lliruiur geihsdji (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD BINNENLAND. HlifHkacdt's Boeder BOEKEN-PREMIES ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plaat- Ben waar 'n agentschap gevestigd Is f2 35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che sending n £-50 By dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling 5 cent 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3966 MAANDAG 15 MEI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regpls.1.1** Elke regel meer0.22% Ingez. Mededeellngen van 1—5 regels b 2.30 Elke regel meera 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het hevraeen aan "t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Oit nummer bestaat uit DRIE bladen KOODE HOVELINGEN De vergadering der Zaandamsche com missie voor georganiseerd overleg, waarin de nieuwe bezuinigingsvoorstellen, voorzoo ver die de rechtspositie van het personeel raken, werden besproken, bracht merk waardige dingen aan het licht. In de eerste plaats, dat B. en W. reeds op 5 Maart door de Regeering uitvoerig waren gewezen op den plicht, om de be grooting sluitend te maken, maar zich van elke poging hadden onthouden. Maar in de tweede plaats bleek, dat de S. D. A. P.-leden der Zaansche vroedschap .volledig wetenschap droegen omtrent het geheele verloop van het geval, terwijl de overige Raadsleden buiten het conclave .waren gehouden. Wonderlijke verhoudingen! Wij hebben er de Gemeentewet eens op nageslagen, maar deze kent enkel een vorm |yan geheimhouding, waarin de Raad a 1 s college betrokken wordt. Een soort standsvoorrecht, krachtens het welk lieden van roode signatuur aanspraak hebben op inwijding in zekere zaken, die nog niet ter kennis van den Raad in zijn geheel worden gebracht, kent de Gemeente wet tot dusverre niet. In Zaandam schijnt men echter terug te keeren naar den tijd der privileges en hier mee worden dan de roode hovelingen be gunstigd. Het is wel jammer, dat men in de krin gen der S. D. A. P. meent een kenner van de Gemeentewet te kunnen missen als Mr. Dr. Van den Bergh zich heeft betoond. Het blijkt nu wel, dat eenig onderricht in deze materie hier niet geheel overbodig zou zijn. HAAR KRACHT EN ZWAKHEID In de roode pers zijn rekenmeesters bezig jeen verklaring te zoeken voor het opvallen de verschijnsel, dat de S.D.A.P. als organi satie de laatste jaren en vooral maanden in groei bleef toenemen, maar dat de stem bus zulk een teleurstellend resultaat gaf. Dat laatste voelde men aankomen en de heer Albarda schreef reeds op 26 April .voor de „Soc. Gids": „Het ledental der S.D.A.P. vertoont een nooit te voren bereikten groei. Maar dit alles bewijst slechts goeds omtrent de kern van het kiezersleger; het zegt niets of althans niet genoeg omtrent de stem ming in den buitensten rand. De stem busuitslag hangt echter niet van de eer ste honderdduizend af. Dezelfde gebeur tenissen en invloeden, die de eerste hon derdduizend kiezers met geestdrift ver vullen, kunnen de laatste honderddui zend van het kiezersleger der partij ver wijderen en hen zich tegenover de partij doen scharen, bij haar felste tegenstan ders." Het is niet anders gegaan. De laatste honderdduizend hebben hun stem niet op tie S.D.A.P., maar op een andere partij uit gebracht. In de roode pers is zulks met teekeningen toegelicht. De groeiende kern en de afbrokkelende omtrek. Hiermee is de kracht der S.D.A.P., welke tevens haar zwakheid is, aangegeven. Door op de groote trom te slaan, heeft zij bij elke .verkiezing een belangrijk deel der politiek onverschilligen naar zich toe getrokken. Dat'waren geen partijgangers, doch dezul ken, die van de Christelijke partijen niets moesten hebben, doch ook van politiek- Vrijzinnigen niets verwachtten. Zij werden door roode beloften verleid. Thans echter schrokken ze terug voor het revolutionair gedoe en kozen ze de veilige kant. Een ander, en waarschijnlijk grooter deel van deze vlottende kiezersmassa wachtte na de revolutionaire praat tevergeefs op de revolutionaire daad en schoof daardoor op naar uiterst links. De werkelijke proleta riërs kunnen het nu eenmaal niet begrij pen, dat de roode voormannen ijverig schel den op de bourgeoisie, doch zelf een even onbezorgd leven leiden: wie afgunst ijverig aankweekt, wordt er zelf door getroffen. Trouwens, men kan hierover oordeelen zoo men wil; het is onweerlegbaar juist, dat S.D.A.P. en N.V.V. slechts volle aan dacht hebben voor 't modern georganiseer de deel der arbeiders. Die waarheid dringt door en voert conse- kwonties in haar gevolg. De heer Albarda blijft zich ongerust ma ken over de aanwas voor Colijn. Het Chris telijk karakter der Anti-rev. partij wordt verzwakt. „Zij zal reactionnaile politiek moeten voeren, op straffe van anders bjj de vol gende verkiezingen een debacle tegemoet te gaan van dezelfde grootte, als nu de liberale partij te wachten staat" De heer Albarda moet eens een parallel trekken tusschen groei en achteruitgang Van de Anti-rev. en yan de soc.-dem. partij en dan daarbij overwegen, dat de eerste niet speculeerde op de gunst der kiezers eer het tegendeel! en dat de S.D.A.P. nooit anders gedaan heeft. De eerste beloof de niets en is dus zeker aan de „kiezers van de veertiende zetel" geen verantwoor ding schuldig; de laatste beloofde koeien met gouden horens en leverde nog geen hokkeling. Indien de S.D.A.P. eens twee zetels ge wonnen had in plaats van verloren, dan zou er een ander gejuich opgegaan zijn dan nu in anti-rev. kringen. Want zij zoekt het alleen in uiterlijk succes. En voor zelf onderzoek is men bang. Wanneer zij daar echter te eeniger tijd aan mocht beginnen, dan moet zij ook de g eens overwegen hoe het komt, dat zij, ondanks de geweldige perscampagne en ondanks het feit, dat de roode krant in politiek-onverschillige gezinnen komt, juist nu zoo geweldig achteruitboerde. Dat is ook een feit van beteekenis en waarop de aandacht imoet vallen. ARME COMMUNISTEN EN ARME SOCIAAL-DEMOCRATEN Onder het hoofd „Arme Communisten", neemt de roode pers blijkbaar met instem ming het oordeel van de „Vossische Zei- tung" over: „De verlenging van het Duitsch-Rus- sisch verdrag beteekent een nieuwen hevigen slag voor de positie van 't com munisme in Duitschland. Thans bestaat er geen twijfel meer aan, dat het Duit- sche communisme op geen enkele hulp van een buitenlandsche macht behoeft te rekenen." Het zal wel waar zijn, maar als de soci aal-democraten eens naar zich zelf kijken, ontdekken ze dan iets anders? Met stevige internationale banden was de S.D.A.P. im mers ten onzent aan buitenlandsche partij- genooten gebonden. Zij vormden een inter nationale macht over heel de wereld. Ai mij, wat merkt ge daar nü van? In de „Soc. Gids" behandelt in „het lot der Duitsche Sociaal-Democratie" een mede werker de vraag in hoeverre de triomf van Hitier en de smadelijke nederlaag van de Duitsche zusterpartij, die eens voor de socialistische partijen in andere landen het bewonderde voorbeeld was, aan de tekort komingen van de sociaal-democratische partij in Duitschland vallen te wijten. Een inzender in de roode pers vraagt ol alles, wat thans in Duitschland geschiedt maar zoo aan de beweging moet voorbij gaan? „Moet, zoo schrijft hij, het nu maar bij radio-redevoeringen en protestmoties blijven? Wanneer je iederen dag, hetzij 's morgens of 's avonds, de courant leest, dan werp je deze .verontwaardigd weg en dan komt weer de vraag in je op: zijn we nu een internationale beweging?" Een internationale beweging? Wie merkt er iets van? Deze inzender wil een boycot en dan geen commissies om de zaak maandenlang te onderzoeken, maar direct aanpakken. Laconiek schrijft de redactie, die zoo ha telijk kan schimpen op de Regeering, die al maar overweegt, onder het ingezon den stuk: „Naar ons bekend is, maakt deze aan gelegenheid punt van behandeling en onderzoek uit in de leidende instanties onzer beweging." De leiding overweegt! Op een andere plaats vindt men het ant woord op de vraag, wat er van het inter nationalisme nog over is: „De Duitsche sociaal-democratie is aange wezen op haar eigen krachten." Ziedaar de wereldoverwinnende kracht van de „Internationale", die morgen zal heerschen op aard. Slechts bleef over „de smadelijke neder- ,ag van de Duitsche zusterpartij, die eens het bewonderde voorbeeld was". Ja, en ook nog dit, dat de sociaal-demo cratie de les en het voorbeeld van Hitier, die onrecht doet, niet zal vergeten. D. w. z.: Lamech is haar voorbeeld; zij zal, zoodra ze kan, kwaad met kwaad vergelden. RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT REEDS f 23.000 WERD GESCHONKEN. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Delft deelt mede, dat in het tijdvak 11 April—11 Mei, ten behoeve van de restau ratie der Nieuwe Kerk aldaar een bedrag van f 6500 is binnen gekomen. In totaal werd voor dit doel ontvangen f 23.000. Zooals reeds eerder is gemeld, bedraagt de totale som benoodigd voor de restauratie van dit monument f 100.000. Kerkvoogden, dankbaar voor den tot dus ver ondervonden steun, wekken allen die de noodzakelijkheid van het grondig herstel van dit bouwerk inzien, doch daarvoor nog geen bijdrage .zonden, op. om dit alsnog te doen middels storting op postgiro no. 17983. DE KABINETSFORMATIE In de Maasbode (r.k.) verscheen Za terdagavond een artikel, waaraan Prof. Aal- berse waarschijnlijk niet vreemd zal zijn, raarin zeer duidelijk gezegd wordt, waar om de eerste poging van Dr. Colijn mislukte Zooveel staat op het oogenblik wel vast, dat dr. Colijn een eerste poging heeft gedaan tot formatie van een par lementair Kabinet met als basis de drie rechtsche partijen en de vrijzinnig-demo craten en liberalen en dat deze po ging is mislukt. Zij moest trouwens mislukken. Wij verklaren ronduit, niet te hebben begre pen, dat de formateur eenige hoop heeft gehad van te kunnen komen tot de sa menstelling van een dergelijke regeering die men wel ten onrechte als nationaal heeft willen aandienen. Welke redenen dr. Colijn ook moge gehad hebben om op een dergelijk bur gerlijk blok aan te stevenen, hij moest toch de meest volstrekte zekerheid heb ben dat dit pogen geen succes kon hebben. Daaromtrent had de katholieke fractieleider in de Tweede Kamer niet den geringsten twijfel laten bestaan. Een samengaan met de liberalen was onherroepelijk afgewezen. En dat om verscheiden redenen. Op do eerste plaats, omdat de katho lieken, wel gevoelend dat er in de tegen woordige omstandigheden veel te zeggen was voor een werkelijk nationaal Kabi net, niet wenschtcn mede te werken aan een kwasi-nationaal Kabinet, een regee ring onder valsche vlag. Dergelijke schijnvertooning houde men liever bui ten ons politieke leven. De beschuldi ging, dat de Katholieken medewerking weigerden aan een nationaal Kabi net wijzen wij dan ook zoo uitdrukke lijk mogelijk af. De regeering, waarvoor men hun medewerking vroeg, kon niet als nationaal worden erkend. Vervolgens werd een samengaan met de liberalen afgewezen omdat dit nood zakelijk zou leiden tot een door gebrek aan homogeniteit zwakke regeering. Daarvoor is de afstand speciaal tusschen Katholieken en liberalen al te groot. Het *s dan ook volslagen onbegrijpelijk, dat men het weigeren van de Katholieken aan minder zakelijke motieven heefi toegeschreven. Ten slotte en voor ons komt dit be zwaar in belangrijkheid werkelijk niet op de eerste plaats is van katholieke zijde bezwaar gemaakt tegen een burger lijk blok uit een zuiver politiek motief, n.l. omdat deze constellatie de verant- woordelijkheidsschuwe S.D.A.P. in een al te gemakkelijke en voordeelige posi tie zou plaatsen. Thans, zoo hopen wij, doet dr. Colijn een poging om te komen tot een parle mentair Kabinet op andere basis. Moge hij slagen! Dat iemand anders, na de mislukking van den anti-revolutionairen leider nog in staat zou zijn een hecht parlementair Kabinet te vormen, is wel hoogst twijfelachtig. En voor ons staatkundig leven is het wel hoogst gewenscht, dat men tenmin ste thans niet zijn toevlucht behoeft te nemen tot een extra-parlomentair Kabi net. Dit artikel, waarover wij thans niet dis- cussieeren, bevestigt volkomen hetgeen wij Zaterdag schreven. De eerste mislukking is gevolg van de weigering der R.K. fractie om samenwerking te zoeken met de libe ralen. Wij merken hierbij slechts op, dat de toon, welke de liberale pers aansloeg, niet bevorderlijk was aan de bereidwilligheid om met hen samen te werken; en voorts, dat wij nimmer spraken van een nati onaal, maar van een crisis kabinet. Dat verschilt nogal wat. Niet haasten. Over de eerste mislukking van Dr. Colijn laat de Standaard zich begrijpelijk niet uit Dat kan het blad, waarvan de Kabi netsformateur hoofdredacteur is, natuurlijk niet doen. Daarom geeft de redactie een artikeltje, waarin er op gewezen wordt, dat kabinetscrises in ons land gemeenlijk niet zoo snel opgelost worden: Een ietwat nerveuze stemming heeft zich de laatste dagen van velen meester gemaakt Met angstige spanning vraagt men zich af, hoe het toch komt, dat de kabinetsformateur nog maar altijd niet geslaagd is in de vorming van een kabi net Op 2 Mei verleende H. M. de Ko ningin dr. Colijn de opdracht, en nu schrijven wij 13 Mei. De formateur heeft dus welgeteld 10 dagen de opdracht in beraad. Het is misschien wel leerzaam voorde al te haastigen onder ons, even in her innering te brengen hoeveel tijd er noo- dig was om recente crises tot oplossing te brengen. In 1922 duurde de crises van midden Juli tot midden September, dus twee volle maanden. De Vlootwetcrisis was van veel la ren duur; zij strekte zich uit over het tijdvak van eind October tot 10 Januari. Dus ongeveer 2% maand. De eerste crisis in 1925 trad 29 Juni in, en eindigde 4 Augustus, toen het kabinet-Colijn optrad. De tweede crisis in dat jaar duurde 4 maanden. De begindatum was immers 11 November 1925 en de einddatum S Maart 1926. En ten slotte: voor de oplossing de crisis in 1929 was ongeveer een maand noodig. Deze crisis, die begin Juli trad, eindigde 10 Augustus. Gemeten naar de maat der vorige, is TERAARDEBESTELLING PROF. DR. ANT. VAN GIJN Onder buitengewoon groote belangstelling is Zaterdagmiddag op de Algemeene Be graafplaats te den Haag het stoffelijk hulsel van oud-minister prof. dr A. van Gijn aan den schoot der aarde toevertrouwd. De Koningin had zich bij deze plechtig heid doen vertegenwoordigen door Haren kamerheer i.b.d. jhr mr dr J. D. H. de Beau fort, secretaris van den Raad van State, die in een gala-hof rij tuig in den stoet mede- kwam. Onder hen, die op de begraafplaats den overledene de laatste eer kwamen bewijzen werden opgemerkt de ministers van staat dr H. Colijn en mr D. Fock, de ministers jhr mr D. J. de Geer en S. de Graaff, de oud-ministers Bosboom, Kraus en Aalberse, oorts vele andere vooraanstaande per sonen op velerlei gebied. Aan de groeve trad als eerste spreker naar voren prof. V e r r ij n Stuart uit Utrecht die zeide, er behoefte aan te voelen, uiting te geven aan zijn gevoelens van bewonde ring voor de persoon van den overledene en van dankbaarheid voor de trouwe vriend schap, welke hij gedurende bijna veertig jaren van prof. van Gijn heeft ondervonden Van Gijn heeft zijn leven gewijd aan den dienst voor het algemeen welzijn. Hij was een beginselvaste figuur en het onbaatzuch en eerlijke van zijn bedoelingen werd altijd, ook door zijn tegenstanders, erkend en gewaardeerd. Thans is hij heengegaan, doch het geestèlijk bezit, dat hij heeft ge- ormd gaat niet te gronde, maar vormt een blijvend bestanddeel voor ons volk. Met eer bied, aldus eindigde spr., zullen we hem herdenken en we zullen trachten in zijn lijn voort te gaan. Daarna is het woord gevoerd door m r Knottenbelt, die prof. van Gijn her dacht als oud-Kamerlid en die hem schetste als iemand met een sterken, kundigen geest met vastomlijnde beginselen. Als op den voorgrond tredende eigenschappen van den overledene noemde spr. zijn nobele inborst en zijn warm hart, welke eigenschappen al zijn daden kenmerkten. Ook sproot uit deze eigenschappen voort zijn afkeer voor ka rakterloosheid, voor eigenbaat en voor plichtsverzaking. Hij was onplooibaar en hield niet van transigeeren met wat hij ver keerd achtte. Spr. schetste den overledene voorts als een ernstig man, doch voegde daaraan toe, dat al zijn ernst was gekruid met een gezonden humor, welke hem zelfs in zijn ziekte niet heeft verlaten. Voor spr. persoonlijk is prof. van Gijn geweest een goed vriend en een hooggewaardeerd raadsman in oeconomi- sclie vraagstukken. Zijn heengaan laat een groote leegte achter bij allen, die hem ge kend hebben en spr. gaf de verzekering, dat de nagedachtenis van prof. van Gijn in hooge eere zal worden gehouden. Wvolgens werden namens het personeel van de N.V. Drukkerij Trio woorden van waardeering gesproken tot den heengegane» president-commissaris en tenslotte sprak H. W. Methorst namens de Gezond heidscommissie te den Haag, en wees er op dat prof. van Gijn eerst als secretaris en daarna als voorzitter van deze commissie zooveel heeft gedaan voor de volksgezond heid. Overal waar hij werkzaam was, werd dr van Gijn onmisbaar. Spr. schetste den overledene als een buitengewoon bekwaam integer en hoogstaand figuur. Een neef van den overledene verzocht jhr de Beaufort aan de Koningin de dank der familie te willen overbrengen en dankte alle aanwezigen voor de laatste eer aan zijn oom bewezen. VEER MOERDIJK-WILLEMSTAD PROEF MET UURDIENST IN DE NACHT Naar de Kampioen bericht, hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zich garant ge steld voor een proef met een geregelde uur- dienst op het veer Moerdijk—Willemstad in de nachten van 1 Juli tot 31 Dec. a.s. Hiervoor wordt een garantie van f 1200 per maand gesteld. Als de proef slaagt, zal het verkeer ook na 31 December er nog ge- ruimen tijd profijt van trekken, n.l. tot de voltooiing van de brug. DE COMMUNISTISCHE INLANDERS-KAMERLEDEN Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft aan de Raad van Ministers een brief gezon den, waarin er op gewezen wordt, dat het tot het systeem van Moskou behoort via 't Oosten de Westersche naties te treffen. De samenstelling van de candidatenlijst is, aldus de brief, een belangrijk deel van de systematische tegen Nederland gerichte opzet Eenerzijds is de bedoeling om in de oogen der inheemsche bevolking van Neder- landsch-Indië de hoogste vertegenwoordi ging van het Nederlandsche volk te verne deren en anderzijds de gelegenheid te schep pen, opdat de opruiende stem van deze ex tremistische inheemschen, via de officieele Handelingen der Staten-Generaal overal in Indië zal worden gehoord. Over den nood- lottigen indruk, die deze door den Neder- landschen wetgever toegelaten gratis-propa- ganda voor de communistische denkbeelden op de inheemsche bevolking van Neder- landsch-Indië zal maken, kan geen twijfel bestaan. Het behoeft dan ook geen nadere toelich ting, dat het systeem vain Moskou, koste wat het wil, gebroken moet worden. Met de oplossing van dit vraagstuk toch is het levensbelang van den Nederlandschen staat gemoeid. Voor de gouverneurs van Suriname en Curasao vraagt het Verbond verder de toe kenning van het recht om bepaalde per sonen te interneeren of te externeeren, welk recht de gouverneur-generaal van Ned.-Oost Indië reeds bezit. deze crisis met haar 10 dagen dus nog jong. Vandaar dat we boven deze asterisk schreven: niet haasten. GEREF. J0NGELINGSB0ND DE A.S. BONDSDAG Zooals we reeds eerder meedeelden, zal de Ned. Bond van Jongel. Vereenigingen op Geref .grondslag dit jaar zijn Bondsdag te Haarlem houden. Woensdag 24 Mei, 's avonds 7 uur. wordt in het Gem. Concertgebouw een huishoude lijke vergadering gehouden, waarin o.m. de verkiezingen aan de orde komen. De vice- voorzitter. Dr. K. Dijk van 's-Gravenhage, is de beurt van aftreding als lid van het bondsbestuur. Het. bondsbestuur heeft naast hem gecandideerd Ds. J. G. Feenstra van Scheveningen. Daarnaast is er in dit college de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Joh T. de Lange te Ermelo. In diens plaats stelt het bondsbestuur can- didaat de heer A. van Rijn Dzn. te Rotterdam voorzitter van de afd. Z.-Holland en de vereenigingen te Franeker (I en II); Her- bayum, Oosterbierum, Suawoude. Tzum Tzummarum, Noordbergum, Veenwoudster- wal en Sexbierum de heer P Blok te Sneek, lid van het bestuur van de afd. Friesland. Van het college van raadslieden is af tredend het 2e Kamerlid, de heer J. Schouten te Rotterdam. Naast hem is gecandideerd de heer Th. Heukels te Rotterdam, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. De eigenlijke Bondsdag wordt ouderge woonte den volgenden dag (Hemelvaarts dag) gehouden. De aanvraag om toegangs kaarten is fióó groot, dat in drie zalen zal worden vergaderd. In het Concertgebouw houdt de Bondsvoor zitter, de heer A. Zij Is tra van Groningen, 's morgens de gebruikelijke openingsrede, 's Middags spreekt Mr. J. A. de Wilde, van Den Haag. over „Gezag en jeugd" en houdt Z.Ex. Dr. H. C o 1 ij n een opwekkende rede. De samenkomst ia de Kloppersingelkerk ;taat onder leiding van Dr. K. Dijk. Hier zullen het woord voeren de heeren J. Schouten (die over 't zelfde onderwerp als Mr. de Wilde spreekt) en Dr. H. Co lij n Voorts wordt 's morgens en 's middags ia de W'ilhelminakerk vergaderd. De middagvergadering van den Bondsdag zal ditmaal niet radiografisch worden uit gezonden, aangezien men eerst om 3 uur de beschikking over den zender kan krijgen en de vergadering reeds te 2.15 aanvangt. De Haarlemsche regelings-commissie be ijvert zich het den Bondsdaggangers zoo aangenaam mogelijk te maken; o-m. wordt 's middags in de Groote of St. Bavolcerk dooi den heer George Robert een orgelconcert ge geven, en worden uitstapjes, wandeltochten en rondritten per autobus in de omstreken georganiseerd. Financieel verslag. '47.29 contribution, f 6000.— overboeking Geref. J. BI. en f 6000 overboeking van de rekening Bondsuit- gaven. De totale exploitatiekosten bedra gen, met inbegrip van het nadeelig saldo van de verlies- en winstrekening ad f 77.441/2. totaal f 17747,29. Ten gunste van de verlies- en winstre kening zijn geboekt f 6910,10 rente, f 1600.— huur, f 3800.saldo rekening Bondsuitga- ven en f 2500 saldo rekening Geref. Jong. Blad. Hierdoor was het mogelijk f 8000.— af te schrijven op het Bondsgebouw en f 2522,70% over te boeken naar de Reserve rekening. De rekening Bondsuitgaven is behalve voor drukkosten, honoraria enz. belast met bovengenoemde f 6000.en f 3S00.— en voorts voor f 1000, waarvoor het Fonds Gedenkboeken nog voorkwam. Deze gun stige resultaten hebben het Bondsbestuur doen besluiten de verkoopsprijs der leidra den te verlagen. Uit de exploitatierekening van het Orgaan blijkt, dat de abonnementen hebben opge bracht f 42.329,75 en de advertenties f 4458,29. Behalve voor de gewone expl. kosten als drukloon, papier, redactiekosten enz. is deze rekening mede belast voor f 5000.—, overgebracht naar de expl.rekening van den Bond, f 1201.41 overgeboekt naar de reserve en f 2500,—, overgeboekt ten gunste van de verlies- en winstrekening van den Bond. De gepubliceerde balans geeft o.m. als activa: Bondsgebouw i 20.000, Hypotheken f 23750.—, Effecten f 135.330.50, Effecten V.O.L. Fonds f 3900.Kas- en Giro f 10197,85. Het kapitaal, dat in 1931 door koersverliezen met f 17000.— was ven] derd, kon nu door de koerswinst weer bracht worden op f 173.000.—, terwijl de meerdere koerswinst ad f 316,91 op afzon derlijke rekening is geboekt. Voorts blijken nog de volgende reserves (zichtbaar) aan wezig te zijn: Reserverekening f 595056y2 en Reserve Jong. Blad f 7074,39, terwijl ge deeltelijk nog eenige reserve geboekt staat onder de rekening Bondsuitgaven en saldo J. Blad 44e jaargang. De Geref. Jong. Bond blijkt dus een werk kapitaal te hebben van ongeveer f 190.000. De totaal-indruk, welke deze jaarrekeningen op ons maken, is deze, dat de finantieele positie van den Bond buitengewoon sterk is, wat behalve aan het algemeene bestuurs beleid, zeer zeker ook te danken is aan den overleden penningmeester, den heer Joh. T. de Lange. Als 't even kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De Kabinetscrisis. Waarom de eerste poging van Dr. Colijn mislukte. (blz. 2) Verscherpte verhouding tusschen Duitsch land en Oostenrijk. Dr. Frank onwelkome gast te Weenen. Herdenking van de verdrij ving der Turken. De band tusschen de re- geering-Dollfuss en de Heimwehr bezegeld. Von Papen houdt, een rede ter inleiding in Hitiers groote Rijksdagrede op Woens- Dr. Schacht kondigt een bijeenkomst aan 'an obligatiehouders der particuliere Duit sche schulden. Alfred Rozenbergs vertrek uit Londen. De Japansche opmarsch naar Peking. Het Mandsjoerijsch-Russisch geschiL De toestand in Dantzig. (blz. 5) Economische Problemen. De economisch© opbouw van Nederland. (blz. 9) Te Delft heeft de officieele overdracht plaats gehad van vier gebrandschilderde ra men in de Nieuwe Kerk. (blz. 10) Het Duitsóh-Nederlandsche handelsverdrag bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist TWEEDE KAMER SARDJONO WIL WEL NAAR DE KAMER Het Centraal Stembureau heeft thans een telegram van Sardjono uit Digoel ontvan gen, waarin deze communist meldt, det hij zijn benoeming tot lid van de Tweede Ka» mer aanneemt. WETENSCHAP. NIEUW LAAGTERECORD 0.27° BOVEN HET ABSOLUTE NULPUNT TE LEIDEN BEREIKT In het Kamcrlingh Onnes laboratorium te Leiden werden door den directeur van de tweede afdeeling van het laboratorium, Prof. Dr. W. J. de Haas, in samenwer king met den conservator Dr. Wier fi rn a en prof. Dr. H. A. Kramers der Rijksuniversiteit te Utrecht proeven onder nomen om lagere temperaturen te bereiken dan tot nu toe gelukt is. Terwijl met de gebruikelijke methodes van het snelle af- pompen van helium-dampen van do vloei stof Prof. Kamerlingh Onnes een tempera tuur bereikte van 0.82 gr. boven het abso lute nulpunt en het Prof. Keesom gelukte om op die wijze 0.71 gr. boven het nulpunt te bereiken, is het nu gelukt een veel lagere temperatuur te bereiken op geheel andere wijze. Door serium fluoride, een zout van een der zeldzame aarden, in een hoog magneetveld te brengen en dan plot seling dit veld sterk te doen afnemen, daalde de temperatuur tot beneden 0.27 gr. boven het absolute nulpunt De proeven worden voortgezet. Wij deelen den aanbrengers van nieuwe lezers mede, dat, als reeds eerder is medegedeeld, direct na 15 Mei de lijsten opgemaakt worden en daarna de boeken verzonden. De Administratie

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1