrenger(ster) Naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6