Jlimure ItHksdje (üournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD OVER DE AFSLUITDIJK ABONNEMENT* Per kwartaal In Lelden en In plant Ben waar 'n. agentschap gevestigd is f2.35 Franeo per post 2.35 portokosten. Per week 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- •iche sending „4.50 Bij dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V& cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3973 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 23 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels........t.17^ Elke regel meer0.22VJ Ingez. Mpdedeelingen van 15 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bil contract belangriike korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.19 14e Jaargang Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans 2.35 per kwartaal of 18 cent per week U kunt gebruik maken, bij het opgeven van nieuwe abonné's, van het in dit No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuld aan onze Administratie. DE DIRECTIE MONDHELDEN De heele en hfllve revolutionairen in ons land openbaren zich in de laatste da gen. wel als echte mondhelden. Een korte kroniek moge deze waarheid bevestigen en aan de vergetelheid ontrukken. Daar is eerst de man, wiens bijnaam in hem „bevriende" kringen duidt öp het bezit van een groote mond: het kamerlid L. de Visser. Hij had zich zelf reeds eenige malen aangeduid als beroepsopruier, doch werd thans voor de rechtbank te Tiel ge daagd, omdat hij, volgens verklaring van politie-autoriteiten president Hindenburg schandelijk beleedigd had. En wat doet nu deze mondheld? Hij staat inet een deemoedig gezicht te verklaren, dat hij heelemaal niet de bedoeling had om te beleedigen en hij hoopte hartelijk op .vrijspraak. Ook zijn vriend, de inlander Roestara Effendi, had geen opruiende woorden ge sproken. Hoe kon de rechter toch zoo iets meenen? Wat de politie-mannen onmiddel lijk zeiden opgeteekend te hebben, was ver bezijden de waarheid. Och lieve rechter, ge loof toch ons, die nooit een onvertogen jvoord spreken. Even heldhaftig gedroeg zich de heer Wijnkoop, wat trouwens niemand zal .ver bazén. In verband met het bovenstaande hield laatstgenoemde een opruiende redevoering te Tiel. De commissaris en een inspecteur yan politie waren aanwezig en teekenden nit zijn mond op: „Dat wanneer de over heid bij een oorlog den arbeiders de wape nen in handen zou durven geven, dan waar schuwde hij zeDe rest van zijn woor den sprak de heer Wijnkoop op fluisteren den toon. Nadat de deliqqent een nacht in het ge vang had doorgebracht en daarna verhoord is, liet men hem weer vrij. Hij had natuur lijk niets kwaads bedoeld en zal daarvan straks voor de rechtbank ongetwijfeld ge tuigenis afleggen. Hoe kan men toch zoo iets leelijks van hem denken? Onlangs stonden Sneevliet en Schmidt terecht wegens opruierij; ze waren zoo on schuldig als lammeren. En ze beloofden •gaarne, dat ze in 't vervolg voorzichtiger in hun woorden zouden zijn. Ongetwijfeld zal het kamerlid Drop, van wien we betere verwachtingen hadden, bin nenkort wel hetzelfde spelletje spelen. Zijn partijorgaan wijst hem reeds aan, in welke richting hij zich verdedigen moet De heer Drop, onlangs sprekende over de ministers, die wellicht niet meer zullen terugkeeren, noemde in dit verband den minister van koloniën: „Simon de Graaff, alias Simon de Leugenaar". En tot groote verbazing van de roode pers wordt de heer Drop deswege vervolgd. 1-Ioe is het mogelijk? Wat deed de spre ker nu voor kwaads? De roode pers ant woordt met een wedervraag: „Is een ge vleugeld woord strafbaar?" Ziedaar de verdediging reeds. De heer Drop dacht niet aan een beleediging. Hoe komt men er bij? Hij bezigde slechts „een gevleugeld woord". 't Is heel aardig gevonden en het getuigt Van zelfrespect en gevoel van eigenwaarde hij de roode pers. Want zij geeft zich zelf de eer „gevleugelde woorden" in omloop te Alleen maar, zij vergeet daarbij, dat di' gevleugelde woord- beperkt bleef tot de revo lutionaire kringen. In de overige pers vond men. het niet En wij vermoeden, dat wanneer wij soort gelijke bijnamen als deze gaven aan de roode voormannen, ze niet door de roode pers als gevleugelde woorden erkend zou den worden. Integendeel, men zou ons voor al wat leelijks is, uitmaken. Maar de heer Drop gaat straks in de rij der mondhelden staan: lk heb het zoo kwaad niet bedoeld! ANGSTDEMOCRATEN Het getal der angstdemocraten neemt in ons land in de laatste dagen zienderoogen Twee voorbeelden. Wij meldden, dat een onderzoek gaande naar de mogelijkheid om te voorkomen, dat opruiende redevoeringen op kosten van het Rijk worden verspreid. Hierbij' zou men i. ook de Handelingen van de Staten- Generaal op het oog hebben. Hoe belachelijk reageert hierop de roode Wie ter wereld zou zich door de lezing van de Handelingen laten opruien? De belangstelling voor deze rijksuitgave is bovendien uiterst gering. Dit is nu echte kinderpraat.De redactie ziet heelemaal over 't hoofd, dat wat in de Handelingen Jtomt te staan, reeds voor een deel door de pers verspreid is. En wanneer de opruiende taal, welke de be kwaamste voorzitter niet steeds kan voor komen, strafbaar wordt gesteld, dan spreekt het vanzelf, dat ze ook niet wordt uitgespro ken én dus ook niet in de pers komt. Als de heeren voor het hekje der justitie komen te staan, zijn ze de vreedzaamste burgers van ons land, deze angstdemocraten. Immers, het is niets dan angst, waarom men zoo schrijft. Angst voor den strengen rechter. Daarom hoopt men met hysterisch geschreeuw allerlei maatregelen te voorko men, welke de mondhelden aan banden leg gen. Zooals ook uit het tweede yoorbeeld blijkt. Het weekblad de Vrijheid vraagt, of het nog langer geduld kan worden, dat in onze openbare lichamen stelselmatig tegen ons gezag in Indië Nederland wordt opge ruid; dat openlijk opstand en revolutie wor den gepredikt en propaganda wordt ge maakt voor gewelddadig verzet tegen de wettige Overheid? Moet het niet mogelijk worden gemaakt, dat dergelijke opruiers voorgoed uit de Ka mer verwijderd worden. Hoor nu eens hoe de roode pers daartegen te keer gaat: Wat is zulke politiek, aartsdom of van duivelsche boosaardigheid. Dom, zou men denken, als men overweegt, dat men, een ventiel verstoppend, slechts sterker span ning of wellicht een ontploffing voor bereidt Maar mogelijk ook geraffineerd Ook hier poogt men door intimidatie te voorkomen, dat er strenge maatregelen ge nomen worden. De angstdemocratie is weer aan 't woord. Men begrijpt, dat er wat ge beuren gaat en begint nu al vast te schreeu wen. Echter dient men wel te begrijpen, dat het schermen met ontploffingen etc. geen indruk maakt. Wat die tooneel-revoluties beteekenen hebben we in ons land o. a. in en 1918 geleerd en we zien het dage lijks in Duitschland. De sociaal-democratie, die volgens de roode pers nog maar enkele maanden geleden „stand hield als een rots", spoelt thans weg als oeverzand. Als lammeren gingen de communisten, luidruchtige predikers van gewelddadig verzet, ter slachtbank; aldus schrijft Dr. Henri Polak en hij vervolgt: De Sociaal-Democraten ondergingen hun lot op gelijke wijze en velen hier en elders heeft het bitter teleurgesteld. Zeker, de Sociaal-Democratische Partij van Duitschland, had niet, als de K.P.D., jaren achtereen geweld gepredikt. Maar wel had een barer leiders (was het niet Wels?) niet lang vóór den noodlottigen dag, waarop, de Nazi's Duitschland be- meesterden, in het openbaar het fiere woord laten hooren: Hitier rijkskanse lier? Nooit! Doch 'Hitier werd rijks kanselier en de S.D.P. deed zelfs niet de zwakste poging om het te verhinderen. Ja, eenige dagen vóór de noodlottige stonde hield zijeen geweldige demon stratie in den Lustgarten op hetzelfde oogenblik, dat in de Wilhelmstrasse de weg naar het kanselierschap voor Hitier werd gebaand. Maar tot een daad heeft de S.D.P. het niet gebracht. En de schrijver is dermate ontmoedigd, dat hij zijn Kroniek besluit met deze woor den: Daarmee was een vernederend einde gemaakt aan de zich vruchteloos verne derd hebbende IJiuitsche onafhankelijke vakbeweging, éénmaal ons voorbeeld, onze voorgangster, waartegen wij in -er- bied en bewondering opzagen. Zoo nemen wij van de geheele Duit- sche arbeidersbeweging afscheid. Tot la ter? Voor altijd? Wie zal het zeggen? We schimpen of schamperen hier niet op. Maar we houden het onze angstdemocraten voor om hen te vermanen een wat minder hooge toon aan te slaan. Een beetje meer bescheidenheid zou hen goed passen. NATIE-UITEENRUKKEND In enkele driestarren is door ons gewezen op de wenschelijkheid, dat de Overheid bij de bestrijding van allerhande gezagonder- mijnende. invloeden wél onderscheidt niet tevens zoodanige organisatie ver biedt; die integendeel juist ten doel heeft het gezag te schragen. Dit geeft, de „Voorwaarts" aanleiding, on der beroep op ons verzet ten vorigen jare tegen den eisch van ontslag van socialisten uit den staatsdienst, ons te verwijten, dat wij ons sindsdien lieten „meesleepen in den reactionairen maalstroom." Zulk verwijt klinkt niet erg overtuigend. Want er is niet veel moeite voor noodig n in te zien, dat hier allerminst 'n botsing tusschen twee uitingen onzerzijds aanwezig doch dat veeleer het eene uit het andere nóodzakelijk voortvloeit. Zullen de sociaal-democraten in den staatsdienst kunnen worden gehandhaafd, dan is het onvermijdelijk, dat zij op geener lei wijfie met hun medewerking, met name door hun lidmaatschap, eenige organisatie steunen die zich tegen het wet tig gezag stelt. Dat heeft met den „zuiveren partijstaat", die het socialistische orgaan hierbij ten too- neele voert, precies niets uitstaande. Het is onder Gods bestel, dat de Overheid werd in het leven geroepen, en wie „Over heid" zegt, zegt tevens „gezag". Welnu, een Overheid, die zou dulden, dat haar eigen organen haar gezag ondermijnen, is de naam van Overheid niet waardig, zij is een caricatuur van een Overheid. „Dat heet nationaal", zegt de „Voorwaarts", „maar is het tegendeel ervan, namelijk natie- uiteenrukkend". Zeker, hier zijn natie-uiteenrukkende fac toren werkzaam; maar dan toch fieker aan den kant van hen, die het gezag belagen en voor wie de „Voorwaarts" het zoo broeder lijk opneemt! Natie-uiteenrukkend is toch niet de hou ding eèner Regeering, die het gezag, dat strekt tot beschermng der natie in haar ge heel, handhaaft. Van „nationaal" gesproken! In het huis van den gehangene 6preekt men niet over de strop. En daarom moest de S.D.A.P. maar over het nationale zwijgen. JUIST TOEZICHT. De gemeentelijke autonomie is een koste lijk goed, dat een anti-revolutionair niet weinig ter harte gaat Men heeftdaartoe slechts kennis te ne men van het Program van Beginselen, en van het Program van Actie voor de Kamer verkiezing van 1929, dat te dien opzichte van toepassing bleef. Intusschen mag niet worden vergeten, dat de gemeente een orgaan is te midden vén andere organen als Rijk en Provinpie, en dat de eisch van gemeentelijke zelfstandig heid niet uitsluit toezicht van hoogerhand, gelijk dit trouwens in verschillende wette lijke bepalingen is neergelegd. Dit toezicht brengt vooral thans mee in meer dan gewone mate, dat door de gemeen tebesturen geen uitgaven worden gevoteerd, die niet volledig verantwoord zijn. In die richting beweegt zich ook het rond schrijven van een college van Gedeputeerde Staten aan de gemeentebesturen in die pro vincie, krachtens hetwelk voortaan geen uitgaven meer nullen worden goedgekeurd ten behoeve van diverse geschenken aan ambtenaren, welke niet met hun dienstverrichting samenhan gen. Het komt ons voor, dat dit standpunt in het algemeen reeds juist is, dus zeker voor dezrn tijd. - En men zal moeten erkennen, dat op dit gebied herhaaldelijk gezondigd is. Aanbieding van een bloemstuk aan een vroedvrouw, -die in het huwelijk trad, ver leening van een huldeblijk aan een geeste lijke, die zijn jubileum vierde, deze en dergelijke uitingen kunnen alle voortkomen uit een goed hart, maar regelrecht vanuit het gemeentebelang kunnen ze niet worden geconstrueerd. En toch is het alleen het gemeente belang:, dat don doorslag dient te geven. Nu stemmen we gaarne toe ,dat het begrip „gemeentebelang" niet voor altoos kan wor den vastgelegd op grond eener wiskundige formule. Maar zooveel is wel zeker, dat in dezen tij d ook van ernstigen gemeentel ij ken financieelen nood dit begrip eng dient te worden geïnterpreteerd. En van dezen ernst was ook het anti-rev. Verkiezingsmanifest doordrongen, als het oproept om te waken voor de handhaving van het financieel evenwicht in de huishou ding der gemeenten, met name door het uit oefenen van een nauwlettend, toelicht. BINNENLAND HET NIEUWE KABINET SCHIJNT OP KOMENDE WEGEN TE ZIJN Een i'< k deel der pers is van meening, dat Dr. Colijn nu een beetje opschieten moet. De journalisten1 hebben al minstens vier ministeries in elkaar getimmerd en de ka binetsformateur is nóg niet gereed. Het i waar, er is veel tegenspraak, maar wat,hindert dat? Er blijkt duidelijk uit, dat de memchen er zijn. Dr. Golijn is bijna reeds voor elk departe ment genoemd: Financiën, Binnenlandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken en Koloniën. Als het nog even duurt, wordt hij ook naar Defensie verwezen. En dan zijn nog andere combinaties te maken: Binnenlandsche Za ken en ad interim Buitenlandsche om b.v. op Mr. Patijn te wachten, die thans gezant te Rome is. Of ook: Financiën en ad inte rim van Koloniën om te wachten op den hoer Rutgers, de gouverneur in de West. Dr. Deckers, zoo zegt men, zal wel blijven bij Defensie, maar Mr. Verschuur zegt Eco nomische Zaken vaarwel en gaat economi sche zaken doen als directeur der Staats mijnen en dan kam Dr. Frowein die thans algemeen directeur is, minister van Water staat worden; want Mr Reymer wordt zoo heet het burgemeester van Beverwijk. Tsa, als Dr. Colijn niet aan Financiën komt, dan is dat een mooie plaats voor Mr. de Wilde; óf, als Mr. Vissering of Mr. Trip we noemen maar wat minister van Financiën wordt, dan zou Mr. de Wilde Binnenlandscihe Zaken kunnen krijgen. Ja, en als Dr. Frowein in Limburg blijft, dan kan Mr Verschuur Kamerlid blijven en zou Ir. Kalff bij Waterstaat kunmen komen en b.v. Ir. Zaalberg bij Arbeid en Econ. Zaken. In dat geval gaat Dr. Slotemaker de Brui ne naar Onderwijs, want waarom zou Mr. Terpstra blijvenOverigens was Kolo niën wel iets voor Ir. Welter en is er wel een liberale professor voor Onderwijs te vin den, terwijl Dr. Lovink ook wel een kansje maakt voor landbouw apart Waarmee we maar willen zeggen, dat er blijkbaar candidaten genoeg zijn en al licht zal Dr. Colijn jvel één departement voor eigen rekening nemen, hoewel een minis ter-president zonder portefeuille in deze da gen ook zoo kwaad niet zou zijn; terwijl ook al licht één of meer anderen van de ge noemden in aanmerkiing komthoewel er nog wel meer namen te bedenken zijn maar achteraf kan ieder blad zeggen: we waren niet ver mis. .Zouden we r.iet liever nog éven afwach ten? We zullen er wel spoedig meer van hooren. Nog deze week Het bovenstaande was nauwelijks ge schreven en gezet, toen ons ter bevestiging uit de beste bron werd meegedeeld, dat, indien zich geen onvoorziene omstandig heden voordoen, het'nieuwe ministerie nog in de loop dezer week zal kunnen optreden GRAFMONUMENT JOH. T. DE LAJ\IGE OP DE BEGRAAFPLAATS TE ERMELO Namens de Vereenigiug tot Opvoedingen Verpleging van Idioten en Achterlijke Kin deren en den Bond van J. V. op G. G. is Zaterdag op de Algemeene Begraafplaats te Ermelo een grafmonument onthuld ter her innering aan den heer Joh. T. de Lange, die in den dienst dezer beide vereenigingen zooveel arbeid heeft verricht. Namens eerstgenoemde ye'reeniging werd het woord gevoerd door Prof. Dr. G. Ch. A alders; de heer Wijnbeek uit Zwol le voerde het woord namens den Bond van J. V. op G. G. Laatstgenoemde bracht de groote werkkracht v. n dezen veteraan on der de Bondsbestuurde *s in herinnering, die zich nimmer op den voorgrond plaatste, doch immer ii. de 40-jarige periode van zijn secretaris-penningmeesterschap Gode in al les de eere gaf. Namens mevr. De Lange danikte ten slotte de heer P. van Nes Czn., van Dor drecht, de besturen der beide corporaties voor dezen gedenksteen, geschonken als een blijk van piëteit. De grafsteen draagt de volgende inscrip- tie: JOHANNES TTMOTHEUS DE LANGE. 9 Augustus 1862 3 November 1932. IN DANKBARE HERINNERING. Vereendginjg tot Opvoeding en Verzorging van Idioten en Achterlijke Kinderen BOND VAN NED. HERV. MEISJES VEREEN. OP G.G. Do Bond van Ned. Herv. Meisjesvereeni- gingen op Geref. grondslag vergadert ook op Hemelvaartsdag te Utrecht en wel in de Korenbeurs. Ds. W- J. van Loc kh o r s t, van Hil versum, houdt de openingsrede; als spreker treedt op D s. J. A. van Ni e, van Hooge- veen. BOND VAN NED. HERV. J.V. OP G.G. De Bond van Ned. Herv. Jongel. Vereen, op Geref. grondslag zal a.s. Woensdag en Donderdag tet Utrecht zijn 23ste jaarverga dering houden in het Gebouw voor K. en W. Woensdagavond heeft de huishoudelijke vergadering plaats, waarin de heer J. H. van Erven, van Utrecht, penningmeester van den Bond, spreekt over „De a.s. winter- campagne." Donderdag (Hemelvaartsdag) wordt de algemeene vergadering gehouden. Des mor gens spreekt Generaal L. F. Duymaer van Twist over „F.en donker verschiet des middags Ds. J. IT. F- R e m m e, van Amsterdam, over „In Gods leerschool". Beide sprekers zijn e erelid van den Bond. HET K. L. M.-CONFLICT NAAR EEN OPLOSSING? Naar de „Tel." zegt van bevoegde zijde te veniemen, is er gegronde hoop, dat het conflict tusschen de piloten en de dii-ectie der K. L. M. zóó tijdig zal zijn bijgelegd, dat de luchtverbinding met Indië niet in het gedrang zal komen. Het blad meldt verder, dat het bestuur in de Vereen, van Verkeersvliegers nog geen uitnoodiging heeft ontvangen, om de vermeende grieven in de Commissie van Advies te bespreken' en ook zijn de ontslag aanvragen tegen 1 Juli nog niet ingetrok ken. Morgen zal te Den Haag de Raad van Be heer der L. M. bijeenKomen, Mogelijk is, dat clan de kwestie van het overleg zal worden ter sprake gebracht „HET VECHTERSTRAND" Het openlucht-, strand- en natuurbad „Vech- terstrand" te Berkum in de gemeente Zwoller kerspel gelegen, dicht bjj de stad Zwolle, waarvan gisteren in ons blad een foto werd opgenomen, zal a.s. Zaterdag, des middags drie uur, officieel geopend worden door den eerevoorzitter van het Comité van Actie, de heer M. P. Cavaljé, burgemeester van Zwol lerkerspel. Tevens zullen zwemdemonstraties plaats vinden. Naar wij vernamen heeft bet bezoek op deze eerste mooie Mei-dagen de verwachting al overtroffen. Het bad is te bereiken via de Berkummer- brug, waarna men direct links afslaat. Auto's slaan links af bij het z.g. Plankenloodsje. Voornaamste Nieuws. Vandaag begint de A.T.O. den dienst via den Afsluitdijk van Alkmaar naar Leeu warden. (blz. 2) Norman Davis houdt te Genève een plei dooi voor onmiddellijke krachtige ontwape ning. Ondanks de door Amerika gedane vei ligheidsconcessies, vermijdt Frankrijk discus sie over ontwapening en blijft het wijzen op zijn veiligheidseischen. Duitschland trekt fcer Ontwapeningsconfe rentie het amendement betreffende de uni ficatie der leger-inrichtingen in. (blz. 9) Nogmaals de roode Marine. VANDAAG BEGINT DE GEREGELDE AUTOBUSDIENST Een schitterende tocht van Holland naar Friesland Als men vroeger van Holland naar Fries land ging, had men de keus tusschen twee routes, een over land, en een o\-:r De meeste menschen, vooral die uit Den Haag of Rotterdam kwamen, prefereerden de over-land-route. Er warén natuurlijk altijd velen, vooral daïnes, die maar liever niet de „ongewisse baren" kozen, ze vonden het al tijd maar beter'„vaste grond onder de voe ten" to hebben. Nu is er, evenwel een nieuwe verbinding bijgekomen, ook over land. Do afsluitdijk is in de loop van het vorig jaar gereed geko men, enkele werkzaamheden moesten nog verricht worden, maar verwacht mocht toch worden, dat de weg voor doorgaand passagiersverkeer in de zomer van 1933 zou worden opengesteld- Dit is inderdaad ook geschied. Voor ex ploitatie van een vaste autobusverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland wa ren er natuurlijk heel wat liefhebbers. De verwachting zal wel niet ongegrond zijn, dat er heel wat menschen zijn, die graag eens een tocht over 't wonder van Hollandsche in genieurskunst, dat men do Afsluitdijk noemt, zullen maken. De concessie werd gegund aan de ATO, dat wil zeggen aan de N.V. Algemeene Transport-Onderneming, die met van Gend en Loos samen vele auto diensten in ons land exploiteert. Vandaag ig de ATO de dienst begonnen. Gister heeft 'men met een aantal genoodig- den een proefrit gemaakt- Voor genoodigden had men zeker geen gunstiger weer kunnen treffen. Zaten we een week geleden nog te bibberen van de kou, nu genoten we in een comfortabele bus van het heerlijke zonnetje en van de heer lijke zeelucht- De dienst van de ATO loopt van Alkmaar naar Leeuwarden en omgekeerd. In Alkmaar waren de heer Clir. Grauw, ohef der exploitatie van de ATO, en de heer W. L. Tiel, chef van de tech nische dienst derzelfde firma, aanwezig om de heeren te begroeten. De heer Grauw deelde mede, dat helaas nog niet gereden kon woi-den met de prach tige en buitengewoon gerieflijke bussen, die speciaal voor dit traject waren aangeschaft omdat de toegangswegen in Holland en Friesland nog niet van die aard zijn, dat zij het vervoer met deze bussen kunnen ver dragen. De Afsluitdijk zelf legt geen beztva- ren in do weg, die is perfect in orde. De heer Grauw was in de gelegenheid een der nieuwe wagens te laten zien. Men heeft er zes van aangeschaft, voorzien van stalen fauteuils, het zijn zg. SaureiMva- gens, zooals men ze ook in Zwitserland in gebruik heeft. Het koetswerk is van de fa. Verheul te Waddingsveen. Deze bus«en eige zich bijzonder voor het K.M. lange traject Men zit er gerieflijk, heeft geen last van z'n bui-en en kan genieten van het heerlijke schouwspel van de zee of liever van het IJselmeer, zonder dat men bevreesd hoeft te zijp voor zeeziekte. De heer Grauw had gegronde hoop, dat men binnen niet te lange tijd deze bussen zou kunnen laten rijden. Gister hebben we het dus met een andere wagen gedaan, die echter geenszins minder comfortabel was. Men zat er op z'n gemak en kon gezellig met elkaar keuvelen over alles en nog wat- De tocht over de Zuiderzee blijft interes sant, men komt onder de indruk van het geweldige werk, dat hier is tot stand ge bracht. Het zal ook zeker de volle aandacht hebben van het publiek in dezen zomer, zoo wel van de Nederlandsche toeristen als van die uit het buitenland. Men wacht dus nog op enkele verbeterin gen. Een die betrekkelijk spoedig gereed komt is de betonweg langs het Balkzand- kanaal; dan is ook de vlotbrug bij de Kooi nog niet op het zwaardere verkeer bere kend en ten slotte is de weg van Zurich naar Harlingen maar erg smalletjes, om nu van de nauwe straten door de Wieringsche dorpen maar niet te spreken. Op Wieringen is men plotseling vanuit de afzondering neergestort in het groote verkeer. Over de tocht van Alkmaar naar Leeu warden doet men ongeveer 3y2 uur; later zal dat nog wel wat korter worden. Om dc lange zit wat te breken is er 10 minuten oponthoud op het Breezand, waar de heer Hoekstra een restaurant opent, en zich voor stelt een schitterende gelegenheid voor wa tersport te scheppea In Leeuwarden waren aan het station ter ontvangst aanwezig de heer Berdenis van Beriikom, inspecteur van het Vervoer bij de Spoorwegen, de stationschef van Leeu warden, de heer Loef en de heer Lagroo, de plaatselijke directeur van Van Gend en Loos. Aan de lunch werden nog enkele goede woorden gesproken, waarna de terugtocht in de beste stemming werd aanvaard. De busdienst, die vandaag begint gelegen heid te geven zes keer op een dag van Noord-Hoiland naar Friesland te gaan en ook zes keer per dag van Friesland naar Noord-Holland, is een der belangrijkste tra jecten voor aptobusvervoer, die er hier te lande zijn. Moge zij vele passagiers ver voeren. De geregelde autobusdienst tusschen Alkmaar en Leeuwarden over de Afsluitdijk is 1 daaq begonnen. Op de proefrit werd een foto gemaakt bij de sluizen bü den Oe

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1