4- X "fir*— -*?•- - ^-SSSÊÊM DINSDAG 2 MEI 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 Vliegveld Haamstede geopend VAN ROTTERDAM NAAR HAAM STEDE IN 20 MINUTEN Het prachtige Schouwen uit zijn isolement verlost We hebben gisteren een heel mooie dag beleefd! We zijn de gast geweest van het Lucht vaart-Comité Scliouwen-Duiveland ter gele genheid van de opening vam de Zeeuwsche Luchtlijn Amsterdam-Haamstede-Vlissingen. In het zomerseizoen zal bovendien deze lijn nog worden doorgetrokken naar het Belgi sche vliegveld Knocks aan Zee. Dit is vooral voor genoemd eiland een feit van groote beteekenis, en daarom was 't vol komen verklaarbaar, dat alle Schouvvensche autoriteiten aanwezig waren om deze gebeur tenis luister bij te zetten. Toen wij te ruim half 10 met een vlieg tuig van de K. L. M. op het Vliegveld Haam stede neerstreken, werden wij allerhartelijkst ontvangen, met name door 't driemanschap, dat dezen dag mocht zien als de bekroning van zijn enthousiast en volhardend streven. Deze drie wakkere mannen zijn de heeren J. J. Cock, voorzitter van het Luchtvaart- comité, Jhr. B J. H. O- Roëll, burgemeester van Haamstede en J. E. van den Broek, sta tionschef der K L. M. op Haamstede. Weldra bracht een vliegtuig uit Vlissingen nog meerdere gasten waaronder wij o.m. op merkten de heeren Jhr. Mr. J. W. Quarles v. ÏJfford, comm. der Koningin in Zeeland, M. Fernhout burgemeester van Middelburg en C. A. v. Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Eerste punt van 't uitgebreide programma was een autorit door Westeren Schouwen, een door heerlijk lenteweer begunstigde tocht, die de veelkleurige schoonheid van dit veel te weinig bekende eiland openbaarde Het doel van dezen dag: belangstelling wekken voor Schouwen, is dan ook uitne mend geslaagd. Degenen, die nog nimmer te voren hier voet aan wal zetten en dat waren er niet weinigen moesten allen volmondig erkennen: dat 't hier zóó mooi was wisten we niet. We zijn bij de Westenschouwensóhe in laag de hooge duintop opgeklauterd, en on vergetelijk zal bij ons blijven het schitte rend uitzicht over Noordzee en Ooster- Schelde. Daarna gingen we in hotel Bom de ten toonstelling bezichtigen, georganiseerd door de afd. Haamstede der Alg. Vereen, voor Bloembollen-cultuur. De voorzitter dier af- deeling, de heer W. G. Boot J z n, vertelde o m„ dat deze cultuur dateert uit 't laatst der vorige eeuw en in hoofdzaak betreft nar cissen, crocussen, tulpen en lelies. Ongeveer 40 H.A. bloemhollenvelden zijn nu in cultuur en als werkobjeet mag deze onderneming een groot succes heeten. Wat we hier dan ook te zien kregen o\ ertrof onze stoutste verwach tingen, temeer daar pas over acht dasen deze bloemenweelde zich op 't allermooist zal ver- toonen. Vandaar leidde onze weg naar het bekende hotel „de Schouwsche Boer", waar ons reed: een SchouwscL- koffiema°ltijd wachtte, 't Was uitnemend en in deze feestelijke geving kwamen vanzelf d? tongen los. :.L.I - "Awt. Burgemeester Roëll vertelde een en an der uit de jonge .geschiedenis van 't op dezen dag geopende vliegveld. Een 25-tal werkloo- zen heeft het terrein vergroot van 18 op 30 H.A., met nog 6 H.A. die in geval van nood tot uitloop kan dienen. De gemeente Haam stede heeft het terrein voor zeven jaar ge huurd; in de huursom dragen tal van Schou- wen-Duivelandsche gemeenten en instellin gen bij. De commissaris der Koningin Jhr. Ouarles van Ufford eeft in warme bewoordingen het bovengenoemde drieman schap en de actieve K. L. M. gehuldigd, wel ke woorden door Vlissingen's burgemeester nog eens flink werden onderstreept Burgemeester Fernhcut van Middel burg, die gistere' zijn eerste luchtreis maak te, uitte den wensch, dat Schouwen bij deze nieuwe verbinding wel zal varen en d" T' V. - - - v Yfe ft't. ORANJE BOVEN! De verjaardaq van Prinses Juliana is op v ele scholen zeer feestelijk gevierdOp onze foto ziet men de kinderen van de Chr. Bewaarschool aan de Hovenierstraat te Rotter dam, feestelijk uitgedost met de juffrouwen in de zandspeeltuin. L. M. veel succes er mee mag beleven. Ook voerde »g het woord de heer A Plesman, directeur der K. die dooi zijr. rijke ervaring tot de overtuiging was ge komen, dat de meest geïsoleerde vaderlan ders vaak tevens de beste zij en dat 't daar om goed is, dat deze in relatie worden ge bracht met de overige deelen des lands. Bij het materieele moeten ve daarom ook steeds het idieele in 't oop- houden: de eenheid van het vaderland. Een tiental personen van 't talrijke ge zelschap gaf op een vraag van den heer Plesman te kennen nog nooit gevlogen te hebben. Dat kon naar de meening van den K.LM.-dirccteur zoo niet blijven. En wel dra steeg dit tiental (waaronder de geheele gemeenteraad van Haamstede!) dan ook de lucht in tot 't maken van een rondvlucht over hun mooie eiland. Toen brachten de auto's ons naar Brou wershaven, de geboorteplaats van Vader Cats, wiens geboortehuis en standbeeld we bezichtigden. Ook de eeuwenoude Kerk en Stadhuis zijn een bezoek aan deze eens zoo machtige Zeeuwsche stad overwaard. Veel tijd hadden wij helaas niet: de auto's wachtten reeds om ons naar Zierikzee te brengen. De artikelen van onzen Zeeuw- schen medewerker, den heer Wessels, had den reeds voor lang onze belangstelling voor deze oude stad gewekt. Ook hier noop te de tijd tot slechts een vluchtig bezoek, ofschoon veel vergoed werd door een gees tige causerie van Zierikzee's burgemeester, den heer J .C. A. B a n n i n k. We hebben zoo merkte hij op, pas de verkiezingen ge had, waaraan 53 partijen deelnamen. Maar veel meer reden van bestaan zou een 54ste hebben: de Zeeuwsche partij. Want eigenlijk is 't onbegrijpelijk, dat Zeeland, dat toch zulk een grooto rol in onze landsihistorie speelde, noch in de Tweede, noch in de Eerste Kamer een vertegenwoordiger heeft. •Zioh tot den Commissaris der Koningin endende, eindigde deze spreker met den ensch: moge het heden geopende vliegveld oij dragen tot de saamhoorigheid van al uw kinderen! Toen ging het weer op 't vliegveld Haam stede aan. Door de goede zorgen van den heer E. v. d. Paauw, chef van het vervoer K. I.. M., was de organisatie tip-top in orde. Hartelijk was het afscheid van onze Zeeuwsche gastheeren. We kregen pas geplukte narcissen op luchtreis mee als een vriendelijke herinne- r.g aan dezen schoonen lentedag. De motoren ronkten weer; we reden /er 't veld. Nog wat gewuif uit en naar de vliegmachine. We verlieten den grond en stoven de Zeeuwsche luchten in. Onvergetelijke tocht boven de Zeeuwsche landouwen en wateren en de mooie Hol- landsche dorpen en velden. We vliegen boven zee. Daar is de bekende kop van t eiland Goeree, waarmee we vroe ger op school altijd zoo'n last hadden. Net m groote, mooi-gekleurde landkaart Maar de vaste hand van piloot Schot- meijer voert onzen luchtvogel met groote snelheid verder. Links zien we Ouddorp, rechts Stellendam. Daar is Hellevoetsluis al: de kanonnen van deze vesting gelijken wel speelgoed. We passeeren Barendrecht; heei in de diepte ontdekken we de nieuwe brug bij SpijkeiMsse. Het prachtig, overweldigend panorama boeit ons meer dan we hier zeggen kunnen u moet 't met eigen oogen zien! Waar is de brug ook weer? Maar daar is „Maas oord" aldaar de Rotterdamsche havens! We zwenken naar links; we dalen sterk. De aarde is vlak bij. We rijden over 't vlieg veld Waalhaven. Een korte rit en we staan wieer op dezelfde plaats, waar we vanmor gen onze mooie tooht naar Schouwen be gonnen. Inderdaad: we hadden een heel mooie d!ag beleefd. ROFFELRIJMEN. Sloopend bouwen Wilt TJ. dat de onderwüzer(es) met eerbied over godsdienstige en politieke overtuigin gen spreekt. Uw „ja" wil zeggen, dat U de school kiest, die geen werktuig van eenige kerkelijke of politieke richting ls en samen werking van allen op nationaal en internationaal gebied (vredesbeweging) nastreeft, (Uit een circulaire voor d« Openbare school). Voor de Openbare Scholen Wordt met man en macht gewerjki. En de snel gesleten plakband Met de natie wordt versterkt Door een trits van circulaires Zoo echt zuiver nationaal Dat ik er een vraag en antivoord Als hier boven staan uit haal Om mijzelve af te vragen: Is dat waarlijk de praktijk In ons openbaar geschoolde Waterachtig koninkrijk Zou er samenwerking wezen Ook op nationaal gebied?? Mag ik vragen: valt daaronder. Ook het nationale lied?? En dan moet ik denken aan wat Vlaardingen heeft meegemaakt: Waar men openbare meesters Om hun houding heeft gelaakt Dat ze niet mee wilden (konden), Zingen op 't Prins Willem-feest; „Goed en blóéd" voor 't land te geveti Is een misdaad naar hun geest/I Dat is niet maar een bewering Uit mijn zwarte pen gespat, Neen, dat haal ik met de stukken Uit het „strikt neutrale" blad Dat de Openbare Scholen Hartelijk is toegedaan, Maar z'n roode ondenvijzers Om de ooren durft te slaan! Aan de schóól zal het niet liggen Dat hij gaandeweg verdwijnt, Maar wèl aan den rooden meester Die zijn muren ondermijnt; Die zal luide protesteerend Weldra op de puinhoop staan Van de school, die door zijn toedoen Roemloos onder is gegaan LEO LENS* (Nadruk verboden.) UIT HET SOCIALE LEVEN ALG. NED. AMBTENAARSBOND De Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond houdt Dinsdag 30 en Woensdlag 31 Mei a.s. zijn. algemeene vergadering te Middelburg. Het hoofdbestuur heeft het voorstel, om den heer J. Goote in vasten dienst van dett Bond aan te stellen. Gen overzicht van de vele machine-typen, die ten toon gesteld werden op het Parijsche vliegveld Le Bourget, ter gelegenheid van de „Joumêe de 1'Aviation", georganiseerd onder voorzitterschap van president Lebrun. Links, het officieele gezelschap maakt een rondwandeling langs de machines; rechts president Lebrun lant zich oen der tnestféHev verklaren Zaterdag heeft te Rome de officieele opening en overdracht aan d< regeering plaats gehad van het nieuwe gebouw voor het Nederlandsch Historisch Instituut; boven: 't nieuwe gebouw; beneden: Mussolini w^rhmuit Zich. met den Ned. aezant en dr. C. Uoogewerf, na de opening Willem de Zwijger-herdenking in het Gooi Belangstellenden in den tentwagen Een transformator van 120 ton, bestemd voor 't Londensche electriciteitsbedrijf, wordt van Hersham naar de plaats van bestemming gevoerd. Twee zware locomobielen trekken het enorme gevaarte, terwijl een derde machine als duwkracht medehelpt. Het transport op den weg bij Kingston,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5