DINSDAG 9 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE PROBLEMEN ECONOMISCHE OPBOUW VAN NEDERLAND EEN TERUGBLIK OP DE CRISIS Wanneer men een beschouwing wil geven over de wijze, waarop Nederland aan den economischen opbouw zal kunnen werken, teneinde het grootst mogelijk nuttig effect voor de geheele bevolking te verkrijgen, is het noodzakelijk een korten terugblik te wer pen op de crisis. Wij willen ^-en verklaring geven van de evéhwichtsveystoring, noch zul len wij trachten een nieuwe crisis-theorie te formuleeren. Onze bespeling is niets anders dan om enkele factoren nog eens de revue te laten passeer^ welke uit de 1000 en één oorzaken der depressie het meest naar vo ren komen^ Natuurlijk is een der hoofdoomaken het verstoorde evenwicht tusschen productie en. consumptie. Eenerzijds zorgde de voortschrij- étende techniek voor een grootere productie per eenheid en dat nog met minder arbeids kracht en anderszijds schrompelde de con sumptie in o.a. door de. verhoudingen in Rusland en door de toenemende verarming an China als gevolg van den sterk gedaalden zilyerprijs. Men trachtte het verbruik te prikkelen door het invoeren van nieuwe me thoden, zooals o.a. het afbetalingssysteem, wat tenslotte niets anders bleek te zijn dan éen verplaatsing der consumptie ten opzichte van den tijd, waarop het verbruik plaats vond. Het afbetalingssysteem nam een on gekende vlucht; aan den eenen kant was het stelsel het gevolg van de overproductie, aan de andere zijde prikkelde het de onderne mers opnieuw om de voortbrenging nog ver der uit te breiden. De staag stijgende indus- trieele expansie veroorzaakte een toename van de speculatie en toen de hoera-stemming onder invloed van Amerika oversloeg in het voorspellen van een ongekende welvaarts periode, kwam er'geen houden aan het en thousiasme. I-Iet was de tijd, dat aandeelen Philips tot bij de 1000 pet. stegen en de Eind- hovensche fabrieken elke week hun arbei dersaantal zagen stijgen- Het was de tijd, dat niet meer op rendement gelet werd; er ging een golf van wilde speculatie over de ge heele wereld, die alles infecteerde. Hoe de terugslag kwam. Natuurlijk moest hierop een terugslag vol gen. Doch een terugslag.op een economische hoog-conjunctuur is een te gewoon verschijn sel, om zich daarover bezorgd te maken. Tijden van welvaart en vooruitgang wisse len met tijden van depressie en hoe onaan genaam deze laatste ook mogen zijn voor vele groepen van belanghebbenden, het nam niet weg, dat zulke perioden van aanpassing niet te vermijden waren. Men moest ze nu eenmaal aanvaarden als gevolgen van onvol doende economische kennis; het behoort in het geheel niet tot de onmogelijkheden dat komende generaties met hun economische wetenschap zullen lachen om de stuntelige manier waarop hun voorouders - dat zijn wij met dit soort problemen omsprongen. Doch de depressie, waarin wij op het oogen blik zitten is niet alleen een gevolg van de gewone economische evenwichtsversto- ring. Wij leven in een overgangstoestand naar een nieuwe maatschappij, die welis waar op de oude denkbeelden van den eigen dom zal zijn gevestigd, doch die in haar uitingen ecri andere richting Bal gaan in slaan. Een wereld, waar de solidariteits- idee de plaats zal gaan innemen van het individualisme; een wereld, waarin de geest boven het materieele zal uitgaan en waarin niet meer het „geldverdienen" de eereplaats zal innemen. De dans om het gouden kalf zal hoogstwaarschijnlijk eindigen en er zal gestreefd worden naar een voor ieder zoo billijk mogelijk geregeld aardsch bestaan. Wij zullen meer en meer de beheerders wor den van het aan ons toevertrouwde kapi taal, opdat de komende generaties in hun geheel van dat goede beheer zullen profi- teeren, teneinde dit op hun beurt weer aan volgende generaties over te geven. In plaats van ongebreidelde vrijheid, waar bij niet gelet wordt op het belang van den naaste, zal een gebondenheid komen, welke zich natuurlijk ook op economisch gebied zal uiten, en misschien juist daar het meest naar voren zal treden. Tijden van overgang. In dit verband willen wij slechts trachten na te gaan, waarom nu juist dene wijziging zich voltrekt Waarom) leven wij nu in den grooten overgang, want de denkbeelden, wel ke in meer concreten vorm worden gegoten, zijn in gecnen deele nieuw. Al lange jaren leefde in velen het bewustzijn, dat de maat schappij, zooals wij die hadden opgebouwd, niet billijk was. niet meer voldeed aan de eischen die Jiet moderne leven aan ons stelde. Wij, menschen, zijn steeds zoekers naar het nieuwe en het leven is juist geba seerd op het trachten te benaderen van de waarheid. Elke actie wordt gevolgd door de reactie; alles wat leeft, heeft de kiem van den dood in zich en onze economische instel lingen maken op die natuurwet geen uitzon dering. De liberale economie heeft in de periode, welke achter ons ligt, haar nut gedaan. Haar grondbeginselen waren in de tijden van de bloeiperiode in overeenstemming met de toen bestaande wereldverhoudingen, maar zij konden niet verhinderen, dat zij tevens de krachten opriepen, welke nu vcrantwoor- lijk cijn voor haar ondergang. Hierin zil niets vreemds, niet tragisch; het kon niet anders. De wereldoorlog was dan ook een uitvloeisel van de op de spits gevoerde vrij heidsgedachte. De groote naties ontmoetten elkander in hun expansiedrang op terrei nen, waar zij de ander niet duldden en daar men niet van wijken wist, moesten de j geschillen helaas met het zwaard worden beslist. De concurrentiestrijd tusschen de in dividuen, die geen mededoogen in hun stre ven naar zelfbehoud kennen, wordt door de rechtsgemeenschap, belichaamd in den Staat binnen perken gehouden; de naties, die er geen onderlinge rechtsorganisatie op na hou den, welke in gevallen van groote belangen tegenstellingen geëerbiedigd wordt, vinden geen ander middel om hun wenschen inger willigd te zien 'dat het recht vaa den sterkste. Is het dan niet te begrijpen dat de oor logsmoede mensch zoekt naar een middel om de telkens naar voren komende geschil len op andere wijze op te lossen dan door het verspillen van kostbaar menschenbloed? De Volkenbond zou daarvoor moeten dienen, maar heeft tot heden gefaald. Het is niet mogelijk om in een kort tijdsbestek wat beduiden enkele jaren bij zulke groote pro blemen een instelling te stichten, welke door de groote naties wordt geëerbiedigd, wanneer het gaat om hun levensbelangen. De tegenstellingen zijn nimmer aoo scherp geweest als nu. Hiervoor zijn verschillen de oorzaken, maar om niet te diep op deze oorzaken in te gaan, willen wij slechts wij zen op één, zij het ook uiterst belangrijke bron van oneenigheid, „de vrede van Ver sailles". De „Vrede van Versailles". Deze vrede was de kristallisatie van de oorlogsverdwazing. De overwinnaars uitten daarin al hora opgekropten haat tegen den Duitscher en het was hoofdzakelijk Frank rijk, dat daarin de leiding had. Frankrijk bloedde uit talrijke wonden en men hul digde nu eenmaal de leune, dat de Duitsche machtswellust de grootste aanleiding tot den oorlog had gevormd. Maar het is nu eenmaal een onvergeeflijke domheid van leidende staatslieden, die toch door hun intellect en in zicht beter hadden moeten weten, om de ver houdingen in de wereld te regelen op de basis van dien haat. Men rukte gebiedsdee- len, die bij elkaar behoorden, uit elkander zonder er op te letten, of die dèelen, elk op zich zelf, levensvatbaar waren. Men voegde rijken bij elkaar, welke niet bij elkander hoorden; men ontnam aan Duitschland de meest waardevolle streken en men legde dit land bovendien een oorlogsschatting op, die met geen mogelijkheid kon worden betaald. Hieruit vloeiden problemen voort, welke niet konden worden opgelost, wanneer de reden tot het ontstaan van die tegenstellin gen niet werd weggenomen. Men had allang den vrede van Versailles moeten herzien; de wereld zou dan niet in zulk een verwording zijn gekomen als wij nu moeten meemaken. In den beginne waren alle overwinnaars gelijk van zin. Men aanvaardde de Fransche gedachtengang als jets dat vannelf sprak.. De overwonnene met een zoo vol beschreven zonden-register kon niet met toegevendheid worden behandeld. Geleidelijk bemerkten echter de nuchter- denkenden, dat men op den.verkeerden weg was. Men wilde gaarne terug, maar daarin werd men door het drijven van Frankrijk belet Frankrijk paarde baat tégen de Duit sche geest aan zucht tot heerschen. Het land werd rcich bewust van de krachtige interna tionale positie, welke het zonder het des tijds te besteffen, innam en toen dit een maal tot den Franschman sprak en toen men op dit aambeeld doorhamerde ten einde het Fransche volk voor den wagen te spannen van de eerzuchtige leiders, konden de vroe gere medestrijders niets anders doen dan, zij het ook lijdelijk, toegeven aan Frankrijks wenschen. Hierdoor werd .een toestand geschapen, die op een gegeven moment tot uiterst groo te verwikkelingen moest leiden, en die zijn stempel drukte op de richting, welke de wereld werd ingedreven. Het werden niet alleen tegenstellingen tusschen Frankrijk en Duitschland; de verstarrende invloed van de economische crisis, verergerd door den haat en het wantrouwen, die algemeen beerschten, brachten de vroegere bondgenoo- ten geleidelijk van elkander en een wig werd tusschen hen gedreven, die door Duitsch land handig was aangebracht. De wereld werd in verschillende kampen verdeeld en de economische oorlog werd ont ketend. Het is deze oorlog, welke vérstrek kender gevolgen heeft dan de normale even- wichtsverstoringen, die nu eenmaal regel matig terugkeeren. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau B. van Haag-en, lid van het hoofdbe stuur van de K.K. Reclasseeringsvereeniglng te Bilthoven. NOTARIAAT Benoemd tot notaris te 's-Gravenhage in va- cature-Vollgraff W. H. van de Giessen en in vacature-Loder A. J. da Cösta. beiden candldaat RIJKSWERVEN Aan de baas der bankwerkers bü de Rijks werf te Willemsoord J. J. Machielse is met in gang van 1 Mei 1933 wegens verandering in de inrichting van zijn dienstvak eervol ontslag uit Benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht de arts P. J. Nljsten. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den mil dienst aan den res.-kaplteln ir. J. Heü- le"lult.aj. W. XL'Hagen6 van Phet eie reg. veldart! Aan den res le luit. J. G Menken van het 17e reg. int. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den mil. dienst en is hij benoemd tot ^ros. officier van gezondheid 2e kl. bij de DIRECTE BELASTINGEN De inspecteur der directe belastingen P. C. Takken hoofd van de inspectie der dir. bel. enz te Old'ehzaa! is verplaatst naar Zaandam en aan gewezen als hoofd van de inspectie der dir. bel- CHR. BOEREN- EN TUINDERS- BOND JAARVERGADERING TE GRONINGEN De jaarvergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland zal gehouden worden te Groningen op 30 Mei a.s. in de „Harmonie". De volgende dag zal een ex cursie worden gehouden. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. EEN UITEENZETTING DER DIRECTIE In een uitvoerig bericht heeft de directie der K.L.M. geantwoord op den brief van de Ned. Vereen, van Verkeersvliegers betreffen de het collectief ontslag der piloten waarin allereerst uiteengezet wordt dat de Vereeni- ging van Vliegtuigbestuurders niet den re- glementairen weg bewandeld heeft, voorge schreven in het reglement betreffende de dienstvoorwaarden. Wat de eischen der pilo ten betreft, merkt de Directie op: De bestuurders zijn van oordeel dat het eendge juiste betalingssysteem is een vast salaris zonder vliegpremie. De Directie gaf te kennen dat men uiteindelijk tot een vast salaris zal komen doch dat zij den tijd nog niet rijp acht. Zij heeft de Vereeniging reeds eerder verzocht een voorstel te ontwerpen, dat dan door de Directie bestudeerd zal worden. Hoewel de vereeniging destijds toe zegde aan dit verzoek gevolg t*> geven, is zulks tot heden nog niet geschied. De daggelden voor verblijf te Bandoeng wenschte men voorts op f 15 instede van op f 12 te zien vastgesteld. De vermindering van daggelden te Bandoeng is destijds voor advies bij de Commissie van Advies geweest, die f 12 noodig en billijk vond. Daarbij werd tevens in aanmerking genomen, dat de hoogste rege e rings am b ten a re n in Ned.-Indié een daggeld van f 12 genieten. In 1932 zijn nieuwe vliegtu/igbestuurders in dienst genomen op lagere voorwaarden dan het reglement-vliegtuigbestuurder aan geeft. Zij waren daarmee volkomen tevre den, terwijl die voorwaarden vanzelfspre kend die der reeds in dienst zijnde bestuur ders niiet raakten. Men wenscht ook de verplichte deelne ming in het Spaarfonds te doen vervallen, wijl men dit voor allen zeer ongewenscht Hiertegenover merkt de Directie op, dat verplicht moet gespaard worden de helft van de vliegpremie waarop de K.L.M. een behoorlijke rente vergoedt Deze verplich ting bedoelt natuurlijk de piloten zelf te beschermen. Afschaffing ervan acht de Di rectie niet in hun belang vooral niet voor de jongere piloten. Men verlangt 100 pet meer vlieggeld voor nachtvluchten. Het re glement voorziet in een verhooging van de vliegpremie voor nachtvluchten van 331/3 pet. waairmee de piloten zich blijkens de door hun geteekende overeenkomst des tijds. vereenigd hebben. De Directie acht het percentage en de wijze van berekening der werkelijk 's nachts gevlogen uren ook thans nog billijk. De eischen der Vereemiging, die bovendien wei- j gerde den reglementairen weg te volgen, om de wenschen der piloten aan het oordeel der 1 commissie van advies te onderwerpen en de houding van den raad van bestuur en K L.M.-directie daartegenover blijken vol doende reden te zijn voor de bestuurders om de verantwoordelijkheid op ziich te nemen voor de gevolgen van een collectief ontslag. KOFFELRIJMEH De val van Urk Vorig jaar is Urk veroverd Door den rijken Meester Duys; In dat „bolwerk der re-actie" Gaf hij Rechts z'n trekken thuis; Daar, waar kerkelijke dompers Doofden levensvreugd en licht, Heeft, met vijf en twintig koppen. Rood een vuurhaard ingericht Toen ik dat zoo in de krant las Dacht ik: die S. D. A. P. Loopt het overal en altijd Waar hij zich vertoont, toch meer En ik peinsde: o, die Urkers, Met hun opgeblazen broek, Happen ze nou ook al in die Vooze roode kermisboek??... En de roode kranten knalden Vroolijk de champagne-kurk: Sic transit gloria mundi! 't ls een feit, de val van Urk!!.., 'k Heb b esc heidenlij k gezwegen Want ik voelde al te goed Dat dat protestantse he eiland, Midden in de zilte vloed, Ook wel dwaallichten zou bergen, Snakkers naar de dageraad Van de onbestemde morgen Van het proletariaat En daar komt me de verkiezing Gulzig graai ik naar de krant: Hoe is Urk er af gekomen? Houdt ons laatste fort nog stand? Hoeveel stemmen heeft lijst 11 er?? Eén, twee, drie en één is: vier!! Allerooiebaaienbroeken Wat een tegenvaller hier! Wat een akelig ontwaken Na dat snoevende gesnurk! Zoo vergaat de roode glorie Van de schoone val van Urk!! (Nadruk verboden.) LEO LENS,. CALVINISTISCHE JURISTEN- VEREENIGING DE DATUM VAN DE JAARVERGADERING De algemeene vergadering van de Calvi- nistisohe Juristen Vereeniging zal op Woens dag 24 Mei a.s. te Amersfoort gehouden wor den. Het openingswoord zal gesproken wor den door den voorzitter. Prof. Dr. A. Anema, terwijl Dr. J. A. de Wilde van Den Haag zal refereeren over „Annexatie van gemeenten". Op 16 April j.l. was het tien jaar geleden dat de vereeniging werd opgericht studenten tijdens hun actie tegen den onduitschen geest"; ostentatief sluiten zij hei iJnstitut für Sexualwissenschaft" en halen met een vrachtauto de gevaarlijke boeken der biblio theek weg. De Rotterdamsche schooljeugd werd in de gelegenheid gesteld, om de Primavera op het Nenijto-terrein te bezoeken. Onder, leiding van de onderwijzers kreeg de jeugd meteen een lesje in natuurkunde. Het traditioneele kameelrennen, dat ieder jaar bij de eeuwenoude pyra- miden van Gizeh duizenden belangstellenden trekt, was ook vorige iveek weer het hoogtepunt van het Egyptische seizoen. Het dochtertje van dokter Keyzer te Goirle legt den eersten steen voor het nieuwe kleuterhuis dat in die gemeente zal worden gebouwd. 1. Loeper, een der pas- aangestelde stadhou ders van den Duitschen Rijkskanselier, deze voor Brunswijk en Anhalt. Maurice Palmade is aangezocht om Frank rijk te vertegenwoordi gen op de ontwape ningsconferentie te Genève. De slechte weg NijmegenGroesbeek wordt ter hoogte van den berg Nebo grondig gerestaureerd. Dr. Mengelberg wordt bij zijn aankomst te Parijs begroet door den Nederlandschen gezant aldaar, jhr. Loudon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5