AKKER.CACHETS WOENSDAG 17 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL OPBRENGST RUIM ƒ3 MILLIOEN BENEDEN DE RAMING GEBLEVEN Achteruitgang van bijna 7 millioen vergeleken bij April 1932 EEN SOMBER VERSCHIET Stiïsterid ie acMecuiitigianig. Dait was ki 't kort de can-alusle ven ons overaiciM der Rijksmiddelen voor de maaind Maart De maand April heeft onze sombere verwach tingen in vervullling doen gaan. De indruk, dat die opbrengst der Rijksmiddelen zich ïnj het eerste kwantaai ram 1933 slechts mef" de grootste moeite tegenover de raming heeft kunnen handhaven, en dat een gevoe lige inzinking was te wachten, is juist ge weest. De opbrengst van de Rijksmiddelen in de maand April heeft ƒ28,635,430 bedragen, tegen ƒ35,450,188 in dezelfde maand van het vorige jaar. Dit is een achteruitgang van bijna 7 mi'lPioen, en van zelfs 10,5 miilKldoen vergeleken met de overeenkomsti ge maand ven 1931. Deze cijfers doen wel heel eoherp uitkomen hoe hopeloos het met de opbrengsten van de Rij'kshronnen staat en hoe dieize meer en meer ineensdhrampe- len. Voor 't eerst ven dit jaar werd ook hij lainge na niet 1/12 van dc raming behaald. Het April-cijfer blijft er ƒ3,2 millioen bene den, zoodat. voor de eerste 4 maanden van 1933 tfhans de achterstand ruim 4 miililioen bedraagt. De inzinking tegenover de eerste 4 maanden van 1932 is schrikbarend: een achterstand van ruriim ƒ16 millioen! (Dailing van 139,5 op 123,2 millioen, terwijl dit laatste cijfer nog op zijn ruimst genomen ƒ7 mi'lllioen is geflatteerd door bijzondere crisieihefiltagen). De grootste daling is in April te bemer ken geweest bij de opbrengsten der inkom sten- en vermogensbelasting, de suiker- bier- en tabaksaccijns, de successierechten en de invoerreohiten. Deze nemen gezamen lijk 7,9 midllioen voor hiun rekening. Voor de inkomsten- en vermogensbetes- ting was niet andere te wadhten. Bij de raming is immers op een zeer sterke daflnmg gerekend en de opbrengsten blijven er zelfs nu nog belangrijk boven (neep. met 2,4 mil en 3 ton). Maar vergeleken met verleden jaar ls toch een val van 9,2 op 6,5 mill liioen voor de inkomsten- en van 1,5 op 1,1 mrillllioen voor de vermogens! heel erg. We hebben nu den eersten Med achter den rug. Er mogen deze of volgende maand nog wat restanten binnenvloeien, daarna is het met deze inkomsten gedaan. De invoerrechten floreeren ook all niet Acht ton bleven ze achter bij verleden Jaar, zoodat thans 5,2 (v. J. ƒ6,0) in 's Rijks schatkist vloeide. De vermindering van den handel staat er schuldig aan. Nog erger is het als men 1/12 van die raming beziet: 6,3 millioen. Dén is er zëlifte een vermindering van 1,1 milloen. De eudkeraccijns Meed dieee maand in zeer ernstige mate bij verleden jaar echter, nil. met 2,4 miililioen, zoodat thans die op brengst bedraagt 2,1 millioen (raming 4,4 millioen) Over 't geheel genomen schoon melen deze opbrengsten in den regel sterk in verband met het aantal betaaldagen. In dit geval is dus een evenredige vermeerde ring in de komende maamid te wachten, zoo- dat voor ongerustheid, vooralsnog geen re- Rookend Nederland bezuinigt! Althans op da duurdere soorten talbak. De accijns op 'tabak, plofte van 2,3 op 1,8 miMöeen terug Dit laatste cijfer blijft 5 ton onder de ra ming, zoodat de goede verwachtingen van deze accijns in rook zijn opgegaan. En dat is tenslotte nog het ergste. Met de bieraccijns, die van ruim 8 tan op 4 ton terugviel is de door ons verwachte achteruitgang gekomen. Na 1 Januari is er weinig bier gebrouwen in verband met de hoogere bieraccijns. Dat begint zich nu te wreken, om te beginnen met 4 ton. Daar 1/12 van de raming voor deze accijns f 1 millioen bedtnaagt, staat het er allerdroe vigst voor. Voorts namen de successierechten 4 ton Van de daling voor hun rekening. Ze zorg den voor die onaangename verrassing van een terug val van ƒ3,1 op 2,7 rmllioen. Allo overige posten op diezen staat, zonder uitzoruderdng, zijn teruggeloopen, zij het niet met zuilke gnoote bedragen ais boven gemeld. Gezamenlijk beteakant het toch nog een flink bedrag. De grondbelasting dealde van ƒ598.000 tot ƒ576.000; de dividend en tantièmebeüas- ting van 6,2 tot 5,0 ton; het etatistiekrecht van ƒ184.000 tot ƒ144.000; "het accijns op zout van 2 ton tot 166.000; id op wijn van 60.000 tot 25.000 (1/12 van de raiming ƒ200.000!!!), id op gedistilleerd van ƒ2,8 tot 2p millioen (3 ton minder); de belasting ap gouden en zilveren werken van 66.328 op ƒ51.000;, de zegelrechten van ƒ1,27 op 1,19 midliioen; de registratierechten van 9,7 op 8,8 ton; de domeinen enz. van ƒ222.731 op ƒ172.000; en tenslotte de loods gelden van ƒ246.200 op ƒ232.000. De op brengsten der Staatsloterij en van t accijns op zout bleven vrijwel gelijk. De totaalindruk van deze zeer sombere middelenstaat zou nóg somberder zijn, ware het niet, dat sedert 1 Januari 3 nieuwe pos ten op het overzicht waren verschenen, die wij ook de vorige maandien reeds hebber) vermeld. Het zijn de apoenten op de invoei rechten op bier en op suiker. Alleen de eer- SCHOOUUBILEUM TE BODEGRAVEN Het Bestuur der Vereeniging tot oprichtinq en instandhouding van Chr. Scholen voor L. O. en U. L. O. te Bodegraven. Gisteren werd een druk beZQchte receptie gehouden; morgenavond hoopt de vereeniqinq een samenkomst te houden, waarin het 75-jarig bestaan harer scholen zal herdacht worden. ste zorgt voor een flinke meevaller. De ra ming bedraagt ƒ875.000. De opbrengst w< 1,2 miililioen. De opcenten op bier leverden slechts ƒ61.000, tegen een raming van 150.000, al moet men niet vergeten, dat deze opcenten nadat de raming was vast gesteld, zijn verlaagd. De opcenten op sui ker brachten ruim 4 ton op. Daarmee ble ven ze een even groot bedrag onder de ming. Dat is erger. Gezamenlijk hebben deze 3 posten dus nog geen 2 milliiioen van de enorme achter uitgang opgevangen. Tenslotte de gebruikelijke andere cijfers. Het Wegenfonds leverde de eerste 4 maan den van 1933 ƒ5,7 mill, (v j 6,0 miilil) en het. Gemeentefonds 27,5 (v j 32,8 mill.) Het Leeningfonds 1914 gaat zware tijden doormaken. De opbrengst daalde in April] van ƒ5,7 tot ƒ4,6 millioen en in de eens 4 maanden van 19,7 tot 18.2 millioen. Wie gelezen heeft, wet Minister De Geer over het Leeningfonds dezer dagen heeft gezegd in verband met het verwachte te kort van ƒ122.000.000 op de begrooting 1934, dien slaat de schrik om het hart Neen, het ziet er droevig uit Van een op- l'ewing geen sprake. Er is geen enkel licht puntje in 1 vereohie.t Zoo komt de zomer naderbij. Ook daar van is voor onze Rijksbronnen weinig goeds te wachten, omdat deze gepaard gaat met toenemende slapte in handel en industrie. Zoo doen ook de komende maanden weinig goeds voor onze Rijksmiddelen verwachten Kerknieuws. N£D. HERV. KERK. Beroepen: Te Gouderak en Ter Aar (Z.-H.), cand. Th. G. Vollebregt te Delft Te Kubaard (toez.), cand. A. A. van Ruler te Apeldoorn. Te Driesum, M. Verwey te Reeuwyk (by Gouda). Te Drachten (Herv Evangelisatie), L. M. J. F. Herfkens te As sen en voor tij del ij» als hulpprediker cand. R. Bjjlsma te Koudum. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Zoutkamp, cand. S. Lankhuyzen te Kampen, cand. G. Brinkman te Winschoten en cand. W. Wiersma te Sneek. Tweetal: Te Hoofddorp, R. Oosterhoff Wanswfrd en H. B. Visser te Noordwyk- E innen. GEREF. GEMEENTEN. Bedatkt: Voor Dordrecht, J. Fraanje te BarnevelA CAN DU) ATEN TOT DEN H. DIENST. Het gepubliceerd adres van den heer P. B. engkeek, cand. aan de Theol. School te Kampen, beroepbaar gesteld by de Geref. Kerken, is veranderd. Zyn adres is: Marconi- plein Sc, Rotterdam-West. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. (Men schryft ons: Cand. H. C. V o o r n e v e 1 d, van Utrecht, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Zuilichem, die vijf jaren vacant geweest. Als bevestiger trad op Ds. P. Ch. n der Vliet, van Utrecht, met een predikatie over Markus 4 3 en 14. Des middags hield Ds. Voorneveld een intreepredikatie over Markus 4 4—8. Aan het einde werd hij toe gesproken door ouderling M. van Brakel, na mens de Kerkeraad; door Ds. W. H. Bouwman, van Herwynen, als consulent; door Ds. O. Bouwman, van Zalt-Bommel, namens '!f* classis Tiel; door den heer P. Janse Azn., als ouder ling der Kerk van Gameren; en tenslotte door den bevestiger. - Dr. F. C. de Vries hoopt Zondag 18 Juni a.s. van de Ned. Hervormde Gemeente te Oenkerk afscheid te nemen en jZondag 25 Juni d.a.v. by de Ned. Herv. Gemeente te Franeker bevestigd te worden door Ds. B. J. Graatsma. aldaar. HULPPREDIKERS Te Arnhem hoopt de Kerkeraad der Geref. Kerk in de a.s. vacature-A- C. van Nood wederom een hulpprediker te benoemen. DE GROOTE BRAND TE ROTTERDAM "De geweldige rookmassa's, die „AANPAKKEN" De algemeene vergadering van „Aanpak ken", het Fonds tot verbetering van de schraalste predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk. zal Donderdag 15 Juni a.s. in het gebouw van de Alg- Synode der Ned. Herv. Kerk te Den Haag onder leiding van Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink worden ge houden CONFESSIONEELE VEREENIGING. De provinciale organisatie Gelderland-Over ijssel van de Confessioneele Vereeniging hield heden te Zwolle haar negende algemeene ver gadering onder leiding van den voorzitter Ds. J. J. C. Karres, van Apeldoorn. In de morgenvergadering, die half 12 aan ving, sprak Ds. H. Mondt, van Zelbem, een wijdingswoord, terwyl in de middagvergade ring, die, evenals de morgenvergadering in de Buiten sociëteit gehouden werd. Prof. Dr. Tb L. Haitjema, van Groningen, een rede hield over liet onderwerp: „Onze houding tegenover de rechtsche Kerkelijke stroomingen". KERKGEBOUWEN Te Middenmeer (Wieringermeerpolder) werd de bouw van een kerk voor rekening van het Zuiderzeefonds der Ned- Herv. Kerk gegund aan den heer W. Uitterdyk te Schagen voor f 32.273. Deze aannemer is dezelfde, die ook de kerk te Slootdorp gebouwd heeft. Architect is de heer G- van Hoogevest, De- hoogste inschrijver was de heer B. J. Nijhuis voor f 39.080. KERKBOLLEN. Te Hillegom hoeft de veiling van de z.g. -kerkboden" ten bate van de Ned. Hervormde Gemeente f 1444 opgebracht, d.i. f 200 minder dan vorig jaar. SCHETSEN BIJBELSCHE GESCHIEDENIS. Van deze schetsen ontvingen we thans No. 169172, w.o. de geschiedenis van Hemel vaart en Pinksteren. Zoo men weet, verschijnen deze keurige schetsen voor allen, die de Bijbelsche Ge schiedenis aan kinderen te vertellen heb ben, bij- Mazijk's Uitgevers-bureau, Rem- brandtstraat 55, Rotterdam. ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Achtste zitting. Aam de orde ie eei schrijven van dien Pensioenraad; Inzake eei handelwijze van een Prov. Gallege Van Toe zicht. Besloten wordt, een brief te richten tot het Algemeen College ven Toezicht, waarin, met verwijzing naar den ingezonden brief van den Pensioenraad, dit College zal uitgenoodiigd worden, er voor te waken, dat de provinciale colleges de grenzen van hun bevoegdheid met ovensdhrijden, door zich te mengen im zaken, die een kerkvoogdij- bestuur in het belang van het geestelijk loven der gemeente noodng acht. Besloten wordt, dat de vo#e Synode bij eengeroepen zal worden tegen dien Sster Juni voor de benoeming van een kerkelijk hoogleeraar, uit het door de commissie roondiradlvt opgemaakte drietal, zijnidie de heeiren Dr J. W. Saiinberg, Dr G. Sevenster en Dr H. de Vos, resp. predikanten te Del dien, Bosum ca. en Smeek. Op den 9den Junii zal de Algemeene Sy node in buitengewone zitting bijeenkomen ter bespreking va.n 'de voorstelden tot verla ging der prediikantetracteimenten. De exploitatierekening oveT 1932 van Weekblad der Ned. Herv. Kerk wordt gezien en in orde bevonden. Zij sluit im ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 5316.04 en een saldo van 100. Ds van Paaseen rapporteert over een ver zoek om cassatie van een persoon, hetwelk niet in behandeling kan genomen warden, en ven een Kerkerend, hetwelk, daar be doelde Kerkeraad niet ie bezwaarde zin der Kerkelijke wet, niet ontvankelijk kan worden verklaard. Aan bet moderamen wordt overgelaten een tweetal sprekers uit te noodfigen voor de wijdüngssamenikomst bij de opening de vergadering van de Alg. Synode op den derden Woensdag in Juli. De commissie van rapport betreffende de opleiding der aanstaande Evangeliedienaren verklaart, dlat zij nog geen voorstellen heeft kunnen indienen, waarom aan de Synode verzocht zal worden, de commissie ad hoe diligent te willen verklaren, terwijl Prof. Aalldens uiigenoodiigd wordt als liiid van de commissie zitting te willen blijven houden. Aangenomen wondt een voorstel tot wijzi ging van art 17 Rogl. voor Noodlijdende Kerken, door aan het 6lot te lezen: dat bij verschil van begrooting en aannemingssom, dlit verschil percentsgewijze komt ten bate vam het fonds. Een verzoek om rehabilitatie zal bij de Alg. Synode worden overgebracht, welke door tussohenkomst van de Kerkelijke be sturen de noodiige inlichtingen zal hebben m te winnen. Volgen eeruige ingekomen stukken, die x>r kennisgeving wonden aamgenomen. Wegens overiijdien vam Dr C. J. Nieumedjer en de periodieke aftreding van Ds D. Eilerts de Haan zal de Alg. Synode twee leden in het Bestuur van het Zuiiderzeefdnids hebben te kmetóen. Geconstateerd wondit, dat door den Minis ter van Financiën rij.kstraeteraent as toege kend zooails de Synode dat wenschelijk acht, nl. door bemiddeling van de Kerkelijke be sturen. Een verzoek van een Gemeente, om het I toegekende subsidie vam ƒ2000 te mogen behouden bij eventueele verlaging vam de begrooting, is niet voor inwilliging vatbaar. 1 Geantwoord zal worden, dat, na goedkeuring van een gewijzigde begiootung (tot herstel van het kerkgebouw), een aanvulUinenssub- sidSe kam worden aangevraagd» Vpor kennisgeving wondt aangenomen een schrijven vam de Commissie voor Diaconale Armenzorg, waarin er op gewezen wordt, dat de lezingen of voordrachten over eociolo gieohe vakken, welke de kerkelijke hoog leeraren gemachtigd zijn te laten houden, zioh te weinig- gericht hebben op diaconale aangelegenheden. Dit moet evenwel aan het belteid der Kerkelijke professoren worden overgelaten. Dezelfde Coonmn'tsde verzoekt het daar heen te wilton lelden, dat er meer contact tusschen haar en de Synode komt, zoodat zij de Synode beter kan dienen ran advies. Het verzoek zal bij de Synode overgebracht worden. Bij de behandeling van een verzoek van een tiheort. oand. te Neuchatel, om tot het proponentsexamen te worden toegelaten, staken de stemmen, zoodat den volgenden dag wederom hierover gestemd zal moe ten worden. Zij, die tegen de toelating znoh verklaarden, grondden hun bezwaar op art. 8, a en b, vam het Regd. op het examen. Een brief van een zekeren Costerus te Bodegraven, inhoudende een klacht tegen het Provinciaal Kerkbestuur ven Zudd-Hol- Lamid, wordt terzijde gelegd. Ingekomen is een Verslag over den Evan- geliieairbead te Gronau, en een verzoek, oor weer met 300 gesteund te mogen worden. Hieraan zal worden voldaan. Het werk is het.alleszins waard. De Evangelisatie staat ih geregeld content met die drie Duiirtsdhe predikanten aldaar. Een tusschentijds gediaan verzoek, om venlaging van het quotum voor de Alge meene Ka6 kan niet worden aanbevolen, aangezien de quotisatie om de 5 jaren plaats vntodt Een belangrijk stuk is ingekomen van het Bestuur der Pnotestemteche Kerken in Ned. Indië, strekkende tot het leggen van een nader contact tusschen de Kerk in Indlië en die in het moederland, oa. door het wed er ic eerig erkennen van het licSmaatschap, de benoeming van predikanten enz. Het schrijven houdt verband met of is een gevolg ran de veranderingen, die er ten op- ziohte van de positie der Indische Kerk te genover den Staat op til zijn. Gelijk men weet, bestaat de zgn. Indische Gommissie, voluit: die Commissie voor de zaken der Protesteintsche Kerken in Neder- lanidsch Intffië, welke volgens art. 4 ran het Alg. Reg;], de betrekking der Oost- en West- Indrisohe Kerken met de Synode der Ned» Herv. Kerk onderhoudt. De nadere regeling dier betrekking is evenwel altijd achter wege gebleven, sinds 1816. De Commissie bestaat uit 7 leden, door den Koning be noemd. In de laatste decenniën zijn meer dam eens voorstellen tot reorganisatie der Prot. Kerken in Ned Indië gediaan. Als een eerste stop tot een neder canitaet verzoekt nu het bestuur van de Prot Ker ken in Ned. Indië, dat twee afgevaardigden (de heeren Vam Dijk en Mr Graaf van Ramdwijk, zemdlngsoonsul) im de vergade ring van de Alg. Synode zullen worden toe gelaten ter bespreking van deze aangefle- tigen wil, heeft Prof. D r. G. B e s s e l.a a r oud-hoogleeraar te Pietermaritzburg, bereid gevonden dien leerstoel te bezetten. B- en W. van Amsterdam leggen den Raad dier gemeente een schrijven van Cura toren der Universiteit over, waarby zy den H voorstellen, de Stichting tot bevorde ring van de studie van taal, letterkunde, cul tuur en geschiedenis van Zuid-Afrika toe te laten tot het vestigen van een bij zonderen leerstoel voor het onderwijs in de Zuid-Af ri- •kaansche taal en letterkunde aan de Univer siteit. B. en W. geven den Raad in overwe ging dienovereenkomstig te besluiten. VACANTIECURSUSSEN IN FRANKRIJK Evenals vorige jaren organiseert de Univer siteit van Toulouse vakantiecursussen te Bag- nères-de-Bigorre (Hautes-Pyrénées)- Pro spectus en inlichtingen verschaft de heer J. Vollema, Joh. Gerardtsweg 27, Hilversum. ONDERWIJZERSBENOKM1NG EN. jerlangbroek (hoofd G. N. van Zoest), C. van Zelm te Utrecht. Als kw. met akte. Eindhoven (UL-O.-School), J. van Bok hoven te Delft. Arnhem (Inr. voor Geneesopvoeding „Zonneschyn-Zonnehoeve", Bakenbergscheweg Niel meer in slaal nog iets le doen aan 't vele werk, dat ie wachten ligt? Dan NE»u.en üs-sL'xitr"' ,dia 0kleine AKKERTJES snel en zeker Uw nare hoofdpijn verdrijven en Uw geest weer helder makenl Onschadelijkl 't Zyn ideale pijn-stillers bij Zenuwpijn. Kiespijn, enz. Per 12 stulcs slechts 50 cent. Gubrulkt dut voortaan uitsluHundt Volgtns recept van Apotheker Dumant mjcnKiiww 1 60 et per 12 stuks. BU Apoth. en Drog. ZENDING. Dr. J. H. Bavinck te Solo, die met 1 Juli a.s den Zendingsdienst van de Geref. Kerk te Delft verlaat om over te gaan in den dienst der gezamenlijke Kerken voor het werk der opleiding van helpers bij den dienst des Wcords als docent aan de Opleidingsschool te Djokja. zal, naar men weet, eerst met studie verlof naar ons land komen, en heeft voor zich en zijn gezin plaats besproken op de „Poclau Bras", die 15 Juli a.s. van Batavia vertrekt. Dr. Bavinck kan voor zyn doel minstens evengoed, zoo niet beter, in Holland studee- rer» dan op Java Bovendien zou bij studie verlof op Java toch de praktijk van het Zen dingswerk te vaak op hem beslag leggen. En een vervroegd verlof, zóó dat Dr. Bavinck begin Juli 1934 weer in Djokja kon zijn, heeft mede het voordeel, dat dan de verloven van de andere docenten Dr. F. L. Bakker Ds. A. Pos zóó geregeld kon worden, dat steeds minstens twee docenten te Djokja zyn, waardoor de opleiding regelmatig en onge stoord kan voortgaan. Ds. H. va n den Brink heeft Zondag 12 Februari j.l., na bevestiging door Ds. P. Veer.huizen, van Soerabaja, by de Geref. Kerk aldaar zyn intrede gedaan als missionair pre dikant voor den arbeid te Makassar. Hy hield daarbij een predikatie over Coll. 4 24. Dr. B. J. E s ser, miss. predikant der Geref. Kerk van Rotterdam en mevrouw zyn op het Zendingsterrein te Poerbolinggo aan gekomen. Op 15 Februari jj. had een begroe tingssamenkomst plaats, waar voorzoover mo gelijk ook de menschen van Poerwokerto, Banjoemas en Tjilatjap aanwezig waren, en waar o.a. Ds. J. A. C. Rullmann en Dr. J. J Miedema Dr. en mevrouw Esser verwelkomden, aie 35 maanden afwezig waren geweest. Na den dienst Zondagmorgen is de familie Esser door de Javaansche Gemeente van Poerbo linggo en den dag daarop door die van Tjilatjap begroet. Dr. G. J. Hoekstra, die miss. arts in tydelyken dienst aan het Geref. Zendings- hospitaal te Poerbolinggo was en in wiens plaats, omdat hy een benoeming naar elders aannam, door den Kerkeraad Dr. C. Zwaan, arts te Zuidland, uitgezonden wordt, zal, naar thans bekend wordt, een gelijke definitieve functie aan het Geref. Zendingshospitaal te Klaten aanvaarden. D r. D. Verhagen, geneesheer-directeur het Geref. Zendingshospitaal te Solo, met verlof hier te lande, verblijft thans tydelyk te Waddinxveen, adres: Fam. Kroes. Te Palembang (op Sumatra) worden plannen beraamd om tot institueering eener Hollancisch Geref. Kerk te komen. Indien zy tot uitvoering komen, wordt dat dan de elfde Hollandsche Gereformeerde Kerk in Ned. Oost-Indië. Het Zendingsblad der Geref. Ker ken (maandelijks 24 pagina's) is vorig jaar nog met 750 abonnementen gestegen en ver schijnt thans geregeld in 80.000 exemplaren. Er kon ditmaal een winst worden geboekt van f 22860.41%. Over het jaar 193.1 was het winstcijfer f 20.900.30. Over 1932 is dus nog f 1900 meer winst gemaakt Deze winst komt geheel ten goede aan de Zending. Noch de redactie, noch de uitgever, noch iemand anders trekt daarvan eenig voordeel. Het winstsaldo wordt geheel gestort in de Gene rale kas onzer Zending. 186, hoofd P. G. Schreuder), mej. C. H. Mek kink, voorheen volontair aan de School voor B.L.O. te Velp (G.J. Voorloopig tijdelyk als kweekelinge met akte. Rotterdam-fiuid (Dr. J. Th. de Visser school voor U.LO., Zuidpolderstraat hoofd A. P. Hoogewerf), J. A. Dalebout té Katwijk aan Zee (ond. M.U.LO-school). M ij d r e c h t-D orp, C. van Doesburg te Uithoorn. Neerlanglbroek, C van Zelm te Utrecht SCHOOLJUBILEÜM Te Bergambacht bestaat de School met den Bijbel Donderdag 1 Juni a.s- een halve eeuw. Tweemaal werd de School (C. N. S-) vergroot Aan den vooravond, op Woens dag 31 Mei a.s. hoopt Ds. M. van Grieken, voorzitter van de Hoofdcommissie voor C. N- S., een gedachteniswoord te spreken, terwyl op Donderdag 1 Juni het 50-jarig bestaan met de schoolkinderen, zal worden gevierd. De^oud-leerlingen zullen een huldeblyk aan- CHR. VOLKSONDERWIJS. De Vereeniging voor Chr. Volksonderwys houdt Donderdag 8 Juni a.s. te Rotterda ROFFELRIJMEN. Dat wordt mets ROME. 15 Mei. De luitei Eerst hebben we gewóón gevlogen, Zoo goed en kwaad als dat toen ging; We vonden Bleriots kanaalsprong Een grandioos, geweldig ding; Toen vlogen we, wat de motoren En vlieg machinerie betreft, Veel sneüer op dan Jan de Looper Of Piet de Vliegenier beseft; We vlogen in gewicht naar boven, In draagvermogen, paardekracht, In zekerheid, bagageruimte, En vliegbaarheid bij dag en nacht; Toen voer de waanzin in de vliegers. De wedstrijdivaanzin welverstaan, En vlogen we steeds langer, sneller, En klopten we de oceaan, We vlogen blind en wereldrondjes, We vlogen polen en woestijn, We vlogen zelfs wel zoo, dat niemand Weet waar we heen gevlogen zijn; Maar trots, of beter: dank dat alles: Na panne, val of wélke strop, We lieten ons niet uit de lucht slaan, We hielden fier de koppen op En zie, daar lees ik een berichtje Dat mij bescheiden vragen doet: Een vlieger, die het hoofd laat hangen Is die vanboven nog wel goed? Ik twijfel ernstig aan de waarde Van zijn prestatie en verstand, Zoolang hij niet, na zulk een tochtje Ook onderstboven isgeland. (Nadruk verboden.) LEO LENS in de Diergaarde haar algemeene vergadering. Na de openingsrede van den Voorzitter, Prof. Dr. W. J. Aalders, van Groningen, moe ten onderscheiden huishoudelijke zaken wordeiï afgedaan (o.a. de verkiezing van vyf bestuurs leden) Door den heer A. Hijmans, arts te Rotterelam, zal een rede worden gehouden over: „Geneeskundig Schooltoezicht". EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS HANDEL DAM. GesL: Hai heer Dr. J. G. Ramaker. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN GesM Godgeleerdheid: voorb. kerk. ex., de heer F, P. C. van Keekem. Geneeskunde: doet. e biest en F. J. Parlevliet GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd: Germaansohe Taal (Dultsch): cand. ex... mej. R, M. G. Harmsen; doot. ex.. de da- j A Lely en A DUksterhuls en de heer P. C, Apothekersassistent, de heer M. A. C. Ollo- meulen te Boxtel. •K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Ge- EXAMENS STUURMAN DEN HAAG. 16 Mei. Gesl. voor 2den stuur man gr. stoomv., de heeren H Klaver en IJ. Z. van der Berg; ex. voor stuurman kl. stoomv- de heer L. Stlenstra. EX.-BEWAARSCHOOLONDERWIJS ROTTERDAM. 16 Mei. Gesl. voor het theor. gedeelte hulpacte der Vereen, van Chr Be- waarschoolonderwtfzeressen in Nederland. de dames: C. J. Ketting. H. J. Soetlng. J. Hoet- j w Blok^ M Meijer, allen Rol Lub, Maassluis. TEGEN VLAMMEN EN SMOOK Schoolnieuws. Prof. Dr. W. DE SITTER. De Academie van Wetenschappen te Par(Js heeft Prof. Dr. W. de Sitter, hoogleeraar te Leiden, benoemd tot correspondeerend lid der astronomische sectie. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM De in 1932 tot stand gekomen Stichting tot bevordering van de Studie van Taal, Letter kunde en Cultuur van Zuid-Afrika, waarvoor de eerste stoot gegeven is door het Dietsch Studentenverbond, die een 1 eeraar in Zuid- Afr. Taal, Letterkunde en Cultuur aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam ve? Hel tlMlMwuvT* tijden, den iwm brand, die fdslermidda, fn een ehemicaliin. handel op de Boompjes te Rotterdam heeft gewoed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5