DINSDAG 9 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. F STADSNIEUWS VEREENIGING ..ARMENZORG" JAARVERSLAG Aan het verslag van bovengenoemde ver- eeniging over het tijdvak April 193w April 1933 is het volgende ontleend: In onze werkzaamheden is geen verande ring gekomen. Enkele gezinnen z'Jn *?P eigen verzoek afgevoerd, daac zij geen hulp meer noodig hadden. Aan de verdere gezin nen die door de vereeniging gesteund wor den werden weer melk en versterkende middelen verstrekt, waar dit noodig was. Met Sint Nicolaas werd een extragift m geld verstrekt en met Kerstmis werden Kleeding stukken uitgedeeld, die de veree niging ontving van de Nederlandsche Naai- vereeniging. Ook ontving de Vereeniging katoen van de Leidsche Katoen Maatschappij, dat door de vrouwen die voor de Naaicommissie naaien, tot verschillende kleedingstukken werd ver werkt en daarna onder de gezinnen ver deeld. a™ 'De werk-commissie heeft jurken, onder- kleeren laten naaien voor de Vereeniging voor Schoolkindervoeding en -Kleeding. Het knippen en uitgeven van het goed geschied de in het lokaal Pieterskerkgracht 11. Katoen keper voor schorten en ondergoed, stof voor jurken werd door de Vereeniging voor school kindervoeding en -kleeding gevonden. Daar er door de tijdsomstandigheden veel meer aanvragen waren voor schoolkinder- kleeding, kreeg de Vereeniging zooveel naai werk, dat zij nog 2 knipsters en 15 naaisters heeft aangenomen, die op de arbeidsbeurs stonden ingeschreven, zoodat wij gewerkt hebben met 4 knipsters en 29 naaisters. In het geheel werden afgeleverd: 467 meis jesjurken; 355 meisjesschorten; 4S2 aneisj es- hemden; 528 meisjesbroeken; 541 jongens blouses; 542 jongensbroeken; 544 jongenshein den; totaal 3459 stuks, tegenover 1900 stuks het vorig jaar. Aan naai en kniploon werd betaald 1T23.67. Er is genaaid van 1 Aug. tot 20 April. De werkcommissie - bestaat uit de Dames M. C. de Bruyn, D. M. J. Coefoergh en J. H. Wichers Rollandet-Touw. In het Bestuur waren aan de beurt van af treden Mejuffrouw R. A. Driessen en Me juffrouw M. C de Bruyn, die werden ver vangen door Mevrouw J. M. Dros-Van Rhijn en Mevrouw A. Kroon-Blomhert. Mevrouw H. de Jongv. d. Kloot Meyburg zorgde voor de administratie van melk- en eierkaarten. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen die de vereeniging steunden. De Penningmeesteresse Mevrouw J. M. Dros—van Rhijn, Julianalaan 27 te Oegst- geest neemt gaarne nieuwe leden aan en giften in ontvangst. verkoop van provinciale grond Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben tot do leden der Provinciale Staten 't vol gende schrijven gericht- In uw vergadering van 5 Januari ïao» werd onder uo. VIII besloten, aan den heer C. P. J. Paardekooper te Oegstgeest of diens lastgever te verknopen: lo. een nader door den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat aan te wijzen gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, sectie O no. 232; 2o. eenige grondstrooken, eveneens gele gen onder de gemeente Leiden langs de spoorbaan van Leiden naar Woerden; een en ander onder de door ons met den kooper nader overeen te komen voorwaar den. Nadat uw besluit de Koninklijke goed keuring had verkregen, hebben wij ons, met het oog op het transport der perceelen, met den verkooper in verbinding gesteld. Deze weigerde echter den gekochten grond te aanvaarden, daarbij aanvoerende, dat het perceel Sectie O no. 232, naar hem achteraf gebleken zou rijn, niet geschikt is voor bouwterrein, en dat, indien hij tevoren van die ongeschiktheid had ken nis gedragen, hij geen bod daarop zou hebben uitgebracht. Alhoewel «wij overtuigd zijn, dat Paarde kooper voornoemd niet gerechtigd is zich op den door hem a&ngevoerden grond aan den koop te onttrekken, aangezien hij ge acht kan worden van den aanvang af voldoende bekend te zijn geweest met den aard en de ligging van de terreinen, waarom het hier gaat, kunnen wij geen vrijheid vinden uw vergadering voor te stel len hem langs gerechtelijken weg te dwin gen tot het nakomen van zijn verplichtin gen in dezen. Bij onderzoek is ons nl. ge bleken, dat zijn fjuancieele positie van dien aard is, dat, ook al zou een door de pro vincie tegen hem ingestelde vordering in rechten worden toegewezen, het gewenschte geldelijke resultaat vermoedelijk toch niet zou worden verkregen. Onder deze omstan digheden schijnt het ons niet verantwoord kosten voor de provincie te maken. Wij mogen uw vergadering dan ook in overweging geven, haar besluit yan 6 Jan. 1932, no. yill, in te trekken. gouden jubileum Gisteren herdacht de heer A. Kop, meester knecht hij de N.-V. Scheepsbouw- en Repara- tiewerf „De Hoop", voorheen Geibrs. Boot alhier den dag waarop hij voor 50 jaar bij genoemd bedinjf in dienst trad. De plichts getrouwe meesterknecht is ter gelegenheid van diit feit gisteren hartelijk gehuldigd. De directie bood hem een geschenk onder cou vert aan, terwijl de boekhouder,die heer C. van Vairick namens het personeel sprak en als blijvend aandenken een rooktafel aan bood. Den verderen dag bracht de jubilaris in huiselijken kring dooi; BEGIN VAN BRAND Gisteravond is een begin van 'brand ont staan in het perceel Billitonstraat 1, waarin gevestigd is de melk- en zuivelinrichting van de fa. Th. den Hollander. De brand ont stond door oververhitting van een pasteri- seuiketel en de vuurhaard bevond zich tus- schen het plafond. Met eigen middelen werd het vuur gedoofd terwijl de motorspuit die spoedig ter plaatse was het nablusschings- werk verrichtte. Het plafond moest worden opgebroken. De schade wordt door verzeke ring gedekt BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J J H Scheeren 32 J. en E Dorsman 25 j. AH Schaap 21 J. en H E Vln- kesteln 22 j. J J Heemskerk en M van Wlik GEHUWD: W J Bieestraten en C R W Döll BEVALLEN: W A OverdUk—v d Burgf d. H BaartStlkkelorum d. G SiebollnkMulder z. G MulderSlebelink z. G C Dreef Braxhoven z. L BorsboomClaven z. C H BaggermanJacobs z. A J Koetvan Gel- dercn d. W B H Vreeburg—Engels z. J G C le MalrSchimmel z. T Jordaansvan Leeu wen z. D C W Cranssen-Koek z. JAM BreedeveltI'orpershoek z. H M Lardee— v d Wet er nsr d. OVEF j—D N: P van der Velden—van RtJn wed. 1 1 AC EradusWegsian wed 76 J. F O'. wend. 73 j. A A Plug Jd. 19 j. J RUneburger man 65 J.- MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID" In verband met de viering van het veertig jarig -bestaan van het mannenkoor „Kunst na Arbeid" had het bestuur een avond sa mengesteld voor de leden en donateurs ten einde de besprekingen in te leiden wat er bij dit 40-jarig jubileum gedaan zou moeten worden. Te ruim half negen werd deze bijeenkomst door den voorzitter, den heer Jac. Ginjaar, geopend. Deze sprak een hartelijk woord van welkom tot den heer Hoogzaad, eere-voor zitter dezer vereeniging en den heer Bos, directeur alsmede tot de slechts matig opge komen donateurs en leden. De heer v. Weizen vertoonde hierna en kele lichtbeelden, die bij het publiek zeer in den smaak vielen temeer daar hij al deze foto's zelf genomen had. Vervolgend voerde het koor een tweetal liederen uit ,n.l. „Die Nacht" van Schubert en „Moeder en Kind" van Wierts. dewelke een zeer goede vertolking genoten. De hee- ren Venschragen en Opdam verzorgden op voortreffelijke wijze het muzikale gedeelte, piano en viool. Veel moois hebben zij laten hooren, en zij hebben het welgemeend ap plaus wel verdiend. Hierna werden de verschillende foto's van oud-leden op het doek vertoond, wat steeds met een hartelijk woord van den voorzitter werd toegelicht o.a. ook het portret vaji den heer P. de la Court, die tegelijk met het veer tigjarig bestaan der vereeniging zijn veertig jarig lidmaatschap viert Daarna was aan de orde de samenstelling van het feest-comité Na veel heen en weer gepraat werd ten slotte bereik» waarvoor men dezen avond had samengesteld. Te ruim half elf werd de bijeenkomst ge sloten. LEIDSCH JAARBOEKJE Ter drukkerij P. J. Mulder en Zn. alhier is in smaakvolle uitvoering verschenen het vijf en twintigste deel van het Jaarboek voor geschiedenis en Oudheidkunde van Leiden en Rijnland, .tevens orgaan van de Vereeniging „Oud Leiden". Het boekje bevat een verslag van de Ver eeniging Oud Leiden over het jaar 1932, waar uit o.a. blijkt dat de vereeniging 28 nieuwe leden boekte, voorts de Statuten van de ver eeniging en een lijst van leden en bestuursle- En belangrijk gedeelte van het boekje wordt verder ingenomen door artikeltjes ge wijd aan de nagedachtenis van in 1932 over leden personen, als daar zijn J. G. Striening, Prof. Mr. JE Heeres, F. Hopman, Dr G A de Bruijne, J Tjalsma, Ds. J A Prins, Dr. J. Bruining, Dr. N J Beversen, Prof. Dr. J. H Zaaijer en Prof. Dr. J. C. Rluyver. Tenslotte bevat het boekje een aantal ar tikelen over oudheidkundige onderwerpen en een lijst van in 1930, 1931 en 1932 verschenen werken, betrekking hebbende op Leiden omgeving. Als steeds is het hoekje weer de moeite waard. K. VAN K. RÏJNLAND Wijziging. S Mei. Naamlooze Vennootschap K'leiwarenfabriek voorheen firma H van Leeuwen, Alphen a.d. Rijn, Hoorn 378. De statuten rijn gewijzigd. Wijz. handelen, ia: N.V. Kleiwarenfabriek voorheen Firma H. van Leeuwen. Coöp. Brandwaarborg Maatschappij Noor den-Nieuwkoop G. A. Nieuwkoop, Noorden. Neordeo. Wijk B 93. De statuten rijn gewij zigd. Uit den Omtrek AARLANDERVEEN WEINIG LIEFHEBBERS! Voor de betrekking van watermolenaar bij de Aarlaaiderveensche Polder heeft zich slechts één sollicitant aangemeld. ALPHEN AAN DEN RIJN „BIDT EN WERKT" De 13de jaarvergadering, die de Meisjes ver. op Geref. grondslag „Bidt en Werkt" in Concordia hield, was als alle voorgaande bijzonder goed. Zóó groot was de belang stelling, dat de ruime zalen van „Concor dia" bijna te klein waren. De presidente mej- P. v. d. Pol, opende en sprak een kort woord van welkom. Even werd er in vermeld, dat het koperen jubi leum der Vereen zeer stil en in besloten eigen kring herdacht is. De rijden zijn et niet naar om telkens te feesten. Zoo is ook het program voor dezen avond sober, wan neer men 't zoo inziet. Dat het echter heel wat meer bood dan men op 't eerste gezicht zou moenen, is wel gebleken. De inleidingen waren stukken werk waar veelzijdige studie aan voorafging- Neeltje de Jong gaf ons vóór de pauze haar inleiding over Geloofsleer: „De Voorzienig heid". De duidelijkheid en eenvoud waar mee dit onderwerp behandeld werd, deden zoo goed. Geanimeerde bespreking volgde over enkele punten. Tweede onderwerp van den avond lag meer op 't terrein der Zen ding. Ant. v. d. Heyden vertelde op heel prettige wijze over „Kagawa", de bekende Japansche Christusprediker. Dat ook hier alle aandacht was, bleek uit de groote stilte waarmee geluisterd werd. Een tableau werd voorgestéld van „Bou wen en Bewaren". „Twee lijnen richten on een geest, 't zijn: houwen en bewaren, waarin men 't kruis vam Ghristus leest..." Dit 3 vers van 't Bondslied werd er door een der (meisjes gezongen. Tot in de kleinste onderdeelen met liefde vcreorgd! Jaarverslagen? Stonden die niet op 't pro gram? Ja en Neen. Onze meisjes houden van iets origineels. Ook nu bleek dat. In „van A tot Z" konden we 't noodige beluis teren. 't Was een schodlklas, waarvan de meisjes om beurten hun dichtjes moesten opzeggen, die op 't a. b. c. gemaakt waren. Een prachtig stukje werk, eigen werk! 't Geheel werd afgewisseld door zang stukjes van enkele leden der vereen. Ds. J H A Bocch sprak een kernachtig slotwoord en sloot de bijzonder gezellige avond. Gecollecteerd werd nog voor 't comité ,yHulp in nood", wat 24.02% opbracht. AANRIJDING Op den West-Kanaallweg werd de auto van R. door een motorrijder v B- aangereden en beschadigd. Door een tegenligger had de motorrijder de auto van R. te laat bemerkt. Schade wordt door verzekering vergoed. „MIRJAM" De meisjesvereen- „Mirjam" hield in ge bouw „Jonathan" een geanimeerde jaarver gadering onder leiding van mevr. Spreij— Gezel. Mej. van Wilgen hield een keurige inleiding terwijl zang en voordrachten een prettige afwisseling gaven. In de pauze werd een verloting gehouden tot versterking van de kas der vereeniging. KATWIJK RAADSAGENDA Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 10 Mei 1933, des namüddhgs ten 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel tot be noeming van leden van de Commissiën vam Toezicht op de bewaarscholen. 3. Voorstel tot het benoemen van commissiën voor het nazien der rekeningen dienst 1932. 4. Voor stel tot het in erfpacht uitgeven van grond; 5. Voorstel inzake exploitatie van het kam peerterrein. 6 Voorstellen tot verkoop van grond. 7. Voorstel tot onderhandsche ver huring van land, enz. S. Voorstel tot het financieren van de uitgaven in verband den bouw eener kwakelbrug. 9. Voorstel tot tot aankoop van grond uitmakende „de Zwartewag". 10. Voorstal tot aankoop van grond ten behoeve van de doortrekking van den Zuid-Boulevard. 11. Voorstel tot 't pach ten van een strandgedeelte in verband met de verlenging van de Zuid-Boulevard. 12. Voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van vernieuwing van een afrit naar het strand. 13. Voorstel tot het verlen gen van de steunregeling voor werklooze ar beiders. 14. Voorstellen tot wijziging begroo ting van de gemeentedienst 1932 en 1933 en van het grondbedrijf dienst 1933. 15 Voorstel tot vaststelling der rekening van de Gezondheidscommissie over 1932. 16. Voor stel tot wijziging van de varordening op de zeebaden en het strand. 17. Voorstel inzake afsluiting van de Gasthuissteeg. 18. Voor stel tot het uitbetalen van drie maanden salaris aan de weduwe van den overleden agent van politie G. A. Schaap. 19. Rond vraag. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURTEN. Geref. Gemeente. Donderdagavond 7.30 u nam., Ds. <v. Oort, van Zeist. LEIDERDORP RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 10 Mei 1933 des voorm. 10.30 u Agenda: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Mede- deelingen en ingekomen stukken; 4. Vast stelling gewijzigde verordening veldwach ters; 5. Wijziging gemeente-begrootingen 1932 en 1933 6. Vaststelling belooning ge neesheer vaccinatie en doodschouw; 7. Vast stelling voorschot Bijzondere School voor 1933; 8. Gratificatie Gemeente-Opzichter; 9. Grondverkoop aan Gebr. Mol; 10. Rond vraag. LÏSSE BOTSING Zondagmiddag had alhier eea autobotsing plaats tusschen twee auto's; vermoedelijk door slippen. De materieele schade was aan zienlijk. Beide wagens moesten weggesleept worden naar de autogarages in Lisse. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor BALDADIGHEID Enkele jongens hadden de vrijpostigheid om met een schuit te gaan varen vanaf de Spekkenlaan door de Vennesloot naar de Gracht. Daar lieten rij de schuit onbeheerd aan zijn lot over. De politie bezorgde echter deze jongelui een proces verbaal NOORDWIJK AAN ZEE BEGRAFENIS Ds. N. KOERS Indrukwekkende plechtigheid waaraan heel Noordwijk deel- Onder zeer groote belangstelling van ge meenteleden, plaatselijke autoriteiten en van collega^ uit verschillende oorden das lands, had gister de uitvaart plaats van hel stoffelijk overschot van den, vrij OBFOr- wachts gestorven, Gereformeerd pitMfcant ds. N. Koers. Rouwdienst In de kerk Alvorens de teraardebestelling plaats vond, had een kort samenzijn plaats in de Gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee, waarvan ds. Koers, op veertien dagen na, 25 jaar het predikambt heeft waargenomen. Lang voordat de kerkdeuren ontsloten werden, stonden drommen belangstellenden te wachten, om tot het kerkgebouw te wor den toegelaten, dat spoedig daarna geheel gevuld was. Terwijl het orgel zacht speelde betrad ds. H. iB. Visser van Noordwijk- Binnen den, met rouwkleeden omhangen kansel, om in dezen bijeenkomst voor te gaan. De kist van den ontslapen leeraai stond voor den kansel opgebaard. Ds. Visser verzocht den aanwezigen de verzen 2 en 4 van Psalm 131 te zingen en las daarna uit het Evangelie van Johannes van 1333 tot 14 6. Nadat ds. Visser was voorgegaan in gebed, brengt hij allereerst «en groet aan de familieleden van ds. Koers en betuigt zijn hartelijke deelneming. Wij zijn, aldus spr., thans bijeengekomen om in woord en gebed ons te sterken in den Heere en van Hem de kracht te ont was, in zijn gezin en in zijn gemeente, de profeet en leeraar. Het hart wordt door deze scheiding sterk bewogen, maar tocli hebben wij haar te dragen. God gaf ons een menschelijk hart en in ontroering trilt de ziel voor hem, die zóóveel is geweest, maar wij zullen ons niet laten overwinnen door droefheid, omdat dit niet de wil des Heeren is, wij, die verder zien dan tot aan het graf, zullen door het geloof staande blijven. Hierna spreekt ds. Visser woorden van troost tot de familieleden van den ontslape ne en besluit zijn toespraak met Ps. 727, die daarna door allen gezongen wordt Na dit gezang volgt een plechtige stilte en ter wijl de aanwezigen zich eerbiedig verhef fen, verlaten mevrouw Koers, de kinderen cn verdere familieleden het kerkgebouw. De kist met den overledene wordt daarna eveneens uitgedragen, waarna velen zich achter de bnar opstellen om hun herder naar diens laatste rustplaats te volgen. Op de begraafplaats. Op de begraafplaats was de belangstelling voor Noordwijk ongekend groot; de politie had echter voor een keurige regeling zorg godragen. Wanneer de kist bij de geopende groeve is geplaatst, treedt ds. H. Meyering, van Katwijk, naar voren om enkele woorden aan de nagedachtenis van ds. Koers te wij den. Vooral de familieleden hebben reden bedroefd te zijn. Het is ons 'h^'-end, welk een vader hij was; teeder, zo.gzaam en medelevend. God is getrouw en weet wat gij, kinderen en moeder, van noode hebt Zulk een broeder, die altijd raad en steun verleende, waar die noodig was, te moeten missen, is van groote beteekenis. Ook het verlies voor de gemeente is groot; 25 jaar zulk een herder te mogen hebben is een groot voorrecht, maar het verlies is dan des to pijnlijker. Moge het woord van ds. Koers, prediker van de waarheid Gods, die U leidde op den weg des Verbonds, die U troostte, blijde maakte, waarschuwde, maande, steeds in U naklinken. Ook onder de collega's zal zijn ledige plaats gevoeld worden. Spr. verzoekt daarna te zingen: „Ik zal dan gedurig bij U zijnuit Psalm 73. Vervolgens spreekt burgemeester v. d. Mortel een enkel woord. Spr. zegt, dat Noordwijk één zijner trouwste zonen verlo ren heeft Toen bij de Willem de Zwijger- herdenking de forsche stem van ds. Koers zoo krachtig weerklonk, konden wij niet vermoeden, dat wij den trouwen voorgan ger zoo spoedig ten grave zouden dragen. God schenke hem de rust-, die hij, na zijn moeitevollen arbeid, zoo ruimschoots heeft verdient. Hierna werd de gelegenheid geboden den overledene de laatste groet te brengen; in lange rijen trokken de aanwezigen langs de geopende groeve en verlieten, diep onder den indruk, de begraafplaats om zich weer naar de Geref. Kerk te begeven, alwaar ioor eenige sprekers, woorden van deel neming, troost en waardeering zouden worden gesproken. Weer terug in de kerk Lang niet aan alle belangstellenden kon toegang tot het kerkgebouw worden ver leend. Als eerste spreker trad op, de heer W i g- gers, als scriba van den kerkeraad. Een getrouw beeld geven van onzen leeraai, zegt spr., die zoo ver boven ons uitstak, is niet mogelijk en ook niet noodig, omdat gij allen ds. Koers kendet. Hij studeerde lange dagen en nachten om zijn werk goed te doen, en toch was de preek vaak niet naar zijn zin. Nadat spr. eenige woorden aan de krachtige persoonlijkheid van ds. Koers had gewijd, richt hij zich tot mevr. Koers cn de kinderen. Een groote troost moet het voor U zijn, dat, niet alleen de gemeente, maar heel Noordwijk dit spontaan bewijs van liefde tot uiting brengt. Spr. brengt dank voor het moeilijke werk, dat mevr. Koers aan de zijde van haar man heeft tot stand gebracht en een voorbeeld is geweest voor heel de gemeente. Dat God U trooste en sterke voor de opofferende liefde die in dankbare herinnering bewaard blijft Ds. H. B. Visser sprak namens de Geref. Kerk te Noord wij k-Binnen. Spreker schetste de groote verdienste van ds. Koers en het vele, dat onder diens leiding is tot stand gekomen. Spr. constateert, in zijn ge meente, nog steeds do vruchten van het werk van ds. Koers. Spr. zal zijn oudere collega missen, die altijd over zijn werk sprak en zoo geheel en al opging in zijn taak. Tot slot sprak ds. Visser eenige woorden van troost tot mevr. Koers en de kinderen. Vervolgens kreeg de afgevaardigde van Den Helder het woord, die namens Geref. Kerk van daar deelneming kwam betuigen over dit groote verlies. Door zijn negen-jarig ambtsverblijf te Den Helder, heeft ds. Koers, niettegenstaande hij bijna 25 jaar uit die gemeente vertrokken i9, een onvergetelijken indruk achter gelaten Nog vaak en veel wordt daar met hoogach ting over dezen leeraar gesproken. Da K. van Anken uit Delft sprak na mens het Zendingscollege. Spr. betuigt zijn hartelijke deelneming. Heeft de droefheid recht, ook de vreugde heeft recht; droef heid omdat God hem wegnam; vreugde om dat God de hemelpoort heeft geopend. Ds. G. W. Akkerhuis, uit Maassluis, wijdt allereerst eenige woorden tot mevr. Koers en familie en wees vervolgens op de groote beteekenis van Ds. Koers als voor zitter der organisatie, waarin hij steeds op de bres stond voor de belangen der vis- schers. Spr. waardeerde het dat Ds. Koers wel was Gods dienaar maar niet menschen- dienaar, als zoodanig ging bij voor nie mand op zij. Hoofdonderwijzer H. de Boer sprak na mens het Chr. Schoolbestuur woorden van groote waardeering, vooral omdat het spr. zoo getroffen heeft dat Ds. Koers al zijn werk, van veel of weinig belang, steeds uit hetzelfde gezichtspunt bekeek. Ds. Koers wist zelf niet hoeveel hij gedaan heeft voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd. Ds. Koers was ook echt vaderlander, uit dien hoofde brengt spr. dank namens de vereeniging „Nederland en Oranje". De heer J. J vi c h, Directeur van de Mr. Dr. Willem van den Berghstichting, zeide, dat de groote ontroering door het verscheiden van Ds. Koers niet alleen beperkt bleef tot Noordwijk aan Zee, Ds. Koers gaf 10 jaar lang, week aan week, zijn lessen aan de verpleegsters, die levenslang de vruchten van de kracht van zijn karakter en zijn on derwijs meedragen. Uit oogenschijnlijk dor- problemen bracht Ds. Koers schatten van schoonheid naar voren. Ds. A. D. Cupedo, Herv. predikant te Noordwijk aan Zee, richt zich uitsluitend tot de familieleden; spr. hoopt, dat mevr. Koers na de vermoeiende dagen, rust moge ontvangen, naar lichaam en hart. De heer C. Muiswinkel spreekt na mens het weeshuis te Middelharnis, waar van Ds. Koers 8 jaar penningmeester is ge weest. Spr. roemt de accuratesse en liefde van den thans ontslapene en richt zich ver volgens tot de familieleden. Ds. W. W. Siddré, Herv. predikant te Noord wij k-Binnen, spreekt als voorzitter van de Chr. Muloschool, welke functie spr. van Ds. Koers heeft overgenomen, die daar na het beheer over de financiën op zich nam. Ds. Koers heeft door zijn werk en zijn persoonlijkheid hoogachting weten te ver werven en was voor spr. een vaderlijken vriend. Spr. besluit met troostwoorden aan 'i nabestaanden. De heer Sanders, oud-hoofd der open bare school, spreekt daarna eenige woorden van waardeering voor de hoogachting, die Ds. Koers wist te verwerven door zijn 10- jarigen arbeid als lid van de_commissie van toezicht op het lager onderwijs. Daarna spreekt Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg, het slotwoord. Spr. acht zich bevoorrecht, dat hij een der beste vrienden is geweest van Ds. Koers. Spr. wijdt woor den van waardeering aan zijn gestorven vriend en collega en troost de nabestaan den. Het leven van Ds. Koers stond in het teeken van den God des Verbonds, besluit spr. God blijft met U. Hierna werd gezongen Psalm 84 6 waar na een broeder van den overledene aan al len hartelijk dank bracht voor de bewijzen van deelneming in het smartelijk verlies. Daarna werd nog gezongen Psalm 72 11 waarna Ds. Broekstra met dankgebed be sloot. Noordwijk heeft op waardige wijze van zijn geliefden leeraar en medeburger af scheid genomen. SASSENHEIM BLOEMENKEURING Op de Bloemenkeuring te Haarlem ver wierf de Fa. Gebr. Van Zonneveld en Phi- lippo drie getuigschriften van Verdienste voor de cottagetulpen Eclatant en Rose Triumph en voor de Darwin tulp Helga Jone. GROENE KRUIS. Morgenavond om 8 uur wordt de jaar- lijksche ledenvergadering gehouden van het Groene Kruis in het Bruine Paard. Aan de orde komen de jaarverslagen en een be stuursvoorstel, alsmede bestuursverkiezing wegens aftreding van de heeren A. J. Vei'- kleij en N. Slingerland^ POST NAAR AMERIKA Laatste Buslichtingen: 11 Mei 5.35 via Engeland s.s. Albert Ballin. 11 Mei 15.35 via Frankrijk s.s. Albert Ballin. 11 Mei 17.20 via Engeland ®.s. Duchess of Atholl. 12 Mei 5.35 via Engeland s.s» Montorse. 13 Mei 5.35 via Engeland s.s. Bremen 13 Mei 15.35 via Frankrijk s.s. Bremen. 16 Mei 5.35 via Engeland s.s. Majestic. L. F. C. L—DE KENNEMERS I 4—1 Zaterdagmiddag werd op Sporthoff een bekerwedstrijd gespeeld tusschen de ploe gen LF, C.I van Leden en de Kennemers I van Beverwijk. Als om ongeveer vier uur de heer P. Kruyt beginnen fluit blijkt het dat L.F.C. en de Kenmemers eenige inval lers tellen. Beide elftallen schijnen voor de rust goed tegen elkaar opgewassen te zijn en er wordt dan ook van beide kanten een schitterende partij voetbal gegeven. L. F. C. geeft een betere techniek te zien, wat door een 2—1 stand bij de rust tot uitdrukking komt. Na de rust is L .F. C. geregeld in de meer derheid en door de schitterende samenwer king in de voorhoede weten zij dit in twea doelpunten te doen uitkomen. De eindstand komt met een 41 overwinning voor LF.C. hetwelk het krachtverschil ook goed weer geeft, zoodat L.F.C. zich door deze overwin ning in de finale heeft geplaatst. De wed strijd Ter Leede I—Fides Pacta I eindigde in een 3—2 overwinning voor Fides Pacta. DE KUNST NOG NIET MEESTER. Doordat de leerling-chauffeuse van een auto niet voldoende uithaalde bij het ach terop rijden, werd de melkslijter S. aange reden. Zijn wagen werd" ernstig beschadigd en een 25 liter melk ging verloren. De man zelf kwam er met den schrik af. De scha de zal vergoed worden. VISSCHERIJ-OVERTREDINGEN. Door de Rijkspolitie zijn de laatste dagen vele personen terzake visscherij-overtredin- gen, het zonder akte en vergunning vis- schen met aalfuiken, peuren, gebbe, enz., hier en in de omgeving bekeurd. Van den visscher S., uit Leiden, werden ter dier zake eenige fuiken in beslag geno men. De overige visschers werden gewaar schuwd, terwijl een partij ondermaatsche visch, baars, voorn en zeelt, in beslag geno men werd. WADDINXVEEN MASSA BEKEURING Het publiek (vooral vrouwen en meisjes) ondervindt nogal overlast van jongens die op hoeken van straten en wegen samenscholen cn dan voorbijgangers hinderen of najouwen. De politie maakt hieraan thans een einde en bekeurde op één avond een 10-tal overtre ders van de politieverordening. Het is onbegrijpelijk hoe sommige ouders hun nog dikwijls jeugdige kinderen des avonds in het donker maar langs straten en wegen iaten slingeren! POLDER BLOEMENDAAL Tot secretaris van den polder Bloemendaal werd gekozen de heer G. J- Spruijt alhier. Be sloten werd voorts de Bloemendaalsche weg zoo mogelijk over te dragen aan het Rijk in de verwachting dat het dan een bree- de verkeersweg zou worden. Mocht dit niet gelukken, dan werd het bestuur gemachtigd een aantal uithaalplaatsen te maken, opdat Ged. Staten de weg alsdan voor beperkt auto-verkeer zouden open stellen. De polder- lasten moesten worden verhoogd van f 9 op f 12 per H.A. ZUIDPLASPOLDER Het Bestuur van den Zuïdplaspolder stelt voor om de polderlasten te verhoogen en te brengen van f 11 op f 13 per H.A- Eenige belanghebbende ingelanden verzoe ken om de vrij hooge recognitie voor het heb ben van welpijpen (voor brongas) te doen vervallen. OPENING ZWEMBAD Het zwembad zal op Maandag 15 dezer voor het publiek worden opengesteld. Als het m» maar spoedig zomerweer wordt! BINNENLAND. OPHEFFING VAN STOP PLAATSEN Met 15 Mei as. worden de volgende stop plaatsen der Spoorwegen opgeheven: Baalder-Radewijk, Babberich, Bannink, Beer se, Bennebroekerweg, Driedorp, Eefde, Fin- kum, Firdgum, Holthuizerstraat, Juane, Kerk weg (bij Aalsmeer), Koetille, Lijnbaan, Mun- nikenweg, Nieuweweg (bij Haarlem), Ooster- wijtwerd, Tweede Dwarsdiep, Usselo, Venne- perweg, Watwerd .Westerbroek, Westerblok ker, alsmede het station Lunetten, benevens stopplaats bij K.M. 1540 tusschen Apeldoorn en het Loo. De stopplaatsen Finkum, Firdgum en Junne blijven echter voor den goederen dienst gehandhaafd. Verder moeten de halten Bredevoort, Daler veen, Drouwen, Moordrecht Noordbroek, Sterksel en Wijster als stopplaatsen worden beschouwd en wordt de naam van de halte Soeren gewijzigd in Laag Soeren en die van het station Amsterdam Willemspark in Am sterdam Haarlemmermeer. Tevens zal te Warmenhuizen, bij den over weg genaamd „Oude Wal", een gelegenheid in gebruik genomen -worden voor het in- en uits'rppen-. AGENDA Woensdag 10 Mei. Stadsgehoorzaal 8 uur. 8 uur. Propaganda-uitvoering van de Chr. Gymnastiek-vereeniging „D.O.S." De avond-, nacht en Zondagdienst der apo APOTHEKEN De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt, van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Mei a-s. waargenomen door apo theek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. BIJ DE SPOORWEGEN Wij knippert uit „de Tribune", het dag blad der Nederlandsche Communisten, het volgende bericht: „Ons wordt uit volkomen betrouwbare bron medegedeeld, dat dóór de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de chefs van dienst (dat zijn de hoofden dér takken van diienst, zooals tractie, vervoer, weg en wer ken, enz.), opdracht is gegeven tot het aan leggen van zwarte lijsten. Op deze zwarte lijsten moeten de nomen geplaatst worden van alle spoorwegarbei ders, waarvan verondersteld wordt, dat zij van revolutionaire gezindheid zijn onaf hankelijk of ze in de C.P.H., S.D.A.P of in geen jpolitieke organisatie zijn georgani seerd". Aan het bovenstaande voegt het „Sein licht" der Chr. Spoormannen toe: „Wij Iaten in het midden of hetgeen „de Tribune" hier mededeelde, inderdaad juist 16. Het is ook mogelijk, dat de mededeeling, die even vóór de verkiezing onder het meer revolutionair gezinde publiek werd gebracht moest dienst doen om voor de communisten d© noodige „reclame" te maken. Ons land zou er intusschen wel bij varen indien togen het steeds bruter optreden van Moskou ook hier wat steviger werd opge treden. Voor lieden, die het er doelbewust op aan leggen, om in hun eigen land een chaos te scheppen, zou een zwarte lijst niet onrede lijk noch overbodig genoemd kunnen wor den". Gemengd Nieuws. HET ONGELUK TE RIJSWIJK De wielrenner F. S. C. Ceurremanc, is J.L Woensdag tijdens do wedstrijden op de Rijswijksche wielerbaan zoo noodlottig ge vallen, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Zondagmiddag is hij aan de gevolgen van zijn val overleden. Zijn vader is eveneens aan do gevolgen van een ongeval bh' een weastrijd in het buitenland, o >rleien. MISHANDELING MET ZEER TRIESTEN KANT Van het een kwam het ander Mevrouw M. van D., die wegens mishan deling van zekere mej. C. terecht stond, hoorde deswege 15 subs. 15 dagen tegen zich eischen. Mevr. M. zeide, dat getuige reeds 3y2 jaar betrekkingen met haar echt genoot onderhield, en door voortdurende plagerijen er toe gekomen was haar op ze keren dag met een parapluie eenige slagen toe te dienen. Er ontstond een dispuut om trent bovengenoemde bewering tusschen da verdachte en de mishandelde getuige. Verdachte beweerde o.m. dat haar reeds lang onrecht wordt gedaan en dat de wet sanctioneeert, dat er gezinnen uit elkaar worden gerukt. De politierechter zeide dit te moeten te genspreken en voegde er aan toe, dat de wet ook geen mishandeling om welke reden ook, kan toestaan. De gevraagde boete werd op gelegd. LOOSDUINSCHE BOER MOET DRIE WEKEN ZITTEN En dét voor een voetbal De jeugdige loopknecht L. P. B. alhier, was eenigen tijd geleden te Loosduinen met eeni ge vrienden aa nhet voetballen. De bal rolde eenige malen op het erf van den landbouwer P. aldaar. Deze gaf daarover zijn misnoegen te kennen, waarop een woordenwisseling ontstond, waarb ijB. een wagendissel opnam en daarmede B. te lijf ging, met het gevolg, dat deze bloedend verwond werd. Te dezer cake hoorde B. zich heden door den Politierechter veroordeelen tot drie we ken gevangenisstraf. Laatste Nieuws. DE DIENSTWEIGERING TE SOERABYA DE EISCHEN TEGEN DE BEKLAAGDEN SOERABAJA, 9 Mei. (Aneta). Voor den Krijgsraad stonden terecht 18 Europeesche der beklaagden werd een gevangenisstraf van een jaar geëischt, tegen twee beklaag den tien maanden en tegen, de 15 anderen acht maanden, allen met aftrek van pre ventieve hechtenis. Bovendien werd voor acht beklaagden verwijdering uit den militairen dienst ge- eischt DE VERGIFTIGINGSPOGING TEGEN Ds. VAN HERWERDEN. AMBON, 9 Mei. (Aneta). Ds. van Herwer den zou met vier andere gedelegeerden ver trekken ter bijwoning van de groote kerk vergadering. Op 30 April heeft de predi kantsfamilie 's morgens koffie gedronken, waarbij de kopjes van den predikant en een gast toevallig werden verwisseld. Een uur later deden zich bij mevr. Van Herwerden en den gast hevige vergiftigingsverschijn selen voor. Beiden waren 1 Mei hersteld. Bij Ds. van Herwerden deden zich geen ver giftigingsverschijnselen voor, doch in ver band met den toestand van mevrouw is hij eerst heden naar Batavia vertrokken. Nader werd vernomen, dat een bediende den vorigen dag eenige malen ontslag vroeg Dit werd echter niet verleend. De aanvan kelijke vermoedens jegens dien bediende werden tot dusver in het voor-onderzoek niet bevestigd. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Leerbroek, cand. Th. O Vollebregt te Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6