HET IJMUIDER CONFLICT Gemengd Nieuws, Radio Nieuws- JIM, DE ZOON VAN BOBBY DE LAATSTE DER TRIBUNEN VRIJDAG 12 MEI 1933 HET OORDEEL VAN DE IJMUIDER FEDERATIE In antwoord op de persconferentie van de Chr. Bond van Transportarbeiders (zie ons blad van Zaterdag jl.) zendt de IJmuider Federatie een uiteenzetting over de staking Het Bestuur zegt van de voorgeschiedenis dat de Federatie over de nieuwe arbeids voorwaarden met de reeders wilde praten, mits daarbij werd uitgegaan van een minimum aantal booten, in de vaart te hrengen met hulp van de nevenhed rijven, eventueel met hulp van Rijk en Gemeente. De reeders wilden echter van systema- tischen herstelarbeid in samenwerking met alle andere instanties in het bedrijf, niets weten en ook het Bestuur van den Chns- telijken Bond weigerde daaraan zijn mede werking te verleenen. Dit leidde tot de staking op 2 Jan. j.l. voor zeelieden, havenarbeiders en kolen- werkers. 1 De leiding van de Christelijke organisatie zette na het uitbreken van de staking de ook tijdens de samenwerking met onze organisatie, aldus schrijft de Federatie, af zonderlijk en buiten weten van ons bestuur gevoerde besprekingen met de reeders voort. Onder den druk der staking en om de christelijk georganiseerde arbeiders er toe te bewegen, zich van de staking los te ma ken, lieten de reeders enkele van hun eischen vallen. In allerijl met kleine groep jes vergaderend, wist de leiding van den Christelijken Bond tot afsluiting van een contract voor de zeelieden en voor de ha venarbeiders te komen. Dat voor de zeelieden b.v. werd aanvaard met 146 tegem 47 stemmen. Als men nu weet dut onze organisatie alleen reeds 1300 zee lieden georganiseerd heeft, zal men toege ven, dat een dergelijke beslissing weinig te beteekenen heeft De leden van den Chr. Bond sloten zich bij de stakers en bij de Federatie aan. Pre cies 194. zegt de Federatie; precies 94 ant woordt de Chr. Bond. Van omkooperij was ook geen siprake. De stakersuitkeering van onze bond is natuurlijk reglementair vastgelegd. Do con trole er over berust bij het Hoofdbestuur en bovendien staat op iedere stakerskaart de volledige uitkeeringsregeling gedrukt, waar van natuurlijk onder geen beding wordt af geweken. Ieder lid weet dus precies waarop hij recht heeft. Zulks in tegenstelling tot de bij den Chr. Bond gevolgde methode. Daar weet men niet waar men aan toe is. Sedert 6 weken ontvangen die leden 2.40 extra, waarvan de herkomst onbe kend is. Toch moet een oplossing gezocht worden. Inzake het veel besproken Fonds voor Sociale Voorzieningen was o.a. door ons voorgesteld de bijdragen der reeders te ver lagen van 191/2 ct. tot 71/2 cL per man en per zeedag. De reeders eischten evenwel al- geheele opheffing dezer sociale instelling. Ook in andere opzichten blijven de ree ders hard. Maar partijen moeten de prestige kwestie ter zijde stellen. Men moet ook zoo tnin mogelijk officieel doen. De nog resteerende zakelijke geschillen zijn van dien aard, dat rechtstreeks en openhartig contact, waarbij rekening gehóu den wordt met het bovenstaande, tot een spoedige oplossing voeren moet Ter zake van de terreur zegt het Bestuur der Federatie, dat de Chr. Bond hierbij met voorbedachten rade schromelijk overdrijft. Er heeft gedurende de vier maanden dat 'de staking nu duurt wel hier en daar een enkel opstootje plaats gevonden. Van vecht partijen is echter geen sprake geweest De klappen die gevallen zijn, zijn voor minstens 95 procent afkomstig van Rijks- en Gemeen- te-Politie. De zwaarste straf, die tot nu toe voor de enkele malen dat proces-verbaal werd opgemaakt is opgelegd was ƒ15. boete. Er zijn enkele afkeurenswaardige dingen voorgevallen. Deze staan geheel op zich zelf en mogen niet op rekening der stakingsleiding geboekt worden. Van terreur in Eg-mond aan Zee is geen sprake, gelijk zeer terecht, de Burgemeester dier gemeente nog dezer dagen aan de Re dactie eener IJmuider krant verzekerde. Het bericht van met stokken en bijlen ge wapende knokploegen bestaat alleen in de fantasie van het hoofdbestuur van den Chr. Bond. Ten opzichte van den z.g.n. boycot is door de IJmuider Federatie tot dusver niets an ders gedaan dan de aandacht van het pu bliek te vestigen op visch van de met werk willigen bemande schepen. Voor eigen leden is het verboden te koopen in één met name genoemde zaak, die aan bedoelde schepen goederen had geleverd. Verder niets. Korte conclusie We gaan deze uiteenzetting thans niet bespreken. We merken slechts op lo. dat de toon tamelijk deemoedig is; 2o. dat de Federatie erkent zijn leden niet in .de hand te hebben; 3o. dat behoudens het Fonds voor So ciale Voorzieningen met geen woord wordt duidelijk gemaakt, waarvoor men nu eigen lijk staakt; 4o. dat men de boycot vergoelijkt, maar dat de raad van Velsen deze week het be leid van den Burgemeester met 16 tegen 8 stemmen goedkeurde. „BLAZENDE KATTEN" Leege praat. In de roode pers schrijft de secretaris an het N. V. V. elke avond een daverende aanbeveling om de stakers te IJmuiden te steunen. Van welk kaliber dit schreeuwerig gedoe is. blijkt uit het volgende. Eergisteravond stond er boven: „Blazende katten". „Allen tegen ons". Het stukje be gint: Is blazende katten staan ze om ons heen, onze tegenstanders van rechts en van Het slot luidt: Het verzet tegen de aanvallen op het le venspeil der arbeiders concentreert zich steeds meer in de moderne arbeidersbewe ging. Dit verelscht echter groote sommen, voor- I waanneer wij ook voor den komenden tijd ize krachten willen bewaren. Daarom brenge elk lid der moderne arbei dersbeweging met gulheid zijn offer. In dezen tijd, nu onze tgenstanders elkaar meer en meer vinden in den strijd tegen ons, staan wij schouder aan schouder ter verdediging van de belangen der arbeiders klasse. Sluit de rijen! Steunt onze IJmuider kameraden! Welke vreeselijke aanvallen er op het le venspeil der arbeiders te IJmuiden plaats vonden, laat de schrijver wijselijk in het midden. Van blazende katten gesproken! Ze gijn er zeker. Ze blazen zich op en blazen zich leeg. Alleswind DE ORDEMAATREGELEN In de laatstgehouden vergadering van den raad van Velzen zijn de ordemaatregelen van den burgemeester besproken. Mr. v. d. Flier (s.d.) kon er niet mee ac- coord gaan. Het posten is vrij in ons land. De heer Maas (r.k.) bracht den Burge meester hulde. De maatregelen deden orde en rust terugkeeren. Posten i£ vrij, maar de boycot is misdadig. Een zucht van ver lichting is opgegaan onder de bevolking toen de Burgemeester kras optrad. De heer ten Broeke (c.-h.) zei, dat na de maatregelen, die de Burgemeester eerst ge troffen had, de stakingsleiding rustiger was gevforden. Nu is echter het middel van boy cot ter hand genomen en dit achtte spr. wel degelijk terreur. Wanneer de Burge meester deze maatregelen niet had getrof fen, zoü de burgerij zelf in verzet gekomen zijn, wamt zij wilde deze terreur niet slik ken. De heer Tusenius (fascist) had eveneens lof voor de houding van den Burgemeester. Hij had gezien, dat vrouwen bedreigd wer den en flauw vielen en vond het laf, dat Mr. v. d. Flier niet op het terrein van den strijd verscheen,- waar de terreur heeft ge- woéiL— De heer v. d. Steen (a.-r.) zei den Burge- méèste? dank voor de maatregelen, omdat anders zeker twee groepen van arbeiders in botsing waren gekomen Spr. vertelde van een leider, die 16 weken lang was gevolgd, van het posten voor een kerk; dat hij zelf en zijn gezin geen eten zouden hebben ge en hij niet geschoren zou zijn, als de stakers hun zin hadden gekregen. De heer v. d. Veer (s.d.) protesteerde tegen de maatregelen van den burgemees ter. In de 18 weken van staking is er niet anders voorgevallen, dan dat< iemand een pak slaag heeft gekregen. De heer van Woensel (c.p.) zeide, dat de arbeiders altijd de dupe zijn en achtte het veel eenvoudiger de onderkruipers te arres- teoren. De heer Vermeulen (a.-r.) meende, dat et niet aan de raadsleden is, om uit te ma ken, of de genomen maatregelen juridisch wel in orde waren, daar dit wel aan hoogere instanties kon worden overgelaten. Spr. zei- de, dat zelfs Mr. v. d Flier moest toegeven, dat gegronde vrees voor terreur den Burge meester het recht gaven de getroffen maat regelen te nemen. En wel degelijk had IJmuiden de laatste weken onder terreur geleefd. Dat er geen erger dingen gebeurd zijn, was te danken aan de zelfbeheersching der christelijke arbeiders, die spr. daarvoor hulde bracht Maar men was aan 't einde der zelfbeheersching gekomen. Zoo had spr. (die secretaris der Reedersvereeniging is) het aanbod gekregen, om een groep chris telijke arbeiders te posteeren voor zijn huis, om de posters te posten. Spr. had dit aan bod afgewezen, omdat anders een burger oorlog in klein formaat was ontstaan, doch de maatregelen van den Burgemeester wa ren zeer urgent Spr. vond het laf, dat de bestuurders der IJmuider Federatie de din gen, die gebeurd zijn, niet voor hun ver antwoording wilden nemen, maar de sta- individueel er voor verantwoordelijk stellen. Spr. wilde hulde brengen aan de politie, die buitengewoon kalm optreedt en zich alleen laat zien, wanneer dit noodig is. De Voorzitter verdedigde uitvoerig zijn be leid. Hij wees er op, dat de .stakingsleiding verkeerd ging, toen zij het middel der boy cot ter hand nam. Waar dit er toe leidde, dat burgers ge troffen werden in het aanschaffen van le vensmiddelen, in de allereerste levensbe hoeften dus. Wanneer men daarmede had kunnen doorgaan, zou dit tot gevolg heb ben gehad, dat een groep menschen ge brek zou hebben geleden. Een ander gevolg was, dat een groep men schen, nl. de winkeliers, die geheel buiten het conflict stonden, daarin werd betrokken. Vervolgens werd een tegenboycot aange kondigd van vischhandelaren, die zelfs fas cisten te hulp wilden roepen en waarbij ook de winkeliers zouden worden betrokken. Spr. meende, dat er alleszins aanleiding was, uit oorzaak van andere stoornis voor de opembare orde of vrees daarvoor, om vreedzame maatregelen daariegen te nemen. Spr. uitte de hoop, dat ze niet lang van kracht behoeven te zijn. De maatregelen waren aan den commissaris der Koningin eezonden en spr. had er niets over gehoord. Hij had er met niemand overleg over ge pleegd en verwachtte, dat de raad er zijn sanctie aan zou hechten. Tenslotte werden de maatregelen van den burgemeester met 16 tegen 8 stemmen be krachtigd. SCHEPEN NAAR ZEE. De stoomtreiler Hoop IJM 46 zal vermoede lijk vandaag voor de eerste reis ter visscherij vertrekken; de stoomtreiler Knikker IJM 4 zal vandaag voor d& derde reis naar zee EEN NIEUWE BOYCOTBEWEGING. Men schrijft aan de Maasbode uit IJmuiden: De stakers hebben weer een nieuw soort boycot uitgevonden teneinde het den werk willigen zeelieden zoo lastig mogelijk te maken. Zij dreigen nu de eigenaren van woningblokken, waarin een werkwillige woont, met een huurstaking, als deze niet uit het huis verwijderd wordt Zij hebben een begin gemaakt met een huurstaking aan te kondigen in het blok, waarin de schipper van den trawler „Knik ker" gevestigd is en eischen onmiddellijk uitzetting van diens gezin. Vermoedelijk zal dit dreigement wel op een fiasco uitloopen, omdat de eigenaresse der woningen toevallig een woningbouw- vereemigiog is, die werkt onder toezicht en met steun van overheidswege. DE INBRAAK IN ..NIJENRODE" Het kasteel Nijenrode te Breukelen DE GEKNIPTE KASTEELHEER DE INSTRUCTIE IN VOLLEN GANG ZULLEN NOG ANDEKE MISDRIJVEN WORDEN OPGEHELDERD? Dinsdagavond besloot de justitie den kasteelheer van Nijenrode te arresteeren. De Officier van Justitie Mr. van Thiel, de ohef van de Centrale Recherche de heer Posthu- ma en de beide rechercheurs de heeren Lo- man en Weilé begaven zich in den laten avond per auto naar het kasteel. Op hun vordering ontsloten zich onmiddellijk de groote kasteelpoorten, doch het bleek dat de vogel gevlogen was. Noch de portier, noch de tuinman, noch een van de andere leden van het uitgebreid personeel wisten te \#rtellen- waar hun heer en meester zich ophield. Juist echter arriveerde de groote auto van den heer O., waarin tich alleen zijn chauffeur bevond. Deze bleek spoedi ger geneigd om inlichting» te geven. Hij vertelde, dat zijn meester zich op datoogen- blik in Den Haag bevond, waarheen hij juist was teruggekeerd uit Duitschland. Hij wife teruggekeerd, omdat zijn vrouw haar arm had gebroken. Onmiddellijk begaven de beide rechercheurs zich op weg naar Den Haag, waar zij den heer O. arresteerder De instructie in deze zaak is nog in vol len gang. Het materiaal, dat zoowel door het parket als door den rechter-commissaris moet worden verwerkt, is overstelpend groot. De eerste weken zal dan ook van de behan deling in openbare zitting nog wel geen sprake kunnen zijn. Ook is het mogelijk dat er licht komt in tal van andere bedrij ven, de laatste jaren gepleegd. DOODELUKE PAARDENTRAP Te Zeegse (Dr.) kreeg een landbouwer in VOSSEN OP DE VELUWE By Ermelo werd een vossennest, dat ruim vier meter diep in den grond zat, uitgegra ven. Vtff j'ongen vossen werden gevangen, doch pa en ma loopen nog vry rond. In het nest werden gevonden twaalf eenden, vier eekhoorns, drie kippen, een konyn en een korhoen. HET DRAMA TE MIDDELBEERS Door de justitie is een nader onderzoek in gesteld inzake het drama te Middelbeers. Het terrein werd afgezet in een straal van 500 M., terwijl politiehonden gespeurd hebben. De bodem is doordrenkt van water, zoodat geen sporen konden worden gevonden. De Officier van Justitie deelde one nog mede, dat het buitengesloten moet worden ge acht. dat het slachtoffer door een ongeval om het leven zou zijn gekomen. Men neemt aan, dat D. vergezeld is geweest van een tweede persoon, die het slachtoffer opzettelijk of per ongeluk heeft doodgeschoten. Onderzocht wordt, wie uit de omgeving van Middelbeers dien nacht op de jacht is ge weest. Dr. Nieuwenhuis uit Utrecht en Dr, Mettrop uit Den Bosch, hebben de sectie op het lyk verricht. Het geweer van D. was nog geladen, terwyl de hanen waren gespannen. EEN RUMOERIGE VERGADERING Men meldt ons uit Bodegraven: Tijdens een vergadering, welke in het Beurs gebouw gehouden werd, van de Nat. Socialis tische Beweging, waar als Spr. optrad de heer C. van der Voort van Zijp, burgemeester Maartensdijk, kwam het na de pauze in de vergadering tot onordelijkheden. By het be antwoorden van de vragen welke door den communist T., secr. van de afd. Zuid-Holland te Den Haag waren gesteld, interrumpeerde laatstgenoemde regelmatig. Op verzoek den voorzitter om de vergadering te verlaten, had deze heer niet veel trek, waarna hy door den Rijksveldwachter R., met geweld uit de zaal werd verwyderd. In de hall van het Beursgebouw trachtte de communist nog de cape van den Ryksveld- wa^iter over diens hoofd te werpen, wat hem evenwel werd belet, doordat hy van den gem.- veldwachter B., zoodanig een klap met oen gummistok ontving, dat hij kreunend van pyn neerviel. De communist koos later met nog eenige kameraden, het hazenpad. KNIEëN ALS VERSTEEND „Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar geleden", schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeselijke rheumatiek gehad. Ik heb veel moeten liggen en eindeloos geld eraan be steed. Ik kooht medicijnen, waschmiddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik dacht: laat ik dat probeeren In dien tijd waren mijn knieën zoo stijf geworden, alsof ze vereteend waren as werkelijk wanhopig, want ik voorzag dat het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal niet meer kunnen bewegen en dat maakte me zoo treurig. Welnu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam eiken ochtend een theelepel vol. Toen de flacon op was, zei ik: Och, het is hetzelfde als ul het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens flacon. Geef het de>n tijd op je bloed i werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik kon het zelf nauwe lijks gelooven, toen ik weer kon bukken opkomen zonder hulp. Ik was er zóó blij over. Ik ging door met Kruschen en wer kelijk, ik ben dezelfde vrouw niet meer. Onlangs liep ik 6 KM. en voelde me best, terwijl ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loopen. Mijn man is den hcclen winter zonder werk geweest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk dat gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit alles te vertellen, opdat het ook anderen goed kan doen." Mevr. E. A Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om andere lijders te overtuigen? Het beste is, probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ƒ0.90 en 1.60 .per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) VERDRONKEN iy Zevenbergen (N.-Br.) is de 22-jarige echtgenoote van L. van Beek, moeder van een 1-jarig kind, bij het wasschen te water ge raakt en verdronken. Gramofoon - 7 45 óportpraatje I eert 8 30 Vaz Diua 9.30 Liedjes KRO-boys -- 10.80 Vaz Dlas 11.0( M) VARA. 801 Grii toon 10.15 V01 "l ibedrtyvi de arbelderB ln de 12.01 Kleln-orkeet 2.15 Gra lofoon" 3.10 Balalaika-Orkest 3.20 Leo Fuld zingt 3.30 Balalaika-Orkest T Leo Fuld zingt - 3.50 Beoefening hul 1.50 De Notenkrakers 6.01 Volk! liederen 6.30 Orkei 7.30 Orkest 8.00 nd 9.15 Varia en Vaz Dies 9.30 Gramofoon 9.15 Bonte Avond 11.00 Gramofoon. V.F.R.O. 1O.00 Morgenwijding, rusttl (VM <837-8 M> 11-20 Concert 11.30 Concert 4.05 Voordracht 4.20 Gra mofoon 4.35 Lezing: Jeanne d'Arc 5.50 Concert 6.20 Gramofoon 7.20 Concert 8 20 Concert 9.30 Muziek 10 50 Grarao- (Franech) (609.3 M.) 11.20 Omroepklelnor- kest 12.30 Concert 4.20 Muziek 5.3o Gramofoon 6.50 Omroepklelnorkest 7.20 Gramofoon 8.20 Orkestconcert 9.10 Gia- mofoon 9.30 Gramofoon 9.50 Concert. 1 a v e n t r y 1654.4 M.). 11.30 Orgelspel 12.05 Orkest 2.05 Muziek 2.50 Kwintet 2.50 Volksliederen 4.05 Orgelspel 7.50 Orkest 9.05 Concert. lalundborg (1163.8 M.) 11.20 Concert 1.50 Gramofoon 2.50 Concert 7.21 Om roeporkest 8.45 Duo 9-05 Vroolüke lied jes 9.40 Populaire muziek 10.20 Muziek, ihnlgswusterhausen (1634.9 51.) 6.60 Morgenwijding. Ochtendconcert 1.20 Gra mofoon 4.50 Concert 6.25 Zang 7...0 Muziek 10.20 Avondconcert. .angenberg (472.4 M.) 6.35 Gramofoon. 9.25 Mensch und Welt" 10.40 Gramofoon 11.20 Concert 12 20 Concert 4.20 Concert 5.25 Gramofoon 9 50 Gramo foon 10.05 Concert. .ondon Nat. (261.3 M.) 4.35 BBC-orkest 6.05 Cellorecital 6.50 Variété Program ma 7.50 Orkest 9.05 Orkest .ondon Reg. <356.9 M.) 11.20 Orgelspel 5.50 Concert 7.20 Concert 8-20 Concci* 9.50 Muziek. lidland Reg- (398,9 M.) 2.50 Muziek 3 35 Concert 5.50 Concert 7.20 Gramo foon 9.50 Muziek. 'ar ijs (Radio Paris) (1724.1 M.) 7.05 Gramo foon 11.20 Omroeporkest 6.50 Muziek 6 40 Omroeporkest. DE VERVALSCHINGSAFFAIRE TE DIRKSLAND TWEE VERDACHTEN OP VRIJE VOETEN Naar wij vernemen zijn door de rechtbank te Rotterdam op vrije voeten gesteld de ma kelaar W. J. N., te Middelharnis, en de land bouwer H. P. te Dirksland, welke personen verdacht werden betrokken te zijn bij de vervalschingsaffaire te Dirksland. De land arbeider L. en de timmerman Lt, beiden uit Dirksland, blijven echter in verzekerde be waring. Het ondemoek wordt voortgezet. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN Te Amsterdam stond een auto gepar keerd op de Heerengracht by de Vijzelstraat» Een autowachter meende, dat de wagen ver keerd was neergezet, waardoor hy het ver keer hinderde. De auto is toen door hem ver zet maar gleed door en kwam in de gracht terecht. De eigenaar van den wagen heeft toen de brandweer opgebeld, die hem met den red dingswagen weer op den wal heeft geheschen. In de Plantage Middenlaan op den hoek van de PL Kerklaan is een 22-jarige man doof een auto overreden en met een hersenschud ding overgebracht naar het Wilhelmina Gast- Door G. Th. ROTMAN 87. Wacht, nog een ruk, en... boemdie-jeelj Daar komt het heele deksel meel Het zware ding vliegt met geweld Dwars door de ramen van Van Pelt, Waar alles, wat het oog bevalt Met smaak en zwier is uitgestald: Ach, pullen, vazen, grof en fijn, De heele toel gaat kort en klein! 3. De arme Kroon werd voor dit feit Door twee agenten weggeleid. De inspecteur begon te razen: Heer Kroon moet dokken voor de vazen, Voor het vernielde vensterglas En wat er meer gebroken was; En daarbij kreeg hij wat een strop! Ook nog een boete van tien „pop"..,, (Wordt Maandag vervolgd). Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULWER LYTTON Het was een eigenaardig schouwspel, hoe die trotsche vrouw, trotsch op haar schoon heid, op haar rang, op de eerbewijzen, die haar sinds kort te deel vielen; wier mate- looze ijdelheid reeds het onderwerp der gesprekken in Rome was en Rienzi tot nadeel strekte hoe zij plotseling, als door een wonder in zijn nabijheid veranderde! Blozend en beschroomd, scheen al haar trots te verdwijnen in haar liefde voor hem. Geen vrouw had ooit lief met geheel haar haar overdreven waardeering van de meer derheid van het voonverp harer vereering- En misschien was het wel het besef van dit verschil tusschen hem en ad het overige geschapene, waardoor de liefde van den Tribuun voor zijn echtgenoote steeds toe nam, waardoor hij blind was voor haar tekortkomingen jegens anderen en haar een weelde veroorloofde, die, ofschoon tot zekere hoogte uit een staatkundig oogpunt noodig, door haar toch te hoog werd opgevoerd; en zoo zijn val er al niet het onmiddellijk ge- Volg van was, deed zij aan de Romeinen een Verontschuldiging aan de hand voor hun eigen lafhartigheid en trouweloosheid, en verschafte aan de geschiedschrijvers een waarschijnlijke verklaring voor de oorzaken die zij anders niet konden nagaan. Rienzi beantwoordde met dezelfde liefde de kussen van zijn vrouw; haar schoon gelaat was voldoende, om de wolken te verdrijven die eooeven nog zijn voorhoofd bedekt hadden. „Zijt gij heden morgen niet uitgeweest, Nina?" „Neen, de hitte was te drukkend. Maar toch, Cola, heb ik geen gebrek aan gezefl- schap gehad de helft der Romeinsche vrouwen hebben het paleis bezocht" :Ja, dat dacht ik wel- Maar die knaap daar is dat geen nieuw gezicht?" „Stil, Cola, ik bid u, wees vriendelijk tegen hem: zijn geschiedenis zal ik u later wel vertollen. Angelo, kom eens hier. Dit is uw nieuwe meester, de Tribuun van Rome." Angelo naderde met een voor hem onge wone beschroomdheid, want Rienzi had al tijd iets statigs in zijn voorkomen gehad en na zijn verheffing was hij nog ernstiger en strenger geworden, zoodat allen, zelfs ge zanten van vorsten, hem slechts met on willekeurig ontzag naderden- De Tribuun glimPJachte, toen hij zag welken indruk hij maakte; en daar hij van nature veel van kinderen hield en minzaam was tegun ledereen, behalve tegen de aanzienlijken, haastte hij zich, dien uitte wisschen. Hij nam het kind vriendelijk in zijn armen, gaf het een kus en heette het welkom. „Moge wij eenmaal zulk een zoon bezit ten!" fluisterde hij Nina toe, die zich blozend afwendde. „Hoe heet gij, vriendje?" „Angeflo Villam-" „Een Toscaansche naaim. In Florence woont een letterkundige van denzelfden naam, die ongetwijfeld bezig ls, onze ge schiedenis op grond van geruchten te 6chrijvcn. Is hij een bloedverwant van u?"' „Ik heb geen bloedverwanten" zeide de knaap; „daarom zal ik te meer houden van de SiRnora en u eeren, als gij mij daartoe in de gelegenheid wilt stellen- Ik ben een Romein, en alle Romeinsche jongens vereeren Riryizi." „Zoo, beste jongen?" zeide de Tribuun, terwijl hij bloosde van genoegen, „dat is eeD goed voorteeken voor mijn toekomstigen voorspoed." Hij zette den knaap op den grond en ging op de sofa liggen, -terwijl Nina op een stoeltje naast hem plaats nam. „Laat ons alleen zijn" sprak hij en Nina wenkte haar kamervrouwen, te vertrekken. „Neem mijn nieuwen page mede", beval zij. „Hij komt zoo pas van huis en is niet geschikt voor het eezolschap van lichtzin nige vrienden-" Toen zij alleen waren, begon Nina aar Rienzi het gebeurde van 's morgens tt vertellen; doch ofschoon hij scheen tc luisteren was zijn blik verstrooid, daar hij blijkbaar aan geheel iets anders dacht. Ein delijk, toen zij ophield zeide hij: „Wel Nina, gij hebt als altijd goed en edel gehandeld. Maar laat ons nu over iets an dei's spreken. Mij dreigt gevaar." „Gevaar!" herhaalde Nina verbleekend. „Dat woord moet u geen angst aanjagen uw geest is geilijk de mijne, onvatbaar voor vrees; en daarom zijt gij, Nina, mijij eenige vertrouwde in geheel Rome- Niet alleen om mij te verblijden door uw schoon heid, maar om mij bij te staan met uw raad, mij te steunen door uw moed, heeft God mij u gegeven." „Ik dank u voor die woorden!" zeide Nina zijn hand kussend; „.indien ik ontstelde bij het woord gevaar, dan was het slechts de zorg eener vrouw voor u een onwaardige gedachte, mijn Cola, want roem en gevaar gaan steeds sa*»en en ik ben bereid, beiden met u te deelen. Als ooit het uur der be proeving komt, zal geen uwer vrienden u zoo trouw ter zijde staan, als dit zwakke lichaam met zijn onversaagd gemoed „Ik weet het, mijn Nina; ik weet het" zeide Rienzi, terwijl hij opstond en met lange, snelle schreden de kamer begon op en neer te loopen. „Luister nu naar mij. G;j weet dat ik, om veilig tc regeeren, uit staat kunde, zoowel als uit trots, rachtvaardig moet zijn- Rechtvaardig regeeren is iets ontzettends, wanneer de schuldigen mach tige baronnen zijn. Nina, het hof heeft Martino Orsini, heer van Porto, ter dood veroordeeld wegens openlijken en onbe- schaamden diefstal. Zijn lijk hangt nu op de 'rap van den Leeuw." ..Een vreeselijk vonnis!" zeide Nina rillend. „Dat is waar; maar zijn dood zal misschien duizenden arme, eerlijke menschen rust gevenI Dat is het niet, wat mij hindert Doch de baronnen beschouwen het als een bo- leediging voor hen, dat de wet een edelman durft treffen- Zij zullen in opstand komen en oproer maken. Ik voorzie dezen storm en ik weet geen middel om dien te be zweren. Nina zweeg eenige oogenblikken. „Zij hebben een plechtigen eed afgeflegd, dat zij niet de wapens tegen u zouden opnemen", zeide zij toen. „Wat beteekent meineed tegenover dief stal en moord?" vroeg Rienzi, met zijn sarkastischen glimlach. „Maar het volk is u trouw-" „Ja, doch in een burgeroorlog is die partij het sterkst, wier wapenrusting hun tehuis, wier beroep de strijd is. De koopman zal niet onmiddellijk bij het luiden der alarmklok zijn winkel verlaten; doch de krijgsknech ten van de baronnen zijn ten allen tijde gereed." „Om sterk te zijn" sprak Nina die, nu haar heer en meester haar om raad vroeg, toonde, dat zij zijn vertrouwen niet on waardig was „om sterk te zijn in tijden van gevaar, moet een regeering sterk schijnen. Door geen vrees te toonen, zmlt gij misschien de oorzaak der vrees wegnemen." „Mijn eigen gedachte" sprak Rienzi haastig. „Gij weet dat de helft van mijn macht over de baronnen voortspruit uit do eerbied, die vreemde staten mij betoonen Als uit iedere stad van Italië gezanten van gekroonde hoofden komen om een verbond met den Tribuun te sluiten, dan moeten zij hun woede over de verheffing van den plebejer wel verbergen. Daarentegen moet ik, om buiten Rome sterk te zijn, binnen Rome sterk schijnen: de grootsche taak die ik mij gesteld heb en die, als door een won der begint te gelukken, zal niet vervuld worden, als men buiten Rome begint te vermoeden, dat de macht die mij is toe vertrouwd, wankelend en onzeker is. Die( taak" ging Rienzi voort, terwijl hij de hand legde op een marmeren borstbeeld van Augustus, „is grooter dan die van hem, wiens veelomvattende, maar ijskoude ziel Italië onder zijn jsoepter vereenigde, want zij zou Italië irf vrijheid één doen worden! Ja, konden wij slechts een groot verbond sluiten van alle staten van Italië, elke staat bestuurd volgens zijn eigen wetten, maar allien vereenigd tot onderlinge bescherming tegen de Noordsche barbaren, met Rome als hoofdstad, dan zou er in deze eeuw en door dit hoofd een onderneming tot stand zijn gebracht, waarvan de wereld zou blijven gewagen." „Ik ken uw verheven plan", sprak Nina vol geestdrift, „en zoo er gevaar is in het bereiken van het doel hebben wij niet met den eersten stap, het grootste gevaar reeds overwonnen?" „Juist, Nina, juist! Dit vertrouw ik: reeds hebben vele Toscaansche steden onder handelingen aangekoopt tot het sluiten van zulk een verbond; en van geen enkelen tiran Giovanni di Vieo uitgezonderd, heb ik iets anders ontvangen dan mooie woorden en vleiende beloften. De tijd schijnt rijp voor den grooten slag „En wat is dat?" vroeg Nina verbaasd- „Weigering van elke vreemde tusschen- komst. Met welk recht schenkt oen verga dering van buitenlandshe vorsten Rome een koning, in den persoon van den een of anderen Duitschen keizer? Alleen Rome's volk behoort Rome's bestuurder te kieken; waartoe zullen wij de Alpen overtrekken, om aan een afstammeling der Gothen dep titel te geven van onzen meester?" Wordt vervolgd 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3