steden- J WOENSDAG 10 MEI 1933 BINNENLAND. HOFBERICHT H. M. DE KONINGIN CONSUMPTIEMELKGEBIEDEN De Minister van Economische Zaken heeft als consumptiemelkgebieden aangewe zen met ingang van 28 Mei de gemeenten Noord wij kc rhou t, Noordwijk, Voorhout, Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg (Z.-H.), Mon ster, Wateringen, 's-Gravezande, Naaldwijk, Schipluiden, de Lier, Vlaardinger Ambacht, Maasland, Maassluis, Hoogvliet, Poortugaal, Rhoon, Barendrecht, Heerjansdam, Hen- drik-Ido-Ambacht, Ridderkerk, IJsselmon- de, Sliedrecht, Maarssen en Maarsaeveen, ZAANDAM BEZUINIGT Begrootingen behooren te sluiten, predi ken de soc.-democraten in theorie. Maar roode regeerders moeten van hooger hand gedwongen worden om er zorg aan te be- Nu Zaandam met paardemiddelen ver; plicht wordt zijn begrooting voor.... 1933 slui tend te maken, blijkt hoe royaal men daar omsprong. Eindelijk kwamen B. en W. eenparig met het voorstel om op de loonen een verlaging van3 pCt toe te passen (opbrengst i 35.000) en tot inhouding der verlofstoelagen (opbrengst f15.000). Doch nu geschiedt het met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1.1. Ook prettig! Voorts wilde men f45000 vinden uit de winstreserve van do gasfabriek. Maar Ged. Staten zeiden: dat is geen reëele bezuini ging. Maak toch niet de laatste cent op. Daarom komen B. en W. nu met de vol gende bezuiniging: 1. Verlaging der presentiegelden van f8 op f 6 voor de leden van den raad; (Die waren dus hooger dan ergens in het land en zijn nu nóg hoog.) 2. Beëindiging van lidmaatschappen van verschillende vereenigingen; 3. Schrapping van subsidiën aan: Ned. Ver. voor Gemeentebelangen, Politiebonden, Zaandamsche Vrijwillige Reddingsbrigade, Ver. voor Malariabestrijding, Vereeniging voor Drankbestrijding, Ned. Wegencongres, Ambtelijke Ver. voor Hoofden van Scholen, Ver. „Kunst en Sport", Ver. „De Zaansche Molen". Ver. voor M.U.L.O. e. a.; (Zouden ól deze vereenigingen het subsi die zoo dringend noodig hebben?) 4. intrekking van de gratificatie im de ker- misweek aan het politiepersoneel; 5. geen belooning meer toe te kennen aan onderwijzers wegens hun aanwijzing als plaatsvervangend hoofd eener school; 6. het toezicht van gemeentewege op het maken van huiswerk door leerlingen van het Lyceum op te heffen; 7. het subsidie voor de Vereen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek met f500 te ver minderen; 8. de avondschool voor volwassenen op te heffen. Door al deze maatregelen zou f9000 be zuinigd worden. Ten slotte wijzen B. en W. op een met radio-distribuanten te sluiten overeenkomst, waardoor ingaande 1 Jan. 1933 per jaar f 8000 wordt verkregen. Dit bedrag wordt thans onder de inkomsten geraamd. Verhooging van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting of invoering van een straatbelasting wijzen B. en W. af. De uitkeeringen aan werkloozen en behoef tigen moeten verzekerd blijven. Dat laatste hadden de heeren een paar maanden eerder moeten bedenken. DIENSTWEIGERAARS VEROORDEELD DIVERSE STRAFFEN SOERABAIJA, 10 Mei (Aneta). De krijgs raad heeft wegens dienstweigering tot zes maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis veroordeeld de matrozen Beun, Zwak- Schorsy, Van Tricht, Hoekmeyer, Dele, Dirksen, Schutte en Edcius; tot zes maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preven tieve hechtenis, bonevens verwijdering uil den militairen dienst, werden veroordeeld de matrozen Peppinck, de Ridder, van Waar denburg, Blikman en Willemse; tot acht maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preven tieve hechtenis benevens verwijdering uit den militairen dienst werden veroordeeld de matrozen Salverda en Kamp; tot tien maanden gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preven tieve hechtenis benevens verwijdering uit den militairen dienst werd veroordeeld de matroos Cornel is. De matroos BelgraveD werd vrijgesproken. VOORZITTER VOLKSRAAD BANDOENG, 10 Mei. (Aneta)- Benoemd tot voorzitter van den Volksraad de heer Mr. H. J. Spit, thans hoofdambtenaar van de Wetgeving by het Departement van Justitie. CHR. POLITIEAMBTENAREN Als 'n gevolg van de ministerieele aan schrijving waarbij het aan militairen ver boden is deel uit te maken van een orga nisatie waarvan tevens burgers lid zijn, is van de marechaussee gevorderd, dat zij als lid van den Bond van Chr. Politieamb tenaren in Nederland bedanken. Waar het hoofdbestuur van dezen bond van meening is, dat van zijn leden ongetwijfeld „regee- ringsgetrouwheid" js te verwachten, heeft het zich met den betrokken minister in verbinding gesteld om opheffing van ret hedoelde verbod te verkrijgen. Aanvankelijk leden deze pogingen schipbreuk en het zal te bezien staan of het beoogde doel wordi bereikt Zal het besluit worden uitgevoerd, dan verliest de bond hierdoor de aanwinst cn groei der laatste jaren. Aldus het bericht, dat wij niet zonder verwondering ontvingen en plaatsen. Aanvankelijk lijkt het ons geen geluk kige toepassing van het ministerieele voor schrift Het gaat op vormendienst lijken. Ongetwijfeld is er verschil tusschen poli tie en marechaussee; de laatste ressortee ren geheel onder den Minister van Defen sie, hoewel ze ook verantwoordelijk zijn tegenover den Minister van Justitie. Maar het is toch wel zonderling om een organisatie van politiepersoneel op een lijn te stellen met een vakorganisatie van tim nierbeden of metaalbewerkers. Want aan de politie-dienaars is zeker niet toegestaan, wat geoorloofd is voor or ganisaties van burgers. Laat men minis terieele voorschriften toch met oordeel des» onderscheids toepassen. AANBESTEDINGEN De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het verzwaren van den rechterbandijk van de Lek onder de gem. Vreeswijk, tusschen dc kilometerrayons 93 en 94 van de herziene rivierkaart met bijkomende werken. Laag ste mschr. was J. de Kroon te Rhenen voor i 37.795. Uit Oost-Indie BATAVIA, 9 Mei (Aneta). De Gouverneur Generaal heeft lichte koorts. De ziekte heeft geen ernstig karakter, doch de G.G. kan dé opening der Groote Kerk-vergadering niet bijwonen, terwijl in verband met zijn onge steldheid de eerste begrootingsvergadering ti i paleizo onder voorzitterschap van den Mr? j,resident van den Raad van Ned.-Indië zal worden gehouden. Kerknieuws. NED. HERV. KERK. e roep en; Te Leerbroek, cand. Th. G Vollebregt te Delft. Aangenomen: Naar Altforst en Appel- tern, cand. W. Lourens Jr. te Oosterbeek. Naar Rottum-Stitswerd (toez.), cand. J. J. Verdonius te Heerde. Bedankt: Voor 's-Grevelduin-Capelle, B. m Ginkel te Nieuwpoort. GEREF. GEJMEEN1EN. Bedankt: Voor Terneuzen, J. D. Barth te Borssele. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Na examinatie door een der Prov. Kerk besturen is tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten de heer W. B. Bergs ma te Den Haag, Frankenslag 341, Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. W.van Swigchum. voorheen hulpprediker by de Ned. Hervormde Gemeente te Terneuzen, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant te Wester-Schelling door zijn voor ganger, Ds. M. J. C. Visser, thans te Leeu warden, met Lukas 24 46-48, waarbij zyn preekverdeeling aldus was: 1. de inhoud, 2. de prediker, en 3. de hoorders van het Evangelie. Bij de bevestigingsplechtigheid werd gezongen Ps. 134 3. Aan de handoplegging namen deel de consulent Ds. J. J. T. Spaargaren, van iMidsland; Ds. J. J. 3. Steenmeyer, van Oost- Vlieland; en Ds. G. C. van Niftrik, van Schraard Des middags hield Ds. van Swigchum zyn intrede met Matth. 28 18, n.l. Jezus' woorden: ;,My is gegeven alle macht in hemel op aarde", waarbij gewezen werd op: 1. wat deze macht van Jezus beteekent, 2. hoe wij er aan deel krijgen, en 3. wat zij uit werkt. Het Kerkkoor zong na de prediking den nieuwen herder Gezang 224 1 en 5 toe. De Gemeente zong Gez. 91 3 toe. Tenslotte volgden de gebruikelijke wederkeerige toe spraken. Het woord werd gevoerd o.m. door den consulent; door Ds. W. I. Fleischer, Doopsgez. predikant; ouder!. De Vries; evang. M. Kuipers, en den heer Nobel, vertegenwoor diger van het homiletisch-litterarisch studen tengezelschap „Excelsior Deo .Tuvante". Ds. G. E. ALE-TS. Ds. G. E. Alers, eervol ontslagen predi kant te Usselo, stelt zich weder beroepbaar in de Ned. Hcrv. Kerk. Zijn adres is: Re- Den Haag. Ds. L. G. BRUIJN Wy vernemen, dat Ds. L. G. Bruijn, predi kant by de Ned. Hervormde Gemeente te Katwyk a. d. Rijn, genoegzaam hersteld is, het niettemin gewenscht heeft geacht eervol ontslag aan te vragen by het Provin ciaal Kerkbestuur. Ds. Bruijn vestigt zich voorloopig in Den Haag, en is bereid straks de Gemeenten in de bediening des Woords voor te gaan. Ds. A. L. RUY8. Naar wy vernemen, hoopt Ds. A. L. Ruys, m.-predikant der Gcref. Kerk te Dinteloord, thans wonende te Leersum, dezer dagen zich te Ginneken te vestigen: Ulvenhoutsche -laan 24. Hij hoopt dan in prediking, catechetisch onderwijs en huisbezoek mede te arbeiden in den Evungelisatiepost te Steenbergen (N.-B die door zijn zoon J. J. Ruys te Bergen (N.-H.) in September 1931 werd gesticht. Ds. F. STAAL. Ds. F. Staal, em.-preddkant der Geref. Kerk te Colijnsplaat, is, naar de „Zeeuw" meldt, thans zooverre hersteld, dat hij deze week met zijn gezin naar Wassenaar hoopt te verhuizen. In den morgendienst van Zon dag j.l. is hem nog toegezongen Ps. 121 4. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Tot ouderling-lid van de Algemeene Sy node der Nederl. Hervormde Kerk is door het Prov. Kerkbestuur van Drente benoemd de heer D. Jacobs te Meppel en als zijn se cundus de heer C. L. van Dingstee te Mep- ALG. SYNODALE COMMISSIE DER NED HERV. KERK Eerste zitting. De Alg. Syn. Com missie der Ned. Herv. Kerk kwam gisteren bijeen tot het houden van haar voorjaars vergadering. De Commissie is als volgt sa mengesteld: Dr. G. J. Weyland, pres.; Ds. A. B. te Winkel, vice-pres.; Ds. D. den Breens, seer.; Ds. C. J. van Paassen, Dr. W J. Aalders, Dr. H. E. G. van de Meene, L, Slagter, Ds. J. Boonstra en Mr. H. E. Cost Budde. De president herdenkt in zijn openings rede het overlijden van Prof. Eekhof en wijdt een woord van dankbare hulde aan zijn nagedachtenis wegens het vele goede, dat de overledene in het algemeen voor Gods Koninkrijk en in het bijzonder de Kerk gedaan heeft, ook als lid vai Commissie voor de betrekkingen met de kerken in het buitenland, waar, vooral in Amerika, de overledene geëerd en bemind Verder wordt een woord van eerbiedige hulde gewijd aan wijlen den heer H. C. C Frank, in leven hoofddirecteur van de stichtingen te Veenhuizen, een man, die met groote liefde voor zijn kerk heeft ge- •erkt. De pres. memoreert de plechtige herden king van Prins Willem van Oranje, in hei Concertgebouw te Amsterdam, waar hij zelf de Synode mocht vertegenwoordigen, en die te Delft, waar de secretaris vertegen 'oordiger der Kerk was. De vice-pres. richt nog .eenige hartelijke woorden tot den president, die, wegens het ■erlijden van zijn echtgenoote, een droevi- gen tijd heeft doorgemaakt. De agenda wordt met eenige punten aan gevuld. De Secretaris doet verslag van de •erkzaamheden der Syn. Commissie sinds haar najaarsvergadering, waarvan wij al leen noemen die omtrent de belangen dei Hervormde Nederlanders in Duitschland en van de Binnenschippers in Nederland. Hot plan bestaat voor deze laatsten een Her- 'ormde Schippersraad in te stellen. Van den Raad van Beheer voor do pre- dikanstractcmenten is een belangrijk stuk ngekomen, dat a.s. Maandag behandeld zal worden. Overgegaan wordt tot de behandeling van de aanvragen om toelagen uit de verschil lende Synodale Fondsen n.l. Fonds voor Noodlijdende Kerken cn Personen en Gene rale Kas. Uit het fonds voor noodl. kerken personen is voor kleine toelagen be schikbaar f 11.0S5 en voor groote f 24.915. In antwoord op eenige desbetreffende in gekomen stukken besluit de Commissie, dat het niet op haar weg ligt zich uit te. spreken over kerkelijke vragen, zooals die zich in het tegenwoordig tijdsgewricht in het buitenland (Duitschland) voordoen. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. JUBILEA. Dr. J. Thijs, predikant bij de Geref. Kerk te Zwolle, hoopt Woensdag 17 Mei a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. De jubilaris werd geboren 25 October 1881 te Hasselt (Ov.), waar zijn vader, Ds. D. Thijs, predikant was. Hij genoot zijn oplei ding nan het Geref. Gymnasium te Kampen, aan de Theol. School aldaar en aan de Vrije Universiteit. Hier promoveerde hij in 1917 op een dissertatie over: „De moderne posi tieve theologie in Duitschland". De eerste Gemeente van Ds. Thijs was Zuidland Hier bevestigde zijn leermeester Ds. J. Offringa, toen te Herwijnen, hem in zijn ambt. Zijn intrede deed hij met een meditatie over Johannes 6 68: „Heere, tot ion zullen wij heengaan? Gij hebt de woor den des eeuwigen levens". Na Zuidland diende Dr. Thijs de Kerken van Hattem, Rijswijk (Z.-H.), Meppel en thans die van Zwolle, waar hij de vacature van wijlen Ds. K Kaptein (1925) vervulde. Herhaalde halen was de jubilaris lid van Particuliere Synodes. Van die van Drenthe was hij eenige malen praeses. Daar was hij deputaat voor Art. 13 en Art 49 D. K. O. In Overijssel is hij thans deputaat voor Art. 49. Meermalen was hij kerkvisitator. Dr. Thijs was lid van de Generale Synode vain Utrecht van 1923 en van Assen van 1926. Laatstgenoemde Synode droeg hem op het schrijven va.n den „Open Brief", die an de Synode tot de Geref. Kerken uitging, terwijl Prof. Ridderbos en Ds. C. W. E. Ploos van Amstel tot revisoris werden aan gewezen. Hij maakte voorts deel uit van de Commissie voor den uithouw der Belij denis, door de Synode van Groningen in 1927 benoemd. Thans is Dr. Thijs deputaat voor de oefe ning van het verband der Geref. Kerken met de Theol. Faculteit der Vrije Universi teit. Tijdens zijn verblijf te Zuidhoek was Dr. Thijs leeraar in de Chr. Religie aan 't Wil- lem-Lodewijk-Gymnasium te Groningen en gedurende zijn verblijf te Hattem voorzitter an het bestuur der Ghr. Nat. School al daar en voorzitter der A. R. Centrale in het toenmalige stemdistrict Oldebroek. Thans is hij tijdelijk leeraar in de Chr. religie aan het Geref. Gymnasium te Kam pen en voorzitter van het bestuur van het Chr. Lyceum te Zwolle. Behalve in de Geref. Kerkboden van Mep- il en Zwolle verschenen van de hand van den jubilaris artikelen in het „Geref. Theol. Tijdschrift en in de „Reformatie", van welk blad hij medewerker is. Van zijn hand verscheen een brochure over „De Modernen en de Bijbel" (in „Ons Arsenaal") en over „De grondgedachte van Emil Brunner" (referaat Wetenschappelij ke Dag V. U. te Groningen 1931). Ook schreef* hij eenige preeken in „Menigerlei Dr. Thijs is in breeden kring een geziene figuur. Het ligt in het voornemen van zijn vrienden en van de Gemeente den herdenk- dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. EMERITAAT Ds. G. H. D ij k s t r a, pred. der Geref. Kerk lc Bergentheim (O.), heeft wegens voortdu rende ongesteldheid emeritaat aangevraagd. Hy heeft bijna 32 dienstjaren en stond achter eenvolgens te Drachtster-Compagnie, Lioes- en sinds Oct. 1922 in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. H. T- Hoeks tra, pred. der Geref. ferk van Nieuwolda, verkreeg van de Classis Appingedam met ingang van 1 October a.s. emeritaat. Van zijn 40 dienstjaren heeft hy er 35 te Nieuwolda gestaan. VOOR DE EMERITI. De Classis Groningen der Chr. Geref. Kerk heeft aangenomen een voorstel van den Kerke raad van Groningen om ter onder steuning der emeriti-predikanten te storten per gemeente f 10, per predikant 1 pet van het tractement en bovendien in iedere Ge meente driemaal per jaar voor de cmeri- taatskas te collecteeren. KERKINSTITUEERïNG. Te Gouda zal Dinsdag 16 Mei, des avonds 8 uur, de institueering lan een Vrije Evange lische Gemeente aldaar en de bevestiging vj der. Kerkeraad plaats hebben door Ds. Joh. in Feteeem, van Hilversum. Op 21 Mei hoopt Ds. H. O. Leep zyn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door Docent A. Winckel, van Apeldoorn. GEREF. KERKEN EN CHR. GEREF. KERK De Classis Drachten der Geref. Kerken be sloot een voorstel der Kerk van Surhuister- veen door te zenden naar de Particuliere Sy node van Friesland (Z.B.), welk voorstel beoogt toenaderingspogingen tot de Chr. Geref. Kerk te ondernemen- DIACONALE CONFERENTIES. Te Lu n teren wordt de 15de Diaconale Buitenconferentie der Federatie van Diaco nieën in de Ned. Hervormde Kerk gehou den van 10—13 Juli a.s., onder leiding van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine Wassenaar, die zal spreken over: „In de branding". Voorts spreken de heer G. de Jongh, directeur van het Onderwijsfond; voor de Scheepvaart te Amsterdam, over: „De Binnenschippers en de Diaconale zorg"; de heer D. G. P. Mullaard, voorzitter dei Diaconie te Arnhem, over: „De- r kt ijk var de armenzorg in de tegenwoordige omstan digheden"; Mr. F. A. Nelemans, kantonrech ter te Rotterdam, over: „Crisispachtwetaan gelegenheden". Tijdens de Conferentie heeft excursie plaats naar het Opvoedings gesticht voor Jongens vanwege de Ned. Herv. Kerk „Valkcnheide" te Maarsbergcn. PROTESTEERENDE KERKVOOGDIJEN De Vereeniging van Protesteerende Kerk- oogdijen der Ned. Herv. Gemeenten houdt Woensdagmorgen 31 Mei a.s. vm. te 11 uur een vergadering in het Jaarbeursgebouw te Ut r e c h t. Op de agenda komt als punt van behandeling voor: mededeeling en verslag an de besprekingen met de Vereeniging an Kerkvoogdijen over de concept-reglemen ten. In dezen is nog geen overeenstemming bereikt tusschen beide genoemde Vereeni gingen. KERKORGELS. Te Amsterdam moet het orgel in de Westerlcerk der Ned. Herv. Gemeente gere staureerd worden. De kosten zijn pl.m. 13.000 gulden. Om dit bedrag te verkrijgen heeft de organist Frans Hasselaar een serie kerk- concerten georganiseerd. Te Ter Apel werd Vrijdag j.l. de gere staureerde voormalige Kloosterkerk, in ge bruik by de Ned. Herv. Gemeente, weer in gebruik genomen, alsmede het orgel, dat door de firma Valckx en Van Kouteren en Co., te Rotterdam, een algeheele restauratie onder ging en met enkele nieuwe registers, alsmede met een electrische windvoorziening, werd uit gebreid. Aan deze plechtigheid werd medege werkt door een dameskoor, dat enkele liede ren ten gehoore bracht. Het orgel werd be speeld door den heer Bos, plaatselijk orga nist. Te O. en W. Souburg hoopt de Geref. Kerk Vrijdag 19 Mei a.s. in een bijzonderen dienst haar nieuwe kerkgebouw in gebruik te kunnen nemen. CHR. GEF.EF. MANNENVEREENIGING De Bondsdag van den Bond van Chr. Geref Mannenvereenigingen zal gehouden worden op Woensdag 2 Augustus in het kerkgebouw der Chr.. Geref. Gemeenten te Rotterdam, ingang Goudschedwarsstraat. EVANGELISATIE. Conferentie vanwege de Evange lisatie der Geref. Kerken. Vanwege het Verband van Evangelisatie- Commissies van Gereformeerde Kerken in Nederland wordt van 79 Juni a.s. een Con ferentie gehouden op „Woud schout en", het centraal gebouw der Ned. Christelijke Stu- dentenvereeniging, gelegen aan den Wou- denbergschcn Straatweg, tusschen Zeist en de Pyramide van Austerlitz. Er zal een keur van specialisten op het terrein der Evangelisatie spreken, waardoor de Confe rentie belangrijk en leerzaam hoopt te wor den. Aan deze Conferentie gaat de Jaarverga dering vooraf, welke 7 Juni gehouden wordt. Hiervoor is geen aammelding noodig, wel voor deelneming aan de Conferentie, waar omtrent inlichtingen te bekomen zijn bij Ds. D. Ringnalda Jr., Hoogstraat 67, Weesp. ZENDING Egyp te-Zending. In de te Vlaar- dingen gehouden 47ste Jaarvergadering der Vereen, tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte heeft de tijdelijke Voorzitter, Ds. C. R. van Lelyveld, van Dinther, woorden van nagedachtenis aan den overleden Voorzitter, Ds. A. de Haan, gewijd. De jaarverslager secretaris en penningmeester, resp. de heeren H. J. de Jong Schouwenburg en Ds. H. L. Boerlyst, beiden te Amsterdam, werden goed gekeurd. Zij wezen op een rijk gezegend eenigingsjaar. De vertegenwoordiger F. P. de Haan, die binnenkort uit Akkrum naar de Herv. pasto rie van Oosterwierum denkt te verhuizen, is bereid overal in het land spreekbeurten voor de Egypte-iZending te vervullen. Het ligt in de bedoeling, als de tyd daar voor ryp is, de geestelijke arbeid te Calioub en Barrage aan een ir.landsch predikant i de Evang. Kerk in Egypte over te dragen zich dan in hoofdzaak aan het schoolonderwijs te wijden, terwijl voorts aan de American Mis- oion gevraagd kan worden of zij samei king met de Holl. Zending mogelijk acht, wel ke'laatste dan het elementair schoolonderwy'; voor haar rekening zou nemen. Als bestuurslid werden gekozen Ds. W. vai Limburgh te Amsterdam en Ds. P. de Haan te Antwerpen en herkozen Ds. H. L. Boer- lijst te Amsterdam. Namens de Kinderzendingvereeniging werd door den heer Joh. van Noort te Amsterdam aan den penningmeester een bedrag van f 2000 overhandigd. De heeTen J. H. Blinde, van Rotterdam Ds. H. Weiss, van Zeist, hielden daarna toe spraken resp. namens de Zendingscorporaties te^Oegstgeest en het Zeister Zendingsgenoot- In een avondsamenkomst hebben Ds. A. Luteijn, van Vlaardingen; Ds. J. W. P. Ie Roy, van Sloterdijk; en Ds. H. L. Boerlyst, van Amsterdam, het woord gevoerd. de aanstaande doctorsproraotlc Prof. Dr. H. Burger, te Amsterdam, cn Dr. A. d e K 1 e y n, te Utrecht, tot eeredoctor te pro- moveeren. D&selfde onderscheiding valt twee Deensche, twee Finsche en twee Noorsche hoogleeraren en vijf Zweedsche medici ten deel. CHR. LYCEUM TE ARNHEM. De Vereeniging, waarvan deze inrichting uitgaat, hield j.l. Zaterdag haar jaarverga dering onder voorzitterschap van Dr. J. J. de Waal Malefijt. Het 67ste Jaarverslag luidde zeer bevredigend: het aantal leer lingen klom met den nieuwen cursus van 220 op 235 en ook de financieele toestand is niet ongunstig. Penningmeester is thans de heer E. J. Rothuizen, bij de vorige ver kiezing tot bestuurslid gekozen. Een nieuw huishoudelijk reglement opent de mogelijk heid het aantal leden der Vereeniging uit te breiden Als nieuwe bestuursleden zijn gekozen dé heeren J. P. van Lonkhuijzen, directeur der Nederl. Heidemaatschappij, en C. Smeenk. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. A a 11 e n (U.L.O.-Kopschool, Stationsstraat 9", hoofd P. Rhebergen), C. S. Smit te Arn hem (ond. Talmaschool). Als 5de onderwijzer. Hoogeveen-N oord (Herv. School, hoofd J. Renema), mej. J. F. Ellen te Gro- Glimmen bij Haren (Chr. Nat. School), mej. M. G. van der Wal te Groningen. Voor nutt. handw. SCHOOLDAG. Eiland IJsselmonde. De eerste Chr Schooldag voor het gehcele eiland IJsselmonde wordt gehouden op Donderdag 18 Mei 1933 te Rotterdam-Zuid. De middagvergadering heeft te 3 uur plaats in de Maranatha-zaal (ingang Zuidpolder straat achter* de Maranathakerk aan de llille- v'.iet)waar Prof. Dr. A. Noordtzy, van Driebergen, spreken zal over de vraag: „I^>e onderwijzen wy onze kinderen de geschiedenis der Godsopenbaring?" Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De avondvergadering te half 8 wordt gehou den in de Breepleinkerk. waar Ds. D. A. var. den Bosch, Ned. Herv. predikant te Den Haag, optreden zal. Alle belangstellenden in het Christelijk Onderwijs hebben vrijen toegang tot beide vergaderingen. EXAMENS PROMOTIES GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge promoveerd is tot Doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift;: „Het Westland", de heer AAA Verbrneck. geb. te Krutning Natuurkunde, op een proefschrift: „Metini betreifende de lucbtelectrlcitelt te Soerab en te Lawang (Oost-Java)". de heer J. P. H. de Kruyff, geb. te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS R.K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG Gesl.: Handelswetenschappen: prop. ex.. mej. J. C. M. Bastiaenen te Tilburg. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. Rechtswetenschap: cand. ex., de heeren J. M. A. H. Luns te Amsterdam en C. H. van Eendc Indologie: econ. doet ex.. de heer J. R, Blom te Leiden. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: doet. ex., de heer G. Ph. Scheers te Utrecht, beroepen predikant bö de Ned. Herv. Gemeente te Kolderveen. Apothekersassistent, mej. H. van den End Soestdük. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENIN. GEN. Gesl.: prop. ex. mej. K. Wleringa - hlr. J. Bon. IC Do Geuns, C. Gr even. Keulen, R. Lichte. G. W. Meijer. H. C. Muller. J M L Nuyten. D J Pattje. J M A Pen- deel. de heeren A Decker en B Zijlstra; en voor prop. ex. landmeterscursus, d< heer A G M van der Krogt RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge- slaagd: Rechtswetenschap: doet ex., de heei A. H. Koning. Wis- en Natuurkunde L: cand. ex., mej. T. R. Ploegh; id. hoofdv. Pharmacie: doet mej. J. H. Bok. DEN HAAG. 9 Mei man gr. stoomv., de heer K. H. de Graaf- 2den stuurman id., de hoer A. de Jong. EXAMENS-FRANSCHE TAAL De ext L. O., bei len, is als volgt saamgosteld: Dr. J. J. Sal verda de Grave, Amsterdam, voorz.; S. A. Leo pold te Goes en L. J. Corbeau te Rotterdam, als leden: Dr. J. Beekom te im; Dr. E. Schoolnieuws. Prof. Dr. F. A.| F. C. WENT Prof. Dr. F. A. F. C. Went is door het Na tuurwetenschappelijk genootschap „Dode- naea" te Gent tot eerelid benoemd. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Mej. Prof. Dr. S. Ahtoniades zal Vrijdag avond 12 Mei a.s. in het klein auditorium van het Academiegebouw te Leiden een gedach tenisrede houden ter herdenking van den 100 jaar gelden gestorven Griekschcn filoloog en patriot Adanantios Koraës. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bu. itengew. Hoogleeraren. Aan den Gemeenteraad van Amsterdam is overge legd een voordracht van curatoren der Univer siteit Ier benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de Ronioansche Taalwetenschap inzonderheid het Fransch en de Fransche Letterkunde der middeleeuwen en de XVle eeuw, bestaande uit: 1. Dr. M. Valkhof, Hilversum; 2. mej. Dr. B. H. Wir.d, Den Haag. Voorts te benoemen tot buitengewoon hoog leeraar in de archaeologie en de geschiedenis van het Nabye Oosten Dr. H. Frankfort te Londen. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Tot privaat-docent in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, om onderwijs te geven in de Didactiek en Methodiek van het onder wijs in de Plant- en Dierkunde aan Scholen voor Voorber. Hooger en Middelbaar Onder wijs, is benoemd de heer W. L. Varossicau Jr. te Den Haag. ZWEEDSCHE ONDERSCHEIDINGEN Karolinska Institutet, de Medische Hooge- school te Stockholm, heeft, naar de „N.R.C." van daar verleemt- besloten ter gelegenheid Bauwens, Den Bosch; Dr. W. L Arnhem: S. Beenhakker te Rotterd; C. van Bellen te Utrecht; Dr. J. B. L Den Haag; J. Bitter te Rotterdam; Dr. C. di Boer te Leiden; R. Borggreve te Haarlem: E. Boulan te Groningen- Dr. S. Braak schoten: J. A. Brouwer te te Amsterdam: Dr. T DuL__., Dr. J J B Elzlnga te Amsterdam; Dr te Rotterdam; A J. Fehi Jr.. te Amstc J. Fransen te Amsterdam; K R Ga!li_. sterdam; R van Geelkerken te Nijmegen; E. Guilhou te Amsterdam- M. Hovlngh te Dei Haag; G. Jansen te Utrecht; F. I-Cohly, ti Utrecht; L. Kollmann te Rotterdam: Dr. J. H. Kool te Groningen; F. W. Leeman te Rotter dam; Dr. J W Marmelsteln te Amsterdam: Dr H G Martin te Deventer: J A H Mettrop t< Den Haag: Dr H. de Noo te Vllsslngen- A v Noord te Den Haag; M J Premsela te Amster dam; E E J H Ribbergh te Rolduc. wonende t< Houthem-St Gerlach; Dr. K. J. Riemens te Am- sterdam; H. Rook te Voorburg; Dr. J R H de Smidt te Haarlem: Dr D Talsma te Almelo: Dr K. Sneyders de Vogel te Groninger- Dr H J A M Steln te Utrecht; Dr B J H M Timmer mans te Den Haag. Dr P Valkhof te Utrecht: Dr J Vies te Utrecht; Dr B J H Weerenbeck t Nijmegen; Dr. J S Wiiler te Apeldoorn; L Wijm te Amsterdam: mej. Th. Maschmeyer te Bei Ft." (,n"h mei- P M Salverda de Grave t Utrecht; mej. E. van Teutem te Amersfoori mej. Dr B H Wind te Den Haag. EXAMENS-HOOGDUITSCHE TAAL Amsterdam, Groningen,. Dr J. van Dam ~"teAra ster dam' Dr a Mepboom te Utrecht, allen ondervoor! voorts tot leden: G. G. van den And«=l Dl Haa^: Dr Th Baader. Nijmegen: G. ~K. W Bakker Haarlem: Dr R. G. C. Belz. Arnh. M. S. Bernsen. Hilversum; B. J. ter Br us Dr J. C. de Bulsonjé. Amsterdam; -huis. Groningen: D. van Eek. A sterdammej. D G. Formsma. Hengelo: Dr J. .ombert, Utrecht: mej. Dr B. Jansen. Utrecht -ej. E. L. Kerlchoff, Amsterdam; A. Kolkman Rotterdam; J. Zuidweg, Groningen. EXAMENS-ENGELSCHE TAAL ssteld: Dr P. N. U. leden: Dr J. F. Bense. Tnfhem; Dr A"~Boskl.. 'ngen; mej. Dr R C. Broers. Den Haag; Venlo; J. A. Falconer, Gronin- aterdam; Dr L. .T. mg, Utrecht; asr: Dr I* Den Haag: C. J. Mui Dr R. W Zandvoort. Den Haag: ~Dr W. Maanen. Rotterdam; H. Mulder. Gronintren; A. C Stehouwer. Amsterdam. Dr J A Bastiaenen Tilburg: Dr W. G. Bekker. Stecnwijk; mej. E. Groningen; C. A. Wlllems» Kunst en Letteren. ORGELBOUW Opdracht aan de Firma H. W. Flentrop. Aan de firma H. W. Flentrop, orgelbou wers te Zaandam, werden de volgende op drachten verstrekt: Do algeheele restauratie en gedeeltelijk ,'emieuwing van het orgel in de St, Jacobs- kerk der Ned. Herv. Gemeente te Vlissin gen. Dit orgel, gebouwd Volgens mechanise i pneumatisch speelladensysteem, telt 37 spin kende registers, verdeeld over twee klavie ren en vrij pedaal. Het bouwen van een salon-pijporgel met twee klavieren, volgens mechan/isch sle.'p- laden-systeem voor een particulier te 's-t. i a- venhage. De Doopsgezinde Gemeente te Wormcr '-:ar opdracht tot de levering van een orgel met één klavier en pedaal, eveneens volgens me chanisch sleepladen-systeem. Vermeldenswaard is dat deze beide oi vcls volgens mechanisch sleepladen-systeem ge bouwd moeten worden, een systeem d l te genwoordig bijna geheel in onbruik i: ge raakt, maar waarvan Prof. Dr. Albert Schweitzer o.a. zegt, dat het wat toonkw-ih- teit, speelaard en soliditeit aangaat ve re- het beste systeem is. AMSTERDAM AMSTERDAM OPCENTEN GEM.-FONDSBELASTING Bij de begrooting in 1932 werd gerekend, dat het. aantal opcenten wel tot 80 zou moe ten worden opgevoerd. Voor het vorig be lastingjaar kon men het nog met 74 opcen ten stollen. Men rekende toen nog met een opbrengst van f 105.000 per opcent. Nu, bij den achteruitgang van de inko mens der contribuabelen, mag maar gere kend worden op f Si.OOO per opcent, zoodut wij moeten komen tot verhooging. Uitgaande van het pas genoemde bedrag kan met 78 opcenten worden volstaan. Wij zijn dus nog niet met het hoofd togen het plafond, al mankeert er nog maar een beetje aan. Een volgend jaar zal ons wl het einde brengen. Tegelijk met het aantal opcenten o do Gemeentcfondsbelasting moet worden vast gesteld het vermenigvuldigingscijfer -;in onze brandverzekeringbelasting, één va Ie crisisheffingen, waartoe Amsterdam Lioest overgaan. Oorspronkelijk was de opbrengst gear and op plm. f 1.0U0.000 en daarnaar de aansl -■ 11 berekend. Bij de uitwerking bleek da het in te vorderen bedrag belangrijk bover. liet millioen zou komen. Hiertegen werd echter door verschillende raadsleden ernstig bezwaar gemaakt, v i voor deze heffingen een soort comproi is was gevonden en men niet beduidend boven het geraamde bedrag wenschte uit te gaan. In 1932 is toen een vermenigvuldiging s- factor van 0.9 vastgesteld. Thans nu de be lasting is ingevoerd blijkt de opbrengst n"g iets mee te vallen. Men wil echter vasth u- den aan het eens ingenomen standpunt l -1 dus bij een opbrengst van ongeveer 1 mil lioen blijven. Tengevolge hiervan wordt nu voorgesteld de vermenigvuldigingsfactor voor 1933 te be palen op 0.85. Een geringe maar desniette min gewaardeerde verlaging van deze cri sisheffing. bevroren vleesch. De omzet van het bevroren vleesch in de gemeente is zoozeer afgenomen, dat de ge- meentebemoeiïngen ten opzichte van den aankoop van dit soort vleesch zullen worden gestaakt. Dat beteekent niet dat er geen bevroren vleesch meer zal worden aangevoerd, alleen de gemeente zal er zich niet meer mee be lasten. Gehandhaafd blijft de verordening dat men niet in een zelfde zaak versch en bevroren rundvleesch mag verkoopen. De gasthuizen die tot heden ongeveer de helft van het aangevoerde kwantum ontvin gen, zullen vooi'taan van versch vleesch, worden voorzien. Het beëindigen van deze bemoeiing betee kent zeker geen gevaar voor prysverhooging daar de omzet in 1932 en 1933 verdwijnend gering is geweest in verhouding tot de geheele vleeschconsumptie. Het beteekent een gemeente-bemoeiing minder en eeue die, evenals die ten opzichte van de vischvoorziening, wel niet weer terug keeren zal. Wat overigens niet betreurd hoeft te worden, land- en tuinbouwtentoon stelling. In September 1934 zal vermoedelijk de nieu we markt met centrale slachthal in gebruik genomen kunnen worden. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat men eenige pogingen moet doen om de nieuwe markt by de belangheb benden te introduceeren. Men denkt dit het best te bereiken door ter gelegenheid van de opening op het terrein zelf een tentoonstelling te organiseeren op het gebied van land- en tuinbouw. Zoover men nu reeds met informaties kon gewaar worden bestaat er bij de organisaties, ciie allereerst belanghebbend moeten worden geacht, wel belang-stelling. Wel werkt de crisis in verschillende takken van het bedrijf belemmerend, maar daartegen over staat, dat in velband met de exportmoei lijkheden naar ruimer afzet in eigen land wordt gezocht en de Amsterdamsche markt daarvoor een prachtige reclame gelegenheid biedt. Men zal zich niet beperken tot producten die de volksvoeding betreffen, doch ook ruime plaats bieden aan inzendingen van bloem- kweekers en dergelijke. Teneinde het welslagen te bevorderen hoopt men ook congressen en jaarvergaderingen te trekken en de opzet is zoo gemaakt dat, indien het weer niet erg teleurstelt, voor de gemeente geen gToote kosten te vreezen zijn, gezien de ervaringen die men elders met dit soort ten toonstellingen heeft opgedaan. De gemeente, die wel sterken invloed in de plannen heeft, zal niet zelf de zaak exploi- teeren, doch dit laten doen door een voor dit doel op te richten vereeniging, waarin parti culieren naast vertegenwoordigers van de gemeente een plaats wordt geboden. Een voorloopig comité is bereids gevormd en zal het werk aanvatten zoo spoedig de gcme.ente- raad zijn sanctie aan de voorstellen zal heb ben gegeven. willem van oranje- TENTOONSTELLING. In de Oostelyke binnenplaats van het Rijks museum is een tentoonstelling geopend ter ere van de herdenking van den 400 sten ge- -oo"' :!!?m T. den Vader des Vaderlands.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10