ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND BINNENLAND. DONDERDAG 11 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. - ECONOMISCHE PROBLEMEN DE ECONOMISCHE WERELD OORLOG n De gewone economische crisis, gevolg van het feit, dat de menschheid nog zoo weinig wept van de wetten, die ons materieele leven regeeren, werd, zooals wij reeds in het vorige hoofdstuk hebben uiteengezet, ver scherpt door den foutieven vrede van Ver sailles. Deze vrede maakte een groote schei ding tusschen overwinnaars en overwonne nen, niet alleen voor de generatie, welke in de vuurlinie, had gestaan, maar ook voor de komende generaties. De zware oorlogsschat ting welke Duitschland, zonder eenige con tra-prestatie tot 1987/8 volgens het nu buiten werking gestelde Youngplan had te betalen, kon niet in het zenden van goederen worden voldaan, zoodat daarin op andere wijze moest worden voorzien. Hierdoor ontstond, mede door het betalen van de oorlogsschul den, d.w.z. de bedragen, die de ex-geallieer den ingevolge overeenkomsten aan elkander verschuldigd waren, ophooping van goud in slechts enkele landen, wat, gepaard met de evenwichtsverstoring tusschen productie en consumptie, gevolg van technischen vooruit gang, leidde tot een buitengewoon ernstige deflatie. De koopkracht van het geld werd belangrijk vergroot, hetgeen de dienst der schulden, zoowel publiekrechtelijke als pri vaatrechtelijke, uitermate verzwaarde. Deflatie even funest als inflatie. Deflatie heeft een even funeste werking vfcls inflatie. Zelfs mag deflatie nog schrijnen der genoemd worden, omdat het dalen van het prijsniveau beneden den kostprijs aan leiding geeft tot ernstige werkloosheid, ter wijl inflatie juist tot het omgekeerde leidt De algemeene verarming mag misschien, na een inflatie-periode, grooter zijn dan na deflatie, doch tijdens de inflatieroes weet men gewoonlijk niet, waar men de noodige mensehen ten behoeve van het productie proces zal moeten vinden. Lootten stijgen, prijzen gaan koortsachtig de hoogte in, doch het geld daalt voortdurend in koopkracht Waar de loonen en de andere kosten als huren, rente, etc. meestal bij de waarde daling van de munt achterblijven, komen de ontvangers van vaste inkomens steeds in het gedrang, hetgeen echter niet wegneemt dat de geesel van de deflatie, de werkloos heid, bij inflatie niet bestaat. De onbillijke vredesbepalingen werden knellender naarmate de economische crisis toenam. Geleidelijk kwam er een politieke spanning, welke zich in de economische ver- I stond in ons blad van 9 Mei. wording weefde en wat aanleiding werd, dat de tegenstellingen tusschen de groot machten zich steeds verscherpten. Het was Frank rijks bedoeling om Duitschland te om ringen met een keten van zelfstandige staat jes en Staten, die met Framsch geld gefinan cierd werden en die hiertegenover zich zoo danig militair moesten versterken, dat Duitschland geen enkele kans zou hebben door dien ring te breken. Frankrijk leverde het oorlogsmateriaal, verdiende daarop reus achtig, terwijl de financieele zorgen, waar in die Staatjes verkeerden, aanleiding wer den, dat de Fransche worgende greep hoe langer hoe knellender werd. In een overwinningsroes In den beginne slikte Duitsdhland, zij het ook met bloedend hart, de hem aangedane beleedigingen. Gezien de Duitsche mentali teit moest deze kortzichtige Fransche poli tiek zich op een gegeven moment wreken, doch Frankrijk stond toen op het hoogte punt van zijn militaire, financieele en eco nomische macht en zag in zijn verblinding niet de groote gevaren, waaraan het zich ge leidelijk blootstelde. Het leefde in een over winningsroes, in een machtswellust, die hem in de naaste toekomst parten zullen spelen, wanneer de wereld verantwoording gaat eischen van de daden in het verleden. Met de sluwheid, den zwakke eigen, wist Duitsch land dien Franschen greep geleidelijk los ser te maken; op de oorspronkelijke, be lachelijk hooge oorlogsschatting volgde de Dawes-regeling, waarbij nog steeds een ijzeren greep werd gehandhaafd (militaire, economische controle, afstand van panden, zooals de Duitsche spoorwegen, bezetting van het Roergebied en het Rijnland om de voornaamste punten te noemen, waarbij niet vergeten mag worden de scherpe controle op de Reichshank). Op de Dawes-regeling kwam de Young-regeling, waarbij aan Duitschland waardevolle concessies werden gedaan, o.a. de vervroegde ontruiming van de -bezette gebieden, terwijl de hoofdschuld beduidend werd verminderd. Frankrijk werd tot deze concessies ge dwongen door de houding van Engeland en Italië; de spanning tusschen de beidie Ro- maansche landen werd voortdurend grooter, terwijl ook de band tusschen Londen en Parijs losser werd. Engeland zag dat't meer te winnen had bij toegevendheid ten op zichte van Duitschland, dan door aan de Fransche nukken te voldoen Geleidelijk brak de economische oorlog uit; men streef de niet alleen naar afzetgebieden voor het eigen, productie-surplus, maar men begon elkander met economische wapenen te be strijden, teneinde te kunnen bereiken, wat men individueel gaarne wilde. Frankrijk wapende zich tot de tanden; het land ver sterkte bovendien zijn satellieten en hield i deze onder financieele censuur, opdat de economische nood hen zou dwingen zich steeds nauwer bij Frankrijk aan te sluiten. Frankrijk ontzag zich niet ook Engeland te dwingen, de Fransche eischen, welke steeds grooter werden, in te willigen, terwijl Parijs er niet tegen opzag het machtige Amerika aar zijn pijpen to laten dansen. Het politieke schaakspel Duitschland zag met leedvermaak de toe nemende spanning aan, welke er tusschen de vroegere Geallieerden ging bestaan en handig wist het die spanning aan te kwee ken. Stap voor stap schreed het voort op den handig uitgestippelden weg; Berlijn begon hoe langer hoe grooter bedragen te leenen, opdat de schuldeischers op een gegeven moment, terwille van het uitgeleende geld Duitschland zouden bijvallen in zijn strijd tegen Frankrijk. Nederland, Engeland en Amerika, lieten zich door de te maken hooge rente verleiden, groote sommen in Duitsch land te beleggen, terwijl de tegenspeler in de partij. Frankrijk, verstandig genoeg was afzijdig te blijven. Hierdoor ontstond de tegenstelling tusschen de herstelschulden, waarbij hoofdzakelijk Frankrijk en Amerika belang hadden en de particuliere schulden, waarbij Frankrijk nagenoeg buiten schot bleef. Het belang van Amerika werd hier door verdeeld; de oorlogsschulden, welke afhankelijk waren van de herstelbetalingen (een factor, die door Amerika niet werd er kend, omdat Jonathan op zijn vingers kon narekenen, dat hij dan nimmer meer iets zou kunnen opeischen) begonnen door de particuliere schulden verdrongen te worden. Immers de particuliere schulden gingen de haute finance en de beleggers aan, terwijl de oorlogsschulden ten slotte over 't geheele volk konden worden omgeslagen. Waar de Amerikaainsche Republikeinsohe Regeering de grootbanken naar de oogen keek, wogen de particuliere schulden het zwaarst. Toen Duitschland geen leeningen meer op langen termijn kon verkrijgen, vanwege 't stijgende risico, daaraan verbonden voor de geldleeners, zoog het land de zoogenaamde „korte" gelden op. Deze werden op ruime wijze verstrekt door de vroegere leeners op langen termijn; Frankrijk hield zich ook direct hierbuiten, doch indirect kreeg het toch bij Duitschland belang, doch op een wijze, die hem een machtig wapen tegen over Engeland verstrekte. Immers Parijs leende op korten termijn aan Londen, ter wijl Londen, teneinde groote winsten uit rente-arbitrage te maken, deze gelden even "ens op korten termijn aan Duitschland uit leende. Parijs eischte slechts de lage rente, welke in Londen als geldcentrum bestond, terwijl Londen de hooge Duitsche rente met enthousiasme inde. Tot de krach kwam! Het Duitsche bankwezen zakte in elkander, toen het buitenland op groote schaal de op kor ten termijn uitgezette gelden terug wilde nemen, als gevolg van de financieele debacle in Oostenrijk bij de Osterreiohisohe Kredit- anstalt. Duitschland kon niet meer betalen zoodat de Stillhalte-overeenkomst moest worden aanvaard. Naar den val van het Pond Frankrijk begon toen met zijn belangrijke in Londen uitgezette saldi, krachtigen druk op Engeland uit te oefenen, om dit land op- .v in het Fransche vaarwater terug te krijgen. Want Engeland kreeg hoe langer hoe meer Duitsche neigingen en Londen verzette zich dan ook o.a. niet tegen 't door Duitschland voorgestelde tolverbond met Oostenrijk. Frankrijk kon dit echter nimmer toestaan, omdat hierdoor zijn invloed op de Donau- en Balkanstaatjes zou afnemen, zoo dat Engelands houding hem zeer ongelegen kwam. Toen Engeland niet erover dacht om Frankrijks lijn te volgen, richtte Parijs het offensief tegen het Pond, waarbij men dacht een besliste overwinning op Engeland te kunnen behalen. Engelands doggeirnatuur verzette zich tegen dezen druk en de Engelsche regeering liet op een gegeven moment het Pond aan zijn lot over. De gouden standaard werd ver laten en het Pond zakte geleidelijk tot be neden de f 8 in. Vele andere landen, welke nauw met Engeland verbonden waren, volg den het Engelsche voorbeeld en de economi sche oorlog kwam in een nieuw en gevaar lijker stadium. De lage koers van het Pond prikkelde de Engelsche bedrijvigheid en de concurrentie op de sterk ingeschrompelde wereldmarkt werd er gemakkelijker door. Het zag er in den beginne naar uit, dat ook de andere landen het goud zouden heb ben te verlaten, vooral toen Frankrijk 't grof geschut op Amerika ging richten. De reis van den toehmaligen Franschen premier Laval, naar Washington, eindigde in een wegtrekken van Fransche saldi, doch Ame rika had voldoende vrij goud om den aan val in het zand te doen verloopen. De spanning tusschen de verschillende landen nam echter steeds toe, terwijl Duitsch land geleidelijk met tal van eischen voor den dag kwam. In Lausanne werden de her stelschulden begraven, zij het ook, dat men een bepaling maakte, dat men op deze over eenkomst zou kunnen terugkomen, wanneer Amerika, na de presidents wisseling, onge negen zou blijken te zijn ook de oorlogs schulden te schrappen. Na Lausanne zag het er een moment naar uit, dat een algemeene opleving zou ont staan; het bleek echter, dat de deflatie-be- vveging nog krachtig genoeg was om elke economische verbetering den kop in te druk ken. De tocht naar den afgrond werd voort gezet Hierbij komt het echec tot nu toe van de ontwapeningsconferentie en van het Japan sche optreden in het Oosten; de Japansche agressie begint hoe langer hoe gevaarlijker afmetingen aan te nemen en niemand kan zeggen, wat er uit dit Japansche avontuur zal geboren kunnen worden. De invloed van het Westen in Oost-Azië is door een en ander sterk verminderd en ook op econo sich gebied zal Europa een flinke veer moe ten laten. Oorlogsmoe Men laat geen moeite ongedaan om door conferenties verbetering in de verhoudingen te brengen; de tegenstellingen zijn echter zoo groot, dat er van een overbrugging i loopig geen sprake is. De economische oor log woedt voort en wraar de groote naties ge lukkig op militair gebied oorlogsmoede zijn, moet men een andere verdediging zoeken dan bet wapengeweld. De strijd wordt hoe langer hoe vinniger, vooral nu Amerika den gouden standaard MINISTER VAN LANDBOUW De besturen van de samenwerkende boe renbonden in Nederland hebben H. M. de Koningin verzocht in het thans te formee- ren Kabinet een afzonderlijk ministerie van landbouw te wijlen opnemen, met daaron- een bekwaam en alleszins deskundig directeur-gene raai. Het vraagstuk van den landbouw moet h. i. zóó belangrijk worden geacht, dat de uitgaven voor instelling van een dergelijk goed-peoutilleerd ministerie alleszins zijn gewettigd. NIEUWE JEUGDHERBERG TE BERGEN OP ZOOM WORDT OP 20 MEI GEOPEND De nieuwe jeugdherberg „Klavervelden" aan de Balsohe Baan te Bergen op Zoom zal op Zaterdag 20 Mei, des middags om half vier geopend worden en dus voor Hemel vaartsdag en Pinksteren gasten kunnen ont vangen. De prachtig gelegen jeugdherberg verkregen door verbouwing van een groote Brabantsche boerderij, zal bij de opening over ruim bOO slaapplaatsen beschikken, welke in den loop van den zomer kunnen worden opgevoerd tot 150. Ook zal er gele genheid zijn warme maaltijden te gebrui ken. Als jeugdherbergouders zijn benoemd het echtpaar Huiskamp te Apeldoorn. Ten overvloede kan worden gemeld, dat alleen aangeslotenen bij de Ned. Jeugdherberg Cen trale van de jeugdherberg gebruik kunnen maken. DE BURGEMEESTER VAN PERNIS WORDT MORGEN 70 JAAR De heer I. van Es, burgemeester van Pernis en burgemeester en secretaris van Hoogvliet, hoopt as. Vrijdag 12 Mei zijn TOsten ver jaardag te herden- zich uit de burgerij zoowel van Pemis i als van Hoogvliet, een comité ge vormd, om den Burgemeester te huldigen. De heer Van Es was ach tereenvolgens van 1905—1913 Burge meester van Scher- penisse, vanaf 1913 Burgemeester en Secretaris van Hoogvliet en vanaf 1916 Bur gemeester van Pernis. Onder zijn bestuur zijn de laatste jaren te Pernis vele werkzaamheden tot stand gekomen. De Burgemeester verricht, on danks zijn leeftijd, zijn werk nog met groo- ten ijver. Vrijdagmiddag van 3—5 uur is er een receptie in het Geref. Jeugdgebouw en des avonds vindt de officieele huldiging heeft losgelarten, teneinde de binnenlandsche uiterst slechte verhoudingen te verbeteren. Hierdoor wedijveren het Pond en de Dollar het behalen van laagte-records, teneinde elkander den voorsprong op valuta-gebied niet te gurmen. Wanneer Frankrijk e: weinig overgebleven goudlanden zich daar bij zouden voegen, heeft men buiten den bestaanden politieken en economischen strijd ook den algemeenen valuta-oorlog ge kregen. Het is te begrijpen, dat die economische wereldoorlog niet spoedig zal kunnen ein digen; daarvoor zijn de strijdmiddelen nog te machtig en is het einddoel nog te ver verwijderd. Wat is het einddoel en langs welke wegen zal dit einddoel worden bereikt? Het is een verheugend teeken, dat er zich een lijn begint te vormen en het zal ook voor onze komende nieuwe Rcgecring gemakkelijker taak zijn dan voor de treden ministers, die in den dichten nevel hadden te werken. Niet, dat er ook voor ons nog geen buitengewone moeilijkheden zul len te overwinnen zijn, maar het is steeds voordeeliger te strijden tegen krachten, die zich in het openbaar vertoonen dan te moe ten vechten tegen gevaren, die men niet kan peilen. HOE KOMEN WIJ ER IN? VRAGEN DE TOT KAMERLID GEKOZEN INLANDERS ZICH AT. In een vergadering van de Communisti sche Partij Holland, afd. Den Haag, deelds de spreker, het Tweede Kamerlid de heer L. de Visser, mede, dat door hem bij den voorzitter der Tweede Kamer een voorstel is ingediend, ten einde de artikelen 129, 131 en 132 van de Kieswret in dier voege wijzigen, dat de daarin genoemde termij nen, binnen welke de gekozen Tweede Ka merleden de in die artikelen genoemde stuk ken en bescheiden moeten inzenden, wor den gebraoht op drie maanden. De bedoeling hiervan is. thans een nood wetje in het leven te roepen, waardoor het mogelijk wordt, dat de bij de jongste ver kiezingen tot Kamerlid gekozen inlander» ook werkelijk zitting kunnen nemen. Nieuwe gezichten in de Tweede Kamer. Links de heeren J. Groen Azn. en W. Steinmetz. Vervolgens; de lieer K, v. d. Puttde heer Ir. Dr. W. Droesen en de heer mr. P. Arts. De burgemeesters van Zaltbommel rechtsen van Waardenburg (links) wier gemeenten door de Waal gescheiden zijn, ontmoeten elkaar op de nieuwe brug. Hamburgs beruchte stegenkwartier, dat zoo menigmaal het tooneel was van de een of andere politie-razzia, zal thans geheel met den firond gelijk worden gemaakt* Zwolle krijgt zijn Sportfondsenbad. Overzicht van dan bouio van Een werkteekening voor den bouw van een enormen dam het Sport fondsenbad te Zwolle, waa/rvoor dezer dagen de eerste door de Straat van Gibraltar, waarvan de Münchener steen is gelegd. architect Hermann Sörgel het ontwerp ter internationale bespreking gereed maakte. Rechts boven: Het woestijnschip in di Londensche „Zoo" met de kleinzoontjes van den Emir van Katsina.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5