iKeutur ^Tciiisdjf (Courant ZOMERTIJD N.V. HOUTHANDEL V.H. j, VAN SCHIJNDEL CO. ABONNEMENT» Per kwnrtaa' In leiden en In plant een waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 porlnk<»i»*n. Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- *che tending .4.50 Bu dagelijksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3965 ZATERDAG 13 MEI 1933 AD VERTENT IEN Van 1 tot 6 rezpïsLHVi Elke regel meer0-22^ Ir.gez. Mededeellngen van 15 regels 2-30 Elke regel meer a 0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aaD T bureau wordt berekendf 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Om de vrijheid Waar gezag ontbreekt, treedt dwang op Het is de vloek der zonde, dat wat de menschen naar eigen goeddunken meenen recht te zetten, altijd scheef ge trokken wordt: wat recht was, veran dert in onrecht; wat tot zegen kon zijn, verkeert in vloek. Of, om het concreet, met een voorbeeld te zeggen: als een volk het gezag van God verwerpt, dan wordt het gestraft met de dwang van een mensch. Men kan zonder overdrijving en zon der de waarheid te kort te doen, zeg gen, dat we thans in een periode van gezagscrisis leven. En, de zaak princi pieel gesteld, gaat het er om welke macht het gezag het eerst onder de voet zal loopende revolutie of de dwang. Hoewel men daaraan direct kan toevoegen, dat het per slot van re kening hetzelfde is en op hetzelfde neerkomt. Voorzoover wij, buitenstaan ders, er over kunnen oordeelen, wordt de vrijheid in Rusland even erg ge kneld als in Italië enin Duitsch- land. En met het wezenlijke gezag is het in de drie rijken even droef ge steld. Natuurlijk denken de machthebbers in Duitschland daar anders over. Zü beweren zeer positief, dat zij de be schermers van het gezag zijn. En wel licht meenen zij dat ook. Vooral dege nen, die het geloof aan God niet geheel hebben vaarwel gezegd en meer of min der onbestemd erkennen en beleven: de godsdienst is het behoud der natie. Kwam ten onzent tegen de verkie zing de liberale partij niet met de ver klaring, dat „het ethische en het gods dienstige gevoelsleven voor de vorming van geest en karakter onvergankelijke waarden bevatten", waarom de partij dan ook „ten volle de zedelijke normen van het Christendom als vaste grond slag der Europeesche samenleving aan vaardde"; al deinsde men terug voor de uitspraak, welke men bij een vorige gelegenheid deed, dat „het geestelijk en godsdienstig leven voor maatschappij en staat groote waarde had." Welnu, die laatste erkenning durven de machthebbers in Duitschland wèl te geven; doch dat wordt ook gereedelijk uit het nationale gevoel verklaard. Want als het er op aankomt, verschilt de heerschende opvatting daar niet zoo heel veel van de liberale hier. Wanneer men daar opkomt voor het gezag Gods, dan moet men daarbij niet vergeten, hoezeer de majesteit des Allerhoogsten omlaag gehaald wordt door het spre ken over „den ouden Duitschen God". Als profanie is het ongetwijfeld niet bedoeld, doch in wezen verschilt het er niets van. Men doet, het zij met eerbied gezegd, een poging om God te annexee- ren voor een bepaald volk of voor een bepaalde groep. Het is een merkwaardig bewijs van tekort aan onderscheidingsvermogen bij het vrijzinnige deel van ons volk, dat het de Christelijke partijen hier te lande hetzelfde verwijt. Toch ligt het onderscheid voor de hand. In het eerste geval maakt de mensch zich een God naar eigen goeddunken en beslist niet het Goddelijk gezag, zooals dat geopen baard is, maar de menschelijke rede; in het tweede geval buigt men voor het Woord en houdt men ook anderen voor, dat in de vreeze des Heeren het begin sel van alle wijsheid, ook voor het maatschappelijk en staatkundig leven schuilt. In het eerste geval laat men voor ge zag Gods doorgaan, wat pasklaar ge maakt is naar menschelijke inzichten; in het tweede predikt men de objec tieve gezagseischen, zooals men deze volgens de Schrift verstaat. Dit laatste maakt daarom weer dui delijk, hoe gemakkelijk en terecht men kan spreken van oneenigheid tusschen Christenen en Christelijke groepen. Die oneenigheid is er, natuurlijk; want de kortzichtigheid der menschen brengt als van zelf tweespalt; doch de objec tieve waarheid verandert er niet door. Iets geheel anders is het natuurlijk, wanneer men zich op Gods Woord, of, zooals het praktisch meestal is, op zijn godsdienstig gevoel beroept ter verde diging van eigen inzicht; want dan gaat men niet achter, maar vóór dat Woord staan; dat laatste heeft geen heerschende macht, maar een dienende taak. De mensch beslist en God mag er Zijn zegen en goedkeuring aan hechten. Indien we in dit licht het optreden van het fascisme beschouwen, dan ko men we tot droevige conclusies. De opzet en vooropgaande praemisse is goed en uitnemendze is dezezoo- het nu gaat met de onderwerping van het gezag, kan het niet doorgaan, zonder dat er ongelukken gebeuren, liet volk moet tegen zichzelf beschermd worden. De democratie verloopt in ver splintering en verdeeldheid; het wordt een ontbindende in plaats van refor- meerende macht. Al te groote beschei denheid van het optredend gezag leidt tot ondermijning daarvan en tot revo lutie. En dus, zoo concludeert dan het nuchter verstander moeten tegen maatregelen genomen worden. Dat mag zoo niet doorgaan. Het volk vermoordt zich zelf. Tot zoover gaat alles goed. Doch nu komt de vraag aan de orde: Wat dan? En ook daarbij kunnen verschillende partijen een eindweegs samengaan. In deze zin, dat uitbarstingen van revolu tie, dat muiterij en opstandigheid met geweld dienen bedwongen te worden. Het is maar een kleine groep, die zulks tegenspreekt. Die het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan; en de Overheid is het zwaard, d. i. het ge weld in de handen gegeven om het kwade te keeren en de kwaden des noods aan het leven te straffen. We kunnen nog verder gaan. Niet alleen revolutionaire daden mogen en moeten met geweld gekeerd of met straf betaald worden; ook het woord kan strafbaar worden gesteld. Om een praktisch voorbeeld te ne men. Wanneer een volksvertegenwoor diger de eed op de grondwet aflegt, of althans belooft, dat hij de belangen van zijn land naar zijn beste weten zal voorstaan en bevorderen; doch daarna niet alleen bedektelijk en op verrader lijke wijze de landsbelangen schaadt er, blijkbaar in dienst staat van een andere macht, maar zulks ook openlijk erkent, ja er prat op gaat, dat hij een beroeps opruier is, dan zien wij ter wereld niet, waarom men hem die gelegenheid moet geven en laten en nog wel op 's lands isten. Doch, nu zijn we ook aan de grens. Dit alles is met de uitoefening van het gezag te rijmen; doch verder kan men en mag men niet gaanwant dan treedt menschelijke dwang in de plaats van gezag, dat uitgeoefend wordt bij de gratie Gods. Echter, wanneer de mensch volgens eigen inzicht begint het gezag te hand haven, dan vervalt hij noodwendig tot het nemen van dwangmaatregelen. Dan doet hij een aanval op de vrijheid van geweten. Dan belet hij niet alleen het uiten van revolutionaire, of van hem onwelgevallige taal, maar hij schrijft ook aan den evenmensch voor hoe deze zal denken en spreken. Hij legt de gees telijke vrijheid aan banden. Dat is menschendwang en dus zon dig en het is niet de uitoefening van het gezag dat Godes is. In zulke dwang middelen, door menschen toegepast, kan zakelijk en praktisch, gezien de omstandigheden, iets goeds schuilener mee accoord gaan of ze toejuichen, mogen wij nooit. Want zij randen het beeld Gods aan, dat nog in den mensch overbleef; zijn persoonlijkheid en ka rakter, het meest eigene van den mensch. Eenmaal zal de Christus, in maje steit uit den hemel terugkeerend, daar over rechtvaardig vonnis vellen, omdat Hij het hart der menschen kent en de nieren proeft; doch wij zullen op een afstand moeten blijven; ons komt het oordeel niet toe. Daarom pleiten we voor een sterk gezag dat dwang en onrecht overbodig maakt. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN .nje-Niu L. Steenberghe. te Golrle; benoemc cler In de Orde van Oranje-Naast Alkema. te Soest Toegekend de aan de Orde vai Nassau verbonden eeremedallle: 1 aan J. Tb C. Middendorp te Schiedar aan: W de Vos, te Woerden: H. Linden te Tiel EU Kon. besluit Centrale Commissie Voor "e Sta tistiek de heer J. Schouten, lid van deze AUDIËNTIES De wekelllksche audlentle van den mir van waterstaat zal Woensdag 1? dezer niet plaats hebben. DE KABINETSFORMATIE RAADSELACHTIG STIL EN OPVALLEND RUMOERIG Het is officieel raadselachtig stil óm de kabinetsformatie en dientengevolge op straat en in de pers opvallend rumoerig. Dat klopt. Donderdagmiddag heeft Dr. Colijn zich naar de Koningin begeven om •apport uit te brengen. D&t was een ongun stig bericht; bij welslagen zou vermeld zijn, dat Dr. Colijn de opdracht kon aanvaarden. Na die mededeeling bleef het officieel stil. En tot op het oogenblik weten wij niets meer. Dat bevreemdt. En er rijzen allerlei vra gen. Vast staat wel: Dr. Colijn is aanvanke lijk, in zijn eerste opzet niet geslaagd; is misschien nog een kans? In abstracto zeker. We hebben dat direct geschreven, toen de opdracht verleend werd. Toen schreven we: er zijn twee mo gelijkheden: een parlementair Kabinet op hreede ei. één op smalle basis. Dr. Colijn begon blijkbaar met het eerste: noodigde vijf partijen uit Die poging is mislukt Blijft over de tweede mogelijkheid. Waar op wel kans is zoo meent de r.k. T ij d. Het blad schrijft: r Men krijgt wel den indruk, dat de ste pogingen van dr. Colijn mislukt schijnen, er dat thans wellicht een twee de faze begint waarin wordt getracht, een kabinet te vormen, dat op christelij ken grondslag zal streven naar verwe zenlijking van het voorgestelde werkpro gram in nationalen zin. Indien de vrijzinnig-democraten en li beralen inderdaad aan een parlementaire concentratie willen meedoen, om de re- geering te steunen in de aller moeilijk ste crisisjaren, welke aanstaande zijn, zullen zij zich, ook onder christelijk be leid, aan de samenwerking voor de nood zakelijke wetgeving niet onttrekken. De eerste mogelijkheid bestaat; de tweede kans is gering. Als de liberalen ge passeerd worden is, volgens hun dreigemen ten, te verwachten, dat ze geen loyale op positie zullen voeren. Een andere vraag1 is: Waarom Dr. Colijn niet. De T ij d dacht daarbij niet of lijks aan bezwaren, die bij de r.-k. fractie zouden zijn gerezen. Wij voor ons, zoo zeggen we met de Nederlander, „hadden uit de r.k. pers den indruk gekregen, dat in dien kring vrij belangrijk bezwaar rijst te- gen de samenwerking der vijf bekende groepen. Maar wij schreven daarover niet; met ge ruchten moet men bij een kabinetsformatie voorzichtig zijn! Zelfs al put men uit bron nen, die omtrent speciale geruchten wel iets naders weten kunnen." Eerstgenoemd blad scheen de oorzaak meer bij de Chr. Hist fractie dan bij de R.K. te zoeken. Dit spreekt de Ned. vier kant tegen met deze woorden: Wij kunnen uit zeer goede bron verze keren, dat aan deze voorstelling van za ken iedere feitelijke bodem volstrekt ont breekt. Bij zijn pogen, om op de basis van vijf te slagen, hebben de Chr. Hist, aan dr. Colijn hartelijke medewerking geboden en hebben zij geen enkel be zwaar in den weg gelegd. Onze indruk was al weer niet anders. Dat de oorzaak vooral bij de R.K. fractie gezocht moet worden, is ook de meening van de Telegraaf, die wellicht niet ten onrechte beweert: Het schijnen in het bijzonder de katho lieken geweest te zijn, die den Kabinets formateur het vervullen van zijn taak onmogeTjk hebben gemaakt. Men neemt aan, dat thans een katholiek belast zal worden met het formeeren van het nieu we Ministerie. De stemming bij de anti- revolutionnairen en christelijk-histori- schen is echter van dien aard, dat het nauwelijks is aan te nemen, dat een ka tholiek staatsman er in zal slagen een meerderheid voor een nieuw Kabinet te vinden. In dat geval zou de opdracht opnieuw bij dr. Colijn terugkomen. Natuurlijk zijn er ook andere mogelijk heden. Maar daarover nu nog niet. DE CRISIS EN DE GULDEN. We hebben voor de politieke activiteit van de Telegraaf niet veel crediet; het blad heeft te lang zijn kracht gezocht in het schimpen op partijpolitiek. Maar merkwaardig is toch het verband, dat het blad legt tusschen de kabinetscrisis en de gaafheid van de gulden. De redactie betoogt n.l.dat de discontoverhooging. waartoe de Nederlandsche Bank gisteren heeft besloten waarschijnlijk zou zijn uitgebleven, indien onze politieke partijen tijdig er in waren geslaagd het eens te worden over een nieuw krachtig Kabinet Immers, aldus luidt de redeneering; het is duidelijk, dat een groote reeks gemeenten, o. a. ook de hoofdstad, er op zit te wachten, wel ken koers Den Haag zal aangeven. Vele roode of roodgetinte gemeentebesturen stellen het invoeren van noodzakelijk financieele hervormingen uit, totdat zij er van honger hand tie worden gedwon gen, om daarna tegenover hun kiezers de handen in onschuld te kunnen w schen. Men wacht op den stok achter de deur. De politieke onzekerheid geeft den ele- Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dus: zet Zondagavond Uw klokken één uur vooruit menten, die tegen onzen gulden ageeren, moed. De Nederlandsche Bank kan zich slechts met technische middelen verde digen, waarvan de discontoverhooging er een is. Deze maatregelen zijn van ver defensieven aard. Onder de tegen woordige omstandigheden zou de benoe ming van een spaarzaam en krachtig Kabinet de speculanten tegen den gul den veel meer hebben afgeschrikt dan alle technische maatregelen van de Ne derlandsche Bank dat kunnen doen. Hedenmorgen om twaalf uur verna men wjj het volgende: Naar Katholieke bladen melden heeft de Katholieke Kamerfractie gisteren middag een vergadering gehouden ten einde een definitieve beslissing te nemen over de vraag of de fractie zich vereenigen kan met het werk van den Kabinetsformateur. We vernemen dat die beslissing nog niet gevallen isnoch in positieven noch in negatieven zin is iets beslissend ge schied. Dr. Coltfn heeft zich hedenmorgen opnieuw naar den Ruigenhoek begeven. De Anti-Revol. Kamerclub zal a.s. Maandag opnieuw vergaderen. REGELING UITVOER NAAR DUITSCHLAND De minister van economische zalken en arbeid heeft, gelet op artikel 7 van het Kon. besluit van 5 April tot regeling van den uitvoer naar Duitschland en gezien zijn be schikking van 8 Mei tot regeling van den uitvoer van roode. witte en savoyekool naar Duitschland deze beschikking gewijzigd in dien zin, dat, te rekenen van 8 Mei. het daarin vastgestelde minimum van 50 cent Der certificaat komt te vervallen VEERSTEIGER TE WILLEMSTAD EN TRAMWEGHAVENS. De Minister van Waterstaat heeft geslo ten verklaard: den weg, toegang gevende tot en voerende over den veersteiger te Wil lemstad. en de wegen over de pontons met toegangsbruggen in de tramweghavens Ie Numansdorp, Hellevoetsluis en- Middelhar- nis, voor motorrijtuigen, aanhangwagens, rij- of voertuigen, waarvan de grootste wiel- belasting de 2000 K.G. overschrijdt. HEFFINGEN OP SCHAPEN Door den Minister van Ecpn. Zaken is be paald, dat de opbrengst van de extra-hef fingen. gedurende het jaar 1932 op den uil- voer van schapen naar Frankrijk gelegd, zal worden besteed tot het doen van een uitkeering aan schapenhouders, die op 1 Januari 1933 in hun bedrijf fokooien ouder dan W2 jaar aanwezig hadden. Als basis voor deze verdeel ing zal gelden de in dit jaar gehouden schapeninventan- Belanghebbenden welke voor bovenbe doelde uitkeering in aanmerking komen dienen zich. vóór 1 Juni a.s. aau te meidon hij het vleeschexport-bureau, Lange Burcht straat 39 te Nijmegen, onder opgave van het aantal fokooien ouder da.n IV2 j&ar. on 1 Januari j.l in hun bedrijf aanwezig was, alsmede onder opgave van nauwkeu rig adres. AANBESTEDING De hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Noord-Holland heeft aanbe steed het maken van het gedeelte van de aardebaan van den rijksweg nr 4 van den Kruisweg tot den Venneperdwarsweg in de gemeente Haarlemmermeer, met bijkomen de werken. Laagste inschrijfster v as de N V. De Cycloop te Amsterdam voor f 156.900 De hoogste inschrijving bedroeg f 194.800 bij een raming van f 19G.000. HET KAMERLID SNEEVLIET GELOOFSBRIEVEN IN ORDE BEVONDEN De Rev. Soc. Partij ontving telegrafisch bericht van de directie der griffie van de Tweede Kamer, dat de geloofsbrieven van het Kamerlid H. Sneevliet i_ orde zijn be- onden. NATIONAAL VERBOND VOOR GODSDIENST, GEZIN, GEZAG Het laatste nummer van „Geloof en Vrij heid", het orgaan van de Chr. Mannenver- eeniging „Gij zijt allen broeders" te Rotter dam geeft een volledig antwoord op de vraag: wat wil het Nationaal Verbond voor Godsdienst, Gezin en Gezag. Het is gevuld met bijdragen van vooraan staande personen in deze organisatie: Dr. Krop, opperrabijn Davids, mgr. van Vlijmen, Ds. Hagen, Kap. ter zee Furnster e.a. BIJ DE MARINE Naar wij vernemen, aldus lezen wij in 't R.K. Marine Weekblad, ligt het in de bedoe ling binnenkort over te gaan tot oprichting van een militaire belangenvereniging op katholieken grondslag ter behartiging van de met de militaire positie verband houden de belangen van het katholieke marineper soneel. Deze oprichting houdt verband met de door den Minister van Defensie vastgestel de Resolutie van 18 April j.l., zoodat het katholiek marinepersoneel bij de beharti ging van de met hun militaire positie ver band houdende belangen zich geheel wenscht te richten naar de door den minis ter van Defensie vastgestelde regelen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Zestal: Te Kampen (vac.-M. Ottevanger) C. B. Holland te Putten (G.), G. J. Koolhaas te Charlois, G. Lans te Huizen (N.-H.l, J. A. Nie te Hoogeveen, P. J. Steenbeek te Oudewater en J. A. Westra Hoekzema te Mjjnsheerenland. D r i e t a 1Te Kampen (vac.-M. Ottevanger) O. B. Holland'te Putten (G.). G. J. Koolhaas te Charlois en G. Lans te Huizen (N.-H.) jrffepen: Te Makkum en Cornwerd, H. W. Cazemier te Gieterveen (Dr.). Te Oud- Alblas, B. van Ginkel te Nieuwpoort. ingenomen: Naar Leiden (vac.-A. D. Meeter), J. de Wit te Leidschendam. GEREF. KERKEN Tweetal Te Ede (vac.-K. Winkelman), G. F. Hajer te Schoonebeek en C. Stam te EVANG. LUTH. KERK Drietal: Te Edam, prop. H. 0. Brandt te Amsterdam, Da. L. C. Dufour te Groede Th. G. Stellweg te Delft. Aangenomen: Naar Monnikendam-De Ryp, prop. Th. Scharten Jr. te Zeist AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds L. Holtrigter, van Maarssen,hoopt Dinsdag 16 Mei a^. bevestigd te worden als predikant der Chr. Geref. Kerk te Woerden door Ds P. de Groot, van Amersfoort en Donderdag 18 Mei d.a.v. zijn intrede te doen. D s. C. A. L i n g b e e k, die ruim een jaar geleden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bedankte en zei dat het er „een hel" was, om wederom tot het predikambt terug te keeren, heeft, na sindsdien de Ned. Hervormde Gemeente van Urk gediend te hebben, hier Zondag j.l. zijn afscheid gepreekt omdat hij zich opnieuw voor het lidmaatschap der Tweece Kamer had laten candideeren e: ook als zoodanig gekozen is. Zijn afscheids- tekst was Jesaja 8 11 en 12. Hij zei weer Kamerlid te worden, omdat hij zulks acht i het belang van zijn Kerk, die hem lief ii Ouderling F. Brouwer sprak hem toe. De Gemeente zong Ps. 121 4 toe. JUBILEA D s. B. Alkema, predikant der Geref. Kerk van Soest, heeft Donderdagavond temid den van gezin, gemeente en genoodigden zijn 40-jarig jubileum herdacht. De Wilhelmina- kerk was daartoe versierd en bood ter nauwer nood plaats aan de zeer talrijke aanwezigen. Onder het zingen van „U alleen, U loven wij", betrad De. Alkema met zijn gezin, het kerkgebouw. Ds. S. Wouters, zijn ambtgenoot, sprak openingswoord en gaf toelichting op het pro gramma voor dezen avond opgesteld. Na dit woord zong het Chr. Gem. Koor „Crescendo" den jubilaris toe, waarna deze gelegenheid kreeg tot het uitspreken van zijn herdenkings Ds. Alkema schetste de omstandigheden waaronder hy zyn jeugd doorbracht, zijn op leiding tot onderwijzer en hoe hij zich verder bekwaamde tot zendeling. Van zijn verblijf in Indië memoreerde hij vele voorvallen, die op zijn verderen levensloop van invloed zijn ge weest. In zjjn geheele leven ziet Ds. Alkema Gods leiding en daarom ziet hy ook dezen avond in bet teeken .,Soli Deo Gloria". Nadat een kinderkoor gezongen had, sprak Dr. Zylstra, directeur der Middelb. Kolon. Landbouwschool te Deventer, den jubilaris toe en vermeldde dat het H.M. de Koningin heeft behaagd Ds. Alkema te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Een daverend applaus onderstreepte deze mededeeling. Hierna spraken achtereenvolgens in afwis seling met viool- en pianospel van den heer en mej. Jongsma; zendeling Blinde; een afge vaardigde der Kerk van Maarsen; Ds. H. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Inzake de Kabinetsformatie is nog geen beslissing genomen. (blz. 2) Door het compromisvoorstel van Hender- >n is de Ontwapeningsconferentie weer over het doode punt heengekomen. De Duitsche Rijksdag is onverwacht, tegen Woensdag a.s., bijeengeroepen. Hitier zal een groote rede houden over de verhouding tot het buitenland. De douane-wapenstilstand is door de or ganisatie-commissie voor de Economische conferentie onder voorbehoud aangenomen. Een communiqué van Roosevelt en Schacht /er hun besprekingen. De Volkenbondsraad komt Maandag bijeen n het conflict BoliviaParaguay te behan- De Belgische regeering krijgt met kleine meerderheid de gevraagde financieele vol macht Litwinoff verklaart, dat Rusland den Oost- Chineeschen spoorweg wil verkoopen aan Mandsjoekwo. Gandhi heeft rijn eerste ziekte tijdens rijn voedselweigering overwonnen. Spaansch monarchistisch wapensmokke 1- complot te Nantes ontdekt Peru en Columbia gaan directe onderhan delingen voeren. (blz. 5) De Tweede Kamer heeft gister een verga dering gehcuden. De voorzitter Mr. J. R. H. Schaik heeft een toespraak gehouden. (blz. 11) Vierde zitting van de Alg. Synodale Com missie der Ned. Herv. Kerk. (blz. 12) Groot verlies 1931/32 der Allgemeine Elefc- trizitats Gesellschaft Financieele reorgani satie blijft nog even wachten. Roosevelt onderteekent de Inflatiewet Men rekent op een devaluatie van den dollar met 15 pet De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken in 1932. Enorme liquiditeit Kapitaalsreductie met 25 Exploitatiesaldo 7.312.594 (v.j, 7.518.389). Kaajan, van Utrecht; en Ds. J. van der Meulen, te Schiedam. Namens de Gemeente der Geref. KeTk overhandigde Ds. Wouters den jubilaris een geschenk onder couvert. Ds. J. G. Meynen, van Baarn, sprak een 6lui- tingswoord. Na het dankgebed werd aan de aanwezigen gelegenheid geboden Ds. Alkema persoonlijk geluk te wenschen, waarvan door allen gebruik werd gemaakt. Onder de aan wezigen waren o.m. Prof. G. Bezemer, urt Utrecht, en afgevaardigden der Indologische Faculteit aan de Universiteit te Utrecht en der Koloniale Landbouwschool te Deventer. Ds. W. STEUNENBERG Naar wy vernemen, heeft Ds. W. Steunen berg, predikant der Geref. Kerk van Rotter dam-Zuid (Katendrecht), wederom te Utrecht een oogoperatie ondergaan, wijl een nieuwe scheuring in het netvlies ingetreden was. Om trent den uitslag valt thans nog niets mede te deelen. PREDIKANT-KAMERLID De Classis Zwolle der Chr. Geref. Kerk be sloot, naar aanleiding van een instructie van den Kerkeraad van Hoogeveen, om uit te spre ken, dat een predikant die Kamerlid wordt, overgaat tot een anderen staat des levens, en aan de eerstvolgende Generale Synode de vraag te zenden, of het thans, nu een der Chr. Geref. predikanten lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is, niet de roeping der Kerk is uit te spreken of beide ambten vereenigbaar zyn. Hier wordt natuurlijk bedoeld Ds. C. van der Zaal, emeritus-predikant der Chr. Geref. Kerk van Deventer (Zie verder Kerknieuws blz. 10) ROTTERDAM DE BEROOVING BIJ MEES EN ZOONEN DE POLITIE HEEFT DE VERMOEDELIJKE DADERS GEGREPEN. Op 2S April j.l. werd in het kantoorge bouw van R. Mees en Zoonen aan het Beurs plein hier ter stede een banklooper beroofd van 650 uit zijn actetasch, nadat hij even tevoren voor de balie met een vreemdeling, die inlichtingen vroeg, had staan praten. Het mocht niet gelukken den dader te grij pen. Het vermoeden bestond echter, dat de beroover ook een handlanger heeft gehad, omdat deze bij de poging den dief te ach terhalen de achtervolgers hinderlijk voor de voeten heeft geloopen. Ook deze wist te ontsnappen. Nu heeft de vorige week te Amsterdam een diefstal bij een juwelier in de Kalver- straat plaats gehad, waarna 2 personen werden gegrepen, n.l. de 38 jarige Armeen R. M„ een kapper van beroep, en de 32-ja- rige Braziliaan J- H., een koopman van beroep. Men heeft van deze Ifcide mannen foto's gznomen en deze zijn aan een dfr ge tuigen van de berooving te Rotterdam ver toond. Deze heeft in de mannen de beide daders herkend. Inmiddels is de Braziliaan reeds als ongewenscht vreemdeling over de grens gezet De ander is in verzekerde be waring gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. HOOF D KA NTOOÜ OPSLAGPLAATSEN* OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1