h_L PAG. 2 BUITENLAND DOLLFUSS TEGEN HITLER ONGEWENSCHT BEZOEK TE WEENEN Weenem trekt den laatsten tijd zeer de aandacht tot zich. De Christelijk-sociale partij heeft, door middel van bondskanselier Dollfuss, eenngen tijd geleden, naar het middel van do dicta- T&3EÏ ÏSi SS™ S^rm,nVaSAla™ir-de Oort««Wuttto nazi's dit niet op zich zitten. Op allerlei ma- nier protesteeren en demofistreeien zij te gen de „onderdrukking". De tegenstelling komt vooral uit in de houding van de heide stroomingen in Oos- tenrijk tepen do oude kwestie der aanslui- ting hij Duitschland. Dollfuss on de zijnen winden ei geen doekjes om, dat zij nop altijd voor tureele Duitsche eenheid zijn, maai dat zij •niets willen weten vam een Anschluss, een bpgaan in het Duitsche Rijk, een ovorhee - ich'ing door Berlijn. Wat dat onder de hul- jiige omstandigheden he teekent, ziet men te Weenen aan de „Gleichschaltung die lereerst op de Duitsche bondsstaten is toe- Repast, die thans alle onder een Rijksoom- biissaris staan en wier zclfregeering daar- loor zeer problematiek is geworden. Bovendien kijken Dollfuss c.s. met be- rorgde blikken in do richting van Frank rijk dat, zooals men weet, met groote be- sïisthe.id tegen de aaneensluiting gekant is, pp waaraan Oostenrijk in den loop oei na- ^rlajche jaren met do gouden ketenen van millioenen-leenangen is verbonden. Met energie verzet zich de partij van den )iondskanselier tegen het opdringen der na- fcionaal-socialisten. Verleden week is b.v. het congres der Christelijk sociale-partij, de groote roomsen- katholieke partij in Oostenrijk, «ehouto, niet, naar de gewoonte, te Weenen, maar te, Salzburg, dat de laatste maanden vrij wel in den greep der nazis was geraakt. Heftige uitspattingen van laatstgenoemden tegen het congres waren het gevolg daar van. De politie moest bij het onderdrukken ervan zelfs door troepen geholpen worden. Op hot Ghristelijk-sociaal congres bleek een heel voornaam ding: het feit vaan een aaneengesloten Chr. soc. front. dat denOos- tenrijkschen staat in wezen wil houden en dus dc aaneensluiting bij Duitschland at- Van symbolische ibeteekenis is voorts, dat de regeertng-Dollfuss de 1 Mewvienng m Oostenrijk gewoonweg verboden heeft, ter wijl deze in het natuonaal-socialistisch Duitschland juist werd aangegrepen om de overwinning van Hitier ook op het gebied van den arbeid te demooilstreeren. De zekerheid van een aaneengesloten front en de vastbeslotenheid om den „Anschluss te verhinderen, geeft de regeering-Donfuss den durf om zich door allerlei maatregelen speciaal tegen het nationaal-socialisme te keeren De nieuwe eed voor staats-ambte- naren is zóó opgesteld, dat menschen ran •nationaal-socialistische overtuiging erdoor in de grootste moeilijkheid worden gebracht. De gemeenteraadsverkiezingen, die den laatstcn tijd aan de nazi's groote successen brengen, zijn voor eeri half Jaar eenvoudig °PEen uniformveribod is afgekondigd, dat natuurlijk in de voornaamste plaats de par tij treft, die ook door uiterlijk vertoon wil im poneeren en den indruk wiil maken, dat liet in Oostenrijk denzelfden kant opgaat ais in Duitschland. Te Innsbrück, waar heftige nazi-betoo- gingeau zijn gehouden, is de „Deutsche Stu dentenschaft", die de ziel daarvan was, ont bonden. En soortgelijke maatregelen zijn te verwachten tegein de studeerende jeugd m andere li oogeschol eni, die vaste burchten zijn van het Oostenrijksche Hitlerianisme. Het hoofdorgaan van de Chr. sociale par tij maakt inmiddels voortdurend stemming tegen dc nazi's. Eenigen tijd geleden heeft het blad em sensationeel bericht gebracht over een Beiersch invalsplan. De Oosten rijksche minister van Oorlog Vagoiai heeft daarover op het congres gezegd, dat er in derdaad geruchten waren opgedoken over troepenconcentraties aan de Beiersche grens. Een nazi-aanvoerder te Kufsteiai was toen in verhoor genomen on had gezegd, dat de Oosrterijksche regeering geen tijd meer zou hebben om tusschenbedde te ko men. Vaugoin zeide in weerslag daarop: Als de hakenkruisers hun hoogverraderlijk gedoe voortzetten, zoudem die woorden wei eens omgekeerd kunnen worden: zij zullen geen tijd meer hebben! Heel tragisch schijnen de Oosteninjksche nazi's dit dreigement echter niet te hebben opgevat. Het is trouwens ver van de natio naal-socialistische mentaliteit om zich te laten intimideeren. Een stout stukje hebben zij namelijk in middels verzonnen. De gouw Weenen der NSDAP deelt mede, dat Zaterdag a.s. ver scheidene officieele Duitsche persoonlijkhe den, die aan het corfigres van juristen over Duiitsch recht te Berlijn hebben deelgeno men, voor een langdurig bezoek aan Wee nen in dc Oostenrijksche hoofdstad zullen aankomen, waaronder Dr. Franck, de Rijks commissaris van Justitie, Dr. Kerrl, de pre sident van den Pruisische#* Landdag en minister van Justitie en Dr. Ley, de presi dent van den Staatsraad en vele anderen. Deze vertegenwoordigers van het nieuwe Duitschland zullen in groote vergaderingen het woord voeren. De Reichspost, het hoofdorgaan der re- geerende Chr.-Sociale Partij, ontvangt deze mededeeling onder het opschrift: „Onge- wenscht bezoek" op zeer onvriendelijke wijze. Het blad acht dit bezoek van Duitsche ministers en staiatsfunctionarissen van de Nat. Soc. Paftij ongewenscht en onwelkom. De Reichspost schrijft, dat maatregelen, die Oostenrijk moeten treffen noch tegen de Duitsche regeering, noch tegen leden eener landsregeering zijn gericht, doch uitsluitend tegen de poging eener staat- en regeerings- vijandige beweging, om binnen de eigon grenzen buitenlaadsche gasten te gebruiken [voor het voeren van agitatie. Het conflict ie biermede scherp gesteld. Het Duiiitsohe nazi-hoof do rgaan heeft de handschoen reeds opgenomen. De „Völki- sclie Beobabhter" edhrijft: „De „Reichepost ae zoo onvoorzichtig hier dien onpemoon- Uijiken haat der chr iete 1 ijk-eooialen tegen de natiDonaaiL-eocdaliisLische vrijheidsbewe ging in zijn geheelien omvang te laten op treden. „Wij nemen evenwel aam, dat de christe lijk-sociale leden van het kabinet in Weenen zich deze ongehoorde beschimpingen van rijks. Duitsche minlietere door hun partij blad niet te eigen zuilen maken en nog tij dig zullen erkennen, tot wellke niet te over zie ne1 gevolgen het zou moeten leiden, wan neer aan diit minderwaardige gedoe zou worden toegegeven van officieele zijde. „De verwelkoming der nationaal-socialis tische niinisteis door de bevolking van Weenen zal overigens de „Reicliepost" zeer zeker leeren, dat zijn opvattingen door de „overweldigende meerderheid" den- bevol king niet worden gedeeld, cn dat het Oos- tenrijkedhe volk nauwkeurig weet, dat slechts in Parijs bijval wordt geoogst". Zoo bestoken feitelijk de regeeringen Dollfuss en -Hitier elkander door middel van hun partij-organen. Een verheffend too- neel kan men dit zeker niet noemen. Maar we leven in een overgangstijd, die zich ken merkt door een snej tempo. De gebeurte nissen in Duitschland hebben ons wel ge leerd, dat de nationale beweging daar voor geen klein geruchtje vervaard is. Het zal van het grootste belang zijm de ontwikkeling te volgen van de Duitsch- OostenrijksChe verhouding, in het bijzonder in verband met het voorgenomen bezoek der propageerende Duitsche ministers. Het dilemma wordt op het oogenblik scherp gesteld. DR. OBERFOHRENS TRAGISCH EINDE (Van onzen Duitschen correspondent) Do politieke spanning schijnt menigen Duitsoher zijn zelfbeheersching geroofd te hebben. Men kan begrijpen, dat menschen, die voor de nationale revolutie weinig over hebben en van de nationaal-socialistische be weging uit principieele overweging niets willen weten, het leven als een haast on draaglijk zwaren last zijn gaan voelen. Wanneer wij ervaren, dat een doch ter van den vroegeren sociaal-democrati- schen minister-president Philipp Scheide man met haar man door zelfmoord een eind gemaakt hebben aan hun leven, dan nemen wij van zulk 'n daad weliswaar met weerzin maar toch niet zonder medelijden kennis. Moeilijker wordt zulks, wanneer ons wordt medegedeeld, dat Dr. Oberfohren, vele ja ren de vertrouwensman van geheimraad Hu- genberg en leider der Duitsch nationale rijks- dagfractie een ontijdig einde aan zijn leven heeft gemaakt. Toen graaf Westarp met Dr. Treviranus uit de Duitsch-nationale partij trad, vertrouwde Hugenberg aan Oberfohren de leiding der fractie toe en tot kort geleden bestond tusschen hen beiden een vriend schappelijke verhouding. Men lean aannemen, dat de toenemende macht der N.S.D.A.P. hier een belangrijke rol heeft gespeeld. Oberfohren schijnt van ande re gedachten geweest te zijn dan de partij leider en rijksminister Hugenberg. Dit ver schil van inzicht en opvatting bracht een persoonlijke wrijving met zich mede, waar door tenslotte een breuk tusschen beiden ontstond. Oberfohren keerde Berlijn den rug toe en woonde weer in Kiel. Van hieruit begon hij een actie tegen Hugenberg, liet pamfletten verspreiden, Welke de tactiek der partijleiding aan scherpe kritiek onderwier pen en men beweert, dat hij zelfs met ano- nyme brieven Hugenberg heeft lastige geval- Een plotselinge inval der politie bracht aan het licht ,dat Oberfohren bij deze hoogst be denkelijke actie betrokken was en hij zag gich gedwongen zijn mandaat voor den rijks dag neer te leggen. Nog den 12eu April schreef hij aan Hugen berg een brief, welke als een schuldbekente nis opgevat kan worden. Hij gaf toe verkeerd gehandeld en het aanzien der partij ge schaad te hebben. Hij voelde zich door het verloop der politieke gebeurtenissen ,,fast zu Boden geworfen". Met geschokte zenuwen stelde hij zich onder medische behandeling en voor zijn herstel werd hij naar een sa natorium gebracht. In Kiel teruggekeerd, merkten zijn vroegere vrienden, dat hij nog steeds gedeprimeerd was en op den dag van zijn zelfmoord trachtte een partijgenoot hem nog tijdens een langdurige wandeling tot andere gedachten te brengen. Juist dien Zon dag vertoefde rijkskanselier Hitler in Kiel en kon Oberfohren gadeslaan, boe dertig duizend S.A. en S.S. mannen door de stra ten der stad defileerden. Deze geestdrift schijnt hem den genadestoot gegeven te heb- Ceheimraad Hugenberg en de tegenwoor dige fractieleider der Duitsch-nationalen, Schmidt—Hannover-, hebben de weduwe van den overledene telegrafisch hun deelne ming betuigd met het tragisch einde .van Dr. Oberfohren. BE SEXUEELE OPVOEDING IN PRUISEN De Pruisische minister van onderwijs heeft aan de opperpresidenten als leiders der schoolbesturen een lang decreet gericht ter aanvulling van vroegere uiteenzettingen van den minister. I>e minister verklaart daarin, dat de kwes tie der sexueele onderrichting der jeugd, ge lijk ze bij een religieus-zedelijke opvoeding en in 't belang eener gezonde lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van het opgroeiend geslacht noodig is, noch door een intellec tueel ingekleede voorlichting, noch door een loutere nuttigheids-ethiek in het kader van het onderricht geven omtrent ziekten kan worden opgelost. Principieel blijve dit onderricht zaak van de ouders. Slechts waar deze in gebreke blij ven, zou, na overleg met hen, op hun wensch in bepaalde gevallen bij jongens door een ge schikten onderwijzer, bij meisjes door een geschikte onderwijzeres, al naar de omstan digheden gijn in overleg met den zielzorger, den huis- of den schoolarts, die taak zijn over te nemen. Maar ook hierkau er slechts sprake zijn van een individueele behandeling, zonder eenigen onderrichtsdwang. Het succes dezer opvoedkundige maatre gelen zal in vergaande mate de zedelijke ka raktervorming der jeugd en daarmee de ze delijke behandeling der volksgemeenschap bepalen. Dit succes zal in gelijke mate toenemen, als het zal gelukken, onder toepassing van de persoonlijke verantwoordelijkheid van den opvoeder die taak in het kader eener [gedelijk-religieus georiënteerde algemeene op voeding op te lossen. DE GEVANGEN BRITTEN TE MOSKOU Algemeen wordt te Moskou geloofd, dat er einig kans is dat Thornton en Mac Donald worden vrijgelaten, zoolang het. Britsche em bargo op Russische goederen blijft bestaan. De geruchten, dat een algemeene politieke amnestie, waaronder de twee Britten zouden vallen, zou worden afgekondigd, worden in officieele kringen beslist tegengesproken. NOG EEN POLITIEKE ZELFMOORD 3>e voorzitter van dc vroegere fractie der „GELIJKSCHAKELING" VAN DE BANKEN? In verband met de arrestaties van eenige bankdirecteuren, welke in de laatste dagen plaats hadden, heerscht in Berlijnsche bank- kringen groote opwinding. Men verwacht, dat de „gelijkschakeling" ook bij de groote banken doorgevoeld zal worden en in verband hiermede belangrijke wijzigingen bij verschillende directies zullen plaats hebben. Enkele directeuren van de Dresdener Bank zijn gister reeds niet meer op bun post ver schenen. BRUENING LEIDER VAN HET CENTRUM DE OPVOLGER VAN PRELAAT KAAS (Van onzen Duitschen correspondent) Dat de sympathie der nationaal-socialis- ten voor lvet katholieke centrum nooit erg groot was, is gebleken uit de wijze, waarop von Papen zijn geloofsgenoot Brüning met medeweten van Hindenburg en Hitler als kanselier terzijde schoof. In mijn herinne ring ligt nog een gedachtenwisseling met Brüning's tijdgenoot en medewerker, rijks minister Treviranus, die sedertdien met zijn conservatieve volkspartij van de vlakte ver dwenen is; Treverianus zeide bij die gele genheid onder meer: „Men ziet te gauw over het hoofd ,dat Brüning net als von Papen een rechts gerichte centrum-man en een con servatief denkond staatsman is. Maart 1930 werd hij door Hindenburg geroepen, om een rechts staand kabinet tot stand te brengen. Daar Hugenberg voor zulk een concordaat niet gewonnen kon worden, waren nieuwe verkiezingen noodig en hierdoor zagen wij de nationaal-socialisten met 107 mandaten uit den strijd te voorschijn komen. Brüning moest zich toen afvragen, of samenwerking met Hitier mogelijk zou zijn. Hij heeft het ernstig overwogen, maar Hitier toonde teen nog de afwijzing, welke ook von Papen als kanselier leerde kennen. De val van den rijksweerminister Groener, die door zijn een zijdig verbod der bruine en zwarte unifor men de sympathie der njksweer had ver speeld, was voor Hindenburg een gegronde reden ,van Berlijn naar Neudeck te vertrek ken en Brüning met zijn kabinet aan hun lot over te laten. Overal hoorde men fluis teren dat ook „der alte Herr" Brüning's ontslag voor juist hield. Met Groener werd .ook Brüning prijsgegeven". Deze greep in de oude doos was noodig, om een verklaring te kunnen geven van Brüning's populariteit, speciaal onder de ka tholieke jeugd. Ik heb mijn oprechte bewon dering voor dezen voornamen staatsman nooit verheimelijkt, ook al moest 't betreurd worden, dat hij zoo weinig persoonlijk con tact zocht met de buitenwereld, die hem vrij wel onverschillig liet. Men voelde: zulk een afwijzende behandeling had hij stellig niet verdiend. Zijn tweede periode als rijkspresi dent had Hindenburg ongetwijfeld voor een belangrijk deel te danken aan de vurige ver eering, welke Brüning voor zijn hoogste chef in alle deelen van het Duitsche Rijk, tot in Koningsbergen toe, in gijn redevoeringen vaak met heesch geworden stem weergaf. Het volk zag in Brüning na zijn onverdien den val den martelaar en de bescheidenheid, waarmede hij zich schikte naar den wil van zijn hoogsten chef, verhoogde de waarde van zijn karakter. Men begreep, dat hij voor de politiek niet veel meer overhad en pas kort geleden liep het gerucht, dat hij zich definitief uit het politiek bedrijf zou hebben teruggetrokken. Er was veel overredingskracht toe noodig hem weer tot andere gedachten te brengen. Ik houd het niet voor uitgesloten, dat Hitier te kennen gegeven heeft, dat hij slechts met het centrum onder leiding van Brüning nog wil onderhandelen. Hitler is zelf katholiek en heeft Brüning persoonlijk ontmoet als een staatsman van groot formaat, onkreuk baar in zijn liefde voor de kerk en zijn trouw aan het vaderland. Ook von Papen heeft deze voorname eigenschappen later in den kring van den Herrenklub meerder malen in ver trouwelijke gesprekken toegegeven. Onder leiding van prelaat Kaas wilde men in nationaal-socialistische kringen van het centrum hoegenaamd niets weten. Voor mij ligt een uitvoerige brochure, geschreven dooi den advocaat Dr. Hermann Schmid en den uitgever-journalist Bacmeister, beiden over tuigde Hitlerianen, getiteld: „Alkoholkoning en Prelaat", een serie venijnige aanvallen op [Kaas. Door gefotografeerde documenten wil len beiden de omkoopbaarheid van Kaas aantoonen en het is wel merkwaardig dat op deze ernstige aantijgingen nooit een offi cieele aanklacht volgde. Het centrum, dat onder het bewind van Hitier pijn zelfstandigheid wilde handhaven schijnt ingezien te hebben, dat de parallel schakeling ook op liet gebied der politieke partijen onvermijdelijk geworden is. Het heeft gezegd: beter laat dan nooit, maar men vraagt zich af, of deze schikking niet te laat komt. Zal Brüning er thans nog in slagen, medezeggenschap te krijgen in de moeilijke vraagstukken voor kerk en school? Zal Hitier het centrum gelegenheid geven tot medewerking aan den wederopbouw van Duitschland? Het antwoord op deze moei lijke vraag kan pas gegeven worden, zoodra wij weten, welke mannen Brüning om zich vemamelt, om het verloren contact met de Wilhelmstrasse opnieuw tot stand te bren gen. DE GEMEENTERAAD VAN MUNCHEN. De sociaal-democraten met geweld uit de zaal verwijderd. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van München heeft het lid van den raad Amann, zich in een ver klaring tegen het feit gekeerd, dat de soci aal-democratische gemeenteraadsleden ter gelegenheid van een huldebetoon aan rijks kanselier Adolf Hitler en aan den rijksstad houder von Epp, ostentatief de zaal hebben verlaten. In dit verband eischte de natio naal socialistische fractie dat de socialisti sche leden allen van de zitting zouden wor den uitgesloten. Naar aanleiding van deze verklaring verzocht burgemeester Fiehler den sociaal-democraten, de zittingszaal te verlaten. Toen zij aan dezen eisch geen ge hoor gaven, zijn zij door de nazi's met ge weld uit de zaal verwijderd. ANTI SEMITISME IN JAPAN? Ofschoon-er in Japan slechts duizend Jo den zijn, wordt in Japau in nationalistische kringen op het oogenblik druk gesproken over „het Joodsche gevaar". Op een bijeen komst, die de machtige nationalistische or ganisaties hadden belegd, werd het woord ge voerd door een Duitschen nationaal-socialist die voornamelijk sprak over wat hij noem de „het Joodsche gevaar". „Pas op voor de Joden!" aldus waarschuw de deze spr. zijn gehoor. Er zijn op het oogen blik nog wel peen Japansche joden, doch niet temin wordt Japan door de Joden bedreigd. Deze bedreiging ligt niet alleen in den Joodschen invloed in den Volkenbond of de internationale financieele wereld, doch ook in het toenemend aantal Joodsche leeraren dat in de Japansche onderwijsinrichtingen is aangesteld. Eenige Japansche bladen, die van deze rede melding maken, leveren er sterk natio nalistischen commentaar op en verklaren niets meer of minder, dan dat het secreta riaat van den Volkenbond een „semitisch broeinest" is, dat het internationale kapi taal volkomen in handen der Joden is en dat de Joden en Vrijmetselaars altijd de handen gehad hebben in internationale intrigues, DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON EN LONDEN MAC DONALD LEGT VERKLARINGEN AF DE DUITSCHERS TE WASHINGTON Mac Donald heeft in het Lagerhuis nadere verklaringen afgelegd over de economische wereldconferentie en zijn bezoek bij Roose velt. Met betrekking tot de oorlogsschulden ver klaarde hij, dat men te Washington abso luut eenstemmig van meening was, dat do economische wereldconferentie niet met volledig succes bekroond zou worden als de schuldenkwestie aiet voor het einde der con ferentie werd opgelost. De onderhandelingen moeten parallel aan elkander worden gevoerd en het doel ervan moet zijn een permanente regeling te treffen. De datum van 15 Juni zal een moeilijk te overschrijden „barrière" zijn maar men moet niettemin kalm de mogelijkheden tot een oplossing de revue laten passeeren cn inmid dels moet niets gezegd worden, wat de moei lijkheden zou kunnen vergrooten, zoodat een verwijdering dier „barrière" onmogelijk zou worden. Over het tariefbestand wordt van gedach ten gewisseld. Er bestaan neer gunstige voor uitzichten op overeenstemming. Een tariefbestand zal evenwel niet de voortzetting verhinderen van het werk, dat Groot Brittannië reeds begonnen is, overeen komstig de bekende verklaringen. Mac Donald deelde verder mede, dat de regeering der Vereen. Staten bereid is nog meer dan vroeger aan de pacificatie van Europa deel te nemen, door indien de ontwa pcningsconferentie tot oen bevredigend resul taat komt, te willen deelnemen aan consul tatieve pacten, waardoor de veiligheid van Europa en de veiligheid der door een oorlog bedreigde landen zal worden vergroot. Dit, zeide Mac Donald, is reeds een aanzienlijke stap voorwaarts. Stimson is dit werk begon nen en de tegenwoordige regeering der Ver- eenigde Staten is bereid nog verder te gaan en een vastomlijnde en gezaghebbende ver klaring af te leggen. Deze verklaring zal te gelegener tijd te Washington worden afge legd, wanneer de kwestie nogmaals bestu deerd zal rcijn en de detailpunten zullen zijn uitgewerkt. Beide regeeringen zeide Mac Donald ver der, begrijpen elkaar thans volkomen en zija vastbesloten al het mogelijke te doen om de conferentie te doen slagen en om haar hulp te blijven verleenen, om den in den boezem van de vredelievende volken van Europa be staanden angst weg te nemen. Mac Donald, die vier en dertig minuten sprak legde sterken nadruk op het woord „vredelievend". Lansbury, die na Mac Donald het woord nam, verklaarde, dat hij nu omtrent de poli tiek der regeering nog evenveel wist als na de verklaring van Donderdag, en beweerde dat de rede van MacDonald eenvoudigweg een reeks woorden was, welke geen enkel concreet voorstel inhield. In den loop van de discussie zeide Mac Donald nog: Men moet door middel van een overeen komst streven naar „een politiek, welke het mogelijk zou maken, de groothandelsprijzen te doen stijgen en de relatieve waarde van het loopende ruilmiddel te stabiliseeren", zei Mac Donald, en dit is natuurlijk een andere kwestie, welke met de economische conferen tie verbonden is en welke de regeeringen van Groot Brittannië en van de Vercenigde Sta ten, die daaraan het allergrootste^ gewicht hechten, buitengewoon interesseert. Met 241 tegen 39 stemmen heeft het Lager- Hnll over de schaldenkwestie De Amerikaansche staatssecretaris Huil kwam gisteren op de persconferentie te spreken over verontrustende berichten uit Londen en Parijs en verklaarde, dat de re geering der Vereenigde Staten natuurlijk bereid is, ten allen tijde met Engeland en de andere debiteur-staten informeele onderhan delingen over 'n nieuwe regeling der oorlogs schulden te treden. Dit kon in geen geval op de economische wereldconferentie te Londen geschieden, wijl daar andere kwesties zoo wel met debiteur- als met aiet-debiteur-sta- ten te bespreken eouden zijn en de kwestie der oorlogsschulden niet op de agenda der conferentie staat. Huil zeide, dat nog niet besloten is of de onderhandelingen over de oorlogsschulden, die weliswaar gelijktijdig met de economi sche wereldconferentie maar toch afzonder lijk gevoerd zullen worden, te Londen zullen plaats vinden of langs diplomatieken weg te Washington. De tarievenvrede Huil verklaarde verder: Nu Duitschland, België, Italië en Japan zich volkomen achter het Amerikaansche plan betreffende een tarievenvrede gesteld hebben en Engeland tot aanneming van het plan onder bepaalde voorwaarden klaarblij kelijk bereid is, is te hopen, aldus Huil, dat ook Frankrijk het plan goedkeurt in een vorm, welke den status quo practisch niet wijzigt en met den geest der economische we reldconferentie in overeenstemming is. De president der Duitsche Rijksbank Dr. Schacht zette, gedeeltelijk tesamen met den oud-president dier bank, thans gezant ta Washington, zijn besprekingen met Roose velt en andere leiders der Amerikaansche po litiek voort, o.a. spraken zij met senator Borah. Men rekent er op, dat dr. Schacht zijn be sprekingen Donderdag beëindigt en dan naar New York vertrekt, vanwaar hij Zaterdag nacht met het stoomschip Europa de terug reis naar Duitschland zal aanvaarden. Rosenberg bij Norman Davis Alfred Rosenberg, de leider van de buiten- landscibe politieke afdeeling der Duitsohe na tionaal socialistische partij heeft gistermor gen een onderhoud gehad van bijna twee uur met Norman Davis in het Hyde Park-Hotel. Rosenberg is ook door minister Sir John Simon en den Engelschen minister van oor log lord Hailsham ontvangen. In Engelsche berichten wordt beweerd dat Norman Davis aan Rosenberg te kennen heeft gegeven, dat het optreden van Duitsch land op de ontwapeningsconferentie in Ame rika geen gunstigen indruk heeft gemaakt •an de Vereenigde Staten geen voorstel toenadering tusschen het Duitsch stand punt en dat der overige mogendheden te ver vachten is. De Ver. Staten pullen nooit hun goedkeu ring er aan kunnen geven dat eenige natie haar bewapening uitbreidt. DE ONTWAPENINGS- CONFERENTE NIEUWE VERMANING VAN HENDERSON Gistermorgen w. rden de besprekingen over de verdere procedure ter ontwapeningscon ferentie tussohen de vertegenwoordigers van Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika onder voorzitterschap van Hender son voortgezet. Ook deze (besprekingen leverden nog geen definitief resultaat op. De onderhandelingen hadden plaats geheel onder den indruk van het bekende interview met den Duitschen rijksweer-minister. Van velschillende zijden wordt erop ge wezen, dat dc door den rijksweerminister af gelegde verklaringen positieve perspectieven voor de verdere ontwikkeling van het werk der conferentie openen. In den namiddag hield ihet uitgebreide presidium der ontwapeningsconferentie de aangekondigde bijeenkomst ,die slechts zeer kort duurde. Voorzitter Henderson stelde Ihet bureau voor, de openbare beraadslagingen van de hoofdcommissie voorloopig tot Vrijdag uit te stellen. Opnieuw deed hij een dringend be roep op de gedelegeerden om sneller werk te verrichten en wees op de noodzakelijkheid dat de onderhandelingen thans zoo spoedig mogelijk met het sluiten eener ontwapenings- conventie beëindigd moeten worden. Verder wees Henderson erop, dat de aanstaande bij eenkomst der economische wereldconferentie een positief resultaat der ontwapeningscon ferentie vereischt. De particuliere besprekingen, die na 'het heden afgekondigde voorloopige uitstel van de werkzaamheden der hoofdcommissie de volgende dagen in beslag zullen nemen, heb ben ten doel, naar mogelijkheden te zoeken om de vastgeloopen conferentie weer op gang te brengen. Terwijl Maandag de toestand tot Ihet uiter ste gespannen was, heeft men thans den in druk, dat de toestand algemeen wat rustiger beoordeeld wordt. De toonaangevende dele gaties hebben thans klaarblijkelijk besloten op de initiatieven van den Britschen verte genwoordiger in te gaan en naar practische oplossingen te zoeken in de kwesties, waar omtrent de meeningen zeer ver uiteenliepen. De kring van de deelnemers aan deze par ticuliere besprekingen is zeer beperkt. Het betreft hier echter,' zooals uitdrukkelijk door de voornaamste deelnemers aam deze bespre kingen verklaard wordt, geen nieuwe groote mogendihedenconfe ren tie. Piet Piet is vast geen kleine jongen Andersom juist: Piet is groot; Piet is heer en meester in een Eigen huisen: echtgenoot; Piet geniet een reputatie, RUSSISCH SCHIP VERGAAN. In de Noordelijke IJszee. Uit Longyear (Spitsbergen) wordt geseind: „Zorg voor mijn brieven en foto's en stuur ze naar mijn vrouw. Een laatst vaarwel voor iedereen. Wij pinken". Dit tragisch radiobericht, dat afkomstig was van den kapitein van het Russische ber gingsschip „Rouslan" en in den nacht van 26 April te Barentsburg word opgevangen, door Noorsche arbeiders, beteekende, dat het Russische schip met 23 man aan boord ver gaan was. SYNDICALISTISCHE ALGEMEENE STAKING IN SPANJE De door de syndicalisten als protest tegen de onderdrukking der arbeidersbeweging af gekondigde algemeene staking is gistermor gen begonnen. De staking had vooral te Bar celona, Sevilla, Valencia en Saragossa een grooten omvang aangenomen. De dagbladen der syndicalisten en communisten zijn voor onbepaalden tijd verboden. Te Barcelona is de staking echter geheel mislukt. Te Saragossa wordt gedeeltelijk ge staakt. Te Jativa in de provincie Valencia had een botsing tusschen stakers en politie plaats; twee agenten werden gewond, drie stakers gedood, verscheidene anderen ge wond. De directeur van den veiligheidsdienst te Madrid heeft de leiders van communistische en andere vakvereenigingen laten aanhou den. De zetels der vakvereenigingen zijn ge sloten. Tegen twaalf militairen van hoogen rang zijn mandaten tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Deze militairen zullen naar de Canarische eilanden worden gedeporteerd Sabotage Te Madrid en in tal van andere steden is op vele plaatsen sabotage gepleegd. De naar Madrid leidende hoogspanningsleiding is door bommen beschadigd. Ook te Bilbao wer den aanslagen op de electrische hoofdleidin gen gepleegd. Voorts constateerde de politie dat pogingen pijn gedaan om de spoorwe gen naar Galicië, Asturië en Barcelona te vernielen. Vroeg in den morgen wilden gister een aantal rechercheurs in de Alcala-straat twee verdachte mannen aanhouden. Deze vlucht ten echter en gooiden twee bommen weg, die zij met zich droegen. De hommen ontploften, waarbij de twee individuen en één recher cheur ernstig gewond werden. Volgens mcdedeelingen van het ministerie van binnenlandsche zaken werd gisteroch tend in een der drukke straten van Madrid een auto van de crimineele politie door een groep syndicalisten aangevallen. Bij dezen aanslag was een vrouw betrokken, die in een mand verscheidene bommen had verborgen, welke op den politiewagen werden gewor pen, waar zij ontploften en de auto verniel den. Van de zes inzittenden werd er één ge dood en vijf ernstig gewond. In het vuurge vecht dat volgde, werd een man gedood en tal van personen gewond; 40 personen zijn gearresteerd. NOORSCH CORRESPONDENT GEARRESTEERD De officieele Pruisische persdienst deelt mede: Den 6en Mei werd te Warnemünde de so ciaal-democratische correspondent, Olaf Lar- sen, gearresteerd, die als correspondent van Noorsche bladen in Duitschland werkzaam is Larsen had in het Noorsche blad „Nördlys" onder den titel „Vreeselijkc terreur van na bij gezien" een bericht gepubliceerd, dat klaarblijkelijk onjuiste, boosaardige mede- deelingen over de toestanden in Duitsohland bevatte. Bovendien kondigde Larsen een artikelen reeks van dezelfde ophitsende strekking "an. Hierdoor beoogde Larsen, die lid der soc. dem partij is, en naar zijn trant van schrij ven te oordeelen blijkbaar communistische neigingen heeft, aan de gruwelcampagne in het buitenland opnieuw voedsel te geven Zes dooden Een Fransch postvliegtuig, dat gistermid dag te Barcelona met bestemming naar Tou louse gestart was, kwam na een vlucht van een uur tengevolge van een opkomenden nevel in botsing met een huis van het op een hoogte van 1700 M. ge- legen Spaansche dorp Villagran. Het toestel geraakte in brand, stortte neer en werd geheel vernield. Alle inzittenden, de piloot, de radiotelegrafist, een vertegenwoor diger van de luchtvaartmaatschappij, waar- 'aan het vlier-tuig toebehoorde, cn drie passa giers kwaaie om liet leven. Piet is in z'n vak een man, nee: Echt een kérel van z'n tijd; Piet bestuurt met strakke teugel 't Paard van z'n gezond bedrijf; Piet is iuat-je-noemt een werker Met een zakenziel in 't lijf Piet is echter nog iets meerders: Weinig menschen wetendat Piet z'n voetzolen gezet heeft Op het glad artiestenpad; Piet heeft er z'n weg gevonden Die hij graag in stilte gaat; Piet bracht en Piet brengt nog a)ltij( Keurig kunsüoerk voor den draad Piet is vast geen kleine jongen! Nee, zooals ik je al zei: Piet, in velerhande opzichtt Is een ongemeene „kei"; Maaren nu begint de regel Voor een keer eens niet met Piet,.. Bo>ven Piets bescheiden vrouwtje Gaat hij in z'n grootheid niet! Als hij in gaat als hij uit gaat, Voelt hij, als een zachte band, Altijd, door de sterke trekking Van haar kleine vrouwenhand; Als hij zich een keer verlaat heeft Bij een vriendin een gesprek, Voelt hij de bekende dreiging Van dat handje in z'n nek Piet! vanavond leest je vrouw dit Pieterige Pietsche lied! 'k Heb een ho.op-je dat ze 't kleine Van haar groote Pietje ziet LEO LENS (Nadruk verboden) Weerbericht. Hoogste stand te Janmayen 770.6. Laagste stand te Blaavandshuk 7528. Stand vanmorgen halftwaalf 754.6. WEERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Meest matige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk nog regen- of hagelbuien, weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De rug van ihooge drukking heeft zicli veel verder Noordwaarts achter de Britsche eilanden uitgebreid dain werd verwacht en vereenigde zich met de Noordelijke hooge drukking, terwijl een nieuwe depressie zich hoofdzakelijk Noordwaarts verplaatste. Hier door ligt thans een afzonderlijke depressie op de Noordzee, die het buiige weer hier te lande doet aanhouden. Ook in N. en Mid den Frankrijk en in West-Duitschland valt veel regen, minder op de Britsche eilanden, waar in weerwil van de Noordelijke wind de temperatuur niet daalde, terwijl die van Zuid-Scandinavië wel steeg. Ofschoon dus de N. winden nog guur weer zullen blijven ver oorzaken, zal waarschijnlijk de buiigheid afnemen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 9.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 11 MEI Van 's avonds 8.10 u. tot 's morgens 3.42 u. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 11 Mei Delfzjjl 12.18 Hellevoetslals 3.41 16J)T TerBcbelling 9.29 21.52 Willemstad 4.27 16.54 Harl ineen 10.25 22.55 Brouwersh. 2.53 16.19 Den Helder 8.15 20-35 Zierikzee 3.29 15.56 IJmulden 3.37 16.05 Wemeldinge 3.49 16.18 H.v. Holland 2.50 15.15 Vlissingen 1.46 14.12 Schevenmgen 3.00 15.25 Terneuzen 2.21 14.51 Botterdam 4.53 17.28 Hansweert 3.19 J5.49 GANDHI'S EISCH AFGEWEZEN Inzake politieke gevangenen en specials ordonnantiën De Indische regeering heeft afwijkend be schikt op het verzoek van Gandhi, om poli tieke gevangenen vrij te laten en de specialo ordonnantiën in te trekken. De regeering is niet van plan om te onder handelen met het pan-Indisch congres over het staken der campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid. Uit Poona wordt gemeld: De toestand van Gandhi, die in den loop van den dag eenige ongerustheid wekte, is in den loop van den avond zeer veel verbe» Uit het Sociale Leven. DREIGEND CONFLICT IN HET LANDBOUWBEDRIJF Men meldt ons uit Zevenbergschenhoek: Alhier dreigt evenals in 1926 een land arbeidersstaking te zullen ontstaan in verband met een loonconflict. De Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse heeft partyen betrokken by het dreigend landbouwconflict, hetwelk zich mede uitstreikt over geheel West-Bra bant opgeroepen tot een bespreking op Don derdag 11 Med op het gemeentebuis te Roo» sendaaU

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2