SPLENDICOL AKKER.CACHETS mmm WOENSDAG 24 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Gescheiden en toch één (Hemelvaartsdag) Het Christendom is de leer, die het ongelooflijke geloofwaardig maakt en de mogelijkheid van het onmogelijke veronderstelt. Jezus zelf gaf daarvan een sprekend voorbeeld. Hy sprak het uit, dat een kemel lichter kan gaan door het oog van een naald, dan een ryke door de hemelpoort. Waarop de discipelen zeer begrijpelijk repliceerden, dat dan geen rijke zou kunnen ingaan in het konink rijk der hemelen. Want voor die moge lij kheid liet de beeldspraak van Jezus, zelfs al parabel genomen, niet de min ste ruimte. Echter, tegen 't menschelijk onmoge lijke plaatste de Heiland onmiddellijk het wonder van het EvangelieBy God zyn alle dingen mogelijk. Daarom ook stelt elke hoogtijdag in de cyclus der Christelijke feesten u voor het ongedachte en onverwachte; voor de verrassing van het Christen dom. Zelfs in de natuurlijke afschaduwing komt dat uit. En zjj, die nimmer Schriftuur openen om te speuren naar het wonder der genade, erkennen in de gang der natuur het wonder der schep ping. Zjj vullen hun Paaschfeest met de opstanding in de natuur: hoe uit de doode stronk nieuw leven bot en op de dorre weide een rijke bloemenweelde tusschen groenend gras. En, mocht in den beginne van het seizoen de koesterende warmte ontbre ken, dan zien we allen uit naar de ver rassing, dat plotseling het weer om slaat en de gure noordenwind verdron gen wordt door de zachte zuiderzefier. Evenwel, zoo ver de schaduw staat van de werkelijkheid, zoo groot is de afstand tusschen de Christelijke fees ten in de natuur en hun geestelijke in houd. By Hemelvaartsdag komt dat wel in 't bizonder uit. Eigenlijk weet de we reld daar geen raad mee. Er is geen kribbe, als met Kerstmis; geen ontlui kende bloem als met Paschen; geen feest der vernieuwing, als met Pinkste ren. Al is het geheel ten onrechte, maar de wereld ziet kans om bij de andere feesten den mensch zelf voorop te schuivendoch met Hemelvaart gaat dat heelemaal niet. En daarom werd het een uitgaansdag zonder meer. O ja, er is tegenwoordig ook veel religieus besefer is waardeering voor tien grooten leermeester van Nazareth; maar wat zegt dezulken zijn Hemel vaart? Hij was by zyn discipelen; hy leerde en bemoedigde hen; zy waren verheugd in zijn nabijheid te mogen verkeeren ennu laat hy hen alleen. Had men dat van een leermeester en voorganger kunnen verwachten? Neen, de Hemelvaartsdag kan niet tot ons spreken, als we het wonder van het Evangelie niet aanvaarden. Dan heeft dat heilsfeit niets tot ons te zeg gen. De Hemelvaart vraagt heel veel geloof van ons: het geloof aan het on gelooflijke: gescheiden en toch één. Neen, meer, gescheiden en daarom één! Het is u nut, dat ik heenga. Wonder van genade. Waarop Maria Magdalena reeds in de hof was voorbe reid, toen zij Jezus gezocht had en Hij zich van haar liet vinden, doch onmid dellijk haar voorbereidde op een schei ding naar het lichaam. Raak mij niet aan, om my vast te houden, want Ik vaar op tot den Vader. En ondanks dat: geen bedroefde, maar een juichende vrouw, die jube lend by de discipelen kwam. Eveneens straks, toen Jezus voor het oog der jongeren was opgevaren, geen treuren- achterblyvenden, doch mannen des geloofs, die met groote blijdschap den heuvel verlieten en de woelige stad op zochten met haar weedom en stryd, haar moeiten en vervolging straks. Want, gescheiden van Jezus, waren zjj juist daarom des te nauwer met Hem vereenigd. Die sterkende nabij heid was niet meer aan eenige plaats gebonden; zij vonden er evenzeer, ja des te meer troost in, wanneer ze in de kerkerpsalmen zongen, als op den heuvel der zegening. Zooals de discipelen het ervoeren, zoo werd het de ervaring van alle Christe nen door alle eeuwen heen en zoo schre ven de vervolgden het in den Heidel- berger: Jezus Christus wèl lichamelijk van ons gescheiden: Hij in den hemel en wy op de aarde; doch naar Zijn god delijkheid, majesteit, genade en geest wijkt Hij nimmermeer van ons; Hij is ons nabij in dit leven en opent ons straks de hemel, waar Hij binnen ging. In de zorgen van het dagelijksch leven, die elke dag nieuw zijn, is deze prediking van het ongedachte en onge looflijke, altijd op haar plaats in alle eeuw en voor ieder mensch. Doch zeker in deze dagen van zorgen en nood voor zoo menigeen. Kleine menschen met beperkte blik als wij zijn, pijnigen we ons met de vraag: hoe zal het zijn in de dagen dei- generatie, welke op ons volgt; terwijl we toch immer ervaren, dat elke dag genoeg heeft aan zyn eigen kwaad. En we denken te weinig aan het wonder van Hemelvaart: Jezus van ons ge scheiden en juist daarom zóó nauw met ons vereenigd, dat Hy niet alleen weet, hoe wy vele dingen noodig hebben, maar ook immer gereed staat om kracht naar kruis te geven. Onder crisiszorgen gaan wy allen min of meer gebukt. Sommigen kunnen de zware last van tegenslag en werk loosheid nauwlijks dragen; anderen be- hooren te danken voor veel overgeble ven zegen en zijn deswege verplicht om te doen, wat mogelijk is. In de solidari teit van het lijden zullen we ten slotte verstaan, dat als één lid lijdt, alle leden lijden. Ook daarom hebbén we Hemelvaarts- zegen noodig. Want die geeft rijke ver troosting. De opgang hemelwaarts ver zekert ons, dat Jezus de grootste crisis der wereld heeft opgelost; wat bij men schen onmogelijk was, bleek mogelijk bij God en door den Middelaar: het contact tusschen een heilig God en een zondig mensch en een verdorven wereld weer hersteld; Jezus hemelvaart be wijst dat contact, maar onderhoudt het ook. Hij ging, doch om te blijven by de Zijnen, om met hen te zyn in de crisis van lijden en tegenspoed en om een maal de volmaakte oplossing daarvan te brengen in hun verheerlijking mèt Hem. Heeft U iets gebroken? Splendicol kon U helpen, en goedl lijmt olies wat gebroken is met Splendicol. Het is don weer juist zoo ols voorheen en U kunt hef weer op dezelfde wijze gebruiken want Splendicol lijmt hecht en is bestand tegen vuur en water, 6i| Drogisterijen enz gr tube 35ct.,kl. tube20ct. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit z(Jn herbenoemd tot bur&e neester van Amsterdam dr W de Vlugt; vai ïroek op LangendUk P. Slot; van Laren (N.-H. hr H L M van Nispen tot Sevenaer; van Hal EEN ORANJENUMMER VAN „DE BANIER" VOOR NED.-INDIF Het nummer van 20 April van het Chr- Algemeen Weekblad voor Ned. Indië, op bijzonder papier gedrukt, is een prachtig Oranjenummer geworden. In origineele ar tikelen van de redactie en van medewer kers wordt gehandeld over den Prins, de Edelen en onze Koningin terwijl zeer merk waardige bijdragen zijn geleverd over het Wilhelmus. Als inlegvel ontvingen de abonné's op kunstdrukpapier het kostelijke Wilhel mus„onze ontroerend schoone, nationa le psalm, een monument voor Oranje, ster ker dan graniet";„van 1568 ruischt en bruist het met vollen toongalm door onze geheele geschiedenis, het is er als de mu zikale adem van. In alle wereldoorden, waar de Prinsevlag Neêrlands kleuren toont, klinkt ook het Prinselied onder de meest wisselende toestandenAls elegie van het lijdend ,als krijgsgezang van het strij dend, als dishyaambe van het triomfeerend Nederland is het „Wilhelmus van Nassou- we" een historisch volkslied zooals geen enkele andere natie er een bezit". Tusschen de artikelen geeft de redactie uitspraken van Prins Willem en van onze Koningin, waard om in een lijst gezet en aan het nageslacht overgedragen te worden. FRANSCHE ONDERSCHEIDINGEN DE K.L.M. OP DE FEESTDAGEN AAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN. De Fransche gezant, baron d'Arnauld de Vitrolles, heeft Maandag in het Legatiege bouw in Den Haag namens de Fransche re geering en naar aanleiding van de te Vin- cennes gehouden internationale koloniale tentoonstelling de versierselen van officier in de Orde van de Zwarte Ster uitgereikt aan de heeren W. Knap W.Gzn., directeur van de Arnhemsche Courant, E. A. Wolf- son, directeur van het Deventer Dagblad, Johan Koning, kolonialen redacteur van de Haagsche Courant en' J. W. Westenberg, chef van den propagandadienst van de I-Iaagsche Courant, en de versierselen van ridder in dezelfde Orde aan den heer Paul Derjeu, journalist te Amsterdam, secretaris van de Buitenlandsche Persvereeniging. met 't onmiskenbare gevoel, dat Uvr dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Dadelijk een AKKERTJE" en desnoods een uur later nog een I Verrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter vlot dan ooitl Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont CONT1NGENTEER1NG VAN ONDERKLEEDING De Staatscourant van gisteren bevat een Kon. besluit waarbij de invoer van onder- kleeding, behalve gebreide en tricotgoederen, gecontingenteerd wordt voor den tijd van 9 maanden. Het percentage is vastgesteld op 80 pet- van den gemiddelden invoer in 9 maanden in 1931 en 1932. Deze contingenteering loopt af 1 Februari 1934. Voor de uitvoeringsbesluiten zie men de Staatscourant van gisteravond, no. 100. DR. NEDERBRAGT TE BRUSSEL NEDERLANDS ECONOMISCHE POLITIEK. Dr. Neder bragt, chef van de afdee- ling Handel bij het Departement van Bui- tgnlandsche Zaken te Den Haag, heeft te Brussel een Fransche lezing gehouden over het wezen eji de ontwikkeling van de eco nomische politiek in Nederland. BINNENLANDSCH VERKEER De K.L.M. deelt mede. dat de dienst Rot terdamHaamstedeVlissingen v.v. zoowel op Hemelvaartsdag 25 Mei als op den 2den Pinksterdag 5 Juni uitgevoerd wordt De dienst AmsterdamTwenthe v.v. valt die dagen uit, terwijl de verbinding Amster dam—Groningen v.v., welke op 1 Juni as. in exploitatie zal worden genomen, ook niet op 5 Juni zal functionneeren. NEDERLANDSCH INSTITUUT VAN ACCOUNTANTS BENOEMING VAN LEDEN In de buitengewone algemeene vergade ring van het Neder], Instituut van Accoun tants, zijn tot lid van het Instituut be noemd de heeren B M. de Groot, den Haag; W M Horstink, Rotterdam; Ph Keiler, Hil- legersberg; T van der Koov, den Haag; H Kruse, Haarlem; S de Lange, Amsterdam; I-I J Lys, Amsterdam; J Öosterbaan, den Haag; J F Revalk, Amsterdam; R W Star- reveld, Amsterdam; DMA Swart, Rotter dam; M J Wouters, Batavia; II F Zant voort Rotterdam; D de Zwaan, Batavia, die het volledig diploma van het Federatief Exa men van het Nederl. Instituut van Accoun tants en de Nederl Organisatie van Accoun tants hebben behaald. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND In de gehouden «zitting der Provinciale Staten van N.-Holland werd Ged. SL gemach tigd het nog niet afgeloste gedeelte, groot f 157.341,35 van het renteloos voorschot, ver leend voor den aanleg van een stoomtram weg AlkmaarSchagen. bij staking van den dienst op het baanvak Warmenhuizen Schagen, en het opbreken van dit baanvak niet op te eischen, doch de terugbetaling te doen geschieden volgens door liet Rijk vast gestelde regelen. Na eenige discussie werd een nieuw Provinciaal Wegenreglement vastgesteld. Goedgekeurd werd de voordracht van Ged. Staten om voor f 625.000 van de N-V. Hoi- landsche Duinwatermaatschappij aan te koopen een duinterrein in de gemeenten Castricum en Heemskerk, groot 744 H A. ten behoeve van het Prov. Waterleidingbedriif, op voorwaarde, dat een in te stellen geo- hvdrologisch bodemonderzoek bevredigend resultaat oplevert. Een subsidie van ten hoogste f 16.800 werd verleend voor de restauratie van den toren en de vensters van de Groote Kerk te Edam. Ged. Staten werden gemachtigd ten bate van de pro\incie geldleeningen aan te gaan: a. van 437.000.voor uitkeering aan het Prov. Waterleidingbedrijf ten behoeve van den aankoop van duinterrein, voor zoover dit ten laste komt van het bedrijf; b. van f 206-000,voor aankoop van duin terrein voor zoover komende ten laste der provincie; c. van f 5193.voor uitkeering aan het Prov. Ziekenhuis „Duinenbosch" te Castri cum voor buitengewone werken. Vastgesteld werd tenslotte een tweede sup- pletoire begrooting der provinciale inkom sten en uitgaven voor den dienst 1933 op een bedrag van 1.090.386. Terwijl de renwagens over de Avusbaan snorren, staan buiten de muren ontelbare luxe-wagens van de belangstel lenden (gezien uit 'n radiomast). Rumoer binnen en buiten de grenzen. De 'politie van Tokio bedwingt opstandige arbeiders bij een relletje Oudgedienden in den feeststoet bij de Oberland feesten te Schliersee. Een felle brand heeft te Boxtel drie huizen in asch gelegd. Een dezer Traditiegetrouw kwam een deputatie uit Vlaar- A huizen was De Keulsche'Kar" dat uit de zestiende eeuw dateerde. dingen H. M. de Koningin de eerste nieuwe haringaanbieden. Een der praalwagens van den stoet, waarmede te Karlsruhe het zomerfeest werd gevierd. Leden van de Stahlhelm jeugdorganisaties in het kamp ter gelegenheid van den StaMhehndag in Lübben, Spreewald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5