Gemengd Nieuws. HUISVROUWEN VAN NEDERLAND! Radio Nieuws. JIM, DE ZOON VAN BOBBY DE LAATSTE DER TRIBUNEN WOENSDAG 24 MEI 1933 WEEKEND VAN CHR. PADVINDERS CHR. JEUGDBEWEGING MET GROOTE PERSPECTIEVEN Op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche waren van Zaterdag tot Maandag ruim hon derd leiders van padvinders bijeen tot het houden van de jaarvergadering en een week-end. Zaterdagmiddag opende de voorzitter, Ds- W. M. A. Kalkman, Ned- Herv. predi kant te Katwijk aan Zee, deze zesde jaar vergadering. Het jaarverslag van den secretaris, oübaas L. Questroo Jr., te Leiden, ver meldde wederom een toename van het aan tal groepen. Het totaal aantal groepen is thans 51, met bijna 2000 leden. Het jaarverslag van den penningmeester, Hopman Joh. J- Buitend ij k te Voorburg, gewaagde van een batig saldo van f 338,08. De aftredende 'bestuursleden de heeren Ds. W. M. A. Kalkman, D. Verho ven te Nijmegen, en S. C. Francken Deventer worden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de onvervulde vacature wordt gekozen Ds- J. Brouwer, van Veen- dam. De heeren A. Kroon te Breda en C. P. de Jongh te Middelburg worden bij ac clamatie herbenoemd. Het Bestuursvoorstel, om de naam: Vereen, de C.JJVI.V- Padvin ders in Nederland te wijzigen wordt na een langdurige bespreking met een kleine wij ziging aangenomen. De Vereen, zal dus in 't vervolg onder den naam: Vereen, van Christelijke Padvindersgroepen op den in geslagen weg blijven voortgaan. De Voorz. wijst er nog eens met nadruk op, dat deze naamsverandering geen we zensverandering insluit Te ongeveer half acht sloot Ds. VV. S. van L e e u w efcn, Ned. Herv. pred. te R'da.m en A.D.C. voor Voor trekkers in dat district, deze vergadering met dankgebed. Het Week-end. Na de gemeenschappelijke maaltijd open de Ds. Kalkman het vijfde Week-End met een kort en pittig woord. Allereerst kregen we nu een opmarsch van de Utrechtsche Groepen 9 en 10 Hopman A. M. K a a j a n, die op keurige wijze enkele Verkenningsvaardigheden toonden, welke wederom bewezen, wat on der goede leiding kan worden bereikt. Prac- tische demonstraties van reddingspietho- den en vendelzwaaien ontlokten de talrijke toeschouwers telkenmale een krachtig ap plaus. De dag werd besloten met een kampvuur, waarvan vooral het van hart tot hart gesproken woord van Ds. Van Leeu wen naar aanleiding van het tekstwoord: „Zonder Mij kunt gij niets doen" niet zal nalaten 'n blijvende indruk achter te laten. De Godsdienstoefening op Zondagmorgen werd in het prachtige bosch rond de Sil lemhoeve gehouden en stond onder leiding van Ds. J. Brouwer, pred. bij de Vrij- Evang. Gemeente te Veendam. Het onderwerp: „De groote Padwijzer en wij" naar aanleiding van Joh. 1 vs. 43b ver deelde spr. in vier punten, nl. Ie. Hoe onze Padwijzer ons aanziet; 2e. wat onze Pad- wijzer in ons ziet; 3e. het wordingsproces; en 4e. het ideaal, waar onze Padwijzer ons toe roept De namiddag werd grootendeels gevuld door twee referaten. Het eerste onderwerp: „De godsdienstige beschouwingen in het spel van het verken nen van Baden Powell" werd behandeld door Ds. W. M. A. Kalkman van Katwijk aan Zee. Het Godsdienstige element hangt er niet los bij, begint spr. op te merken, maar maakt een intregreerend deel uitvaar de padvinderij. Er wordt door Baden Powell zeer positief gesproken, hetgeen spr. beiwijst door verschillende gedeelten uit deze wer ken voor te lezen. Ik krijg den indruk, merkt spr. op, dat Lord Baden Powell een zeer religieus mensch is. Spy. toont dam ook aan, dat het geloof aan een persoonlijke God en het dienen van Hem in het algemeen, in het spel van het verkennen onmisbaar is. Wij hebben in onzen tijd actieve Christenen ooo dig. Met Christus als zijn held zal de jon gen bij wat hij zegt of doet en vooral als hij in moeilijkheden is denken: geen mensch is van veel waarde, tenzij hij in God ge looft en Zijn wetten gehoorzaamt, zegt B. P. en daarom moet iedere verkenner een godsdienst hebben. Geen kamp of oefening kan zijn hoogtepunt bereiken zonder een godsdienstige handeling. De invloed van den leider is ongetwijfeld groot en óók op do godsdienstige ontwikkeling kan hij groo- ten invloed uitoefenen. Wij moeten de jón gens maken /actieve" leden van hun kerk. Het punt Week-End-kampen besprekende, zegt spr. dat deze nogal critiek te verduren hebben. Deze is echter meestal ongemoti veerd, dooh nooit mag een jongen worden meegenomen, wanneer z'n ouders of de gees telijke hiertegen bezwaren opperen en blij ven handhaven, nadat de zaak besproken is. Waarom verachten de kerken zulk een machtig middel? Dit is een verzuchting, zegt spr. die we in onzen tijd nog al eens moeten slaken. En wanneer zal daarin ver andering komen? Een geanimeerde en drukke bespreking besloot dit belangrijke onderwerp. Als tweede referent sprak Oübaas L. Questroo Jr., van Leiden, over: „De grenzen van spel en ernst". Het gebied van ons onderwerp is zeer groot, daarom beper ken we ons, zegt spr., tot datgene, waarin het sociale element op den \oorgrond komt- Het spelen gaat meestal om iets, nl. om het winnen. Vaak wordt dit uitgedrukt in een medaille, een lauwerkrans e.d. Het „echte" spel is stijlvormend eai van groote opvoed kundige waarde. De grondslag van ernst en spel ligt in strijd. De wedstrijdbehoefte is in onzen tdij zeer groot, 't Element „spel" wordt bijna overal gevonden. Zoek bijv. naar het spel bij handel en verkeer, en ge vindt het. Vanuit Engeland heeft zich de internationale sport verheven. Is echter „sport" in onzen tijd nog wel „spel" te noe men? Het spel verliest hier z'n goede eigen schappen en wil voor ernst gelden. Het ge waar dreigt, dat de ernst opgaat in het spel Wij spelen het „Spel van het Verkennen", zooals Baden Powell het ons gegeven heeft 't Is geen wijsgeerig systeem! Wie dit mooie, echte spel eenmaal goed speelt, komt er nooit weer van los. Laat het Spel van het Verkennen óók „spel" blijven. Speel jongensachtig met je jongens mee, zegt spr. dan zullen ze er U hun geheele leven dank baar voor blijven, mib»ge het spel speelt zooals het U door B. P. gegeven is, nl. steu nend op de Wet en de Belofte. Sluiting. Het Week-End werd door Ds. Kalkman met de volgende gevoelvolle woorden ge sloten: „Het getij is aan 't verloopen. Van daag en gister zijn de bakens verzet. En nüaan den gang. Wat ons nog boven het hoofd hangt in de naaste toekomst we ten we niet. We moeten nu allen onze roe ping en dure plicht verstaan. We gaar koers houden. Laten we vooral de goede koers houden en ons telkens weer richten op ons kompas: Het Woord van God. De Liefde van Christus hebben we steeds weer noodig om ons uiteindelijk doel te bereiken, nl. om al onze jongens te wijzen het spoor, dat voert naar den Heiland". De anawezigen zongen hierna Ps. 89 vs- 7 en 8, waarna Ds. Kalkman voorging in gebed. Na het zingen van „Hoort, zegt het voort" in de traditioneele Broederschapskring be hoorde dit Week-End weer tot het verle den. ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TWEE DOODEN, EEN GEWONDE. Gistermiddag heeft op den onbewaakten overweg nabij het station te Medemblik een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vracht auto, genummerd L. 16293, van de Beton- maatschappij te Utrecht, komende van de Aardappelmarkt te Medemblik, werd op den overweg gegrepen door den trein uit Hoorn, die te 1.26 uur te Medemblik aankomt- De auto werd over grooten afstand door den trein meegesleurd en geheel vernield. Op het voertuig zaten drie oersonen. Twee van- hen werden op slag gedood; de derde werd gewond. Op een der slachtoffers werd een rijbewijs gevonden ten name van C. S c h r ij- vers uit Utrecht. De gewonde, wiens toe stand ernstig schijnt te zijn, is naar het ziekenhuis te Hoorn overgebracht. De namen der slachtoffers De verongelukte vrachtauto was 's mor gens om 4 uur uit Utrecht vertrokken, om in Noord-Holland betonnen putten weg te brengen. Deze betonnen putten worden per trein naar Medemblik gezonden en vandaar per auto de provincie ingebracht De auto werd bestuurd door den ongeveer 50-jari- gan chauffeur C. Slchriivers uit Utrecht. Op de vrachtauto reden verder mede twee arbeiders van genoemde faibriek, n.1. de on geveer 26-jarige Hugo Vroman en de on geveer 45-jarige Willem de Vries, uit Utrecht die beiden werden gedood. De drie slachtoffers waren allen gehuwd en vader. Het schijnt dat de chauffeur, hoewel hij geweten moet hebben dat er een trein zou passeeren, gedacht heeft dat hij nog ge makkelijk over den spoorweg kon komen. DOODELIJK ONGEVAL. Men meldt ons unt Noord wijk: In den namiddag van 23 Mei had op den Nieuwe Zeeweg te Noordwijk een treurig ongeval plaats met doodelijken afloop. De 10-jarige P. M. F. B. alhier, die achter op een rijdende boerenwagen was geklommen, wilde echter weer terug naar zijn kamera den. Hij stak den weg over juist op het oogenblik toen een vrachtauto van den heer K. uit Oegstgeest passeerde, met het nood lottig gevolg dat de jongeD werd overreden. Dr. Hermanides verleende ter plaatse hulp. De politie stelt een onderzoek in, doch vol gens getuigen moet de bestuurder van de vrachtauto aan het ongeval geen schuld hebben. W'JÊ ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt ons uit Neerbosch: i Op den Rijksstraatweg te Moerdijk, ge meente Hooge en Lage Zwaluwe, had gis termiddag een ernstig auto-ongeluk plaats. Een groote vrachtauto van de firma Hoog vliet. uit Strijen, kwam uit de richting van Zevenbergschehoek gereden met een flinke vaart. De chauffeur, die 's niaohts om 1 uur uit Leuven in België was vertrokken, reed plotseling, doordat hij was ingedommeld, tegen een langs den weg staanden boom. De botsing was zoo hevig, dat de auto van voren geheel in elkaar werd gedrukt, ter wijl van de cabine de glasruiten aan stuk ken sloegen. Een werkloos jongeman, af komstig unt Strijen, die voor plezier de reis naar Leuven had meegemaakt, werd door de glasscherven aan gelaat en hoofd ernstig gewond en moest per auto naar zijn woon plaats worden vervoerd. De chauffeur bleef ongedeerd en is in de marechausseekazerne aan een verhoor onderworpen. HET VERSPREIDEN VAN OPRUIENDE GESCHRIFTEN Twee arbeiders die te Den Helder op ruiende geschriften hebben verspreid, wer den deswege veroordeeld ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Van dit vonnis kwamen zij in hooger be roep bij het Hof te Amsterdam dat hun von nis bevestigde, doch bepaalde, dat twee maanden voorloopige hechtenis in minde ring mogen worden gebracht. De twee verdachten hielden vol onschul dig te zijn. Een getuige décharge, die de pamfletten wel had verspreid doch niet was vervolgd, nam alle schuld op ziclu Van zijn verklaringen is proces-verbaal opgemaakt, om nauwkeurig te kunnen onderzoeken in hoeverre hij de waarheid spreekt. ERNSTIG ONGEVAL Maandagavond heeft op het emplacement te Susteren (L.) een ernstig ongeval plaats gehad. De 30-jarige spoorwegbeambte W. O. was daar bezig met het bespuiten van onkruid langs den spoorweg Als bestrij dingsmiddel gebruikte hij natrium-poeder in water opgelost Plotseling vlogen de klee- ren van den man in brand. Het slachtoffer is met ernstige brandwonden opgenomen in het ziekenhuis te Sittard. SLACHTOFFER OVERLEDEN In het ziekenhuis te Sittard is overleden de mijnwerker M .de R., uit Geleen, die in de mijn Maurits onder den grond door een locomotief was overreden. Hij was 45 jaar oud en vader van 5 kinderen. VEE IN VLAMKEN. Men meldt ons uit Z w ij 1 d r e c h t: Gistermiddag werd dc politie dezer ge meente ervan in kennis gesteld dat brand was ontstaan in een tumdersschuur van den tuinman J. B. alhier. Onmiddellijk alar meerde de politie de brandweer alhier, die spoedig ter plaatse was. De schuur bevond zich op het tuinland van B. voornoemd, ge legen- achter de da Costastraat alhier. De motorspuit van de brandweer behoefde geen dienst te doen, daar enkele tuinders door middel van hun motorpompen het trachtten te blusschen. Er was echter geen houden- aan, zoodait de schuur tot den grond toe afbrandde. Een gedeelte Ann den inven taris kon in veiligheid worden gebracht, zooals b.v. gereedschap, wagen, enz„ terwijl ook het paard werd gered. Men kon echter niet verhinderen dat een achttal konijnen in de vlammen omkwamen. Een kloek met kuikens daarentegen wist aan het vuur te ontsnappen. De oorzaak van den brand is tot nu toe nog onbekend. Als bijzonderheid kan- nog worden mede gedeeld, dat de jas van B. in de schuur was opgehangen en een prooi der vlammen werd. De portefeuille welke zich in deze jas bevond, kwam vrijwel ongehavend uit de vuurresten te -voorschijn, terwijl het zich daarin bevindende bankbiljet ad f 100 on geschonden bleek. Dit was dus met recht een- geluk bij een ongeluk. Slechts geringe schade Gistermiddag om 1 uur is op een der em placementen van- het Centraal Station ten gevolge v&n een verkeerde wisselbediening bij bet raageeren een postrijtuig ontspoord, waardoor het zuidelijk vertrekspoor op het Westelijk Eiland versperd werd. De mate rieel e schade aan materiaal en weg was miniem en terstond toog men aan het werk om de hindernis, waarvan men overigens weönig last had, omdat het vertrek langs verschillende andere sporen mogelijk was, uit den weg te ruimen. Slechts gedurende korten tijd ondervonden enkele treinen eenige vertraging. In den loop van den-mid dag was de dienst echter reeds weer nor- VERDRONKEN. Te Venlo is bij het mv> mmen in de 5 de 17-jarige J. Gryseels, uit Venlo, tusschen Tegelen en Venlo ter hoogt"! van Hagergelei verdronken. Door de polity werd gedregd, ■doch deze pogingen hadden geen resultaat U door enkele centen niet weerhouden hel sekere «óór het onzekere te nemen. Blue Bend kost tlechtf enkele eenten per pekje meer den andere, goedkoopere soorten - maar eb Ge Blue Band koopt -» koopt Ge gelijktijdig de volle .zekerheid dat de allerbeste grondstoffen en de allerfijnst# roomboter voor de bereiding worden gebruikt Die sekerhelti ook voor wat de buitengewone hygiënische wijze «an berei ding aangaat, bint Ge U verschaffen door een bezoek aan de Blue Band-fabrieken te Rotterdam; deze toch staan steeds «oor iedereen ter bezichtiging open. Koopt uitsluitend Blue Band - dan houdt Ge aOe onzekerheid en twQiel buiten de dear. VERSCH GEKARND AllERFü N STE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE DONDERDAG 25 MEI. Huizen (1875 M.) N.C.R.V. 8.80 Morgenwij ding door De. J. P. van Heest, van Amsterdam 2.00 Ged. uitzending 80e Bondsverg. Ned. Jon gelingsverbond. uit de Nieuwe Kerk te Mid delburg. 3.00 Concert. 4.00 Declamatie. 5.00 NCRV-orgel. 6.00 Concert 7.00 Gra- 8.45 Zang. 9%05 III vers um (296 M.) A.V.R.O. 8.01 Gramo foon. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foon. 9.30 Omroeporkest. 12.30 Gramo foon. 1.00 Kovacs Lajos 2.15 Kamermu ziek. 2.45 Gramofoon. 3.00 Orgelconcert 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Vioolrecital. 5.00 Voor grootere kinderen. B.30 Concert. 7.00 Concert. 8.01 Vaz Dlaa 8.10 Aansluiting Concertgebouw. 9.50 Gra mofoon 10.00 Kovacs Lajos 11.00 Gra- Jrussel (Vlaamsch) (337.8 M.) 10.20 Con?or1 11.20 Gramofoon. 12-20 Orkest. 1.20 Gra mofoon. 5.20 Gramofoon. 8.20 Concert 8.20 Concert. 10.30 Gramofoon. (Franscb) (509.3 M.) 10.20 Gramofoon. 11.2( Concert 12.20 Gramofoon. 1.30 Concert 5.20 Orkest. 6.35 Gramofoon. 6.50 Orkest 8.20 Concert 9.20 Concert 11.20 Concerl «iek. (1554.4 M.) 12.20 Orgelcc L 1.50 t. 6.61 9.55 Orkes dborg (1153.8 M.) 12.21 Concei 2.50 Gramofoon. 3.20 Concert. 10.55 Zang. Cönlgewusterhausen (1634.9 M.) 9.15 Morgenwijding. 12.20 Concert. 2.20 Gra mofoon. 4.30 Concert rg (472.4 M.) 11.50 Bachcantnte. -on don Nat (261.3 M.) 12.20 Gramofoon. 1.05 Orkest 1.50 Orkest 3.20 Vesper. 5.35 BBC orkest - 8.20 BBC orkest. 9.20 Zang. Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert a r t) s (Radio) (1724 M.) 8.05 Gramofoon 12 20 Protestantsche causerie. 12.50 Orkest 6.50 Gramofoon. 7.20 Orkest 8.20 Gramo Varschau (1411.8 M.) 5.20 Viool recital. Te Amsterdam is op het Haarlemmer plein een hoofdbuis van de waterleiding ge sprongen. Een gedeelte van het plein bij de Korte Marnixstraat was weldra een meertje. Het water liep in de kelders van de omge ving tot in de huizen van de Brouwers gracht en Korte Marnixstraat Toen de waterleiding was afgesloten bleek een 18 duims buis te zijn bezweken. Door het afsluiten van deze buis was de toevoer van water door de geheele stad merkbaar. In sommige gedeelten zat men op de hoogst gelegen bovenhuizen zonder water. Dit euvel was eohter spoedig her steld. In den loop van den morgen is het gat gedacht IN BRAND GERAAKT. Omstreeks tien uur is te Lronringert de 27-jarige dienstbode P. D. ten huize van de familie Cohen aan de Statonsstraat bij het reinigen van kleeren met benzine in brand geraakt. Ook de dochter des huizes, die te hulp snelde, geraakte in brand. In zorgelij- ken toestand zijn beiden naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht VRIJDAG 26 MEI. door Da. S. Wouters, van Soest. - eert 12.15 Gramofoon 12-30 Middagcon cert. 2.30 Lezen van Chr Lectuur. 3.00 Hush raadgevingen. 3.30 Concert. 4 30 Voor Jeugdige amateur-fotografen. 5.00 Tho Columbia Three. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Lezing dhr. A. J. Herwig. te Bussum. 715 Ned- Chr. Persbur. 7.30 Literair half uur. 8.00 Orgelconcert. 9.00 Lezing Prof Mr. J. C. Kielstra. van Wagenlngen. 9.30 Mannenkoor. !/55 Vaz Dias. 10.40 Gramo Hilversum (296.1 M) VARA. 8 01 Gramo foon. 10.15 Voordracht. 10.30 Concert. 11.15 Onze keuken. 11.45 Zang. 4.00 Or gelspel 5 00 Na schooltijd. WWBH °rV 6.01 Gramofoon. 6.15 Orkest. 7.20 OrV 11.00 Gramofoon. Srussel (VI.) (337.8 M.) 12.20 Concert 1.30 Gramofoon. 6.20 Gramofoon. 6.50 Piano. 7.20 Gramofoon. 8.20 Gramofoon. 9.50 Gramofoon. 10.30 Concert. (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Gramofoon 1.S0 Orkest. 5.20 Concert. 6.85 Gramofoon. 6 50 Concert. 9.20 Concert. 10.30 Gramo Javentry. (1554.4 M.) 12.20 Orgelconcert. 1.05 Orkest. 3.20 Gramofoon. 3.50 Con cert 4.35 Concert. 6.50 De grondslagen der muziek. 8.20 Concert. 9.55 BBC or kest. 11.10 Orkest. Calundborg (1153.8 M.) 12.21 Concert 8.21 Concert. 9.45 Concert. 10.45 Kamer muziek CÖnigswueterhausen. (1634.9 M) £.50 Concert. 12.20 Gramofoon. 2.20 Gramo foon. 6.25 Zang. 9.50 Kamermuziek. 2.50 Gramofoon. 4.50 Con cert 9.50 Piano. j o n d o n Reg. (355.9 M.) 12.20 Concert 2 05 Concert. 6.50 Orkest 7.50 Concert. 9.20 Concert Parijs (Radio Paris) (1724.1 M.) 8.05 Gramo foon. 12.50 Gramofoon. 7.40 Gramofoom 9.05 Concert. (1411.8 M.\ 6.20 Concert. 6.2a 3.35 Orkest 11.2C WIELRIJDSTER ERNSTIG GEWOND. Te Haarlem is nabij het pontje over het Zuider Buitenspaarne een ernstig ongeluk gebeurd. De 2-S-jarige mevr. K. was op de fiets op weg naar een vriendin in- Heem stede en had haar lVó-jarig zoontje in een mandje achter op de fiets meegenomen. Bij den Schalkwijkerweg was juist een chauf feur van een bus bezig zijn wagen te kee- ren. Mem-, K. stapte bij het pontje af en schonk blijkbaar geen aandacht aan de bus. De chauffeur zag plotseling mevr. K. vlak voor zijn voertuig, remde uit alle macht, doch een aanrijding was niet te voorkomen. Mevr. K. viel onder haar fiets en de bus ging over de ongelukkige en haar rijwiel heen, waardoor het stuur van de fiets haar in den buik drong. Ernstig gewond werd zij naar de Mariasticlitinig overgebracht. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Haarlem is in het Wijde Geldelooze- pad een 4-jarig zoontje van den heerNauw- land onder een der wielen van een vracht auto met aanhangwagen geraakt, doordat het kind waarschijnlijk plotseling de straat wilde oversteken. Het kind kreeg een sche delbreuk en is des middags in het St. Eli- sabeths-Gasthuis overleden. Door G. Th. ROTMAN 97 Het huis behoort aan boer Verlinden, Die ,om zijn paard aan vast te binden, Een haakje aan zijn gevel had, Dat stevig vastgemetseld zat Dit is nu juist wat Jim verlangt: Een ketting, die aan d'auto hangt, Wordt een, twee, drie er aan gehaakt, Waarop hij ijlings beenen maakt Terwijl is met vereende kracht De auto op de been gebracht „Haha!" denkt Jim, „het zal niet gaan! Ik vlucht, en jullie blijven staan!" Toet! Toet! een forsche ruk en daar Stort boem! de woning in elkaar! 't Is voor Verlinden vast geen pret: De man lag juist met griep te bed! (Wordt Vrijdag vervolgd)] Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door Edw BULWER LYTTON (54 Zoo sprekend klapte hij in de handen en opeens vlogen de dubbele deuren aan het eind der zaal open, zoodat de Raadzaal te tien kwam, behangen met bloedroode zijde, met witte strepen afgeet het symbool van misdaad en dood- Aan eeen lange tafel zaten de raadsheoren in him ambtsgewaad; voor de balltie stond een lange gestalte, die de feestgenooten maar al te goed herkenden. „Laat Rudolf van Saksen naderkomen!" beval de Tribuun. Door twee wachters geleid, verscheen de bandiet in de zaal. „Ellendeling, dus gij hebt ons verraden!" sprak een der Frangipani's- „Rudolf van Saksen is altijd te koop voor den hoogsten bieder", antwoordde de schurk met een afschuwdlijken grijnslach. „Gij hei>t mij geld gegeven en ik zou daarvoor uw vijand gedood hebben; uw vijand was mij te sterk; hij schenkt mij het leven, en leven is meer dan goud!" „Gij bekent dus uw misdaad, heeren! Gij ewijgt! Gij spreekt geen woord! Waar is uw geestigheid, Savelli? Waar is uw trots, Ri- naldo di Orsini? Gianni Colonna, is het toover gekomen met uw ridderlijkheid? i „O!" ging Rieurai voort met innige en hartstochtelijke bitterheid; „O, heeren, kan dan niets u verzoenen niet met mij. maar met Rome? Welk kwaad heb ik u en de uwen gedaan? Dat ik de roovers, zooals uw beschuldiger, ontsloeg dat uw vestin gen geslecht werden dat de wet werd ge handhaafd? Wie heeft bij alle pm wen telin gen in Italië, door het volk bewerkt, het volk minder in losbandigheid 'toegegeven dan ik? Geen roofzieke macht heeft een goudstuk uit uw geldkisten ontvreemd, geen haar op uw hoofd is gekrenkt tot voldoening van persoonlijke wraak. Gij, Gianni Colonna, dien ik overladen heb met eerbewijzen, wien iw een gewichtig bevel toevertrouwde; gij Alphonso di Frangipani, wien ik nieuwe vorstendomen schonk, heeft de Tribuun zich één enkele beleediging herinnerd, hem door u aangedaan toen hij nog een ple bejer was? Gij beschuldigt mij van trots; was het mijn schuld dat gij voor mijn macht in het stof laagt gebogen, met vleien de woorden op de lippen, haat in het hart? Neen, niet ik heb u beleedigd; de wereld zal het weten, dat gij in mijn persoon een aanslag hebt gepleegd op vrijheid, rechtvaar digheid, wet, orde, de herstelde grootheid, hernieuwde rechten van Rome!". Met deze woorden, gesproken op een toon i met een houding, den verhevensten geest van het oude Rome waardig, stapte Rienzi vd: majesteit de Raadzaal binnen. Den ge- heelen nacht bleven de samenzweerders in de zaal, opgesloten en bewaakt; het feest-1 maal stond onaangeroerd, en vormde in zijn pracht een zonderlinge tegenstelling met de stemming der gasten- Alleen de oude Co lonna bleef zijn onstuimigen, heerschzuch- tigen aard getrouw. Als een leeuw in zijn kooi stapte hij het vertrek op en neder, on der luide bedreigingen; met gebalde vuisten sloeg hij op de deur, eischte vrijgelaten te worden, en dreigde met de wraak van den Langzaam en grauw brak de morgen aan voor de angstige edelen; en toen de laatste ster van den hemel verdween en zij bij het vale, troostelooze licht elkanders spookach tige gezichten zagen, begon de groote klok van het Kapitool te luidenZooals zij wel wisten, was het de stem des doods die hen riep! De deur werd geopend, en een sombere rij Franciskaner monniken, voor eiken baron één, kwamen binnen! Bij dat schouwspel was, naar men zegt, de vrees der samenzweerders zoo groot, dat hun tong verstijfQe. De meesten gaven alle hoop op en namen hun toevlucht tot de biechtva ders. Doch toen de voor Stefano bestemde monnik den dnftigen grijsaard naderde, wenkte hij ongeduldig met de hand en zeide „Kwel mij niet! kwel mij niet!" Mijn zoon! bereid u voor op het vreese- lijke uur". „Uw zoon!" viel de baron uit „Ik ben oud genoeg om uw grootvader te zijn; en voor het overige, eeg aan hem die u zond, dat ik niet voorbereid ben om te sterven, en mij er ook niet op wil voorbereiden! Ik heb mij voorgenomen om nog twintig jaar te leven, en nog langer; als ik tenminste in dezen vervloekten nacht geen koude gevat heb". Op dat oogenblik weergalmde het Kapi tool van een kreet, alsof de muren zouden i scheuren- Als uit één mond brulde het volk op het plein: „Den dood aan de moordenaars! ter dood! ter dood!". De Tribuun verliet het vertrek, waar hij met zijn vrouw en zijn zuster den toestand had besproken. De verheven geest der eene. de tranen en de droefheid der andere, die met één slag de geheele familie van haar verloofde zag ten onder gaan, hadden hun uitwerking niet gemist op een karakter, wel streng en rechtvaardig, doch van na ture afkeerig van bloedvergieten, en een hart tot edeler wraakneming in staat Met een kalm gelaat en zelfs met opge- ruimden blik kwam hij de zaal binnen, waar de Raad nog vergaderd was. „Pandulfo di Guido", sprak hij, „gij hebt gelijk, gij hebt gesproken als een wijs man en een vriend des vaderlands, toen gij zei- det, dat wij, door met één slag de edelste hoofden van Rome te doen vallen, hoezeer zij het ook verdiend mogen hebben, den staat in gevaar zouden brengen, ons purper met een onuitwischbaren vlek bezoedelen, en ons den geheelen adel van Italië tot vij and zouden maken". „Dat was mijn meening, Tribuun, ofschoon de Raad anders heeft beslist". „Hoort de kreten van het volk, gij kunt zijn eerlijken toon niet tot bedaren brengen", sprak de volksvriend Baroncelli. Verschillende raadsleden gaven luide hun instemming te kennen. „Vrienden", sprak de Tribuun ernstig en plechtig, „laat de nakomelingschap nooit kunnen zeggen, dat de Vrijheid belust is op bloed; laat ons ditmaal het voorbeeld en de barmhartigheid van >nzen grooten Ver losser navolgen! Wij hebhen gezegevierd laat ons vergeven; wij zijn gespaard laat ons genadig zijn!". De toespraak van den Tribuun werd on dersteund door Pandulfo en andere voor standers van een zachtere en meer gema tigde staatkunde; en na een korte, doch le vendige beraadslaging behield Rienzi de overhand, en werd het doodvonnis herroe pen, doch slechts met een kleine meerder heid- „En nu", zeide Rienzi, „laat ons meer zijn dan rechtvaardig; laat ons edelmoedig zijn. Spreek en zonder vrees. Meent iemand uwer, dat ik te hard ,te trotsch ben geweest tegenover die weerspannige geesten? Ik lees het antwoord in uw blik! Ja, dat ben ik geweest! Meent iemand uwer, dat die dwaling van mij hen tot wraak heeft aan gespoord? Meent iemand uwer, dat zij, zoo eoed als wij, menschen zijn, gevoelig voor vriendelijkheid, dat edelmoedigheid hen zachter zal stemmen, dat zij getemd en ontwaj>end zullen worden door een wraak, zooals de wetten van het christendom voor-' schrijven tegenover edele vijanden?" „Ik geloof', sprak Pandulfo na eenige oogenblikken, „dat het niet in de mensche- lijke natuur kan liggen, dat de mannen, aan wie gij vergiffenis schenkt, nadat zij u dus beleedigden en van hun schuld over- tuigd werden, nogmaals een aanslag op uw leven zoufen wagen!". ,»Mij dunkt", hernam Rienzi, „dat wij meer moeten doen dan vergiffenis schen ken. Wanneer de eerste groote Cesar een vijand niet vei^eltterde, deed hij zijn best, hem in een vriend te veranderen." „En kwam om bij die posing", viel Ba roncelli in. Rienzi sprong op en verbleekte. i »Als gij de ongelukkige gevangenen wilt redden, wacht dan niet, totdat de woede van het gepeupel onbedwingbaar geworden is", fluisterde Pandulfo. De Tribuun rukte zich los uit zijn ge peins- „Phndulfo", antwoordde hij op donzelfden toon, „mijn hart is angstig het slangen- gebroed is in mijn macht ik worg zo niet misschien brengen ze mij een doo delijken beet toe in ruil voor mijn barmhar tigheid dat ligt in hun aard! Het doet er niet toe; het zal niet gezegd worden, dat de Romeinsche Tribuun zijn eigen veilig heid kocht met zooveel levens: en evenmin zal op mijn grafzerk gebeiteld worden: „Hier rust de lafaard, die geen vergiffenis durfde schenken". Hier! dienaren, ontsluit de deuren! Heeren, laat ons den gevange nen hun vonnis medeelen!". Tegelijkertijd nam Rienzi plaats op den rechterstoel aan het hoofd der tafel, en de zon, die nu reeds hoog stond, wierp haar stralen over de bloedroode wanden, die aan de baronnen, toen zij in het vertrek ge bracht werden, him lot schenen te voor spellen. „Heeren", sprak de Tribuun, „gij hebt u reigrepen aan de wetten van God en de menschen; doch God leert den mensch de deugd der genade kennen. Begrijpt nu toch eindelijk, dat mijn leven van liooeerhand beschermd wordt Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3