Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" ONTPLOFFING EN BRAND TE ROTTERDAM het Kaaa- WOENSDAG 17 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. de 49ste algemeene jaar vergadering Gistermorgen 10 uur werd de vergade ring heropend met het zingen van Psalm 11S 7 en gebed. Een woord van welkom wordt toegeroe pen aan den heer C. V. Doorschodt, ver tegenwoordiger van het Ned. Jongelingsver bond en Dr. K. D ij k, van 's-Gravenhage. Voortgegaan wordt met de behandeling der drie resteerende artikelen van het Con cept-Sociaal Program. Artikel 16, handelend over de zorg voor het platteland en het landbouwonderwijs, was geamendeerd door de afd. Z1 broek, Zuidlaren ta.v. de pas over coöperatieve samenwerking, en door Murmerwoude. Aan de discussie na men deel Zuidbroek, Zuidlaren en Assen. De voorzitter beantwoordde de gemaakte opmerkingen en stelde voor in het amen dement Zuidbroek in te lasschen de woor den „ten bate van het bedrijfsleven". Aldus besloten. Een uitgebreide discussie ontwikkelde zich daarna over hetzelfde artikel in ver band met dat gedeelte, hetwelk betrekking heeft op het bodemvraagstuk en den grond eigendom. De afgevaardigden van 't G e w. Fries- land en van de afd. Kollum vroegen uit stel van de behandeling van het artikel tot het najaar en o.m. handhaving van oude redactie. De Voorzitter betoogde uitvoerig dat het oude artikel niet meer past in de verhou dingen van dezen tijd. De nieuwe redadii is juist zoo gesteld, dat altijd aansluiting bii veranderde omstandigheden mogelijk blijft De afd. Kollum bleef echter bezwaar maken tegen handhaving van de nieuwe redactie. De Voorzitter stelde daarom voor het artikel voor 't oogenblik te aanvaarden als in het concept aangegeven. Spr. zal in nador over treden met Friesland en mocht dit nader contact uitwijzen, dat wijziging nood zakelijk is, dan is er geen bezwaar om als nog op de vergadering in 1934 een wijziging in het artikel aan te brengen. Conform be sloten. Zonder eenige discussie werden daarna de artt 17 en 18, sprekend over bescherming van het gezinsleven en het waken voor de sociale belangen des volks, aangenomen. De Voorzitter stelde daarna het con cept-program van actie in zijn geheel aan de orde, hetwelk zonder eenige nadere dis cussie werd aangenomen. Toespraak dr. K. Dijk Dr. K. D ij k, van 's-Gravenhage, een enkel woord sprekend, verheugt rcich over de aan neming van dit nieuwe Sociaal Program. Patrimonium heeft geen onzeker geluid laten hooren. Het verstaat de teekenen en de roe ping van dezen tijd. Moge Patrimonium langs de uitgestippelde richtlijnen vrucht baar blijven arbeiden onder de goede gunst Gods. Hartelijke groeten bracht 6pr. daarna over aan de vergadering van den eere-voorzitter van het Verbond, den heer P. van Vliet, te Delft De Voorzitter dankte dr. Dijk voor zijn goede wenschen en verzocht hem den heer Van Vliet den dank van „Patrimonium" over te brengen met de bede, dat God hem nabij moge blijven ook nu de levensavond daelt De heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, wenscht het Verbond geluk met de aanneming van het nieuw SooieaJ Program en met die groote principieele eensgezindheid, waarin dit werd behamideü Dat is een vrudht van Gods zegen en genade. In de komende jaren zal blijken van welk een beteekens dit nieuwe pro gram voor die Chr. sociale actie iin *t alge meen zal zijn. In 't bijzonder brengt spr. een woord van lof aan den Voorzitter, die in de voorbereiding van het nieuwe program zulk een belangrijk aandeel had. (Applaus). Spr. verbindt hieraan de wensch, dat hij zijn arbeid en toelichting in het orgaan op het program onder Gods zegen moge blijven voortzetten en vraagt middelen te be>naimen, dat deze prachtige art kielen in boekvorm kunnen ven&chijnen nog voor den a.e winter De Voorzit te r bracht den heer Schou ten dank voor zijn waardeerende woorden, al kan hij niet beloven, dat deze het boek reeds in bet najaar iin zijn tasoh zal kun nen meedragen. Vervolgens sprak de heer C. V. Door schodt, van Rotterdam, namens het Ned. Jongelingsverbond woorden van geluk- Wensch. De Voorzitter constateerde met groote vreugde en dankbaarheid, dat op deze ver gadering diverse jeugdorganisaties zijn ver tegenwoordigd en uit voor hun toekomst de beste wenschen. Telegram H. KL de Koningin Een telegram werd ontvangen van den Secretaris van H.M. de Koningin©, van den [volgenden inhoud: H. M. de Koningin draagt mij op aan Ned. Werkl. Verbond Patrimonium Haar oprechten dank over brengen voor tele gram H. M. toegezonden ter gelegenheid jaarvergadering Rotterdam. Zeer gevoelig is de Koningin voor de daarin uitgespro ken woorden van verknochtheid, VAN GEEN, Secretaris der Koningin De wijziging dei statuten Hierna kwam aan de orde het rapport van 'de Commissie tot wijziging vein art. 1 en 2 •der Statuten van het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium" en de aansluiting der afdeelingen bij de Chr. Besturenbonden, wel ke commissie op de vorige verbondsverga dering op voorstel van de afd. Rotterdam en D e 1 f z ij I werd benoemd. Het rapport was tevoren in druk verschenen. De heer J. Hollander gaf een overzicht van den stand van zaken en deelde mede, dat het Verbondsbestuur voorstelde de tweede zaak nog te laten rusten en over te laten aan de prudentie van het Verbondsbestuur. Aan de discussie werd deelgenomen door de afdeelingen Rotterdam, Vlaardin- gen, Hengelo, Enschedé, Haarlem, Noord-Holland en Zwolle. Rotterdam maakte bezwaar tegen het rapport. Het maakt den indruk wat gecocht ie zijn. Bovendien is er ook nog een juridisch rapport, waaruit blijkt, dat wijziging wel mogelijk is. Het gaat met Patrimonium niet goed. Met name in de groote steden is de positie niet sterk. Het ledental loopt terug. Laat het Verbond zijn taak en roeping aan passen aan de veranderde omstandigheden |en zoo verjongd den nieuwen tijd tegemoet gaan. De afgevaardigde geeft het Verbonds bestuur in ernstige overweging deze zaak alsnog te overwegen. Vlaardingen zag gaarne, dat het Ver bondsbestuur de zaak alsnog opnieuw over woog. Het stelt teleur, dat het bestuur zioh van advies heeft onthouden en het rapport zonder meer heeft doorgegeven aan de afdee lingen. F.en nieuwe studiecommissie ware gewenscht, Hengelo sloot zich bij de gemaakte op merkingen aan. Enschedé acht naams verandering gewenscht en vindt Alg. Chr. Bond Patrimonium beter. Haarlem gaat accoord met de conclusie van het rapport Het gaat niet aan van Ptrimonium te spre ken als van een afgehouwen tronk, waaraan een nieuwe loot moet ontspruiten. Het nou verloochening zijn van de historie. Wijziging van de statuten als voorgesteld, zou kona/k- er en wezen van het Verbond doen veran deren. Noor d-H 0 11 a n d acht het struis vogelpolitiek de statuten niet te wijzigen en wel ruimte voor naamsverandeng open te laten. Zwolle en Assen conformeerden zien met dè conclusies van het rapport. Ds M. Vreugdenhil van Meliekerke brengt namens den heer A. Jan6e, van Big- gekerke, het verzoek over den naam van het Verbond te veranderen. Ter .vilte van den grooten socialen nood verzoekt spr. den naam „werklieden" te laten vervallen, opdat Patrimonium worde de band tusschen alle gelederen van het Christelijk volksdeel in ons land. De vergadering wordt hierna geschorst tot half twee. De middagvergadering werd geopend met het zingen van Ps.. 6816. Namens de Commissie werd het Rapport verdedigd door de heeren R. Hagoort en J. Hollander. De heer Hagoort meent, dat de zaak thans voldoende bezien is en voldoende moet worden geacht voor beslissing. De Commissie vraagt voor de aansluiting bij den Besturenbond het aangeven van richt lijnen door het Verbondsbestuur. Inzake het rapport had het Rotterdam- sohe lid tijdig nog eens schriftelijk zijn be zwaren kunnen brengen. Nu kon de com missie de juridische kwestie niet meer over wegen en ondervangen. De juridische bezwaren hebben steeds be staan. Het aantal van 61 afdeelingen is niet vol doende om zich daarop te beroepen om tot wijziging te komen. Het was niet enkel Rotterdam, die voor verandering pleitte. Alleen Rotterdam gaat verder dan de meeste andere voorstanders. Het toelaten van afdeelingen, die een an deren naam dragen, is geen bezwaar. Dit is altijd geschied ,ook in het verleden. De af deelingen kunnen him naam wijzigen en dan zien of ze meer groeien dan thans. Zij die bezwaar hebben tegen meewerken met hen, die werklieden zijn, hebben we niet noodig. Die zijn niet sociaal. De heer Hollander komt er tegen op, dat Patrimonium een .afgehouwen tronk" wordt genoemd. De vaststelling van het so ciaal program wijst er op dat het Verbond geen levend lijk is. Rotterdam wil meer dan de naam vera deren. Zij wil ook den grondslag wijzigen. Ik zeg, daar blijf je af. (Applaus). D TaJma was gewoon lid en wilde niet anders zijn. Spr. begrijpt niet de oppositie. Het Rap port bevat de gedachten die in de afdeelingen leven. Het verbondsbestuur heeft het voor zijn rekening genomen. De mogelijkheid van wijziging is er niet. De teruggang van het ledental behoeft niet te verontrusten. Het is sleohts een prikkel om te werken. Het is de vraag of we bij wijziging de thans nog tellende werklieden behielden? Spr. meent, dat het Ned. Werkliedenver bond, ook in de toekomst voor het forum van het Nederl. volk kan komen. Spr. hoopt, dat het Verbond dit rapport zal aanvaarden. Na bestrijding van de afgevaardigde van Rotterdam en verdediging van den heer Hol lander wees de voorzitter er op, dat wijzi ging niet mogelijk is. Die reden is voldoende. Met 5 stemmen tegen (Rotterdam, Vlaar dingen, Serooskerken, Kralingen en Hengelo) wordt het rapport aangenomen. Na een toelichting van den voorzitter eenige bespreking werd de volgende resolutie met algemeene stemmen aangenomen. Het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium in jaarvergadering te Rot terdam bijeen, erkennende de Souvereini- teit Gods over alle dingen, dankbaar waardeerend den zegen, dien het Nederlandsche Volk geniet in een con stitutioneel staatsleven, onder de hoede van Oranje, waardoor gezag en vrijheid worden gewaarborgd, van oordeel, dat dit kostellijk nationaal bezit in dezen tijd wordt bedreigd, zoowel door de revolutionaire, voor geweld-me thoden zelfs niet terug deinzende propa ganda van socialisme en communisme, als door de, eveneens revolutionaire, actie van de z.g.n. fascistische groepen. protesteert tegen het terrorisme, dat her haaldelijk van sociaal-democratische en communistische zijde wordt uitgeoefend bij arbeidsconflicten, bij huurstalkingen e. d., en verwacht van de Overheid dat zij met kracht tegen dit terrorisme zal op treden, waarschuwt tegen den voortgang der revolutionaire beginselen ook in den Christelijken kring door het optreden van verschillende organisaties, die, met ver breking van de in dezen tijd zoo hoog noodige eenheid, propaganda maken voor ideeën, die op principieele gronden be- hooren te worden tegengestaan, roept allen, die van Christelijke belijde nis zijn, op, om onverzwakt vast te hou den aan de goede beginselen inzake over heidsgezag en burgervrijheid, den klassen strijd te verwerpen en met ernst te stre ven door aaneensluiting in Christelijke vakorganisatie voor patroons en arbei ders naar samenwerking van de verschil lende sociale groepen, opdat wij, met Gods hulp, de moeilijkheden van dezen tijd mo gen overwinnen. De heer A. Borst Pzn., sprak namens het Bestuur van de Chr. Werkgeversvereni ging Nederland. Spr, wees op de overeen komst in grondslag tusschen de beide ver- eenigingen. Tal van werkgevers zijn lid van Patrimonium. Spr. hoopt dat de organisaties zullen plan ten het Evangelie des Kruises op het terrein van het sociale leven. (Applaus.) De Voorzitter dankte den heer Borst voor zijn woorden. De Secretaris deelde mede, dat verte genwoordigd waren 8 gewestelijke organi saties, 4 ringen en 93 afdeelingen. Bij de rondvraag voerden de afgevaardig den van Noord-Holland, Haarlem, Amster dam, Zwolle, Barendrecht en Hengelo het woord. De heer Beeremans dankte den voor zitter voor zijn leiding. De Voorzitter beantwoordde de ge maakte opmerkingen en verzocht aan den heer Beeremans de hartelijke groeten over te brengen aan zijn vader. Het verbondsbestuur zal de afdeelingen van advies dienen inzake het oorlogs- en vredesvraagstuk. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter de vergadering voor de medewerking tot afhandeling van de agenda. Er is geen tijd die zoo vraagt om eenheid van alle Christenen als de onze. De omstandigheden zijn nog ernstiger voor ons land dan in 1914. Spr. wijst op de verschijnselen op econo misch en politiek terrein. Er dreigen ge varen, die niet aden beseffen. Juist daarin schuilt de moeilijkheid. De realiteit is zeer ernstig als men slechts let op de bemoeiin gen van de Ned. Bank. Spr. wil allen, die in on' land Christus belijden, oproepen om de kracht te ontwikkelen tot redding van de in stellingen, die ons zooveel gegeven hebben voor de geestelijke en burgerlijke vrijheden. Spi. hoopt dat het nieuwe program bij de leden de geestdrift zal verwekken om te werken voor het behoud van ons volksleven. In vele landen mist men de kracht van de Calvinistische reformatie en hetgeen wij in de 19de eeuw ontvingen in de herleving daar van. Waar God ons dat gaf laat dan ons volk beseffen, welk een zegen het ontving. Als het ideaal behouden blijft in gehoorzaamheid aan Christus, zal ook in de toekomst de overwinningspsalm worden gehoord. De tweede voorzitter, de heer J. Hollander richtte een woord van dank tot den heer Smeenk voor diens leiding en arbeid. Spr. wensohte hem Gods zegen toe op al zijn arbeid. De leden zongen den voorzitter Ps. 134 3 toe. De Voorzitter dankte nog de regelings commissie voor haar arbeid waarop de heer Bossenbroek voorging in dankzegging. Pharmaceufische fabriek verwoesf Drie zwaar gewonden en vele lichter ge trollenen „Maashotel' kreeg aanzienlijke schade Gistermorgen te twee minuten over elf is, zooals we gister nog in het kort konden meedeelen, een zeer ernstige ontploffing gebeurd in het magazijn van de Kon. Pharmaceutische Fabrie ken v.h. Brocades, Stheeman en Phar macia aan de Boompjes 17. Direct daarop brak een zware brand uit, die het geheele gebouw heeft ver woest. Tengevolge van ontploffing en brand z^jn 16 personen gewond, waarvan drie zwaar. Een jeugdige bediende werd vanmiddag nog vermist. De ontsteltenis over het tragische ongeval in de Koningshaven had zich nog niet ge legd, toen de stad gistermorgen ten tweede male werd opgeschrikt door het bericht: ontploffing en brand bij Pluygers. Pluygers is de naam van de vroeger zelf standige pharmaceutische fabriek door den firmant van dien naam gedreven, een naam die nu nog naleeft in de stad als gevolg van de reusachtige brand, die ruim 20 jaar geleden in hetzelfde pand heeft gewoed. Later had de combinatie plaats met andere pharmaceutische fabrieken, maar in den volksmond blijft men spreken van Pluy gers. Ver in de binnenstad was reeds te mer ken, dat een zeer zware brand was uitge broken. Een roetzwarte rookwolk golfde driftig de lucht in en de stank verspreidde zich tot ver in het Oosten. Bij het brandterrein aangekomen bleek ons, dat de zaak nog ernstiger was dan ons reeds telefonisch was bericht: een ge weldige ontploffing had alle ramen en bin ten van pand 17 weggeslagen en ook in het aangrenzende Maashotel was groote schade aangericht. Wat er precies gebeurd is staat op dit oogenblik nog niet vast, men heeft verno men, dat er beneden in den kelder ether verwerkt werd en mogelijk is deze gevaar lijke en licht ontplofbare vloeistof de oor- zaak geworden van de ramp. Zekerheid heeft men daar echter terwijl wij dit schrijven nog niet over. Over de uitwerking van de ontploffing hebben wij echter een ooggetuige gehoord. Een ooggetuige aan het woord. De heer W. Mout was per tram van den Linker Maasoever gekomen en stapte onge veer voor het pand van de Pharmaceuti sche fabrieken uit Nauwelijks stond hij op straat of er volg de een geweldige slag, glassplinters spatten in het rond en kwamen tot ver over den oprit heen op straat terecht Onder hen, die juist voorbij kwamen ontstond feen paniek, men rende in alle richtingen weg om zich te bergen, maar keerde, nadat de eerste schrik voorbij was terug. De heer Mout, die was blijven staan, zag direct na de ontploffing een groote steek vlam uit het binnenste van het gebouw naar buiten schieten die tot aan de eerste etage lekte. Direct daarop kwamen enkele werklieden uit de breede deuren van het magazijn naar buiten wankelen. De eerste was gekleed in een bruine overall. Hij stond van onder tot boven in vlammen en zijn haar zag er uit als van een kroeskop-neger. Direct schoten omstanders toe om met jas sen en lappen het vuur te dooven. Nogvooi men daarin was geslaagd zakte de man echter in elkaar. Direct daarop kwam een man in blauw werkpak de straat op waggelen. Hij scheen ernstig aan het hoofd gewond, probeerde zich tegen een muur overeind te houden, maar zakte ook ineen. Daarna volgden nog enkele andere men- schen. Dit alles speelde zich natuurlijk in een oogenblik af. Direct daarop zag de heer Mout hoe het kantoorpersoneel, dat boven is gehuisvest, de trappen af kwam rennen. Bij de deur raakte men klem en in een paniek, een worsteling om uit hot gevaar lijke gebouw te komen, sloegen en stomp ten allen om zich heen. Dames en heeren rolden als een bal door elkaar, één kluwen van annen en beenen en hoofden Eenst op straat kwam men eenigszins tot zich zelf, maar velen waren totaail van streek en maakten zich ij'liings uit de voeten. Op de opirit dromden intusechen de men- echen samen. Ik voorzag, aldus de heer Mout, dat er nog een ontploffing zou voi gen en 6emen met den verkeersagent, dio vaai zijn standplaats bij de brug was tóege- Ijfld, zette ik een groote mond op om het publiek terug te drijven. Kort daarna veoscheen al de eerste auto van d>m Geneeskundigen Dienst, gevolgd door twee andere, terwijl ook in een partl culiere wagen nog gewonden werden vre- voerd. De gewonden De zorg voor de gewonden vroeg het eerst alter aandacht- In totaail bleken 16 personen meer of min der verwond te zijn, meest leden van het uit 70 a 80 man bestaande personeel Pheirmaceutieche Fabriek. Leden van de E.H.b.0. assisteerden het personeel van den Geneeskundigen Dienst bij het leggen van het eerste verband. Nadat allen voor wie dat noodiig was naar het ziekenhuis aan den Coolsingel wairen vervoerd, bleek dat er dirie ernstig gewon den waren, n.l.: M. A. WiiLlemse, 59 jaar, Boezemsingel 10 P. Zvvank, 25 jaar, Koninginneweg 41, IJssolmonde. J. L. Woensdregt, RhijnviB FedUhstraaL Deze allen hadden brandwonden tweede en derde graad; hun toestand is zorgelijk. Minder ernstig gewond waren P. Kegels. 22 jaar, Pimpern eist raat 15, die branwonden aan gelaat en handen had en wiens haren zijn afgeschroeid. C. Bekkers, Burgem. Hoffmanstraat wonden aan linker arm en handen. S. v d Griend, 28 jaar, Sionstraat 2, vrij ernstige verwondingen aan rechter arm. rechter been en gelaat. Verder werden gewond: E. Schmidt, 59 jaar, Polderstraat 106; E. W. Ch. Bor, Polderstraat 106; G. C. J. Snoep, 20 jaar, Banierstraat 112, brandwonden aan handen en gelaat; J. L de Jonge, 23 jaar, Oostzeedijk 91; P. D. L Romijn, 40 jaar, Aert v. Nesstr 32. In het ziekenhuis aan den Coolsingel wer den verbonden: Mej. A. C. Schermes, Bouwermanstr, 27, den Haag, 23 jaar, hoofdwonden en wond aan rechterbeen; W. J. F. Harte, Goede Hoopstr. 29a, 22 jaar, hoofdwond; U. Londema, Meyendaal 114, 27 Jaar; G. J. Geurink, Tollenstraat 64, 34 jaar; L Elshout, Oranjeboomstraat 124, 25 jaar; Mej. M. v. Krevelen, Cl. de Vrieselaan 4, 41 jaar; M. v. Dipsen, Stampioenstraat 8, 28 jaar; Mej. J. Hartman, Polderlaan 57, 26 jaar; W. Th. L. v. Doorn, G. Scholtenstraat 23 jaar; Mej. C. P. K Ph. Nigelie, Hooidrift 46, 23 jaar; C. v. Merkom, Coolsingel 50, 17 jaar; Mej. H. Margus, Israëlstraat 78, Schiedam, 25 jaar. Doze werden alle in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden en hadden alle min of meer ernstige brand- of snijwonden opgei oopen. Vele andere personen, waarvan de moes ten t?r plaatse verbanden zijn, werden door glasscherven of wegspringende stukken hou tminder ernstig gewond De brand Prijzenswaardig enefl was die G.G.D. ter plaatse geweest, maar ook de brandweer liet zioh niet wachten en een leger van slangen wagens, benevens veel groot mate riaal rukte op het groot alarm uit. De brand was zeer zwaar en het vuur kreeg door de weggeslagen vensters zooveel zuurstof toegevoerd, dat het zich naar alle kanten kon uitbreiden. En dat deed het met verbijsterende snel heid. Onder in het gebouw begonnen vond het vuur daar in de groote hoeveelheden ver pakkingsmateriaal gretig prooi, tweede en derde etage waren spoedig eveneens aange tast en het duurde niet lang of heel het ge bouw was een vuurklomp waarboven gril lig gekleurde rookwolken opstegen. De wind speelde van de rivierzijde af op het gebouw en daardoor trokken de vlam men spoedig naar achter, waar de brand nu het felst ging woeden. Niet alleen door de overhaaste vlucht over de hoofdtrap bleek zich het personeel te hebben gered, velen waren ook aan de achterzijde van het gebouw ontkomen via een schuurtje dat toegang verleende tot het pand van de electriciteitsfirma J. H. Door man, grenzend aan dat van de Pharmaceu tische. Het was een ontsnapping op het laatste oogenblik, want even later braakto het vuur aan de achterzijde naar alle kan ten uit De brandweer ln actie. De brandweer was nu in volle actie. Drij vende stoombrandspuiten waren ontboden, doch hierop moest natuurlijk even gewacht Aan de Boompjes stond echter binnen weinige oogenblikken een heel brandweer- leger in slagorde geschaard. De politie had onder leiding van commis saris Hanewinckel en hoofdinspecteur Kok voor een perfecte afzetting zorg gedragen. Heel het verkeer over de Westelijke oprit werd stopgezet en het publiek werd op ver ren afstand door middel van touwen van het brandterrein verwijderd gehouden. Ook bij de brug was er een afzetting met touwen. Rustig kon dus de brandweer zich bewe gen. Had aanvankelijk brandmeester Van Zweth de leiding gehad, hoofdman Bakker nam deze over, spoedig geassisteerd door zijn collega's Van Gunsteren, Ten Broek, Kruis, Poortman en Keeman. Met drie stralen werd de brand aan de voorzijde bestreden, silo van bet j-oote materiaal, terwijl slangen op de waterlei ding bij afwisseling assisteerden. Niet min der dan acht slangen werden door dc hall van het Maashotel gelegd om de brand de Westelijke zijkant te bestrijden, terwijl twee slangen door het kantoor van de Phar maceutische naar boven werden gevoerd en twee door het pand van de fa. Doorman Twee slangen werden langs den gevel der belendende perceelen naar boven getrokken om bij uitbreiding direct dienst te kunnen doen. Intusschen waren in de Scheepmakers- haven, waaraan het brandende perceel aai de achterzijde grenst, de Havendienst II, Maaswerken en Havendienst III gearri veerd, die elk met hun z.g. „waterkanon" het vuur gingen aantasten. Het was nu mogelijk een overzicht te krijgen van het uitgerukte materiaal. Van de slangenwa gens waren ter plaatse 9, 23, 22, 37, 21, 26, 24, 25 en 19. Hiervan werkten 9, 22, 37, 24 en 19 elk met een en 23 met twee stralen terwijl het personeel van de andere slan genwagens de straalpijpen van het groote materiaal voerden. De motorspuiten IV, II, III en VII waren kort na elkander op de Boompjes aange komen, terwijl precies een kwartier na de ontploffing ook de autoladder stond opge steld. De motorspuiten IV en VII werden ge posteerd bij de rivier, terwijl III onder de oprit een plaats kreeg, de II stond bij de huizen en verkreeg water uit de waterlei ding. Motorspuit IV heeft gewerkt met vier stralen, de andere drie motorspuiten elk niet drie. Rekenende met enkele slangen op de huisleiding van het Maashotel komt men dus tot een totaal van ongeveer 25 stralen waarmee het vuur is bestreden. In het Maashotel. Vergezeld van een der brandweerchefs hebben wij van het Maashotel uit de brand in oogenschouw genomen. In het hotel heerschte een geweldige ra vage. Het was niet de wirwar van slangen die dit hotel in een zoo deplorabelen toe stand had gebracht, de ontploffing had hier juist de grootste schade aangericht. Dicht bij de trap op de eerste etage een logeer kamerde breede raamspanten liggen schots en scheef over de bedden heen, rietpluimen weggevaagd door de kracht van de ontploffing. Van de ruiten is natuur lijk niets dan gruis over, meubilair is woest, een badinstallatie ordeloos op kant gegooid. Te midden van deze verwoesting siepeli het water en een brandweerman voert door de plaats waar eens een raam was een slang aan. Op een Meter of twee afstand, een be- smookt plaatsje scheidt ons. loeit het vuui als in een krater. De zijmuur is tengevolge van de kracht der ontploffing gescheurd en door de scheu ren heen schimmert het witte vuur. Ver pestend is de rookwalm, die telkens weer naar onzen kant komt opdringen. We gaan verder. In de hall van deze eta ge staan op een hoop gegooid enkele an tieke fauteuils op een omgeslagen tapijt De gang die naar achter leidt is bezaaid met glas en stukken houtde resten van de bovenlichten en paneelen, die tot ver schillende logeerkamers behoorden. In deze kamers zelf is het één ravage. In een der achterste logeerkamers zien we de brand aan de achterzijdedeur dicht want vonken vliegen door den trek op het beddegoed en dit zou uitbreiding van de brand kunnen beteekenen. Ook hier, waar de luchtdruk toch niet rechtstreeks maar zijdelings is geweest zijn ramen en plinten weggeslagen. Bij de groote conversatiezaal treffen we den directeur, de heer Robert Keppler te midden van een groep verschrikte kamer meisjes. Bevend nog van opwinding loopt de directeursvrouw rond, een hond in de armen geklemd. „Ziet u eens hier, mijnheer," zegt ons de heer Keppler. Alles vernield. Hier aan de achterkant: een groot glas in loodraam totaal verdwenen, kronen kapot. Inder daad: zelfs hier heerscht een groote ver woesting. De statige eetzaal is overhoop ge haald, vergruizelde vaasjes met irissen liggen tusschen de keurig gerangschikte boterballetjes van het ontbijt De heer Keppler vertelt ons, dat hij om 11 uur in de hall met den portier stond te praten. Plotseling een geweldige klap. „Beng", heel het hotel scheen te schudden op z'n grondvesten en de beide mannen hielden de handen op de hoofden geklemd niet anders verwachtende of het hotel zou instorten. „Ik ben vier jaar in den oorlog geweest, aldus de heer Keppler, maar zulk een ontploffingWij zijn de straat opge- loopen, gevolgd door al de meisjes en het verdere personeel omdat een tweede ontplol fing kon volgen. Gelukkig zijn geen van de 20 gasten gewond; ze waren allen uit. Maar wat moet ik doen: het hotel is verloren want al zou het op te knappen zijn, nie mand wil hier meer logeeren nu men weet, dat er zulk een gevaarlijk magazijn naast is gevestigd. Het is onverantwoordelijk dat naast een hotel te handhaven. Onverant woordelijk De brand bestreden en overwonnen We worden weer weggeroepen: de zijmuur dreigt nu inderdaad in te storten. Nieuw materiaal wordt bijgesleept, als dat gebeurt gaat ook het Maashotel. Gelukkig is de wind den anderen kant op. Aan de voorzijde staat de groote autolad der in zijn hoogste stand opgetrokken en martiaal is de brandweerman, die vandaar zijn beweegbare straalpijp op het vuur richt Maar hier begint het vuur al te minderen. Aan de achterzijde braakt het nog in volle kracht uit Telkens hoort men in het midden van het gebouw ontploffingen en het gerucht gaat, dat eir op de bovenste verdieping, die nog het meest gespaard is, nog materiaal ligt voor nieuwe uitbarstingen. Een bronsgroene waterval golft uit de pakhuisdeuren naar buiten. Tegen half twee begint de brandweer er „schot" in te zien. Een vermiste Het gerucht, dat de jongste bediende Henk Jansen nog vermist wordt, doet allen op schrikken. Is de jongen onder de puinhoo- pen gebleven? Zijn zuster komt naar hem vragen, dus thuis schijnt ljij niet te zijn. Gelukkig komt dan later bericht, dat hij toch thuis is De belangstelling Aan de zijde van de Boompjes is van de brand weinig te zien. Het publiek wordt op zoo grooten afstand gehouden, dat het wei nig gezicht heeft op hetgeen er gebeurt. Hier zijn echter tal van autoriteiten. Wij merken op den burgemeester, den directeur van de gemeentewerken, de heer L. W. H. van Dijk ;\n. hoofdcommissaris van politie de lieer C. v. d. Poll, tal van raadsleden, de heer Veder, oud-president hoofdman van de [brandweer, die, hael merkwaardig, 26 jaar geleden, bij brand in hetzelfde pand, de lei ding had, de directeur der. Geneeskundigen Dienst, dr Feisser, met dr Rijken en de hoofdverpleger Beetstra van dien dienst, dr ir de Bruine en ir. Köliler, directeur en adj.- directeur van den motordienst, de substituut officer van justitie mr Reumer en mr Meischke en tal van anderen. Op de Scheepmakershaven staat het zwart van belangstellenden. Hier is de brand op het mooist te zien: een inderdaad imposant schouwspel. Telkens weer nemen de rookwolken in kracht toe en niemand weet hoe lang het vuur nog zal woeden De brand onder de knie Even half twee werden de slangen uit het Maashotel teruggetrokken en ging men er toe over de vuurhaard meer en meer van de achter- en voorzijde in te sluiten. Eigenlijk had men toen de brand vrijwel onder de knie. Het bleek echter nog heel moeilijk om de kern van de brand zelve te bereiken, wegens de wankele positie vsd sommige muren. Om 12 minuten over twee weerklon ken opnieuw 2 hevige knallen. Aan de ach terzijde vlogen de scherven in het rond. Een platje, waarop twee brandweerlieden ston den. moest in allerijl worden ontruimd. Al en toe schijnt de brand te verminderen, doch telkens opnieuw stegen zware rookwolken od en een giftige stank verspreidde zich in de omgeving Om drie uur werken nog twee motorspui ten met acht stralen en een aantal hand slangen, benevens drie vaste straalpijpen vanuit de booten aan de achterzijde. Het zal nog heel lang duren, voor de brand defini tief is gebluscht. Het gelukt om even drie uur twee stralen aan de voorzijde naar de 2e en 3e verdieping op te trekken. Eerst nu waagt men het 't gevaarlijke pand binnen te dringen. Voorloopig blijft echter nog alle waakzaamheid geboden. Nog meer mlddelalarm. Tijdens de brand aan de Boompjes werd middelalarm gemaakt voor een brand aan do Kipstraat, welke ernstige ongerustheid veroorzaakte, daar het gerucht liep, dat Martens in brand stond. Het gerucht bleek gelukkig niet waar. Er was een klein brandje uitgebroken in een goudsmidswin kel, dat met 1 straal op de waterleiding kon worden gebluscht. Land- en Tuinbouw. SANEERING IN HET BLOEMBOLLEN' BEDRIJF Teeltbewijzen alleen tegen bloembollen- inlevering De commissie van advies inzake saneering in het bloembollen bedrijf zal, naar we verne men, aan de minister voorstellen om het ver strekken van teeltbewijzen aan erkende bloem bollen kweekers afhankelijk te stellen van de inlevering van in Nederland geteelde bloem bollen (zoowel leverbaar als plantgoed in nader vast te stellen verhouding) in de na volgende percentages van het than3 beplante oppervlak: hyacinthen 35 tulpen 20 darwin- en andere late tulpen 35 nar cissen 50 Het definitieve percentage zal worden vast gesteld als de uitkomsten van den oogst en den handel bekend zijn. Door deze bepalingen worden dus de teelt- bewijzen uitsluitend verkregen door inlevering van bloembollen. Ter verkrijging van zoo juist mogelüka gegevens zal men met de uitkomsten der registratie by de bepaling van de percentages rekening houden. DE ZIEKTE VAN AUJESKT Waar de landbouwers op moeteen letten d landbouw en veeteelt Is te terlnalren Dienst door Dr Laureris. Dr Vink «m Z1JD over dS Sl^heree^tJ^dy4rretk%^nh^eV°^i^ Dr Laurens gaf een uitvoerige uJteenzettln* van het vermoedelijk ontstaan der ziekte, het ZÏÏXZJZ d* bestrijd^ en Geblekt varkens en IUUu>eo in ac_ SïïÜP J"10;. "o™"1»- Door TMUUMM iu dit verband ""I' ®r op aan steeds waakzaam te blij- weI misschien ook door den weide Hoewel omtrent de oorzfaak dier ziekte hier ta lande nog niets vaststaat, meende apr toch re- i*K£J!ï£i<.d°°r °M Tenslotte werd door Dr Hooft nor eenn A de Mn en d# ïoïp»mf T »™"oers ingeroe- SéK'ïïySKS"'a" tor ™"*1 bu tongeval Jen*1 kinnlafevlnS verdaóh- vnn veearts, vooral bij ziekte van varkens. De veearts verleent tn een derere. Jk geval kosteloos zijn medewerking. Se Bestrijding van vliegen, muggen en an dere Insecten. %b Q 4e. Verdelging van ratten en muizen. 5e. Grondige schoonmaak en daarna ontsmet ting van de stallen, waarvoor de Ingrediënten door het rijk beschikbaar worden gesteld. Ons werden toegezonden de verslagen van het Botercontrolestatlon Z.H., het Kaascontrole- Z.-Holl.-Brabant. Tusscher •elijke kosten wordt door elk en In verhouding van h». 1 In het afgeloopen lang, dat elk bui de gemeenschappelijke^ exploltatiehad.' Zoo 'olgt: Kaascontr. Z.H.-B. verhouding in 1933 als mede: Een geschikt 1 - gevonden. Er werden uitgegeven rljkamerken (2.571.280 ln 1931 *n - <45.460 ln 1930). De begrooting Kaascontrole- ladeellg saldo van voorgaande sluit zoodat het overschot nlr.derde tot f 8.810.92. it Botercontrolestation werden ultge- totaal o.604.796 rljksmerken. Door hei: n in 1932 voor de gezamenlijke leden •IJksimerk bedrukt trolestation Z.H.-B. TOESLAG AAN VEEHOUDERS Moet op de meikbriefjes vermeld worden Daar het gebleken Is. dat door ondenscheddene coöperatieve en particuliere zuivel- en melk- productenbedrijven en anderen, die melk ter industrieele verwerking aankoopen. ondanks da terzake reeds gegeven voorschriften, de aan d» veehouders door te betalen, uit het Crlsls- iuivelfonds verstrekte toeslag, niet afzomdnvr- Ijk op de zgn. melkbriefjes of afrekenlngs- staatjes e.d. vermeld wordt, vestigt de C.Z.C. .net den meesten nadruk er de aandacht op. dat hiertegen met ingang van 1 Juni a.s. bij ge- -.ateerde overtredingen met gestrengheid ■orden opgetreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8