Jlirttttrr ^ciJtsdjr (üeuraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD DE OPDRACHT NEERGELEGD BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEHENi Per kwartaal In Lelden en In plant- ten waar n agentschap nevestttfd Is ƒ2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 10.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche sending ,4.50 Bu dagenjksche zending „5.50 '-Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3968 WOENSDAG 17 MEI 1933 ADVERTENTIEN L17 V, 0.22# Van 1 tot 6 regels...— Elke regel meer Ir.gez. Medpdpellngen van 1—5 regels Elke regel meer Bil contract belangrijkp korting. Voor het tipvrngpn aan "t bureau wordt berekend f 0 «0 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Een nieuwe opdracht aanvaard Wat al eenige dagen gevreesd werd is thans werkelijkheid geworden: Dr. Colijn heeft gisteren aan de Koningin meegedeeld, dat h\j niet kan slagen in het vormen van een parlementair ka binet. Dat dit bericht ons grootelijks teleur stelt, behoeven wij niet te zeggen. We hadden zoo van harte gehoopt, dat de leider der anti-rev. partij zou slagen. Want, immers menscheljjkerwijs ge sproken gaat het thans met 't parle mentarisme ten onzent er op of er onder. En nu deze teleurstelling. Welke naar onze meening niet noodig was. We houden de lijn vast, welke we van meetaf, d. w. z. van het eerste artikel na de verkiezingen, in de hand geno men hebben. Toen stelden we twee mo gelijkheden: een zuiver rechtsch kabi net, rustend op de drie groote Christe lijke partijen of een parlementair ka binet op breeder basis. En bij dit laat ste hadden wij het voordeel, dat we ons, gelijk de roomsch-kath. pers en sprekers, niet hadden vastgelegd aan de paal: tot geen prijs samenwerking met de liberalen. Wij meenden, dat deze tijden iets bizonders van ons vraagden. Niette min: een zuiver rechtsch kabinet had bij ons de voorkeur. Echter moesten we al direct toege ven, dat er een zware wijs op zou gaan zoo'n ministerie te vormen: een herha ling van 1925, zoo schreven wij, dient de Koningin, Dr. Colijn en het land be spaard te worden. Toen wij dan ook de indruk kregen, dat de kabinetsformateur het niet durf de wagen met de 52, hoopten wij op de verwerkelijking van de tweede moge lijkheid: een crisiskabinet op breeder basis, maar toch steunend op medewer kende en verantwoordelijkheid dragen de partijen in de Kamer. De persuitingen van de laatste da gen, de absoluut afwijzende houding, welke de roomsch-kath. fractie, blijkens haar dagbladen, aannam, tegenover sa menwerking met de liberalen, sloten elke mogelijkheid op de vorming van zoo'n kabinet uit. En het neerleggen der opdracht is de officieele bevestiging. Rees onmiddellijk de vraag: wat nu? Iemand anders een gelijksoortige op dracht verleenen als aan Dr. Colijn? Met eenparige stem is daarop reeds bij voorbaat geantwoord: dwaasheid. En datzelfde advies hebben, natuurlijk in zeer hoffelijke bewoordingen, de heeren Aalberse en de Geer ook aan de Ko ningin uitgebracht. Blijkbaar heeft Dr. Colijn verschillende pogingen aange wend dat blijkt uit het feit dat hij vorige week de opdracht nog in beraad hiéld, nadat hij de Koningin verslag had uitgebracht en nu deze mislukt zijn, zou een ander zeker niet kunnen slagen. Daarom was er ook geen reden om nu een ander uit te noodigen zich met de samenstelling van eenextra parlementair kabinet te belasten. Want het is duidelijk, dat het daartoe zal ko men. Immers, Dr. Colijn kreeg thans opdracht tot de vorming van een crisis kabinet. Derhalve een kabinet, dat er pyecies kan uitzien als een ministerie, zooals Dr. Colijn zich gedacht heeft, doch dan zonder levend officieel con tact met de partijen in de Kamer, waartoe de leden van het kabinet be- hooren. Wij althans kunnen het ons niet an ders denken. Hieruit zijn eenige gevolg trekkingen te maken, waarmee we ons thans niet inlaten. De gelegenheid daartoe zal zich te eeniger tijd wel voordoen. Onze houding kan nu geen andere zjjn, dan dat we Dr. Colijn van harte toewenschen, dat hij in de vervulling van deze opdracht moge slagen. Indien de partijen in de Kamer, bij Welke we verantwoordelijkheidsgevoel mogen veronderstellen van een groo te en vele kleine groepen is dat helaas niet te verwachten doordrongen zijn van de ernst dezer dagen, dan kan een crisiskabinet sterk zijn en zegenrijk ar beiden. Al heeft het parlement niet die invloed, welke het bij een andere con stellatie zou kunnen hebben. Doch daaraan is nu eenmaal niets te verhel pen. We spreken er onze blijdschap over uit, dat Dr. Colijn niet geantwoord heeft: nu ik de onaangename positie van leider van een parlementair kabi net niet kan innemen, bedank ik bij voorbaat voor de nog onaangenamer taak om de leiding van een extra-par lementair crisiskabinet op mij te ne men. Want het belang van land en volk en de nood der tijden vergt nu eenmaal zelfverloochening en het aanvaarden van een ondankbare taak. NIET GESLAAGD VAN EEN ZUIVER RECHTSCH KABINET WAS GEEN SPRAKE Onze parlementaire redacteur schrijft: Dr. Colijn heeft gemeend aan H. M. de Koningin ontheffing te moeten vra gen van de hem verleende opdracht tot vorming van een parlementair kabinet. Onmiddellijk daarop volgde echter een nieuwe opdracht. Ziedaar het bericht van den dag! Het zal een schok door den lande doen gaan. Immers er werd ge wacht, gehoopt op een parlementair kabinet in het belang van ons volk en met het oog op het parlementaire stel sel, dat reeds zoo menige storm te ver duren had. In dezen tijd, onder de ge weldige omstandigheden, waarin wij en de wereld rondom ons verkeeren en waarvan in menigen kring de diepe ernst nog niet volkomen schijnt te zijn doorgedrongen, geen parlementair ka binet te kunnen vormen, is een feit van ontzaglijke beteekenis. En toch staan we voor dit schier ondenkbare. Onder de vele overleggingen en vra gen die bij het vernemen van deze on heilstijding in ons opkomen, dringt wel in de eerste plaats zich deze naar vo ren: maar waarop is dan de vorming van een Kabinet als in de aan Dr. Colijn verstrekte opdracht was vervat, afgestuit? We willen trachten daarop een ant woord te geven. Ons volk heeft daar recht op. Welke mogelijkheden hield de op dracht in? Zien we goed, dan zijn het er drie. Mogelijk is een parlementair kabinet saamgesteld op de basis van steun door alle parlementaire fracties, die zichzel- ven niet te voren van dien steun hebben uitgesloten. Dat zijn dus de partijen van rechts, de vrijz.-dem. en de vrij- heidsbonders. Een andere mogelijkheid zou gelegen zijn in een kabinet steunende op de drie rechtsche groepen en op één van de beide genoemde fracties der linkerzijde. En ten slotte is er de mogelijkheid van een zuiver rechtsch parlementair kabinet Dr. Colijn had zich derhalve te be raden over de vraag hoe hij, in de ge geven omstandigheden, zich op de wijze die het meest strookt met de belangen van het volksgeheel, van de hem op 2 Mei j.l. verleende opdracht behoorde te kwijten. Dat was een nationale eisch. Gelijk bekend, heeft Dr. Colijn van meet af aan aan de eerste mogelijkheid de voorkeur gegeven. Dat daartegen van R.K. zijde bezwaren bestonden, mag als bekend worden verondersteld. Het is van die zijde herhaaldelijk en ten slotte vrij eenstemmig betoogd. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft over dit uiterst belangrijke punt een brief wisseling plaats gehad tusschen Mr. Aalberse, den president der R.K. Ka merfractie en Dr. Colijn. Het ging daarbij over de principieele vraag ot niet een parlementair kabinet op zui ver rechtsche basis zou kunnen worden gevormd. Naar zulk een kabinet gingen de wenschen der Katholieken uit. Wij meenen grond te hebben voor de onderstelling, dat Dr. Colijn zulk een kabinet in de gegeven omstandigheden niet levensvatbaar achtte. Dit vaste ge geven is van groote beteekenis, omdat het heel de gedragslijn van den aange wezen kabinetsformateur heeft bepaald vanaf 2 Mei tot gistermiddag, toen de verleende opdracht werd neergelegd. Het is tevens de meest volstrekte te genspraak van allerlei praatjes over de mislukking van de vorming van een rechtsch kabinet, die reeds drie dagen na de opdracht door de stokende roode pers werden verspreid. De grondslag voor de visie van Dr. Colijn en voor het uitgangspunt van zijn pogen, zijn niet moeilijk aan te geven. Ligt die eigenlijk voor wie beide oogen en ooren goe1 open heeft en zien en hooren wil, niet zeer voor de hand? Spreken de fjiten. niet een overdui delijke taal? Wie ze waarneemt en op zich laat inwerken, zal moeten erkennen, dat de toestand des lands met het woord „cri- tiek" niet te ernstig geteekend wordt. Er is een vertrouwenscrisis; allerlei verschijnselen doen zich voor, die tot onrust stemmen. Met aanvallen op ons geldwpzcn moet eras tig wor^ n gere kend. En wee ons, als die een meer algemeen karakter zouden krijgen, zonder dat krachtige weerstand er te genover zou staan. Wat de staatsfinanciën betreft, zeg gen we niet teveel, wanneer we de waarschijnlijkheid aannemen, dat voor 1934 rekening zal moeten worden ge houden met een tekort, dat door be voegden reeds over de 200 millioen wordt geschat, gezwegen nog van het tekort in het Leeningfonds, waarvooi wellicht te leenen ware. Uit de dezer dagen gepubliceerde becijfering van minister de üeer valt af te leiden, dat door bezuiniging mogelijk een 125 mil lioen zal zy'n te dekken. Er blijft dus nog heel wat ongedekt. Verder wordt ten gevolge van den bedroevenden toestand van verscheiden gemeenten, een financieel probleem in het leven geroepen van een omvang, zooals we niet kennen. En als we dan nog herinneren aan de uiterst moeilijke vragen op het ge bied van het bedrijfsleven, dan zal het duidel\jk kunnen zijn, dat het nieuwe kabinet een taak te verrichten zal krij gen, welke in omvang en aard ver uit gaat boven hetgeen in meer normale tijden van een kabinet en een Kamer meerderheid wordt verwacht. Is het teveel gezegd, wanneer we van oordeel zjjn, dat de toestand des lands thans in wezen erger is dan in Augustus 1914? Welnu dan ligt het ook voor de hand, dat bij zulk een noodtoestand' de vor ming van 'een parlementair Kabinet ad hoe wil men een crisiskabinet steunend op alle groepen, die tot steu nen bereid zijn, den meesten waarborg biedt voor het slagen éener reddings poging. Zij, die zich zelf a priori ongeneigd hebben verklaard tot medewerking in de door den nood aangewezen richting, kunnen bezwaarlijk in die poging be trokken worden. Maar volkomen onge- wenscht, ja ongeoorloofd ware het uit te sluiten degenen, die van goeden wille zijn. Parlementaire groepen, die zich bereid hebben verklaard de hel pende hand ter redding uit te steken, als het ware in de oppositie te drin gen, zou o.i. in hooge mate onverant woordelijk zijn. Ons dunkt, dat het voor ieder duidelijk moet zijn, dat en waar om Dr. Colijn zich van meet aan (5 Mei) tot de bekende vijf fracties heeft gewend om steun op de basis van een door hem ontworpen program. Partij programs van wie ook waren thans niet beslissendhet ging om en over het program van den forma teur. Ook dat is, meenen we, volstrekt duidelijk. Er moet een bij uitstek nationale taak worden vervuld, als men let op het doel dat moet worden bereikt en op de diepgaande beteekenis der maat regelen, die genomen zullen moeten worden. Ieder, die niet zich zelf uit sluit, behoort thans verantwoordelijk heid te dragen en mee te deelen zoo wel in lof als blaam welke er mochteD zijn. Bij dezen gedachtengang is het on mogelijk eenig volksdeel, dat het goede wil, ter zijde te schuiven. Aan deze zaak is echter nog een andere zijde en zij is van niet minder gewicht. Maar daarover spreken we nader. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Benoemd tot ridder In de orde van den Ne- derlandschen Leeuw dr Th. W. Polet. sticht te Woensel. Rijkskrankzinnigenge- het RUksinkoopbure respondent F, Vet, beiden thans tüdelök, zoodanig werkzaam. TEGEN OPRUIENDE REDE VOERINGEN Naar ons wordt medegedeeld wordt er een onderzoek ingesteld of het mogelijk is te voorkomen, dat opruiende redevoeringen op kosten van het Rijk worden verspreid. Er moet hier natuurlijk om. gedacht worden aan de Handelingen der Staten- Generaal, waarin ook de revolutionaire taal van communisten e.d. wordt opgenomen. BOOTTREIN JOHAN DE WIT De speciale boottrein met post en passa giers in aansluiting op het op 19 Mei van Genua vertrekkende s.s. „Johan de Witt", zal morgenochtend om 9.04 van Den Haag (S.S.) vertrekken, van Utrecht (C.S.) 10.03, Arnhem 10.57, Nijmegen 11.22. De vertrek tijden van de aansluitende treinen naar Utrecht zijn van Amsterdam (C.S.) 8.37, Am sterdam (W.P.) 8.52, Rotterdam (Maas) 8.25. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen 19 Mei ,a.s. om 7.31. DR. COLIJN NIET GESLAAGD THANS BELAST NIET DE VORMING VAN EEN CRISIS-KABINET H. M. de Koningin heeft gisteren Dr. Colijn, Minister van Staat, ontvan gen, die mededeelde, dat hij niet ge slaagd was in het vormen van een par lementair kabinet. Vervolgens heeft H. M. de heeren Jhr. de Geer en Mr. Aalberse, voorzit ters van de Christelijk-Historische en R.K. Kamerfracties ontvangen. Daarna heeft de Koningin aan Dr. Coljjn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vorming van een crisis kabinet. Dr. Colijn heeft, als gebruikelijk, verzocht die opdracht in beraad te mo gen houden. FRANKRIJK WOU ONZE VISCH Men deelt ons uit IJmuiden mede, dat op verzoek van verscheiden reederijen in de a.si Vrijdag te houden algemeens vergade ring van de reedersverecniging een voorstel zal worden behandeld, om bij de regeering te protesteeren tegen het feit, dat ondanks de omstandigheid dat tengevolge van de staking bijna geen grove visch voor export naar Frankrijk werd aangevoerd, tot Octo ber a,s. geen rondvisch in Frankrijk mag worden ingevoerd, omdat de Nederlandsche regeering in gebreke is gebleven maatrege len te treffen tegen den candestienen in voer van vreemde visch in Frankrijk ten nadeele van het aan Nederland toegekende contingent Verschillende reederijen, die thans sche pen in de vaart zouden brengen met het oog op den uitvoer naar Frankrijk, moeten thans hun plannen weder opgeven. Vier maanden heeft de vloot nu werkloos gele gen tengevolge van de staking en nu deze aan het verloopen is, en de mogelijkheid weer bestaat, voldoende schepen naar zee te brengen, komt het bedrijf voor het feit te staan, dat niet gevischt kan worden, omdat vreemdelingen ons contingent in Frankrijk hebben opgemaakt, niet alleen voor het loo- pende trimester, maar bij anticipatie ook reeds voor het kwartaalf dat eerst per 1 Juli zal aanvangen. Gezien de stemming in IJmuiden is een scherp protest van de algemeene vergade ring te verwachten. ALGEM. NEDERL. VERBOND De groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een kort popaganda- geschriftje. In de beoordeelingscommissie hebben zitting mr. H. v. Haeringen te Rotterdam, Joh. Vorrink te 's-Gravenhage en de secretaris D. Roessingh van Iter- soo. De groep Nederland van het Algemeen Ned. Verbond heeft als propagandiste aan gesteld mej. da. M. G. S ch e n k te R'dam. BURGEMEESTER LOVINK VRAAGT ONTSLAG Naar wij vernemen heeft Dr H. J. Lovink, in verband met zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer tegen 31 Aug. e.6. ontslag aangevraagd als burgemeester van Alphen a. d. Rijn. Dr Lovink zal zioh te Den Ha^g vestigen. Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans f 2.35 per kwartaal of 18 cent per week U kunt gebruik maken, bij het opgeven van nieuwe abonné's, van het in dit No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuld aan onze Administratie. DE DIRECTIE IN HET ROODE ZAANDAM ZIELIGE HOUDING DER SOCIAAL DEMOCRATEN De Raad van Zaandam heeft gisteravond gesproken over de financieele moeilijkheden. De zaak is bekend: op aandrang van Ged. Staten en Regeering komt het college van B. en W. met bezuinigingsmaatregelen: loonkor- ting, vervallen vacantie-toeslag, besnoeiing van subsidies. Tusschen Ged. Staten en Regeering bestaat slechts dit verschil, dat de eersten geen be zwaar hebben om het batig saldo van 1931, groot f 31.000 aan de begrooting van 1933 ten goede te doen komen, en de Regeering wel. Het te dekken tekort is in het eerste ge val f 140.000, in het tweede 170.000. Echter staat ook te bezien of de autoriteiten genoe gen nemen met de afschrijving van f 25.000 in plaats van f 50.000 op het cri6is-tekort van 1932, en of zij accoord gaan met het be slag leggen van f 45.000 uit de winst-reserve van de gasfabriek. Geen wonder, dat de niet-roode raadsleden stevige critiek op het beleid van B. en W. deden hooren, die achter de feiten aansjok- ken. De heer Dorjé (c.h.) deed uitkomen, dat, als de autonomie van de gemeente in het gedrang komt, dit de schuld is van den raad zelf, omdat men niet zelf voor een 6luitende begrooting heeft gezorgd. De heer Tilkema (a.r.) wees er op, dat de critiek van de burgerlijke leden bij de eerste behandeling der begrooting alleszins gerecht vaardigd was. Dat blijkt thans duidelijk.B. en W. hadden sneller de noodige maatregelen moeten nemen. Dan was er geen sprake van geweest, dat de kasgeldleening niet verlengd was. Dan was ook de autonomie van de ge meente gered. Nu wordt van boven af gedic teerd. Het gevolg is ook, dat nu aan de kor ting terugwerkende kracht moet worden ge geven. Dit is funest. Thans is niet gevonden wat verlangd wordt. Hebben B. en W. de overtuiging, dat dit aanvaard zal worden? De r.k. liberalen en vrijz.-dem. leden spra ken in gelijke geest. De communist legde na- tuurlijk de zweep over de roode ruggen en de man, die namens de S.D.A.P. sprak ver klaarde, dat het voor de sociaal-democraten geen aangename taak is, deze begrooting aan te nemen. Toch zullen zjj die aanvaarden, omdat daardoor de arbeidersbelangen het best gediend worden. Wil men de werkloozen helpen, dan moet men deze voorstellen aan nemen. Men vergete niet, dat men hiertoe ge dwongen wordt. Verder kunnen wy niet gaan Men zou dan moeten overwegen, of de S.D. A.P. nog langer medeverantwoordelijkheid zou kunnen dragen. Deze verklaring werd afgelegd namens de geheele sociaal-democra tische raadsfractie. Ja, dat liedje kennen we. Maar alB anderen bezuinigen ter wille van de arbeiders en werkloozen, dan worden ze door de S.D.A.P. gehoond. En dat men gedwongen wordt, is maar praatje. Laat men dan zelf met een slui tende begrooting komen. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. MEN ENGAGEERT BUITENLANDERS Uit Amsterdam wordt gemeld: De K.L.M.-piloot en -oceaanvlieger E. van Dijk, die geen lid is van de Vereen, van Ver keersvliegers, heeft eveneens tegen 1 Juni zijn ontslag bij de K.L.M. ingediend. Hij heeft de directie geschreven, bereid te zijn dit ontslag in te trekken indien vóór dien tijd een bevredigende regeling met de pilo ten is getroffen. Intusschen is door de K. L. M. eergisteren een Duitsch piloot, die door den chef-pi loot Aler wordt ingevlogen, aangenomen. De heer Plesman, directeur van de K. L. M., zou naar Parijs zijn vertrokken om Fransche piloten te engageeren. AFGEKONDIGDE STEUNWETTEN In het Staatsblad zijn thans afgekondigd de wetten tot credietverleening ten behoeve van boomkweekers, betreffende uitkeerin- gen ten behoeve van de teelt- en de verwer king van vlas over de oogst 1933, tot steun aan de riet- en griend-cultuur, oogst 1933, betreffende een garantieregeling 1933 ten be hoeve van verbouwers van fruit en warmoe- zerijgewassen, tot steun aan de verbouwers van fabrieksaardappelen in de veenkolo niën, tot dekking van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aard appelmeel, betreffende een garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eenden- houderij en tot steun ten behoeve van ver bouwers van rogge, oogst 1933. ONGEVAL IN DE MIJN „MAURITS". Maandag is de 44-jarige maohinist de Rouw, uit Lindenheuvel, in de mijn „Mau- rits" onder een locomotief geraakt, waar door de beide beenen van het slachtoffer zijn afgereden. De ongelukkige werd naar het hospitaal te Heerlen overgebracht Zijn toestand was zeer einstig. Het slacht offs: is gehuwd en vader van viif kinderen.' Sproeten komen me* in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten* (Adv.) Voornaamste Nieuws* (blz. 1) H.M. de Koningin heeft dr. Colijn, nadat zijn pogingen een parlementair kabinet te vormen, zijn mislukt, op dracht gegeven een crisis-kabinet samen te stellen. (blz. 2) Roosevelt richt een boodschap tot de hoofden der staten van heel de wereld, in verband met het ontwapen in gsvraag- stuk. De boodschap is in het Congres goed ontvangen en evenzoo te Londen, Berlijn en Moskou. In een onderhoud zegt Von Papen, dat de kweetie-ELzas Lotharingen definitief ie ge regeld. De rede, die Hitier vanmiddag in den Rijkedag uitsprak wordt vanavond dooi: middel van gramofoompla-ten per radio heri haald (blz. 3) Algemeene vergadering van de Ned. Cen trale Bond van Chr. Arbeidere(stens) in de Voedings- en Genotmiddelen. (blz. 5) De RijksmiddeOen hebben over April 1933 bijna ƒ7 milliioen minder opgebracht dan over dezelfde maand van het vorig jaar. Over de eerste vier maanden van het jaar bleef de opbrengst 4 malilioen beneden dó raming. (blz. 8) Jaarvergadering van het Ned. Werklieden verbond „Patrimonium". De brand te Rotterdam. DUITSCH MEISJE DOODGEREDEN DOOR DE TRAM OP SLAG GEDOOD Gisteravond omstreeks tien uur heeft op de Oude Scheveningsche weg te Den Haag een tragisch ongeluk plaats gehad, dat aan de 21-jarige Duitsche dienstbode H. Archit, afkomstig uit Borbeck, en in betrekking bij een familie in de Willem de Zwijger laan het leven heeft gekost Zij liep met twee vriendinnen op de hooge weg te wan delen toen zij bij het Riouwlaantje plotse ling de hoogte afholde zonder acht te slaan op een naderende tramwagen van lijn 8, die op weg was naar Scheveningen en naar men weet niet gemakkelijk zichtbaar is door de boomrijen, welke de sporen be grenzen. Het meisje werd gegrepen en door de baanschuiver een tiental meters voortge- sleurd. Zij was op slag dood. Het vreeselijk verminkte lijk, dat ver onder de wagen was geschoven, kon eerst bevrijd worden nadat een kraanwagen van de politie assistentie had verleend. De trambestuurder treft geen schuld. Het slachtoffer is naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd per auto van de G. G. D. DRIE KINDEREN VERDRONKEN HET GEVAARLIJKE STRAND. Gistermiddag om 1 uur zijn te Workum (Fr.) drie kinderen verdronken. Zij waren nabij het strand in een geul tusschen school tijd aan het pootje baden, toen een van hen, het 7-jarige zoontje van den veehouder P. Dijkstra, die zich te ver had gewaagd, plot seling in de diepte verdween. De twee an dere kinderen, de 6-jarige G. en de 7-jarige C. de Jong, twee broertjes, deden pogingen om het knaapje te redden, doch geraakten daarbij ongelukkigerwijs ook in het diepe gedeelte. Alle drie jongens kwamen om het leven. De lijkjes zijn opgehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1