FIJNGEMALEN KAINIET IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN ONKRUIDVERDELGER) Ons PRAATUURTJE LAKD- EK TV IK BOL W No. 188 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders VOOR KAMER EN TUIN Uitgebloeide bloembollen Menigeen is er mee aan lioe hij handelen moet met de bollen, waarvan de bloemen gaan verleppen. Moet men ze opnemen en weggooien, of kunnen ze nog weer dienen voor een vol gend seizoen? En hoe moet er dan gehan deld worden Uitgebloeide bloemen staan niet mooi in de tuin en daarom is het advies, dat voor de bol het beste is, n.l. de bollen ongemoeid te laten tot het loof afgestorven is en ze dan opnemen, laten drogen en daarna opbergen (na ze goed gereinigd te hebben) voor de meeste bloemenliefhebbers niet aangenaam. Die willen zoo spoedig mogelijk andere plan ten zomerbloemen, knolbegonia's of dahlia's op de plaats hebben. Ongelijk kunnen we dezen niet geven. Steeds de tuin mooi te hebben is een ideaal, dat zooveel mogelijk nagestreefd moet worden. Daarom willen we zoo gauw mogelijk de uitgebloeide planten verwijderen en door andere vervangen, als dit mogelijk is. Niet altijd gaat dit op. Zoo b.v. niet bij vaste planten en heesters. Maar bij bloembollen gaat dit weL Bloembollen die opgeruimd moeten worden. Dit is niet met allen het geval. Laat dat kleingoed, zoo als Blauwe druifjes, Scilla's, Crocusjes enz. maar staan. Ook de Narcis sen kunnen wel blijven. Zet daarom heen b.v. de dahlia's of de gladiolen. Als ge ze tenminste in de perken hebt Voor dat de ■dahlia of gladiool goed boven is, is de narcis al wel aan het eind van zijn latijn met groeien en groenen. Straks met het oprooien van de dahlia's een beetje voorzichtig zijn en bedenken, dat behalve dahlia's ook narcissen-in de grond zitten. Maar tulpen en hyacinthen kunnen niet blijven staan, die moeten er uit. Wilt ge ze niet overhouden voor het volgend jaar en dan nieuwe koopen, welnu dan is het geen puzzle meer, hoe te handelen. Eruit en weg er mee. Maar er zijn ook, die al zijn de bollen goedkoop liever de oude aanhouden dan nieuwe te koopen. Zelf aankweeken en overhouden is ook een interessante liefheb berij. Die kunnen de hyacinthen- en tulpen bollen opnemen en op een niet te zonnig en verborgen plekje opkuilen, d.w.z. allen vlak naast elkaar in een gat of gleuf planten, schuinliggend of rechtopstaand, dat komt er niet zooveel opaan en dit gat weer vullen, zoodat het loof boven blijft en de bol onder de aarde komt en alles mannnetje aan man netje staat Hier rijpt de bol dan na en krijgt weer nieuwe kraoht voor de bloei van de volgende periode. Deze bloei zal ech ter niet zoo forsch zijn als dit jaar het geval was. En voor het derde jaar zal het nog weer minder zijn, zoodat het in den regel niet aan te raden is de bollen langer dan twee jaar te laten bloeien. Als het loof nu verdord Is neemt men ze op laat ze met het loof eraan, drogen en ontdoet ze pas als ze goed droog zijn van het loof en de aarde en bewaart ze tot het najaar goed droog. kunnen hebben. Dat meent men tenminste, doch piet altijd is het waar. Zelfs niet voor hen, die geen plat, geen balcon hebben, die gëen stap buiten kunnen zetten of ze moeten eerst de zooveel treden van de zooveel trappen afbeenen om op straat in de buitenlucht te komen waar het eenigste groen is die paar blaadjes spinazie, welke de groenteboer heeft laten vallen. Ook voor dezen is met eenige goede wil, met een heel klein beetje knutselarij nog wel een bakje aan de vensterbank te hangen waar sommige planten het heel goed, heel wat beter dan men vaak ziet, kunnen doen. Heel goed leent zich daarvoor, en ook voor het beplanten van bakken en kisten eri vaten en tonnen op het plat of het balcon, de tropaeol.um, de Oostindische kers. Ge zult nu Waarschijnlijk wel plantjes kunnen koo pen. Nu nog zaaien is wel wat laat, Als ge ze kunt krijgen moet ge nemen de tropaeo- hun „Goudglanz". Dat is een pracht plant voor bakken tegen vensterbanken en ook op de afdakjes boven voordeuren zijn deze mooi. Ze moeten echter veel zon hebben en niet een te vette grond. Maar als men nu niet veel zon heeft. Wat neemt men dan? Dan is daar een andere Oostindische kers voor nl. de Tropaeolum perequinum, die ook 'groeit op plaatsen waar de zon niet komt Óp platten en balcons waar weinig zon is kan ook de varen heel goed geplant worden. In groote potten en met lichte „poreuse" grond van goede voedzaamheid gevuld, doen vooral de Asplenium (de wijfjesvaren) en de Struthiopteris (bekervaren) het heel goed. Maar vochtig houden. De potten in schotels met water, die nooit droog zijn. Daar doet maagdepalm en klimop het ook Waar weer wat meer, tot heel veel zon is, kunnen allerlei planten in bakken geplant worden. Goede aarde is vereisclite en voch tig houden. Een zaak, die vaak zoo noncha lant behandeld wordt is het vochtig houden. Juist daar boven droogt alles zoo licht uit Dat mag niet in de groei- en vooral wiet in de bloeiperiode. Op Pelargonium (Geranium), Lobelia, Pe tunia behoef ik niet te wijzen, wel! Met eenige goede wdl kan men, boven wonend, heel wat moois kweeken. gloemen voor bovenhuisbewoners Ja voor de bewoners van bovenhuizen is het wel eens een heel moeilijke zaak om iets toonbaars uit het schoone plantenrijk te Afbek voor week spek De Ned erf. Varkenscentrale schrijft ons: Gelijk U bekend is, is met ingajig van 3 April j.l. het nieuwe uitbetalingesysteem naar kwaliterit door de Neder la ndsche Va r- kenscentraile ingevoerd. Daarbij is bep< dat varkens met week spek steeds naar den Laageten prijs, (dde welke geldt voor die varkens III C) zullen worden uitbetaald. Wij hebben gemeend hierin verandering te moeten brengen zoodanig, dat een uni forme aitrek van 3 cent per K.G. plaats vindt, wanneer blijkt, dat het epeik van het betroikiken varken week is geweest. Hier door wordt voorkomen, dat eenerzijds een te groote aftrek plaats vindt voor varkens, die overigens aan alle eischen voldoen (I A) en dat anderzijds geen aftrek plaats vindt voor varkens, welke tot de laagste kil behoogen (III Q. Tevens zouden wij het van beflang achten wanneer in Uw blad de aaiudaoht gevet werd op het feit, dat de prijs van gerst op het oogenblik ongeveer gelijk is aan die van mais, terwijl gelijk bekend is ven het voeren van gerst een goeden invloed uit gaat op de hendlhedd van het spek. H.H. LANDBOUWERS IWij leveren voor buitengewoon LAGEN PRIJS: waarvan de kap door Veiligheidslieren op lichte en vlugge wijze kan rijzen en dalen. Persoonlijk bezoek en prijsopgave Jverplicht tot niets. H. HARING TELEF. 128 - BOSKOOP rerslag van de werkzaamheden V van den Rijkszuivelconsulent voor Zuid-Holland 1932 Over de werkzaamheden van den Rijks zuivelconsulent gedurende 1932 ontvingen wij een uitvoerig verslag, waaruit wel blijkt ven hoe groote beteekenis deze werkzaam heden zijn, vooral in een veedistrict als het hier bedoelde. Niet minder dan ruim 500 laboratorium-onderzoekingen werden ge daan waarvan 271 melkmonstere en 158 wei monsters op vetgehalte. Verschillende adviezen werden verstrekt Zoo werden voor kaasbereidiings-adviezen 354 boerderijen bezocht, waarbij 98 maal kaasbereiding werd onderwezen- Ook werden flleschjes kaaeauur&eü ver strekt, in totaal 793 (in 1931 was het 1053 en in 1929 zelfs ongeveer 3200). In het venslag treffen we verschillende belangrijke wenken aan omtrent nog veel voorkomende fouten en gebreken bij de kaasbereiding en de gebruikte gereedschap Volgens de cijfers uit dit verslag schom- meldien de kaasp rijzen op de markt te Bo degraven van 17,1 cent per 50 Kg (Mei) tot 35,4 cent (Oct.-Nov.). De melkprijs af-boer- derij schommelde in dezelfde regelmaat van 3.20 (Mei) tot 5.60 (Nov.) Veisohillende melkens-cursussen wenden gehouden en aan 36 leerlingen kon het melk diploma uitgereikt worden. Ook cursussen voor melkcontroleur werden op verschil lende plaateen gegeven. Aan een dame en 9 heeren werd een diploma als controleur uitgereikt. CHR. BOEREN- EN TUINDERS- BOND JAARVERGADERING TE GRONINGEN De jaarvergadering van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland «al, naar we vernemen, Dinsdag 30 Mei a.s. in de Harmonie te Groningen worden gehouden. Den volgenden dag wordt een excursie ge houden. gland der warmoezerij- gewassen 3 Mei De aardbeien onder glas vertoonen over het algemeen een goeden 6tand, behalve in de omgeving van Roelofarendsveen, waar het ge\va6 slechts vrij goed staat In ge noemde 6treok hebben de planten in het vorig jaar van overmatige vochtigheid thans van de droogte geleden. Tomaten staan goed. De stand van komkmomens is beneden het gemiddelde. In sommige gevallen heeft hei gewas reeds van vrucht vuur te lijden. De bloemkool staat goed tot vrij goed, evenals de wortelen. De intensieve bestrijding van luis bij de sla is niet zonder resultaat gebleven. Na het afnemen van het platte gla6 zijn de planten eohter door de vorst aan de blad randen beschadigd, zoodat de stand slechts matig tot vrij goed kan worden genoemd. In Limburg staat de sla echter goed. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau Voerartikelen. Een tamelijk vaste stemming voor mais had vorige week in het algemeen de over hand. Daarop maakte een groote uitzonde ring de termijnmais. Door het binnenkomen an enkele booten met flinke partijen Bes- saraabmais van zeer zwakke kwaliteit en Donau/Galfox die niet heel veel beter was, welke partijen alle aangediend werden, doch die niemand graag wilde opnemen, zakte de termijnnoteering tot een buitengewoon laag peil. Toen echter deze bui weggedreven was, bleek de toestand opgelucht, de betere soor ten als Laplata en Zuidafrikaansche maak ten goede prijzen en ook op aflading was de stemming vaster. De vraag is echter veel kleiner geworden en het is onder deze om standigheden twijfelachtig of er veel ver hooging komen kan. Gerst Avag eveneens ruim prijshoudend; de Laplata is iets vastèr geloopen, terwijl er wat lichte Donau tot concurreerende prijzen wordt geoffreerd. Rogge bleef onveranderd; er was hier en daar wat meer belangstelling voor dit artikel gekomen, omdat het ten slotte goedkoop geworden is. Haver was door het exportland Bohemen iets hooger gehouden, doch er zitten nog aardig wat partijen in importeurshanden, zoodat de vastere stemming minder merkbaar was. Lijnkoeken waren iets vaster gestemd, zoowel voor directe levering als op latere termijnen. Er is over het algemeen weinig vraag, doch verkoopers zijn zeer terughou dend geworden. Cocoskoeken voor directe levering zeer schaarsch aangeboden. Grond- notenkoek vrijwel onveranderd. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. De vraag naar stikstof bereikte in de afgeloopen week een ongekende hoogte voor het begin van Mei. Wel hebben wij de laatste jaren steeds een verschuiving van de verbruiksperiode naar later bespeurd, doch een zoodanig al- gemeene vraag hadden wij niet kunnen ver wachten. Arnmonsalpeter S.M. was weer troef, doch ook kalksalpeter had een zeer goede beurt en zelfs het zoo lang versmade chiJisalpeter werd, althans in sommige stre ken, vrij goed gevraagd. Evenals het vorige jaar wordt cok thans nog de zwavelzure ammoniak om zijn goedkooperen prijs vrij goed gekocht. De kalkstikstof kreeg ook weer een nieuw vleugje belangstelling, zeker voor de herikbestrijding in de haver en zelfs de ammonsulfaatsalpeter gmg nog tamelijk. Over het geheel een zeer voldane week met als gevolg een vastere stemming voor alle soorten stikstof. Wij noteerden Zaterdag j.l. Zwavelzure am moniak 20%% bd/sp vr overslagplaatsen f 4.80, Arnmonsalpeter SM 20idem idem f 6, Ammonsulfaatsalpeter SM 26% idem idem f 6.50, Kalksalpeter 15%% idem idem f 6.40, Chilisalpeter, gemalen 15%% idem in voerhavens f 6.75, Ohilisalpeter, korrelpro duct 16% idem idem f 6.75, Kalkstikstof 20%% idem idem f 5.85. Thomasmeel. De markt in België blijft vast, aihoewel er toch blijkbaar niet veel zaken gedaan worden. Reeds een jaar lang is ons in België verzekerd, dat de pro ductie voortdurend minder is geworden. Aan de hand van invoer, uitvoer en eigen ge bruik in België en Luxemburg calculeerden wij de totale productie op bijna 1.000.000 ton. De grootste productie, die wij aldaar gekend hebben is 1.550.000 ton en daarvan wordt dus thans nog ca 65% geproduceerd. Vorige week meldden wij een verbetering in Duitschland. thans komt er bericht van pro ductieverbetering in Frankrijk. Het verschil ie nog wel niet groot, maar er werken thans 85 hoogovens, tegenover 78 in het vorige jaar. In het eerste kwartaal 1933 was de staalproductie er 90.000 ton grooter, don im het eerste kwartaal 1932. Dan hebben wij nog het waas, dat er hangt omtrent de Duit- sche voorraden in Nederland. Die voorraden bedragen in totaal meer dan 1/3 deel van het tegenwoordige verbruik in Nederland. De Duitschers willen er wel kleine hoeveel heden van verkoopen, maar de voorraad is volgens hen in hoofdzaak bestemd om weer naar Duitschland te worden uitgevoerd. Waarom heeft men ze dan destijds niet rechtstreeks naar Duitschland gezonden? Nu betaalt men toch in elk geval extra, de terugvracht en de op- en afslagkosten, de rente en de pakhuishuur, hetgeen toch zeer zeker op 2 cent per procent komt te staan. Ons lijkt het daarom waarschijnlijker, dat de voorraden hier blijven en dus in Neder land verkocht zullen moeten worden. Men moet dus steeds alle berichten op de tho- masmeelmarkt met een zeer critisch oog be kijken. De prijzen bedroegen aan het eind der week: disponibel te Deventer en Hasselt 20,8 cent, Meilevering op Zutphen 10,8 ct. id. op Wageningen 10,8 ct. Superfosfaat. Er is vrij wiel geen vraag meer naar dit artikel. Volgende maand zullen er nog kleinere hoeveelheden voor de knollen noodig zijn. De prijzen waren: Ne- derlandsche super (Ultra Super) bd/sp. vr. fabriek Groningen 14% f 1.70, 17% f 2, 18% f 2.10, 19%% f 2.25, id. omg. Rotterdam resp. f 1.60, f 1.90, f 2, f 2.15. Kalk. Belgische gebluschte kalk (in pa pieren zakken) disponibel te Zutphen en Deventer f 13.85. Belgische kalk. Moha, bij 10 t. Weekte* grens f 10.05, bij 15 t. f 8.75, Seilles bij 10 t. f 9.05, bij 15 t. f 8.65. Limburgsche kalkmergel A. gedroogd 80% fijnh. 90% koolz. kalk. Mei bd^sp Maastricht gezakt f 6.35, los f 4.35, B 85% koolz kalk 80% fijnheid los f-3.15, C 85% koolz kalk 75% fijnheid los f 2.20, idem sp vr Maastricht resp f 6.35, f 4.35, f 3.15, f 2.40, idem bd/vr Hasselt resp. f 8.05, f 6.05, f 4.85, f 3.90. Duitsche kalkmergel. Freya 85% kz kalk, 85% fijnheid los (gezakt f 1.40 hooger), franco grens: Elten f 7.45, Labiatus 80% kz. kalk, 80% fijnheid, los (gezakt f 1.30 hooger), f 6.05, Donar 85% kz kalk, 75% fijnheid los (gezakt f 1.25 hooger) f 5.45. Kalkmergel „Wilhelmina" 80% koolzure kalk, 75% fijnheid, levering Mei, los geladen, 'boordvrij Riesenbeck f 4.25. M—n I l i——a— AANIXA/FNniMfi OVER dAUWNAT gewas bij helder weer mhinvïcinljiino 800-1200 K.G. PER HECTARE! EISCHT FIJNGEMALEN KAINIET in de ORIGINEELE WATERDICHTE 50 K.G.-verpakking N.V. VEREENIGDE KALIMAATSCHAPPIJ, Landbouw kundig Bureau, AMSTERDAM (C>), Heerengracht 342. Een nieuwe lente, 'n nieuw geluid, zmgt of zegt de een of andere groote of kleine dichter of schrijver. Wie het was weet ik niet meer. Maar gelijk had hij. Want nauw- lijks was de Mei in 't land of de Maartsche buien of Aprilvlagen kwamen over Neder land. En terwijl ik dit schrijf kletteren de regenstroomen tegen mijn ruiten en brandt de kachel heel lekker op mijn kamer en toch ben ik geen koudkleum, hoor! Er behoort moed toe om nu van ,;Meire- gen" te zingen. Ik waag het althans niet om blootshoofds buiten tri dezen Meiregen te Voopen, al moet naar de overlevering zegt bet ook nog zoo goed zijn om met ongedek- ten hoofde de Meiregen op je te laten neder dalen. Maar alles wordt slechter tegenwoordig en wat altijd normaal functioneerde, is nu abnormaal. Zelfs onze .gnenschelijkerwijs volmaakte" kieswet functioneerde ditmaal abnormaal, zoodat de eerevoorzitter van den plattelandersbond „Het Groene Front" uit de Kamer gewipt werd en BOER BRAAT DOOR ADVOCAAT VERVOORN IS VERVANGEN. De boeren, die meenen, dat alleen boeren In de Tweede Kamer moeten zitten, hebben zich zeker de oogen uitgewreven, toen ze dit resultaat van hun dwaas gedoe aanschouw den. Ja advocaten zijn nu eenmaal glad, dat weten de boeren anders ook wel. En nu laten ze hun eerevoorzitter nog wel dooi zoo'n advocaat van de sokken rijden. Boer Braat kannu weer de residentie verlaten en terug keeren tot 't bedrijf om zijn oude handwerk „koeien en stieren te melken" (naar zijn eigen uitdrukking in do Tweede Kamer) weer op te vatten. Zoo'n sport is ook wel eens goed na zoo'n zeer zwaren en druk ken parlementairen at-beid als hij achter de rug heeft. Maar het meest gekke is nu wel, dat de boeren- en tuinderspartij, die altijd en altijd maar weer de boeren en tuinders als eenig redmiddel voorpreekten, dat boe ren en tuinders in de Tweede Kamer moes ten, thans vertegen\yoordig<l zijn door geen boer, maar door een advocaat. Een ad- rocaat, waar de meeste boeren banger voor zijn dan een stadsjuf voor een stier. Waar men al niet toe kan komen, 'k Zou nu „Groen Front" maar opheffen nu het po gingen tot zelfmoord heeft gedaan. Zooals ook DE LAATSTE GEMEENTELIJKE GROENT ENVEILING IS OPGE HEVEN. Dat is die, welke in 1913 te Vlissingen werd opgericht en altijd groote verliezen heeft opgeleverd. Deze bedragen in totaal meer dan f 60.000. Dc gemeenteraad heeft nu be sloten deze veiling met ingang van 1 Juni a.s. op te heffen. De burgemeester heeft de vergadering van den gemeenteraad te Vlissingen medegedeeld, dat hiermede de laatste gemeentelijke groenten- en fruitvei ling is opgeheven. Kort geleden is de veiling te Dordrecht eveneens opgeheven. Er is nu op Walcheren maar -één veiling overgebleven, nl. de particuliere veiling te Middelburg. Dit is nu wel wat weinig voor zoo'n eiland Maar, zooals opgemerkt, de ervaringen zijn niet zoo bemoedigend. En met ervaringen moet men rekming houden. Zooals bij de nieuwe pachtwet rekening is gehouden met de ervaringen van de vcrige. Ten overvloede deelen we nog even mede enkele De voornaamste zijn, dat zij voortaan ook voor de tuinbouw geldt, dat de pachter ten behoeve van de Staat voortaan f 5 moet be talen, als hij een verzoekschrift indient, dat de pachter voortaan 5 pet. rente moet beta len als de pacht tengevolge van de behande ling voor de kantonrechter te laat wordt be taald en wel voor de tijd, die sedert het ver vallen van de termijn verloopen is, dat geen ontheffing wordt verleend, wanneer de ver pachter daardoor meer in zijn belangen zou worden benadeeld, dan de pachter bij het niet verleenen. (Is de pachter dus financieel sterker of even sterk als de verpachter, dan wordt daarmede rekening gehouden). Het v^zoekschrift kan voortaan worden ingediend van 14 dagen voor het vervallen van de pachttermijn tot 14 dagen na de ver valdag. In vele opzichten is het er dus beter op geworden. Dat moet ook. Ook moet men DADELIJK HANDELEN ALS DE GEVREESDE KOPZIEKTE OP TREEDT. Wij hebben daar yeeds enkele jaren aaneen dezen tijd over geschreven en willen het nog eens in het kort doen. De verschijn selen treden meestal op korten tijd na het in de weide komen der dieren. Daarom moet de boer de eerste weken goed op zijn vee let ten. Want als men er gauw bij is kan de veearts door een inspuiting het beest nog redden. Vroeger gingen ze er mee: doch er is thans een middel dat, tijdig toegepast, helpt. Zooals men weet treedt deze kopziek- te plotseling op. Het beest wordt onrustig, zondert zich af, begint te loeien en heeft een «slingerenden gang. De melkgift neemt plot seling af. De blik is wild en soms staat het DORDRECHT VRAAGT GRATIS PRIJSCOURANT van TUIN, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN EN KLANTEN schuim op de bek. De achterbeenen staan min of meer wijd uit. Als men deze dingen ziet, moet de veearts geroepen worden, die vaak nog kan helpen. Zooals ook helpen zal het onderzoek van het proefstation te Maastricht, als men twij felt aan de zuiverheid van de kunstmeststof, die men koopt. ALS GOEDKOOPE AMMONSALPE- TER S.M. WORDT AANGEBODEN. IS MEESTAL BEDROG IN HET SPEL. Wat wij de vorige week signaleerden, nl. dat voor Arnmonsalpeter S.M. gekocht was tegen een prijs die een gulden lager was dan de marktprijs en die bij onderzoek bleek wel ammoniak te bevatten, doch geen arn monsalpeter S.M. te zijn, omdat er geen sal peterstikstof in voorkwam; deze gevallen schijnen zich meer voor te doen. Wij hoorden daar althans van. Nu er blijkbaar weer enkele gewetenlooze knoeiers rondloopen om de boeren met een lage prijs (die echter nog te hoog is) en met veel woorden te bepraten Arnmonsalpeter SJyl. te koopen tegen een abnormaal lage prijs, terwijl ze dan Zwavelzure Ammoniak tegen een te hooge prijs leveren, nu moeten wij tegen dit schandelijk gedoe opkomen. Men moet goed begrijpen, dat Arnmonsal peter SM 'n product is. dat overal in ons land er geweldig ingaat. Als we zeggen overal, dan neemt dit niet weg, dat er nog om on begrijpelijke reden hier en daar nog wel een plaats is waar men blijkbaar de goede eigen schappen, die deze stikstofmeststof bezit, niet kent of niet weet te waardeeren. Arnmonsalpeter S.M. bevat stikstof in tweeërlei vorm, nl. de vlugwerkende salpe terstikstof (10% pet.) en geleidelijke, dus langduriger werkende Ammoniakstikstof (10/4 pet.). Deze stoffen zijn gemengd met zeer fijn gemalen Limburgsche klei, waar door het wateraantrekkend vermogen van het ammoniumnitraat geen praktische be nvaren meer oplevert. Bovendien wordt hier bij het bereiden in EEN IDEALE KORRELVORM mogelijk gemaakt. Dat. zegt ook wat! 't Laat zich uitzaaien met de hand als graan en natuurlijk met een kunstmeststrooier gaat hH ook "ooals mei k°r Dat nu deze meststof er zoo vlot ingaat heeft bedriegers op het idee gebracht om van den nood der boeren, die graag goed koop willen, gebruik te maken en te verkoo pen onder den naam van arnmonsalpeter, dat f 6 kost, voor f 5 een stof, die zwavelzure ammoniak (dat f 475 kost) blijkt te rijn. La ten de boeren nu oppassen en zien wat hun geleverd wordt Ze moeten hebben arnmon salpeter, als ze dat kochten. Welnu, dat wordt geleverd in gepraepareerde zakken (zakken die waterdicht gemaakt zijn) doch ook, op veler verzoek, in gewone zakken, die na schoonmaken voor aardappelzakken kunnen dienen. Doch en hierop moet terdege gelet, zoowel de gepraepareerde als de ge wone zakken zijn allen voorzien van het op schrift: Arnmonsalpeter S.M. 20,5 pet. stik stof, daaronder de gekruiste hamers met kroon en daar weer onder: Staatsmijnen in Limburg. De zakken zijn dichtgenaaid en gesloten met een loodje, dat eveneens her komst vermeld, wat ook nog de roode label, die aan de zak bevestigd is, doet. Dat zijn dus kenmerken genoeg. Let daarop, als ge niet bedrogen wilt wor- 't Is toch bar zooals er geknoeid wordt Ge weet wel wat ik eens vertelde, dat men kalkmergel verkocht niet voor chili, doc-h met de bewering dat het minstens even goed als chili, doch veel goedkooper was. Maar dat is al een jaar of wat geleden, en we dachten dat zulk bedrog nu uit was. Waarin we ons vergisten, zooals nu blijkt. Ook vergisten we ons door in ons vorig praartuurtje te spreken over „dure" ammo niakstikstof. Hoe dat woord „dure" daa-oij gekomen is begrijpen we niet. 't Behoorde er in geen geval te staan, want ammoniakstikstof is juist goedkoop. Maar er zijn wel meer onbegrijpelijke dingen. Zooals het ook onbegrijpelijk is dat Ja, daar zet ge een ongeloovig gezicht bij. Dat doe ik ook. En toch stond het in de krant. Dan moet jc het wol haast gelooven, is het niet. Maar 't komt van niet zoo heel dicht bij huis. En uit een land, waar ook het Pilsenerbior vandaan komt. Lees dit bericht Een bloemkweeker in Tsjecho-Slowakije is er in geslaagd, een rood-wit-blauwe roos te kweeken. Daar dit de nationale kleuren van Tsjecho-Slowakije zijn, heeft men de roos „Tsjechoslowaaksche Republiek" ge noemd. De bloem is tentoongesteld op de Rozententoonstelling te Blatna. Als ik wist waar Blatna ligt (Tsjecho- Slowakije is nog al groot) en ik had tijd, enReld, dan ging ik eens kijken. Ik vrees echter dat het als een late Aprilgrap moet beschouwd worden. Maar niet als een Aprilgrap moeten be schouwd worden de cijfers, die den SNELLEN ACHTERUITGANG VAN ONZEN UITVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN duidelijk weergeven. Wanneer we de gelds waarde van het uitgevoerde in het eerste kwartaal der jaren 1930. 1931, 1932 en 1933 bijeen tellen, dan komen we respectievelijk op de volgende cijfers: 82, 76, 49 en 39 mil- lioen gulden. Dat wil dus zeggen, dat de waarde van het uitgevoerde in 1933 reeds ?SSLuliend lag beneden de helft van die van 1930. Vooral boter, dat daalde van 15 tot 4 millioen, en kaas, die terugliep van 16 op 7 millioen, maar ook vleesch, eieren, aard appelen en groenten hebben het leelijk la ten zitten. Als het zoo doorgaat is onze heele uit voer binnenkort totaal weg. Dan blijft ons niet anders over dan ook maar gaan autarkeeren. Wat dat aangaat is er nog wel wat te doen. Wij kunnen ook wel wat meer zelf telen, wat we nu nog elders koopen moeten, b.v. granen. Ook IN ZWEDEN WORDT DE GRAAN- TEELT UITGEBREID. Dat is een gevolg geweest van de steun- actie. die maakt, dat de in de laatste jaren zich inkrimpende graanteelt weer uit breidde. Vooral tarwe wordt veel meer ver bouwd Vroeger was de met tarwe beteelde oppervlakte 25 pet. van de totale graan- oppervlakte, thans is dit percentage tot 60 pet. gestegen. Maar dat rogge zoo achteraan komt is ook mat goed. Dat voelt men in Zweden ook Zooals ik voel, dat mijn tijd om ls. Tot de volgende week, PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11