HITLERS GROOTE REDE Versailles onbarmhartig atge'akeld DONDERDAG 18 MEI 1933 E .E BLAD PAG. BUITENLAND Ontspanning NU DADEN! Hitlers rede in den Rijkedag ,die door de wereld met spanning werd verwacht, hee.t ontspanning gebracht. Het staat na die rede vast, dat de tegen woordige Duitsche regeering in het alge meen geen andere politiek tegenover het buitenland wil voeren dan de vorige regee ringen gedaan hebben. Met algemeene stemmen beeft de Rijksdag en dus het Duitsche volk zich achter de reeeeringspolitiek geschaard. Dat deed hij vroeger ook wel, doch die eenheidsdemon stratie inzake de buitenlandsche politics heeft thans, nu het nationaal-socialisn.e er in geslaagd is de Duitsche eenheid veel meer effectief te maken dan tevoren, uiteraard grooter beteek- nis dan weleer. Het buiten land. dat zich altijd zeer bezorgd heeft ge maakt over het nationalistisch regime in Duitschland, dat het vereenzelvigde met een herleving van militarisme en oorlogszuchtig- heid. kan genist zijn nu de op het schild geheven leider, onder algemeenen bijval, be toogd heeft, dat Duitschland vrede wil en oorlog de grootste dwaasheid acht. Het vragen om gelijke rechten is niets nieuws en ook niet speciaal nntionaal-socia- listisch. De verdienste van Hitler is, dat hij dezen eisch op zoo logische wijze heeft toe gelicht, dat er geen speld tusschen te knj- Mie lust tot agressie ontbrak in de rede. Wel heeft Hitler met nadruk gezeerd. dat men zich niet de illusie moet meken dat het tegenwoordige Duitschland voor geweld uit den weg zal gaan. Vredelievendheid tot het uiterste, maar vastbeslotenheid tegen aantasting mui DuitsehDnds rechten kan de PT°nd' toon heeten van de. groote rede van Hitler over Duitschlands buitenlandsche politiek Dé onlivangst van die rede in de wereld is tot op het oogenblik zeer grfstig Te Genève is ontspanning in\ treden. In Amerika, waar men Hitiers woorden per radio heeft beluisterd, beoordeelt men de rode als verzoeningsgezind. Roosevelt zelf. die een deel van zijn jeugd in Duitsch land heeft doorgebracht en de Duitsche taal goed verstaat, heeft, omgeven door zijn gansche secretariaat, de rede met aandacht beluisterd. Zoowel op het Witte Huis als in de kringen van het departement van Staat zijn de uitlatingen v?n den Duitschon kanselier met prooten bijval ontvangen Men slaat Hitiers vergaande tegemoetko mende houding i in zake de aanvalswapenen hoog aan en juicht zijn instemming mei Roosevelts voorstel voor een non-agrcssie- verdrag toe. Men verwadht thans met ver trouwen een aanzienlijke verbetering van de atmosfeer, zoowel te Genève als bij de aan staande besprekingen ter economische con ferentie Te Londen heeft de rede eveneens een gunstig onthaal gevonden. De pers wijdt er veel aandacht aan. Het publiek toonde zich buitengewoon geïnteresseerd. De beurs rea geerde gunstig. Van nog meer belang is, dat men zelfs te Parijs veel waardeerine heeft voor Hitlers rede, die men a's politieke prestatie hoog aanslaat. Toegegeven wordt verder, dat Hit- Ier met gematigdheid heeft gesproken, zelfs over het verdrag van Versailles en het ont- wapeningsprobleem. Men spreekt van „een zekere ontspanning" te Parijs. Wannéér wij hieraan hor toevoegen, dat Parijs ook op de boodschap van Roosevelt gunstig heeft gereageerd, dan mogen we wel vaststellen, dat op het oogenblik de inter nationale politieke ludht ontegenzeggelijk eenigszins is opgeklaard. Mocht deze opklaring eens duureaam zijn-. Kloeke, resolute daden te Genève zullen op al deze moedgevende woorden moeten volgen. Duilschland wil den vrede maar staat op zijn recht als vrije natie Toepassing van geweld is dwaasheid WEENEN--BERLIJN DE GROOTSTE SLAG VOOR HET „DEUTSCHTUM" Naar aanleiding van de gebeurtenissen van Zaterdag en Zondag j.l., schrijft de „Neue Freie Presse": Wij bevinden ons midden in een onver kwikkelijk duel tusschen Weenon en Ber lijn en de gemeenschappelijke tegenstan ders zullen zich er blij om maken. Een moreel „Stillhalte"-accoord zou ge sloten moeten worden, opdat de officieel^ vrede niet verstoord wordt. Wordt dit doel niet bereikt, dan be teekent dit de grootste slag, welke aan het „Deutschtum" in hoo- gerén zin wordt toegebracht Dinsdagavond heeft de politie huiszoeking gedaan in het Bruine Huis te Klagenfurt. Men heeft volgens Wolff echter niets bezwarends gevonden. Dit zou het begin zijn van een groootsch opgezette actie tegen de nationaal-social'istische partij, welke rich niet alleen tot de partijlokalen, maar ook tot particuliere leden zou uitstrekken. Volgens de Freiheit zou de regeering de S.A. en S.S. willen ontbinden en overwegen de aanvoerders der nazi's in concentratie kampen onder te brengen. Ter rechtvaardi ging hiervan zou men zich willen bedienen van een onderzoek, dat zou moeten leiden tot het ontdekken van een stelselmatig op treden op bevel van het nationaal-socialis- tische partijbestuur tegen de burgerwacht optocht van Zondag. DALADIER OVER ROOSEVELTS BOODSCHAP Deladier heeft aan een redacteur Havas zijn persoonlijken indruk van Roo sevelts boodschap als volgt weergegeven: „Ik heb met de grootste voldoening kennis genomen van de boodschap van president Roosevelt, waarvan het geheele Fransche volk den edelen geest welkom heet. De richtsnoeren, die zij bevat, zullen stellig kunnen bijdragen tot het welslagen van de oeconomische conferentie en de ontwape ningsconferentie. Een keer te meer zijn de Ver. Staten en Frankrijk het eens voor het ondernemen van een doeltreffende actie, van welker succes het handhaven van den vrede afhangt, door het wegnemen van die ge rechtvaardigde vreezen, waarvan president Roosevolt in zulke treffende termen spreekt. Ik vereenig mij dus gaarne met de edel moedige poging, die de president van de republiek der Vereenigde Staten onderneemt en wensch deze vurig succes toe". DE TOESTAND IN NOORD-CHINA Officieel Amerikaansch advies tct evacuatie. Het Amerikaansche gezantschap te Pe king heeft officieel aan alle Amerikaansche onderdanen in het ooi-leg-;gebied van Noord China geadviseerd dit gebied, waardoor de Japansche troepen naar Peking oprukken te ontruimen. Het Amerikaansche gezant schap heeft hetzelfde advies gegeven aan ^ïe - Onder geweldige helangstell'ng heeft de Duitsche Rijkskanselier Adolf Hitler Wotms dagmiddag in de vtrgader.ng van den Rijks dag, welke weer in het Kroll-operagebouw erd gehouden, dc met zooveel spanning verwachte rede gehouden. In de diplomatenloge r.aten vrijwel alle gezanten en ook de gewezen kroonprins. Nadat de Rijksdagpresident Goering met een korte rede geopend .had, kwam dadelijk Hitier aan het woord. De Rijkskanselier zeide te willen spreken over de vraagstukken, welke niet alleen het Duitsche volk maar heel de wereld in span ning houden. Hij zette dan uitvoerig uiteen, dat het Vredesverdrag van Versailles de diepste oorzaak van de wereld crisis is. Hartstochten hebben na den oorlog het in zicht der volken vertroebeld. De voornaamste en beslissende kwesti es, welke aan de orde waren bij den vrede, zijn niet met overleg en verstandig opgelost. De herzieningsgedachte werd trouwens door de opstellers van het verdrag zelf al dadelijk als noodzakelijk voorzien. Na het einde van den grooten oorlog, kon voor een werkelijke vredesconferentie geen mogere taak zijn weggelegd, dan in duide lijk besef van het nationaliteiten-beginsel een nieuwe geleding van de Europeesche staten ter hand te nemen, die dit beginsel zooveel mogelijk tot cijn recht bracht. Dit zou de mogelijkheid van toekomstige conflicten uit de wereld hebben geholpen en de opofferingen van den oorlog zouden daar door wjllicht niet geheel tevergeefsch zijn geweest- die reeds door haar onlogischh-eid en onbil lijkheid de kiem in zich droegen van nieuwe conflicten. Uitvoerig betoogt de kanselier, hoe dc conferentie van Versailles gefaald heeft niet lechts ten aanzien van de te regelen geogra fische vraagstukken, doch ook ten aanzien an de economische factoren, overbevolking an West-Europa, armoede aan grondstoffen in bepaalde gebieden enz. Had men een pacificatie van Europa voor een menschelijk afzienbaren tijd tot stand willen brengen, dan had men er rekening mee moeten houden, dat slechte bestaans mogelijkheden steeds een bro.i van conflic ten tusschen ds volkeren geweest zijn. (Stormachtige bijval). Inplaats van do ge dachte van vernietiging te prediken, had men dan moeten overleggen, hoe een reor ganisatie van de internationale politieke en economische betrekkingen kan worden tot stand gebracht, die in den hoogst moge lijken omvang rekening hield met do be- staanseischen van de afzonderlijke volkeren. De gedachte der schadevergoedingen en hun toepassing zal eens in de geschiedenis der volken een klassiek voorbeeld «ijn van het feit, hoezeer de veronachtzaming van de internationale welvaart schadelijk kan zijn voor allen. (Bijvalsbetuigingen). Metterdaad kon de schadevergoeding slechts uit Duitsche uitvoeroverschotten wor den betaald. In gelijke mate als Duitschland wegens de schadevergoeding als een inter nationale exportonderneming werd be schouwd, moest echter de uitvoer van de schuldeischersstaten lijden. Het economische nut van de schadevergoedingsbetalingen moest mitsdien in een wanverhouding staan tot de schade, die den onderscheiden staats, huishoudingen met de schadevergoeding werd toegebracht. (Geroep: zeer juist). De poging om aan 'n dergelijke ontwikke ling te ontkomen, door het verleenen van credieten om de betalingen mogelijk te ma- was niet weldoordacht en leverde een verkeerd resultaat op. Dit leidde tot een schuldendienst, waarvan de naleving dezelfde ongunstige resultaten moest opleveren. Het ergste was echter, dat de ontwikkeling van het binnenlandsche economische leven kunstmatig werd belem merd en vernietigd. De strijd op de wereldmarkt had een toe spitsing der rationaliseeringsmaatregelen tengevolge. De millioenen van onze werkloo- zen zijn het laatste resultaat van deze ont- ikkeling. Inderdaad het is van de hand wijzen. (Gejuich). Men wijst op onge S.A. en S.S., die mili- .ire formaties zouden zijn. Die bewering is een onverantwoordelijke lichtvaardigheid. Als nien aan den anderen kant do ge oefende on bewapende reserven van de an d-ere landen niet mee wil tellen, doch bij ons de ongeoefende manschappen en bonden wil meerekenen, dan moet ik tegen deze wijze m handelen ten scherpste protesteeren. Uit naam van de Duitsche regeering cn het Duitsche volk verklaar ik, dat het Duitsche volk ontwapend is, aan zijn verplichtingen volgens de verdra gen ver boven zijn krachten en zelfs vei boven het gezonde verstand uit heeft vol daan. Zijn leger beslaat uit 100-000 man. De sterkte van zijn politie is normaal. De hulp politie, die in de dagen der revolutie is ont slaan, heeft slechts een politiek karakter. Zij moest in de onrustige dagen de politie aanvullen en au de onrustige dagen der volutie voorbij zijn, is met haar verminde ring roeide begonnen en nog voor het einde van het jaar zal zij geheel ontbonden gijn. Duitschland heeft aan den anderen kant het moréèle recht dat ook de andere mo gendheden aan hun verplichtingen volgens het verdrag van Versailles voldoen. Al6 van Fransche zijde een andere these wondt opgesteld dat vóór gelijke rechten do veiligheid gewaarborgd moet zijn, stel :k daartegenover 2 andere punten: Duitsch land heeft aan aille verplichtingen voor de veiligheid van Frankrijk voldaan: het paci van den Volkenbond, het Kellogg-pact, het Locarnoverdrag enz. onderteekend. Welke concrete waarborgen voor zijn veiligheid heeft enhter Duiitschland verkregen? Bereid tot verdere waarborgen, als. een tijd te hebben ingeleid, in welken de fi- nancieele rekenkunst het economische ver 6tand schijnt te hebben om hals gebracht Duitschland heeft desondanks deze aan het land opgelegde verplichtingen trouw nage leefd. De internationale economische crisis het onwraakbare bewijs voor de juistheid van deze bewering. Ook het denkbeeld van het herstel van een algemeen internationaal recht is door het erdrag van Versailles vernietigd. Om alle maatregelen van dit edict te motiveeren moest Duitschland worden bestempeld als de schuld) ge. Dat is wel een even eenvoudige als onmogelijke manier van doen. In de toe komst zal dus steeds de overwonne de schuld aan de gebeurtenissen hebben, want de over winnaar heeft immers de mogelijkheid, het eenvoudigweg aldus te decreteeren. De diskwalificatie van een groot volk tot natie van den tweeden rang werd afgekon digd op hetcelfde oogenblik, waarop de Vol kenbond ten doop gehouden werd. Neen, ver ■dragen hebben slechts dan innerlijken zin, wanneer pij uitgaan van werkelijke, duidp lijke erkende gelijke rechten aller verdrag sluitende partijen. Geweld zou fataal zijn. Toepassing van geweld zou den huidigen toestand van Europa noch in politiek noch in economisch opzicht verbeteren, integen deel. Een oorlog zou nieuwe offers vergen, n euwe onzekerheid brengen; de economi sche nood zou slechts vergroot worden, en de uiteindelijke ineenstorting van staat en maatschappij zou er het rampzalig go volg i zijn HITLER regeering van het Duitsche rijk, een derge lijke ontw kkeling der dingen door haar lo yale en effectieve medewerking te verhin deren. Het program oneer nationale revolutie is geenszins in strijd met do belangen der overige wereld. Diie dingen heeft de nationale regeering zich voorge steld te volbrengen: lo. Vernietiging van het communisme en oprichting van een volksstaat, die het be grip eigendom handhaaft als grondslag on- t cultuur. 2o. Oplossing van het sociale probleem door inschakeling van het werkloozen-leger in het normale economische leven. 3o. Herstel van een stabiel staatsgezag, ge dragen door het vertrouwen en den wil van het volk. Wij hebben niet de mentaliteit van de vo rige eeuw, die van de Franschen en Polen Duitschers wilden maken. Integendeel, wij verweren ons even krachtig tegen dien geest als wij venvachten, dat men ook omgekeerd ons wezen zal eerbiedigen. (Donderend ap plaus). De Franschen en de Polen zijn onze en geen gebeurtenis in de geschiedenis kan dit veranderen. Ook het verdrag van Versail les had echter in dit opzicht Duitschland recht moeten laten wedervaren. Niet enkel de overwinnaar kan aanspraak maken op de hem in dit verdrag gegeven rechten, ook Het recht, een henriening van dat verdag te .eischen, ligt in het document zelf opge sloten. De Duitsche regeering wenscht haar verlangen te dien aanzien niet anders te mo tiveeren, dan door te wijzen op de resultaten van dat verdrag en de ondubbelzinnige uit spraken van het gezond verstand. De erva ringen van de jongste veertien jaar, in po litiek zoowel als in economisch opzicht, spreken terzake een duidelijke taal. De el lende der volken is aldoor ontzettender ge worden. De diepste oorzaak echter dezer el lende is de verdeeling der wereld in over winnaars en overwonnenen, als eenige grond slag van verdragen en wereldorde, met haar gedwongen weerloosheid aan de eene, haar ontzagwekkende bewapening aan de andere zijde. Wanneer Duitschland al jarenlang on wrikbaar zijn eischen stelt ten aanzien van de ontwapening der andere landen, dan doet het dat op de volgende gronden: le. Omdat de eisch van de rechtsgelijkheid een eisch is van moraal, van recht en ver stand. In de vredesverdragen is trouwens erkend, dat Duitschlands ontwapening be doeld was als uitgangspunt voor de ontwa pening der wereld. 2e. Omdat de disqualificatie van een groot volk historisch niet te handhaven is, maar een einde vinden moet Want hoe lang denkt men, dat een groot volk zulk een on recht zal kunnen dulden. Wat is een oogenblik tegenover de ontwik keling van eeuwen? Het Duitsche volk zal blijven, evenals het Fransche en ook, zooals de geschiedenis heeft geleerd, het Poolsche. Wat zijn de ge volgen van een voorbijgaande onderdruk king van een millioenenvolk tegenover de macht der feiten? Geen land is beter ins' de jonge Europeesche nationale staten erkennen dan het Duitschland der nationale revolutie. Want dit Duitschland wil niets voor zich zelf, wat het ook niet aan anderen wil geven. Wanneer Duitschland heden ten dage op nieuw den eisch stelt van een werkelijke gelijkberechtiging in den zin van ontwape ning der andere volken, dan heeft het een moreel recht daartoe, wijl het zelf zijn dragsplichten heeft vervuld. Duitschland heeft ontwapend; het heeft ontwapend onder de scherpste internationale controle. Uitvoerig zet de kanselier vervolgens uit een, hoe stuk voor stuk Duitschlands wa pentuig werd uitgeleverd, vernietigd, afge broken; hoe de vestingen werden geslecht, de dienstplicht, die een land geoefende re serve geeft, werd afgeschaft. Rijnland gede militariseerd. Wanneer heden ten dage nog getracht wordt, deze geweldige feiten met armzalige uitvluchten tegen te gaan (daverend gejuich); wanneer thans beweerd wordt, dat Duitschland zijn verdragsverplichtingen niet is nagekomen of zelfs weder bewapend heeft, dan moet ik beweringen als onwaar cn onwaardig Toch i6 Duitschland bereid verdere waar borgen voor de internationally veiligheid to geven als ook andere volken dit doen. Duitschland is bereid zijn ge heele militaire organisatie op te heffen, alle wapenen te ver nietigen, els andere volken het zelfde doen. Als echter de andere staten daartoe niet bereid zijn, en ook niet de verplichtingen van het vredesverdrag willen nakomen, dan moet Duitschland zijn eisch handhaven. De Duitsche regeering ziet in het Engelsche plan een geschikten grondslag voor een overeenkomst, moet echter verlangen, dat geen verdere vernie tiging van wapenen of organisaties plaats heefh zonder een kwalitatieve gelijke ba* handeling. De wijziging van de weerorga- nisatie, welke door het bui te u- ltnd aan Duitschland i6 opge drongen, moet geleidelijk hied en, stap voor stap, in over eenstemming met de organisaties het buitenland. Duitsohland gaat er mede accobrd een overgangsperiode ven ij f jaar voor de inrichting van zijn na tionale veiligheid te aanvaarden, in de ver wachting, dat in den tusschentijd 'e gelijkstelling met andere ol.ken zal volgen. Duiteohlanid is bereid van aan vale- a p e n e n af te z i e n, als binnen een bepaalden tijd de bewapende naties van hun kant deze aanvalswapenen afschaffen en,door een internationale confc gebruik daarvan verboden wordt, nuitschjatid heeft slechts den pscli zij n ona f han k e 1 ij kh e 1 d jr bewaren en zijn grenzen te kuinneri beschermen 221900 mensChen vrijwillig het leven heb ben benomen, marunen en vrouwen, grijs aards en kinderen. Deze onomkoopbare getuigen zijn de ge tuigen voor en de aanklagers van een ver drag, waarvan eens. niet alleen de overige ereld, doch ook millioenen Duitschers heil cn zegen verwachtten. Mogen de andere naties daaruit ook den onsterfelijken wil van Duitschland begrij pen, eindelijk de periode van mensehelijke dwalingen af te sluiten, om den weg voor overleg op den grondslag van gelijke rech ten voor allen te begaan. Een geweldig gejuich barstte in den Rijksdag los, toen do kan selier zijn rede geëindigd had. De nationaal-socialisten verhieven zich van hun zetels en brachten met Heilgeroep hun Führer een geestdriftige ovatie. Nadat de Rijkskanselier zijn rede had uit gesproken-, las de voorzitter Göring de vol gende, door Nationaal-socialisten, Duitsch Nationalen, Centrum en Beiersche volks- pratij onderteekende motie voor: De Duitsche Rijksdag, als vertegenwoor diger van- het Duitsche volk, keurt de ver klaring van de Rijksregeering goed en schaart zich in dit voor het leven van de natie beslissende vraagstuk van gelijke rechten voor het Duitsche volk aaneenge sloten achter de Rijksregeering. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen, wat door de zaal met luid ap plaus en handengeklap begroet werd. Ook Hitler nam aan het handengeklap deel. De Duitsch-nationele fractie hief daurop het Duitschlan-dlied aan. dat door alle overi ge fracties en ook door de bezoekers van de tribunes met geestdrift werd meegezongen. Daarna sloot Göring de vergadering met de opmerking, dat hij aan datgene, wat zich than6 in den- Rijksdag heeft afgespeeld, niets meer heeft toe te voegen, De wereld beeft gezien, dat het Duitsche volk eensge zind is waar het zijn toekomstig lot geldt. De nationaal-socialisten zongen- bij bet ver laten van de zaal het Horst Wessellied. De rede van den Rijkskanselier had 45 minuten geduurd. Zij werd door alle Duit sche zenders uitgezonden en tevens gere- layeerd naar Oostenrijk, Scandinavië en an dere landen van Europa, benevens n-aar En-geland, de V. S. en verschillende Zuid- Amerikaansche staten. Volgens een bericht uit Washington heeft president Roosevelt met het geheele perso neel van het Witte Huis op de rede laten afstemmen en daarnaar geluisterd. Het dunne PtJltje Stand vanmorgen hal ft waal f 769.5. Stand vannqorgen halftwaalf 12.4 C. Hoogste stand te Vardó 772.0. WEER VERWACHTING (Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt) Meest zwaikike wind uit O. richtingen, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter over dag. DE INDRUK TE PARIJS PARIJS, 18 Mei. De rede van Rijkskanse lier Hitier heeft in Frankrijk een in het al gemeen niet ongunstigen indrul gemaakt en de pers is het er vrijwel over eens, dat de Rijkskanselier heeft bewezen de capaci teiten van een werkelijken staatsman te be zitten- Weliswaar schrijven sommige bladen dat Hitler's rede voor een groot deel uit holle phrases bestaat, doch het aanvalsplan dat men vreesde, heeft men er niet in gevonden. LONDENSCHE STEMMEN LOND'ÊN, 18 Mei. De groote Londensche ochtendbladen erkennen de beteekenis van dc Duitsche regeeringsverklaring voor de handhaving van den vrede in Europa en beoordeelen de vooruitzichten van de ont- i iumii ui*6-3 a-tui va «iibuiki i i'-n door een internation-ail-e conferentie bet wapeningsonderhandelingen te Geneve vseer - - iets optimistischer. In het algemeen willen de bladen thans echter de praclische bewijzen zien van de dingen, die Hitler in zijn rede heeft aan gekondigd en deze bij het verdere verloop der ontwapeningsonderhandelingen te Ge nève moeten blijken. De „Times" schrijft,, dat men voor de eerste maal eon indruk heeft gekregen Hitier als staatsman- De goedkeuring der regeeringsverklaring door alle partijen be schouwt hot blad niet al6 een bewijs van onderwerping aan het Hitlerregiem doch als een gevolg van het feit, dat Hitler inder daad namens alle groepen in Duitschland heeft gesproken. Hitiers eisch van gelijkgerechtigdheid is onweerlegbaar. Men kan natuurlijk niet venvachten, dat de andere mogendheden hun voorsprong op Duitschland direct zul len opgeven en ook Hitier zelf heeft dat erkend. Het nivelleringsproces moet zich geleidelijk voltrekken. De Duitsche regee ring schijnt tenminste bereid te zijn om op verstandiger wijze dan tot nog toe te derhandelen over de afschaffing van de Rijksweer met haar langen diensttijd. Sum ma summarum zal de rede van den Dijk- kanselier te Genève een rustige atmosfeer scheppen. De indruk te Warschau De rede van Hitier heeft hier, voorzoover in politieke kringen kon worden geconsta teerd. grooten indruk gemaakt. Naar van toonaangevende zijde wordt bekend gemaakt is de indruk positief. Vooral de verklaringen omtrent dc bereidheid tot vrede en de ach ting voor buitenlandsche nationale karakter trekken zijn sympathiek ontvangen. Intus- schen is deze indruk gemengd met scepti cisme, en wordt herhaaldelijk opgemerkt, dat het te hopen is, dat de daad op 't woord moge volgen. Wat het dreigement betreffende een even tueel uittreden uit den Volkenbond betreft, dit wordt als een bijzonder belangrijke be dreiging gevoeld, welke, wanneer zij tot werkelijkheid tzou worden onafzienbare ge volgen met zich mee zou sleepen. Oostenrijksche persstemmen De Christelijk sociale „Reichspost" schrijft o.a., dat de algemeene uitlatingen van Hitier eer wel in staat zijn de opwinding van de laatste dagen te kalmeeren. Zijn voorwaar den zijn zoo geformuleerd, dat de rijksregee ring geen verantwoordelijkheid heeft te dragen voor een afbreken der onderhande- Het „Neue Wiene Tageblatt" schrijft, dat. wat Adolf Hitler van de rechtvaardigheid der wereld geëischt heeft en tegenover de wereld heeft afgewezen, inderdaad een al gemeene eisch vormt van het Duitsche volk. 'et is inderdaad de uitdrukking van den totaahvil van de natie. De Rijkskanselier begroette daarna de plannen van Mussolini en Roosevelt met in stemming en warme dankbaarheid. Duitschland i6 bereid tot ieder pleohtig pact van non agressie toe te treden, want Duitschland denkt niet aan 'n aanval, dooh slechts aam zijn veiligheid. Duitschland zou de in het voorstel van president Roosevolt angeduide mogelijkheid, dat de V. S. zich oor het waarborgen van den vrede bij Europeesche aangelegenheden zouden laten betrokken, met instemming begroeten, daar dit voorstel een groote geruststelling be- teokent voor allen, die aan het behoud van den vrede willen meewerken. Wij hebben geen vuriger wensch dan er toe bij te dra gen. dat de wonden, door den oorlog en het verdrag van Versailles geslagen, definitief geheeld worden. Duitschland wil daarbij geen anderen weg begaan, den dien, welke in het verdrag zelf als reahtvaardig wordt erkend. De Duitsche regeering en het Duitsche volk zullein zich echter onder geen omstan digheden laten dwingen tot een onderteeke- ning, welke de vereeuwiging van de disqua lificatie van Duitschland zou beteekenen. Een poging om door bedreigingen invloed op regeering of volk te oefenen, zal niet in staat zijn om indruk te maken-. Hef is denkbaar, dat aan Duitschland in strijd met ieder recht en met alle moraal geweld aangedaan zou worden, doch het is ondenkbaar en- uitgesloten, dat een derge lijke zaak door onze eigen onderteekening rechtsgeldigheid zou verkrijgen. Iedere der gelijke poging, iedere poging, om Duitsch land geweld aan te doen- door een meerder heid te laten beslissen tegen den duidelijken zin van de verdragen in. kan slechts inge- geven worden door de bedoeling om ons vam de conferentie te verwijderen. Het Duitsche volk bezit echter tegenwoordig genoeg ka rakter, om zijn medewerking niet aan an dere volken te willen opdringen, doch, zij het ook met een bezwaard hart, de eenig mogelijke gevolgtrekking daaruit te maken. Als een volk. dat voorgoed gebrandmerkt zou zijn. zou het ons ook zwaar vallen nog verder tot den Volkenbond te behooren. Als ons door de overige wereld thans wordt voorgehouden-, dat men vroeger het Duitsche volk een zekere sympathie heeft betoond, dan moeten wij zeggen, dat wij de gevolgen en uitwerkingen van deze sym pathie in Duitschland hebben leeren ken nen! Sedert het vredesverdrag van Versail les heeft het Duitsche volk pen politieke en economische ellende beleefd, van welker omvang de overige wereld zieh troon denk beeld ken nnk»n. Van mt'Hnenen ls het 6p- «dnnn vernietigd geheplp horoenecstMirtofi z'in geruïneerd, er is een ontzaglijk leg«r van werkloozen er Is een troo^telooze inm mer. waarvan de'geboot* omvang en diepte door de overige wereld beseft kan worden door dit eene feit: dat sedert den dag van de ovdertpekening van het verdrag, dat de grondsteen van nieuwe en bptere tijden voor alle volkeren moest zijn-, zich in Duitsch land, bijna uitsluitend uit nood en ellende, Weerbericht VOERTUIGEN MOEIEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 19 MEI. Van 's avonds 9.22 u. tot 's morgens 4.30 U. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhr ie 'li n K-hl Mnzan Dl-fleshelm Mannheim Ringen 3.39 3.85 -o.no .o.oo 9.49 3.79 -3.13 -3.19 3.42 3.92 O.PO S.9T 0.00 2.74 5.03 5.04 1.5# 1.43 -0.00 -1.95 0.C0 2.73 Caup Cohlens Trier Keulen Rfihrort W-sel Emmerik Dnaseldorf Maastricht Venlo 3.54 3 44 1.59 190 3.57 3.40 •9.0Ü -1.04 -O.oo -1.71 0.I O 8.85 0.00 2.(8 1.67 1.64 11.52 11.59 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 7.38 19.49 Terschelling 4.49 16.59 Harlinuen 5.30 17.50 Den Helder 3.30 15.16 IJ muiden 11.45 Holland 10.69 23At ven ngen 11.( 9 28.47 Rotterdam 0.10 i3.U6 Hellevoetslats11.33 Willemstad 12. '4 brouwersh. 10.45 23.17 Zierikzee 11.12 23 32 \V,-melding. 11.34 Vlisslngen 10.07 92.95 Ternetizen 10.37 22.59 Hansweert 11.08 23.22 President Lebrun heeft het volgende tele gram gezonden aan president Roosevelt: „Ik heb uw boodschap ontvangen en dank u voor deze mededeeling. Ik wil niet aarzelen uiting te geven aan de hooge gevoclc- van erken telijkheid. die deze boodschap met haar krachtige liefde voor den vrede en haar op rechten wensch naar oeconomische verhef fing der volken bij mij gewekt heeft. De Fransche regeering zal in dennelfdcn geest en met hetzelfde streven ervan kennis nemen". De vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en Hongarije hebben in de commissie voor de effectieven der ontwapeningsconie- rente gister een eensluidende scherpe ver klaring afgelegd, welke gericht was tegen de tot nu toe gevoerde onverantwoordelijke behandeling inzake het leveren van bewiji.en betreffende de weerbonden der verschillende landen. De drie vertegenwoordigers wezon erop, dat het militair karakter der Weerbon den van eenige landen gebaseerd was op oncontroleerbaar materiaal van den spionna- gedienst, courantenartikelen en andere o 1- verantwoordelijke uitlatingen en dat de com missie van de effectieven haa besluiten ge baseerd heeft op dergelijk, officieel nooit er kend, materiaal. In dit verband diende ï.icti de besluiten van de commissie voor de c(- fecteven als niet houdbaar te beschouwen en niet met de feiten overeenstemmend. AAN DE PUBLIEKE VERACHTING PRIJSGEGEVEN Men meldt ons uit Karsruhe: De oud-staats president van Baden en oud- Minister Dr. A. Remmele, die dezer dagen uit Hamburg ,waar hij president van de Duit sche Inkoop Coöperatie was, op verzoek van de Badensche regeering in arrest naar Karlsruhe is overgebracht, alsmede de oud- regeeringsraad Stenz, de oud-Staatsraad cn Rijksdagafgevaardigde Marum. de redac teur van het sociaal-democratische dagblad de „Karlsruher Volksfreund" Gruenebauni, de oud-politiecommissaris Furrer en verder bestuurders van den Reichsbanner en het IJzeren Front in Baden en leiders van de Badensche S. P. D., zijn gistermorgen in e n open politie-auto va de in het Westen van Karlsruhe gelegen gevangenis naar het poli- tie-presidium in het centrum der stad over gebracht om vandaar naar het concentratie kamp in de voormalige strafinrichting Kies- lau te worden vervoerd. Het overbrengen der gevangenen was van tevoren bekend gemaakt en een groote me nigte had zich voor de gevangenis en langs den weg, die het transport zou volgen, verza meld Toen de gearresteerden verschenen, werd er luid gefloten, geschreeuwd, ge loeid en gescholden. Op de eerste poli: auto, een groote open wagen, zaten de ge vangenen met ontbloot hoofd en onder sterke bewaking. De wagen werd vooraf gegaan door een SS-colonno die den weg vrij maakte. Deze auto werd door een tweede gevolgd, bezet met SA-lieden. Aan beide zij den van dezen stoet liep bovendien nog een colonne SA-lieden die ook den stoet sloten. De politie-auto's konden slechts zeer lang zaam tusschen de dichte menigte doorrijden. Den geheelen weg langs werd naar de arres tanten geschreeuwd en klonken kreten van „Verraders". Ook werd overal het bekende Duitsche Muldersliedje gezongen, een toe speling op het begin van Remmele's carrière als molenaarsknecht en op het feit, dat Rem mele als president van Baden het zingen van dit lied, toen zulks aan het einde van zijn regeeringsr>eriode herhaaldelijk-op belee- digende wijze door de nog niet aan de macht zijnde Nazi's werd gezonden, had verboden. Vóór het gebouw van den Landdag, het Staatsministerie en het voormalige Vakver- eenigingshuis werd eenige malen een kort halt gemaakt Ook speelden onderweg op verschillende plaatsen muziekcorpsen het Mulderslied De belangstelling van het pu bliek was zóó groot, dat het tram- en auto verkeer gestaakt moest worden. Op verschillende plaatsen werd uit de me nigte „Rood front" geroepen. In de meeste gevallen werden degenen die dezen uitroep slaakten terstond betrapt, gearresteerd en op de tweede SA-auto meegevoerd. VEERTIG DUITSCHE KRAKTEN EN TIJDSCHRIFTEN IN POLEN VERBODEN Het Poolsche Ministerie voor Posterijen heeft een lijst van veertig in Duitschland verschijnende dag-, weekbladen en andere tijdschriften opgesteld, die in Duitschland verschijnen en op last van het Poolsche Ministerie van Binnenlandsche Zaken niet meer in Polen verspreid mogen worden. Ook het „Berliner Tageblatt" en do „P li ner Börsenzeitung" staan op deze lijsL

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2