Kerknieuws. DE STRIJD OM DE KERK Schoolnieuws» ZATERDAG 13 MEI 1933 DERDE BLAD PAG. 1C BEROEPINGSWERK Te St. Johannesga (Fr.) zal ir Ned. Hervormde Gemeente het beroepings- werk voorloopig niet ter hand genomen den. Ds. J. van den 13ergf die naar Bussen vertrok, heeft nog een aanzienlijke vordering wegens achterstallig tractement op de Ge meente. Pogingen om deze uit bijdragen van Gemeenteleden te betalen, hadden weinig of geen succes. Zoo kan voorloopig niet aai beroepingiswerk in de bestaande vacature ge dacht worden. Ds G. W. ALBERTS Ds G. W. Alberts, te Vlaardingen, en- predikant der Ghr. Geref. Keric te Zutphen is uit het ziekenhuis teruggekeerd en hoopt morgen weer te preeken. Ds. J. E. STAP.. Naar men aan de „Ned." mededeelt is aan Ds. J. E. Stap, laatstelijk predikant-voorzitter der Commissie van Hulppredikers, tevens be last met de opleiding van kweekelingen voor Inlandsche leeraars te Amboina, thans met verlof hier te lande, een verlenging van verlof Verleend, voor den tijd van drie maanden. Ds Th. J. H. STEENBEEK Naar wij vernemen, is Ds Th. J. H. Steen beek, predikant bij de Prot. Kerk te Sala- tiga (Ned. Oost-Indië), laatstelijk (1920'20) hier te lande bij de Ned. Herv. Gemeente te Leidschendam weer gerepatrieerd. JUBILEA. D r. J. C. S. L o c h e r, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Leiden, viert a.s. Zondag zijn 40-jarig ambtsjubileum. Johannes Caspar Stephanus Ixicher werd 6 November 1807 te Uitïko bij Zürich (Zwit serland) geboren. Zijn vader, grootvader, over- on betovergrootvader waren eveneens predi kant geweest. Di. Locher studeerde te Weenen aan de Evang. Theol. Faculteit voornamelijk onder Prof. Dr. Eduard P.öhl, daarna te Leiden en werd in 1892 candidaat in Arnhem. Zijn eerste Gemeente was Birdaard c.a. (Fr.). Aldaar deed hij intrede 14 Mei 1893. Zijn bevestiger was zyn oom, Ds. G. W. Locher te Elspeet. In 1809 vertrok hij naar Waspik en deed 9 Janu ari 1916 intrede te Leider., met als tekst I's. -51 17. De jubilaris is permanent scriba van den Kerkeraad; quaestor van don Ring Leiden en vice-president van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. Dr. Locher promoveerde 3 Nov. 1893 te Leiden op een dissertatie: „De leer van Luther over Gods Woord". Verschillende publicaties verschenen verder van zijn hand. Dr. Locher hoopt a.s. Zondag in den avond dienst om zes uur in de Pieterskerk een gedachtenisrede te hcuden, terwijl er 15 Mei gelegenheid is hem te bezoeken. D r s. J. W i 11 e m z e, Ned. Hervormd predikant te Groningen, herdenkt 31 Mei a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum als predikant aldaar. Hy deed 21 Nov. 1897 intrede te Sloten (Fr.), sprekende over Joh. 1 29. Hier arbeidde hij bijna 11 jaar en verbond zich 31 (Mei 1908 aan de Ned. Herv. Gem. te Groningen De a.s. jubilaris is leeraar godsdienstonder wijs aan het Willem Lodewijk Gymnasium, bestuurslid van de Vereen, tot bevordering van Chr. L. O. en M. U. L. O te Groningen, voorzitter van de afd Groningen van „Zonne- gloren" en medewerker in de serie „Tekst en Uitleg" van Prof. Bohl en Prof. van Veld huizen. Ds. Wille-mze is praetor van den ring Groningen. PREDIKANTSVROUWEN. Gelokt door de goede resultaten van ver leden jaar, belegt de Federatie van Chr. Ver- eenigingen van en voor vrouwen en meisjes (bureau Heerenstraat 40, Utrecht) tegelijk met de Practische Theologenconferentie, van 11—14 September a.s. op „Woudschoten" te Zeist, weer een (even practische) Confe rentie voor predikantsvrouwen en aanstaande predikantsvrouwen. De dames nemen aan de Practische Theologenconferentie deel en heb ben voorts nog apartjes met als spreekster mevr. M. Slotemaker de Bruïne-Van J^eeuwen ever de lezing van haar echtgenoot (^Welke leiding geven de Chr. Kerken in zake de sexu- tele moraal?"), direct na afloop van deze, en mevr. Stelma-Loosjes over: „Wat kunnen wy in de practijk doen voor de verhouding van jongens en meisjes?" ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK Vierde zitting. Alvorens verder ge gaan wordt met de behandeling van de aan gelegenheden van de Generale Kas, heeft de gewone periodieke uitloting plaats van 20 obligaties ten laste van het Fonds van het Gebouw voor de Algemeene Synode. De num mers van de uitgelooten obligaties zijn de volgende: 707, 914, 1688, 1529, 1842, 470, 64, 1310, 1265, 672, 5, 925, 195, 1194, 311, 1011, 1169, 989, 497 en 1805. Voor uitkeeringen uit de Generale Kas is een bedrag van ruim f 70.000 beschikbaar. De by- dragen waren f 1400 minder dan het vorig Ten opzichte van die gemeenten, welke ge woon zyn jaarlyks dezelfde aanvrage, om een toelage, tot de Synode te richten, wordt voor gesteld, de ontvangen toelage geleidelijk te verminderen, om daardoor ook by die ge meenten t streven aan te moedigen, om zich, ten opzichte van de voorziening in de geeste lijke behoeften der gemeente (zooals gods dienstonderwijs en predikdienst) zooveel mo gelijk financieel onafhankelijk te maken, d.w.z. daarin zelf te voorzien. Dit betreft niet alleen gemeenten in de provincie Gelderland, maar ook andere gemeenten zullen onder dit systeem Van afvloeiing of geleidelijke vermindering der toelage moeten doorgaan. En, worden dus de toelagen uit het Fonds voor geestelijke be hoeften, geleidelijk verminderd, dan moet dit ook invloed oefenen op de toelagen, welke sub sidiair uit de Generale Kas worden aange vraagd en die doorgaans voor éénmaal wor den verleend. De behandeling van de aanvragen om toe lagen uit de Generale Kas. vordert veel tyd, aangezien niet minder dan 169 aanvragen zffn ingekomen, waarby elke aanvraag aan een serieus onderzoek wordt onderworpen, terwijl de doeleinden, waarvoor gevraagd wordt zeer verschillend zyn, a's by*, voor godsdienston derwijs op openbare lagere scholen in de groo te steden, voor evangelisatie in uitgestrekte en zich uitbreidende gemeenten, voor instand houding van nieuw gestichte gemeenten, voor onderhoud van kerken en pastorieën, voor schulddelging bij kerkelijke administration enz. De beraadslagingen zullen vermoedelijk in de zitting van Zaterdag ten einde kunnen Worden gebracht. SYNODALE VERGADERINGEN De Part. Svnoden van het Midden en het Zuiden der Chr. Geref. Kerk zullen resp. Woensdag 11 Juni te Amsterdam en Donderdag 22 Juni te den Haag gehouden Worden. NEDERL. JOURNALISTEN TE BOEDAPEST De heer L. van den Broelce legt in tegewwoo rdiqheid vi teqenwoordigers en onzen gezant, den heer v. Hoorn, Onbekenden Soldaat. DE GROOTE KERKVERGADERING y TE BATAVIA De Groote Kerkvergadering vereenigde zich geheel met het standpunt van het Kerkbe stuur, welke de administratieve scheiding var Kerk en Staat slechts aanvaardbaar acht mits door deze niet wordt vooruitgeloopen op latere financieele scheiding. Hierbij wordt erkend, dat, tijdelijke maat regelen noodig zijn om de Kerk haar recht matig aandeel te doen dragen in de versobe ring der Landsuitgaven. Het eerste lid van het eerste artikel van het ontwerp algemeen reglement werd aldus vastgesteld: „De Protestantische Kerk in Ned. Indië is een zelfstandige Christelijke kerk. Zij bestaat uit al haar gemeenten in deze gewes ten. Zij staat open voor alle Protestanten in Ned.-Indië". De Kerkvergadering sloot zich In hoofd zaak aan bij de haar voorgelegde voorstel- Het nieuwe Kerkbestuur zal voortaan be staan uit negen instede van twaalf leden, taarvan minstens drie en hoogstens vier oorgangers moeten zijn. Zes leden moeten te Bata\ia, Meester Cornelis of Buitenzorg wonen. rRi) Bijna unaniem werd besloten tot opname an een artikel in het Algemeen Reglement luidende: „binnen het verband van de Pro- testantsche Kerk in Ned.-Indië kunnen met instemming van de Algemeene Synode zelf standige Kerken worden gevormd of opge nomen". In verband hiermede vermeldt het tweede lid de Minahassa, de Molukken en die Timor-archipel. De vergadering besloot unaniem uitdruk kelijk het enkelvoud te handhaven en de Kerk te noemen „P rotes tan tsche Kerk in Ned.-Indië". GEREF. KERK IN ZUID-AFRIKA Vervol gverslagen van de Generale Synode der Geref. Kerk in Zuid-Afrika, thans per mail ontvangen, melden nog, dat deze Kerk in 1934 haar 75-jarig bestaan herdenkt. De Synode beveelt aan in deze zware tijden jen groote feestelijkheden te beginnen, doch als dankoffer alom te pogen de op de Kerken rustende schulden, zooveel mogelyk af te Voorts veroordeelde (o.a. op grond van het tweede gebod en Zondag 35 Heid. Catechis- de Synode de vertooning van Bybelsche films en ontried de bywoning ervan. RECHTS EN LINKS Te Den Haag heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente op een verzoek van de afdeeling der Vrijzinnig-Hervormden, om vooi jvestiging van een eigen vrijzinnig predi kant een der kerkgebouwen te mogen gebrui ken, >afwy zend beschikt. ETHISCHE VEREENIGING Onder voorzitterschap van Dr. J. F. Beerene, Ned. Herv. predikant te Utrecht, komt van Maandag 17 tot Vrijdag 21 Juli in het confe rentieoord van den Zendingsstudieraad te teren de Zomerconferentie der Ethi sche Vereeniging byeen. Sprekers zijn: Ds. D. Kuilman, te Leiden, over: „Wat kan ik niet ontberen wanneer Uw hand mij leidt"; Dr. W. A. Visser t Hooft te Genève, over: „De kans van het Protestantisme in Europa"; Dr. P. Minderaa te Zeist, over: „Proletarische dichtkunst"; Mr. Dr. P. H. W. G. van den Helm te Zeist, over: „Geestelyke waarden van ommunitsme"; Prof. Dr. M. van Rhyn, te Utrecht, over: „De beteekends van het werx van Buchman"; en Ds. S. H. J. James, te Delfshaven over: „Levensvreugde". Inlichtingen verstrekt de secretaresse der conferentiecommissie mevr. C. Gunningde Wijs, Oorsprongpark 3 te Utrecht. VRIJZINNIGE PREDIKING Te Sliedrecht, waar in de Ned. Herv. kerk geen vrijzinnige prediking meer plaats vindt, heeft de afd. Sliedrecht van de Vereen, van Vrijz.-Hervormden besloten een kerkzaal te doen bouwen voor de vrijzinnige prediking. KERKELIJKE WISPELTURIGHEID Gemis aan Kerkbesef. D s. P. van D y k, van Zaandam, schryft in „Noord-Hollandsch Kerkblad" aldus: In eigen kerk is elke 'byvoeging van den dienst een oefening van het ambt aller ge- loovigen. In eigen kerk wordt de dienaar des Woords door de Gemente naar den kansel geleid. Maar in de vreemde kerk staat, althans met betrekking tot „de overloopers" de dominéé met eigen autoriteit op den kansel, en heeft die toehoorder niets, absoluut niets te zeggen. ak van de onderlinge overloopery een gewoonte, en èlle kerken in een stad zyn ge worden tot vergaderplaatsen waar een orde- looze en tuchtlooze groep geloovige menschen 's Zondags hopen te snoepen van hun lie velingsgerecht; maar waarover door opzie ners en predikanten geen toezicht meer kan worden geoefend. Welke droeve gevolgen die kerkelijke wis pelturigheid voor het huisgezin heeft, laat zich denken. Waar ben jy geweest, jongen? Naar de Jeugddienst, Vader. Schitterend. Over drie weken is er weer een. Jammer, dat u er niet by mag wezen. Jij ook Marie? Neen, *k ben met myn ver loofde naar de Broeden? gegaan. Was 't mooi? Nou, echte mensehen, hoor. Bent u met moeder naar de Catechismus ezen luisteren, Vader? Je moeder wel, je weet, die kun je niet van haar oude plaats af krijgenmaar de catechismus kan ik wel droomen. Ik heb een prachtige preek van dominéé X uit Am sterdam gehoord; je weet wel, die al eens meer in „de Evangelisatie" opgetreden is. Hoe heb jy 't gehad, (Moeder? Moeder zucht't Is gelukkig, dat h3ar kinderen nog naar de waarheid vragen, r/r^ar 't was vroeger in haar ouderlyk huis toch anders. Ze vindt dat pok de kerkdienst gele den heeft door den geest van den tijd: Wat mooi is vindt ook daar bij sommigen meei trek dan wat degelyk is. Dit geldt nu nog gezinnen, waarin men, al is het helaas niet meer met eigen kerk, toch met Godsdienst en Kerk nog meeleeft. Het verbaast u heelemaal niet, wanne slapipe menschen, die in een geschil met hun broeders van den Kerkeraad geen gelijk kun nen krygen, soms binnen den korist mogelij ken tijd hun ontslag nemen. De uitdrukking ^schrap me dan maar", is het lang niet zeld zame antwoord dat ge krygt op uw ve: nend: „Maar broeder of zuster, hoor nu Ten slotte ligt echter dit „schrap me dan maar", geheel op de lijn van den overlooper, die er weinig been in ziet 's Zondags snoepbeurt te maken. Beiden beseffen niet, wat men onder K verstaan moet. „EEN HUIS VAN KOOPHANDEL" Hoe Vrijzinnigen lidmaten „aannemen" In het Hervormd-confessioneel weekblad „De Geref. Kerk" wordt het volgende mee gedeeld: „Een bedenkelijk staal hoe Vrijzinnigen (in de Ned. Hervormde Kerk) lidmaten aannemen, geeft de historie in Bourtange (Gron.) te aanschouwen. Van meer dan één zijde ver namen wij, dat in genoemd dorpje onlangs 25 vrijzinnige nieuwe leden waren „bevestigd", waarby overwegend (stoffelyk) invloed is uit geoefend door de Diaconie. In breeden kring heeft dit gerucht zich in Oostelijk Groningen verbreid. De meeste geworvenen hebben, vol gens mededeelingen uit Bourtange, eerst gif ten in natura (kleeren en schoenen) ontvan gen. Van een is o.m. bekend (ik zal kiesch- heidshalve hier geen namen noemen), dat hy reeds een en ander ontvangen had, doch meer wenschte, en, boos geworden, zich voor goed terugtrok, terwijl een ander aan zyn kame raden heeft toegegeven dat hy het ergens om deed. Letterlyk heeft hy gezegd: „voor wat, hoort wat". „Wij vragen ons af of deze dingen onge hinderd mogen geschieden en of er geen on derzoek ingesteld kan worden, buiten de vry- zinnige Besturen om. De Heiland heeft het maken van zijn Kerk tot een huis van koop handel uitdrukkelijk veroordeeld". PIONIEREN Te La u s a n n e is onder den naam „De Pionieren" een gemeenschap opgericht, die voor de vriendschap tusschen de Kerken bidt Wie lid wil worden moet de volgende verklaringen afleggen: 1. Ik verplicht mij voor God en overeen komstig Zijn heiligen wil innig om de toe nadering der kerken te bidden en met allen een geestelijk gemeenschap te vormen, die hierop hun geloof en hun leven opbouwen. 2. Ik verplicht mij verder om mijne broe ders tot welke kerk of belijdenis zij ook mo gen behooren, met vrijmoedigheid en in vol ledige broederschap te behandelen en hen zoodanig te achten als ik zelf geacht zou wenschen te worden. ZONDAGSZIEKTE Sondagsziekte is 'n krankheid wat net voorkom by kerklede. 1. Die verskynsele verskil, maar die ziek te belemmer nie die eetlus nie. 2. Dit hou nooit langer aan as 24 uur 3. 'n Dokter word nooit geroep nie. 4. Dit kom verbasend baie voor en eis elk jaar duisende slagtoffers. Die aanval kom skielik elke Sondag; geen verskynsel word Saterdag-aand openbaar nie; die pasjent slaap goed en voel gesond as hij wakker word; hy eet 'n sty we brek- fis (ontbijt), maar omtrent kerktijd kom die aanval en duur voort totdat die morren diens verbij is. Dan voel die pasjent beter en eet 'n sty we dinner. In die namiddag voel die pasjent bai beter en hij is in staat om 'n wandeling te maak en die „Sunday Times" te lees; hij eet 'n stywe aandmaal, maar omtrent kerk- tyd krij hy weer een aanval en blij thuis. Hij word Maandagmorre verfris wakker «n is in staat om werktoe te gaan en hij bespeur geen teekens van die siekte voor die volgende Sondag nie". Het Herv.ormd-confessioneel weekblad „De Geref. Kerk" voegt er het volgende aan toe: Deze Zuid-Afrikaansche broeder verstaat de kunst om de diagnose te stellenin Pre toria. Woonde hy in Amsterdam, dan zou hij tot de ontstellende ontdekking komen, dat de „pasjent" in onze AmsterdaniBche Gemeente die ziekteaanvallen onder den morgen- en avonddienst heelemaal niet meer voelt; en dat hy zijn Zondagsziekte als iets heel normaals heeft leeren beschouwen. Een graad erger dus. ëtl CPVanrliikf»!- Hon Hi. "7„;A A r-: 1 ZENDING. Mevr. M. L.. van B a 1 e n-M i ch e a u. t Te Utrecht is, ruim 81 jaar oud, overleden mevrouw M. L. van Balen-Micheau. echtge- noote van den oud-Zendeling van Nieuw- IN DUITSCHLAND IS HU IN VOLLE GANG Een onderhoud met super-intendent Dr. Dibelius (Van onzen Duitschen correspondent) De strijd om de kerk is in vollen gang. De oude Duitsche Evangelische Kerk laat haar belangen behartigen door den president van den Kerkelijken Bond D. Kapler, den landelijken bisschop D. Marahrens en den gereformeerden predikant D. Hesse. Als ge volmachtigde van den rijkskanselier neemt aan deze besprekingen de van Koningsber gen naar Berlijn ontboden districtgeestelijke ds Mpller deel. Deze staat in voortdurend contact met ds Hossenfelder, die als refe rent in kerkelijke aangelegenheden in het rijksministerie voor den eeredienst werk zaam is. De kerkelijke overheid is uiterst spaar zaam met haar berichten over het verloop der besprekingen, welke in het gebouw van den Kerkelijken Bond in de stille straat achter den Bahnhof Zoo plaatsvinden. Voor mij was deze terughoudendheid een reden, om eens met den General-superinten dent der Koermark Brandenburg, D. dr Otto Dibelius, van gedachten te wisselen over de toekomst der Evangelische Kerk in 't Derde Rijk. Dibelius geniet allerminst de waardee ring der nationaal-socialisten. In regeerings kringen werd mij nog dezer dagen verze kerd, dat Dibelius voor de rijksregeering „er- ledigt" is. Hiertegenover moet vastgesteld worden, dat Dibelius het volle vertrouwen der Kerkelijke Overheid geniet en ook door de Berlijnsche gemeenten nog steeds als een betrouwbare bron voor alle kerkelijke en religieuse vraagstukken wordt erkend. Mede onder zijn invloed heeft de Kerkelijke senaat der Oud-Pruisische Unie zich bereid ver klaard, ook eenige vertegenwoordigers der „Duitsche Christenen" tot haar crenium toe te laten. Dat de rol, welke de „Duitsche Christenen zich zelf graag toekennen, nog niet zoo ingrijpend is, als zij wenschen, bleek pas dezer dagen in het land van Prins Hendrik. In den „Niederdeutschen Beobaehter" ver scheen een artikel onder het opschrift „Boe ren, verovert de Kerken!", geschreven door Walter zur Ungnad, alias Walter Bohm. Kort daarop werd deze door den Minister president van Mecklenburg-Schwerin, Gran- zow, tot kerkelijken staatscommissaris be noemd. Natuurlijk protesteerde de Mecklenburg- sche „Oberkirchenrat" tegen zulke plotse linge maatregelen van ingrijpenden aard en mede onder invloed van de kerkelijke over heid van Berlijn, waar de Luthersche bis schop van Mecklenburg-Schwerin, dr Rend- torff aan de kerkelijke besprekingen deel neemt, werd deze benoeming ingetrokken! Hieruit mag niet de onjuiste conclusie ge trokken worden, dat de rijksregeering min der sympathie is gaan koesteren voor de „Duitsche Christenen", want juist uit de be noeming van ds Hossenfelder als referent, blijkt duidelijk, dat Hitier deze beweging wil ondersteunen. Ook Göring aanvaardde indertijd de benoeming tot lid eener eere commissie van d)e geloofsbeweging der '„Duitsche Christenen". Onder het opschrift „De Rijkskerk vam de Duitsche Christenen" publiceert de nationaal socialistische predikant D. Fredtag, die mede zitting heeft in het rijksbestuur der „Duit sche Christenen" in het tijdschrift „Het Evangelie in het Derde Rijk" een uitvoerige beschouwing over de wenschen zijner geest verwanten: „In plaats van besprekingen of zelfs voorloopige onderhandelingen wen schen wij zoo spoedig mogelijk nieuwe ker kelijke verkiezingen, welke tot een grond- ettelijk geregelde kerkelijk* samenkomst kunnen leiden. Deze zal zich in overeenstem rning met de eensgezindheid van het Duit sche volk onder Adolf Hitler uitspreken voor een eenvormige Duitsch-Evangelische rijkskerk. Het gaat hierbij niet zoozeer om de vraagstukken over organisatie, theologie belijdenis Luthersch of Gereformeerd dan wel om het levend geloof van onzen tijd den wil van God bij die wedergeboorte van het Duitsche volk. ,De grondwet voor deze nieuwe rijkskerk is door ons reeds vastgelegd". Hiermede doelt D. Freitag hoogstwaar schijnlijk op de tien punten ■elke door ds Hossentelder reeds aan de Duitsche pers werden doorgegeven, voordat ze door hem aan D. KapltV officieel werden overhandigd. Het gunstig verloop der be sprekingen tusschen D. Kapler en Hitiers gevolmachtigde, ds Muller, heeft inmiddels aan deze tien punten reeds veel van hun be- teekenis ontnomen. Wanneer Hossenfelder bij voorbeeld dn punt 3 zegt, dat de dioor hem gedachte rijkskerk slechts Christenen van zuiver arischen bloede mag omvatten dan kan ik verzekerén, dat de kerkelijke over heid er niet aan denkt, Christenen van Jood- sohe afkomst uit te schakelen, of hun het genot der H. Sacramenten te ontnemen. Guinea, den heer J. A. van Balen. Deze is in 18S2 uitgegaan naar het e:land Hoon, waar hij Zendeling Bink ter zijde stor.d, maar reeds in zyn vrouw ten grave moest dragen. In 1889 stichtte hij den nieuwen Zendingspoet te Windessi aan de Wandammenbaai, waar hij het volgende jaar den arbeid korten tijd on derbrak om te Ternate in het huwelijk te tre den met mej. M. L. Micheau, die haar werk als bewaarschoolonderwijzeres te Zetten had opgegeven, om haar leven aan dat van den heer Van Balen te gaan verbinden. Haar naam zal onverbreekbaar aan het Zendingswerk te Windessi verbonden blyven. Toen zy er kwam, was het nog de dag der kleine dingen. Het aantal Christenen was nog >r gering. (Maar mevrouw Van Balen zette haar werk voort en trok zich het lot van de kinderen aan. Haar school bloeide door haar trouwen arbeid en het getal leerlingen klom 1894 zelfs tot 64. Zoo is de nu ontslapene haar man steeds tot grooten steun in den ar beid gebleven. In 1913 keerden zendeling en mevr. Van Balgn voor goed naar het vaderland terug. Pensioenverzekering. Woensdag j.l. hoeft te Amsterdam een vergadering plaats gehad van de verschillende Geref. Zendingen in Nederland. Daar zijn o.a. besproken en in ontwerp vastgesteld de statuten voor een stichting, welke tot taak heeft de pensioenverzeke ring van het niet-Europeesch personeel op de verschillende zendingsterremon. Ook het niet-Europeesch personeel van de Keucheniusschool zal in deze verzekering kunnen worden opgenomen. Het ontwerp zal nu aan de orde moeten worden gesteld in de Raden der verschillen de Zendende Kerken. Zelfs de verdienstelijke Tübinger theoloog, prof. dr. Fezzer, die eveneens de belangen der Duitsche Christenen behartigt, acht zulke eischen voor onuitvoerbaar. Door hem werd de nadruk gelegd op de beide inleidende punten: 1. Wij willen een Evangelische Rijkskerk in Lutherschen geest, met inschakeling van de Gereformeerde gemeenten, wier eigen ka rakter gehandhaafd blijft 2. Wij willen geen staatskerk, ook geen kerk, die een staa* in den staat vormt, maar een Evangelische Rijkskerk, die de autori teit van den nat.-soc. staat uit geloofsover tuiging erkent en het evangelie in het Derde Rijk verkondigt. Deze twee thesen leggen tusschen de kerkelijke autoriteiten en de Duitsche Christenen. Ook Generalsuperintendent D. Dibelius begroette het gunstig verloop der besprekin gen en gaf zijn meeninig hierover ongeveer als volgt te kennen: „Men moet besprekin gen, welke een gunstig verloop nemen, niet storeij. De onderhandelingen over een nau were samenwerking der Evangelische kt*- ken in Duitschland hebben inderdaad een gunstig verloop! Een der grootste moeilijkheden blijft het vraagstuk der belijdenis. Aan den eenen kant hoort men zeggen: laat ons met de be lijdenis in rust. Dat is een vraagstuk uit de 16e eeuw. waar tegenwoordig niemand meer belangstelling voor heeft. Aan den anderen kant wordt zeer positief gezegd: een kerk kan zonder geloofsbelijdenis niet bestaan. Wie een nieuwe kerkelijke grondwet eischt die moet de vraag der geloofsbelijdenis eerst duidelijk beantwoorden. Anders heeft het nieuwe geen blijvende waarde. Ongetwijfeld hebben deze laatsten gelijk het komt er voor ons nu op aan, wat de be lijdenis eener kerk eigenlijk is. De Evange lische kerk is gebaseerd op de H. Schrift. En daarop alleen. Maar de Bijbel is niet een leerboek voor theologische vraagstukken hij is een verzameling van veelvuldige ge tuigenissen, door welke God tot ons spreekt. Paulus is anders dan Petrus. Johannes an ders dan Lukas. Hierdoor wordt het Nieuwe Testament ook onder oprecht geloovigen ver schillend uitgelegd. Anders zouden wij im mers niet zooveel verschillende kerken en secten hebben, methodisten en baptisten, oud Lutheranen en Gereformeerden, Broederge meenten en Christengemeenten zij willen alle uit het Nieuwe Testament kracht schep pen. Daarom bestaan er slechts twee moge lijkheden: de kerk blijft een spreekzaal voor honderd uiteenloopende meeningen, of de kerk spreekt zich uit voor een bepaalde wijze waarop het evangelie verkondigd moet wor den. Men behoeft er onder de gegeven om standigheden niet lang over te discussieeren dat slechts nog de tweede mogelijkheid be staat De kerk is nog iets anders dan de School der Wijsheid van graaf Keyserling, waar ieder zijn overtuiging kan weergeven.' De kerk moet in opdracht van haar Heiland een scherp omlijnd getuigenis afleggen. Zij heeft dit gedaan toen zij zich achter Maar ten Luther plaatste. Een minderheid schaar- de zich om Zwingli en Calvijn. Het gaat hierbij Het gaat er om, dat volgens Luther en zijn leer de mensch in den ban der zonde leeft, dus niet door eigen inspanning vrij ge maakt kan worden. Hij is op Gods genade aangewezen. Pas wanneer hij gelooft, wordt •hij vergiffenis deelachtig. Hij vindt geloof en.verTiffenis in de gemeenschap zijner kerk Hij blijft een zondaar, maar mag zich vrij voortbewegen, daar hij onder de genade leeft. Innerlijk en uiterlijk blijft hij onder de leiding van een barmhartigen God. Luthers Kleine Kathechismus werd ln heel Duitschland als basis aangenomen bij het evangelisch onderwijs. Met taai uithoudings vermogen hebben wij er aan vastgehouden, toen vele godsdienstonderwijzers verklaar den, dat zij met dit product uit de 16e eeuw niets meer konden beginnen. Wij wisten waarom wij dit 'dieden. De Gereformeerde volksaard Is eenigszins andere. In den Heidelbergschen Katechis- mus wordt meer de nadruk gelegd op het moreel e effect in Christus en de taak van den Christen. Ook van gemeente en kerk is hier nadrukkelijk sprake. Uit dezen wortel der belijdenis gaat dan het karakteristieke element voort van het gansche kerkelijke Daarom moet de belijdenis blijven, wil de kerk voortbestaan. Het is niet voldoende, wanneer men met een breede geste ver klaart: De belijdenis blijft onaangetast! De grondwettelijke bouw eener kerk moet uit den geest van haar belijdenis opgroeien. Op deze basis zullen de evangelische keiken vaster gegroepeerd worden dian tot dusver. Vooral de Luthersche kerken zullen een vas ter geheel gaan vormen. Gereformeerde ge meenten zijn er slechts weinige. Zij zullen haar karakter op andere wijze handhaven dan de Luthersche. De meerderheid van de Duitsche Christenen leeft in de Unie. De ge dachte, deze „unierte" Kerken te ontbinden is niet nieuw, zakelijk is zij juist, maar zoo iets gaat niet van vandaag op morgen. Het zal voorloopig wel blijven lfij een groot blok bij een unie, welke de protestanten van ver schillende belijdenis omvat. Het gaat er voor ons niet in de eerste plaats om, in hoeverre de Evangelische Ker ken m Duitschland het met elkander eens wedden, maar om de beslissende vraag, of in deze Kerken de kracht van het geloof tot geestelijke herleving zal leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Naar de „Tel." verneemt is de benoeming te verwachten van prof. dr A. ten Bokkel Huinink tot hoogleeraar in de Kruidgenees- kunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van prof. Haverschmidt. In Oc tober a.s. zal prof. Ten Bokkel Huinink, thans nog leeraar aan de Medische Hooge- school to Batavia, repatrieeren. STUDENTENKORPS F.Q.I. TE KAMPEN Donderdag trad voor bovengenoemd corps op dr W. H. Gispen, predikant te Delft, met het onderwerp: Hedendaagsche be schouwingen over Mozes. Na de opening verkreeg dr Gispen gele genheid om zijn rede te houden. Spr. ver staat onder zijn onderwerp: de vakweten schap over Mozes in de laatste dertig jaren. Spr. wil Mozes zien als persoon, als natio nale held, als profeet, als wetgever, als schrijver en als middelaar. Dat Mozes als persoon geleefd heeft, wordt vooral ontkend door Mayer en Hölscher, die Mozes beschouwen als een legendari sche figuur, die den priesterdienst te Kades zou gesticht hebben. Als men echter de hisr toriciteit van Mozes loochent, komt men voor vele vragen en moeilijkheden te staan. Bovendien het O.T. wederspreekt de mee ningen van Mayer, en Hölscher geheel. En ook in dezen tijd nemen zeer veel Oud-Tes- tamentici de historiciteit van Mozes aan, echter ieder met eigen argumenten, wat spr nader aantoont, Mozes als nationale held wordt door de verschillende Oud-Testamentici zeer eenzij dig belicht, omdat ze niet teruggaan tot 't traditioneele Mozes-becld uit de H. Schrift Spr. geeft verschillende meeningen over Mozes als nationale held uit de laatste ja ren weer. Spr. staat bij zijn behandeling over Mozes als profeet langdurig stil bij de opvatting van Selling, die meent uit Hosea op te mo gen maken, dat Mozes gewelddadig ver moord is. Deze opvatting van Selling heeft dit goede, dat wij Mozes meer gaan zien als den lij denden profeet, wat men volgens spr. te weinig gedaan heeft. Vervolgens behandelt spr. Mozes als wet gever en gaat na de kentering, welke er dienaangaande is ontstaan na het Well- hausenianisme. Spr. toont aan, dat het wet boek van Hammurabi ver beneden den De caloog staat. Mozes is als schrijver door vele Oud-Tes tamentici verschillend beoordeeld. Ook van Geref. zijde wordt Mozes niet als de auteur van den volledigen Pentateuch beschouwd. Mozes als middelaar heeft profetische, priesterlijke en koninklijks trekken. Bij de hedendaagsche beschouwingen over Mozes ziet men Mozes revolution-etisch en te zelf standig. Daardoor ontbreekt het aan het wijzen op Mozes als type van den Christus. De Geref. Theologie zal echter de elementen van waarheid in de hedendaagsche beschou wingen over Mozes moeten aanvaarden. Na zijn rede heeft dr Gispen nog enkele vragen beantwoord, waarna prof. dr T. Hoekstra de vergadering met dankgebed sluit OPHEFFING Te Wervershoof (by Hoorn) is de Openbare School, een éénmanB-school, reeds sedert 1 April jl. gesloten. Dit is, aldus meldt de „Tel.", een gevolg van het feit, dat de eenige leerkracht aan deze onderwijsinrichting met ingang van dien datum naar elders is vertrokken en zijn opvolger nog steeds niet is aangewezen. Deze eigenaardige gang van zaken houdt verband met het feit, dat men in deze vacature alleen een wachtgelder wenscht te benoemen. Blijkbaar heeft het lesgeven aan zeven leerjaren tegelyk voor da wachtgelders weinig bekoring. De reeds door den Raad benoemde wacht gelder legde een certificaat over dat inhield, dat zijn kinderen moeten wonen in een bosch- rijke streek. Daar Wervershoof juist heel waterrijk is, kon de benoeming niet door gaan. Wat een bof voor de leerlingen was. De in specteur van het lager onderwijs adviseerde vervolgens tot aanschrijving van alle wacht gelders, acht en veertig in totaal. Enkele da gen daarna kwam er van allen bericht binnen. Ze bedankten in" massa. De inspecteur advi seerde toen tot het maken van een voordracht van twee candidaten. De een was echter ka tholiek, terwijl de andere niet enduidelyk to kennen gaf, de betrekking niet te kunnen aan vaarden, in verband met de gezondheid van zijn kinderen. Er is geschreven en getelegra feerd aan den Minister, doch tot dusver zon der resultaat. En de leerplichtige leerlingen loopen maar dag aan dag bij den weg De school blijft zoodoende voortdurend ge sloten. u men zulk een dwergschooltje maar niet opheffen? De propagandisten van het Openbaar Onder wys gaan tegen zulke miniatuur-inrichtingen altijd geweldig te keer. Welnu, hier is werk voor hen. RADIO-SCHOOLUITZENDINGEN Maandag 15 Mei zal over den Huizer zender de laatste radio-schoolnitzending voor dit sei zoen plaats hebben. Ongetwijfeld hebben dezen winter weer tal- ryke onderwijzers met hun klassen 's Maan dags naar de radio geluisterd. Over het ge- hoorde zal de één tevreden zyn en de ander cntiek hebben. De Commissie voor de School- uitzendingen zal gaarne zoowel de lof als de cntiek over het gehoorde vernemen, om daar mede winst te kunnen doen by de plannen voor het volgende jaar. Ds Commissie ontvangt daarom dercr dagen gaarne rapporten van alle hoofden van scho- die bereid zijn, iets van hun ervaring mede te deelen. Het adres van toezending is; Commissie voor Schooluitzendingen, p.a. N.C K-V., Postbus 5, Hilversum. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ A. R. J. A. Dezer dagen werd te Hummelo en Keppel een vexgadering gehouden ten einde pogin gen in het werk te stellen te kunnen komen tot oprichting eener A.R.J.A.-club. Do vei^ padermg stond onder leiding van den voor zitter der kiesvereeniging, den heer Tjoo- t£?;- SPrekers waren <lo heeren H. Kruk. te Doetinchem, over Groen van Prinsterer en i' C; to Zelhem, bestuurslid van \VVa "Doel en Streven" van de m'S; lVtfonze,!° cn krachtig aandrong medo gelet op de tijdsomstandigheden en den verkiezingsuitslag, speciaal in don Ach terhoek, tot bestudeering onzer aloude be ginselen over te gaan. Resultaat van den avond -was, dat alge meen het groote nut eener studieclub inge zien werd, zoodat in principe besloten werd tot oprichting eener club over te gaan. In -.petember as. zal tot nadere constitionee- ®vt'PPpaan" Het voorloopig HiïSne™ b 'S U Migchels' S,okhor^

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9