DINSDAG 23 MEI 1933 DERDE BLAD PAG. 10 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD MEI. Het heeft «en beetje lang geduurd, maar Thans begint de Mei zich ook in de stad te doen gelden. Wij hebben er wel niet voozeel genot van als buitenmenschen, die veel dich ter bij de natuur leven, maar wij hebben toch iets in onze stadsparken en plantsoe nen. iets in onze boomenrijen en iets meer zelfs in den groenen zoom, die onze stad om geeft. Maar zelfs onze geasphaltecrde straten, geven bij het zonnige weder iets terug van de heerlijkheid, die de Meimaand brengt, de boodschap van den komenden zomer van het bloeiende, rijke, vruchtdragende leven. Jammer, dat niet in ander opzicht de Mei maand ons de boodschap van nieuw en krachtig leven brengt. Wij denken aan het jongste overzicht, dat door de Arbeidsbeurs werd gepubliceerd. Want dan zien wij wel vooruitgang, wel afname van het aantal ingeschreven werk- loozen bij de Arbeidsbeurs, maar niet een zoodanige, die ons hoop geeft voor 1933. Immers het aantal ingeschrevenen, dat naar eigen opgave werkloos was, bedroeg op den dag dat de maand Mei haar loop begon nog het respectabel aantal van 42.865. En hoe kort is het nog geleden, dat men 35000 in de wintel-maanden een topcijfcr achtte! Daar gingen in de bouwvakken bijna 800 menschen aan het werk, in de kleeding- industrie een kleine 200, in het Metaalbedrijf ruim 300, in het Hotelvak 100 en in de on geschoolde beroepen ruim 400. Dit samen geteld met nog andere groepen geeft een A'erbetering met de vorige maand vergeleken, van ruim 2500 man. Dat is niet onbelangrijk, dat is voor de betreffende arbeiders zelf van grootc beteekenis, maar het is helaas nog niet het begin van den zomer. Wanneer wij vergelijken met 1932 en dat jaar was zeer ongunstig,, zien wij dat de werkloosheid nu nog zeer belangrijk hooger is en het aantal ingeschreven uerkloozen bijna 4800 meer dan toen. Dat is toch adem beklemmend. Als wij een blik werpen op de nadere cij fers dan blijkt ons, dat de werkloosheid grooter geworden is bij de bakkers, bij de grafische arbeiders, bij de kantoor- en han delsbedienden (1000), bij de metaalbewerkers, de meubelmakers en houtbewerkers, de kell- ners, de klecdingindustrie, de havenarbeiders en de ongeschoolden. En als wij ons realiseeren de aantallen vakarbeiders, die geen emplooi vinden en wij zien dan cijfers als b.v. de volgende: 6S57 bouwarbeiders, 4271 diamantbewerkers, 4893 kantoor- en handelsbedienden, 6502 me taalbewerkers, 56S3 transportarbeiders, 7207 arbeiders, die als ongeschoold staan inge- scheven, dan rijst de beangstigende vraag, waar dat toch heen moet en hoe dat weer terecht komen kan. En ook in ander opzicht is het geen tijd van blijde Mei. Wij denken aan de 29 huur- stakingen en den dwang, de intimidatie, het terrorisme, dat sommige personen en groe pen meenen te mogen toepassen op perso nen, die aan deze acties niet mee doen. Daar blijft weinig vrijheid meer over in onze dagen. Men mag wel zijn contract bre ken, maar niet zijn contract houden. Men mag zelfs niet aan personen, die zich houden aan woord en contract waren leveren en men wordt gedwongen een actie te steunen, die men verkeerd acht. Gelukkig zijn er nog, die aan dit geweld het hoofd bieden. Maar dat valt niet mee. Men denke daarover niet te licht. De politie kan hier maar weing helpen, omdat in den regel de zaak geniepig en niet op den open haren weg wordt behandeld. Hier is krachtig optreden van de goed- vvillenden, ook van de sociale organisaties noodig. En de steun van het publiek, dat dikwijls nog te veel afzijdig blijft, of enkel belang stelt in de rel. Deze week moest een perceel aan de Prin sengracht het ontgelden. Daar woont sedert korten tijd een der leiden van de een of andere fascistische groep of vereeniging. Een man die niet tot de stillen in den lande behoort, maar, om zoo te spreken, het naamkaartje van zijn groep aan zijn gevel heeft geplakt, zooals in verkiezingsdagen communisten en soc.-democraten, roomsch- katholieken en antirevolutionairen ook wel plegen te doen. Natuurijk mag dit niet. Collecteeren voor de Joodsche vluchtelingen, doen wij hier, en onze afschuw uitspreken tegen allerlei ge wield. Maar zelf geweld oefenen op anders denkenden, daarin zien onze communisten en andere revolutionaire stadgenooten geen bezwaar. Jammeren, dat de bijzondere school het volk ophitst en onverdraagzaamheid kweekt, doen wij in onze onderwijsbladen en de groote pers neemt dat gretig over. Maar deze „helden" hebben waarschijnlijk van een bijzondere school nooit iets anders ge zien dan de voorgevel en zij toonen ons een verdraagzaamheid, die wat ons betreft gaar ne het monopolie van de openbare school mag blijven. Zoo is niet alles Mei. Zeker is het noch economisch, noch geestelijk een Meitijd. Moge maar het gebed en de arbeid van ons Christenvolk vermenigvuldigd worden en wij onze worsteling om het behoud van de stad blijven worstelen. AREND VAN AMSTEL. Schoolnieuws. ALS DE O. S. WEGKWIJNT Te Rotterdam op het Tuindorp-Hey- plaat gaat de Openbare School achteruit. De „Klasse-Onderwijzer" zegt, dat er ,.nog al wat verloop van de Openbare naar de Bij zondere" is. Hoe dat komt? Wij weten het niet. Maar genoemd blad zegt, dat liet hoofd der Chr. School kerk gaande ouders bezoekt en hen wijst op de afgelegde Doopsbelofte. Dat is o.i. niet al leen zijn goed recht, maar zelfs Christen plicht. Maar het blad der openbare onder wijzers denkt er anders over en schrijft: •J)e man weet minstens zoo goed, wat er in die belofte staat als wij, en hij weet dus ook, dat er een vrij groote mate van boosaardige listigheid vereischt wordt, om uit het bezoeken der openbare school door de kinderen schending van die belofte door do ouders af te leiden". Wel een groot verschil: wat wij Christen plicht noemen, heet bij de openbare onder wijzers: „boosaardige listigheid". Voorts lezen we nog de volgende fraaie beschuldiging: „Dominé deelt do ouders daar reeds mee: Als je de kinderen naar de Open bare Schoo] stuurt, gaan ze regelrecht naar de hel". Een dominéé, die met zulke dreigementen werkt? We gelooven er geen steek van. Vooral die nadere aanduiding „regelrecht" wijst er genoegzaam op, hoe weinig serieus we zulk een beschuldiging nemen. Als do Openbare Schooi wegkwijnt, doen haar voorstanders rare sprongen. OPENING PARKSLUIZEN TE ROTTERDAM Groote belangstelling van autoriteiten en publiek Gistermiddag heeft onder begunstiging van stralend lenteweer de officieele opening plaats gehad van de nieuwe Parksluizen. Een breede stoet van autoriteiten woon den deze plechtigheid bij, w.o. de Commis saris der Koningin in Zuid-Holland Jhr. Mr. Dr. II. A. van Karnebeek, alle leden van het College van Gedep. Staten, de Burgemees ter, alle Wethouders en zeer vele Raads leden van Rotterdam, Mr. Abr. v. d. Hoe- oud-wethouder, de heeren Stulemeijer en Mr. Baumann, burgemeesters van Schie dam en Overschie, het bureau van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Rot terdam en omstreken, de directeur van Ge meentewerken Ir. L. W. H. v. Dijk en de adjunct-directeur Ir. J. A. v. Dunnée, de hoofdingenieur van den Waterstaat Ir. v. d. Wal en vele anderen. Nadat het gezelschap was ingescheept aan boord van de stoomboot „Geisha" werd naar de Parkhaven gevaren, waar alles een feestelijk aanzien had; het gebouw van G. E. B. cn bootjes van havendienst en politie waren met vlaggen getooid. Toen de brug was opengedraaid, voer de boot naar het eiland tussclien beide sluizen. Nadat het gezelschap was uitgestapt nam de Burgemeester Mr. P. Droogleever Fortuyn het woord, die allereerst wees op de groote beteekenis van dezen dag. Ruim 20 jaar geleden is men begonnen aan dit werk dat vereischt werd omdat de sche pen grooter werden en het schutten vlugger moet geschieden dan vroeger. De opening der Parksluizen zal groote verandering brengen in het waterverkeer rondom onze 6 tad; bovendien kan gezegd worden, dat de aesthetische uitvoering van deze werken het stadsbeeld ongemeen heeft verfraaid. Hierna verzocht Spr. den Commissaris der Koningin door het breken van de vlag de sluizen to willen openen. Mr. Van Karnebeek zeide gaarne aan de uitnoodiging te hebben gevolg gege ven. De onzékere tijden, die ook een stem pel drukken op Rotterdam en omgeving, laten groote feestelijkheden niet toe. Nie mand weet of West-Europa in de toekomst de plaats zal blijven innemen, die het tot beden innam. Maar wat zich ook moge wij zigen, dit werk is ongetwijfeld van zeer groot belang voor Rotterdam en het achter land van Zuid-Holland. Daarom wenschte Z. Exc. het gemeente bestuur van Rotterdam hartelijk geluk met de totstandkoming van dit werk cn ver klaarde de nieuwe Parksluizen voor ge- CONGRES S. O. V. VERGADERING TE DORDRECHT Gietermorgen kwamen van alle kant de deelnemers aan het congres dr Spoorweg Onthouders Vereemigimg naar de Merwe- etad. Velen hadden als inleiding op het congres reeds een week-end meegemaakt te Breda. Vanaf 9 uur wa6 het in de lunch room van America in een gezellige drukte, daar hier het centrale verzamelpunt waf congressneten, om iulnohtingen te ontvan gen, met elkaar kennis te maken enz. In den loop van den morgen w er dien vei der wandelingen gemaakt en werden verschil lende gehouwen en gelegenheden bezich tigd. Een groep bezocht de ooöp. bakkerij .Vooruit", terwijl anderen een bezoek brach en aan de houtbereddiing der Ned. Spoor wegen. Verder werd een wandeltocht - ge maakt door de stad. Om half een had do off;ciee.e ontvangst plaats ten srtadliuize. De raadszaal wa6 bijna te klein om de vele afgevaardigden te be vatten. Het heele college vain B. en W. wa6 bij deze ontvangst aanwezig. De burgemeester heette de congressisten hartelijk welkom. Dordt stelt het zeer op prijs, dat ze met haar mooie waterrijke om geving wordt uitgekozen voor het houder, van congressen. Speciaal ook thaun is het gemeentebestuur daarmee ingenomen, daar het het dool der S.O.V. zoozeer waardeert. Spr uit dan ook hartefliijke wenschen voor het welzijn der vereenigiing. De toespraak van den burgemeester werd beantwoord door den bondsvoorzitter, Ir F. A. Brand van Utrecht. Hij bracht dank voor de goede woorden, en voor de aangeboden boottocht naar Loevestein. Het streven der S.O.V. is zoo gewensdht, daar de geesteeheflderheid van het personeel van zoo groot belang is voor het handhaven n de bekende veiligheid dis het reis per spoor nog 6teeds biedt en waardoor tracht de moordende concurrentie met de autobussen vol te houden. Spr. bracht bet gemeentebestuur tenslot te nogmaals bijzonderen dank voor de vrien delijke ontvangst. Des middags word in de blauwe zaal van Americain de eigenlijke jaarvergadering ge houden. De voorzitter, Ir F. A. Brandt ing de samenkomst aan met een woord ter nagedachtenis aan hen die door den dood waren weggenomen. Deze woorden werden staande aangehoord. In het afgeloopen jaar bemerkte ook de S.O.V. de neergang der tijden. Maar tegen over a] de moeilijkheden staat als compen satie een t oenemend solidariteitsgevoel. Door de crisis liep het ledental terug van 25G0 tot 2527. De rijkssubsidie werd met f 550 verminderd. Gelukkig steunen de Spoor wegen met een subsidie van f 100 per 50 leden, met een maximum van f3000. Spr. spoorde aan tot voortdluirende propaganda, opdat in 1934, wanneer de vereeniging 25 jaar bestaat, het hoogste ledental moge worden bereikt. Vervolgens werd door hem meegedeeld dat besloten was, de wiseelmedaille weder om uit te reiken aan de afdeeling Utrecht, die een zeer groote activiteit ontwikkelde Spr. heette verschillende afgevaardigden welkom, o.m. de vertegenwoordiger Fransche S.O.V., den heer Ra bas te. Har telijke woorden richtte 6pr. tot den heer B. D. G. Wardenburg, van Haarlem, die als bestuuiwliid bedankte. Hij bood hem een fraai boekwerk als souvenir. Aan de afd. Dordrecht bracht epr. dank voor de uitstekende voorbereiding ven het congres. Nadat men gerneepschappelijk staande het bondslied der S.O.V. had gezongen, het woord aan den Fnansoben afgevaardig de, aan dien heer Wardenburg het afgetre den bestuurslid, aan den heer Me ns" van Utrecht, die bedankte voor de wissel- medaille en tot propaganda aanspoorde. Na goedkeuring der notulen deelde de 6ecretari6, de heer G. L. de Haas mee, dat de heer Bepgmeyer door ernstige ziekte was verhinderd aanwezig te zijn. Indien zijn toe stand het toelaat zal hem een telegram wor den gezonden. Felicitaties waren er van de Deensohe, Roemeensche, Zwitsensohe en Engelsche S.O.V. De secretaris deed dan mededeeling van een schrijven uit Amers foort, waarin wordt aangedrongen om zoo veel mogelijk het biergebruik in Inddë te gen te gaan. Daarna volgde bespreking van jaarverslag n beleid hoofdbestuur. Haarlem verzocht at voorzichtiger te zijn met het plaatsen op de zwarte lijst van wan betalende afdee- lingen. Amsterdam i6 dankbaar voor de ru briek Esperanto in het orgaan. Utrecht dringt aan op spoedige afdoening der ach terstallige contributies e. d. Dit laatste wordt van de bestuurstafel nog ms onderst reept. Utrecht wordt aangewezen voor het na zien van de rekening van het hoofdbestuur. De bcgrooting wordt zonder dieet goedgekeurd. Als hoofdbestuursleden worden de vier af tredenden herkozen. In de vocature-W denburg wordt gekozen de heer B. Hube r, i.n Leeuwarden. Daarna spraken verschillende afge^ digden, Dr D.lhez van Dordrecht verte genwoordigde het Centraal Drankweer Co mité aldaar, de heer Ledeboer de Nat. Chr. Onthouderevereen., de heer B e k k de Centrale Bond, de heer Augustijn het herstellingsoord Villandry, de heer J a n- sen dat te Vorden, de heer B or erna de B.A.N.S., de heer Lansink de Ned. Ver van spoor- en tramwegpersoneel, en de heer Herremans de Piot. Chr. Boud in spoor- en tramwegpersoneel Als plaats voor de volgende jaarvergade ring, diie een jubileum verga dering zal zijn, •dt Utrecht aangewezen. Bij een speciale jubileum-pro pega nda dictie zal men een fraaie drijfschaal en een damesbrcohe ver- koopen. Daarna werd een lange lijst voorstellen afgehandeld, waarvan wij vermelden dat het voorstel-ZwoHe werd aangenomen de directie der N. S. te verzoeken de contri butie der leden op de loonstaat te willen Naar aanleiding van een ander voonstel- Zwolle zegde het hoofdbestuur toe, gaarne, wanneer zioh daartoe een geschikte gele genheid voordoet, de organisatie van „vrouwen-bijeenkomst" ter hand te willen De afd. Zwolle had ook de stichting een cantine of vacantie-oord aan het strand of in het bosch aanbevolen. Bsloten werd hiertoe niet over te gaan. Des avonds werd in Kunstmin een i avond gehouden, terwijl heden een door de gemeente Dordrecht aangeboden boottocht naar Loevestein werd gemaakt AMSTERDAM KEURINGSDIENST. Uit het verslag over 1932 blijkt, dat de keurmeesters 93.814 bezoeken hebben afge legd in winkels en magazijnen, en 638G oj markten en bij rondrijdende wagens. Zij heb ben daarbij 609.940 partijen eet- en drink waren gekeurd en 38.435 monsters medege bracht naar het laboratorium tot nader derzoek. Dat wijst wel op een zeer omvangrijken arbeid, die uiteraard :n belangrijke mate pre ventief is, doch die ook direct minder nobele practijken achterhaalt. Daar is bij de eentonigheid veel afwisse ling in het werk. Men ziet overtredingen var liet papierbesluit, wijl men probeert mir.der vellen te leveren dan een hoek behoort te tellen. Men ziet, dat het kapokbesluit niet wordt nageleefd door een aantal winkeliers, die op dit punt eens aan de tand wordei) gevoeld. Men treft misstanden in verkooplokalen bereidplaatsen, die in strijd zijn met den eisch van de Warenwet. Men ziet dan dat 300 monsters alcohol- boudende dranken, 90 onvoldoende waren, van 148 monsters azijn, 40 onvoldoende, van de monsters brood meer dan de helft onvol doende. Men leest van cocosvet en „boter"-koekjes van mierenzuur in jams, van sardines die sprot bleken, van roombotergelei zonder boter. Wie dan tenslotte de lange lijst ziet van afgekei /aren, die zegent de keuringsdienst v< het feit. dat onze magen voor veel vuiligheid zijn bewaard gebleven. DORDRECHT HET 'S-GRAVENDEELSCHE VEER Nieuwe pont in gebruik genomen Aan het 's-Gravendeeleohe veer is giel orgen tegen 12 uur die „nieuwe" pont gebruik genomen. Zonder eenige toespraak of officieele plechtigheid. Wat niet -renhin- dert dat het voor het veer een belangrijke verbetering beteekent. Gelijk men weet werd de Veerdienst VII door de ingebruikname van de niieuwe pont aan het Zwijndreoht- eche veer overbodig. Daar bet verkeer het 's-Gnavendeelsohe veer gedurig toe neemt, kreeg men daar behoefte aan grootere pont. En daarvoor kon uiitnemend de vrijgekomen Veerdienst VII dienst Toen. Na wat te zijn opgeknapt en na te zijn zien, is ze daar dam than.3 in gebruiik ge- Kunst en Letteren. BACH. HET KORAAL EN WIJ De heer R. Beintema, van Leeuwar den, heeft in de te Den Haag gehouden jaarvergadering van de Vereeniging van Organisten bij de Gereformeerde Kerken een rede gehouden over: „Bach, het koraal en Door de rijkdom van het onderwerp ziet Spr. zich genoodzaakt, zich te bepalen tot het trekken van enkele lijnen. Voornamelijk twee factoren hebben het werk van Bach beïnvloed en tot ontwik keling gebracht: het orgel, en het ko raal. Meer dan andere hebben deze fac toren vorm en wezen van Bachs kunst bepaald. Bachs voorliefde voor het orgelspel is bekend. Tijdens zijn leven werd hij voor al als organist gewaardeerd. Hij had groote belangstelling voor de orgelbouw. Bach ge troostte zich gaarne veel moeite om goed spel van collega's te hooren, en ervan te leeren, getuige zijn Hamburgsche reis naar Reinken, en zijn verzoek om verlof, teneinde bij Buxtehude in de leer te kunnen gaan. Een voorbeeld voor ons, want de schoone plant der waardeering wordt in de veel kleurige bloemhof der Nederlandsche orga nisten maar al te schaars aangetroffen. Spr. wijdt nu epkele woorden aan tijd waarin Bach Teefcle, en de daaraan afgaande periode, de vocaal-polyphone, die in Palestrina en Lassus, haar 'hoogtepunt schijnt bereikt te hebben, de opkomende in vloed van Reformatie, Renaissance en Hu manisme. Naast de kerkelijke muziek bloeit in steeds rijker pracht de wereldsche kunst. Op alle terrein veel ge-experimenteer. Bach echter maakt do instrumentale mu ziek gelijkwaardig aan de vocale, voert het Passiespel op, maakt het koraal typeerend De Kunst in dienst van het Derde Rijk KUNST NIET BOVEN DE PARTIJEN Johst's drama „Schlageter" (Van onzen Duitschen correspondent) Toen dr. Joseph Goebbels nog lang geen rijksminister voor propaganda was, gold hij in eigen kring als het enfant terrible van de N.S.D.A.P. In den gloed zij ner fanatieke redevoeringen vertelde hij op 't podium van 't Sportpalast politieke fines sen, wlke voor de banale bui tenwereld nog lang niet be stemd waren. Thans, nu hij ambtelijk in de Wilhelm- deert, is dat natuurlijk heel anders gewor den. Wanneer hij in zijn nieuwe waar digheid naar Chemnitz reist om de arbei dende bevol- Goebbels de iden- titelt tusschen den staat en de N. S. D. A. P. aan het schen den staat en de N.S.D.A.P. aan het verstand te brengen, dan moeten wij zijn leerzame uiteenzettingen accepteeren als een officieel bedoelde en geaccepteerde mi nisterieele uiteenzetting. Onder de gegeven omstandigheden beper ken wij ons tot enkele citaten, welke voor do naaste toekomst van historische betee kenis kunnen blijken en onthouden ons plichtbewust van elk strafbaar commen- „Het einde van deze revolutie is de na- tionaal-socialistische staat Wanneer men ons verwijt, dat wij ook bondgenooten ge had hebben, dan geef ik ten antwoord, dat in iedere coalitie de sterke man naar voren treedt, die precies weet, wat hij wil. Die zal ook langs een omweg zijn doel bereiken, ook al krijgt men den indruk, dat het proces der ontwikkeling langzaam verloopt. Het móét langzaam gaan. Wij kunnen niet meer eten dan we verteren kunnen! Wij willen onzen maag niet bederven. Maar wat wij verdu wen kunnen, dat nemen wij stuk na stuk! Zoetjesaan zullen wij het rijk opvreten, Binnen enkele maanden is het zoover ge komen: dan is Duitschland nationaal-socia- listisch!" Wij zijn dr. Goebbels voor deze uiteenzet ting, welke aan duidelijkheid niets to wen schen overlaat, buitengewoon erkentelijk, want wij weten hierdoor o.a., welke rol door hem aan de kunst in het derde rijk wordt toegekend: zij wordt in één adem met de vakvereenigingen, partijen, kerk en school in dienst gesteld van de propaganda voor het Derde Rijk. Het motto luidt dus niet meer: „L'art pour Tart!" maar: „Die Kunst ist Mitte] zum Zweelt!" Deze voor ons niet zeer aantrekkelijke op vatting wint aan beteekenis, wanneer wij bedenken, dat dr. Goebbels zelf een literai- ren ader heeft. Van zijn hand verscheen na melijk enkele jaren geleden een tooneelstuk „Der Wanderer", door een rondreizend na- tionaal-socialistisch tooneelgezelschap reeds in vele Duitsche steden opgevoerd. Begin September zal het Komödienhaus te Berlijn de eer genieten, het tooneelwerk van een rijksminister aan de kritiek van een zeer verwend publiek te onderwerpen. Om ons duidelijk te maken, welk stand punt de rijksregeering inneemt, ten opzich te van de kunst, heeft dr. Goebbels uitvoe rig uiteengezet, wat het derde rijk van de kunst verwacht: Het individu moet plaats maken voor de massa, het volk, voor "h „die Vergottung des Volkes". Het volk heeft beslag gelegd op het open bare leven en op de gezamenlijke cultuur zijn stempel gedrukt. Wanneer de politiek een volksdrama weergeeft, waarin een we reld ineenstort, om voor nieuwe waarden plaats te maken, dan kan de kunstenaar niet zeggen, dat zulks hem niet aangaat. Hi j kan "er zich niet van afmaken met de bekende frase, dat kunst „ifberparteilich" De kunst der eerstvolgende decennia moet heldhaftig, zakelijk, nuchter, nationaal en van groot pathos zijn. De kunstenaar moet met lichaam en ziel opgaan in zijn taak". Geheel in overeenstemming met deze op vatting is het schouwburgleven te Berlijn „Wilhelm Teil'' maakt opgang als de meest representatieve figuur van een nationale herleving. In dienzelfden patriotischen geest wordt in het Staatliche Schauspielhaus aan ds Gendarmen markt avond aan avond Hanns Johst's drama „Schlageter" opgevoerd. Den 26sten Mei zal ten tiende male door het nationaal-socialistische Duitschland het droeve feit herdacht worden, dat Albert Leo Schlageter op de Golzheimer Heide bij Dus- seldorp door Fransche kogels werd neerge legd. Zijn leven en sterven werd tot een symbool van vaderlandsliefde voor de ka meraden, die hem als een held vereeren. Twee jaar geleden. Pinksteren 1931, werd in dezelfde stad, waar van 1921 tot 1925 het hoofdkwartier der Fransch-Belgisohe Rijnarmco zetelde, een standbeeld onthuld als blijvende herinnering aan de talrijke offers, welke deze bezetting van het Roer gebied heeft geëischt. Een kruis van 31 M. hoogte herinnert aan Schlageter. Leo Schlageter wordt ons door Hans Johst weergegeven als „de eerste soldaat van het Derde Rijk" en het hoofdorgaan der N.S.D.A.P. kondigde dit treurspel aan als Luitenant Schlageter behoorde tot de ve len, die zich na den oorlog in hun vader land niet meer thuis voelden. Hij sloot zich bij een vrijcorps aan, vocht in den Balti- kum, maakte den stormaanval op Riga mee, verdedigde Opper-Silezië en kwam van daar naar het bezette Roergebied. Hier ontmoette hij oude kameraden uit het vrijcorps „Hau- enstein" en liet zich door hen overhalen tot nieuwe activiteit. Tanks en batterijen links en rechts van den Rijn. Ruim 180.000 be woners van dit gebied werden van huis en hof verdreven. Oorlog midden in den vrede. Duizenden arbeiders moesten hun leuze „liever dood dan slaaf" in den kerker boe ten. Is het daarom een wonder, dat Schla geter en zijn kameraden zich tot sabotage lieten verleiden? dat zij bruggen en spoor wegen de lucht in lieten vliegen? Schlageter werd door de bezetting gearresteerd en den 8sten Mei ter dood veroordeeld. De bemiddeling van den paus en de ko ningin van- Zweden was niet bij machte, dit vonnis te verzachten. Nauwelijks werd den beschuldigde de tijd voor biecht en c munie gelaten. Door drie compagnieën fanterie, een eskadron cavalerie en een groot aantal officieren werd het veld op de Golzheimer Heide afgezet en dien 26sten Mei 1923 weerklonk het salvo, dat Schla- geters tragisch einde aankondigde. Hij stierf als een held voor volk en vaderland en zijn heengaan bevorderde den haat die in het hart van vele Duitschers tegen hun aartsvijand Frankrijk is blijven han gen. Deze haat zou niet zoo sterk tot uiting gekomen zijn, de nationaal-socialistische be weging zou niet zoo snel aan omvang en beteekenis hebben toegenomen, wanneer Frankrijk zich minder onmeedoogend had vastgeklemd aan de menséhelijk onvervul bare eischen van den vrede van Versailles! Johst's „Schlageter" teekent den man, die alles, leven en liefde, offert voor zijn va derland. Door zijn daad en zijn dood, wil hij zijn volk wakker schudden uit een lethar gie, welke den volkswil verlamd heeft De mannen van 1918 komen er niet goed bij af, maar toch zien wij Duitschland's eersten rijkspresident, Friedrich F.bert, weergegeven als een socialist van eerlijke overtuiging en oprechte gezindheid. Schlageter wordt ge speeld door Lothar Muthel, sympathiek in zijn bescheidenheid Op het ijragisch slot men ziet Schla geter geknield door de Fransche executeurs neerknallen volgt een eerbiedige stilte. Dan zingt het publiek staande het Horst- Wessellied. Het aanvaardt onvoorwaardelijk het theater in dienst van de nationale re- voor de Protestantsche kunstbeoefening. En dat, terwijl hij steeds een ondergeschikte be trekking bekleedt Spr. staat daarna uitvoerig stil bij de plaats van het orgelkoraal in den dienst toentertijd en over het karakter daarvan. In vergelijking met de oudere meesters laat Bach hoe langer hoe meer de woorden tot hun recht komen. Het was Bach als geloo- vig en vroom kunstenaar niet uitsluitend om de melodie te doen. Aan hem wordt be vestigd de uitspraak van Max Reger: „Slechts een waarlijk geloovig musicus is in staat echte muziek te scheppen." Met vele voorbeelden licht Spr. dit toe, waarbij hij vooral wijst op het zgn. „Or- gelhijchlein". Een uitstekende uitgave hier van is door Keiler verzorgd, (uitgegeven bij Behrenreiter te Kassei). Hoewel de fraaie harmonisatie, de prach tige stemvoering, de veelvuldige vormen, de manier waarop Bach het muzikale cn het dichterlijke element tot uitdrukking brengt, de factoren zijn, die samenwerken tot onver getelijke schoonheid, toch moeten we nog dieper zoeken. Bach gaat verder dan tekst- illustratie. „Mehr Ausdruck der EmpJindung als Malerei", geldt ook voor hem. Bach is in waarheid een prediker in tonen wien het om het geheel en niet slechts om een on derdeel te doen is. Van eiken tekst geeft Bach de samenvatting, de bedoeling van den dichter, datgene, waarop het aankomt. Spr. licht dit toe met duidelijke voorbeelden, óók gekozen uit do Passionen. In Bachs muziek hebben onze organisten een prachtig voorbeeld van kerkelijke „ge wijde" muziek, geheel in overeenstemming met de eeredienstcn waarvoor ze bestemd was. Dat moet voor ons de stimulans zijn om door bestudeering van Bachs werk te komen tot een eigen stijl voor onzen Ge reformeerden Eeredienst. Aan de tradities der oude meesters moe ten wij aansluiten en voortbouwen. Geen geringe taak! Ook in dit opzicht moge Bach ons ten voorbeeld strekken; zijn groote par tituren dragen niet alleen het opschrift S.D.G. „Soli Deo Gloria", maar ook: J.J. „Jesu Juva", d.w.z. „Jezus, help (ons)". Hier hebt ge het geheim van alle waar achtig kunstenaarschap. Het Soli Deo Glo ria stelt zulke ontzaglijke eischcn en legt zulke zware verplichtingen op, dat wij ze in eigen kracht nimmer kunnen vertiullen. Het Jesu Juva wijze ook ons den weg. Het brenge ons allen tot het ootmoedig maar geloovig en vertrouwend belijden: „Ik heb geloofd en daarom speel ik". PIERRE MONTEUX EN DE DUITSCHE JODEN Ongegronde verwijten Aan het adres van Pierre Monteux wordt vooral uit Joodsche kringen het rechtstreek - sche of zijdelingsche verwijt gericht, dat hij gebrek aan solidariteit met zijn Joodsche geloofsgenooten zou hebben getoond door te Berlijn, naar men meent qüasie in plaats van Bruno Walter, wien het dirigeeren al daar onmogelijk was gemaakt, een concert te dirigeeren. De besturen van het Concert gebouw cn van de Wagnervereeniging nemen het voor Monteux op. Zij wijzen erop, dat het bedoelde concert in verband stond met het optreden van Fürtwanglér onlangs te Parijs en als eerste concert van Fransche werken te Berlijn politieke betee kenis had, zoodat de heer Monteux, als Franschman, dus allerminst vrij was in de zen overeenkomstig zijn eigen gevoelens te handelen. Toen hem echter n& zijn optre den een aanbieding werd gedaan voor een tweede concert heeft hij, waar hij toen in zijn beslissing geheel vrij stond daarvoor bedankt De besturen van het Concertgebouw en ran de Wagnervereeniging zijn derhalve /an oordeel, dat den heer, Monteux geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Tegen over een Fransch kunstenaar, die aan ons muziekleven in het algemeen en aan de scheppende Nederlandsche toonkunst in het hijzonder, diensten van zeer groote waarde bewezen heeft, gebiedt de rechtvaardigheid zoowel als de erkentelijkheid, op te komer. tegen een voorstelling van den mensch en den kunstenaar, die in geenen deele met de feiten strookt. Gemengd Nieuws. TRAGISCH ONGEVAL Men meldt ons uit Dordrecht: Toen de heer J. Onderwater Zondag avond thui6 kwam in zijn woning aan de C.rvi i'inleelscliedijk 41, trof hij onder aan de trap zijn 54-jarige huishoudster aan, die blijkbaar, terwijl ze alleen thuis was, van de- trap was gevallen, en wel zoodanig, dat het haar het leven kostte. De terstond geroe pen geneesheer, Dr Stadig, constateerde n echedelfractuur, en gaf last haar naar het ziekenhuis over te brengen, daar hij nog eenig leven constateerde. Bij het zie kenhuis aangekomen bleek echter het onge lukkige slachtoffer reeds te zijn overleden. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK Slachtoffer kon nog niet gehoord worden Men meldt, ons uit Utrecht: Gisteravond half negen heeft op den hoek van de Burgemeester Reigerstraat cn de Wagenstraat een ernstige botsing plaats ge vonden. Van uit den kant van het Wiühelminapark kwam een geneesheer in zijn auto aan lij den, die linksom de Wagenstraat wilde in draaien. Van den kant der Maliehaan naderde een motorrijder, die een passagier op de duo had. Dc geneesheer zag, naar hij na het onge val verklaarde, den motorrijder niet cn de auto botste tegen het motorrijwiel op. De motorrijder werd tegen den grond ge smakt en kreeg ernstige verwondingen. De geneesheer heeft met zijn auto het slacht offer naar het St. Antoniusgasthuis ver voerd. De toestand van den motorrijder was zoo ernstig, dat hij niet gehoord kon wor- De duo-rijder had hoofdwonden bekomen en is per zieken-auto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht. Het motorrijwiel was totaal vernield. Van auto was een der portieren en een spat- scherm beschadigd. De remmen van de auto werden in orde bevonden. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. ECONOMIE EN FINANCIEN VIT AMERIKA R00SEVELTS SANEERINGS PROCES DE BERICHTEN LUIDEN GUNSTIGER TOCH NOG VELE ZORGEN 20 Mei 1333 Op het momenit gaat het In de V.S. wat beter De bedrijvigheid neemt in bijna alle takken van economische activiteit toe. Het eerst k dit in de staal-industrle tot uiting, omdat döfir alle orders verzamelen om tot produ< 'Otin.g in andere bedrijven te kuinncn i. Het is opmerkelijk, dat de Amerikaanscho lalnijverhedd n u op ongeveer 36% van haar jaclteit werkt en dat de prijzen van staal in de markt lig- n. Over het geheeie jaar 1932 be te laten staan. Eer autobanden beteekei de rubber-ondernemingen, mits deze zich weten hoeden voor onlogisch tapper tot onderlinge overeenstemming hoofdcultuu. den. nu de positie van de Ji manent in het gedrang schijnt en he. krachtig iders dan ten sterkste toejuichen. Doch in Amerika begint zioh de nieuwe toe and bijna overal te doen gevoelen; loonen worden in verschillende bedrijfstakken ver hoogd, wat beteekent toename van de koop krachtige vraag. De kopermijnen bemerken grooteire vraag naar de roestvrije i zij zullen hiei zich "orden genoopt nd prijsniveau te t elke verbetering w< iok de zienswijze i Roosevelt. Hij begrijpt, dat om de tijdelijke verbetering door de waardedaling van den dollar veroorzaakt, diep-ingrljpende - S' voelt, dat de ovi moet worden gelegd Ingrijpen. Hij wei jstrie en voor di overweging zijn om het geheele j «che industrieele apparaat onder een speciale controls i brengen. Om tot daarmede bereikt zal wordei Dat groote maatschappijen een werkelijke verbetering verwachten, blijkt uit het feit. dat destijds de U.S. Steel het preferente dividend onveranderd heeft gelater 'k kwarts >nttrokke„ dat ook de American Telephone and Telegraph het hooge dividend, in verband met de huidige inkomsten, ad 9% heeft behouden. Want ook "•IJ deze •etalen v de aflossing van de gre est aan de milliarden-tekort te dekken. De dollar ligt den laatsten tijd vaster In d< Tijk normale oor- 'Olg van het feit, dal idels- en betalingsbal e neiging van Roosevelt om niets te de komende economische wereldcon- voren in gevaar zou kunnen brenger ;edurende of na die conferentie za i dollar zoudei Bethelehom Steel Gulf States Steel National Steel Republic Steel U. S Speel national Nickel Kennecott Chrysler Corporation

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10