DINSDAG 23 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 29 Mei a,s., des namiddags tc twee uur, in het gebouw „Tot Nut van Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: 1. Praeadvies op het verzoek van F. A. Schilthuizen, om eervol ontslag als hoofd van de o. 1. school aan den Zuidsingel B. 2. Praeadvies op het verzoek van mej. A. C. Boom, om eervol ontslag als onderwijze res aan de o. 1. school aan de Paul Kru- gerstraat A. 3. Voorstel tot verhuring van de boven woning Garenmarkt 6a, aan de weduwe 1. M. I. RitmanHerfst. 4. Voorstel tot verhuring van de boven woning Nieuwe Rijn No. 22a, aan A. Eradus 5. Voorstel tot wijziging van de niet G. Willems aangegane overeenkon\st van huur cn verhuur betreffende een gedeelte grond en water langs den Haarlemmertrekvaart- weg en het Poelmeer. 6. Voorstel tot verhuring en ingebruik- geving van de vier in aanleg zijnde voet balvelden in den Stadspolder. 7. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunning tot het leggen en exploiteeren van een hoogspanningslijn in de gemeente Kat wijk. 8. Vaststelling van het verslag betreffen de de verstrekking van schoolkinderklee- ding en -voeding gedurende het jaar 1932. 9. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende het 3e kwartaal 1933. 10. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering togen de N.V. Schtedamsch Goederenvervoer v/li. Gebr. de Vringer, te Schiedam, tot vergoeding van aan de Kraaierbrug toegebrachte schade. 11. Voorstel om ten aanzien van het op den hoek van de Breestraat en de Vrou wensteeg in aanbouw zijnde winkelwoon huis toestemming te verleenen tot over schrijding van de bij de verordening op het bouwen en sloopen voorgeschreven maxi mum-hoogte. 12. Voorstel tot onderhandsche opdracht Van het aanbrengen van een gesloten weg dek op den Hoogen Morschweg en den Zoe- terwoudschenweg aan de N.V. Moderne Wegenbouw, te Heerlen. 13. Voorstel tot verkoop aan de provincie, Zuid-Holland van het voormalig tolhuis met erf, nabij de Spanjaardsbrug, kad. be kend gemeente Leiderdorp, Sectie A. No. 3105 en tot overdracht in beheer en onder houd aan clie provincie van een gedeelte weg op den Lagen Rijndijk met de oever- verdediging daarlangs. 14. Voorstel tot overneming in eigendom cn onderhoud van ecnige strooken grond aan en nabij de Potgieterslaan en tot be schikbaarstelling van gelden voor het op definitieve breedte brengen van deelte van de Potgieterlaan cn, voor zoo veel noodig, van de Oltmansstraat. 15. Vooi-stel tot het aangaan van een transactie met J. Zandbergen in verband met het verbeteren van den toegang tot het terrein van den Gemeentelijken Reini- gings- en Ontsmettingsdienst vanaf de Hen drikstraat 16. Voorstel tot het aangaan van een transactie met de N.V. Nationaal Grondbe zit inzake het in exploitatie brengen van haar terreinen ten Oosten vam^ de Drift straat en ten Westen van de Zijl en tot be schikbaarstelling van gelden ten behoeve van het bouwrijp-maken van eenige meentaterreinen in dat stadsgedeelte. 17. Voorstel inzake den aankoop var perceel Langebrug no. 103 en tot beschik baarstelling van de voor dien aankoop oa. benoodigde gelden. 18. Voorstel inzake den aankoop van een perceel bouwterrein aan de P. J. Blokstraat, de overneming van een gedeelte sloot aa~ die straat en tot beschikbaarstelling ve de voor dien aankoop benoodigde gelden. 19. Nader voorstel inzake den bouw ve 55 arbeiderswoningen op een terrein gele gen tusschen de Lusthoflaan en Os- Paardenlaan. 20. Praeadvies op het verzoek van N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij in zake wijziging van haar statuten. 21. Voortzetting van de behandeling van het voorstel: a. om het voorstel van den heer Koole, inzake de aanstelling van een vol-ambte- aaar-sclioolarts naast de 4 in functie zijnde schoolartsen, niet Eian te nemen; b. om het medisch toezicht op de leerlin gen van de buitengewone school voor La ger Onderwijs, evenals het vóór-ondei-zoek van die leerlingen, op te dragen aan een psychiater-specialist; c. tot vaststeling van de verordening, re gelende het geneeskundig toezicht op de openbare ep bijzondere lagere scholen, de openbare en bijzondere bewaarscholen, de kinderbewaarplaatsen en dergelijke inrich tingen, en den werkkring van den school arts; en van het tijdens de behandeling van dat voorstel ingediende voorstel van den heer Vos en de amendementen van den heer Donders, alsmede van het voorstel van den heer Knuttel inzake het instellen van een tandheelkundigen dienst ten be hoeve van de leerlingen van do scholen. GEMEENTEZAKEN EEN ONLOGISCH BESLUIT Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor het loopende jaar, werd het vol gende voorstel van den heer Kuipers aan genomen: „Ondergeteekende stelt voor B. en W. op te dragen, de noodige maatregelen te treffen om aan het personeel van de zweminrich- ting „Rijn- en Schiekanaal" alsnog de in gehouden korting over 1932 uit te keeren, volgens raadsbesluit van 2 Mei en 6 Juli 1932. Alsdan te rekenen over de 22 weken, dat het personeel aan de zweminrichting dienst heeft .gedaan". Met 'betrekking tot dit voorstel, dat het karakter draagt van een motie, brengen B. en W. in herinnering, dat een korting op de wedden en loonen werd ingevoerd, in het algemeen bedragende 4.4 over het gedeelte van de wedde of het loon boven een bedrag van 700. Voorts werden B. en W. gemach tigd maatregelen te nemen tot invoeriixg in de door hen aan te wijzen gevallen van een overeenkomstige koi'ting voor het personeel in dienst bij instellingen, in wier financiën geheel of .gedeeltelijk door de gemeente wordt voorzien, alsmede om ter uitvoering van het raadsbesluit het noodige te verrichten, waar onder begrepen de beslissing van gevallen, waarin de regeling niet mocht voorzien. Aan een en ander gevolg gevende, bepaal den B. en W. o.m., dat voor de berekening van de korting op de week-, dag- en uurloo- nen (h.v. voor arbeidscontractanten), deze tot jaarloonen moeten worden herleid, waar na de aftrek van 700 plaats heeft Deze alleszins logische regeling werd ook toegepast ten aanzien van de korting op de loonen van het personeel bij de zweminrich ting „Rijn en Schiekanaal". De heer Kuipers wenscht nu op het gedu rende een qedeelte van het jaar verdiende loon in mindering te brengen den voor een vol jaar geldenden aftrek van 700. Het onlogische van dit denkbeeld springt dade lijk in het oog. Voor de berekening van de korting moet men toch öf het weekloon herleiden tot. jaar loon óf den aftrek over een vol jaar om zetten in een aftrek per week; men kan im mers niet met ongelijksoortige grootheden werken. De consequentie zou natuurlijk vorderen, dat de methode-Kuipers ook werd toegepast voor het personeel bij de zweminrichting „de Zijl" en de andere seizoenarbeiders en verder voor alle personen, die met tusschen- poozen zooals daglooners, op arbeidsover eenkomst in dienst worden genomen, met het gevolg, dat deze categorieën practisch van korting werden vrijgesteld. B. en W. kunnen niet aannemen, dat dit de bedoeling van den voorsteller of van den Raad is. Zij vertrouwen dan ook, dat de Raad bij nader inzien van oordeeP zal zijn, dat in het onderhavige geval de kor ting op de juiste wijze plaats vond en dat dus aan den in de motie uitgedrukten wensch geen gevolg kan worden gegeven. EEN HOOGE WINKEL De heer S. B. van Kloeten heeft vergun ning gevraagd tot het bouwen van een win kelwoonhuis op het door slooping van het bestaande pand vrijgekomen terrein op den hoek van de Brees aat en de Vrouwensteeg, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie G No. 1490. Blijkens de bij het verzoek overgelegde tee- ningen zal de bij artikel 19 eerste en tweede alinea van de verordening op het bouwen en sloopen voorgeschreven maximum-hoogte voor een gebouw ter plaatse in dier voege worden overschreden, dat de aan den voor gevel aan te brengen zuil, breed 1.40 M. c.M. en de zijgevel aan de Vrouwensteeg over een lengte van 2.30 M„ 5.60 M. hooger zal worden opgetrokken, dan ingevolge 'ge noemde bepalin.gen geoorloofd is. Deze overschrijding kan echter met toe stemming van den Raad plaats hebben. Tn overeenstemming met het gevoelen van Commissie van Fabricage zijn B. i van oordeel, dat die toestemming in zonder bezwaar kan worden verleend. HET TOLHUIS BIJ DE SPANJAARDSBRUG In het voorstel in zake de overdracht aan de provincie Zuid-Holland van den Zijldijk, de Zijl en de Spanjaardsbrug mei'kten B. en W. op, dat de provincie voor het aanleggen van den oprit naar de nieuw te maken Span jaardsbrug aan den Leiderdorpschen kant ook de beschikking behoeft over de aan de gemeente behoorende voormalige tolpach- terswoning aan den Zijldijk. De door de pro vincie te betalen koopsom behoort tot de kosten van de brugvernieuwing, waarin de gemeente een derde gedeelte, tot een maxi mum van 50.000 bijdraagt. Van Gedeputeerde Staten is inimid.dels een verzoek ontvangen om het tolhuis 'met erf tegen den prijs van 6000 te mogen koopen en om tevens in beheer en onderhoud (eigen domsrechten op den weg heeft de gemeente ■niet) aan de Provincie over te dragen 50 Meter weg op den Lagen Rijndijk en 50 M. oeververdediging langs dien weg, aanslui tende aan de bestaande brag. Dit gedeelte weg met oeververdediging moet verlegd en vernieuwd worden, om te dienen als oprit naar de nieuwe brag. B. en W. stellen thans voor tot den verkoop en de overdracht over te gaan. Als vergoeding voor onderhouds kosten zal de gemeente 80 per jaar hebben te betalen. BOUWRIJP MAKEN VAN GROND !De N.V. Nationaal Grondbezit, te 's-Gra- venhage, heeft de medewenking van de ge meente gevraagd, ten einde te geraken tot het in exploitatie brengen van haar terrei nen, gelegen ten Oosten van de Driftstraat en ten Westen van de Zijl, voor zoover deze teireinen niet voor industrie terrein zijn be stemd. De gevraagde medewerking kan verleend worden, indien, overeenkomstig het bepaalde in de verordening op den aanleg van straten en wegen: lo. kosteloos en vrij van alle lasten aan de gemeente in eigendom wordt overgedra gen de voor straat enz. bestemde grond, voor zoover naet gearceerd; 2o. ter nadere verrekening in de gemeen- kas wordt gestort een bedrag van f 68.013. Bij een uitzetting vanwege het kadaster ter plaatse is gebleken, dat het terrein der N.V. niet -onmiddellijk zal grenzen aan de door te trekken Atjehstraat, doch daarvan door een strook gemeentegrond, ter grootte van pl.m. 120 M2., zal zijn gescheiden. De N.V. heeft verzocht haar deze strook grond te verkoopen, waartegen naar onze meening geen bezwaar bestaat. Als koopprijs kan wor den aangehouden een bedrag van ƒ2.25 pei M2-, waarmede de N.V. eich kan vereenigen. Voorts, heeft de N.V. verzocht van d< meente te mogen koouen de strook grond, groot plm- 546 M2., waardoor haar terreinen worden gescheiden van de evenwijdig aan de Driftstraat geprojecteerde zijstraat van de Atjehstraat Ook hiertegen hebben B. W. geen bezwaar, mits daarvoor een prijs wordt betaald van 12-25 per M2. Echter ach ten wij het wenschelijk, dat de gemeente bij deze gelegenheid, ter afronding van haar eigendommen in deze omgeving, in eigen dom verkrijgt het aan de N.V. toebehooren- de gedeelte bouwterrein, gelegen ten Noor den van de te verlengen Timorstraat Dit gedeelte, groot pijn. 225 M2., ware te ruilen tegen een gedeelte van gelijke oppei*vlakte van de vorengenoemde strook I. De N.V. kan zich niet een ander eveneens vereeni gen- Ten slotte verdient het aanbeveling, tege lijk met de uitvoering van den straataanleg op de terreinen der N.V., over te gaan tot het bouwrijp maken van de aangrenzende gemeentegronden. Daai*toe zuilüen verschil lende aangegeven straten en straatgedeelten moeten worden aangelegd- De kosten hier van worden geraamd op pl.m. f 18.300.— in het geheel, welk bedrag kamt ten laste van het Grondbedrijf- B. en W. stellen voor tot bovenomschreven transacties te besluiten. ARBEIDERSWONINGBOUW. Het plan voor den bouw van gemeente wege van een aantal arbeiderswoning®! op een terrein tusschen de Lusthoflaan en de Os- en Paardenlaan, heeft een onderwerp gevormd van een langdurige corresponden tie en van vele besprekingen tusschen de rijksautoriteiten en de gemeente. Het in de Raadsvergadering van 28 Sept. 1931 goedgekeurde bouwplan beoogde de stichting van een complex van 56 wondaigen, verdeeld in de volgende groepen: 12 woningen voor groote gezinnen (6 type A en 6 type B), 38 woningen voor gezinnen van normale grootte (type C), 6 woningen voor kleine gezinnen (type D) Aangezien in dien tijd de rente der rijks- voorschotten hooger was dan dan voor geld- leeningen op de particuliere markt, zon de gemeente ditmaal zelf in- de bouwkosten voorzien en derhalve geen rijksvoorschot aanvragen. De bouwkosten (zonder den grond) wer den geraamd op f 11 per M3.; hierbij kwa men- dan nog de kosten van toezicht, teekem- werk en renteverlies. De grondkosten werden uitgetrokken op bijna f 11 per M2., welk bedrag den kosten- den prijs vertegenwoordigde van den bouw- rijp'en grond, voor het onderwerpelijke ter rein als een op zich zelf staand perceel be rekend. Verder uitgaande van een rentevoet van 4V2 pet., werden de huren als volgt ge- raamd: 6 woningen voor groote gezinnen, type A, f 6.51 per week, 6 woningen voor groote gezinnen, type B, f 5.64 per week, 38 woningen voor gezinnen van normale grootte, type C, f 5 per week, 6 woningen voor kleine gezinnen, type D, f 4.68 per week. Voorzoover de woningen wei-den gebezigd om de verdere ontruiming van onbewoon baar verklaarde woningen te bevorderen, konden deze huurprijzen worden vermin derd met de rijks- en gemeentebijdrage van ten -hoogste f 75 per jaar en per woning voor de woning voor groote gezinnen en van ten hoogste f 50 per jaar en per woning voor de overige woningen. Tegen dit plan, dat in Augustus 1931 aan het oordeel van den toemnaligen Minister van Arbeid, I-Iandel e-n Nijverheid werd on derworpen, nadat omtrent een overee-nikom- stig vroeger ontwerp reeds briefwisseling was geroerd, bleken bij de Regeering met het oog op de huurprijzen overwegende be zwaren te bestaan. De ontworpen woningen kwamen naar haar meening op te hooge kost prijsh uren. Bij deze moeilijkheden voegde zich een nieuwe ongunstige lactor, doordat sedert de indiening van het pla.n bij het Departe ment, tengevolge van de verandering van den toestand op de kapitaalmarkt, de rente voet was gestegen. Aangezien het twijfelach tig was geworden of de gemeente nog met voordeel den bouw zelf kon financieren, hadden B. en- W. daarom in Februari 1932, toen de rente van de rijksvoorschotten nog 4pet. bedroeg, het verzoek gedaan ten behoeve van dezen woningbouw alsnog wo ningwetvoorschotten toe te kennen. Bij rondschrijven van- den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid d.d. 31 Maart 1932 werd deze rente evenwel verhoogd tot 5 pet., hetgeen de huurprijzen uiteraard nog deed stijgen Een en ander noopte tot omwerking van het bouwplan, tenvijl ook de raming van de bouwkosten en van de grondwerken in verband met de plaats gehad hebbende ver dere prijsdaling aan herziening werd onder worpen. Het nieuwe plan omvatte den bouw van 55 woniingen, verdeeld als volgt: 3 blokken van 14 woningen voor normale gezinnen (type A) en 1 blok van 13 wonin gen voor groote gezinnen (type B). Hoewel bij het maken van dit gewijzigde plan de vereischte soberheid in allen deele in het oog was gehouden, bedroeg de kost- prijshuur (bij een rentevoet van 5 pet) toch nog voor de normale woningen f 5.17 en voor de groote woningen f 5.88 per week. De Minister van Binnenlandsche Zaken naar wiens Departement de Volkshuisves ting inmiddels was overgegaan vond ook die huur te hoog. Vermits verdere bezuiniging op het bouw plan zelf uitgesloten was, werd naar een andere mogelijkheid gezocht, om tot de noodzakelijke verlaging van de kostprijs- huur te geraken. Het bleek nog mogelijk de grondkosten, die laatstelijk waren becijferd op f 10.32 per M2., in belangrijke mate te verlagen, door niet te rekenen met de kos ten van- het onderhavige terrein als een af zonderlijk geheel, doch door den gemiddel den prijs per M2. bouwrijpen grond van het geheele complex gemeentegi-onden in1 de des betreffende omgeving aan te houden. Als gemiddelde prijs voor het eigenlijke bouw terrein (bouwrijp, zonder renteverlies) wordt dan f 7.25 per M2. verkregen. Voor de bouw kosten nader een prijs van f 9.75 per M3. aannemende, bedroeg de kostprijshuur, bij een rentevoet van f 5 pet, f 4.88 voor de normale woningen en f 5.56 voor de groote woningen. Op dezen voet kon het gewijzigde bouw plan eindelijk de instemming van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken verwer- ven; bij missiive van 21 Maart 1933 ontvin gen B. en W. n.l. de mededeeling, dat op toekenning van vooreohot udt 's Rijks kas mocht worden gerekend, alsmede op bijdra gen' in de exploitatie, indien en voorzoover de woningen voor opruiming van krotten worden gebruikt De stukken werden daarnia weder in han den van de Commissie van Fabricage ge steld; blijkens hfar in de Leeskamer ter visie liggend rapport van 25 April 1933 kan de meerderheid zich met het nieuwe plan vereenigen. Ook de Gezondheidscommissie, wier advies eveneens opnieuw moest wor den ingewonnen, ging er mede accoord. Inmiddels had ons College zich nader tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met het verzoek om de rente van het voorschot lager dan 5 pet. te stellen. De Minister antwoordde dat de vraag, of tot verlaging van den rentevoet van woning- wetvoorschotten kan- worden overgegaan, op nieuw in onderzoek is genomen, doch dat eenige positieve mededeeling terzake nog niet kon worden gedaan. Aangezien hier omtrent ook thans nog geen definitfief be- r.ciit is ontvangen, achten B. en W. het wenschelijk, dat de Raad inzake de financie ring een tweeledig besluit neemt, n.l. dek king van de bouwkosten uit een door de gemeente zelf aan te gane leening óf bouw met rijksvoorschot. Al naar gelang van de beslissing van den Minister en den toestand op de kapitaalmarkt kan dan te zijner tijd worden gehandeld. B. en W. geven den Raad alsnu in over weging te besluiten om met intrekking van •het raadsbesluit van 28 September 1931: een bedrag van 144.700 ter besohikking te stellen ten behoeve van den bouw van ge meentewege van 55 arbeiderswoningen op het aan de gemeente toebehoorende terrein, gelegen tusschen de Lusthoflaan en de Os- en Paardenlaan, alsmede een bedrag van f 33.000 voor den straataanleg met rioleering en verdere bijibehoorende werken, zullende het gedeelte Nassaustraat en Lusthoflaan on de volle breedte en het gedeelte Os- en Paar denlaan over de halve breedte worden aan gelegd en B. en W. te machtigen om, indien ten behoeve van dit bouwplan op naar het oordeel van de gemeente aannemelijke voor waarden, rijksvoorsohot kan worden verkre gen. dit voorschot, bedragende voor den grond ten hoogste 32.700 en voor den wo ningbouw ten hoogste 144.700, te aanvaar den of anders de kosten van den woning bouw c.a. uit een door de gemeente aan te gane geldleening te bestrijden. VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van de door de Vereeniging van Leidsche Notarissen te houden veilingen, tot wederopzeggens ontheffing hebben ver leend van de verbodsbepaling vervat in 2, sub b, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Mei 1933. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting De Zijl: 9 uur 18Y2 gr C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 9 uur 20y2 gr. C. BEEN GEBROKEN. De 8-jarige H.'B. is gisteren in- de Munni- kenetraat van de fiets gevallen en heeft het rechterbeen gebroken. De jongen is door den E. H. D. naar het Academisch Zieken huis gebracht. KERK EN PERS EEN BRANDENDE VRAAG In de pcns&dhouw van de Ledidsohe Kerk bode neemt Ds de Bondt het besluit, over van d<e classis Haarlem inzake het voorstel van de Kerk van Heemstede over de Ohr. Pers en het Ochtendblad. In dit besfl'uiit •overweegt de Classis o.m., dat onder het voorzienig besteil des Heeren de diraagkraoht van het Christelijk volksdeel wel zoo sterk is, dat de Chr. pers met een Ochtendblad zou kunnen uitkomen. Ds de Bondt, die uit dien aard der zaak in het bestek van een pers&cljouw, niet uit voerig op deze kwestie kan ingaan, maakt ten op zachte van diiit besluit eenige korte rake opmerkingen. „Toch meene men niet", zoo schrijft Zijn Eenv., „dat het alloen in het ontbreken van het ochtendblad zit. Ik denk nu eens aan Leiden. Hoeveüe mensdlien zouden er hun abonne ment op het „Leidsoh Dagblad" opzeggen, als „De Nieuwe Leidsche Courant" voor taan ook met een ochtendblad verscheen? De veriiooging van abonnementsprijs zou het liberale blad ten goede koenm". Ds de Bondt slaat den spijker op zijn kop. Natuurlijk zit het nèet in het ontbreken van een ochtendblad. Het is maar een klein percentage van „onze mensahen", dat voor zuilk een ochtendblad een vedhooging van den abonnementsprijs zou oveir hebben. Het zit ook niet in een minder goede verzorging het plaatselijk nieuws, waarvan besluit van de Haarlemeohe classis ook ge wag maakte. In Leiden kan het daar althans niet in zitten, omdat we meenen te mogen zeggen, dat het plaatselijk nieuws wel dege lijk goed verzorgd is. Het zit niet in eilerilei vonden, die sommige menschen zoeken, om daarmee het neutrale of liberale blad op hun tafel te handhaven. Daar kan, daar mag het voor een Christen nooit in zitten. Verondenstel al eens dat de Christelijke peis bepaalde leemten vertoonde, die het bezwaarlijk maakten luu-jr boven de niet- Christelijike pers te verkiezen. Dan nog kon het dear nkt in zitten, omdat ellk goed Christen een offer voor zijn beginsel zal over hebben. Maar waar zit het an wel in? In het clnseiebeshiit kan men lezen, dat die ver derfelijke gevolgen van het lezen van de nfret-Ghristeilijke pens, vooral onder de op groeiende jeugd in steeds klimmende mate hij het jaarfijitsdh huisbezoek moeten wor den geconstateerd. Dit harde maar volko men juiste oordeel doet ons verbijsterd vra gen, waar het dan toóli well in zit, dat zelfs vooraanstaande mannen in het Chris telijk leven de neutrale en liberale krant in hun huis handhaven. Welke vensdhnik- keliijke banden zijn het, waarmee men aan die vijandige pens gebonden is, dat men ei* de mogelijkheid van het verderf van zijn eigen kinderen voor onder de oogen wil zien, om die banden te handhaven? Wij vragen ons dat zoo dikwijls ip arren moede af. En, tenzij wij dat venschijnsel moeten toeschrijven aan een ontstellende oppeivlakkigheid en een schier misdadige zorgeloosheid^, weten wij geen antwoord op deze vraag. Welnu, wij mogen dat oordeel van opper vlakkigheid en zorgeloosheid niet vellen, althans niet in 't algemeen, omdat op ander terrein en ook gelukkig op het terrein van de Chr. peis nog zoo dikwijils een warme liefde voor de Christelijke zaak er varen wordt. Maar met die vnaag, waarom nog zoo velen van „onze mensahen" zich niet in hJt minst aan de Chr. pens laten gelegen liggen, integendeel nog steunpilaren vormen voor het vijandige blad, weten we geen raad. U heeft gelijk, Ds de Bondt Het zit niet in het ontbreken van een ochtendblad. Het zit niet im dit. Het zit niet in dat. Misschien kan U, als predikant, ons zeggen w wel dm zat SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO- TRAIECTINA De Societas philologica Lugduno-Traiec- tina heeft op Zaterdag 20 Mei j.l. haar 87ste vergadering gehouden tc Leiden onder voor zitterschap van Dr. C. W. Vollgraff. Dr. B. A. van Groningen behandelde een papyrologisch onderwerp, n.l.: „Een briefje uit de derde eeuw voor Christus". Het is een kort schrijven van een zekerer. Polemon aan den opperpriester van den Egyptischen god Soknebtynis om hem mede to deelen, dat hij mot zijn gansche gevolg komt, en tevens om hem te waarschuwen toch alles in goede orde te hebben. Uit de dateering, de woonplaats van den adressant, den inhoud en den toon van het briefje trekt spreker de concltisie, dat het een auto- graphon moet zijn van den eersten meri- darch van dat district van den Arsinoiti- schen gouw, dat later steeds naar Polemon is genoemd. Dr. O. Brakman had tot onderwerp: „Het 199ste gedicht uit de Anthologia La- tina". Na een korte inleiding over het strijd lied in het algemeen cn een vertaling van dit gedicht in het bijzonder, geeft spreker zijn tekstverbeteringen ten beste. Tegen de heerschende meening in verdedigt hij met succes de stelling, dat het gedicht zeker niet ouder kan zijn dan de vierde eeuw na Christus. Daarvoor staain taalkundige en metrische eigenaardigheden borg. Ten slotte spreekt Dr. H. Wagen voort over „De inleiding tot Augustinus' De vita beata". Belangrijk is hier de vraag, hoe de schrijver aan zijn indeeling der menschheid komt en welk criterium hij daarvoor heeft aangewend, vooral in verband met het op vallende feit, dat hij niet subjectief waar deert. Spreker toont aan, dat de hiervoor gegeven verklaringen in geenen deele af doende zijn en geeft als zijn eigen meening te kennen, dat de indeeling berust op de leer der temperamenten. Er zijn namelijk aanwijzingen, dat de Grieksche wetenschap niet met vier, maar met drie temperamen ten heeft gerekend! BURGERLIJKE STAND GEBOREN- Johanna d v A Koet en A F Baart Leendert z v L v Roon en N J v Holst Wilhelmus z v W Laan en Th rfas- lliiïrer Gezlna Hermlna d v H W Bilderbeek en J G Vijlbrief Johannes Jacobus z v J J Lardé en J W Chr de Jong Maria d v A Fuchs en M Kapaan ohannes Jozef z v J M Verkuülen en J v Dlik OVERLEDEN: A B Plomp man. 37 5- C Schild—Laman. vr 60 j. J H de Nie. wedr 71 Jr HM MeindersNetJenbuur wede, 60 j C v d Plas. zn.. 5 j GEHUWD: F Knotter cn B Barkema ONDERTROUWD: S R Tlemstra esch 31 J en M Lapawa 26 j. Uit den Omtrek K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 22 Mei. Naamlooze Vennoot schap A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschap pij, Leiden, Doezastraat 1. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. hamdelsn'. in: A W Sijt hoffs Uitgeversmaatschappij N.V. Wijziging. 22 Mei. N.V. „Alprescor" (Al gemeen Pers- en Correspondentiebureau), Leiden, Maredijk 161. Uittr. Dir.: H van Eecke, Leiden, d.d. 19 Mei 1933. Uittr. Com missarissen: G H Pel, Leiden en P A de Gooyer, Wassenaar, d.d. 19 Mei 1933. Het kantoor is verplaatst naar: Bussum, Wil lem Kalfflaan 6. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST Bovengenoemde vereeniging hield dezer da gen haar jaarvergadering. Te kwart na acht opende de voomitter de heer J. J. van Stra len de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen te lezen die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het leden-aantal gesta dig toeneemt, hoewel door werkloosheid vele moesten worden afgevoerd. Op 31 Dec. 1932 bedroeg het aantal 4761. Uit het verslag van de Kassier bleek dat de boden 122.716 kwitan ties hadden geïnd ten bedrage v. 220.156.17 Aan den rijksontvanger werd afgedragen 209.326.63 en aan de gemeente-ontvanger ƒ10.829.54. Hierna werden enkele ingekomen stukken behandeld, waarna bij de bes' .xursverkiezing de aftredende heeren W. Immink en J G. Valkenburg werden herkozen, Na de rond vraag die niets opleverde sloot de voorzitter de vergadering. LICHTE VUURWERKONTPLOFFING Gistermiddag te half twee werd de omge ving van Haarlemmervaart opgeschrikl door een ontploffing in de vuurwerkfabriek der fa. Kat. Het bleek, dat eenig vuurwerk, dat lag te drogen door de hitte tot ontbran ding was gekomen. Een pijl schoot daarbij een loods in, doch raakte gelukkig geen ander vuurwerk, zoodat hier en daar slechts lichte brandschade werd veroor zaakt. Het verbrande vuurwerk had een waarde van enkele guldens. Brandweer en Eerste Hulpdienst waren spoedig ter plaatse, doch behoefden geluk kig geen dienst te doen. ALKEMADE WONINGBOUWVEREENIGING In de laatst gehouden ledenvergadering van genoemde vereeniging is het oude be stuur afgetreden en is een nieuw gekozen. De bestuursfuncties zijn de volgende: voor zitter de heer W- A. van Harteveld; 2e voor zitter <le heer Dr. v. d. Bijl; secr.-penning-, meester de heer J. Penning de Vries. Ove rige bestuursleden de heeren C. Bontje, S. Strijk, J. Verweij en J. Clemens. Naar wij vernemen zijn de huurders uitgenoodigd 'n regeling te treffen omtrent hun huurachter stand, terwijl voorts de bewoners zijn opge wekt géworden aan hun verplichtingen tot geregelde huurbetaling te voldoen. Radio Nieuws. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE WOENSDAG 24 MEI Programma 1: van 824 uur Hilvers Programma 2: AGENDA De avond-, nacht- en' Zondagsdienst der apothfcken wordt van Maandag 22 tot en met Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag) as. waargenomen door apotheek W. Pelle, Kort Rapenburg, telef. 594; van Vrijdag 26 tot en met Zondag 28 Mei nemen waar de apo theken: G, H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 110, telef. 406. ALPHEN AAN DEN RIJN HULPPOSTEN EERSTE HULP Naar we vernemen is het de bedoeling van de afdeeling E. H. B. O. alhier op ver schillende plaatsen in onze gemeente hulp posten te plaatsen. De bedoeling is nabij Zwammerdam, Gouwsluis, Hoorn, Oudshoorn en de kom der gemeente. Ook zal een oen- traal-post gevestigd worden. Dat een en ander in een behoefte voorziet in onze gemeente met het drukke wegverkeer zal ieder begrijpen. SLUITING HANDELSAVONDSCHOOL Maandagavond 29 Mei a.s. zal de sluiting plaats vinden van de lessen der Handels avondschool aam de Stevinstraat Bij deze officieel© sluiting zullen ook de diploma's worden uitgereikt. BOSKOOP BAD- EN ZWEMINRICHTING De bad- en zweminrichting is voor het publiek geopend. Reeds den eersten dag werd een tamelijk druk gebruik van gemaakt. POSTKANTOOR Het postkantoor zal op Hemelvaartsdag geopend zijn op dezelfde uren als Zondags. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Als werklocpen staan 547 personen inge schreven. De voornaamste groepen zijn: land arbeiders 129; los arbeiders 141; visschers 80, grondwerkers 66; kuipers 41; timmerlieden 16; metselaars 10; opperlieden 15; stokers 7; binnenschippers 7. GESLAAGD De heer D. Verloop alhier, slaagde te Am sterdam voor het examen Bouwkundig Op zichter. DOODELIJK ONGELUK Het 5-jarig zoontje van D. v. d. Plas uit de Zwanenburgstraat dat Qp een met stee- nen beladen wagen meereed, had het onge luk onder den wagen te geraken. Ernstig ge wond werd het ventje naar het gemeente ziekenhuis gebracht, waar Dr. J. Eikelen boom de eerste hulp verleende. Op diens ad vies werd de arme kleine naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar hij, niettegen staande operatief ingrijpen 's nachts over leed. BRAND Zondagmiddag ontstond brand in de taan- derij van de firma N. Haasnoot aan de Tramstraat. De brand liet zich vrij ernstig aanzien. De politie heeft het vuur met twee minimaxen aangetast, doch het bleek noodig de moborpomp van de reederij in werking te stellen. Na een klein half uur was men den brand meester. Verzekering dekt de schade. EEN NIEUWE LUNCHROOM Naar wij vernemen zal de in aanbouw zijnde lunchroom aan den Boulevard geëx ploiteerd worden door den heer Jacq van Ileusden, voorheen eigenaar van het bij de Rotterdammens bekende Maison Pöckel (Hoogstraat). HET BADSEIZOEN Gistermiddag heeft door den heer J. H. van Wijngaart, inspecteur van Politie, de aan wijzing plaats gehad voor de strand-con- sumptietenten. Bereids is men met het plaat sen hiervan begonnen, goodat venvacht kan worden dat a.s. Donderdag alles in gereed heid is om onze sbrandbezoekers te gerieven QUICK BOYS I—SPARTA (IJmnlden) 2—1 Zaterdagavond speelde Quick Boys een vriendschappelijke wedstrijd tegen het IJmuider Sparta. Hierbij ls het geluk wel aan de Katwijksche kant geweest, daar een overwinning der gasten bijna te venvachtea was, gezien het betere spel, dat zij vertoon den. Keeper Buys van Quick Boys kreeg veel te doen, maar wist op werkelijk voortreffe lijke wijze zijn doel schoon te houden, zoo dat voor eea groot deel de overwinning aan hem te danken is. QUICK BOYS II—L. R. C. I 4—3 Onder leiding van den heer Ladan, die uit stekend voldeed, werd Zaterdagmiddag voor dc nederlaag-wedstrijden door het tweede elf tal van Quick Boys gespeeld tegen L. R. C« I. Quick Boys wist met 4—3 te winnen. EXAMENS VISSCHERIJSCHOOL Bij de in de Visscherijschool alhier gehou ■den examens voor het certificaat kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee zijn geslaagd: Kees de Vreugd Wzn.; Krijn v. d. Plas; Arie Nijgh} Willem van Beelen; IJsbr. v. d. Plas; Piet v. Duyvenvoorde; Huig van Duyn; D. Remmers waal; Jacob Hoek; W. Meijvogel; D. van Duyn, Huibert de Best; W. Ouwehand; Jb. Klok; W. vaji Beelen. Diirk Hoek, Maart v. d. Plas; C. v d Oever; Cor v d. Niet allen te Katwijk a Zee. Uit Noordwijk a. Zee slaag den: Jb. v. Rooyen, C. van Roon, D. Duin dam, J. Plug, A Plug; C Heemskerk; J. Adi» miraal; L. v. Duyn; A. v. d. Niet. Allen wa ren leerlingen van den heer C Varkevisser, directeur van de Visscherijschool. Rijksgede legeerde was kapitein J. H. Götz, lid der examencommissie voor stuurlieden. DE WAARDE VAN EEN SIGNALEMENT Door den heer J. A. H. ut de Havenstraat werd aangifte gedaan dat van Rijn rijwiel het belastingplaatje met kokertje was ont vreemd. Tevens gaf hij aan de politie het signalement op van een persoon, die zich in de omgeving had opgehouden. Aan de hand van dit signalement werd aangehouden J. R. wonende 2e Duinpad. Bij huiszoeking werd het verbroken kokertje in de vuilnis bak en het belastingplaatje onder den vloer aangetroffen. PERSONALIA In plaats van den heer D. Duindam te IJmuiden die zijn benoeming tot agent van politie alhier niet aannam, is benoemd de heer P. Brandsma, agent v. politie te Delft. KOUDEKERK TE WATER Toen Zondagmorgen de familie wed. T. do J. met paard en rijtuig uit de kerk huis waarts keerde, schrok het paard ter hoogte van den timmerman S. den Hollander op den Lagewaardsche weg, met het gevolg dat geheele gespan met de vier inzittenden in de naast den weg gelegen sloot terecht kwam. De inzittenden, die allen een nat pak hadden opgeloopen en hevig waren ge schrokken, werden weldra met behulp van eenige kerkgangers op het droge gebracht^ eveneens het paard en rijtuig. Het geval liep dus nog bijzonder goed af. NOORDWIJK AANRIJDING Op den hoek Schoolstraat—De Ruyter- straat 'heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, gemerkt L. 11131, en een wielrijder, zekere v. A. alhier. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto werd licht en het rijwiel ernstig beschadigd BENOEMING Tot tijdelijk agent van politie gedurende de zomermaanden werden benoemd de hee ren: S. A. M. Dietvorst te Bergen op Zoom en C J. M. van Gils te Cuyk, NOORDWÏJK-BINNEN VANDALISME De heer V te Rijnsburg deed bij de politie aangifte dat van zijn ónder de gemeente Noordwijk gelegen land een hoeveelheid tul pen bij den bol zijn afgeknapt, terwijl er verscheidene bollen vertrapt zijn. NOORDWIJK AAN ZEE BEGIN VAN BRAND Hedennacht te kwart over één, ontdekte een controleur der Noordw. Nachtveilig heidsdienst, dat een slaapkamer op de bo venverdieping in het Strandhotel alhier, in brand stond. Terwijl de bewoner dezer ka mer rustig te bed lag, waren ledikant en nachtkastje reeds een prooi der vlammen, Door het snel optreden van dezen contro leur is zeer zeker erger voorkomen en is da bewoner van een vestikkingsdood gered- De controleur wekte direct de bewoners en bel de politie en brandweer op, welke spoedig ter plaats waren. Daar echter de brand in middels met een snelbluschapparaat was gebluscht. behoefde de brandweer geen dienst te doen en kon deze weder direct in rukken. Als vermoedelijke oorzaak werd genoemd een brandende sigaret.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6