ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND DONDERDAG 18 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 yfofr&jafli' x&itétusHuéS - Te Engeland wordt een historische film vervaardigd „De vierde vrouw van Hen drik VIII". Men ziet hier dr vier vrouwen op één foto. de deflatie De traditie heeft uitgewezen, dat de man nen van karakter en ervaring, dus de ouderen van dagen, aan het hoofd van de Regeering moeten staan. Dit was in de grijze oudheid het geval en dit hebben wij ook in het heden. De jongere generatie mist gewoonlijk de ernst en de practijk van het leven om zich aan de spits te stellen en daarbij do verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het we] en wee van den Staat. In sommige gevallen echter gaat deze stel ling niet op, zooals er steeds uitzonderingen zijn op den regel. Ervaring, practijk van het leven duiden op continuiteit van het bestaande, duiden op zeer geleidelijke evo lutie; zooveel mogelijk worden de beproefde instellingen van het verleden in eere ge houden. Wanneer een te snelle ontwikkeling zich zou voordoen, zorgen de Regeerders voor de h.i. noodzakelijk geachte remmen; wan neer de jeugd zich laat verleiden om in haar enthousiasme té ver te willen springen, zijn het de behoudende elementen, die voor matiging zorg dragen. Elke nieuwe gedach te werd bij de jeugd geboren en werd door de ouderen vervormd en aangepast aan het bestaande. Niet altijd gelukte deze aanpas sing; de talrijke revoluties in de geschie denis wijzen daarop. Wanneer de grondves ten van de maatschappijen door ouderdom vermolmd waren, konden de oudere genera ties het nieuwe niet meer tegenhouden; het gebouw stortte in elkander en daarmede konden de nieuwe denkbeelden zich vrije lijk in practijk laten brengen. Een revolutle-achtlge evolutie. Wij leven op het oogenblik in zulk een toiet tegen te houden revolutieachtige evo lutie. De oudere generatie wil van geen wijken weten; zet zich schrap tegen de in kreaht toenemende elementen en door tegenstand verergert zij de verhoudingen. Deze tegenstand ten opzichte van de nieu we denkbeelden heeft de schrikkelijke de flatie in de hand gewerkt. Deflatie wil zeg gen: „stijging van de waarde van het geld", hetgeen hetzelfde Is als daling van de goe- derenprijzen. Hoe deze deflatie plotseling ta de wereld gekomen is, kan nog niet worden nagespeurd, al bestaan daaromtrent Verschillende theoriën, die elk ongetwijfeld teen kern van waarheid inhouden. Vermoe delijk ligt aan die deflatie een geheele reeks van factoren ten grondslag, niet het minst de reeds in onze artikelen genoemde krach tige stijging van de productie-potentialiteit, en de invloed van den onlogischen, schrof- fen en foutieven vrede van Versailles. De herstelschulden en de financieele rege lingen tusschen de vroegere geallieerden leidden tot een goud-oorlog; het gele metaal werd sohaarsch en centraliseerde zich in Slechts enkelo landen, hoofdzakelijk Frank, njk en Amerika, Waar destijds de meeste muntstelsels ge baseerd waren op het goud, beteekende waard ©-stijging van het goud daling van de goederen-prijzen. Zorgde in normale tijden de gouden standaard voor evenwicht, zoo- dra dit verbroken was, nu was dit niet meer mogelijk. Het goederen-aanbod uit de financieel zwak staande landen in de Sta ten, die over een behoorlijken goudvoorraad beschikten, was grootendeels een gevolg van dien strijd om het gele metaal. Men moest zich hiervan meester maken, het kostte wat het kost, al zou men zelfs tegen een prijs verkoopen, welke beduidend lager lag dan de kostprijs. Deze drang, gepaard aan de sterk verhoogde industrieele- en agrarische productie, leidde tot een staag toenemende deflatie welke het bedrijfsapparaat in de financieel krachtige landen geheel en al desorganiseerde. Reusachtige kapitaalsverlie- zen werden geleden en de winstmogelijk heid in de meeste bedrijven daalde bene den nul. Hiervan was het gevolg, sterk stij gende werkloosheid, uit het evenwicht slaan van de staatsbegrootingen, voortspruitende uit sterk dalende inkomsten, en stijgende uitgaven, terwijl ook de landbouw ernstig in het gedrang kwam. De koopkrachtige vraag nam door een en ander zeer sterk af, zoodat elke verwordende factor weer aan leiding werd tot nieuwe evenwichtsversto- ringen. Do instabiliteit van het goud vormde een der hoofdoorzaken van de deflatie. De cir culatiebanken hebben niet veel moeite ge daan om daaraan een krachtig einde te ma ken, terwijl noch de Volkenbond, noch de Bank voor Internationale betalingen iets in tegengestelde richting hebben kunnen doen. Rust noodzakelijk. Toch moet de deflatie worden bestreden; anders zal er ook geen politieke rust in Europa gaan heerschen, een rust, die wij juist zoo dringend noodig hebben, nu het Oosten zijn veldtocht tegen het Westen heeft ingeluid. Men weet den juisten weg nog niet; Engeland werd noodgedwongen van het goud geslagen en daardoor heeft het zijn handelsbeweging niet zoo sterk zien dalen als bij de goudlanden het geval was en zijn werkloosheid niet zoo krachtig zien stijgen. Amerika volgt dit voorbeeld; of Roosevelt zal slagen in zijn pogingen, kan op het moment nog niet worden gezegd, maar het pogen om uit den deflatie-cirkel te komen is al loflijk. Wij zullen In ons volgend artikel de ver woesting van de waarde-stijging van het geld aantoonen döor het geven van enkele cijfers; wanneer men die cijfers aandachtig bestudeert, moet men wel tot de gevolg trekking komen, dat men niet lijdelijk meer kan en mag blijven toezien. Hier doet zich echter voor, hetgeen wij aan het begin van dit artikel hebben ge zegd. De oude generatie voelt er niets voor om af te wijken van een politiek, die haar met den paplepel is ingegoten; een politiek, waardoor zij Nederland groot hebben zien worden en in welvaart hebben zien toene men. Zij kunnen zich niet indenken, dat de tijden zoodanig veranderd zijn, dat het roer moet worden omgegooid. De jongere generatie ziet daar echter niet tegen op. Zij staat immers aan het begin van den maatschappelijken loopbaan en zij ziet de maatschappij voor haar gesloten. Be zit heeft zij gewoonlijk nog niet, zoodat zij een experiment, dat in zekeren zin onteige ning zou kunnen beteekenen van de bezit ters van vaste rente gevende roerende en onroerende zaken, tenminste, wanneer de beweging te ver zou gaan, niet aan den lijve voelt Zij stellen arbeid hooger dan be zit; juist die arbeid wordt haar door de omstandigheden onthouden. Het is niet zoo eenvoudig. Wanneer wij de kwestie theoretisch be zien, dan zou het probleem van den gou den standaard niets anders zijn dan een tegenstelling tusschen hen, die arbeid wen- schen en een andere groep, welke hoofd zakelijk van inkomsten, uit kapitaal ver kregen, leeft Tusschen beiden in staan de melischen met vaste, gegarandeerde inkom sten, zooals pensioenen en loonen in beschut te bedrijven. In de practijk is de aangelegenheid zoo een voudig niet. Want het nationale Inkomen wordt grootendeels verkregen uit arbeid ten behoeve van de natie gedaan. Wanneer die natie verarmt, wanneer het nationale inko men door allerlei omstandigheden daalt dan zullen eerst z ij het slachtoffer worden, die directe inkomsten uit het bedrijfsleven trekken. Vreet de evenwichtsverstoring ver der in dan komen op een gegeven moment ook de andere belanghebbenden in het ge drang. Wanneer de gemeente-inkomsten da len en de uitgaven stijgen, dan zou het kunnen gebeuren, dat de gemeenten hun betalingen zouden moeten uitstellen, wat zich herhaaldelijk in Amerika heeft voor gedaan. Hetzelfde zou op een gegeven mo ment ook bij den Staat kunnen geschieden. Men kan niet doorgaan met het opzuigen van het geld van de eigen landgenooten, wanneer de tekorten blijven stijgen. Heeft Frankrijk niet onlangs voor belangrijke be dragen in Engeland moeten leenen omdat de eigen landgenooten al zoo zwaar bij de Fransche staatsschuld betrokken zijn, dat een verder beroep der Regeering niet meer mogelijk was? Pompen of verdrinken. Men kan een evenwichtsverstoring zijn gang laten gaan, wanneer men hoopt, dat een spoedig herstel mogelijk is. Blijft dit echter uit, dan zal men maatregelen moeten nemen om niet voor een totale ontwrichting te staan. Wij meenen, dat Nederland gelei delijk het punt bereikt heeft, waarop men zal moeten ingrijpen. Misschien dat de ko mende wereldconferentie de atmosfeer zal zuiveren; mocht dit echter niet het geval zijn, dan zal onze nieuwe Regeering ge noodzaakt zijn op de een of andere wijze het mes in het zieke economische lichaam te zetten in de hoop, dat operatief ingrij pen genezing zal kunnen brengen. Zooals de heer Zuyderhof de siuatie destijds in zijn bekende brochure genoemd heeft „Wij zullen moeten pompen of verdrinken". Dit oogenblik nadert met rassche schreden! BINNENLAND. EEN GEWEIGERDE SPELDJESDAG DOOR B. EN W. VAN HAARLEM EN DE KROON Het bestuur van de vereeniging „Het Hoogeland", gevestigd te Arnhem, vroeg in 1932 aan B. en W. van Haarlem om toe stemming ingevolge art. 15 der Armenwet tot het houden van een inzameling van gelden in de gemeente Haarlem door mid del van den verkoop van speldjes op den openbaren weg op 9 Juli 1932 ten bate van genoemde vereeniging. Het Haarlemsche gemeentebestuur wei gerde echter de gevraagde toestemming te verleenen, o.m. uit overweging, dat het in het belang van de instellingen van welda digheid zelve is, zoo het beroep op den wel dadigheidszin der ingezetenen populair wordt gehouden, hetgeen geschieden kan door, nevens vrijgevigheid in het verleenen van toestemmingen voor inzameling van gelden aan de huizen der Ingezetenen, ka riger te zijn met het toestaan van collecten bij wijze van verkoop van bloempjes, speld jes enz. op den openbaren weg. Verder overwoog het gemeentebestuur, dat door het verleenen van toestemming voor de gevraagde collecte op den openbaren weg, nu in de ongunstige oeconomische tijdom standigheden in de gemeente Haarlem veel- zijdiger en meer dan tot dusver op de in woners beroep wordt gedaan tot leniging van geldelijke nooden, schade wordt toege bracht aan de algemeene weldadigheid in de gemeente Haarlem en aan Haarlemsche instellingen in het bijzonder. Het bestuur van „Het Hoogeland" ging van deze besljssing in beroep bij de Kroon. Thans is bij Kon. besluit dit beroep onge grond verklaard, ó.m. uit overweging, dat, wijl in het algemeen een ruime toelating van het aantal bloempjes- en speldjesdagen bedenkelijke gevolgen kan hebben voor het belang der armenzorg, aan dergelijke ver- eenigingen met beperkte taak en van be trekkelijk bescheiden opzet, welke niet een eenigszins ruim veld van werkzaamheid bestrijken, de toestemming tot het houden van collecten door middel van aanbieding van bloempjes of speldjes behoort te wor den geweigerd. Hoewel het ons spijt voor „Het Hooge land", dat zij in het verzamelen van gelden voor haar prachtig werk hier eenige be lemmering ondervond verheugen we er ons tegelijkertijd in, dat aan de bloempjes- en speldjesdagen paal en perk wordt gesteld. Op sommige plaatsen waren er soms drie i één week. 't Werd werkelijk te bar! bond van chr. geref. j.v. AANSTAANDE VERGADERINGEN De Bond van Chr. Geref. Jongelingsver- eenigingen hoopt Woensdag 16 Augustus a.s. te Zwolle in bondsvergadering bijeen te komen. De avond te voren zal een huishou delijke vergadering gehouden worden. Voorts zal op dezen bondsdag een onder werp behandeld worden betreffende het ge- zagsvraagstuk in dezen tijd. In de avond vergadering zal Da W. Kremer, van Leeuwarden, een opwekkende rede houden. Op Hemelvaartsdag, 25 Mei, komt de N- Hollandsche afdeeling van genoemden Bond te Bussum in vergadering bijeen in de Chr. Geref. Kerk aan de Iepenlaan. Als sprekers zullen hier optreden Ds W. B ij 1 e v e ld, van Haarlem, onderwerp: „De Kerk in de cri sis", Ds. W. M e ij n h o u t, van Amsterdam, (Noord), onderwerp: „Do Jeugd in de crisis"; Ds. M. Holtrop, van Hilversum, onderwerp: „Het eeloof in de crisis"; ter ijl Ds. J. L. de Vries, van Bussum, het slotwoord zal spreken. De Oostelijke afdeeling vergadert even eens op Hemelvaartsdag. Hier wordt in de middagvergadering behandeld: „Het social is me". Inleiders zijn de heeren B. J. Schut ten, van Almelo, over: „Oorsprong en we zen van het socialisme" en W. van M u 1- ligen, uit Steenwijk, over: „Socialisme en Christendom". Ds. A. H. H i 1 b e r s, van Groningen, houdt des avonds een rede. De vergadering wordt gehouden in de Chr. Geref. Kerk te Zwolle, onder leiding van den afd.-voorzitter, de heer M. E van den Burg, uit Arnhem. De afdeeling Utrecht hoopt op den Twee den Pinksterdag een landdag te organisee- ren te Zeist De afdeeling Zuid-Holland vergadert He melvaartsdag a.s. te Dordrecht, onder lei ding van haar voorzitter, de heer A. Al fa 1 a s, uit Dordrecht. Hier zal de heer J. J. Herst Jr., uit den Haag, tot voor kort lid van het Bondsbestuur. refereeren over het onderwerp: .„Het verroeste wapen op- de ..oranjetrein" De eerste Nederlandsche Tentoonstellings trein belooft, naar wij vernemen, tengevolge van de inschrijvingen van tal van bedrijven, een volkomen succes te worden. In verband met de voorbereiding, nood zakelijk voor enkele zeer bijzondere inzen dingen, is de vertrekdatum van deze rijden de tentoonstelling thans officieel vastgesteld op 12 Juni. Do eerste trein zal in Oranjekleur ge schilderd worden door een der meest be kende Nederlandsche Verffabrieken en ge doopt worden de „Oranjetrein", haven- en spoorwegaanleg te enschede De gemeenteraad van Enschedé heeft be sloten een crediet van f55.000 te verleenen voor het uitvoeren van grondwerk in werk verschaffing van het zich in gemeente eigendom bevindende erve Schreurs. Uitvoeringe besprekingen werden gevoerd over een voorstel van B. en W. inzake den aankoop van grond door de gemeente voor het spoorwegemplacement bij de toekom stige haven. Bij het plan voor den haven- aanleg is rekening gehouden met een ruim te voor een goederenemplacement en ran geerterrein ten behoeve der Spoorwegen. De grootte van dit terrein werd vastgesteld op 39 hectaren. Bij later met de Spoorwegen gevoerde onderhandelingen bleek, dat de directie niet genegen was grond voor ont worpen spoorwegplannen aan te koopen. B. en W. achtten het echter gewenscht om het ROFFELRIJMEN, Afschuiven maar Wie Juicht? Wie Juicht natuurltfkl De pers van den „9terken man"..j Die dit wanbeheer zelve bevorderd „VOORWAARTS", Ouwe politieke rotten Onder mijn gerijm-gehoor! 'k Heb een allerleukste mop hier; Luistert goed, bereidt je voor! 't Gaat, het spijt me, over 't roode Goed bemeesterde Zaandam Over de bekrimping, die het Onder druk van boven nam. Zoo je weet: vacantietoeslag, Toezicht op het school-huiswerk Kunst- en andere subsidies Drukten de begrooting sterk, En van sluiten ivas geen sprake Dit had men er op bedacht: Het tekort kwam als een leening Op de rug van 't nageslacht! Dat is roode huishoudkunde: Leen maarleen maarleen maar bijl Vraag je dan: en dan je zoontje? Dan is 't: o, die leent na mij! Dat geen huisvrouw zoo zou morgen" Snapt de oliedomste wel, Maar dat mag geen factor wezen In het roode goochelspel En de roode kranten schrijven Stierlijk nijdig op het Rijk: Rechts en de Regeering rijden Onze wagen in het slijk! 't Ging zoo mooi en 't ging zoo prachtig In het stadje van Ter Laan! Denk je soms dat wij de rommel Der Regeering ruimen gaan Maar het moppigste van 't mopje Komt nog: t roode wanbeheer Legt men opColijn-de-Sterke En... op onze bladen neer!! Is die goed of is die kwaad, zeg! Hoor je niet hoe Hendrik juicht Dat Ter Laan z'n roode knieën In het slijk der aarde buigt?. (Nadruk verboden.X LEO LENS, terrein gereserveerd voor het emplacement, voor gemeenterekening aan te koopen, daan het zeer ongewenscht is, dat het terrein in particulier bezit blijft. B. en W. advi seerden den Raad dan ook tot overneming van het geheele terrein voor den havenaan- leg, groot 180 hectare, waarbij de grond voor het emplacement, te besluiten. Daarbij wordt de grond voor het spoorwegemplacement in. beginsel voor dat doel gereserveerd, docht met voorbehoud van vrijheid van handelen. Een tweetal foto's van de ruïne, door de ontploffing in de chemicaliënfabriek te Rotterdam aangericht. De ont takelde ramen van het Maashotel, dat naast de fabriek gelegen is Matsoeoka, Japans gedelegeerde bij den Volkenbond, „badend in tranen" na zijn bezoek aan den Mikado. De heer A. Kui- zinga, hoofd der Calvijn- school te Gouda herdenkt zijn 25-jarig onder- wijzers- jubileum- De Vereeniging vooi Vreemdelingenver keer heeft aan dei Stationsweg te Lei den een inlichtingen- huisje gebouwd ten behoeve van de vreemdelingen. De Japansche keizer verlaat, gevolgd door de prinsessen de Yasukuni-kdpel te Tokio, gebouwd ter nagedachtenis aan ds Japaneche soldaten, die in den strüd in Mandejoerije voor hot vaderland gevallen zijn. De kelder in het pand aan de Boompjes te Rotterdam, waar Dinsdag de ontploffing nceft plaats gehad. De luchtdruk heeft de steunbalken van den vloer, tot een gewelf verbogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5