$iumm fnhsckt EERSTE BLAD BINNENLAND. Gemengd Nieuws. AbUMMCBbCNTi ADVERTENTIEN ln 1 "l""n yA. A J A Tan 1 lot 6 resets.t.lW t 2.35 porfn «,50 Elke regel meer......w. 0.22V? f018 Jstm^ BLBKL^ Hl M - m ®Lz Jfrm a, BBLH Ei Sfl B §9 Ë3 |2 $J R1 H B BB fl Inger MededeeMngeu nlnnd bij wekehjk van 1—5 repels ending „5.50 Elke repel meer voormtiiptniing Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken B"b""niri,k'- Voor hel hevrapen aan 't bureau wordi berekend f 0 10 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3970 VRIJDAG 19 MEI 1933 14e Jaargang Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans 2.35 per kwartaal ot 18 cent per week U leunt gebruik maken, bij het opgeven van n'euwe abonné's, van het in d*t No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuid aan onze Administratie. DE DIRECTIE Oit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad THEORIE EN PR/.KTIJK De tegenstelling tusschen theorie en prak tijk is er altijd geweest, al was ze niet steeds, zooals conservatieve elementen ne om schreven. Het is niet waar, dat de praktijk alles en de theorie niets is. Het is niet waar, dat de ongeschoolde het alleen met ervaring verder brengt, dan de geschoolde met opiei- ding en praktijk beide. Maar het is wèl waar, dat een goede theorie, waarop geen ervaring gevende praktijk volgt, leeg en ijdel blijkt. Enhet is ook waar, dat een dwaze theorie vaak gecorrigéerd wordt door een verstandige, door de omstandigheden ge boden praktijk. Anders gezegd, dat ge lukkig de natuur nog al eens boven de leer gaat. Zoo dachten wij, toen ons oog viel op een buitenlandsch bericht in de roode pers. Deze liet zich uit Weenen melden: De Oostenrijksche sociaal-democratische partij heeft een verklaring gepuhliceerd, waarin er aan wordt herinnerd, dat zij in 1918 de aansluiting van Duitsch-Oosten- rijk bij de Duitsche republiek heeft be pleit. Aansluiting bij een fascistisch tuchthuis wijst de sociaal-democratie echter van de hand. De Oostenrijksche arbeidersklasse zal de zelfstandig heid van een democratisch Oos tenrijk desnoods met de wa pens verdedigen, de zelfstandig heid van een fascistisch Oostenrijk niet. In de verklaring wendt de partij zich ook tegen een bondgenootschap met Italië en Hongarije en het herstel van de Habs- burgsche monarchie. De sociaal-democra tie eischt handhaving van de meest strikte neutraliteit. Het is waar; zulke berichten pijn geen uitzonderingen. We hebben vaker gelezen van militaire oefeningen door buitenland- sche sociaal-democraten. We denken b.v. aan een bericht uit Berlijn, waarin gezegd werd, dat men zich daar, desnoods met de wapenen zou verdedigen. Iets, waarvan we later niets gemerkt hebben, maar de be doeling was toch goed. Nu weer in Oostenrijk. Daar zal de demo cratie, desnoods met de wapens verdedigd worden. Met de wapenen der barbaren, om maar in het sociaal-democratische jargon te blijven. 't Is alles volkomen begrijpelijk. Het ligt in de aard van den mensch om zich, des noods tot het uiterste en met alle middelen, welke ook de tegenpartij aanwendt, te ver dedigen. Maar het vreemde is hier, dat zoo 'n bericht in de roode pers heelemaal niet gevolgd wordt door een scherp-afkeuread commentaar. Men doet maar net, of het zoo hoort. Stel u nu toch eens voor, dat wij schreven: wij eischen in Nederland de handhaving van de meest strikte neutraliteit, desnoods met de wapenswel, dan worden wij geschol den voor oorlogshitsers, militairisten, torpe- disten en welke vriendelijke betiteling er nog maar meer te bedenken valt voor iemand die in ons land niets, letterlijk niets anders wil dande strikte neutraliteit te ver dedigen. Het is onbegrijpelijk. IJDELE PRAAT Een deel der Nederlandsche pers, welke tot heden haar kracht zocht in schimpen op politiek, staatkundige partijen en „politiek gedoe" is plotseling op een ontstellende wijze aan politiek gaan doen. Tegèa# de verkiezingen openbaarde het zich op tweeërlei wijze: een dee!, dat vroeger de lezer in politieke onverschilligheid had opgevoed, spoorde thans openlijk tot partij- kiézen aan; een ander deel gaf vreeselijk af op de oude partijen ensti.chtte er een dozijn nieuwe partijen bij. En het daverde op'vergaderingen: de partijen er uit en wij er in. Welke strijdkreet iets oprechter had moeten luiden: de partijen er uit; m ij n partij er in en ik het baantje, dat ik anderen misgun. Wat deze laatsten betreft: voor zoover het lukte, juicht men en bindt men in. Scheen eerst land en volk gered te zullen worden door de verkiezing van den nieuwen leider, thans verzekert men met evenveel nadruk: nu begint het werk pas; wat kan één man alleen doen? Was de verkiezing noodig, om deze waarheid te leeren kennen? De eerste groep, die niet zelf aan de bus kwam, doch openlijk of bedekt de aandacht op een persoon vestigde, zet juist nè, de verkiezingen zijn wenschen uit. Min of meer duidelijk wordt gezégd: wij hebben u stem men verschaft, ga nu naar onze pijpen dansen. Laat uw partij los en vaar op ons compas. Deze annexatie-pogingen zijn verre van bescheiden. Want ze vergen van den favoriet beginselverzaking, indien niet beginsel loosheid. In woord en prent wordt het tot uitdruk king gebracht: zet de partij aan de kant en regeer met ons het land. De Nederland sche- Maagd zakt weg in het partijmoeras en vraagt in vertwijfeling: zou ik eindelijk aan het partijgemodder ontkomen? Dit alles, we moeten hel goed verstaan, is nietg dan ijdele praat en politiek gezien niets" dan liberale aanmatiging. Want de etech: fcich boven de partijen stellen; be- teekent niets anders, dan beginselen te verzaken en in liberale richting te sturen. Het is ook daarom ijdele praat, omdat men de goe-gemeente wijs maakt, dat men het kwaad der partijen kan weren door er een andere of veel andere p a r t ij e n voor in de. plaats te stellen. Niemand late zich beetnemen. Zij, die op partijen schelden, zijn partijgangers van de ergste soort; zij die met breed gebaar ver draagzaamheid prediken, zijn de meest on verdraagzame burgers. Het is ijdele praat, anders riet. HET TELEGRAM VAN H.M. DE KONINGIN AAN ROOSEVELT De Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel heeft aan H. M. de Koningin een telegram gezonden, waarin uiting gegeven wordt aan de groote dankbaarheid voor de treffende woorden, waarmee H. M. uiting heeft gegeven aan een overtuiging, die on der het overgroote deel van het volk leeft. Moge deze daad, aldus het telegram, mede van invloed zijn op het wederkeeren van vertrouwen tusschen de volkeren en op het herstel v;Yi een daaruit voortkomend vrij handelsverkeer. EERSTE KAMER Het Centraal Stembureau heeft in een gistermiddag gehouden zitting in de vaca ture, ontstaan door het bedanken als lid door den heer J. J. W. IJ s s e 1 m u i d e n, tot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard den heer W. J. Andriessen te Utrecht. BURGEMEESTER WENDELAAR IS HET WERKELIJK ZOO GEZEGD? We wezen er-onlangs op, dat de liberalen in Alkmaar al bedroefd weinig in de poli tieke melk te brokkelen hebben en toch heeft Alkmaar een liberalen burgemeester. Deze is echter aangewezen om voorzitter van de liberale staatspartij te worden en ter inleiding daarvan zou de Vrijheidsbond hem naar de Kamer sturen. Maar dat is misgeloopen. Er kwam geen lid bij, maar er viel één af. En nu wijst hel weekblad „Alkmaar aan zee" er op, dat de burgemeester daardoor in een moeilijke posi tie komt te verkeeren Immers, de heer Wendelaar heeft meegedeeld, „dat hij lid van de Tweede Kamer zou worden en als burgemeester zal bedanken". Die kans is verkeken en ook valt niet te verwachten, dat Mr. Knottenbelt zal heen gaan. Dat zou te veel op de methode van Nat. Herstel lijken. Onaangenaam is deze positie zeker. We zouden alleen willen vragen: heeft de heer Wendelaar werkelijk zoo'n positieve mede deeling gedaan? Dat lijkt ons haast onmoge lijk. Want'een stembus kan altijd verrassin gen brengen. DE KABINETSFORMATIE DR. COLIJN SPOEDIG GEREED? Naar verluidt, is dr. Colijn begonnen met verschillende personen te polsen over zit ting nemen m het nieuwe kabinet. Ver wacht wordt, dat hij spoedig met de samen stelling ervan gereed zal zijn. Wij vermoeden, dat hij zijn medewerkers vooral in parlementaire kringen zal zoeken, terwijl enkele zittende ministers ook wel uitgenoodigd zullen worden. Op deze wijze zou ide formateur zich o.i. het beste van de indirecte steun der partijen voor zijn crisis kabinet kunnen verzekeren. TUNNEL ONDER DE MAAS Aanleg van een bosch en park. De Raad van Rotterdam heeft gisteravond met algenieene siemmen besloten het voor stel van B. en W. om in beginsel te beslui ten tot den aanleg van een tunnel onder de Maas in de richting ParkkadeCharlois, ter verbinding van rechter en linker oever van de Maas te Rotterdam. B. en W. kregen opdracht de medewer king van Rijk, Provincie en particulieren te verkrijgen, ter financiering van dit plan, dat 24 millioen gulden zal kosten. Voorts heeft de Raad van Rotterdam, eveneens met algemeene stemmen besloten tot den aanleg van een boéch en park met speelweide, zwembad, strandbad, volkstui nen, plantentuin enz. ter grootte van 270 H.A. rond de Kralingsche Plas. CENTRALE RAAD VAN BEROEP VOOR AMBTENAREN Ingevolge de Ambtenarenwet 1929 is met ingang van 1 Maart j.l. de Centrale Raad van Beroep (voor Ambtenarenzaken) be gonnen. Dit college neemt op het terrein van het ambtenarenrecht ongeveer de plaats in van het Hof bij burgerlijke en strafzaken behoudens, dat het tevens de hoogste in stantie is. Gisteimorgen is te Utrecht de eer ste openbare zitting van dezen Raad aan gevangen. Op de rol stond een van de meest geruchtmakende zaken van den laatsten tijd. Een ontvanger van een der beide belasting vakken kwam op tegen het hem verleende ontslag wegens het feit, dat zijn klerk een fraude van f 530 had gepleegd. Dit feit had drié jaar geleden plaats. De klerk is in alle instanties veroordeeld, doch zou desondanks in 's Ri'ks dienst zijn teruggenomen. Blijkens de stukken stelt klager, dat hij geheel onverdiend de dupe is geworden van den inspecteur, die langen tijd doende is geweest om den ontvanger ambtelijk ver volgd te krijgen. In do zitting van gisteren is bepleit de principieele vraag of voor deze vóór 1 Maart 1.1. afgedane zaak hooger beroep beslaat Mr. Perrin uit Amsterdam trad voor den klager op en legde enkele adviezen over van Frof. Schclten, Prof. Scheltema en Prof. Meijers. die eveneens tot ontvanke lijkheid concludeerden. Mr. B. R. Wesseling te Utrecht pleitte voor den Staat in ontken- nenden zin. Na eenige re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op over drie weken, tenzij voortzetting der behandeling lioodig mocht worden geoordeeld. RECLAME CONGRES Gistel-middag is in het Carlton-hotel het Tweede Reclame Congres gehouden onder leiding van den heer E. G. G a a r 1 a n d t, burgemeester van Gouda. Op dit congres werd een viertal prae- adviezen uitgebracht. De heer J. W e s t r i k, burgemeester van Barneveld-Voorthuizen behandelde „Over heid en Reclame". Hij kwam tot de conclu sie, dat het gebruik maken van reclame, door de Overheid èn door particulieren, zeer zeker in de komende jaren zal toenemen, op wetenschappelijker en economischer basis zal komen en dat de Overheid met verstand èn kennis van zaken, tactvol regelende zal optreden bij het gev envan reclame-gelegen heid en voorschriften, waaraaan deze, in stedelijke en in landelijke omgeving zal heb ben te voldoen. Komt de gewenschte en noodige samen werking meer en meer tot stand, dan zullen Overheid, zakenmenschen en publiek er wèl bij_ varen. heer H. G. D. Cop pens, vice-voonut- ?an het Genootschap voor Reclame, be handelde het onderwerp „Reclame en Over heid" en sprak als zijn meening uit dat goed gerichte reclame den aanleg, de driften, de motieven, de bedoelingen en daden, zoowel het individu als van de massa doelbe wust kan beïnvloeden De overheid als de weerspiegeling van het volk in al zijn gele dingen, heeft tot taak de bij en met elkan der levende burgers te vormen tot een psy chologische eenheid, welke draagster is van nationaal bewustzijn. Onder de voor deze taak beschikbare middelen neemt reclame een belangrijke plaats in. De overheid erkent de verplichtingen tot bevordering der takken van volksbestaan (handel, nijverheid, land bouw, veeteelt). Bij haar welvaartspolitiek behoort zij naast economische en technische oorlichting ook daadwerkelijken steun te verleenen voor afzet-bevordering in binnen- en buitenland. Hiertoe heeft de overheid in reclame een doeltreffend neutraal wapen. In het algemeen belang dient uit reclame deskundigen een permanente Reclame-Raad te worden benoemd, aan wien advies over opzet en uitvoering van reclame campagnes overheidswege kan worden gevraagd, terwijl de leden van den Reclame-Raad even tueel kunnen worden toegevoegd aan reeds bestaande of nog te benoemen overheids- en ii-nfficieele commissies op het gebied van handel, nijverlu id. landbouw, veeteelt, etc. Prof. dr. F. Roel s, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, behandelde vervolgens „Psychologie en Psychotechniek als hulpmiddel bij reclame", terwijl de heer C. S. Th. van Gi n k, secretaris van het Comité ter beteugeling van het cadeaustel sel, het onderwerp „Het cadeaustelsel als een vorm van Reclame" behande!de. STENHUIS UIT DE O. S. P. BELEEDIGING VAN EEN MINISTER VERVOLGING VAN HET KAMERLID DROP De officier van justitie te Breda heeft, naar Het Volk verneemt, een vervolging gelast tegen het s.d. Kamerlid W. Drop. De heer Drop wordt er van beschuldigd, dat hij een der leden van het ministerie heeft beleedigd. Sprekende op een verkiezings vergadering in Concordia te Breda, op 2 April, heeft de heer Drop de niet meer terugkeerende ministers de revue laten pas- seeren. De minister van koloniën noemde hij.in dit verband: „Simon de Graaff, alias Simon de Leugenaar". BEROEPSOPRUIERS VOOR DE RECHTBANK Voor de rechtbank te Tiel stond terecht het lid van de Tweede Kamer Louis de Vis ser, wegens beleediging van president Von Hindenburg. In een op 11 April 1933 gehou den verkiezingsvergadering had hij over deze gesproken als „de groote slachter van 1914 tot 1918. die honderdduizenden in de dood heeft helpen drijven". Op de publieke tribune bestond voor deze zaak groote belangstelling. Verdachte werd verdedigd door mr. S. de Jong te Amsterdam Verdachte ontkende de hem ten laste ge legde woorden te hebben gesproken. Hij heeft alleen gesproken van Von Hinden burg als de leider van de groote slachting van 1914 tot 1918, waardoor millioenen in de dood zijn gedreven. Hij heeft daarbij niet de bedoeling gehad om Von Hindenburg te beleedigen. Inspecteur van politie te Tiel, D. van Overheem, zat vlak bij spreker. Onmiddellijk toen verdachte de woorden sprak, zooals hem rijn ten laste gelegd heeft getuige dit in zijn boekje genoteerd. Getuige kreeg uit de heele opzet der redevoering den indruk dat de bedoeling was om Von Hindenburg te beleedigen. Na afloop der vergadering weigerde verd. op de hem gestelde vragen te antwoorden. Na het hooren van een getuige k décharge hield de substituut-officier van justitie zijn requisitoir, daarin doen uitkomend, dat hier niet de minste reden is om te gelooven, dat de woorden zouden zijn gesproken zooals verdachte hier voorgeeft. De inspecteur heeft het gesprokene on middellijk genoteerd. Het is daarom abso luut zeker, dat verdachte zoo heeft gespro ken. Verdachte heeft een bevriend staats hoofd beleedigd. Met het oog op de verhou ding tusschen de verschillende staten is het van belang dat dergelijke dingen achterwege blijven. Voor gevangenisstraf acht spr. geen termen aanwezig. Een flinke boete is niet temin noodig. De Officier van Justitie eisch- te een boete van 250,subsidiair vijftig dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht Roestam Effendi terzake van opruiing. In dezelfde vergade ring had deze volgens de dagvaarding het publiek toegesproken als volgt: „Wij izullen in de Tweede Kamer strijd voeren, maar die strijd moet voor en met U gevoerd worden in de bedrijven, in de fabrieken en op straat en dan met geweld en met de wapenen in de hand. Wij zijn tegen alle oorlogen, doch als de imperialistische oorlog losbreekt, moeten wij deze omzetten in een burgeroorlog". Verdachte ontkende de bedoeling gehad te hebben om op te ruien. Het O. M. is overtuigd, dat verdachte de woorden, welke door twee politiemannen zijn opgeteekend, zeker heeft gebezigd. Het wettig en overtuigend bewijs is geleverd. Het is een zeer ernstig feit om juist in deze tijden het vólk op te ruien tot wapengeweld. De Officier eischte tenslotte drie maanden gevangenisstraf. Ook deze verdachte werd verdedigd door mr. S. de Jong, uit Amsterdam. De uitspraak in beide zaken werd bepaald op 26 Mei a.s. DE HEER WIJNKOOP TE TIEL GEARRESTEERD WEGENS OPRUIING TEGEN HET OPENBAAR GEZAG De heer D. Wijnkoop, die gisterenavond in Tiel in een vergadering van communis ten het woord voerde, naar aanleiding van de rechtszitting te Tiel, waar de heeren L. de Visser en Roestam Effendi werden ver oordeeld wegens beleediging en opruiing, is daar door de politie gearresteerd. In zijn rede sprak de heer Wijnkoop op ruiende woorden tegen het openbaar gezag wat voor de politie aanleiding was om den heer Wijnkoop in hechtenis te nemen. De officier van Justitie te Tiel heeft den heer W. in verhoor genomen, waarna hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. DE BARMATS UITGEWEZEN Reeds is bericht, dat de minister van Justi tie beslist heeft, dat Julius Barmat b inn on drie dagen het land moet verlaten. Thans verneemt het Hbld. nog, dat ook zfc'n broer Henri Barmat als ongewenscht vreemdeling wordt beschouwd en op last van den minister eveneens binnen drie dagen moet vertrekken. Zij zullen op 22 dezer Nederlands grondge bied verlaten moeten hebben. DE DOODELIJKE DRAAD Te Bakel viel de landbouwer A. v. D. die boven op een wagen stroo stond te laden, er bijna af. Hij greep zich vast aan den draad van liet electrische net en bleef eraan han gen. Men stiet hem met een ladder van den draad, waarop G. bewusteloos neerviel op den grond. Met ernstige brandwonden wam hij dank zij zijn sterk gestel weer tot het bewustzijn. AUTO VERSPLINTERT TENT WAGEN Gisteravond om even tien uur is op den euwen Rijksstraatweg tusschen Bodegra- •n en Nieuwerkerk aan den IJssel een vrij ernstig ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. In de richting van Nieuwerkerk reed rechts van den weg een tentwagen, bespannen met een paard, en toebehoorend aan den heer G. Hondijk, uit Niëüwerkerk. In de wagen bevond enzioh drie personen. Toen men Nieuwerkerk dicht genaderd as, kwam den wagen een luxe auto uit Bodegraven achteroprijden, bestuur door 'n chauffeur van den daar gevestigden zaad handelaar H. Turkenburg. In de auto be vonden rich ds. G. Elshove, Geref. Predikant te Rotterdam, die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Chr. Schoolvereeniging "odegraven daar een rede had uitgespro ken, t.i een bestuurslid van genoemde ver- eeniging. Vermoedelijk heeft de chauffeur de tentwagen in de duisternis te laat opge merkt. Hij kwam althans plotseling tot de ontdekking, dat hij niet meer naar links kon uitwijken, waarom hij met alle macht rem de. De auto werd daardoor ter zijde getrok ken, vloog dwars over den weg en sloeg met een hevigen knal dwars op zijn kant De tentwagen werd geraakt en totaal versplin terd. In de eerste oogenblikken na het on geluk heerschte er groote verwarring. Doch gelukkig bleek het ongeval goed afgeloopen te zijn. Niemand van de inzittenden, noch van de auto, noch van de tentwagen, bleken eenig letsel bekomen te hebben. Slechts een paar schrammetjes waren de eenige ver wondingen, die men had opgeloopen. De inzittenden van de auto zijn met heel veel moeite uit de auto geklauterd. Ds. G. Elshove is daarna met een andere auto uit Rotterdam, die juist passeerde, meegereden en had geen noemenswaardige vertraging. Men beweert, dat de tentwagen achterop onvoldoende was verlicht. De politie te Nieuwerkerk aan den IJssel heeft een derzoek naar de schuldvraag ingesteld. De menschen uit de tentwagen konden op ";gen gelegenheid naar Nieuwerkerk gaan. De beide inzittenden van de auto zijn met een andere wagen naar Bodegraven terug gereden. De verongelukte auto is ernstig be- VERMISSING JUWEELEN Men meldt ons uit Waddinxveen: Een automobilist uit deze gemeente heeft, komende van Apeldoorn, op Woensdag 17 dezer te ongeveer vier uur nam. aan den rechterkant van den grooten verkeersweg tusschen Apeldoorn en Amersfoort (nader tusschen Oud-Millingen en Voorthuizen) laten staan een bruin handkoffertje. Dit koffertje is voorzien van een label van de stoomvaart-maatschappij „Nederland", waar op den naam „D. Verhagen, m.s. „Mar- nix". vertrek 31 Mei 1933". Het koffertje bevat: twee doosjes, ieder met een diamanten broche (één ronde en één langwerpige), een speld, bezet met dia manten; een diamanten hangertje met pla tina kettinkje; een gouden armband (riem- vormig); een gouden ring met zwarten steen en op den steen een brilliant; een hanger met zwarten steen; een zilveren armband met steentjes; sierspelden en ver schillende fantasiekettingen; slijpapparaat voor gilettemesjes; eenige dameskousen: tandenborstel en scheerzeep; scheerkwast en diverse kleine toilet-artikelen De Burgemeester van Waddinxveen ver zoekt opsporing van het vermiste en bij eventueele ontdekking draadbericht AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Amsterdam had op den Haarlem merweg een botsing plaats tusschen een auto die uit de Van Hogendorpstraat kwam en een motorrijder. De motorrijder, een bewoner van Halfweg, sloeg over den kop. Met een gebroken rech terbeen werd hg naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen. Een vrachtauto, welke geplaatst was op het afloopende trottoir langs de Nieuwe Kei zersgracht bg den Amstel, reed in het water De chauffeur was niet aanwezig. Waarschijn lijk stonden de remmen los. Persoonlijke gelukken hadden niet plaats. Bg de tramhalte te Sloterdgk ie een 34- j'arige heer door een auto aangereden. Met een gebroken onderbeen is hij opgenomen in het Binnengasthuis. Op den Sloterstraatweg is een kind 7 jaar door een auto aangereden. Met hersenschudding is het opgenomen in het Wil helmina Gasthuis. Op het Boerhaveplein is een 13-jarige jongen overreden. Met een groote beenwond is hij overgebracht naar het Ned. Isr. Zieken huis. Bii M o e r d ij k is de 67-jarige motor rijder Exler, apotheker te Rotterdam, terwijl hij omzag, tegen een manufacturenwagen aangereden, wat tengevolge had. dat hg over den kop sloeg en met een hersenschudding en een dubbele beenbreuk werd opgenomen, even daarna werd hij met een auto door den wachtmeester der marechaussee naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Op den Rijksstraatweg nabg Zevenberg- schenhoek werd de 73-jarige wed. Kouters, toen zg haar kleinkind van den weg wilde grijpen aangereden door een luxe auto, ko mende uit de richting Breda. De oude vrouw werd in het gelaat gewond en haar kleinkind de borst. DOODELIJK ONGELUK Op onbewa akten overweg Op den onbewaakten overweg bij de Oost laan te Dieren is de 80-jarige weduwe A. H. ter Horst door een goederentrein gegrepen en verm v.eld. De vrouw was stokdoof en neeft dus geen signalen gehoord. Voornaamste Nieuws. De Centrale Raad van beroep voor amb tenarenzaken heeft de eerste openbare ritting gehouden. dader van de roofmoord te Numans- dorp is tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Pruisische Landdag neemt de volmach- tenwet aan. Regeeringsverklaring van Goe- ring. De besprekingen te Genève. Duitschland verwacht, na de rede van Hitier, resultaat vóór 12 Juni. winning in Zuid-Afrika. Voor de Haagsche Rechtbank heeft terecht gestaan de verdachte inzake de poging tot doodslag te Berkel en Rodenrijs. De bemiddeling inzake het conflict in heE visscherijbedrijf te IJmuiden heeft geen re sultaat opgeleverd. Het ZONDAGSGBLAD van heden bevat o.m.j Meditatie: Dat Hij van hen scheidde Doodsverlangen, vers van Dierijck Vol- kertz Coornhert, met een aanteekening van P. v. R. Letterkundige Kroniek, van A. Wape- Koek, kort verhaal van Loes Visscher. Van Bonte Dingen: Een huishoudelijk praatje over de schoonmaak, door G. K. A. Nonhebel. De film in dienst van het cultureels leven I, door C. de Ridder. Verloving en huwelijk op t platteland (slot), door G. P. Klijn. Vervolgverhaal van K. Lantermansl Henderik van 't Hopland. Jeugdrubriek met o.m. een vervolgver- haal van G. K. de Wilde: De avonturen van Ternao de Magelhaes Kleuterkrantje. ROOFMOORD NUMANSDORP. VEROORDEELD TOT EEN GEVANGENIS STRAF VAN 10 JAAR Van doodslag vrijgesproken. Hedenmorgen deed de Dordtsche recht bank uitspraak tegen den 25-jarigen F, Lambach, inzake de bekende roofmoord op den landbouwer J. de Reus te Numansdorp op 3 Januari 1933. en verschillende diefstal len met inbraak. Het O.M. had 5 Mei j.l. een gevangenisstraf geëischt van 20 jaar. De rechtbank sprak heden verdachte vrij van de ten laste gelegde doodslag en ver oordeelde hem wegens de overige feiten tot. een gevangenisstraf van 10 jaar. ZESJARIG JONGETJE ONDER DE TRAM Men meldt ons uit Rotte f dam: Gisteravond om ongeveer half zeven heeft in de Oranjeboomstraat ter hoogte van da Ned. Herv. Kerk een tragisch ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 6-jarigo H. Batenburg, gewoond hebbend in de Ro- sestraat, stak plotseling de straat over van de westelijke naar de oostelijke richting en bemerkte niet dat een tramwagen van lijn 9 bestuurd door den 36-jarigen A. S., wo nend aan den Iependaal, snel naderde. Do bestuurder, die een ongeluk zag aankomen, heeft nog getracht uit alle macht te rem men, doch kon niet verhinderen, dat het jongetje werd gegrepen en voor de baan- schuiver eenige Meters werd meegesleurd. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de arme kleine met ernstige inwendige kneuzingen en een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar het jongetje bij aankomst reeds bleek té zijn overleden. DOODELIJK MIJNONGELUK Dinsdag is de houwer A. J.M. in een kolen pijler van Staatsmijn Emma onder plotse ling neervallend gesteente bedolven, met het gevolg, dat de man op slag werd gedood. De getroffene tvas een Duitscher, woonacli tig te Heerlerheide, 27 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. VERDRONKEN. Te Nieuwpoort is de 13-jarige Johanna Cornelia Roth, achter de boerderij van C. K van Harten, spelenderwijs in de grooto gracht te water geraakt en verdronken. Toen men haar vermiste zagen omwonen den een bezem, waarmedo zij een mat had schoongemaakt, drijven, waarna men tot de ontdekking kwam dat zij te water was ge raakt. Van Harten sprong in allerijl in een schouw en wist haar uit het water te ha len. De inmiddels ter plaatse verschenen geneesleer. Dr. Van Straten, heeft geruimen tijd getracht, door kunstmatige ademhaling, de levensgeesten op te wekken, wat echter niet meer mocht baten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1