Hoe werkt ASPIRIN ASPIRIN de wereld DINSDAG 23 MEI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Tweetal: Te Gelselaar, cand. .T. H. Kluiver te De Bilt en cand. J. de Vries te Nijland (Fr.). Beroepen: Te Arnemuiden, cand. Th. G. Vollebregt te Delft. Aangenomen: Naar Hengelo (O.), I. P. van der Waal te Grypskerke (Z.). Bedankt: Voor Overschie (2de pred.pl.), C. G. H. Blok te Westmaas. Voor IJssel- stein, S. Goverts te Gameren. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Steenwijk, L. H. Beëkamp te MeppeL VRIJE BAPTISTEN-GEMEENTEN Aangenomen: Naar Winschoten, W. M. Roest, rustend pred., voorheen te Sidde- buren. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn), H. Post te Ambt-Vollenhove (B). Te Haamstede (Z.), cand. J. M. Mulder te Goes. eds GEREF. GEMEENTEN nkt: Voor Amsterdam, J. D. Barth AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Dr. S. F. H. J. Berkelbach vi der Sprenkel, die Zondagavond 3 Sept. a.s. in de Groote Kerk te Rotterdam zijn af scheid preekt, hoopt bij de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam bevestigd te worden op Zon dagavond 10 September a.s. door Dr. M. J. A. de Vrijer, aldaar, en Woensdagavond 13 Sept. d.a.v, aldaar intrede te doen. Beide laatste plechtigheden hebben in de Nieuwe Kerk op den Dam plaats. Ds. D. Bouman, van jMolkwerum overgekomen, werd Zondagmorgen jl. als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente van Nieuw- Vennep (Haarlemmermeer) bevestigd door zijn vriend, Ds. J. W. van Barneveld, van Warns, met Hand. 22 15, sprekende over de heerlijkheid van het getuige zijn en de verant woordelijkheid daarvan om te besluiten met Gemeente en leeraar beide te wijzen dat geroepen zijn om uit te dragen, datgene, wat hun op de berg des geloofs getoond is. Ver volgens deed des namiddags Ds. Bouman zijn intrede met 2 Petr. 1 19, handelende over het hebben van het profetisch Woord, het acht geven op dat Woord en de lichtende kracht van dat Woord, om te besluiten met het opgaan van de Morgenster in onze harten. Na de ge bruikelijke toespraken, die van ernst en waren waardeering gewaagden, werd Ds. Bouman toe gesproken door ouderling Van der Meer, Abbenes, en de consulent Ds. J. C. Salveraa, van Hoofddorp. Deze verzocht de Gemeente te zingen Gezang 96. Mede aanwezig was ook de Burgemeester der gemeente. In beide diens ten wae de kerk stampvol. Ds. L. Holtrigter, van Maarssen, die door Ds. P. de Groot, van Amersfoort, reeds bevestigd was als predikant der Chr. Geref. Kerk van Woerden, heeft hier zijn in trede gedaan met Jesaja 62 1. Aan het einde hadden de gebruikelijke toespraken plaats. Ds. J. D. Kleijne heeft, wegens ver trek naar Ooltgensplaat, Zondag jl. afscheid gepreekt voor de Ned. Hervormde Gemeente te Willige-Langerak, met een predikatie over Hand. 16 30b en 21. Na afloop der prediking volgden toespraken door Ds. J. H. Gunning E.Bzn., te Schoonhoven, namens Classicaal Bestuur en Ring; ouderling H. C. Lankhorst, namerfi Kerkeraad en Gemeente; en Dis. H. Bwoldt, van Bergambacht, als consulent. On der de vele aanwezigen waren o.a. Burgemees ter H. M. Oldenhol en verschillende predikan ten uit de omgeving. Ds. L J. Vasseur nam Zondag JL Voor een stampvolle kerk afscheid van de Vrije-Evang. Gemeente te Ierseke met een pre dikatie over Hand. 20 32, waarin hij een woord van troost en kracht deed hooren. Spr. mocht van zegen op zijn 4%-jarigen arbeid in de Gemeente gewagen: velen werden aan haar toegevoegd, anderen werden in het ge loof opgebouwd. De godsdienstoefenw^en' wer den steeds druk bezocht, de Gemeente was schier immer trouw in alles. Afgevaardigden der Gemeenten van Goes, Wemeldinge, Rilland —Bath en het Comité van den Bond van Vrfje Evang. Gemeenten voerden het woord, alsook de Burgemeester van Ierseke. Toegezongen werden Psalm 121 4 en Psalm 134 3. Een ouderling der Gemeente sprak zeer waardee- rende woorden over den naar Den Haag ver- trekkenden predikant. Cand. C. Veenhof, van Doorn, werd Zondagmorgen bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Harkstede door Ds. J. de Waard, van Kampen, met een predikatie over I Cor. 4 9, waarin gewezen werd op de plaatö van den dienaar des Woords, als zijnde de laagste plaats, een gevaarvolle en een publie ke plaats. Ds. Yeenhof deed des middags in trede, waarmee de Geref. Kerk van Harkstede in dezen jongen dienaar des Woords haar eersten predikant mocht ontvangen. Geen der, dat er groote blijdschap was in de kleine Gemeente. Z.Eerw. sprak over Openb. 22 11 en 12a. Sprekende over de scherpe tegenstel ling onder de menschen vóór Christus' komst, wees h(j op: L den aard van die tegenstelling, 2. haar ontwikkeling, en 3. het einde der te genstelling. De gebruikelijke toespraken volg- dden namens den Kerkeraad door ouderling Tiglaar; namens de Classic door den consu lent Ds. J. J. Miedema; door de predikanten A. Adema en J. van Dijk, voor de buurtkerken van Ten Boer en Schildwolde en het hoofd der School. Aan de handoplegging namen met ae bevestiger deel Ds. Miedema en Dr. K. Schil der, vriend van Ds. Veenhof. Ds. T. PETERSEN. Naar men ons meldt, is Ds. T. Petersen, predikant der Geref. Kerk te Boskoop, ernstig ongesteld. Dr. J. THIJS. Al heeft hij niet bepaald een gedachtenisrede naar aanleiding van zijn 25-jarig ambtsjubi leum willen houden, toch zei Dr. J. Thijs, pred. der Geref. Kerk van Zwolle, Zondag morgen in de Plantagekerk, dat zijn hart overvloeiende was van, dankbaarheid, nu hij stond op een der hoogten des levens, wai hij God wilde danken voor zulk een rijke beweldadiging. Zondag 17 Mei 1908 werd hij bevestigd in zijn eerste Gemeente, n.l. te Zuiabroek, door Ds. J. Offringa, van Dedems- vaart, met Ezech. 33 7 en hield zijn ïntree- predikatie over Joh. 6 68. Ook nu wilde Spr. handelen over de heerlijke Christelijke belij denis van Petrus: „Heere, tot wien zullen wij henen gaan Gij hebt oe woorden des eeuwigen levens". Het was Spr. oen groot voorrecht 25 jaren Christus-prediking te hebben mogen brengen. Hij was daarvoor dankbaar. HUISBEZOEK Te Magelang (Java) heeft de Kerke raad der Geref. Kerk reeds meermalen uitge sproken, dat het wenscheljjk is bij den a; vang van een huisbezoek God een zegen vragen. Doordrongen van den ernst en c van de moeilijkheid van dit werk, besloot de Kerkeraad nu voortaan elk huisbezoek met gebed te openen. KERKGEBOUWEN Te Weerselo in Twente, een overwe gend roomsch-kath- plaats, is in het cen trum, zoo schrijft het „Handelsblad", een enclave, waarin uitsluitend Protestanten wonen. Het Ned. Herv. kerkje, de z.g. Stifts- kerk, dateert waarschijnlijk uit het begin der 16e eeuw, is geheel van zandsteen op getrokken en is in laat-Romaanschen stijl gebouwd. Het eigenaardige van dit kerk gebouw is nog, dat er grafzerken staan van vele adellijke personen, de Ripperda's, de Bentinck's, de Van Heeckerens, etc, Eenige leden van de Oudheidkamer Twente, die zich bijzonder hiervoor interes seerden, hebben een tijd geleden de noodige gelden verzameld, en zoo is men geruimer. tijd geleden met de meest noodige restaura tie begonnen. Een mooi oud-romaansch zandsteenen doopvont, dat een tijdlang on der een goot had gestaan, heeft men weer de plaats gegeven die het toekwam. Op 31 Mei zal het gebouw weer aan zijn bestemming en aan de Ned. Herv. Gem. worden overgedragen. Predikant dezer Ge meente is Ds. H. A. Loeff. Te Oost- en West-Souburg is het nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk in gebruik genomen. De pastor-loci Ds. J. F. J. Kuiper hfeld een predikatie over 1 Kon. 8 20 en 80 en 1 Kon. 9 8, sprekende over gebed en ge- bedsverhooring voor het Huis des Heeren. Voorts hebben nog het woord gevoerd Ds. C. B. Schoemaker, em.-pred., en Dr. G. Brillen- burg Wurth, van Rotterdam-Zuid, voorheen te Souburg predikant; Ds. J. van der Guchte, van Veere, namens ae Classis (Middelburg; en architect Rothuizen. DOOPVONT. Te O otm ar sum zal de Ned. Hervormde Gemeente in het bezit komen van een fraai doopvont, dat tot nu toe in de kerk niet aan wezig was. UIT DONKER NOORD-HOLLAND. Te Zydewind (N.-H.), zoo schrijft men ons, is het Ned. Herv. kerkgebouw een veestal geworden. Den afgeloopen winter hebben er 35 koeien op stal gestaan. De vroe gere begraafplaats rondom de kerk is, nadat alle zerken zijn verwijderd, een bergplaats geworden voor hooi en mest. Het torenuurwerk is nog intact, wijst den tijd nog aan en slaat nog. Gelukkig, dat de Evangelisatie hoe langer boe meer ingang vindt en licht in donker Noord-Holland brengt. EVANGELISCHE ALLIANTIE De jaarljjksche vergadering van de Ned. Ai- deeling der Evangelische Alliantie zal 1921 Juni te Zeist worden gehouden tegelijk met DE NIEUWE BRUGGEN VAN HET RIJKSWEGENPLAN flieuwe bruq qereed tlieuwe bruq in aanbouw. O-it.worpen bruq. In 1927 kwam het eerste Rijksweigenplan tot stand, waarop in groote lijnen aange geven was, welke Rijkswegen ten behoeve Van het doorgaand verkeer een grondige Verbetering zouden ondergaan en waarop tevens de nieuwe verbindingen voorkwamen. Later is dit Rijkswegenplan ietwat gewij zigd (in 1932), de huidige opzet blijkt uit bovenstaand schetskaartje, waarop hoofdza kelijk de noord-zuid verbindingen over de groote rivieren zijn aangegeven. De eerste brug, die volgens het Rijkswegenplan tot stand kwam ligt bij het vroegere Keizers- veer over de Bergsche Maas in de verbinding UtrechtBreda. Omstreeks 1930/'31 werd een begin gemaakt met de bruggen bij Zalthom- mel, Arnhem en Nijmegen; in 1932 kwam er een zeer belangrijke toezegging van den Mi nister van Waterstaat, waaruit bleek, dat in 1942 alle bruggen over de groote rivieren vol tooid zouden zijn. 'n conferentie over: De persoon van Christus. Ds. A. G. Barkey Wolf te 's-Gravenhage zal spreken over: Het geweldige in den persoon van Christus; Ds. T. J. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest over: Het aantrekkelijke persoon van Christus; en Ds. P. J. de Jong te Amsterdam over: Het absolute in den persoon van Christus. OOSTERSOH-ORTHODOXE STEM. De bekende voorman der Oostersch-Ortho- doxe Kerken, aartsbisschop Germanos var Ihyatira, publiceert in het jongste nr. van hel Engelsche tijdschrift „The English Catholic' een artikel, waarin hy verklaart, dat de Oos- tersch-Orthodoxe Kerken wel „het groote mysterie en de werkelijke tegenwoordigheid van Christus' lichaam en bloed in de heilige eucharistie erkennen" en dat zy ook de reser vatie" der heilige elementen ten behoeve der krankencommunie kennen, maav dat de Ortho doxe Kerken geen aanbidding of bijzondere vereering dezer elementen noch ook by zondera diensten daartoe begeeren of zullen begeeren en dat alzoo de geruchten alsof dc Oostersch- Oithodoxe Kerken en Rome elkander naderen, op deze gronden moeten worden toegesproken. Aartsbisschop Germanos hoopt wel op eenheid met de Engelsche Staatskerk. BIJBELS IN SPANJE Op de boekenjaarmarkt te Madrid van 23 30 April j.l. gehouden, werden door het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap niet minder dan dagelijksch 4000 Bijbels, Nieuwe Testamenten, enz. verkocht. Aan den Minister van Onderwijs werd bij zijn bezoelt een mooi gebonden Bijbel overhandigd. De Minister heeft thans toegezegd, dat de Bij bel voor alle Spaamsche volksbibliotheken van Rykswege zal worden EVANGELISATIE. Te Morra»Lioessens (Fr.) herdenkt de Ned. Hervormde Gemeente Zondag 28 Mei a.s. in bijzondere diensten, waarin Ds. Th. J. W. Cieremans, van Princenhage, en Ds. D. J. Peterse, van De Meem (U.) zullen voorgaan, dat de Gemeente 25 jaar geleden met den Evangelisatie-arbeid begon. Theorie en Practyk. In „De Zondagsschool", het orgaan van de Geref. Zondagsschoolveroen. Jachin, schrijft de redacteur, Ds. A. Don dorp, te Heem stede, in een artikel o.m.: Hoewel schier alle Gereformeerden tegen woordig enthousiast zyn voor Evangelisatie, in de practijk voelt men er toch weinig voor. Men is theoretisch overtuigd geworden van den eisch der Evangelisatie, doch daar blijft het veelal bij. Het hart is niet warm. Zoo vaak kan men hooren zeggen, dat de Evangelisatie geweldig vooruitgaat en langer hoe grooter plaats inneemt. Ik weet het niet. Dat is alles wel zoo op vergaderingen, in preeken, in woorden. In de practyk blyft het een werk van en- Het gaat van de Kerk uit en het is alles naar den eisch van Gods Woord. Maar de werkelijkheid is, dat slechts een bepaald groepje menschen iets doen willen. En daaronder lijdt ook de Zondagsschool. De Kerk staat wel op papier, maar niet werkelijk met man en macht achter de Evan- Toen een kleine Gemeente aan een groote stad, vlak in de buurt, vroeg om eenige hulp voor het huisbezoek, moest worden geant woord, dat dit pnmogelyk kon. daar de eigen huisbezoekcommissie maar 6 h 8 leden telde. Dat was in een stad van meer dan 4000 zie len, die als een zeer bloeiende Kerfc bekend Het is ook bijna altijd eenzelfde slag men schen, die ge in den Z.S.-arbeid (Zondags school) aantreft. Kleine middenstanders en arbeiders. Meest heel eenvoudige menschen, die in getrouv doen wat zy kunnen. De meer gegoeden, de meer ontwikkelden, vindt ge zelden op de Z.S. Zoo krygt ons Evangelisatiewerk onwille keurig een bepaald etempel, en met name Z.S. komt zoodoende in een hoek, waar zij niet hoort'. Vroeger was onze Kerk een Kerk van klei ne luiden. Nu niet meer. En dat wreekt zich In de Evangelisatie. Straatpredïking eri Zondagsschool is zoo or- Het eigen koninkrijk is veel deftiger dan Gods Koninkrijk. Timmerman en stucadoor en melkboer rij den in een eigen wagen. De mannen van „Patrimonium" moeten maar evangeliseeren, als ze daar zin in hebben. Misschien dat deze tyd van malaise de ge blaseerdheid van velen zal wegnemen, zoodat men weer met z'n voeten op geestelijken grond komt te (staan, om zich daar te voegen tot de practyk der gehoorzaamheid. Geen Evangelisatie-orde. De Clas sis Assen der Geref. Kerken heeft verworpen het voorstel van Assen, om by de Generale Synode aanhangig te maken een voorstel om komen tot een Evangelisatie-orde, evenals m een Zendingsorde heeft. ZENDING Baliërs tot den Doop. De Zendings medewerker van de „N. R. Ct" schrijft: Het merkwaardig verschijnsel doet zich voor, dat er tegenwoordig geregeld Baliërs naar Modjowarno, de bekende Zendingsge meente op Oost-Jam, komen om daar te worden gedoopt en zoo in de Christelijke Gemeonte te worden opgenomen. Eenige weken geleden kwamen twee Balische gou- veirenments-anderwijzers. Met Paschen zijn er 20 Baliërs gedoopt. In Mei of Juni wer den er weer 5 verwacht. Dat zal wel verband houden met het feit, dat een paar Javaansche voorgangei's regel matig Bali bezoeken, om er geschriften te verspreiden. Zij staan in nauw verband met de Oost-Javaansehe Kerk. Ook een colpor teur van het Britsch- en Buitenlandsch Bij belgenootschap, Mas Saldon, bezoekt Bali. Deze Javanen worden op Bali met "vriende lijkheid ontvangen- De bevolking komt sa men om hen uit te vragen omtrent het Christendom. Volgens hun mededeelingen zijn er in Zuid-Bali reeds 400 gedoopten en in Noord-Bali 79. Zij zeggen, dat het Chris tendom er reeds lang bekend is door de vele inheemsche ambtenaren van Memado en Ambon, van wie een stille invloed uit ging. Volgens hen zijn de menschen op Bali onvoldaan geworden over hun godsdienst door de kennis, welke het Gouvernement hun op de Scholen bijbracht. De wensch is bij velen levendig geworden om het Chris tendom te leeren kennen. Toch blijkt ook, dat degenen, die Chris ten worden, vaak worden tegengewerkt en het dorp moeten verlaten. In dergelijke plaatsen werden de Javanen weieens min der vriendelijk ontvangen Het feit, dat de Christenen standvastig bloven. maakte ech ter grooten indruk op d mg.-wng, die dit blijkbaar niet verwacht had. Het Christen dom breekt er zich rustig een baan. Zendingsdag Classis Midd b u r g. De jaarlijksche Zendingsdag der Classis Middelburg der Geref. Kerken zal dit jaar op «en 2en Pinksterdag, 5 Juni a.s., worden gehouden in den boomgaard van de hofstede „Korenbloem" tusschen Serooskerke en Vrou wenpolder. Als sprekers zullen achtereenvol gens optreden Ds. W. F. M. Lindeboom, Serooskerke, met het onderwerp: „De zegen der Zending voor de Zendende Kerken"; Ds. D K. Wielenga, van Amsterdam, vroeger missionair predikant op Soemba, met het onderwerp: „Uit de practijk van den Zendings- arbeid" en Ds. C. B. Bavinck, van Hoek, over: „Roeping en Zending". Schoolnieuws. Benoeming van hoogleeraar lector. Door het Curatorium der R.-K. Han- delshoogeschool is benoemd, als opvolger wijlen Prof. Mr. Dr. L. Triebeis, tot gewoon hoogleeraar in de Bedrijfsleer en de Psycho techniek Dr. J. E. de Quay, thans lector de Psychotechniek aan genoemde hoogeschool; en tot lector in de Accountancy de heer C. II. A. J. J a n s s e n s, lid van het Ned. Instituut van Accountants, thans assistent in de Be drijfsleer. Prof. Mr. PAUL SCHOLTEN. De vorige week heeft Prof. Mr. Paul Schol- ten, van Amsterdam, in de feestzaal van de Rechtsgeleerde Faculteit der Universiteit van Parys, in tegenwoordigheid van den Neder- landschen gezant, twee lozingen gehouden over den invloed van het Fransche burger lijke recht op het Nederlandsche en over de interpretatie van de wet. Prof. Dr. N. Ph. TENDELOO. Prof. Dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar in de Pathologische Anatomie aan de Leidsche Ui iversiteit, is biiioemd tot eerelid van de Pathological Society van Philadelphia. EEN CURSUS VAN Prof. Dr. APLER. Prof. Dr. A. Adler uit Weenen, die hier te lande vertoeft voor het houden van lezingen, heeft zich bereid verklaard voor de Neder landsche Montessori-Vereeniging te Amster dam een cursus te geven over „Erziehungs- Fragec". Deze cursus wordt gehouden op Zaterdag 27 Mei te 3 uur. Maandag 29 Mei te 4.30 uur, Dinsdag S0 Mei te 4.30 uur en Woensdag 31 Mei te drie uur in het Montessori-Lvceum, De Lairessestraat 156 te Amsterdam. Nadere inlichtingen omtrent dezen cursus zijn te bekomen by den heer G. Arendzen, Deiurloostraat 58 IU, Amsterdam-Zuid. VACANT1E-CURSUSSEN. Evenals vorige jaren organiseert de Univer siteit van Toulouse vacantiecursussen te Bag- nères-de-Bigorre (Hautes-Pyrénées). Prospec tus en inlichtingen verschaft de heer J. Vol- lema, Joh. Geradtsweg 17, Hilversum. SOCIETAS STUDIOSORUM REFORMATORUM. Dr. J. F. Reitsma, directeur der Chr. H.B.School (Henegouwerplein) te Rotterdam, schrijft ons: De eindexamens van de Scholen voor Mid delbaar en Gymnasiaal Onderwijs staan aJ weer voor de deur en over enkele maanden 'ètaat weer een nieuwe generatie van jonge menschen klaar voor Universiteit en Hc school. Voor het zoo ver is, dienen de ouders zich met de jongelui rustig te bezinnen, niet alleen over de keuze der Hoogeschool ei (studierichting, dat spreekt vanzelf, r ook over de vraag, by welke organisatie studenten de aankomende student zich zal aansluiten. Dat is vanzelfsprekendd voor studeerde kringen, maar het is niet overbo dig hierop de aandacht te vestigen van vele ouders, die zelf geen academische opleiding genoten. Bij hen vat zoo licht de gedachte post, dat het voor een student alleen aankomt op trouw collegebezoek en gezette studie. Vol doende is dit echter niet. Zij, die later geroe pen zullen worden om leiding te geven het leven in de maaaischappij en in elk geval werkzaam hopen te zyn in de hoogere beroe pen, hebben meer noodig dan wetenschappe lijke vorming alleen. Reeds de Spreukendich ter heeft ons voorgehouden: ijzer scherpt men met ijzer; alzoo scherpt een man het aange zicht zyns naasten. Het studentenleven biedt zoo'n kostelijke gelegenheid voor deze scher ping, die noodzakelijk is voor ieder, die met menschen moet weten om te gaan. Ook de studenten, die als spoorstudenten maar ten deele de vruchten van het studentenleven kun nen plukken, zullen tot schade voor zichzelf zich afzijdig houden van de organisaties, die in de studentenwereld aangetroffen worden. Voor studenten uit gezinnen, waarin de Ge reformeerde belijdenis in eere is, hoeft het geen vraag te zijn, by welke organisatie zij zich allereerst moeten aansluiten. Wie gaat studeeren aan een Openbare Univensiteit of Hoogeschool, sluit zich natuurlijk aan bij S.S.R., de organisatie van Gereformeerde stu denten, 'die aan elke Hoogeschool en Univer siteit een afdeeling heeft. Byna een halve eeuw reeds heeft deze Vereeniging de studen ten van orthodoxen huize by de intrede in de studentenwereld ontvangen. Honderden oud leden, die nu als reünisten georganiseerd den met de studentenorganisatie aanhouden, kunnen getuigen, wat S.S.R. voor hun maat- ochappelijke, cultureele, maar ook principieel© vorming beteekend heeft. Laat ieder, die stu dent wordt en laten ook de ouders, die met zort* hun kind zien vertrekken naar de Uni- veXteitsstad, hun licht maar eens opsteken bij de reünisten van S.S.R., die over het heele land verspreid zitten en ook aan de meeste Christelijke HB.S.-en en Lycea en Gymnasia wel onder de leeraren vertegenwoor digd zyn. De warmte, waarmee al deze afge studeerden spreken over S.S.R., zal iedere aar zeling om toe te treden doen wegvallen. Opge nomen te worden in een kring van gelijkge zinden is zoo veel waard voor een aankomend istudent uit een Christelijk gezin. In zoo'n kring kan men den noodigen steun vinden by het oplossen van de velerlei moeilijkheden, waarvoor onze jonge intellectueelen komen te staan. Hier wordt' de basis gelegd voor een vriendschap, die levenslang duurt, al wordt men door oecanen gescheiden. S.SJL zet in September weer alle afdeelingen open voor de studenten, die instemmen met haar zinspreuk „Liberta* ex Veritate". Tot zoover Dr, Reitsma. We voegen Kier nog aan toe, dat gedurende den geheelen zo mer de S.S.R zich gaarne bereid stelt voor het geven van alle gewenrschte inlichtingen, adres: L. van der Schaar, J. W. Brouwerplein 15. Amsterdam-Z. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN, aambrugge (Oir. Nat. School, hoofd Feringa), mej. E. van Vliet, thans kw. met akte, Ger emu i den (Herv. School, hoofd K W. de Graaff), J. M. van der Linde, tijdelijk te Aa' smeer. Uithoorn (Herv. School, hoold A. Keers) mej. M. C. Bonmkens te Aalten. Gouda (Joh. Calvynscbool, hoofd A. Kui- Ons bloed voorziet alle organen van ons lichaam met de voor het leven belangrijke stoffen, terwijl de verbruikte, waardelooze stoffen worden uitgescheiden. Wanneer nu de spieren het slacht offer van een te sterke of te plotselinge afkoeling worden, dan raakt deze functie van het bloed, die men als .stofwisseling" bestempelt, gestoord, zoodat vergiftige stofwisselingsproducten in het bloed achterblijven; als gevolg daarvan kunnen ont stekingen ontstaan. Dergelijke aandoeningen zijn als .spit in den rug' en .rheumatiek' bekend. Aspirin-tabletten oefenen een regelenden invloed uit op bloeds omloop en stofwisseling, zoodat de vergiftige stoffen worden uitgescheiden. Hierdoor wordt de oorzaak van de ontstekingen weggenomen. Bovendien stillen de Aspirin-tabletten de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruls. zinga), J. A. van Willigen, thans tydelyk aldaar werkzaam. Warmond (hoofd M. de Vries), J. van der Linden te Vlaardingen. B. KUPERUS. Op 1 Juni a.s. herdenkt de heer B. Kupèrus, hoofd der Chr. School te Veur-Leidschendam den dag, waarop hij 25 jaar geleden by het Chr. Onderwijs werd te werk gesteld. ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Blijkens door den heer S. J. van Efferen ii ,.De Binnenvaart" gedane mededeelingen heeft in 1932 27.2 pCt. van de schipperskin deren in den leerplichtigen leeftijd geen enkel uur de school bezocht, tegen 33.1 pCt. in 1931. Het percentage kinderen dat regelmatig een school bezocht steeg van 22.2 in 1931 tot 28.7 in 1932. Er zijn kinderen, die 9, 10, 11, 12 scho len bezochten. Deze kinderen, aldus schryv. zouden geholpen zijn, als voor de scholen klassen voor schipperskinderen een leerplan werd voorgeschreven met een ver doorgev de uniformiteit. EXAMENS PROMOTIES Rijksuniversiteit tb utrecht. Gepro moveerd is tot Doctor in de Wis- en Natuur kunde, de heer A C de Koek, geboren te Haa: Jem. op proefschrift: Untersuchungen Ober den Lichtwechsel von langperiodischen verOnder- Uchen Sternen". Rechtswetenschap: doet man, Vreeden te Den Haag e AAM Drlessen te Beek (G.). EXAMENS-STUURMAN DEN HAAG, 22 Mei. Ge«l voor 2den s man gr. stoomv.. de heeren J W A Mat M C P C Overbeug. EXAMENS-LICH. OPVOEDING del; i W Toet, Deventer. EXAMENS-NIJVERHEEDSONDERWIJS Ingetrokken is de benoeming als lid der corr missie voor de examens Akten No. Nq. Nr. e Ns van Dr J H Tuntler te Groningen. Als zoc danig is benoemd Dr J de Groot Sr te de EXAMENS HULPKEURMEESTER In de examen-commissie voor het diploma van hulpkeurmeester van vee en vleeaoh zfjn benoemd: Prof. Dr H C L E Berger, Den Haag voorzitter: Dr S G Zwart, plaatsv. voorz. en secretaris; C J A Kerstens. Roermond; J A Klauwers. J G A Reeser, belden Amsterdam; J P v der Slooten, Utrectot; en Dr W Stuur- Gemengd Nieuws, DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN DE AANGEHOiOENE ONTKENT Zooals we gaster nog hebben gemeld, ls in de zaak betreffende den roof-overval op den 83-jarigen L. Crispijn te Wateringen 'n arrestatie gedaan, al. van den 27-jarigen koopman W. H. L. G. uit Den Haag. Gistermorgen, en een gedeelte van den middag, is G. aan een ernstig verhoor op het Wateringsche gemeentehuis onderwor pen door den burgemeester, den heer A. J. Verhoeven, en inspecteur Waltman van de Haagsche recherche. G. bleef ontkennen zich aan den overval te hebben schuldig gemaakt. Echter zijn er verschillende aanwijzingen tegen hem, zoodat hij voorloopig dn bewa ring is gesteld. De toestand van den bejaarden C. da gun stig. We hebben den man gister nog even gesproken, waarbij hij monter en glim- laohend vertelde, dat ze hem flink geraakt hadden. Maar ik heb stevig terug geslagen met de stoel, voegde de krasse grijsaard er aan toe, Crispijn heeft een wonde van pl.m. 7 cM. boven op zijn hoofd en een iets kleinere wonde. Het gebeuixle heeft hem wel wat zer._ achtig gemaakt, vooral de drukte van ver hoor enz,., die er op gevolgd is, maar overi gens blijft hij op een stoel voor het raain al het beweeg rond zijn huisje gadeslaan. De politie geeft, in het belang van het onderzoek, slechts weinig inlichtingen over het gebeurde. DE OMGESLAGEN KANO Te Stavoren gevonden. .Gisteravond 10 uur is de vermiste kano die Zaterdag uit Vollenhove over het IJselmeer naar Schokland was vertrokken omgekeerd te Stavoren gevonden. Het is dus wel zeker, dat de heeren H. Stekelen burg uit Zwolle en H. Scheen uit Lochem zijn verdronken. Nog een kano-vaarder verdronken. Op de Maas te Maastricht werd gistei- middag druk gekanood. O. m. werd hieraan deelgenomen door den 20-jarigen J., H. P. n woonachtig te Maastricht Op een gege- v.i oogenblik sloeg de kano om. D. ver dween in de Maas. Eenigen tijd later is zijn lijk opgehaald. DOODELIJKE VAL Naar een gasthuis werd vervoerd een 17- jarige jongen, die van het dak van een perceel in de Bestevaerstraat te Amsterdam was gevallen en aan het achterhoofd zwaar gewond was. Bij aankomst in het Gasthuis bleek bij reeds overleden te zijn. AUTO TE WATER GEREDEN Een inzittende verdronken Men seint ons udt Sas van Gent: Maandagavond reed een auto, eigendom van een bestuurd door den heer Ronipu, uit Zuiddorpe, ter hoogte van het overzetveer van Abeel e. aan het kanaal van Terneuzen, in het water. Een der inzittenden, de heer De Ridder, wist zich uit de auto te redden en ook de heer Rompu op het droge te krij gen. Toen de heer De Ridder den derden inzittende, zijn 22-jarige broer, trachtte te redden, was hij echter geheel uitgeput en kon er dan ook niet meer in slagen zijn broer op het droge te brengen, waardoor deae jammerlijk om het leven kwam. Het ongeluk is te wijten aan het springen van een voorband, waardoor de bestuurder de macht over zijn stuur verloor. DOODELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN Op de Rozengracht te Amsterdam heeft gistermorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een jeugdig agent van politic was per rij wiel op weg naar het bureau Raampoort, Op de Rozengracht bij de Tweede Rozen dwarsstraat was het zeer druk. Van een motorwagen van lijn 13 kreeg de agent een duw, waardoor hij kwam te vallen. Op dat oogenblik passeerde een met zand geladen vrachtauto, die den politie-agent over het hoofd ging. De man was dadelijk dood. De jongen Geert Hessen uit Vecndam, die Zaterdagmiddag te Nieuwe Pekela door een auto werd overreden, is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Op den Kemperbergerweg to Arnhem is het vierjarig jongetje C. G., dat plotse ling van achter een boom den rijweg over stak, door een motorrijwiel aangereden. Het knaapje werd in bewusteloozen toestand en met ernstige kneuzingen aan het hoofd naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar het in den afgeloopen nacht is overleden. Den mo torrijder treft geen schuld. De 77-jarige man, die op 19 dezer op de Oostelijke Handelskade te Amsterdam tusschen de buffers van een spoorwagen en een vrachtauto bekneld geraakte, is in het Binnengasthuis, overleden. OPLICHTING VOOR ƒ80.000 Gisteren heeft de Justitie te Middelburg een landbouwer uit Krabbendijke laten ar resteeren, die ervan verdacht wordt oplich tingen te hebben gepleegd voor ruim 80.000. Hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. FELLE BRAND TE GRONINGEN Gisteravond omstreeks elf uur bralk brand uit in perceel No. 8 van een blok woningen staande aan den Papiermolen te Groningen. Deze woningen, waarvan de zolders slechts door een dun muurtje gescheiden zijn, zijn allen onder één dak gebouwd. De brand welke ontstaan was door een brandend pe troleumstel, hetwelk in aanraking kwam met gordijnen, greep zeer snel om zich heen en breidde zich weldra naar links en naar rechts uit. De bewoners van perceel no. 8 waren niet thuis. Twee kinderen, die op zol der sliepen, konden bijtijds gered worden. De bewoners van de overige woningen kon den zich allen redden. De brandweer was met veel materiaal ter plaatse en kon na een uur het vuur bedwingen. In totaal zijn drie woningen geheel en vier gedeeltelijk afgebrand. Er was in verband met de kermis uiter aard veel belangstelling voor het blusschings werk. Het talrijke publiek werd door de politie op een afstand gehouden. GROOTE BRAND TE BOXTEL Gistermiddag om twaalf uur brak te Box tel door tot nu toe onbekende oorzpak brand uit in de bakkerij van den heer de Leijer. Ditzelfde pand werd eveneens bewoond door den heer Versundvoort. In oen mini mum van tijd stond het met stroo gedekte perceel in lichter laaie. Door den sterken wind, sloegen vonken over naar de nabij gelegen woningen cn stallen, ovoneoys met stroo gedekt, en bewoond door den lieer Van der Sloot. Vijf minuten na het ontdokken van den eersten brand stond ook dit huis in vlammen. Het tusschen de beide bran dende huizen gelegen pand, bewoond door den heer Van Genugten, dat met pannen was gedekt, begon door de enorme hitte eveneens te branden- De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, tastte het vuur aan met twee stralen op de waterleiding en twee op de motorspuit Zij kon echter niet voorkomen, dat de hui zen van de heeren De Leijer en Van der Sloot tot den grond toe afbrandden. Van 't middelste huis brandden de bijgobouwen en een gedeelte van het dok af. De inboedel van dit pand bekwam ernstige waterschade Door de vonken werd een op circa 150 M. afstand gelegen boerderij, bewoond door den heer Van den Brand, eveneens door 't vuur aangetast Door kordaat optreden wist men hier erger te voorkomen. Het aan wezige vee kon bijtijds worden gered. De schade werd door verzekering gedekt VERDRONKEN Een 27-jarige man, die te Amsterdam in bet water van de Buiten Singelgracht bij het Frederik Hendrikplantsoen was ge raakt, is daaruit levenloos opgehaald,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3