DE LAATSTE Dl ZR TRIBUNEN DINSDAG 9 MEI 1933 BINNENLAND. DUITSCHE CONSULAIRE DIENST NEDERLANDERS VRAGEN ONTSLAG De Duiitsche consul te Annhem, nir C. M. Böthlingk, heeft bij de Duitsche regeering zijn ontslag ingediend. Ook de Duitsdhe consul te Nijmegen, de heer H. A. Heine, heeft zijn ontslagaanvrage ingediend. Ovei de motieven wrilde men nog geen i/lichtin- gen verstrekken. Het ontslag is nog niet ver leend. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND De eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zal bijeenkomen 30 Mei a.s. Hierin zal o.a. aan de orde komen de benoemiiaiig van een lid van GecL Staten, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Borghols. ZAANDAM VASTGELOOPEN Dit staat wel vast: in het roode Zaandam vindt de democratie geen toevluchtsoord. Veilig is ze daar allerminst De Regeering heeft, zoo men weet meege deeld, dat de uitkeering uit het Gemeente fonds .i 150.000 niet zal plaats hebben-, om dat de begrooting niet is goedgekeurd. Die harde regeering niet waar, die het roode ge meentebesturen zoo moeilijk maakt. En zoo maar zonder waarschuwing. Het is erg. Nie mand had er van gehoord. Niemand'? Achteraf blijkt, dat B. en W. er wel meer van wisten. In de commissie voor Georg. Overleg werd n.1. meegedeeld, dat B. en W. reeds op 5 Maart een brief van de Regeering hadden ontvangen, waarin met inhouding gedreigd was, indien niet bezui nigd weid. Maar bezuinigen vindt de roode meerderheid in Zaandam niet democratisch. En loonsverlaging! Foei, hoe kunt ge dat denken? Dus lieten B. en W. de zaak maar loopen, totdat de Regeering krasser maatre gelen nam en dus B. en W. dwong om iets te doen. En nu brachten zij bij het G. O. het hatelijke voorstel om op de loonen 3 pet te korten met terugwerkende kracht; benevens intrekking van de va- can tie-toeslag. Alles ging halsoverkop. De raad werd er niet in gekend. De zaak was onvoorbereid. Maar twee dingen staan vast: de verkiezin gen zijn achter de rug en de schuld van dit ellendige voorstel want terugwerkende kracht is allerellendigst rust opde Regeering. De roode bestuurders zijn er tegen, maar de harde Regeering dwingt. Is dat even fijn voor de propaganda? Intusschen, het zal het personeel f 30.000 en f 15.000 kosten, in plaats van in twaalf maanden worden opgebracht En kan het hij 3 pCt blijven? Dat is ook nog de vraag. Het bleek in het G. O. dat de soc. dem. raadsleden wèl op de hoogte waren met de Regeeringsbrief; maar de verkiezingen, ziet tl De voorzitter van de afd. Zaandam der S. D. A. P., de heer C. Bakker, schijnt er al genoeg van te hebben: hij heeft zijn functie neergelegd. En gaat dte demooratie NEEDE IN NOOD De Raad van Neede kon de begrooting niet sluitend krijgen en deed een beroep op de Regeermg. De Minister beloofde steun op voorwaarde, dat de belastingen moesten wor den verhoogd tot: Grondbelasting onge houwd 20 opc., gemeentefondsbelasting 100 opc. en personeele belasting 200 opcenten. De opcenten bedroegen thans resp. 10, 80 en 80. De raad vond dat te erg en verzette zich; maar met het voorbeeld van Zaandam voor oogen, gaf men ten slotte het verzet op; overwegend, dat van geldnood in de eerste plaats gemeentepersoneel en werkloozen de dupe zouden worden. De eisch der regeering werd aanvaard. PRODUCTIE VAN ZEEGRAS Op vragen van den heer Duys heeft Minister de Geer geantwoord;: Het is den ondergeteekende bekend, dat de productie van zeegras over 1932 belangrijk minder is dan gewoonlijk. De oorzaak hier van is niet de afsluiting van de Zuiderzee, doch een infectieziekte, die ook in andere landen langs de geekusten is geconstateerd. Hoewel de betrokken pachters volgens de pachtcondities ten deze geenerlei aanspraak op tegemoetkoming in de geleden schade kun nen doen gelden, is hun in dit bijzondere geval een pachtsvermindering over 1932 toe gekend van 40 pet. Voor het nemen van een grooter deel van het risico voor rekening ,van den Staat geen aanleiding. EEN GOED VERSTAANDER In het Twentsch Zondagsblad, dat in Almelo en de omstreken nog al gelezen wordt, plaatste een goed verstaander de vo rige week op de voorpagina de volgende advertentie: Een woord tot hen, niet A.-R., die op Di'. Colijn gestemd hebben; Dr. Colijn te Amsterdam op 26 April des avonds; uiterst dankbaar voor hun hulp, maar de A.R. partij wijkt geen tittel of jota van haar beginsel af. Wat die goede verstaander met d-eze waar schuwing bedoelt, is ons niet recht duidelijk. Doch, opdat anderen niet misverstaan, wat Dr. Colijn zei, verzoeken we Twentsch Volksblad beleefd de volgende advertentie gratis te plaatsen: Dr. Colijn, Donderdag 26 April, te Am sterdam sprekend, zei o.m.: „Het A.-R. volk is aangewezen om het vaderland te stutten en velen buiten on zen kring hebben hieraan meegewerkt. Dat is het eerherstel voor oaze partij en hierdoor is bewezen, dat in moeilijke tij den en donkere dagen een deel van het niet A.R. volk instinctief voelt, waaraan men zich in deze tijden kan toevertrou wen. Toch doen wij A.R. niet één tittel of jota af van ons beginsel. Wij zijn en blij ven A.R." Goede en minder goede verstaanders kunnen zioh dan over de beteekenis bera den. WAARHEID OF VERDICHTING? Wat we van „den sterken man": Colijn te wachten zijn, heeft hij een paar maan den geleden reeds in een interview met „Het Handelsblad" heel duidelijk gede monstreerd, toen hij verklaarde, dat hij een loonsverlaging van 30 40 pet nood zakelijk achtte." We hebben zoo het idee, dat Dr Colijn sprak over de daling der inkomsten' en niet over de verlaging der loonen; doch zouden in elk geval gaarne een nadere preciseering zien. TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING JAARVERGADERING CENTRAAL COMITé Het Centraal Comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening heeft te den "aag de jaarvergadering gehouden. De kolonel b.d. H M. Luchsinger, heeft een causerie gehouden over „De anti-militaire beweging in Nederland". Spr. gaf allereerst een historisch overzicht van het anti-militai risme, waarna hij opmerkte, dat men de aanhangers dezer beweging in twee hoofd groepen kan verdeelen, nl. hen, die oorlog en instandhouding van een weermacht met het kapitalisme verbonden achten, en hen, bij wie 't gewetensvraagstuk hoofdzaak is. Al de groepen, waarvan spr. een opsom ming gaf, vinden in ons land een gunstigen voedingsbodem voor haar actie, omdat het Nederlandsche volk van oudsher weinig oorlogszuchtig en vooral weinig militair|ge zind is. Spr. betoogde, dat het goed zou zijn, als de niet-defaitistische vredesorganisaties uit groeiden tot een machtig verbond, dat den anti-militairen den wind uit de zeilen zou nemen. Om dit te doen, komen in aanmer king de vereeniging voor volkenbond en vrede, de wereldbond voor internationale vriendschap door de kerken, de R.K. vredes- bond in Nederland, de Nederlandsche groep van de Cooperation Européenne, de Neder landsche groep van „Les amitiés internatio- nales", het comité Christenvrouwen-volken- bonds-vredesactie, en de Nederlandsche groep van de interparlementaire unie. Wat de vereeniging voor Volkenbond en Vrede betreft, moeten de nationaal-gezinden zoo veel mogelijk tot haar toetreden om te zor gen, dat zij daarin een sterke meerderheid vormen. Verder gaf spr. een overzicht van het ver band tusschen verschillende anti-militaire organisaties. Ten slotte werd de wijze besproken, waar op deze onderscheidene organisaties haar strijd voeren, waarbij zij vrijwel alle gemeen hebben, dat zij de massa bewerken door de verschrikkelijkheden van den oorlog zoo af grijselijk mogelijk af te schilderen en het verschil tusschen ontwapening in het alge meen en eenzijdige ontwapening, alsmede tusschen het ontketenen van een oorlog en het voeren van landsverdediging te beman telen. Spr. citeerde uit B. de Ligt's brochure „Oorlog aan den oorlog", die hij het meest brutale, tactische handboek voor het „anti- militair"isme noemde. Hij eindigde met een opwekking tot aansluiting bij het centraal comité tot waanschuwing tegen eenzijdige ontwapening. Gemengd Nieuws. HET GOUD VAN DE „LUTINE". Ondanks den ongunstigen Noord-Westen wind is de „Texel" Zaterdagochtend om 5 uur wederom uitgevaren om nieuwe puls- proeven boven de Lui ine" te verrichten. Zij bleef eenige uren boven het wrak en slaagde er in de ligging van de kogelmassa nader te localiseeren. VECHTPARTIJ TUSSCHEN BROERS EN ZUSTERS. Men meldt ons uit Roermond: Zaterdagavond ontstond tusschen de vrouwen van de gebr. J. V. en W. V., die beiden in één huis wonen, oneenigheid. Weldra mengden zich ook de mannen in den twist. De 39-jarige J. V. zou daarbij; zijn 42-jarige broer W. V. hebben bedreigd, waarna deze een schop greep en daarmee; J. V. een slag op 't hoofd gaf. De schop drong J. V. ongeveer 10 c.M. in 't hoofd. In' bewusteloozen toestand werd de getroffene naar het St Lourentius ziekenhuis ver- voerd. Men vreest voor zijn leven. W. V. is door de politie gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. EEN ROYALE BELOONING. Een paar Kamper jongens vonden op de straat een geopend couvert, dat bij onder zoek twee effecten, elk ter waarde van f 1000 bleek te bevatten. Zij deden wat de eerlijkheid hun gebood en spoedden zich naar het op de enveloppe aangegeven adres om hun vondst ter hand te stellen aan den verliezer, die zijn waardeering en vreugde toonde door hun als belooningeen kwartje in de hand te stoppen. DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVERIJ TE WINTERSWIJK. Men meldt uit Winterswijk aan de N.R.C.: Het is nu duidelijk, dat de dezer dagen ontvangen kaarten in gewoon schuin schrifi verband houden met het ingezonden stuk in de Amersfoortsche en Winterswijksche Courant van dr. Hesselink, waarin deze zijn bevreemding had uitgedrukt, waarom ano nymus uitsluitend in blok- en niet in het vroegere gewone schrift had geschreven. Er zijn namelijk door ds. Doobal nog weer en kele kaarten ontvangen, waarop de bijvoe ging: „En heb je nu je zin, dr. Hesselink?' Ook mr. Voorink moet nog eenige levens teekenen van anonymus ontvangen hebben, o. m. ook een kaart, waarop de mededee- ling, dat die de laatste zou zijn. Mocht ano nymus zich daaraan houden, dan zouden we gelukkig verlost zijn van een plaag, die twee jaren de bevolking van Winterswijk en Amersfoort verontrust heeft. Een stroom van kaarten met allerlei on zin is aan de adressen, die in den telefoon gids vermeld staan, in die jaren uitgestort, zoodat anonymus er een kapitaaltje aan ten koste gelegd moet hebben. Ds. R. heeft de gevangenis verlaten en is bij zijn thuiskomst met bloemen en vele vriendschapsbetuigingen verwelkomd. Na zijn voorloopige schorsing wordt dezer da gen in de prov. synode zijn zaak kerkelijk verder behandeld. Op grond van de tijdens de gevangen schap van ds. R. ontvangen kaarten, zal naar men ons verzekert revisie van het rechterlijk vonnis worden gevraagd. VERDRONKEN. Te Meeuwen is het 1^-jarig kind van den landbouwer A. Borghouts in een sloot en verdronken. SPREUKEN VAN FRANKLIN In het huis van een werker steekt de hon ger wel den kop, maar verder komt hij niet binnen! Gebrek aan zorg doet meer kwaad dan gebrek aan kennis. Besteed uw tijd goed. Zelfs van een mi nuut is men niet zeker, verspil daarom geen enkel uur. Wie heeft ons zóó vaak bedrogen, als wij onszelf bedriegen? Een opkomend verlangen is gemakkelij ker te onderdrukken, dan al wat daarop volgt tevreden te stellen. Al te mooie kleeren zijn een vloek; raad pleeg eerst uw beurs, eer ge aan uw fanta sie den teugel laat. De luiheid reist zoo langzaam, dat de ar moede haar spoedig inhaalt. Vliegen komen nimmer bij eenkokende pot De schuldeischer bezit een beter geheugen dan de schuldenaar. DE KRONING VAN GEORGE III Toen George III in de Westminster Abdy te Londen tot koning van Engeland was ge-' krood, wend hij door twee aartsbisschoppen voortgeleid, om het Heilig Avondmaal te gebruiken. Zijne Majesteit echter weigerde om aan de tafel des Heeren aan te zitten met de kroon op het hoofd. ,Als ik verschijn voor den Koning der Koningen", zoo zeide hij, „ben ik niets andere dan een nederig Christen". Er is in de geschiedenis geen ander voorbeeld van dien aard bekend. Zijn wensch werd dan ook door de Aartsbischop- pen geëerbiedigd. DIENENDE LIEFDE Toen, in de vorige eeuw, in Amerika de groote burgeroorlog woedde, ging na het ge vecht een kapelaan over het slagveld, om de gewonden en stervenden te bedienen. Hij droeg daarbij zijn Bijbel onder den aim. Bij een van de burgers, die daar zwaar gewond op den grond lag, bukte hij zich met de vraag, of hij hem een gedeelte van Gods Woord zou voorlezen. Toen zei de arme man: „Ik heb toch zoo'n dorst! Ik zou liever een beetje water willen hebben". De leeraar verwijderde zich zoo snel hij maar kon en bracht hem dadelijk daarop het water. Toen de gewonde met zijn hulp gedronken had, vroeg hij: „Kunt u mijn hoofd niet wat optillen, en daar iets onder leggen?". De leeraar trok zijn eigen, jas uit, en rolde dien op. Toen lichtte hij voorzichtig den lijden den man wat op, plaatste de opgerolde jas als een kussen onder zijn hoofd en bracht hem zoo eenige verlichting. En nu, meneer", zeide de burger, „als ik nu maar iets kon krijgen om me mee toe. te dekken, ik heb het toch zoo koud!". Daar was maar één ding mogelijk, en de kape laan deed dit Hij trok zijn kleed uit en spreidde dit over den vreemdeling heen. Ter wijl hij nog daarmede bezig was, keek deze hem met dankbaarheid in het gezicht. En daarop zeide hij: „Als er in uw boek iels staat over iemand, die net zooveel voor anderen heeft gedaan, als U voor mij, laat het me dan als u blieft hooren". CONSTANTINOPEL Constantinopel is reeds 65S jaren voor Christus' geboorte gesticht en in 330 j. na Chr. door keizer Constantijn den Groote tot hoofd- en residentiestad van het Romem- sche rijk verheven. Naar hem werd in dat jaar de stad Constantinopolis genoemd. Na de splitsing van Oost en West is ze de hoofd stad van het Oost-Romeansche Rijk gewor den. In 1204 namen do Kruisvaarders de stad in, maar Ln 1261 moesten zij haar weer prijs geven. De Turken maakten ei' zich meester van. in 1453. Als hoofdstad van het Turlcsche Rijk heeft zij eenige jaren geleden haar voor namen rang moeten afstaan aan het onaan zienlijke stadje Angora in Klein-Azië. Constantijn de Groote liet naar het voor beeld van het oude Rome de stad op zeven heuvelen bouwen. Hij versterkte haar mei muren van twee uur gaans lengte. Op een der hoogste heuvelen staat de we reldberoemde moskee Aya Sophia, nu een Mohammedaan sch bedehuis, in 532 als Chris telijke kerk gebouwd. Van buiten is het gebouw niet bijzonder mooi, maar van binnen schitterend, met veel marmer, inlegwerk en edelgesteente. De koepel is grootendeels van een soort puimsteen. Behalve de deuren is er aan het geheele bouwwerk geen hout te bekennen. Op een anderen heuvel staat, als een blij vende herinnering aan den beroemden vorst en veldheer, de Zuil van Constantijn den Groote. Volgens de overlevering zouden onder dat gedenkteeken begraven liggen de hamer en de spijkers, gebruikt bij het ver vaardigen van Jezus' kruis. Een ander oud gebouw is het Serail. Eeuwenlang is dat de residentie van de ka liefen geweest In de versohillende kiosken van het Serail wordt nu nog het kostbaarste en zeldzaamste bewaard, wat Turkije bezit In een ervan moet de mantel van den pro feet geborgen zijn, de mantel, eens door den stichter van den Mobammedaanschen gods dienst gedragen. Een andere, „de kiosk van lad", is van binnen geheel met oud- Perzisch aardewerk bekleed. Verder is er de keizerlijke schatkamer met een over vloed van de zeldzaamste edelgesteenten en de wonderlijkste kunstwerken. Daar is ook een afzonderlijke zaal ingericht voor 28 le vensgroots poppen, de wassen beelden der eerste 28 kaliefen, getooid met kleeren, zoo als de levende heerschers droegen. „ARTIVA." De bekende N-V. „Karei I"-sigarenfabrie- ken te Eindhoven hebben een nieuw merk sigaren van 8 ets. in de handel gebracht onder de naam „Artiva". We hebben dit nieuwe merk sigaren ge keurd en doen keuren en de indruk was algemeen, dat met vertrouwen dit Neder landsche fabrikaat van superieure Neder- landsch-Indische tabak aan het rookende publiek kan worden aanbevolen. In het bizonder moge bovendien nog de aandacht worden gevestigd op de artistieke doos, die vervaardigd is naar een ontwerp van een bekend Nederlandsch kunstenaar door de Vereenigde Blikfabrieken. Wij twijfelen niet of „Artiva" zal spoedig even bekend zijn als „Karei I" zelf. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Zaterdagmorgen is bij Moergestel (N.Br.) een zekere Leenhouwers uit Tilburg, door een auto overreden en gedood. Aangenomen mag worden, dat een tweede persoon bij het ongeval tegenwoordig is geweest. Deze moet zich uit de voeten hebben gemaakt en zijn kameraad, die zeer zeker op slag is gedood, alleen hebben gelaten. Te ongeveer twee uur is het ongeval even voorbij de kom van Moergestel gebeurd. Vast staat, dat het slachtoffer per auto, welke werd bestuurd door een zekeren De W., eveneens te Til burg woonachtig, ongeveer half twee Til burg heeft verlaten met de bedoeling, naar Eindhoven te rijden. De W. door de politie gehoord, blijft verklaren, dat hi] niet bij het ongeval tegenwoordig is geweest. Hij zou even voor Moergestel de auto verlaten heb ben. Daarna zou zijn kameraad plotseling met de auto er vandoor zijn gegaan; terwijl De W. te voet naar Tilburg is teruggegaan. Dit verhaal lijkt onwaarschijnlijk aangezien het slachtoffer absoluut niet kon chauffeg- ren. Daarenboven vertoonden de kleeren en schoenen van de W. groote bloedvlekken. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is overgebracht naar het klooster der Zus ters van Liefde. Het zal Dinsdag op de r.k. parochiebegraafplaats worden begraven. DE SCHIPBREUK OP DE SCHELDE. Omtrent de schipbreuk op de Schelde wordt nog het volgende gemeld: Ongeveer vier uur 's morgens heeft ter reede van Vlissingen een aanvaring plaats gehad tusschen het inkomende Eng. s. Ma lines. komende van Harwich en bestemd voor Antwerpen en het van Antwerpen naar Rotterdam uitgaande Zweedsche s. Jamaica. De Malines is met boegschade naar Antwer pen opgevaren; de Jamaica is in het vaar water gezonken en de bemanning, bestaande uit 17 man, is te Vlissingen geland. Allen zijn gered en zijn door de Belgische loodsen- motorboot hier aan wal gebracht. De be manning had nog juist tijd gehad om in hun eigen boot te gaan. Bij het inzetten van den vloed is de Jamaica geheel ge»ionken en is er van het schip bij hoog water niets meer to zien. De bergingssloopbooten Goliath en Simson liggen ter plaatse om peilingen enz. te verrichten, doch gezien den ouderdom van het schip en de minder groote waarde van de lading, zal er van berging van het schip waarschijnlijk niet veel terecht komen, zoo dat, zoodra eventueele bergingspogingen worden opgegeven, men vanwege den Rijks waterstaat wel genoodzaakt zal zijn het wrak dat in het vaarwater ligt, op te ruimen. Het scheepvaartverkeer heeft op het oogenblik nog geen belemmering, doch bij mistig en slecht weer kan het voor de scheepvaart ge vaar opleveren. De geheele gelande beman ning, wellicht met uitzondering van den ka pitein en den eersten stuurman, Gijn per trein naar Rotterdam vertrokken, om aldaar ingescheept te worden aan boord van één der schepen van dezelfde reedcrij, welke ze naar Stockholm zal terugbrengen. Vanwege het Loodswezen heeft men er een wrakboei bijgelegd. Naar wordt vermeld staat rond het schip ongeveer 20 Meter wa ter. Er spoelt reeds wrakhout, scheepsluiken en dergelijke aaa. Later wordt gemeld: Voor de berging is een contract gesloten met de Bugsier, waar toe de bergingslichters Wille en Kraft ko- De Jamaica was gedeeltelijk geladen met ijzer en een klein gedeelte'stukgoed. De Jamaica is 36 jaar oud en behoort thuis te Stockholm. INBRAAK IN EEN PASTORIE. In de R.K. Pastorie te Afferden (Maas en Waal) werd 's nachts ingebroken. De die ven hebben zich door het W.C.-raampje toegang tot de pastorie weten te verschaf fen. Door den ontboden speurhond uit Ticl werden verschillende sporen gevolgd, doch deze liepen alle dood. Van de daders tot heden geen spoor. Door dr. Hesseling zijn vinger- en voet afdrukken genomen. Behalve goud en zil ver is ook een bedrag aan geld ontvreemd. De brandkast werd open gebroken. Bijna al de benedenkamers van de pastorie zijn overhoop gehaald. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER De Spaansche schatgraver heeft thans vele brieven in de Duitsche taal verzonden naar eenvoudige bewoners der Veluwe. Het is weer het oude lied. Er moet geld gestuurd worden om een koffer op een sta tion gedeponeerd vrij te krijgen. Er wordt één derde van den buit beloofd. Radio Nieuws. WOENSDAG 10 MEI Hulzen (1875 M.) NCRV. 8 00 Schriftlezing. 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgendienst 12.15 Gramofoon 12.30 Conce mofoon 3.30 Concert 5.00 Kinderuurtje e.00 Kinderuitvoering 7 15 Ned. Chr. Pers bureau 7.30 ..De middenstander en onze Ned. belastingwetten" 8.00 Uurtje voor onze zang- en muziekvereenigingen"; Con- H 11 ver sum (296.1 M-ï O. v. d. B. 6.30 Uliz. van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. V.A.R.A. 8.01 Orgelspel 8.30 Gramofoon 9.00 Klein-Orkest 9.30 Gramofoon 9.40 Klein-drkest 10.15 Voor de arbeiders ln de Continubedrijven 12.01 De Notenkrakers 2.00 Viouwenuurtje5.30 De r tera 7.06 Gevarieerd programma. V.P.R.O. jU.UU Morgenwijding. sreflui- sel (VI.j (337.8 M.) 11.20 Concert (Fransch) (509.3 M.) 11.20 Gramofoon 12 30 Concert 4.20 Gramofoon 5.35 Gra mofoon 5.50 Concert. laven try (1554.4 M.) 11.20 Orgelspel. 12-05 Western Studio-orkest 12.50 Gramofoon 2 50 Stedelijk orkest 4.05 Orgelspel 5.50 I BBC-Orkest. izlek 7.20 Muziek (1634.9 M.) 6.60 Könlgswuster Morgenwijding; Ochtendconcert 11.20 Gra- mofoonmuziek 1.20 Gramofoon 4.50 Con Langenberg (472.4 M.) 6.30 Gramofoon 7.25 Vioolconcert 9.35 „Mensch und Welt" 12.20 Concert 1.50 Gramofoon 2.j0 Concert 5.35 Gramofoon. London Nat (261.3 M.) 11.20 Orgel. 12.05 Studio-orkest 12.50 Gramofoon 4.35 BBC Concert 6.20 Russisch Conce (1411.8 M.) 4.60 Gramofoon f-» concert 8.30 Planorecital. doodelijke auto-ongelukken. Zaterdagmiddag is op den Rijksweg bij de burgervlotbrug in de gemeente Zijpe (N.H.), de ongeveer 42-jarige heer N. v. K. uit Rot terdam, hoofd der expeditie-onderneming firma v. Koningsbruggen, door een auto uit Leeuwarden aangereden en vrijwel op slag gedood. Bij hef passeeren van een andere auto slipte de wagen waardoor het slacht offer werd geschept en tegen een brugwach tershuisje gesmakt. Het lijk is naar het zie kenhuis te Den Helder overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar do schuldvraag in. Te Tilburg reed de vrachtrijder A. v. dL M. met een vrachtauto met zand de Buurti straat in. De 10-jarige A. Leenhouwers -wil de op de treeplank gaan staan, kwam ech ter te vallen en werd overreden. Het kind was op slag dood. enOp den weg van Oirschot naar Moergestel (N.-Br.) vond men een zwaar beschadigde auto, die blijkbaar in volle yaart tegen een boom gereden was. Er naast lag het lijk van den 42-jarigen ongehuwden L., ge woond hebbende in de Korte Tuinstraat te Tilburg, werkzaam bij de radiolampen- fabriek De Volt. De burgemeester van Moergestel en de rijkspolitie stellen een onderzoek in. op de horens genomen. Te Haarlemmermeer is de landbouwer H. L. door een stier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt De man werd met zware inwendige kneuzingen opgeno men en per brancard naar zijn woning ver» door het hemelvuur. Boven Koekange (Dr.) ontlastte zich een hevig onweer. De bliksem sloeg in in de boerderij van den landbouwer R. Zandinge. Een groote hoeveelheid hooi werd een prooi der vlammen. Het woonhuis kon door de brandweer worden behouden. Verzekering dekt de schade. veiligheidsspeld ingeslikt. Enkele dagen geleden had een kindje van twee jaar te Den Bosch een veiligheids speld ingeslikt. Het kind werd door da ouders dadelijk naar Utrecht ovtrgebracht, waar het geopereerd werd. Het kind is ech ter later overleden. levend begraven. Bij het mengen van grond op de steen fabriek Terwindt te Kerkdriel zijn Zaterdag de arbeiders J. v. d. Loo en A. de Cocq on der een neerstortende aardmassa bedolven. Van der Loo werd gedood, terwijl van de Cocq de toestand ernstig is. Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eenw Door £dw. BULWER LYTTON De winkels, die in veile wijken jarenlang ge; sloten waren geweest, waren nu heropend en vol koopwaren en handelaars. De straten vroeger doodsch en verlaten, of slechts be zocht door een enkelen voorbijganger, die met snelle schreden voortstapte en angstig in eiken hoek keek, of die weergalmden ,van het rumoer door een opstand van de armen veroorzaakt, of van de openlijke twisten van woeste edelen, vertoonden nu den geregelden, gezonden stroom van het be schaafde leven, van vermaak en handel. Door deze straten en tusschen de volks menigte door, moest de stoet dien wij ver gezellen zijn weg zoeken, totdat hij zich be vond in het gedrang voor den ingang van het KapitodL De daar geplaatste beambten bewaarden echter zoo onopgemerkt en han dig de orde, dat niemand lang behoefde te wachten; toen de stoet zich op het ruime binnenplein van het gedenkwaardige ge bouw bevond, zagen zij de geopende deuren Van de groote gerechtszaal, slechts door een enkelen schildwacht bewaakt, waar de Tri buun dagelijks zes uren lang zitting hie'd, want hij was geduldig in het aan hooren, vlug in het herstellen, onverbiddelijk in het 6traffcn en altijd toegankelijk voor armen gn vreemdelingen. Naar die zaal begaven zij zich echter niet zij trokken naar den ingang tot de bizon- dere vertrekken van het paleis- Daar vorm den de praal, de sierlijkheid, de meer dan vorstelijke pracht van de woning van den Tribuun een scherpe tegenstelling met den aartsvadertijken eenvoud die zijn gerecht zaal kenmerkte. Zelfs Ursula, ofschoon van ouds gewend aan de weelde der Italiaansche en Franscho vorstenhoven, scheen verbaasd bij het zien van de had», vol bedienden in kostbare livrei, de marmeren en vergulde zuilen, met bloe men omkranst, en de prachtige banieren met de wapenen der Republikeinsche Stad en den Pauselijken Stoel erin gewenkt, die overal haar oog troffen. Zij wist nauwelijks, wien eij moest aan spreken; een kamerheer, in karmozijn en goud gekleed, hielp haar uit de verlegen heid, door haar ernstig en statig, zooaiis het overal toeging, te vragen wien zij zocht. „Signora Nina!" antwoordde Ursula, zich oprichtend met een natuurlijke, aangeboren waardigheid- De min of meer vreemde klank van haar spraak deed den kamerheer eeggen: „I'k vrees, mevrouw, dat de Signora van daag enkel Romeinsche dames ontvangt. De dag van morgen is vastgesteld voor alle buitenlandsche vrouwen van rang." Eenigseins ongeduldig antwoordde Ursula: „Mijn bezoek is van dien aard, dat het e'kan dag, in ieder palcis welkom is. Ik kom Signor, om aan de voeten der Signora eenige geschenken te leggen, die zij, naar ik vertrouw, zich zal verwaardigen aan te nemen." „En zeg, Signor" voegde de knaap er haastig bij, „dat Angelo Villani, dien vrouwe Nina gisteren met haar aandacht vereerde, geen vreemdeling is maar een Romein, en dat hij op haar bevel komt, om aan de Signora zijn hulde aan te bieden-" De deftige kamerheer glimlachte onwil lekeurig om de voorbarige, doch niet hin derlijke stoutmoedigheid van den knaap. „Ik herinner mij, Angelo Villani" ant woordde hij, „dat Vrouwe Nina u bij de groote trap aansprak. Mevrouw, ik zal uw boodschap overbrengen. Wees .zoo goed, mij te volgen naar een vertrek, dat beter past bij uw geslacht en uw voorkomen." De kamerheer bracht hen door de hal naar eeji breede trap van wit marmer, waarvan de treden in het midden met rijk Oostersch tapijtwerk belegd waren- Want in dien tijd, toen de zalen der Engelsche paleizen nog slechts met rieten matten waren belegd, waren Oostereche tapijten aan de meer weelderige Italiaansche hoven reeds geen zeldzaamheid. Op de eerste ver dieping opende hij een deur, en liet Ursula en haar pleegkind in een hooge voorzaal, met gewerkt fluweel behangen; terwijl boven de deur aan de overzijde, waardoor de kamerheer zich nu verwijderde, de wapenen prijkten, die de Tribuun zoo gaarne in zijn omgeving deed uitkomen; niet zoozeer uit pronkzucht, als wel uit politiek overleg, om de PauseOijke Sleutels te vereenigen met de heraldieke teekenen der Republiek. „Philips van Valois is minder prachtig gehuisvest dan deze man!" mompelde Ur sula. „Als dit zoo voortgaat, zal ik heter voor mijn pleegkind gezorgd hebben, dan ik vermoedde." Weldra keerde de kamerheer terug en ging hen voor door een zeer groote ruimte, de groote receptiezaall van het paleis- Vier en twintig zuilen van Oostersch albast, ge tuigend van de rooftochten der latere kei zere en uit vergeten bouwvallen opgegraven om het paleis van den Hersteller der oude Republiek te sieren, schraagden de lichte zofldering, die half gotisch, half klassiek van stijl, was getooid met verguld en purper mozaiek. De ruitvormig ingelegde vloer was in het midden met goudlaken bedekt; dezelfde kostbare stof versierde de wanden, afgewisseld met paneelen waarop in gloeien de kleuren mystieke en symbolische voor stellingen geschilderd waren. Aan het boven einde dezer vorstelijke zaal voerden twee treden naar den troon van den Tribuun, waarboven een troonhemel prijkte, eveneens met de wapenschilden van den Paus en de Stad. Aan het einde der zaal opende de kamer heer een deur, die toegang gaf tot een klein vertrek, vofl pages, rijk gekleed in blauw fluweel en zilver. Slechts enkelen onder hen waren ouder dan Angelo cn naar hun schoon heid te oordeelen vormden zij de bloem der jeugd uit de stad- Angelo kon slechts even zijn aanstaande makkers zien: een minuut later stonden hij en zijn beschermster voor de bruid van den Tribuun. Het vertrek was niet groot doch groi t genoeg om te getuigen, dat de schocne dochter van RaselUi haar droomen vair ijdelheid en pracht had verwezenlijkt Het was een vertrek, dat alle beschrijving tartte het scheen een bewaarplaats vcgu alle klleinodiën van de wereld. He', daglicht, getemperd door hooge en diep inloopende vensiers van gekleurd glas, overstroomde n zachte purpertinten al wat de kunst van dien tijd kostelijks voortbracht, of wat vorstelijke weelde zich wenschte. De cande-' labres, door fflorentijnsche zilversmeden vervaardigd; de tapijten en wandbckleedin- gen uit het Oosten; de zijden sloffen uil Venetië en Genua; schilderijen als platen en misboeken, in goud en blauw en kar mozijn; antiek marmer, dat sprak van do schoone dagen van Athene; tafels van op gegraven mozaiek werk, frisch alsof een toovermacht ze zóó bewaard had; gouden wierookvaten, gevuld met de reukwerk3n van Arabië, doch zoo gedempt, dat zij den zuiveren geur der bloemen niet verdreven, die in eiken hoek bloeiden in marmeren en albasten vazen; een kleine fontein, die uit rozentuilen scheen te ontspruiten en wier diamanten stralen de lucht afkoelden; dit alles en nog veel meel, in de rijkste weelde bijeengevoegd, verbaasde en bedwelmde de zinnen van den toeschouwer Achter de met kussens heiaden sofa, waarop Nina rustte, stonden vier meisjes, schoon als nimfen, niet waaiers van de zeldzaamste veeren en aan haar voeten lag een meisje, ouder dan de anderen, wier luit, hoewel op dit oogenblik ongebruikt, haar betrekking aanwees. Nina reeds overeind toen zij Ursula zag, wier kalme, droeve trekken onwillekeurig getuigden van haar verrassing en bewon dering bij het aanschouwen van zulk een zeldzame en treffende schoonheid, doch die niet verblind door den praal die haar om ringde, weldra haar gewone zelfbeheersching herkreeg en plaats nam op den zetefh, dien Nina haar aanwees, terwijl Angelo in kin derlijke verbazing midden in het vertrek bleef staan. Nina herkende hem glim lachend. „Ha, mijn knappe jongem, wiens levendig oog en stoutmoedig voorkomen gisteren mijn aandacht .trokken! Komt gij mij zeggen, dat gij mijn aanbod aanneemt? Is hij uw kind, mevrouw?" „Edele vrouw" antwoordde Ursula, „wat ik hier kom doen; is spoedig verteld: door 'n earneruloop van omstandighediein waarvan de opsomming u noodeloos zou vermoeien, werd deize knaap reeds als kind aan mijn zorgen toevertrouwd een zware zorg voor mij, wier gedachten hooger gaan dan dit leven. Ik heb hem opgevoed als een knaap uit een edel geslacht; want hij is zonder vader of moeder, maar afkomstig uit een adellijke familie-" „Arm kind!" zeide Nina medelijdend. „Gedrukt door de jaren", ging Ursula voort, „ben ik eenige maanden geleden hier heen gereisd, met het voornemen, den knaap aan een mijner verwanten toe te vertrouwen oon, wanneer die taak vervuld zou zijn, in de Stad van den Apostel mijn gelofte af te leggen. Helaas! Mijn bloedverwant was ge storven, en zijn erfgenaam is een baron, woest en losbandig van aard. In mijn angst en radeloosheid meende ik de stem der Voorzienigheid te hooren, toen de knaap mi] gisteravond vertelde, dat het u behaagd had, hem met uw aandacht te vereeren Als iedereen in Rome, heeft ook hij geestdrift voor den Tribuun opgevat en aanhan- keJykheid voor de gemalin van den Tribuun Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8