FRANKRIJK REMT OPNIEUW Land- en Tuinbouw. DINSDAG 23 MEI 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ONTWAPENINGSPLEIDOOl VAN NORMAN DAVIS VEILIGHEIDSCONCESSIES Henderson heeft verleden week de Ontwa peningsconferentie tot spoed aangemaand. Er zijn aog negentien werkdagen ter be schikking. zeide hij ongeveer, vóór de Lon- densche conferentie (de Economische We reldconferentie) aanvangt Laat ons die da gen goed gebruiken. De dag van gister was de tweede van de negentien. Men begon dezen dag niet zonder hoop op goeden voortgang, want men had eenig ver trouwen in de persberichten over een Fransch regeeringsbesluit om het Engelsche ontwapeningsvoorstel, zij het onder een paar yóorwaarden, te aanvaarden. Hoewel Paul Boncour zelf aanwezig was, Is de tegemoetgeziene Fransche verklaring achterwege gebleven. Nomian Davis, de Amerikaansche gedele geerde, heeft zeer belangwekkende woorden gesproken. Hij heeft de ontwapeningsbood- echap van President Roosevelt verduidelijkt en geaccentueerd, is de Fransche veiligheids opvattingen tegemoet gekomen, heeft een ferm pleidooi gehouden voor ontwapening en heeft niet alleen aan het Fransche maar ook aan het Duitsche adres een paar hartige waarschuwingen gericht. Toen evenwel Boncour het woord had ge voerd, was de goede indruk van den dag al weer bedorven. Over het kardinale punt: af schaffing van hun aanvalswapenen, willen de Franschen nog altijd niet praten. Zij wil len niet toegeven maar zijn anderzijds bang om dit uit te spreken omdat ze dan openlijk oogenblik af te wachten waarop het isole ment weer terug zou vallen op Duitschland, dat verleden week, door de rede van Hitier, uit dat isolement is bevrijd. Boncour heeft niet meer geantwoord op Norman Davis" sommatie en zich ertoe be paald te herinneren aan de reeds vroeger afgelegde Fransche verklaring, dat het 't plaa van Mac Donald aanneemt als grond slag van de discussies. Frankrijk is dus nog steeds niet zoo ver dat het dat plan als basis van de conventie aanneemt, zooals nu Duitschland, Italië en Amerika doeo. Boncour heeft niets beters weten te doen dan te trachten het procedure-compromis, dat eenige dagen geleden de Conferentie door de crisis heengeholpen heeft, weer omver te werpen. Henderson en Nadolny toonden zich weer lankmoedig en wilden dan maar weer toe geven en nog eens eerst over de veiligheid gaan praten. Maar Norman Davis toonde zich ongeduldig een zeer begrijpelijke houding en wilde daarvan niet weten nu Amerika toch immers ook het veiligheidshoofdstuk van het Engelsche plan had aanvaard en daarmee een belangrijke concessie had ge daan aan de Fransche veiligheidshobby. Vandaag zal het bureau over de procedure beslissen. Vermoedelijk zal het nog wel een maal toegeven aan Boncour. Deze heeft dit misschien tegenover de publieke meening in zijn land noodig alvorens hij de groote con cessie doet waartoe zijn regeering moet heb ben besloten. NORMAN DAVIS' VERKLARING De buitengewone ambassadeur der Ver. Staten, Norman Davis, heeft Maandag in de hoofdcommissie der ontwapeningsconfe rentie de aangekondigde verklaring van de Amerikaansche regeering voorgelezen, be treffende haar definitieve houding nopens het probleem der ontwapening en veilig heid- In deze verklaring wordt het 1 De Amerikaansche regeering is bereid op het gebied der ontwapening zoover te gajan als iedere andere staat. Het einddoel is de vermindering der bewapening etappe- gerwijs, zoo saxei mogelijk en tot het niveau der voor binnenlandsche politi©-doeleinden noodzakelijke troepen. 2 De Amerikaansche regeering is bereid, als bijdrage tot de organisatie van den vrede bij een conflict met de overige mo gendheden te beraadslagen, of de vrede in gevaar is. Ingeval de overige mogendheden na uitvoerige beraadslagingen besluiten, dat een staat den vrede in gevaar heeft ge bracht door schending der internationale .verplichtingen en ingeval dan een overeen stemming wordt verkregen tusschen de ove rige mogendheden betreffende den schuldi gen en verantwoordelijken aanvaller, dan verplicht de Amerikaansche regeering zich zich te onthouden van iedere handeling, welke het gemeenschappelijk optreden der overige mogendheden tot herstel van den yrede in gevaar zou kunnen brengen. 3 De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid tot een gemeenschappelijke auto «natische en permanente contröle op de be wapeningen door een permanente ontwape ningscommissie. 4 Het definitieve doel moet volgens de opvattingen der Amerikaansche regeering de volledige verwezenlijking der ontwape ning in etappes zijn, evenwel moet de eer ste definitieve stap direct worden genomen. Norman Davis verklaarde verder, dat het einde der ontwapeningsconferentie thans in het vooruitzicht is- Alle naties der wereld moeten thans too- nen, of zij de bedoeling hebben, de voort schrijdende ontwapening ten uitvoer te leg gen, of tergkeeren tot het systeem van voor den oorlog: onbegrensde bewapening, inter nationale verdenking en vrees. Alle mogendheden der wereld moeten thans het door haar in 1919 aangegane ont wapeningssysteem ten uitvoer leggen of do wereld zal thans openlijk moeten toegeven aan den bewapeningswedloop. Dan zou even wel het goheele zoo moeizaam opgetrokken mechanisme ineenstorten en de ontwikke ling zou leiden tot een nieuwen wereldoor log. De bewapeningen moeten worden terug gebracht tot een zuiver verdedigingsmiveau. Norman Davis wees er in het bijzonder op, dat president Hoover reeds zijn bereidheid heeft te kennen gegeven, de zware aanvals wapenen volledig af te schaffen. De Amerikaansche regeering neemt net Engelsche ontwapeningsplan aan. Bij een toekomstig conflict zou als aan valler kunnen worden beschouwd de staat, welks troepen door schending der verdra gen een vreemd gebied bezetten. Nomian Davis wees er vervolgens met nadruk op, dat twee b e 1 a n g r ij k e h i n- palen der ontwapening in den weg Ten eerste de vrees, dat Duitschland de bedoeling heeft, zich opnieuw te bewapenen- Ten tweede de weigering der zwaar bewa pende Europeesche staten bij den huidigen stand van zaken in de wereld een werke- lijken stap te doen in de richting van ont wapening. Wanneer evenwel op dit beslissende oogen blik een staat weigert concrete bewijzen te geven van zijn vredelievende bedoelingen en persisteert bij zijn recht op herbewapening, zelfs wanneer andere mogendheden belang rijke en effectieve ontwapeningsmaatrege len nemen, dan zal het grootste deel der erantwoordelijkheid voor het zonder resul taat blijven der conferentie met de onaf zienbare gevolgen van dien, ten laste komen van dezo natie. Hot is onmogelijk het ontwapeningspro bleem op te lossen, wanneer een natie er op staat, te herbewapenen, terwijl de an dere naties ontwapenen. Het onvermijdelijke gevolg zou slechts zijn, de hervatting van den bewapenings wedloop. De Amerikaansche regeering heeft goed begrip van bepaalde politieke moeilijkheden, welke de overige Europee sche mogendheden verhinderen, de bewa pening te verminderen. Wij erkennen, zoo heet het verder in Nor man Davis' verklaring, het legitieme reöht van iederen staat op de handhaving van zijn veiligheid. Evenwel zijn wij er diep van doordrongen, dat op den duur de vei ligheid beter kan worden verzekerd door een gecontroleerde ontwapening, welke te bereiken is door een voortgezette, etappe- gewijze vermindering der bewapening van de zwaarbewapende staten tot het in de vredesverdragen vastgelegde niveau. Eenige dagen geleden zijn op de conferen tie bij de bheandeling van het Engelsche plan zeer ernstige moeilijkheden ontstaan. Sindsdien heeft de situatie zich editor ver beterd. De redevoering van den Duit- chen rijkskanselier heeft bijzonder heden verschaft betreffende de houding en de politiek van Duitschland op het gebied van de ontwapening. Zij is mede, doordat Duitschland tegelijkertijd de boodschap van president Roosevelt goedkeurde van groot nut geweest- Deze redevoering, zoomede de verklaring van Nadolny betreffende het Engelsche ont- werp-verdrag als basis voor het toekomstige ontwapeningsverdrag heeft de situatie zoo danig gewijzigd ,dat wij thans opnieuw het plan in behandeling kunnen nemen, met de hoop tot resultaat te komen. Ten einde de bespreking weer terug te brengen tot het concrete probleem der agen da, neemt de Amerikaansche delegatie het hoofdstuk inzake het materiaal aan. Het is te. hopen, dat de andere delegaties hiermede accoord zullem gaan en aldus de weg vrij zal komen voor een onverwijlde be slissing betreffende alle concrete voorstellen van dit hoofdstuk. Henderson heeft in de zitting der hoofd commissie medegedeeld, dat Nadolny een schrijven heeft gezonden aan het presi dium der Ontwapeningsconferentie, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche delegatie thans haar amendement od art, 2 van het Engelsche plan terugneemt, waarbij Duitschland had voorgesteld de kwestie der unificatie van het continentaal Europee sche legersysteem over te dragen aan de toekomstige permanente ontwapeningscom missie. De Puitsche delegatie behoudt zich het recht vt>or op haar overige wijzigings voorstellen terug te komen en wijst op nieuw op het nauwe verband tusschen de oplossing dér legerkwestie en de definitie ve door Duitschland geëischte beslissing in zake het oorlogsmateriaal. De Duitsche delegatie heeft zich dus principieel bereid verklaard defel te nemen aan een regeling der legerkwestie op grond van het Engelsche onhvapeningsplan. HET VIERMOGENDHEDENPACT NOG NIET GEREED? In strijd met de berichten uit Parijs en Londen wordt te Berlijn van gezaghebben- zijde verklaard, dat het Viermogend- hodenpact nog niet definitief tot stand zou zijn gekomen. De onderhandelingen te Rome worden nog voortgezet en gistermid dag zouden de ambassadeurs der vier be trokken. groote mogendheden opnieuw een bespreking hebben in het Itaiiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken. Te Ber lijn acht men dan ook de berichten uit Parijs en Lónden over den inhoud van het verdrag voorbarig. Gevraagd naar de berichten uit Rome ten aanzien van het viermogendheden-verdrag, heeft ook Paul Boncour te Genève medege deeld, dat de onderhandelingen, die langs den gewonen diplomatieken weg zijn inge leid, inderdaad goeden voortgang maken in den zin van de beginselen, die aan het Fransche memorandum ten grondslag lig gen. Er is echter nog niets definitiefs vast gesteld en dat zou ook niet kunnen ge schieden, alvorens de regeeringen er over beraadslaagd hebben. De oorlogsschepen van de Amerikaansche marine, die om bezuinigingsredenen tijde lijk uit de vaart worden genomen (dit geldt zooals bekend voor een derde van de vloot), zullen in dien tijd nagezien en hersteld wor den, waardoor tevens werk verschaft wordt. Ook het africhten van nieuwe recruten zal eenige maanden gestaakt worden. Daar de vloot zich op den Stillen Oceaan bevindt, zullen alle diensten zooveel moge lijk in San Diego worden geconcentreerd. Het africhten der matrozen zal in de toe komst eveneens te San Diego plaats hebben, waardoor men groote bezuinigingen hoopt te verkrijgen. Verder is president Roosevelt van plan het aantal marine-officieren met duizend te verminderen. GEZOND EN KRACHTIG MAN GEPENSIONNEERD Inspannende politiedienst deerde hem niet. Hoe hij sterk bleel Dit schrijft hij vijf jaar nadat hij gepen- sionneerd was: „Ik ben 55 jaar en 5 jaar geleden werd ik gepensionnoerd als politie-agenL Ik had dik wijls zwaren dienst te doen bij nacht en ontij en tot op den dag van vandaag ben ik nog even krachtig als de sterkste man in ac tieven dienst Men vraagt mij dikwijls: „Hoe blijf je toch zoo jong?" en mijn antwoord is „Kruschen Sal+s". Ik heb Kruschen Salts meer dan 13 jaar lang gebruikt. Als ik het een morgen mis voel ik het den volgenden dag en ik zal Kruschen zeker blijven gebrui ken tot ik van deze wereld afscheid neem." W. J. De dagelijksche dosis Kruschen is zoo klein, x> gemakkelijk en zoo goedkoop, maar ze doet U enorm veel goed. De zes zouten in Kruschen verschaffen juist die dagelijksche aansporing, die Uw inwendige organen noo dig hebben om behoorlijk te functionneeren zoodoende houdt Kruschen Salts Uw orga nisme vrij van alle schadelijke afvalstoffen, die de gezondheid benadeelen en het bloed onzuiver maken. Millioenen hebben reeds ondervonden dat het dagelijksch gebruik van Kruschen Salts hen gezonder, sterker en op gewekter maakt, waardoor hun levensge luk in niet geringe mate verhoogd werd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en ƒ1.60 per flesch. Stralende Gezondheid voor cent per dag. (Adv.). ITALIE'S BUITENLANDSCHE POLITIEK UITEENGEZET DOOR SUTICH Geen redevoering van Mnssolinl De Maandagmiddag aan het einde der Itaiiaansche Kamerdebatten over de be grooting van het ministerie van buiten landsche zaken verwachte redevoering van Mussolini over de buitenlandsche politiek is niet doorgegaan. In zijn plaats zette staatssecretaris Suvich het principieele standpunt der Itaiiaansche regeering uit- een. Mussolini heeft de zitting van de Kamer bijgewoond. De eerste en grondleggende voorwaarde xor de ontwapening, aldus Suvich, is een beperking van het materiaal. Er moet kwa litatief worden ontwapend, d.w.z. De ontwapeningsconferentie kan haar doel niet bereiken, wanneer niet de ongelijkheid ixi de rechten tusschen de beide machts groepen ter zijde wordt gesteld. Na de voorloopige mislukking der onder handelingen over het plan-Mac Donald, dat door Italië is goedgekeurd, is de situatie door twee nieuwe factoren weldadig be ïnvloed: door de boodschap van Roosevelt en door de redevoering van Hitier, huD wil tot samenwerken en overeenstemming moet nadrukkelijk op den voorgrond wor den geplaatst. Een zeker vertrouwen is in de geesten teruggekeerd. Fen grondeuvel van deze internationale discussies zijn de tallooze kleine groepen en groepjes met hun politieke manoeuvres en perscampagnes, welke de openbare meening der wereld vergiftigen. Een open hartige en vertrouwelijke samenwerking tusschen de vier verantwoordelijke Wester- sche mogendheden van Europa alleen kan den toestand verbeteren. Een der meest ernstige problemen, naast dat der ontwapening, is de herziening van de vredesverdragen Het is absurd niet van deze revisie te mo gen spreken. De taken der economische wereldconferentie zijn moeilijk, maar niet onoplosbaar. Alle tot nil toe genomen economische maatrege len der afzonderlijke staten hebben als verdedigings- en repressaille maatregelen den algemeenen toestand slechts bemoei lijkt en daarmede ook de positie van ieder afzonderlijk. Uit dezen gevaarlijken kring loop moet men geraken. De voorwaarde voor het welslagen is een uitgesproken politiek: de terugkeer van het politieke vertrouwen, vooral tusschen de belangrijkste JAPAN EN CHINA WAPENSTILSTANDSBESPREKINGEN. Volgens een bericht uit Moekden heeft Japan Chlneesche voorstellen, behelzende voorwaarden voor een wapenstilstand, af gewezen. In de omgeving van Tientsin hebben dn Chineezen onderling gevochtem. Zij waren het oneens over een plan om de zelfstandig heid van Noord-China uit te roepen em te gaan strijden zoowel tegen Mandsjoekwn als tegen den Kwomintang. Japansche po li tietroepen heibben de vechtenden geschei den. Officieel wordt medegedeeld, dat het hoo- Chineesche militair gerechtshof Zaterdag j.l. generaal Iksi, die verleden jaar na de bezetting van Sjapei door de Japansche troepen tot gouverneur-generaal was be noemd en deze benoeming had aanvaard, wegens hoogverraad ter dood veroordeeld Het vonnis werd kort na de veroordeeling voltrokken. DE JAPANNERS OP 3 K M. VAN PEKING Uit Peking wordt gemeld: Tengevolge van de alarmeerende berichten betreffende het naderen der Japansche troepen is de toe stand in Peking verder toegespitst. Chinee sche troepen hebben bevel ontvangen de stadsmuren te bezetten en het vuur te ope nen op de aanrukkende Japanners. De be richt met zandzakken. Ongeregelde Ohinee- sche troepen en duizenden vluchtelingen, welke de Japapners voor zich uitdrijven, stroomen de stad binnen. Ten Oosten der stad liggen Engelsche troepen en een af- deeling Amerikaansche mariniers. De Japansche zaakgelastigde Nakayama heeft reeds aangekondigd, dat alle Jaipan- sche onderdanen in geval van nood uit de stad naar de gezantenwijk zullen worden overgebracht Een verdere mogelijkheid wordt hier ge boden, daar de Japansche gezantschaps- wacht in Peking door troepen van het gar nizoen Tientsin is versterkt. De Japansche troepen zouden reeds op 3 K.M. van de poorten van Peking staan. AANKLACHT TEGEN DE MORGAN-BANKEN NEW-YORK, 23 Mei. Heden begint voor de valutacommissie van het Amerikaansch Congres de openbare behandeling tegen het wereldbekende bankiershuis John Pier pont Morgan. Na maandenlang aan de zaak te hebben gewerkt, schijnt de procureur-generaal Pecora een reusachtige hoeveelheid mate riaal bijeen te hebben gebracht, waardoor onthuld zou worden hoe het Amerikaan sche bankwezen de volkomen controle heeft over industrie en wetgeving en hoe speciaal de Morganbanken een machtigen invloed op deze dingen in Amerika hadden. Een groote hoeveelheid boeken der Morgans werd in beslag genomen en tal van New- Yorksche bankiers weiden gehoord. Uitvoerig zal waarschijnlijk ook het werk der firma Morgan in het buitenland ter sprake komen- Als eerste getuige zal worden gehoord John Pierpont Morgan, die gisteren te Washington is aangekomen. De procureur-generaal Pecora, wien bij zijn onderzoek tal van gevallen van belas tingontduiking onder het oog zijn gekomen, zal het onderzoek tevens uitbreiden tot het particulier inkomen- en belasting-aangiften van de firmanten der Morganbanken. SA-MAN VERMOORD Volgens een bericht van den Fnaenkisohen Kurir ie in den neoht van Maandag de eenige te Erlangen woonachtige SA-men ver moord. Hij werd door verschillende penso- ncn gevolgd en aangehouden. Men hield den man vervolgens zoo lang in een vijver onder water tot hij verdronk. De bijzondere commieearis voor Erlangen, Dr Dehmel, heeft zich naar Kumreujt begeven. De voor naamste dader is gearresteerd. HET CONFLICT OM LETICIA. De Peruaansche regeering bevestigt, dat een ontwerp-verdrag tol bijlegging van het conflict tusschen Peru e.i Columbia over de stad Leticia is uitgewerkt. Het Peruaansche congres is in een bui tengewone zitting bijeengeroepen om het verdrdg te ratificeeren PARACHUTIST DOODGEVALLEN Tijdens een luchtfeeet, dat gehouden werd te Moron, in Argentinië, zou de parachutist Grecco een parachute demonetreeren van eigen vinding. De parachute opende echter ndet, met het gevolg, dat de man te pletter HET PROCES-GEREKE. In het proces tegen Dr. Gereke, den vroe- geren rijkscommissaris voor de werkver schaffing, is gister de ex-leider der Duitsch- nationale volkspartij, graaf Westarp, ge hoord. Hij verklaarde, de handelingen, waarvan Gereke beschuldigd wordt, niet te kunnen afkeuren. De moeder van den beklaagde legde ver klaringen af over de onbaatzuchtige han delwijze van haar zoon. Getuige burgemeester Sporfcost legde be zwarende /erklaringer voor Gereke af. Bekl. noemde de verklaringen van den burgemees ter op een bepaald punt volkomen onjuisL De getuige noemde deze bewering van bekl. een gemeenheid. Toen ik van uwe arrestatie hoorde, aldus getuige, heb ik God gebeden, dat hij u en uw moeder mocht sterken, wijl ik van uw onschuld overtuigd was. Pas hier te Berlijn heb ik tot mijn ontsteltenis gehoord hoe de zaken werkelijk stonden. Ik blijf bij dat, wat ik gezegd heb. Woensdag wordt de behandeling voort gezet WOEKER GESTRAFT TE MüNCHEN Geen willekeurige uitbuiting van het volk meer n te Mtjnchen gevoerde actie tegen den prijswoeker met boter heeft tot resultaat ge had, dat in 169 gevallen personen werden gearresteerd en hun winkels werden geslo ten. De gearresteerden werden nog denzelf den dag overgebracht naar het concentra tiekamp, terwijl hun vrouwen naar het po- litiepresidium en naar het Huis van Bewa ring werden overgebracht In het politierap port wordt over deze actie medegedeeld, dat thans duidelijk is gebleken, dat de tijden van een willekeurige uitbuiting van het volk thans definitief voorbij zijn. Rijkskanselier Hitier heeft gistemamxid- dag op het binnenplein van de Wijker ka zerne te Kiel een toespraak gehouden tot de aangetreden troepen- Hij zeide o.m. Er is een nieuwe gemeenschap ontstaan. Daar ligt geen dreigement in opgesloten. Wij willen den vrede, misschien nog meer dan alle anderen, want wij hebben den vre de noodig om brood te verschaffen aan onze millioenen werklooze volksgenooten. Zoo dringend ons verlangen naar vrede is, evenzoo dringend is echter onze vastbeslo tenheid om het Duitsche volk gelijk recht en vrijheid te hergeven. ALLE OOSTENRIJK3CHE NAT.-SOC. DAGBLADEN ONDER CENSUUR Alle te W-eenen verschijnende nat-eoc. dagbladen zijn thans onder zgtn. voor-oen euur geplaatst, d.w.z., dat de oensuur op de bladen wordt uitgeoefend voor zij ver schijnen. VOLKENBOND EN DE JODEN In de bijeenkomst ven den Volkenbonds- read i6 een commissie benoemd om te on derzoeken of het tot de competentie van den Raad behoort de petitie te behandelen, welke door de Joden in Opper-Siileoië is in gediend en waarin wordt geprotesteerd te gen de behandeling der Joden in Duitsch land. De grootste Duitsche soldatenbond, welke 30.000 oudstrijdersvereenigingen met 3 mil- lioen leden omvat, zal bij besluit van een gister gehouden buitengewoon congres, in het vervolg uitsluitend worden bestuurd door den bondspresident, die door twee plaatsvervangers zal worden geassisteerd, den gepensionneerden generaal van de artil lerie v. Horn. Bij de samenstelling van alle afdeelingsbesturen zal de nationaal socialis tische invoed aldus tot uiting komen, dat ten minste de helft van het aantal bestuurs leden lid zal zijn van de NSDAP, met name de leiders en hun plaatsvervangers. Alle bestuursleden moeten oud strijder in den wereldoorlog zijn geweest. Marxisten, van welke richting ook, mogen geen lid zijn van den bond- De nieuwe leader ven het Centrum, Dr Bruning, heeft, volgens de „Germania", de afgevaardigden Jooe, Dr Hackelaberger en Graaf voo Dalen tot plaatevervangere be noemd. DUITSCHE FILMS TE NEW-YORK Trekken niet meer tengevolge van den boycott Uit mededeelingen van New-Yorksohe bioscoop-directeuren blijkt, dat onder in vloed van 't anti-Joodsche optreden df r nieu we bewindhebbers in Duitschland, Duitsche films te New York slechts de helft der be zoekers van vroeger trekken. F,en dor grootste bioscooptheaters heeft de Duitsche films volledig van het program ma geschrapt, en zal beginnen met de ver tooning van eenige Russische films. Do directies hebben den filmmaatschap pijen in Duitschland geadviseerd geen Duit sche films meer naar Amerika te zenden. Men is echter van meening, dat de toestand zich weer zal wijzigen, wanneer Hitier de vervolging der Joden staakt De Joodsche bevolking in Amerika heeft aan de Duitche films het grootste succes be zorgd, zoodat de gevolgen van den boycot des te scherper worden gevoeld- KON. NED. LANDBOUWCOMITE Bespreking landbouwbelangen Op de gewone maandelijksche vergade ring van het Kon. Ned. Landbouw-Comité werden o.a. de volgende belangen van de landbouw besproken: Mededceling werd gedaan van de pogin gen, om terzake van de beperking van den veestapel overeenstemming te' brengen tus schen het standpunt van de drie Centrale Landbouworganisaties en dat van den F.N- Z., waarvoor intusschen de kansen zich gun stig laten aajxzien. De vergadering was unaniem van oordeel, dat dezerzijds moet worden vastgehouden aan het bereiken van den richtprijs per Kg melk (6 ct.), welke bij de totstandkomixxg der Crisiszuivelwet als doel is gesteld. Zegelrecht op pachtcontracten. Inzake het hooge zegelrecht verschuldigd voor contracten op basis van z.g. mobiele pacht, werd besloten zich andermaal tot den Minister van Financiën te wenden- In verband met het feit, dat het verhu ren van „mobiele pacht" den laatsten tijd sterk toeneemt, zoude een tegemoetkomende houding tegenover dezen vórm van pacht algemeen op prijs worden gesteld. Schade door eenden. In verband met het ontvangen van klach ten over schade, veroorzaakt door wilde eenden, werd op voorstel van het Bureau besloten, den minister van Economische Za ken en Arbeid te verzoeken, wel te willen teostaan, dat in denzelfden tijd waarin kie vitseieren mogen worden gezocht, ook een deneieren mogen worden geraapt Tevens werd de wensch uitgesproken, dat onze organisatie voortaan vertegenwoordigd zoude zijn bij het overleg dat elk jaar ten Departemente plaats vindt omtrent het tijd stip van opening der jacht Waterschapslasten. Nu in deze tijden alle krachten moeten worden ingespannen om weder tot een loo- nend landbouwbedrijf te komen, waartoe naast verhooging van prijzen, verlaging van productiekosten het aangewezen middel ia, valt de druk der waterschapslasten, voort spruitend uit waterkeering en wegenonder- houd, des te meer in het oog. Reeds geruimen tijd gaan er dan ook stemmen op ten gunste van een meer ge- lij kmatigen druk over alle inwoners dei waterschapsgebieden, in dien zin dat be halve de ongebouwde eigendommen, ook de gebouwde mede betalen in de lasten. Zoo ooit dan is thans toch wel de tijd ge komen om den boerenstand welken het zoo bitter slecht gaat verlichting te brengen. Eindelijk dient het eens te komen tot een meer billijke toepassing van de spreuk „Wien water deert, die water keert", zoodat niet alle lasten meer op de landelijke eigen- 'xmmen worden gelegd. Het Kon- Ned. Landbouw-Comité heeft nu tn commissie benoemd, welke van den druk der waterschapslasten en de middelen tot verlichting voor den boerenstand een studie zal maken. Het ingekomen ontwerp-adres van den Kath. Boeren- en Tuindersbond, waarin de wenschen van den georganiseerden land bouw waren vervat, welke wenschen ter kennis van de eerlang op te treden nieuwe regeering zullen worden gebracht, werd na eenige redactiewijzigingen goedgekeurd. Men achtte het echter wenschelijk, dat zoo spoedig mogelijk na het optreden der nieu we regeering een deputatie uit de Centrale Landbouw Organisaties de nooden en wen schen van den boerenstand bij de regeering zoude voordragen, waarbij het bovenge noemd adres als leidraad zou kunnen die- Daarnaast dient echter in een meer uit voerig toegelicht en gemotiveerd urgentie programma te worden uiteengezet, welke maatregelen van overheidswege moeten worden genomen ten behoeve van den in nood verkeerenden landbouw. BELGIE EN ONZE GROENTEN. Maatregelen gevraagd. Omdat de markt van Antwerpen en ook die van andere Belgische plaatsen met Ne- derlandsche groenten overvoerd worden, zoo als het heet en daardoor de groentenprij- zen in België lager zouden zijn dan de kost prijs, heeft de Belgische boerenbond bij de regeering te Brussel dringend om maatrege len gevraagd tegen den steeds grooter w dende invoer van groenten uit Holland. Wij vernemen, dat deze week nog een K. B. in het Belgische Staatsblad zal ver schijnen, waarbij met ingang van don dag van afkondiging voor den invoer van rund vee, varkens, schapen, vleesch, melk, boter en andere melkproducten in België een speciale vergunning van het ministerie Landbouw vereischt zal zijn. Naar het zich laat aanzien le er hier weder om een goed frultjaar te verwachten. Wel zijn een groot aantal bloesems door de vorst beschadigd, met name van de ke boomen. dooh appels en peren hebben to deze omgeving niet aoo veed gededen. Weerbericht. Het dunne Pöltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Haparanda 772.6. Laagste stand te Riga 759.6. Stand vanmorgen half twaalf 765.0. WEER VERWACHTING THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.6 C. 24 MEI VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 24 MEI Van 's avonds 9.29 u. tot 's morgens 4.23 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Walshut 3.06 0.00 Canp 2.68 2.86 Bas*-.. -0.00 -0.00 Ems 1.10 i.n Brei ac'i 2.07 0.00 Coblenz 2.72 9.88 Rhein telden -2.84 -0.00 Trier 0.78 0.88 Kehl 2.92 3.11 Keulen 2.76 2.94 Maxan 4.92 5.02 Rührort -1.64 -2.73 Diedeshelm 1.16 1.20 Wesel -1.42-1.61 Mannheim 3.90 4.11 Emmerik 2.73 2.90 Lohr 1.18 1.47 Dusaeldorf 2.24 S.4t Mainz -1.42 -1.62 Maastricht 0.00 0.(0 Bin gen 2.36 2.49 Venlo 10.94 11.18 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 11.26 23.38 Hellevoetslnls 2.56 15.16 Terschelling &39 20.63 Willemstad 3.88 16.10 Harlingen 9.25 91.35 Brouwerah. 2.(8 14.28 Den Helder 7.15 19.20 Zlerikzee 2.39 16 0T IJmaiden 2.58 *6.21 Wemeldlnge 8.01 16.28 H-v. Holland 2.16 14.30 Vlissingen 1.09 13.84 Scheveningen 2.25 14.40 Ternenzen 1.42 14.06 Rotterdam 4.01 16.29 Hansweert 2.24 14.65 UIT HET SOCIALE LEVEN Nog deze week beslist? Onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse is in het Depar tement van Economische Zaken een tweede uitvoerige bespreking gevoerd tusschen par tijen, betrokken bij het dreigend conflict in het' steendrukkersbedrijf. Ook deze be spreking heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. Intusschen zijn de onder handelingen zoo ver gevorderd dat mag worden aangenomen, dat de beslissing nog aan het einde dezer week zal vallen- van de afdeel!®* Leeuwarden van bovengenoem den Bond zal net bestuui In de zalen Schaaf aldaar een receptie houden op Dinsdag 23 Me4 as., nam. van 34,30 uur, terwijl 's avonds 8 uur In dezelfde zalen een feestelijke samen komst plaats vindt. Tevens zal in die samen komst het zesde lustrum van den Bond her dacht worden en zal voor de hoofdbeatuu reis den J. Augustijn, J. Sohipp en P. Graaff, die reap. 25. 20 en 20 Jaren lid van het hoofdbestuur zijn, deze avond niet onopgemerkt voorbijgaan. Ook zal aan vijf leden der afdeeling wegens hun 25-jarig lidmaatschap het gouden Insigne van het C.N.V. worden uitgereikt. In verband met den Bondsdag, die den daaropvolgenden dag gehouden zal worden, zal het hoofdbestuur met vele afgevaardigden en gasten vanuit het geheele land aanwezig zijn. Do dag begint 's morgens 9.30 uur met een bidstond In de zalen Schaaf in de Breedstraat, te le4den door Ds G. R. Gerbrandy van Leeuwarden, terwijl het slotwoord gesproken zal worden door Ds optocht gehouden word/t. CHR. METAALBEWERKERSBOND Blijkens het Jaarverslag van bovengenoemden Bond over 1931 en 1932 had de werkloozenkas nog een winst van f 72.380.35J in 1929. In 1930 erllea gemaakt van f 42.051.02. Op 31 belangrijk versterkt Er werd een netto-winst gemaakt van f 120.180.39. De uitkeering bij staking en ult- slutllng wordt gedaan uit de gekweekte reserve, zoodat In 1931 een winst werd gemaakt van f91.992.89. terwijl de winst ln 1932 f 28.187.60 bedroeg. Dat de winst in 1932 zoo ver staat be neden de winst in 1931, komt in hoofdzaak voort uit de verlaging van de contributie door de groote werkloosheid onder de leden (op 31 Deo. 1932 waren 4955 leden werkloos, dat la bijna 45 van het totaal aantal leden), maar ook dal door de Bondskos een groot financieel offer werd gebracht voor de werkloozenkas, door van 15 Febr. 1932 tot 1 Juni voor leder ltf 10 cent meer per week ln de werkloozenkas te O var het geheele Jaar werd voor de zgn. een heidsregels door den Bond 30 cent ln de werk- loozenkas gestort. Het financieel evenwicht werd hierdoor verstoord. Daarbij moet ook nog bedacht. dat in deze verslagperiode nog f61.151 95 moest uitgegeven voor uitkeering bij staking en uitsluiting. Op 1 Jan. 1931 had de Bond 8056 leden, op 31 Dee. 1932 was dit getal gestegen tot 11036. een netto winst dus van 2980 leden. In de vorlga verslagperiode was de netto winst 2175 leden. De groei dezer periode overtreft den vorlgen groei nog met ruim 800 leden. LICHAMELIJKE OEFEN'NG Nagekomen uitslagen Zwolle: CSV I—MJV 2—1 Zevenbergen: Zwaluwen I—Longa I 23 Nagekomen uitslagen Doetlnchem: Zw. WitVeluwezoom 23 Delft: DES II—Tonego II 8—3

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2