'lirtttur JTrihsrljr (tfmu-mit BINNENLAND. ZOMERTIJD ABONNEMENT: Per kwartaal In Lelden en In plaat sen waar "n agentschap gevestigd ts f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 10-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che sending „5.50 Bij dagcnjkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3962 WOENSDAG 10 MEI 1933 i lTV. 0.22VÏ ADVERTENTIEN Van 1 tot 9 regels Elke regel meer Icgez. Mededeelingen van 1—5 regels c 240 Elke regel meer0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen obd 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD v, de fascistische federatie Waarom gaat de beteekenis van het IJmuider conflict plotseling ver over de grenzen der gemeente been? Waarom be moeit heel de pers er zich, als bij afspraak, veel meer en op andere wijze mee, dan tot heden het'geval was? Waarom schreven wij zoo terecht, dat het nu een zaak was ge worden voor heel ons volk en voor de re- geering van' rijk en gemeente? Op hetzelfde oógenblik, dat wij zulks schreven, gaf de Burgemeester van Velsen het ondubbelzinnige antwoord. Hij kondig de zoo ongeveer de staat van beleg af en verbood op of aan openbare wegen te staan, heen en weer te loopen bij of voor, of zich in het algemeen op te houden in de omge ving van winkels, inrichtingen tot uitoefe ning van nering of bedrijf of particuliere ;woningen, met kennelijke bedoeling iemand te beletten de ondernemers dezer winkels of inrichtingen te bezoeken, of daar inkoo- pen of zaken te doen, dan wel invloed uit te oefenen op de vrijheid van handelen, de bewegingen van de bewoners of houders dezer winkels enz. Een tweede bepaling houdt hetzelfde ver bod in: met kennelijke bedoeling na te gaan of te controleeren welke handelingen of za ken door de bewoners of houders dezer win kels enz. worden verricht, dan wel met wel ken persoon deze handelingen of zaken worden verricht; ten derde is het verboden mondeling of schriftelijk aan anderen mede- deeling te doen of woorden toe te voegen hetzij in het openbaar hetzij bedektelijk, waarvan de inhoud strekt om die anderen te bewegen handelingen te verrichten of na te laten, tot welke handelingen in hun par ticulier bedrijf, handel of beroep die anderen wettelijk bevoegd zijn." Wij citeeren deze, wel een beetje moeilijk gestelde bepalingen eenigszins uitvoerig, omdat zij zulk een verrassend licht werpen op defascistische terreur, welke de Fe deratie thans in. IJmuiden poogt uit te oefenen. Iedereen die leest, wat hier verboden ep derhalve gevreesd wordt, denkt onwillekeu rig /aan de fascistische boycot welke in Duitschland tegen de Joden beproefd, docb al spoedig opgegeven is'. De roode pers verklaart nu wel, dat de Federatie slechts met wettige middelen strijdt, doch zij vergeet daarbij drie dingen. In de eerste plaats, dat bij de aankondi ging van deze boycot het vermaan aan de leden uitging om niet al te angstvallig Ui .vragen wat wel en wat niet geoorloofd was: men kon op allerlei wijs uitbreiding aan de boycot geven. Soortgelijke aansporingen voegde de Fe deratie ook bij vroegere aankondigingen om de leden der Christelijke organisatie te „bewegen" aan de staking deel te nemen. In de tv/eede plaats wordt vergeten, dat de boycot, welke hier aanbevolen wordt, als twee droppels water gelijkt op die, wel ke door de fascisten in Duitschland werd toegepast: daar van overheidswege en hier door een groep der bevolking, die de ter reur aangrijpt als strijdmiddel. Men plaatst zich voor winkels; men dreigt met wraak, wanneer iemand in „be smette" zaken koopt; men poogt den win kelier, die geen partij kiest voor de Fede ratie, broodeloos te maken; men hindert het normale ruilverkeer. En dit in de derde plaats men ver geet, wat men zelf voor eenige weken met schreeuwende koppen en bpzweepende ar tikelen, misschien niet zonder overdrijving, geleeraard heeft: dat dergelijke barbaar- sche methoden in een beschaafde maat schappij niet thuis hooren. Doch beschaving en syndicalistisch op treden blijven in de regel nogal op zienlijke afstand van elkaar. Zooals IJmuiden opnieuw bewijst. V' neutraal beteekent onvast In de artikelen, welke we onlangs aan de verkiezing gewijd hebben, verkondigden we meer dan eens de stelling, dat de partijen, die godsdienstige neutraliteit prediken, geen kracht hebben om zich tegen opdringende bewegingen te verzetten. Vandaar b.v. dat de liberalen altijd zooveel last hebben van belangenpartij tj es. Met het fascisme staat het niet anders. Het is niet toevallig, dat het fascistisch ge kleurde Verbond voor Nationaal Herstel de liberalen een zetel afhandig maakte. Het wetenschappelijk weekblad der roode beweging, de Sociaal-Democraat kwam dezer dagen tot ongeveer dezelfde conclusie. De voedingsbodem voor het fascisme zoo werd daar uiteengezet is niet bij de „kerkelijken" doch bij de neutralen. Welke kracht van tegenweer schuilt bij „neutralen"? Neutraliteit beteekent de grootste weer loosheid tegenover demagogische belof ten. De „neutrale" mensch is niet poli tiek onverschillig, maar hij voelt zich verheven boven de politiek („allemaal haat en nijd") en boven de politicus (die toch maar „op de ruggen der arbei ders naar boven is geklommen"). Dat beteekent niet, dat hij tevreden is met de wereld, maar „daar is toch niets aan te doen", dat wil zeggen hij kan er niets aan doen. Het is van uit die men taliteit maar één stap tot de uitspraak „dat er maar eens een kerel moest ko men Daartegenover staat de kerkelijk-voelende middenstand. Deze heeft een verweermid del: Want de kerkelijke winkelier moge maatschappelijk ontredderd zijn, geeste lijk is hij het niet: hij heeft een geeste lijke basis, die hem meteen een stevig politiek houvast geeft De groote massa van de kerkelijk gezinde burgers is in Nederland weliswaar anti-revolutionair en anti-socialistisch, maar anti-democra tisch is zij niet. Zij zullen zich ook tegen een gewelddadig optreden van rechts verzetten. Dit alles is volkomen duidelijk en waar. Het Christendom geeft het beste verweer middel tegen extreme richtingen; hetzij naar rechts, hetzij naar links. Het is maar zoo jammer, dat hetgeen in wetenschappelijke geschriften door roode denkers erkend wordt, in het populaire dag blad door roode scribenten, die regelmatig in partij-cijfers deuken, wordt geloochend. En toch zulien de. kerkelijk gezinde bur gers de d e üi t> c'r a t i e tegenover de S. D. A. P. moeten beschermen, óf de democra tie zal in dictatuur ondergaan. woord en wederwoord Het Chr. Hist. Weekblad voor Alfen aan den Rijn maakt zich eenigszins vroolijk over ons blad. Het deelt mee, dat wij de adver tentie in- de Chr. Geref. Kerkbode van Rot terdam, waarin Ir. van Dis als lid der Chr. Geref. Kerk werd aanbevolen afkeur den; terwijl we twee dagen eerder wèl op genomen hadden de oproep van welge teld 83 Ned. Herv. Predikanten om op Dr. Colijn te stemmen. Het ware zeer eenvoudig om duidelijk te maken welk diepgaand onderscheid er tus schen deze twee advertenties bestaat en wanneer de redactie het op prijs stelt, zullen we dat gaarne doen, hoewel het voldoende: blijkt uit hetgeen we over de „misleidende advertentie" schreven, waarin op kerkelijke gevoelens gespeculeerd werd. Echter, we gunnen de redactie van het Weekblad gaarne een pretje en verzetje en volstaan daarom thans met de woorden van het Chr. Hist dagblad de Nederlander, in het nummer van 29 April geheel tot de onze te maken, met een enkele onderstre ping slechts: „Er zijn predikanten, die ter wille van hun ambt, hun pastoralen invloed van iedere politieke daad-naar-buiten zich ont houden. Wij zullen de laatste© zijn, om hun iets te verwijten. Anderen hebben daar geen vrede mee. Zij kennen hun zwalkende en dobberende gemeente-leden, zij voelen deer nis met hun strijd. En waar zij voor zich zelf als staatsburger natuurlijk gekozen hebben, daar achten zij zich pastoraal ver plicht om den onzekeren een steun te bie den. Zij ge ven een schriftelijke aanbeveling voor de partij hun ner keuze; zij spreken een woord in po litieke vergaderingen. Politiek in technisch en zin spreken zij niiet; actueele politieke problemen behande ten zij niet. Maar zij wijzen een richting en grijpe© een hand. Wij kunnen niet zien, dat hier iets ver keerds geschiedt Wij gelooven integendeel, dat hier een herders-werk gedaan wordt". VOORKOMEN VAN DUBBELE BELASTING COMMISSIE INGESTELD Aneta Hólland meldt: Door den minister van Financiën is, mede aniens den minister van Koloniën, een com missie ingesteld om te adviseeren nopens de wijze, waarop zooveel mogelijk dubbele belasting van winst kan worden voorkomen welke het gevolg kan zijn hetzij van ver schil tusschen de wetgeving van Nederland en die van Nederl.-Indië, hetzij van ver schil in inzicht tusschen de belastingadmi nistraties in beide gebiedsdeelen omtrent de vraag, welk gedeelte van de winst van een bedrijf, da-, zoowel in Nederland als in Ned- Indië wordt uitgeoefend, geacht moet wor den in elk dier deelen van het Rijk te zijn verkregen. Benoemd zijn: tot lid en voorzitter dier commissie prof. mr dr G. W. J. Bruins; tot leden* G. J Boot, gep. hoofd-insp. van Finan ciëii in Ned.-Tndië; J. A. Deknatel, lid van den Intern. Suilcerraad; J. A. Lagas, gep Oost-Indisch hoofd-ambtenaar; mr dr J. H R. Sinninghe Damsté, dir.-gen. der belastin gen en tot secretaris: A Bas, gep. Oost-Ind. hoofdambtenaar. Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uw vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht a uur siaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dus: zet Zondagavond Uw klokken één uur vooruit DE ENGELSCHE REGEERING EN DE VISCHVANGST HET UITVISSCHEN VAN DE NOORDZEEGRONDEN MOET EEN EINDE NEMEN De Engelsche regeering zal een reorgani satie-commissie instellen, die met belang hebbenden de volgende regeeringsvoorstel- leii inzake de visscherij zal bespreken: 1. Het uitvaardigen van voorschriften, waardoor de minimum grootte der mazen in de netten wordt vergroot, waardoor de jonge visschen in de Noordzee blijven ge spaard en een einde wordt gemaakt aan 't euvel van hét uitvisschen der Noordzee- gronden. 2. Het uitvaardigen van voorschriften be treffende de minimum grootte, die bepaalde vischsoorten moeten hebben om in Enge land aan land gebracht of ingevoerd te mo gen worden. 3. Overeenkomsten met drie landen, dat de vangst van verafgelegen vischgronden op bepaalde tijden van het jaar in Engeland niet mag worden ingevoerd, vooral wanneer daardoor het gevaar van prijsdaling ont- 4. Contingenteering van den invoer van buitenlandsche visch voor alle landen tot 90 pet. van den gemiddelden invoer van de laatste drie jaar. Deze punten zullen thans in de eerste plaats met Duitschland, Noorwegen en N e- d e r 1 a n d worden besproken. WEL OP DE HOOGTE MET DE TOESTANDEN IN IJMUIDEN In het Grafisch Weekblad, het orgaan van de Alg. Ned. Typografenbond, wordt ter aanbeveling van steun voor de stakers te IJmuiden o.m. gezegd1: De rceders, die aan den Chr. Bestuur- dersbond, welke met alle verslechteringen genoegen wenschte te nemen, hebben toe gezegd, niet aan de eischen van den mo dernen bond, welke eischen nota bene door de christelijke vdsschers tot de hunne werden gemaakt, te zullen toegeven, blij ven den kop er voor houden, hoezeer dit tot schade van het geheele visschersbe- drijf strekt. Zij vlassen erop, dat de vis- schers, nu aan den steun een einde dreigt te komen, zich wel spoedig op genade of ongenade zullen overgeven. De schrijver van dit stukje is wèl op de hoogte. Het is een aaneenrijging van on juistheden. En voorts, wanneer de loonsverlagingen bij de Arbeiderspers niet meer beteekend hadden dan in IJmuiden, dan had de redac teur van het Orgaan, de heer F. v. d. Wal, er niet zulke felle artikeltjes over behoeven te schrijven. NOODLIJDENDE GEMEENTEN Do Vereen, van Nederlandsche Gemeenten heeft zich reeds meermalen bezig gehouden met den eisch der regeering, dat noodlijden de gemeenten 200 opcenten op de hoof Isom der personeele belasting zullen heffen. Thans heeft blijkens een mededeeling in 't „Week blad voor gemeentebelangen" de minister van Binnenlandsche Zaken aan die vereeni- ging medegedeeld, dat ook de minister van financiën van oordeel is, dat voor 1933 de eisch van 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting voor de noodlijdende gemeenten niet kan worden losgelaten. Voor het jaar 1.934 zal die eisch in het algemeen gehandhaafd moeten blijven. Echter kunnen zich in bepaalde gevallen omstandigheden voordoen, welke een min der aantal te heffen opcenten noodig ma ken. Zoowel de minister van Binnenland sche Zaken als die van Financiën zijn in verband hiermede bereid om, wanneer blijkt dat 200 oj.centen op de hoofdsom der per soneele belasting leiden tot een overmatige belastingheffing, het aantal terug te bren gen tot 175. De vereeniging zal zich ook verder voor deze aangelegenheid interesseeren, nadat een n'euwe regeering zal zijn opgetreden. Ten overvloede is hier nog aan toe te voe gen, dat er \olgens de door het centras bureau v-or de statistiek samengestelde lijst betreffende den belastingdruk 1932-'33 nog 45 gemeenten zijn, die 20Ö of meer op eenten heffen, terwijl 19 gemeenten een pro gressief tarief hebben met een maxim van 200 of meer opcenten. STATEN-GENERAAL BUITENGEWONE ZITTING KORTE, SOBERE PLECHTIGHEID. Met vrijwel hetzelfde bescheiden ceremo nieel dat verleden week Zaterdag bij de sluiting van de zitting der Staten-Generaal viel waar te nemen, is gistermiddag te 1 uur in een Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal de bui tengewone zitting geopend, welke de inlei ding vormt tot het tot September a.s. du rende eerste parlementaire jaar der nieuw aangelichte vierjarige periode. Op het Binnenhof was vrij veel belang stelling. Er schenen uitgebreide veiligheids maatregelen te zijn genomen; er gebeurde echter niets. Een vrij groot aantal leden van Eerste en Tweede Kamer was opgekomen. Daaronder waren verscheidene nieuwelingen. Onder de Kamerleden hadden zich o. a. geschaard de tot lid der Tweede Kamer gekozen mi nisters Terpstra, Deckers en Verschuur. De heer Lingbeek, die Urk weer in den steek had gelaten, deed zijn wederintrede in „de hel", gekleed in rok met bijbehoorende wit te das. Het was een vrij zot gezicht. De forsche hamerslag ter opening van de Vereenigde Vergadering viel te kwart over een. De'president, Baron de Vos van Steen- wijk, benoemde in de commissie van ont vangst en uitgeleide de Eerste Kamerleden Slingenberg, ter Haar en Janssen de Lim- pens en de Tweede. Kamerleden Duymaer van Twist, van Dijk, Slotemaker de Bruine, Bongaerts en Dr. Vos. Even voor eenen ver liet de commissie de vergaderzaal. Te 1 uur keerde zij daar met minister Ruvs de Beerenbrouck, die in ambtsgewaad was, aan het hoofd terug. Deze plaatste zich achter de ministerstafel en las zijn openingsrede, waarmede ongeveer één mi nuut gemoeid was. Buigingen naar drie j- den volgden en daarna verliet de minister de zaal. Even later keerde de commissie terug en deelde de voorzitter mede, dat zij zich van haar taak gekweten had. Hamerslag tot sluiting. Ziedaar alles. EERSTE KAMER Te 2 uur kwam gistermiddag de Eerste Kamer bijeen. De Voorzitter installeerde zich zelf met een korte rede van den volgenden in- Der Koningin mocht het behagen mij gedurende de zitting, die heden aan vangt, te benoemen tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaa1 Mijn erkentelijkheid deswege jegens Hare Majesteit is groot Onder zeer bijzondere omstandigheden aanvaard ik mijn ambt. ts immers eenerzijds het mij toegeme ten tijdsbestek kort, anderzijds hebben de raadslieden van de Kroon hun porte feuilles ter beschikking van de Koningin gesteld. Ik spreek den hartgrondigen wensen uit, dat de ministerieele crisis spoedig die oplossing vinde, welke, onder Gods zegen, strekken moge tot heil van het zoo dierbaar Vaderland. Ingekomen was 0. a. bericht van ontslag name van den heer IJsselmuiden, in ver band met diens aannemen van het lidmaat schap der Tweede Kamer. Tot leden van de Huishoudelijke commis sie werden herbenoemd de heeren v. L a n- schot (R.K.), met algemeene (39) stem men en Polak (S.D.) met op twee na algemeene stemmen: de eene afwijking gat aan Mevr. Pothuis-Smit de voorkeur, de tweede aan Prof. Diepenhorst. In de commissie voor de Stenografie wer den opnieuw aangewezen de heeren Slin genberg (V.D.), Janssen (R.K.) en v. Citters (A.R.). In de commissie voor de verzoekschriften wees de voorzitter aan de heeren de Vos van Steen wijk (C.H.), Danz (S.D.), Heerkens Thijssen (R.K.), Droog- leever Fort uyi. (Lib.) en v. A s c h v. Wij ck (A.R.). Volgde trekking der afdeelingen. Nadat de vergadering eenigen tijd was geschorst geweest, werd na heropening medegedeeld, dat tot voorzitters waren be noemd de heeren v. Sasse v. IJsselt (R.K.), Michiels v. Kessenich (R.K.) Janssen (R.K.), v. Citters (A.R.) en v. Lanschot (R.K.) en tot onder-voorzit- ters de heeren ter Haar (C.H.), Polak (S.D.), de Vlugt (A.R.), Diepenhorst (A.R.) en de Gijselaar (C.H.). Daarna ging de Kamer uiteen tot nader bijeenroeping. TWEEDE KAMER Te 3 uur was de Tweede Kamer bijeen geroepen. Ecnig punt der agenda was: benoeming der commissie voor het onderzoek der ge loofsbrieven. De voorzitter wees daarvoor aan de hee ren Bongaerts, de Wilde, Joekes, v. d. Waer den en Mej. Katz. Mocht de commissie tijdig met haar rap port gereed zijn, dan is de voorzitter voor nemens de Kamer tegen hedenmiddag halt 2 opnieuw bijeen te roepen voor de eeds aflegging en het opmaken der voorzitters- nominatie. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND fn de gister gehouden vergadering vai Provinciaie Staten van Noord-Holland is tot buitengewoon lid van het college van Gedep. Staten benoemd de heer E. L u d e n (chr. hist.). De heer Luden, die te Hilversum woont, - geboren 14 Nov. 1863. Sedert 1919 is hij lid der Prov. Staten, terwijl hij tevens com missaris is van de Deli-Batavia en de Deli- Batavia Rubber-Mij. en lid van de Raad van Bestuur der Waterleidingen in Neder land. DE KABINETSFORMATIE GEEN ONJUISTE BERICHTEN S.V.P. Hier en daar zal wellicht het gerucht loopen, dat de kansen voor de vorming van een op parlementaire basis rustend kabinet onder leiding van den heer Colijn niet heel groot meer mogen worden geacht. Naar wij uit de allerbeste en meest- betrouwbare bron kunnen meedeelen is voor een dergelijk bericht voorals nog absoluut geen grond. MR. DR. S. DE VRIES CZ. ONGESTELD Met het oog op de omstandigheid, dat de ongesteldheid van den Haagschen wet houder mr. dr. S. de Vries Czn. nog eenige maanden zal duren en gelet op den omvang van de werkzaamheden van het college, is het noodig, dat met toepassing van art 96 van de Gemeentewet a.s. een tijdelijk wethouder worde aangewezen. B. en W. hebben den Raad thans in over weging gegeven, in dien zin te besluiten en tot aanwijzing over te gaan. HET KASTEEL TE WYCHEN ZAL HET COMPLEX EIGENDOM WOR DEN VAN DE VEREENIGING „HET GELDERSCH LANDSCHAP"? De gemeenteraad van Wychen heeft het voorstel van de stichting Geldersch Land schap om aan de stichting het kasteel te verkoopen voor f 15.000.en het dan van haar als raadhuis te huren voor den tijd van 50 jaar tegen den gestelden prijs ver worpen met 10—3 stemmen. Met 8—5 stemmen heeft de gemeenteraad op het voorstel van den voorzitter besloten het kasteel voor f 28.000 aan de stichting onder bepaalde voorwaarden aan te bieden HOOG BEZOEK UIT HET BUITENLAND Naar wij vernemen vertoeft sinds enkele dagen te Den Haag de heer A. A. R. Sen- zadenari, luchtvaartattaché bij de Italiaan sche legatie te Berlijn. Het bezoek van den heer Senzadenari houdt verband met de voorgenomen reis van 24 vliegtuigen der Italiaansche lucht macht naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waar zij deel zullen nemen aan de Wereldtentoonstelling, welke te Chi cago gehouden wordt. Op hun doorreis naar Chicago zullen de Italiaansche vliegtuigen in ons land lan den. Tegen het einde dezer maand of het begin der volgende maand worden zij te Schel lingwoude, bij Amsterdam verwacht. Ook op de terugreis van Amerika naar Italië zullen de vliegtuigen Schellingwoude aandoen. De Italiaansche minister van luchtvaart, generaal Balbo zal de reis mede maken. ELECTRISCHE CENTRALE IN GELDERLAND De Provinciale Staten van Gelderland kwamen in buitengewone zitting bijeen ter behandeling van het voorstel van Gedepu teerde Staten tot het aangaan van een geldleening, groot 9.500.000, ten be hoeve van den bouw eener electrische cen tral evoor de Prov. Geldersche Electriciteits Maatschappij, waarmede een bedrag van rond 12.000.000 gemoeid zal zijn. In de morgenuren had ten provincie huize een voor-bijeenkomst plaats van Sta tenleden, waarin de directeur van de P. E. G E. M., ir. H. Lohr, een uiteenzet ting der plannen heeft gegeven. De Com missaris der Koningin deed in de middag vergadering mededeeling van het inkomen van een groot aantal stukken betrekking hebbende op dit voorstel, o.m. van vel schillende Kamers van Koophandel in den lande, van het departement Arnhem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en van de Als R.K. Werkgeversvereeniging. De voorzitter stelde voor, het voorstel eersi in de afdeelingen te behandelen. Nadat de Prov. Staten daartoe beslc'en hadden, werd de zitting geschorst tot 30 Mei, Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De openingszitting van de vereenigde ver» gadering der oeide Kamers. De Eerste Kamer heeft gister een korte vergadering gehouden. Van verschillende commissies werden de leden benoemd, waar na voor de afdeelingen werd getrokken. De Tweede Kamer heeft gistermiddag ver gaderd en de zommissie voor het onderzoek der geloofsbrieven benoemd. (blz. 2) Duitsche ministers naar Weenen, den zin der Oosten rij ksche regeering. (blz. 3) De uitslag van .iet onderzoek naar de trek van de boerenzwaluw. Schaak rubriek. (blz. 9) Economische Problemen. Economische op bouw van Nederland I. (blz. 10) B. en W. van Zaandam doen voorstellen om tot bezuiniging te komen. RUNDVEEBEPERKING ZAL EEN CENTRALE DE REGELING HEBBEN? zal van zwanenberg de leiding hebben? Nu de inkrimping van den rundvee stapel steeds meer teekening begint te krij gen, in zooverre dat men zeggen kan, dat ongetwijfeld tot maatregelen, die leiden zullen tot vermindering van het aantal stuks rundvee zal worden overgegaan, be ginnen ook de te nemen maatregelen, zij hot bij geruchte, tot het publiek door te dringen. Zoo weet de Tel. te melden, dat tot stich ting eener Centrale zal worden overgegaan, althans dat plannen daartoe worden over wogen. Het blad weet mede te deelen, dat de heer Van Zwanenberg, directeur van de Varkenscentrale, verzocht zal wor den de uitvoering van deze rundveebeper» king op zich te nemen. Het komt ons voor, dat de Regeering geen ongelukkiger keuze zou kunnen doen.: De geste van den bekenden leider van Zwanenbergs vleeschfabrieken, als direc teur van de Varkenscentrale heeft zooveel ontvredenheid verwekt, dat men zich o.i. wel goed bedenken moet eer men aan de zen zelfden persoon, die belanghebbende is, de zéér gewichtige werkzaamheden, die het opkoopen en verwerken van het vee met zich brengt, opdraagt. RIJST NAAR DUITSCHLAND REGELING VOOR UITVOER GETROFFEN. De Minister van Economische Zaken heeft een regeling getroffen voor den uit voer van rijst naar Duitschland. Een com missie is ingesteld, tot leden waarvan zijn benoemd mr. A. N. Molenaar, de heer A. Rom Colthoff te 's-Gravenhage, mr. C. M. van Sillevolt te Wassenaar, H. van Schaar denburg te Rotterdam, A. B. Laan te Wor- merveer en A. J. Haller te Amsterdam. Als voorzitter dier commissie, tevens be last met de afgifte van de certificaten voor den uitvoer van rijst naar Duitschland, is mr. A. N. Molenaar aangewezen.. De hef fing ter bestrijding van de kosten aan de afgifte van certificaten verbonden, is vast gesteld op f 0.10 per 1000 K.G. ONRECHTMATIGE DAAD In de jongste verkiezingsdagen werd ons ongevraagd een lijvig getypt stuk toege zonden, naar wezen een artikel, naar den vorm een kwasi-verslag van een rede, welka de heer Baars „kopstuk" boven aan een fas cistische lijst, zou hebben uitgesproken te Rijswijk en waarin „mededeelingen" wer den gedaan over de „Arbeiderspers". Voor zoover wij hebben kunnen nagaan, schrijft „Het Volk", heeft de Nederlandsche dagbladpers het stuk geen publicatie waar dig gekeurd met uitzondering alleen van „Het Vaderland" en „De Nieuwe Rotterdam* ner Courant" Dat is zoo. We vonden de „onthullingen"' an te weinig belang om ze te publiceeren. De directie van de „Arbeidspers" achtte het artikel echter zoo heleedigend, dat zij, in volle overeenstmming met den Raad van Commissarissen en na overleg met haar rechtskundigen adviseur, besloten heeft tot dagvaarding over te gaan ter zake van on rechtmatige A->ad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1