Jltritair feitertjt (Courant EERSTE BLAD BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT; Per kwartaal Id Lelden en In plaat» Ben waar 'n agentschap Bevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- tche tending 4.50 Bij dageiijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3967 DINSDAG 16 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsf 1.17^ Elke regel meer- - T n 0.22V{ Icgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.38 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend o.ll 14e Jaargang Gratis lezen tot 1 Juni Wie zich met ingang van 1 Juni op ons blad abonneert, ontvangt alle tot dien datum ver schijnende nummers gratis; De prijs is thans f 2.35 per kwartaal of 18 cent per week U kunt gebruik maken, bij het opgeven van nieuwe abonné's, van het in dit No. voorkomende inteeken- biljet. Zendt dit ingevuld aan onze Administratie. DE DIRECTIE Dit nummer bestaat uit DRIE bladen TOCH IS HET NEET ANDERS Voor het Instituut der Arbeidersontwikke ling wordt eenPinkstergave gevraagd. Want de wapenen van den geest moeten ver sterkt worden. En daarvoor is geld noodig. „Niet in de laatste plaats voor het nieuwe groote werk, dat het Instituut op fcich in de organisatie der arbeidersavondscholea en kaderscholen. Men vraagt hu een Pink stergave, om voor de socialistische scholing den materieeien grondslag te leggen." Aldus de roode pers. Immers, „de drift voor het socialistisch ideaal en het proletarisch sentiment, de eerste drijfveeren voor iedere socialistische actie, moeten, om zich doelmatig te kunnen uiten, hum aan vulling vinden in begrip voor mogelijkheden en verhoudingen, dat slechts op kennis en nog eens kennis, kan berusten." Hennis en nog eens kennis; die heeft noodig. Maar uaaraan heeft men ook genoeg. En daarom is het voor de roode pers „ten eeneomale onbegrijpelijk, hoe een man Banning dezef dagen in het weekblad „Tijd en Taak" kon schrijven, dat „de doorsnee- sociaaldemocraat zich tevreden zou stellen met „de gedachte, dat politieke en economi sche machtsvorming, groote aantallen leden, groote aantallen kiezers, de innerlijke kracht van de beweging bewijst." Had Ds. Banning ongelijk? Wij kunnen het niet inzien. Het eenige, waarover in de roode pers gejubeld wordt, is de aanwinst van kiezers, zonder te vragen, waarom deze rooii stemden; of, wanneer de kiezers de partij in de steek lieten, dan troost men zich met de gedachte, dat het ledental weer zoo kostelijk groeide. Cijfers en getallen, ja, waarlijk, daarbij leeft de doorsnee-sociaal-democraat Machts vorming is hem alles. In het laatste hoofd artikel wordt de beproefde taktiek weer met de c ij f e r s bewenen. Doch stel, dat Ds. Banning, (zelf sociaal democraat!) ongelijk had. Dan nog moet ge constateerd, dat de S.D.A.P. zich niet verheft boven het materieele. Want als zij een Pinkstergave vraagt, dan m i s b ru i k t zij dit woord om aan te dringen op meer ken nis. Dat is al; dat is het wapen van den geest; want kennis is macht. De grondgedachte blijft dan even materia listisch als ze was. Want met zijn lofrede op kennis lijkt het socialisme sprekend op het wegstervend liberalisme. Duidelijk komt dat uit in een boekbespre king, d.w.z. hartelijke aanbeveling van het werk van Marie-Francois „Socialist,, omdat ik Christen hen." Wat blijkt uit dit boek? Beide, Socialisme en Christianisme, richten zich tot alle menschen, maken samen aanspraak op hun zedelijke krach ten, den wederzijdschen dienst en de liefde. Allebei steunen zij op de erken ning van een broederlijk humanisme met als principieele stutten de vrijheid en de gelijkheid en richten de menschen naar een gemeenen geestelijken horizont. Doch hun gezichtseinders loopen niet in elkaar. Hef eene beperkt zich tot den mensch, het andere gaat er boven uit om te eindigen in God. Zij raken elkaai in de zedenleer. Socialisme en Christianisme zijn niet één, niet tegengesteld, maar vullen elkander We letten nu maar niet op dat woord „Christianisme", dat overigens boekdeelen spreekt; we wijzen er alleen op, dat deze schrijver, blijkens de recensie de tegenstel ling tusschen Christendom en Socialisme weerlegd heeft; sterker nog: het boek moest heeten: „Marxist, omdat ik Katholiek ben." En dan leggen we de hadruk op Marxist We concludeeren slechts: volgens deze socialistische opvatiing vult het Christen dom het socialisme niet maar het vult het aan; het voegt er wat aan toe. Doch aaarmee verwerpt men in wezen het Christendom. Hoe men liet ook beschouwt: toch is het niet anders ,dan zooals Ds. Banning schreef. Het materieele is de basis; de rest is orna ment OFFICIEELE BERICHTEN LAND- EN ZEEMACHT Bü Kon. besluit is, op ver: verleend uit den militairen kapitein J. Gramsma, van h is den le-lult. B. J. Momr veld-artillerie, eervol ontsla is den kap. C. E. Stolk. infanterie ,op non-activiteit, ontslag verleend; zün benoemd bü het res.-personee! macht: bff hot wapen der infanteri< le luit. bü hun tegenwoordig regime 2e-luit. G. J. Wehry, 5e reg. inf.; luit. L. Tielenius Kruythoff, 8e rog i reg. inf.; de res.-2e-luit. zijn tegenwoordig reg. de res.-le-l Tielenius Kruythoff, 7e reg. veld-a; ARBEIDSCONFERENTIE TE GENEVE DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE Bij Kon. besluit zijn tot leden in de af vaardiging van Nederland naar de 17e Int. Arbeidsconferentie, welke op S Juni a.s. te Genève is bijeengeroepen, benoemd: tot afgevaardigde der Ned. Regeering, tevens voorzitter der afvaardiging, prof. mr. P. J. M. Aalberse. lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid; tot afgevaardigde der Ned. Regeering, mr. A. M. Joekes, lid der Tweede Kamer; b. tot afgevaardigde vertegenwoordigende de Ned. werkgevers: mr. P. M. J. H. Cort der Linden, secretaris der afd. „Neder land" van de Int. Organisatie van In- dustrieele Werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Int. Arbeids bureau; c. tot afgevaardigde vertegenwoordigende de Ned. arbeiders E. Kupers, voorzitter van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, lid der Tweede Kamer; tot technische raadslieden van de re- ngsafgevaardigden: le D. J. Burger, insp. van den Arbeid; 2e. dr. E. Moresco, oud vice-president van den Raad van Ned. Indië; 3e. mej. mr. G. J. Stemberg, referen daris bij het Dep. van Ec. Zaken en Arbeid, tevens secr. der afvaardiging: 4e ir. R .A. Vervvey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling; e. tot techn. raadslieden van den afge vaardigde voor de werkgevers: le mr. E. H. Bisschop Boel, secretaris van de directie der N.V. Mij. tot Expl. van Limb. Steenkolenmij nen, genaamd Oranje Nassaumijnen. te Heer len; 2e G. P. Evelein, chef van de Sociaal- Economische afd. van de N.v. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven; f. tot technische raadslieden van den af gevaardigde voor de arbeiders: le. H. Amelink, secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverbond en penning meester van het Internationaal Christelijk Vakverbond, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal 2e. H. B. Berghuys, algemeen secretaris van de Nederlandsche Vakcentrale; 3e. P. J. S. Serrarens, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond en secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- STEUN RIET EN GRIENDCULTUUR COMMISSIE VAN UITVOERING Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken is ingesteld een centrale commissie voor de uitvoering van de steun maatregelen ten behoeve van de riet- en griend cultuur, oogst 1933. In <lic commissie zijn benoemd tot lid- tevens voorzitter, Jac G. van Oord te Werkendam; tot leden dr. ir. C. K. van Daalcn te Utrecht; G. Griffioen te Windeshi-im; J. P. van Voorst van Beest te Utrecht; I. S. van Wagenberg Festen te Vlijmen; As. de Ruiter te Wolvega; P. C. Kalis Aazn te Sliedrecht GARANTIEVERLEENING AAN PLUIMVEEHOUDERIJ Benoemd tot regeeringscommissaris voor de garantielevering 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij ir. J. G. Tukker te Beekbergen. Ingesteld is een commissie van advies voor de uitvoering dier regeling waarin benoemd zijn tot lid tevens voorzit ter, ir. J. G. Tukker voornoemd en tot leden J. Breukers te Roermond, G. Klomp te Arn hem, B. H. Vos te Enschede, K. Enthoven, Rennebroek, J. W. Krudda, Deventer en A iteistma, Grtr~*ngen. DE KABINETSFORMATIE In parlementaire kringen optimistisch gestemd Naar de T ij d uit parlementaire kri gen verneemt, is men daar op het oogen- blik optimistisch gestemd ten aanzien van do pogingen, die door dr. Colijn als Kabi netsformateur ondernomen worden ter menstelling van een parlementair kabinet. Men heeft zelfs groot vertrouwen, dat het den heer Colijn gelukken zal in den loop dezer week een dergelijk kabinet te vormen. De R.-Kath. fractie vergadert opnieuw De Roomsch-Katholieke Tweede Kamer fractie heeft hedenvoormiddag in het Tweede Kamergebouw opnieuw een vergadering gehouden in verband, met de kabinetscrisis CREDIET BOOMKWEEKERS COMMISSIE VAN UITVOERING Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken is ingesteld een centrale commissie voor de uitvoering van de crediet- verleening ten behoeve van boomkweekers. In die commissie zijn benoemd: tot lid. te vens voorzitter, ir. C. Ph Moerlands, te Bos koop; tot lid, tevens plv voorz. K I B A Coster, den Haag; tot leden Gerrit Boer Pzn BoskoopA. van der Bom, te Oudenbosch; P A Colijn, te Boskoop; H. Gorter, 's-Grave- land; II. C. Mathot, te Boskoop; C van Veen Gzn, Boskoop; ir J. G. W. Ignatius, Naald- vrij k. DE RIJNSCHEEPVAART NIEUWE VOORSTELLEN Naar uit Berlijn officieel wordt gemeld zijn gister te Duisburg de door het Duitsche rijksministerie van verkeer op 11 April aangevangen onderhandelingen van de bij den Rijnscheepvaart belang hebbenden in tegenwoordigheid van regeeringsvertegen- woordigers der Rijnoeverstaten en België voortgezet. Nadat de tot dusverre opgestelde plannen voor de aanpassing van de scheeps ruimte aan het verminderde vrachtaanbod in verband met te groote moeilijkheid ver worpen waren, verklaarden do aanwezige vertegen woord igers van reederijen van alle staten zich met algemecne stemmen bereid, het vroegere plan weer op te nemen en door een „afijking" in evenredigheid tot de ver minderde hoeveelheid goederen, d.w.z. door een beperkt gebruik van de scheepsruimte, do Rijnvloot weer volledig in de vaart te brengen. Dit voorstel heeft ook het voordeel van een zoo gering mogelijke benadeeling van de in de zgn. Mannheimer Akte ge waarborgde vrijheid der Rijnscheepvaart. Al hebben ook tegen deze gedachte de ver tegenwoordigers der particuliere schippers groote bezwaren naar voren gebracht, toch kan de toestand door de onderhandelingen als in zoo verre opgehelderd worden be schouwd, dat de Rijksregeering zich een oordeel kan vormen en den betrokkenen definitieve voorstellen kan doen. Verder werd nog besproken de kwestie •an nacht- en Zondagsrust. Hiertoe bleek algemeene geneigdheid te bestaan bij alle scheepvaartondernemers, voor zoover reke ning gehouden werd met de uit de eigen aardigheden van het scheepvaartbedrijf voortvloeidende uitzonderingen (vallend wa ter, gevaar voor vorst, bijzondere regeling voor de scheepvaart boven Mannheim etc.). Ook hier zullen voorstellen met spoed wor den uitgewerkt Afgezien van de sociale kant kan men hiermede een zekere ontlasting van de vrachtmarkt hopen. CREDIET BLOEMKWEEKERS COMMISSIE VAN ADVIES Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken, is ingesteld een centrale Commissie van advies voor de uitvoering van de credietverleening ten behoeve van bloemenkweekers te Aalsmeer en Haarlem eer. In die commissie zijn benoemd: tot lid, tevens voorzitter, ir C. Koeman, rijks tuinbouwconsulent te Aalsmeer en tot leden C. M. Mensing te Aalsmeer; W. M. van der Zwaard, Aalsmeer; P. Ouwerkerk, Haar lemmermeer; A O de Boer, Aalsmeer; ir J G. W. Ignatius, Naaldwijk. gebied verwelkomen wij, zegt spr., vestiging. De heer Both dankte den spreker deelde daarna mede dat van de heeren Hnry en Edsel Ford een telegram wa vangen. Spr. is er van overtuigd dat als Henry en Edsel Ford een telegram was ont hij de Nederlandsche industrie een compli ment zou maken voor de wijze, waarop zij deze fabriek heeft gebouwd en ingericht. Hierna werd de uitgebreide fabriek be zichtigd. R.K. DISSIDENTEN Te Den Haag kwamen bijeen vertegen woordigers van de besturen van de R.-K. Volkspartij en van den Kath. Dem. Bond. Door alle aanwezigen werd principieele overeenstemming bereikt. Men was eenparig overtuigd van de wenschelijkheid van een fusie van beide partijen en men werd het ook eens over de voorwaarden van een ver eeniging. Concrete voorstellen dienaangaan de zullen thans aan de besturen der beide partijen worden voorgelegd. Bij de onderhandelingen vóór de stembus was de, heer C. D. Wesseling de sta-in-den- weg. Na het bekende candidaats-conflict stelt de R.K. Volkspartij er weinig prijs meer op, hem als voorzitter te behouden. Mede om den begrijpelijken afkeer te be vredigen van prof. Veraart tegen den z. politiek on toelaatbaren bestuurder, zal men trachten den heer Wesseling nolens volens te laten eclipseeren. De beide vereenigde groepen zijn meening, dat zij na een intensief geleide campagne voldoende volgelingen zullen werven, om bij nieuwe verkiezingen mins tens twee, mogelijk drie zetels te veroveren. Zooals men zich herinnert, behield de R.K. Volkspartij bij de jongste stembus enkele duizenden stemmen overschot. Van haar kant meent de R.K. Volkspartij dat zij onder leiding van een wetenschap pelijk man als prof. Veraart gemakkelijker succes kan behalen bij haar werftocht on der de R.K. Staatspartij, met wie haar op portunisme vroeger heeft onderhandeld ten einde tot een fusie te geraken, welke op den onwil der meerderheid afstuitte. DE NIEUWE FORDFABRIEK GISTER AAN DE HEMBRUG GEOPEND Gistermiddag had de officieele opening plaats van de nieuwe Ford-automobielfa briek aan de Hembrug. Een uitgelezen gezelschap was aanwezig toen de directeur der fabriek, de heer G. J. J. Bot h, allen welkom heette. De heer G. H. C r o n e, voorzitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel vervolgens op de groote belangstelling die er voor deze onderneming, het eerste en eenige automobielfabrikatiebedrijf in ons land, bestond. Een vroeger klein bedrijf van deze aard in de hoofdstad, had men ontij dig op moeten heffen. Spr. wees er voorts op, dat Nederlanders de neiging hebben land te scheppen, waar water is en water te malen, waar land is. Heeft ook niet het gemeentebestuur van Amsterdam dezen regel gevolgd toen met het bestuur der Nederlandsche Ford-Auto mobiel Fabriek deze plaats voor vestiging van het bdrijf werd geaccordeerd? De lage vochtige IJpolder werd over een uitgestrekt heid van 16 H.A. opgespoten en opgehoogd en daarnaast werd een haven gegraven. In de onmiddellijke nabijheid van het Noordzee kanaal heeft deze liggingen aan pro 1 scheepsvaartwater groote voordeelen voor den aanvoer van grondstoffen en ruwe 011 derdeelen per zeeschip. De aldus gevormde 1 Boere Fordhaven is het eerste begin van onze ha- Seinen, NED. HERV. KERK. ep<en: Te Dordrecht (vac.-H. To renbeek), D. Tromp te Zandvoort. Te Go- rinehein vac.-Jac. J. H. Pop), C. Sundermeijer te Akkerwoude en Murmerwoude. n k t: Voor Heteren, A. G. Ooster huis te Eemnes-Buiten. Voor Oppenhuizen, C'. J. Laarman te Musselkanaal-ïweede Exloërmond. CHR. GEREF. KERK. et al: Te Arnhem, K. G. van Sme den te Haarlem-Noord en P. de Smit te Utrecht. epen: Te Kornhorn, P. J de Bruin te Veenendaal. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. H. J. Hak, gekomen van Alkmaar, werd Zondag- j.l. bevestigd als predikant by de Ned. Hervormde Gemeente te Arnhem door J. Dijckmeester, te Arnhem, in de Eusebiuskerk, met den tekst Joh. 20 Toegezongen werd Gez. 91 3. Des avonds liad de intrede van Ds. Hak in ceze kerk, die uiterste hoeken gevuld was, plaats. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin in Gelderland, de Burgemeester de Wethouder van Financiën te Arnhem, predikanten en emeriti le Arnhem, de pred.- «iirecteur van het Diaconessenhuis, vele Ring- collega's, Ds. G. J. Waardenburg van Haar- Ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker em.-pred. van Den Haag, die juist dezen vóór 15 jaren ook te Arnhem intrede deed. Ds. Hak sprak al deze personen en vele dere personen en colleges toe. Ds. A. Drost sprak namens Kerkeraad en Gemeente ei vele aanwezige vrien'Jen uit Alkmaar treffend woord. Op zyn verzoek werd Ds. Hak en Ds. Weiter te zamen toegezongen Ps. 134 3. De intreetekst was Hebr. 13 Ds. C. van der Waa te Biggekerke hoopt Zondag 2 Juli a-s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te l'-iggekerke Zondag 9 Juli d.a.v. z(jn intrede te doen te 's Heer Arendskerke, na bevestigd te zyn door Ds. Joh. Kyne, van Rhenen. Ds. D. Bouman nam Zondag j.l., na ruim 3-jarig verblijf, afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Molkwerum met prediking over 1 Petr. 5 10. Na een met gloed uitgesproken predikatie volgden de ge bruikelijke toespraken aan ringbroeders, ambtsdragers der Gemeente ent Hierna werd de naar Nieuw-Vennep vertrekkende leeraar toegesproken door Ds. .1. P. E. C. Eerhard, van Workum, namens den Ring Workum, en claarna door Ds. J. W. van Eaineveld, van Warns, als consulent. Mede aanwezig waren Ds. F. G. van Binsbergen, van Koutlum; en Ds. C. Warmolts, van Stavoren. Ds. Bouman werd toegezongen Gezang 96 gewyzigd. Het kerkgebouw was overvol. Ds. O. de Roos nam Zondag j.l., wegens ingang van zyn emeritaat, afscheid als dienaar des Woords by de Geref. Kerk te Rinsumageest en Sijbrandaburen. Zyn tekst woord was Psalm 56 11. Namens den ker keraad door den consu'ent Ds. L. M. Wy en namens de Classis Dolckum door Ds. G. Biersteker werd hy toegesproken. Het ruime kerkgebouw was overvol. Ds. R. J. van der Weerd, van Leimui- den, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Veenendaal door haar ?m.pred. Ds. J. J. Berends met Efeze 4 11 m 12. Na de bevestiging werd toegezongen 's 134 3 Des namiddags deed Ds. van der Weerd intrede met 2 Cor. 5 20. Aan het inde werd hy toegesproken door ouderling de Gemeente en door Ds. W. ven Wast I ~"arn' vertegenwoordiger der Classis Amersfoort. Deze liet weer toezine-en Ook als eersteling in het Westelijke haven-1 Psalm 134 1 S. ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Zevende zitting. Voor de Kas ter behartiging van de belangen van Herv. Nederlanders in het Buitenland werd f 2460.90 ontvangen, hierbij werd f 2000 over geschreven uit de Generale Kas. Een nagekomen verzoek om steun uit laatstgenoemde Kas kon niet in behande ling genomen worden, ook omdat daarbij de reglementaire weg niet was gevolgd. Een ver'oek om steun van de Vereeni- ging Zarfath" (ten doel hebbende onder steuning te verleenen aan godsdienstonder wijzers en hun weduwen) wordt te alge meen en te vaag geacht Aan genoemde vereeniging zal worden bericht, dat het de Alg. Syn. Commissie niet mogelijk is, zoo in het algemeen, voor dit doel een gift be schikbaar te stellen, daarentegen zou, in een bepaald geval, een verzoek om steun voor een weduwe van een Hervormd Godsdienst onderwijzer in overweging genomen kunneD worden. Een verzoek van Kerkvoogden eener klei ne Gemeente, waar, door een tekort f 437. een noodtoestand heerscht, zal bij de Alg. Synode worden overgebracht en gesteld, uit de Generale Kas f 300 subsidie te verleenen. Een groote stadsgemeente vraagt een toe gezegde toelage van f 2000 te mogen ont vangen, en zoo vervolgens, jaar op jaar, voor de restauratie van het kerkgebouw, welke voor een gedeelte geraamd w 1 f 170.000, doch door de prijsdaling beliepen deze kosten f 105.000. Besloten wordt, aan de Synode voor te stellen, alleen het eerste deel van het verzoek toe te staan. Doch. waar het nog niet vast staat, dat de restau ratie van het schip der kerk, waarvoor de kosten geraamd zijn op f 550.000 in 't jaar 1933 voortgang zal hebben, wordt het niet raadzaam geacht, daarvoor nu reeds f 2000 te voteeren. Ingekomen is een verslag van den arbeid te Roubaix; een voorstel wordt aangeno men, dit werk te steunen met een bedrag an f 100 en voor het predikantsfonds te Davos f 200 steun te verleenen. Vervolgens wordt besloten, het werk on der de binnenschippers, waartoe de voorbe reidingen nog niet ten einde gebracht zijn, met, zoo mogelijk, een aanzienlijk b( te steunen. Eveneens het werk onder de Hollandsche schippers in Duitschland (Duisburg, Ruhrort e. o.) Ook het Opvoe dingsgesticht voor jongens „Valkenheide'" de Ned. Herv. Kerk, voor z.g.n. „regee- ringskinderen" vraagt weer de ernstige aan dacht, aangezien, gelijk men weet, vanwege de bezuiniging, de subsidies van het Rijk voor dergelijke instellingen aanmerkelijk verminderd zijn. Met dezen is de behandeling van de aan gelegenheden van" verschillende" fondsen voorloopig tot een goed einde gebracht. I-Iet vordert altijd veel tijd, daar, wegens den crisistijd de aanvragen om steun steeds ver meerderen, en, niet minder, omdat het werk zich steeds uitbreidt» Van Duisburg b.v. kwam het verzoek in, dat er, in plaats van 4 x per jaar, elke maand, door een Hollandsch predikant een predikdienst zou worden geleid en dat ook een andere plaats geregeld gods dienstoefeningen gehouden zouden worden Gelijk men weet, werken aldaar twee Evan gelisten-godsdienstonderwijzers, een maand blaadje „mf?<tedeelingen" wordt uitgegeven, dat van het werk op de hoogte houdt, met een oplaag van 2500 exemplaren; op aan vrage wordt het gratis aan alle belangstel lenden toegezonden (adres: Paul Baumer- str. 71 D. Meiderich). Het werk zal een oorwerp van aanhoudende zorg van het moderamen der Alg. Syn. Commissie blij In de namiddagzitting van Maandag had een bespreking plaats met 3 afgevaardigden uit den Raad van Beheer, de heeren: prof de Vries, Ds. Eilerts de Haan (voorzit ter) en Dr. Wagenaar (directeur), terwijl als vierde hierbij genoemd kan worden Mr. Cost Budde die reeds als lid van de Alg. Svn. Commissie de vergadering bijwoont De besprekingen, die voorloopig reeds in den boezem der Alg. Syn. Commissie op Zaterdag waren aangevangen en nu in ge combineerd comité werden voortgezet, be troffen voorstellen omtrent de verlaging der predikantstractementen, als algemeene eisch des tijds. Het resultaat der besprekin gen is nog niet voor publicatie vatbaar, doch zal allicht deze week nog bekend ge maakt kunnen worden. UNIE VAN BAPTISTE GEMEENTEN. De Algemeene Vergadering van de Unie in Baptiste Gemeenten in Nederland, zal ge houden worden Woensdag 5 en Donderdag 6 Juli a.s. te Sneek. KERKVOOGDIJEN De afd. Zeeland der Vereen, van Kerk voogdijen in de Ned. Hervormde Kerk houdt Donderdag 18 Mei a.s. een algemeene vergadering. Mr. A. de Jong, secretaris van het Hoofdbestuur zal spreken over: „Het reglement op de predikants-traktementen en de heer J. A. Bakker, voorzitter der Ver eeniging van Kerkvoogdijen in Nederland, over: „De Kerk en de crisis". KERKOOPBOUW De Vereeniging „Kerkopbouw" zal Vrijdag 19 Mei a.s. te Utrecht haar algemeene ledenvergadering houden. Dr G. W. Oberman te Utrecht, zal daarin spreken over.- „Het wezen der liturgie" en Prof. Dr. G. van der Leeuw over: „De prak tijk der liturgie in het bizonder de Hoog- dienst" EENHEID DER GEREFORMEERDEN. De Classis Leiden van Geref. Kerken be sloot het voorstel van Katwyk aan den Ryn door te zenden na^r de Part. Synode van Z - Holland (Noord): „De Classis besluite aan de Part. Synode n Zuid-Holland-Noord voor te stellen', bij a.s. Generale Synode ernstig aan te drin gen op pogingen harerzyds tot nauwere sa menbinding, en, zoo mogelyk, vereeniging in eenzelfde Kerkelijk verband van all n, die met de Geref. belijdenis van b-rte instemmen- het Voornaamste Nieuws. (blz. 1) In parlementaire kringen is men optimis tisch gestemd over het verloop van de poging van Dr. Colijn intake de Kabinetsformatie. De samenstelling van de Nederlandsche delegatie voor de Arbeidsconferentie te (blz. 2) De internationale spanning rondom Duitschland. In afwachting van Hitiers rede. Fen oproep van President Roosevelt inzake het ontwapeningsprobleem. (blz. 3) Algemeene vergadering van het Verbond Patrimonium. Jaarvergadering van de Ned. Centrale Bond van Chr. arbeiders(sters) in de bedrij ven van Voedings- en Genotmiddelen. Te Rotterdam heeft zich een vreeselük drama afgespeeld. Een personenauto reed onder de half geopende brugklep van de Koninginnebrug door in de Koningshaven. De inzittenden, twee personen uit Dordrecht, zijn omgekomen. (blz. 5) Economische Problemen. De economische opbouw van Nederland. (blz. 7) Bij een ontploffing en brand te Rotterdam zijn zestien personen verwond. (blz. 9) Bruggebouw te Arnhem en Nijmegen. Mededeelingen over de omvang en de kosten. Rattenverdelging op de Kaag. aan haar oordeel overlatende, welken weg hiervoor als liet meest profytelyk dient to worden bewandeld." LUTHERSCH EN GEREFORMEERD. Nu de mogelijkheid bestaat, dat de komende Duitsch-Evangelische Rijkskerk in een Gere formeerd en een Luthersch deel onderscheiden vorden, heeft het Hoofdbestuur van den Duitsch-Evangelischen Kerkenbard nagegaan, welke Gemeenten en met hoeveel rielen tot de Luthersche belijdenis, welke tot de Ceref. belijdenis gerekend moeten worden. De uit komst van dit onderzoek van het Gpperkerk- bestuur is, dat 31 rnillioen zielen tot de Luthersche belijdenis, 5 rnillioen tot de Gere formeerde gerekend moeten worden. FRIESCEE PREEK. Te Amsterdam hoopt Woensdagavond 17 Mei a.s. Ds. R. Dijkstra in de Nieuwe Kerk op den Dam een Friesche preek te houden Mej. Jans Bierma zal een vriesch eestelijk lied zingen, begeleid op orgel, door en heer Loohuis. Het onderwerp is: „Wha is myn neiste2" (Wie is myn naaste?). KERKORGELS. Te Oost-Souburg zal in de 1.1 aanbouw zijnde Geref. kerk het oude kerkorgel worden ergeplaatst, geheel worden gerestaureerd, uitgebreid met een tweetal nieuwe registers, voorzien van een modern t'r_>nt volgens ont werp van den architect Ir. Rothuizen, en \an electrische windmachine. Deze werkzaam heden werden opgedragen aan de Electr. Orgelfabriek M. Spiering te Dordrecht. INWENDIGE ZENDING. De 18e Conferentie voor Inwendige Zending, uitgaande van den Centraal Bond, vindt plaats archum van 18-21 Juli a.s. Ook de Federatie van Chr. Vereen, van en voor vrou- en meisjes werkt aan deze conferentie mede. Leider der conferentie is Ds. J. Roozemeijer. Sprekers en spreeksters zijn: nej. Dr. A Snethlage, Amsterdam, over: .Geloofsbezit"; Mr. N. Stufkens, De B it, over: „De groote bewegingen van onzen tyd (communisme, fascisme enz.j wat willen zy mej. M. W. Barger, Zeist, over: „De betce- kenis der Federatie": -Mr. N. Stufkens. Da Bilt, over; „Onze houding tegenover de grooto bewegingen van onzen tijd, wat wil het Evan gelie?"; Dr O. Norel, Amsterdam, over: .Christian Science"; Jhr. M. C. I. van Lenncp, Eussum, over- „Bewegingen van actief *"hris- tendom"; Prof. Dr, F. M. Th. Bóh!, Leiden, over de vraag: „Wat leeren ons de opgravin gen in Mesopotamia en zendeling F. J. F. an Hasselt, Freukelen, over: „Zendingswerk- laamheid op Nieuw-Guinea". EVANGELISATIE. Te B e v e r w y k viert, voornamelyk naar aanleiding van het feit, dat de mede-cricht- r Evangelisatie aldaar, de ok Tuiten ijk bekende even eeliste mevrouw do wed. D. Garms-van Paddenburgh 75 jaar wordt, deze Evangelisatie 18 Jlei haar 45-jarig bestaan op bijzondere wyze. Veel geschiedde in deze 45 jaren tot tpbloei in het geestelijk en kerkelyk leven ter plaatse, voorheen door de heeren Van Paddcn- burgh en Garms, mede nut do echtgznoote van den heer Garms 'nier, na het overlijden dezer heeren, door de jubilaresse geleid. En iv.g steeds vindt men, zoodia de temperatuur het toelaat, mevr. Gai ms met enkelen harer getrouwen zeer vaak 's avonds op het Sta tionsplein te Beverwyk, ijverig bezig met openluchtzan? en prediking, daarin than, tl" JLrtC" t!r 2ii?e door den heer P de Boer, directeur der z n g vereeniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1