BINNENLAND. Radio Nieuws, WOENSDAG 17 MEI 1933 Chr. Arbeiders(sters) Voedings- en Genotmiddelen BONDSVERGADERING TE ZEIST Kan nog met de moderne vakbeweging saamgewerkt worden? BELANGRIJKE FEITEN IN DE JAARVERSLAGEN Uitbreiding Hoofdbestuur Gistermiddag, 2 uur, werd in het schoon gelegen conferentiehuis „Woudschoten" van de Nederlandsche Christelijke Studenten- vereeniging te Zeist, aangevangen met d( tiende Algemeene Twee-jaarlijksche Bonds vergadering van den Nederlandschen Cen tral^! Bond van Christelijke Arbeiders(sters) in de Bedrijven van Voedings- en Genotmid»- delen (NiC.G.V.B.). De voorzitter, de heer A. Hanemaaye wethouder van Rotterdam, sprak een ope ningsrede uit, waarvan wij gisteren reeds verslag gaven. Al «vertegenwoordiger van het Chr. Nat. Vakverbond was aanwezig de heer J. Schip per. Verslag over 1931 en 1932. Aan het verslag van de werkzaamheden van den Bond, van de hand van de secreta ris, de heer J. Z. Kan ne gieter, Rotter dam, "wordt door ons ontleend: De moeilijkheden hebben zich over de beide jaren die achter ons liggen, in onge kende mate toegespitst. De malaise heeft ook op de bedrijven, in de voedings- en genot middelenbranches 'haar invloed laten gelden. De werkloosheid nam ongekende afmetingen aap. De werkgelegenheid verminderde sterk. In omze bedrijfsgroepen werden wij voor ingrijpende vraagstukken gesteld, verband houdende met den algemeene toestand. Zorg, bekommernis en teleurstelling werd veler deel. Tal van gezinnen werden diep gedrukt door den nood der tijden. Inderdaad, 1931 en 1932 waren in alle op zichten moeilijke, zorglijke jaren Maar ondanks dit alles kunnen wij, met grooten dank aan God, getuigen van genoten Van zegen, ondanks de crisismoeilijkheden Ons werk kop onverminderd voortgaan. Onze N.C.V.G.B. groeide in ledental, in aan tal afdeelingen, nam toe aan invloed en beteekenis. Een eigen bondsgebouw kon be trokken worden. De verhouding in onze orga nisatie, tusschen hoofdbestuur en afdeelings- besturen, tusschen de betuursinstanties en leden, liet in niets te wenschen over. Op de meest aangename wijze kon daarom voort- gewerkt worden; de medewerking van zeer velen in onzen kring, versterkte de bondsidee en de onderlinge saamhoorigheid. Er was inderdaad te spreken van een algemeenen ■drang naar opbouw van eigen organisatie, een één zijn met en voor elkander. In den kring van ons bondsbestuur werd een belangrijke wijziging voltrokken door het feit, dat onpe bondsvoorzitter, vriend A. Hanemaaijer, d.d. 1 Februari 1932 werd ge kozen tot Wethouder van financiën en be drijven der gemeente Rotterdam. Vriend Hanemaaijer werd, volgens het met algemeene stemmen genomen besluit, ge machtigd ,op daarbij vastgestelde voorwaar den. Van 4 Februari 1932 af, werd onze bondsvoorzitter, ook ten aanzien van zijn salaris, op non-activiteit gesteld. In de op 24 Februari 1932 gehouden hoofd bestuursvergadering werd daarop tot tijde lijk bestuurder aangesteld de heer Tj. El- singa, te Leeuwarden. Een van de besluiten., die mede belang rijke beteekenis voor ons bondsleven had, was de vestiging van den zetel onzer orga nisatie in een eigen gebouw. Reeds lang was de wenschelijkheid ea de noodzakelijkheid daarvan onder de oogen gezien. Eerstens omreden onze bond sinds een reeks van jaren was gevestigd in een tweetal gehuurde kantoorlokaliteiten, twee- dens omdat de beschikbare ruimte hoe lan ger hoe meer onvoldoende werd. Met name bij den voorbgaanden groei der organisatie en de daarmede gepaard gaande vermeerde ring van werkzaamheden. Na tal van onderhandelingen over ver schillende perceelen, werd de bond ten slotte, aa machtiging van het hoofdbestuur, eigenaar van het pand Mathenesserlaan 474 te Rotterdam-West. Na het laten aanbrengen van enkele ondergeschikte veranderingen werd dit gebouw, hetwelk zich in alle op- pichten voor de inrichting van een bonds- kantoor leende, op Woensdag 18 Mei 1932 in gebruik genomen. Woensdag 25 Mei d-a-v. kon de eerste hoofd bestuursvergadering in de bestuurskamer van ons eigen gebouw worden gehouden. Om 2 uur des middags vond de officieele opening plaats. Deze bijeenkomst droeg, in verband met de tijdsomstandigheden, een zoo sober mogelijk karakter. Aanwezig waren ver schillende genoodigden, het voltallige bonds bestuur, de pers, enz. Verschillende geschenken werden bij deze gelegenheid overgedragen. De vijf en twintigste jaargang van De Bazuin, het orgaan van onzen bond, werd 23 September 1931 voleindigd. Op eenvoudige wijze werd dit feit herdacht. In het laatste nummer van voornoemden jaargang werden eenige artikelen opgenomen, die van dit jubileum kennis gaven. 'Het ledental steeg in 1931 met 402 e 1932 met 404. zoodat de bond op 31 December 1932 juist 3059 leden telde. Voorts behandelt het verslag enkele voor den bond belangrijke vraagstukken, als het jeugdwerk, de toestand in de bedrijven, eenige bedrijfsvraagstukken, de toepassing en de handhaving der Arbeidswet, de re geling van de arbeidsvoorwaarden enz. Financieel verslag. Het financieel verslag van den bondspen- ningmeester, den heer J. Otten te Rot terdam, vermeldt o.m- De bedragen der uitgaven vergelijkende met die der vorige jaren moeten we een belangrijke stijging constateeren. Dat is echter niet nieuw en alleszins ver klaarbaar. Reeds eerder werd er op gewezen dat in verband met de velerlei bemoeienissen, wel ke met name de laatste jaren eich voordeden, de uitgaven zouden stijgen. Redenen waarom wij zullen hebben te zorgen ons steeds ingenomen standpunt te blijven handhaven; opvoering van onze fi- nancieele weerkracht Toch is er reden om dankbaar te zijn over het verloop der laatste jaren. Op 31 December 1932 bedroeg het bonds- vermogen f 186.403.24. Bijzondere uitgaven hebben er niet plaats gehad, daar wij voor groote conflicten in ize bedrijven zijn bewaard gebleven. Hebben wij redenen tot tevredenheid over het resultaat der bondsfinanciën, datzelfde kan niet gezegd worden van onze werk- loceenkas. Voor ons doen en daarbij het oog hou dende op de branches, die in onzen bond vertegenwoordigd zijn zijn de uitkeeringen ■eel hooger dan wij ooit verwacht hebben. Wij sluiten het jaar 1932 af met een na- deelig saldo van f 17.863.55, waardoor het vermogen der werkloozenkas is gedaald tot f 37.851.55. Ook maar eenigszins te kunnen schatten de uitkeeringen, die in 1933 en daaropvol gende jaren zullen plaats hebben, is onmo gelijk, daar nu eenmaal niet vast is te stel len het aantal nieuwe werkloosheidsgevallen welke er bij zullen komen. Dat wij aan het eind zouden zijn, gelooven wij echter niet. Toch stemt het tot vreugde dat zij zonder uitpondering dit allen met de meeste opge wektheid en in zeer goede samenwerking hebben gedaan. Moge dat oök zoo blijven! Geve onze God, dat wij in dezen doen, wat onze hand vindt om te doen. Zijn Naam tot ir, onzen leden ten heil! Verslag fonds Stenn In Nood. In 1931 werden er 17 aanvragen ingediend. Hiervan werden er 16 toegestaan en 1 afge- Voor de 16 aanvragen, die werden goed gekeurd werd een gezamenlijk bedrag van f 800 aan voorschotten verstrekt, terwijl als giften werd gegeven f 145. In 1932 waren er 23 aanvragen, waarvan er 14 werden inge willigd en 8 afgewezen. Een der aanvragen, die reeds was toe-gestaan, is door den be- tokkene zelf ingetrokken met de mededee- ling dat aanvrager dankbaar was voor de hulp welke zou worden verstrekt, doch dat hij inmiddels pooveel zegeningen had mogen ondervinden, dat hulp nu niet meer noodig Aan deze 14 aanvragers werd een totaal bedrag aan voorschotten gegeven van f 439 n aan giften f 195. Dat er bij de aanvragen die in 1932 werden gedaan, enkele waren die niet serieus te noemen zijn, stemt minder aangenaam, waarom het bestuur deze dan ook heeft afgewezen. Al deze aanvragen zijn behoorlijk onderzocht en steeds kwamen wij tot de conclusie dat het een zegen is dit fonds te mogen bezitten. De samenwerking met de moderne organisaties. Bij de bespreking van de verslagen, die tezamen een naar inhoud en uitvoering goed verzorgd boekje vormen, brachten verschil lende sprekers hulde aan de samenstellers Een der sprekers stelde het bondsbestuur vraag of de Christelijke Vakorganisaties onider de tegenwoordige omstandigheden nog langer met de moderne organisaties kunnen samenwerken. Spr. wees in dit verband op het conflict te IJmuiden. De Voorpitter maande in dit opzicht tot voorzichtigheid, al kan hij de gedachte van den vraagsteller wel begrijpen. Toch acht hij het juist steeds en op elk tijdstip bereid te zijn tot samenwerking, mits de Chr. Vak organisatie daarbij haar volkomen zelfstan digheid behoudt. Door deze taktiek is de invloed van de Ghr. Vakbeweging steeds veel grooter geweest, dan overeenkomstig haar numerieke kracht zou zijn. Maar nooit mo gen aan de samenwerking onze eigen taktiek en onze levensopvatting opgeofferd worden. Hierop bracht de Voorzitter dank aan zijn medebestuurders Kannegieter, Otten en Elzinga, voor de buitengewoon conscien' tieuse wijpe, waarop deze heeren hun om vangrijke en verantwoordelijke taak hebben vervuld. Enkele leden stelden een vraag naar aanr leiding van de benoeming van een niet- bodslid tot gesalarieerd bestuurder van den Bond. De voorzitter heeft hierop verklaard, dat het geheele hoofdbestuur, gelet op de omstandigheden, heeft gemeend met deze benoming de belangen van den bond op de meest juiste wijze te dienen. De praktijk 'heeft uitgewezen, dat deze zienswijze juist was. De vergadering ging met deze verklaring accoord. De Bazuin. Bij de bespreking van de redactie van het bondsorgaan „De Bazuin" kwamen enkele wenschen naar voren. Zoo wenschte een der leden opname van artikelen van socialen economischen aard en een ander lid opname van een vaktechnische rubriek voor de drank bereiding en de broodbakkers. De voorzitter merkte op, dat het gevaarlijk pou zijn in het eigen vakblad onderwerpen te behandelen, welke eigenlijk in het orgaan der Centrale „De Gids'' thuishooren. Met de gemaakte opmerkingen zullen het Bondsbestuur en Redactie in ieder geval gaame rekening houden. De heer A. Hanemaayer werd als redac teur van „De Bazuin" herkozen. Bestuursuitbreidwg- en verkiezing. Na een vrij breede discussie werd besloten het bondsbestuur uit te breiden van 9 tot 11 leden. De aftredende bestuursleden, de hee ren A. Hanemaayer, J. Z. Kannegieter, J. Otten, P. Chr. Simons, A Drop, T Veenstra, B Star, Jac. van Soelen en P. Wesseloo wer den herkozen. Twee vacatures waren te vervullen door het besluit tot uitbreiding. De heer Tj. Elzinga werd in een dezer vacatures gekozen terwijl in de andere zou worden voorzien in de morgenvergadering, welke hedenochtend negen uur aanving en waaromtrent wij nader verslag zullen geven. MEER WERKVERDEELING Een commissie uit de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een rapport uitgebracht over „verdeeling van werk over meer werklieden", dat het hoofdbestuur der maatschappij aan den mi nister van oeconomische zaken heeft aange boden. De conclusie luidt als volgt: De commissie verzet zich ernstig tegen dwingende wettelijke maatregelen. Het is naar haar meening noodzakelijk, om waar dit eenigszins mogelijk is, een systeem van verdeeling van het werk over meer arbei ders vrijwillig in te voeren; terwille van die arbeiders, die hierdoor uit hun werk loosheid verlost zouden kunnen worden; terwille van de maatschappij waar de groote werkloosheid een demoraliseerend element is; terwille van de ondernemingen, in wel ker belang het is in de toekomst over ge oefende en geschoolde arbeiders te kunnen beschikken. De uiteenloopende toestanden in de ver schillende bedrijfstakken en ondernemingen maken het noodzakelijk, dat de regeling van een dergelijk systegm aangepast wordt aan de eischen van het bedrijf. Het verdient aanbeveling om, waar dat mogelijk is, door een wachtgeldregeling de met verkorten werktijd werkende of tijde lijk werklooze arbeiders verbonden te hou den aan de onderneming, en op deze wijze een aanvulling te geven op de door werk tijd verdeeling te zeer verminderde loonen. Om dit practisch op ruimer schaal mogelijk te maken zou echter een verhooging van de door de overheid in deze regeling uit te keeren subsidie noodzakelijk zijn. Hierdoor zou een vermindering van de als werkloos heidsondersteuning uit te keeren bedragen verkregen kunnen worden. Ook is een wijziging in de bepalingen der werkloozenkassen gewenscht, waardoor het uitkeeren van aanvullenden steun wordt mogelijk gemaakt, wanneer bijv. langer dan 32, doch minder dan 40 uur zou gewerkt worden. Bijzonder aandacht zal moeten worden be steed aan de jeugdige werkloozen en aan jongens, die hun intrede in het leven van den arbeid nog moeten doen. Het is van het grootste belang eerstbedoelden, zooveel mo gelijk bij het bedrijfsleven betrokken te hou den, en een zoo groot mogelijk aantal jon gens in dienst te nemen, zoo noodig voor halve dagen, of in „rouleering", om vooral jonge menschen zooveel mogelijk te bewa ren voor den vernietigenden invloed der werkloosheid. Hierin rust op de onderne mingen een ernstige sociale verplichting. De commissie bestond uit de heeren ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter; E. van Heek, prof. ir. J. Klopper, ir. W. Maas Geesteranus, mr. dr. J. J. M. Noback, dr. Jan Smit Azn., ir. B. A. Verhey, C. J. P. Zaalberg en mr. J. Bierens de Haan, secretaris. BIJ DE FASCISTEN EEN HERRIE-VERGADERING TE GOCH V'lak over de grens had de fascisten-groep Muesert een vergadering belegcL Wamt in ons land geeft dat moeite en (herrie. De groep-Muesert wordlt ml. heftop vervolgd door de groep-Wateailond, dde de echte Hitleriaan schijnt te zijn. En nu kwaim er ook herrie in Godh, waar de heeren Muesert, v. d Voort vain Zijp en Geelkerken een vergade ring hadden bellegd. Een HoMaind'er, imwomer mm Godh, was voorzitter. In erbarmelijk Nedeilandeoh deeLdie hij mede, dat de dag van bedien historische dag is. De N-edeiHandedhe Hitler was opgestaan. (Donderend heill-geroep, bravo's, flarden van het Horst. Weseel-iied). Mussent treedt naar wren. Hij strekte den reohtenam uit voor den heiflgroet en stak van wal: „Volksgenooten, dm Holland is het nog niet mogelijk zoon rustige vergadering te houden als hier. Bij ons is de strijd eeret vorig jaar begonnen, diien gij zoo roemrijk hebt beëindigd. Ik gedenk uw geraialen lei der Hitter, waarop het Duitsohe volk tnotsoh kan zijn". Nadat de heer Musseirt ongeveer drie kwartier had gesproken, kwam het inci dent, dat hot aspect van den avond geheel zou wijzigen. Achter in de zaal klonken eensklaps bevelen. Een aantal S.A.-mannen marcheerde binnen. Een hunner liep naar het podium, 6aflueerde en overhandigde den voorzitter een briefje. Toen Muesert zijn zin geëindigd had zei de praeses: „Ik ontvang berioht, dat de Holllandsohe S.A.-man Peters uit Amsterdam onmiddel lijk het woord will om de vergadering in te löhten over Muesert, v. d. Voort van Zijp en Geefllkerken, over den N.S.B. en zijn ware karakter". Groote beweging in de vergadering. Een S.A.-man in volledig uniform, gewapend, gaat naar het podium. Het iseen Hol lander. Hij komtuit Amsterdam. „Dames en heeren", roept hij uit, en hij spreekt met meer vuur dan Muesert, „weet u, dat u bedrogen wordt door dezen Mue sert? Hij een nationaal-sociaitist? Om te lachen! Ziet naar het tooneel: wat mankeert aan zijn vaandels. Het hakenkruis! Wat mankeert aan den naam van zijn partij. Het woord arbeider! Deze Muesert is een ordinaire bedrieger. (Geroep foei, hang op). Een venrader. Met zijn stelletje gec nereerd-e aristrooraten wil hij zich voor arbeiders vriend uitgeven. Hij liegt het! Hij iB het niet. (Geroep: dood aan Museer!) In zijn blad ricditte bij laatst het woord tot den Joodsoben lezer. (Geroep: foei, schande Hij praat dus met Joden, in plaats van ze op te hangen, te verdelgen! De helft van de leden der Muesert-part ij zijn Joden! (Onge hoorde beweging in die zaal, het publiek dringt naar wren). Een van Musserts aamlhaingens 6dhreeanvt: „Je liegt". Op hetzelfde moment duwt een Duitsohe S.A.-man hem weg en roept: mond Louden, andere gaan jullie er allemaal uit. Ontzag lijke verwarring ontstaat Ten slotte krijgt de voorzitter het woord: „Mannen, zegt hij, ik wist niet wie Mus- eert was". Geroep: „Schurk, dat moest je weten, dat ko6t je je leven". „Heusöh, iik wist het niet. Wij willen Slechts één Nederlandsche partij: die Hitler in alles blindelings volgt". De Hollandsche S.A.-man springt weer naar wren: ilt ben Petens uit Amsterdam, roept hij. Toen ik in „Het Volk" La6, dat Mussert zou spreken, ben ik op de fiete naar GoCh gereden. Wij hebben geen auto's, zooals die zwijnen op het podium. Hitler erkent in Holland slechts één partij: die van Albert ven Waterland. Wij volgen in alles Hitier, wij dragen zijn uniform, wij hebben in Duitschland op den 1 Mei-dag ate Hollandses deputatie meegaioopen, wij voeren het hakenkruis, wij zuilQen de Joden uitroeien. Ma-ar zij daar: het zijn Joden- sohuilken. In hun gebouw hangt die foto, nd-et van Hitier, maar van Mussolini. Zij hebben mij eeiiS gezegd zoo min mogelijk met Hitier te doen te wlüflen hebben! Onbeschrijfelijke verwarring wlgde op deze woorden. „Hang ze op", werd overal geroepen. Peters hief het Horet Wesselflied aan. Tenslotte werd de vergadering onder herrie opgeheven en zocht een ieder een goed heenkomen. Het bovenstaande is aan Het Vo-lk ontleend. Hoeveel er van waar is, durven we niet te zeggeA. Maar herrie zal er wel geweest zijn. DE KONINGIN VERLAAGT DE PACHT EEN GOED VOORBEELD IN ONGUNSTIGE TIJDEN H. M. de Koningin heeft aan haar pach ters te Uddel (gem. Apeldoorn) bericht dat. Zij, gezien de ongunstige tijdsomstandighe den, heeft besloten de prijzen I-Iarer lande rijen aldaar met 50 pC! te verlagen. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. Nader vernemen wij over den Bondsdag van den Ned. Bond van J. V. op G. G. het volgende: In het Concertgebouw spreken de heeren A. Zijlstra over: Vrijheid of Tyrannie, van Oordt over: Het Bewarend karakter van onzen arbeyl In de middagvergadering Mr. J. A. de Wilde over: Gezag en Jeugd en de opwekkende rede door Dr. H. Colijn. De vergadering in de Kloppersingelkerk wordt geleid door Dr. K. Dijk, welke tot titel van zijn openingswoord gekozen heeft: Vrij heid en Gebondenheid. Daarna zal de heer Timme hetzelfde onderwerp behandelen als de heer Van Oordt. 's Middags komt eerst de opwekkende rede van Dr. H. Colijn, daarna de heer J. Schou ten met het onderwerp: Gezag en Jeugd. In de Wilhelminakerk zal als voorzitter fungeeren de heer P. van Nes Czn., met het openingswoord: Tweeërlei Vrijheid, waarna Dr. B. A. Knoppers zal behandelen hetzelf de onderwerp als de heeren v. Oordt en Timme. In de middagvergadering zal dan de heer C. Smeenk spreken over: Gezag en Jeugd, waarna de rede van Dr. H. Colijn telefonisch zal worden overgebracht. R.K. MILITAIREN Te Den Helder is opgericht een militaire belangenvereniging op katholieken grond slag ter behartiging van de met de mili taire positie verband houdende belangen van het Katholieke Marinepersoneel. Deze vakvereniging van Katholiek Marineperso neel is geheel overeenkomstig de Ministeri- eele resolutie van 18 April 1933 ingericht Het Hoofdbestuur werd samengesteld als volgt: Mej. der Marns, C. P. J. Stikkelman en sergt. schrijver A. van Rooy als leden, terwijl het Hoofdbestuur de machtiging ont ving, nog enkele personen als lid-H.B. aan te zoeken. In afwachting van een nadere goedkeu ring door den Minister van Defensie werd besloten, gebruik te maken van de diensten van een niet-militair Raadsadviseur waar voor de heer A. W. P. Angenent, journalist te Den Helder, werd aangezocht en bereid gevonden. De oprichtingsvergadering werd bijge woond door den Vlootaalmoezenier H. J. RL M. Al ink. ROODE BOYCOT TEGEN FASCISTISCH DUITSCHLAND De besturen van N.V.V. en S.D.A.P. heb ben besloten een boycot van Duitsche waren te organiseeren. Hiermee wordt een krach tige organisatievorm gegeven aan een stre ven, dat reeds door vele duizenden van onze landgenooten ongeorganiseerd en particulier wordt toegepast en waartoe zich ook reeds eenige comité's particulier gevormd hadden; aldus meldt de roode pers. Maar zij begrijpt ook heel goed, dat het middel gevaarlijk, doch niet afdoende is. Want, zoo heet het verder: De besturen zijn er zich ook van bewust, dat deze boycot een tweesnijdend zwaard is. De Duitsche machthebbers verkeeren thans in een hoogst agressieve stemming. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat zij tot repre sailles zullen overgaan, ook al is deze boycot een particuliere maatregel, geen staatsmaat- regel. Er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat producenten van waren, die nog naar Duitschland uitgevoerd worden, hoe ontzaglijk die uitvoer ook door de Duitsche autarkie verminderd is, hun uitvoer nog verder zullen zien dalen. Ook zullen Nederlanders, die agenten of verkoo- pers van Duitsche waren zijn, stellig nadeel van den boycot ondervinden. Maar liet men zich door zulke overwegin gen weerhouden, dan zou men tot geenerlei daad kunnen komen. Wie wat doet, loopt risico's. Wie zich door die risico's laat weer houden, vervalt tot niets-doen, laat het weer zinwekkende kwaad werkeloos over zich heengaan. Dat mag niet. ROODE ARBEIDERSWEER Zaterdag en Zondag heeft in Amsterdam de Partijraad van de S.D.A.P. vergaderd. Aan de ordè was o.a., de bespreking van de door het Partijcongres naar den Partijraad verwezen behandeling van de Arbeidersweer. Het onderwerp werd ingeleid door Zwert- broek pro Vliegen contra. Na ampele bespre king, aldus lezen we in „Het Volk", ver- eenigde de Partijraad zich op een voorstel, dat de oprichting van een arbeidersweer of den steun aan reeds bestaande organisaties, die kennelijk bedoelen de plaats van een arbeidersweer in te nemen, als ontoelaatbaar oordeelde; de Partijraad verbond aan deze uitspraak de verwachting, dat met alle kracht zou worden geijverd voor de aanne ming van het initiatief-voorstel-Albarda, strekkende om te komen tot een verbod van alle gewapende corpsen. UO.VÜEHDAG, 18 ME! luizen f1875 M.) N.C.R.V. 10.00 Gramofoon. 10.15 Mori.en.lion.it door Ds. Vermaat. van Baurn. 1U.45 Zang. 2.00 Frauic- handwer- leid. 6.15 Stadskanaal. 7.15 Ned. 8 15 bli ukoi kest. 9-00 Lezing Koüer. van Amsterdam. 9.30 10.20 Vaz Dias. 11.00 Gra- K.R.O. 8.00 Morgenconcert. 11.00 Gramo foon. 12.15 Lunchconcert. Hilversum (296.1 M.) A.V.R.O. 8.00 Gramo foon. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foon. 10.30 Kamermuziek. 11.00 Knipcur sus. 11.30 Kamermuziek. 12.00 Lunch concert 1.00 Goodwill-Day viel-ing. 1.20 Omroeporkest 2.30 Vioolrecltal. 3.00 Voor g: JHBBH orkest. 7.00 Omroeporkest 8.00 Va Dlus. 8.20 Aansluiting mi: de Buurkerk te Utrecht 9.15 Tooneel. 10.00 Kovacs La- Jos. 11.00 Vaz Dlas. 11.10 Kovacs Lajos. Ir u sa el (Vlaamsch) 337.8 M.) 12.20 Gramo- toon. 1.20 Concert 5.20 Omroeporkest 6.50 Orkest. 8 20 Oratorium. 10.10 Gra mofoon. (Fransch) (509.3 M.) 12.20 Concert. 1.30 Gramofoon. 4.20 Gramofoon. 6 65 Gramo foon. 8.20 Concert 9.20 Concert. 10.30 Gramofoon. ntry (1564.4 M.) 12.20 Orgelconcert kest. 3.20 Vesper. kest. 6.50 De grond- 9.55 Concert 10.5Q 3.20 Oinr 10.10 Gramofoon. 10.45 Cello-duetten. (8.. lgswusterhausen (1636 M.) 12 20 Gramofoon. 2.20 Gramofoon. 4.20 Gramo foon. 4.50 Concert. 5.55 Concert. 6.25 Liedjes btj de lult. «angenberg (472.4 M.) 7.05 Gramofoon 10.35 Mensch und Welt 12.20 Concert. 1.20 Concert. 2.60 Gramofoon. 4.50 Con- 1.35 Concert. 2 20 Concert 6.50 Orkest* 8.05 Orkest. Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Concert 1.35 Conceit. 2.20 Concert 6.50 Concert* (Radio) (1724 M.) 8.05 Gramofoon 12.20 Causerie door Ds. J. Menth- 12.50 Or 10.20 Gri i. 7.40 Orkest* AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat, is aanbe steed: de aanleg van een gedeelte van den weg no. 16 van het Rijkswegenplan 1932, met verbindingswegen, in de gemeenten Ridder kerk en Hendrik-Ido-Ambach! Het laagst werd ingeschreven door gebr. H. en A. Starls te Eindhoven voor ƒ297.900. Vanwege den Rijkswaterstaat is voorts aanbesteed: het maken van een grondveitoe-i tering, ten behoeve van een te bouwen via duct over den Middelweg in den Zuidpias- polder, voor den aanleg van weg no. 12 van; het Rijkswegenplan ('s-Gravenhage-Utrecht- Driebergen), met bijkomende werken. Laag ste inschrijfster is de N.V. Aann. Mij. v.h* Zanen en Verstoop te Gouda voor f 13.520.—, DE VERBINDING AMSTERDAM- BOVENRIJN BELANGRIJKE AANBESTEDING Door den Rijkswaterstaat werd gisteren in het openbaar aanbesteed: het maken van een dubbele schutsluis ent van vaarhavendijken met bijkomende wer ken te V r e es w ij k, behoorende tot werken van den zijtak naar Vreeswijk van de scheepvaart-verbindingen van Amster dam met den Boven-Rijn. Raming 3.0S0-000 Hier onder geven we den vol ledigen uit slag. Ingeschreven werd als volgt: A Bosch, Dordrecht, f 3.320.050 en f 3.337.5003 W Blankevoort, Aerdenhout, f 3.268.000 en f 3.278.000; NV. Amsterd. Bouw Mü.. Amster dam, f 3.193.000 en f 3.210.000; D. BlankevoorC Bloemendaal, f 3.038.000 en f 2.048.000; v. Hat- tem en Blankevoort. Beverwijk, f 3.030.000 en f 3.043.000; NV. Aann. Mij. vh. J P Broekhoven NUmegen. f 3.022.000 en f 3.039.000; NV. vh. T H Smeulers Aann. Bedrijf, Roterdam, f 2.990.000 en f 2.198.000; NV. MU. tot Ultv. van Bouw werken en werken in gewapend beton van Wolterbeek en van Dorp. Rotterdam, f2.985.000 en f 2.197.000; J M Strjjland, Uithoorn f 2.935.000 en f 2.945.000; NV. Ned. Beton Mü Rato vh H Bltsers Beton en Waterbouw, den Haag, f 2.934.800 en f 2.952.400; NV Het Spoorweg Bouwbedr., Utrecht, f 2.128.000 en f 2.138.0003 NV. Aann. Mij v.h AMP Voormolen, Rotter dam. f 2920.000; NV. Willems Geel Aann. Be drijf, Aerdenhout, f 2.892.000 en f 2.912.000J NV. tot Aann. van Werken van H J Neder- horst. Gouda, f 2.863.000 en f 2.874.000; NV, IBreda, f 2.797.000 (2 x): nu T, deQ Haas Int Gew. Beton 1 NV. Mü. v.h firma H Th f 2.795.000 en f 2.812.000; Hol! Bet NV., den yho en Verstoep, den Haag en Gouda f 2.754.000 en f 2 766.000; NV. Aann. Mü- v.h en Betonbouw Trio, Amsterdam f 2.649.000 en f 2.664.000; firma v d Velden en de Jong. Oegstgeest f 2.637.000 en f 2.649.000: NV Gew. Beton Bouw ..De Condor", Amster dam. f 2.626.000 en f 2.613.000; NV. Amsterd* Ballast-MiJ., A'dnm, f 2.598.000 en f 2.613.000: NV. Aann. Bedrijf vh. firma T den Breejen v d Bout. Berg en Dal, f 2.533.000 en f 2.543.000, Do eerste bedragen zijn de Inschrijvingen In dien voor giet- en smeedstaal de vrije keuzo ^°rl^aat la genomen, de tweede in dien dit Nederlandsch fabrikaat is. DE LAATSTE DER TRIBUNEN Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Édw. BULWER LYTTON „Neen", zeide Orsini; „ik ontmoette hem bij de poort, en herkende hom: het is Ru- dolf de Saikser, die in den goeden ouden tijd vaak een van mijn aanhangers verslagen heef! Wel heeft hij zich nu eenigszins ver momd, doch ik herkende hom en sprak hem aan, omdat i.k meende dat hij mettertijd nog wel eens een vriend zou kunnen worden. Daarom boval ik hem, in mijn paleis op mij te wachten." „Gij hebt goed gedaan," sprak Savelli peinzend, tenvijl zijn blik dien van Orsini ontmoette. Kort daarop eindigde de bijeenkomst, waarop veel gezegd, en niets besloten was; doch Luca di Savelli bleef even bij de poort wachten om Frangipani en de andere baron nen te verzoeken, zich naar het paleis van Orsini te begeven de oude Colonna is bijna kindsch," zeide hij. „Zonder hem zullen wij spoediger tot een besluit komen, en zijn zoon kan voor hem stemmen." Het bleek dat hij gelijk had gehad, want na een gesprek van een half uur met Ru- HOOFDSTUK XXV De nacht en wat daarin gebeurde Wanneer den volgenden dag de scheme ring inviel zou Rome het begin zien van het prachtigste schouwspel, dat de keizersstad had bijgewoond sinds den val der Caesars. Van ouds had het romeinsche volk zich he'- recht aangematigd, om zijn burgers tot rid der te maken- Twintig jaar geleden was die eer te beurt gevallen aan een Colonna en een Orsini. Rienzi, die het bescaouwde als het voorspel! tot een meer belangrijke plech tigheid, vroeg van de Romeinen dezelfde onderscheiding. Van het Kapitool naar het Lateraan zag men in een langen stoet alles trekken, wat Rome edels, schoons en dap pers bezat Voorop reden -tallooze ruiters, uit alle deelen van het land voor deze gelegen heid plechtig uitgedost- Dan volgden trom pettere en andere muzikanten met zilveren trompetten; jongelingen, die het van goud schitterend tuig van het strijdros des ridders droegen, gingen vóór de aanzienlijkste vrou wen van Rome, die in haar zucht naar pronk, en misschien in haar bewondering voor zegepraal en roem de vernederde groot heid van haar echtgenooten vergaten; Nina en Irene overtroffen al de anderen in schoon heid. Daarop kwamen de Tribuun en de pau selijke Vicaris, omgeven door al de voorna me heeren van de stad, die evenenes huD toorn, wraakzucht en verachting verborgen, en met elkaar wedijverden, wie den held van den dag het dichtst zou naderen. Alleen de trotsche oude Colonna volgde op kleinen afstand, in een gewaad dat met opzet een voudig gekozen was. Doch zijn hooge leef tijd, zijn rang, zijn oude roem als krijgs- en staatsman waren niet voldoende om hem één der luide juichkreten te bezorgen, die den minsten edelman volgden, eoodra de groote Tribuun hem met een glimlach had verwaardigd- Na Rienzi volgde Savelli, de meest gedienstige van den troep. Vóór den Trbuun uit droegen ówee man nen een ontbloot zwaard en de standaard, die gewoonlijk voor vorsten werd uitgedra gen. De Tribuun zelf was gekleed in een lang gewaad van satijn, welks sneeuwwitte glans in het bizonder geroemd wordt door de geschiedschrijvers. Dit gewaad was rijk versierd met goud, op de borst waren een aantal mystieke symbolen gewerkt, wier juiste beteekenis misschien alleen den dra ger bekend was. In zijn donkere oogen en op zijn breed, rustig voorhoofd, waarin de gedachten schenen te sluimeren als een storm, las men dat hijzelf niet dacht aan de pracht om hem heen; doch nu en dan scheen hij zich aan zijn gedachten te ont rukken, en sprak eenige woorden met Rai- mondo of Savelli. „Dit is een aardig spëlletje", zeide Orsini tot den ouden Colonna. „Als het maar niet tragisch eindig!" Orsini verbleekte. „Wat neen, neen al verstond hij wat ik zeide, dan nog niet. Om woorden geeft hij nie! Hij verklaart, dat hij lacht om onze woede, die zich slecbts in woorden uit- Laatst vertelde de een of andere schurk hem, wat een der Annibaldi's van hem ge zegd had woorden waarvoor een echte rid der den spreker had uitgedaagd. Doch bij liet Annibaldi bij zich komen, en zeide: „Vriend, neem deze beurs vol goud gees tigheden moeten aan het hof betaald wor den." „Nam Annibaldi het goud aan?" „Waarom niet; de Tribuun schiep behagen in zijn geest en noodigde hem aan zijn tafel en Annibaldi beweert, dat hij nooit zulk een vroolijkcn avond heeft doorgebracht en ver wondert zich er volstrekt niet over, dat zijn bloedverwant Ricardo zooveel van den nar houdt". Toen zij bij het Lateraan kwamen, bleef ook Luca d Savelli eenige schreden achter en begon met Orsini te fluisteren; Frangipa ni en de andere edelen zagen elkander voel beteekenend aan- Riemzi ging het groote ge bouw binnen, waarin hij volgens, gebruik des nachts bij zijn wapenrusting zou wa ken; hij nam afscheid van het volk tot den volgenden morgen. Met buitengewone orde en kalmte gng het volk uiteen; merkwaardig genoeg, dat onder zulk een menigte, uit mannen van alle par tijen bestaande, geen enkele onbehoorlijk heid plaats greep of de geringste twist om stond. Slechts enkele baronnen en ridders waartoe ook Luca di Savelli behoorde, wiens gladde hoffelijkheid en sarcastische grap pen den Tribuun behaagden, bleven in de kerk, met enkele pages van minderen rang en dienaars- Weldra was de schildwacht voor den ingang het eenige levende wezen op het ruime, door de maan verlichte plein voor het Paleis. De baronnen, pages en kamerheeren be gaven zich naar een kleine, afzonderlijke kapel in het gebouw, en Rienzi bleef alleen. Een enkele lamp, naast zijn bed geplaatst wedijverde met het blauwe licht der maan, dat door de hooge ramen vallend bogen eu zuilen bescheen. De heerlijkheid der plaats, de plechtigheid van het uur en de stilte rondom waren wel geschikt, om indruk te maken op zijn hooggestemde, ernstige ge moed- Velerlei gedachten vervulden hem, totdat hij zich eindelijk, vermoeid door zijn eigen overpeinzingen, op zijn bed wierp. Op het oogenblik dat hij het bed aanraakte, dat voor deze gelegenheid nieuw gemaakt was zakte dit half onder hem weg. Hij schrikte sprong op en werd bleek; doch alsof hij zich over zijn zwakheid schaamde, legde hij zich na eenige oogenblikken opnieuw ter ruste en trok de gordijnen dicht Het maanlicht werd flauwer naarmate de tijd verliep, en de scherpe afscheiding tus schen licht en schaduw verdween van den marmeren vloer. Achter een der zuilen aan het einde der kerk viel plotseling een vreemde schim dwars over het flauwe licht zij kroop vooruit zij bewoog zich, doch zonder een geluid te doen hooren van pi laar tot pilaar ging zij voort en hield ein delijk stil achter do zuil, bij het bed van den Tribuun. De schaduwen werden al dieper; de stilte scheen nog toe te nemen; Se maan was weg en het flkkerend lampje naast Rienzi was hot eenige licht, dat het spookachtige tooneel verlichtte- Luca di Savelli en de dienaren vertoefden In een der zijkapellen. Savelli was de eenige die niet sliep; hij bleef rechtop zitten, adem loos luisterend, terwijl de lange kaarsen in de kapel de snelle afwisseling van zijn ge laatsuitdrukking nog beter deden uitkomen. „Moge de schurk slagen!" zeide hij- „Zulk een gelegenheid konit misschen nooit we der! Ongetwijfeld is zijn arm sterk en zijn hand vlug, maar de ander is een krachtig man. Als de daad eenmaal volbracht is, kan het mij niet schelen, of de dader ontkomt of niet; zoo niet, dan moeten wij hem doo- den! Dooden klappen niet! In het ergste ge val wie zal Rienzi wreken? Een tweede Rienzi i§ er niet! Wij en de Frangipani's maken ons meester van den Aventino, de •Colonna's en de Oreini's van de overige wij ken der stad; en als de meester met zijn krachtigen geest weg is, maken wij ons niet bezorgd over het dolle gepeupel. Maar a-Is de aanslag ontdekt werd en Savelli wiens zenuwen, gelukkig voor zijn vijanden! minder krachtig waren dan zijn wil, bedek te huiverend zijn gelaal; - „ik geloof dat ik iets hoor! neen is het de wind? S'il het zal de oude Vico de Scotto zijn. dio in zijn maliënkolder omdraait! Alles til die stilte bevalt mij niet! Geen kreet geen getold! Zou de schurk ons bedrogen hob- ben? of kon hij niet door het raam komen? Slii' k2,°Ü hel kunnen: of zou de schildwacht hem gezien hebben?" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3