Hoe werkt ASPIRIN ASPIRIN de wereld DE LAATSTE Dl ER TRIBUNEN DINSDAG 2 MEI 1933 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Zestlal: Te Dordrecht (vac.-R. Toren beek), B. ter Haar Dzn. te Diepenveen, A. G. B. ten Kate te Brussel, A. IL Straatsma te Den Haag, J. W. Swaan te IJmuiden, D. Tromp te Zandvoort en P. Visser te Wamsveld. Beroepen: Te Nieuw-Beerta, cand. E. Postma te Heerlen. Te Franeker (toez.), R. H. Oldeman te Broek in Waterland. Aangenomen: Naar Amsterdam (vac.- Prof. Dr. A. H. de Hartog), Dr. S. F. H. Ber- kelbach van der Sprenkel te Rotterdam. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Capelle o. d. IJssel, cand. M. de Goede te Rotterdam en cand. G. V' 5 Jr. te Loosduinen. Beroepen: Te Groningen (vac.-G. H. A. van der Vegte), A. Dondorp te Heemstede. Te Oppenhuizen-Uitwellingerga, cand. P. Jonkhoff te Groningen. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE JVlen schrijft ons: -ds.B.n. b.Bouthoorn, overgekomen van Renkum, werd Zondgagmorgen j.l. door zy'n bijna 85-jarigen vader, Be. C. Bouthoorn, em.-predikant te Zeist, bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Huizen (3de pred.-plaats), met de woorden uit 2 Cor. 5 20. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn in trede met de laatste woorden van Ex. 4 20. Als hoofdgedachten noemde Spr.: 1. het aan vaarden van de staf; 2. de hand, die hem draagt; en 3. de kracht, die door hem uitgaat. Een ontzaglijk groote schare vulde zoowel 's morgens als 's middags de beide kerken. Na de gebruikelijke toespraken tot den Burgemees ter, den bevestiger, de collega's enz., werd Ds. Bouthoorn toegesproken door zijn ambtebroe ders te Huizen, Ds. Lans en Ds. Mulder; voorts door Ds. Crousaz te 's-Graveland en Ds. van Lokhorst te Hilversum. Op verzoek van Ds. Lams werd door de Gemeente de bekende zegen bode uit Psalm 134 toegezongen, terwijl des morgens de bede der Gemeente werd vertolkt door Psalm 20 1. D s. H. M. E. Bremer, van Buiksloot gekomen, werd Zondag jl. in de Ned. Herv. Gemeente van Landsmeer door Ds. I. G. Knott- nerus, van Beuningen, met 2 Tim. 4 5a: „Pre dik het Woord". Toegezongen werd Psalm 134 2, 3. Des middags verbond Ds. Bremer zich aan zijn vijfde Gemeente met den tekst 2 Cor. 4 5. Naar aanleiding van dit woord ontwikkelde hij drie gedachten: 1. wij predi ken niet onszelven; 2. wij prediken Jezue Chris tus den Heere; 3. wij zijn uw dienaren om Jezus' wil. Hij werd toegesproken door Ds. La Grand namens de Gemeente, door den heer S. Goede, namens den Kerkeraad, en door den heer Van der Dussen, namens het Kerk bestuur. Hem werd toegezongen Gezang 91 3 en Gezang 216 2. Het kerkgebouw, dat 350 zitplaatsen heeft, was gevuld met meer dan 500 personen, terwijl velen teleurgesteld moes ten terugkeeren. Vele leden uit Buiksloot, de vorige Gemeente, waren aanwezig. Voor de Kerkvoogdij werd f104 gecollecteerd. Ds. H. Dekker, overgekomen van Weesp, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn bevestigd door Ds. F. Berkel, pastor-loei, met een predikatie over Psalm 20 6b. Ds. Berkel schetste de ware ver houding van den Evangeliedienaar en de juiste houding van de Gemeente tot hem. Aan het einde der samenkomst, die ook bijgewoond werd door Ds. C. M. Luteijn, van Groningen, wiens vacatureplaats Ds. Dekker vervult, werd den bevestigden dienaar des Woords toegezongen Psalm 33 11 (gewijzigd). D s. U. F a b e r, wien emeritaat is leend, preekte Zondag jl. afscheid voor Geref. Kerk van Ee (bij Dokkum) met Hebr. 13 20 en 21, waarbij gewezen werd op: 1. den grond, 2. den inhoud, en 3. het besluit des ge- beds. Na den dienst des Woords richtte hy toespraken tot Kerkeraad en Gemeente. Hier na werd De. Faber toegesproken door oud. K. Tilma, die Psalm 121 4 liet toezingen; door Ds. M. iZylema namens de zusterkerk van Engwierum; en door oud. Visser, van Engwie- rum, die nog een persoonlijk woord sprak. Een groote schare vulde het kerkgebouw. Ds. Faber gaat zich metterwoon vestigen te Kollum. Ds. J. J. C. KARRES Ds. J. J. C. Karres, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn en Het Loo, werd eenigen tijd geleden opgenomen in het zieken huis aldaar, tot het ondergaan van een gevaar lijke operatie aan de galblaas. Ds. Karres, wiens toestand eerst zich ernstig liet aanzien, is de zer dagen hensteld in zijn woning teruggekeerd Ds. C. MAK Hedenmorgen om 9 uur is met de uit Ned.-Indië met zijn gezin te Rotterdam ge arriveerd Ds. C. Mak, laatstelijk predikant by de Geref. Kerk van Medan. Onder hen, die Ds. Mak in het vaderland welkom kwamen toeroepen, waren oa. de hee- ren W. Maan, van Den Haag, oud-zendeling op Halmaheira; J. H. Hemmers, van Den Haag, de bekende propagandist van de Batakzending in ons land, oud-ambtenaar van de Deli-maat- schappij, die voorheen by De. Mak de Geref. Kerk van Medan als ouderling diende; en W. C. F. Scheps, eveneens van Den Haag, die het bestuur van den Zuid-Holl. Bond van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding, waarvan Ds. Mak tot aan zyn vertrek naar Indië deel heeft uitgemaakt, vertegenwoordigde. Ds. Mak, die gaarne des Zondags de Kerken dienen zal, heeft zich metterwoon gevestigd te Bergen (N.-H) Russenweg 6, waar hij tot 15 Juli a.s. vertoeven zal. Nadien zal zijn adres zyn: Schiedamscheweg 108 te Vlaardingen. NED. HERV. PREDIKANTEN Heden werd te Utrecht in de Handels beurs de jaarlyksche vergadering van de Ned. Herv. Predikanten-Vereeniging geopend. De Voorzitter, Dr. J. Lammerts van Bueren, van Zetten, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna D s. J. C. van D ij k, van Bloemendaal, de wydingstoe. spraak hield. De Voorzitter las nu de lange lijst van na men dergenen, die in het afgeloopen jaar aan dezen kring door den dood ontvielen. Prof. Dr. Th. L. Hait jema, van Gro ningen, hield daarna een referaat over „de Bijbel en het Woord Gods". Dr. Jil. J. A. d e Vrij er, van Amsterdam, heeft in de middagvergadering een referaat gehouden over: „Moderne zielszorg". Spr. had het over de zorg voor de zielen ii specifiek-religieusen zin, bed'.erd vanwege de Kerk en op grond van het ambt, zoowel aan de Gemeente als geheel als aan de afzonder lijke leden in him onderscheidenheid persoonlykhaid en geloofs-staat. Onder het begrip „modern" worde riet het theologische verstaan in tegenstelling tot „orthodox", maar hedendaagse h; by edendaagsch psychologisch inzicht en heden- daagschen zielenood. Spr. behandelde a. de collectieve of v laterale zielszorg gelyk die op den kansel in de massale catechese wordt gegeven; b. de individueele of bilaterale zielszorg; het infor- matorisch, systematisch en incidenteel ge sprek; de tragiek van de „toevallige" ziels zorg; de zielszorg door correspondentie; gedrukten vorm; door „vragenbussen"; door de radio. Daarna behandelde referent het charisma, dat de zielszorger behoeft en de ontplooiing dit charisma, om te eindigen met de hehar.de!ing der methodische zielszorg aar zielszorger zélf, ieder der onderdeelen door ge- jvens uit de pastorale practijk belichtende. KERKGEBOUWEN Te Baarn zal wellicht spoedig voor de Evang. Luth. Gemeente een eigen kerkge bouw verkregen worden door verbouwing de koetshuizen op de terreinen van de Van Riemsdijkstiohting aan de Prins Hen- driklaan. Schoolnieuws. THEOL. SCHOOL TE APELDOORN De Theol. Schooldag der Chr. Geref. Kerk rordt Woensdag 9 Augustus aa. te Apel- HOOFDBE NO E MINGEN Well-Ammerzoden, M. de Rooy, ond. te a-GreveHidniin-CapelIle (N.-B.). Aan-tail ©oil. zestien. Witmarsum, A. Andela te Sneek. Voor tijdelijk. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Terneuzen (U.L.O., hoofd H. Heerse- ma), L. Geschiere te Koudekerke. Voor tijd. Gorinchem, W de Graaff, kweek, te Waardhuizen. Als tijd. ond Uithuizen (Geref. School voor L. en U.L.O., hoofd R. W Gerritsma), mej E J van der Schans te Alteveer (Dr.). Aan_ Kollumerzwaag (Herv. School, hoofd S. Hiemstra), mej. F van der Meer te Zandbulten. Voor nutt hendw. Stolwijk (Herv. School, hoofd P. Be: mer), mej. G Hoonbrik te Alaneflo. Als kw. Ommerkanaal (hoofd M A A Korff) mej. E C Berghorst te Oldebroek. Voor tijd. NAT. CHR. SCHOOLCONGRESSEN Op iZaterdag 29 April 1933 kwamen de nieuw benoemde afgevaardigden bijeen, die te zamen het Comité vormen tot organisatie van Nat. Chr. Schoolcongressen. Vertegenwoordigd wa ren: Schoolraad, Christelijk Volksonderwijs, Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, Gerefor meerd Schoolonderwijs, De Unie: Een School met den Bybel, Vereeniging van Christelijke Onderwijzers, Unie van Christelijke Onderwij zers, Bond van Chr. M.U.L.O. Schoolvereenigin- gen, Vereeniging voor Chr. M.U.L.O., Bond van Prot. Chr. Kweekscholen, Vereeniging van Prot. Chr. Kweekschoolpersoneel, Vereeniging van Leeraren by het Chr. Middelbaar Onder wijs, Vereeniging voor Chr. Buitengewoon On derwijs, Vereeniging van Chr. Bewaarschool- onderwijzeressen, Bond van Chr. Bewaarschool besturen, Vereeniging voor Chr. Paedagogiek, Chr. Psychologische Centrale. Van de Vereeni ging voor Christelijk Gereformeerd Onderwijs was bericht ingekomen, dat zij geen nieuwe vertegenwoordigers wenschte aan te wijzen. De vergadering stond onder praesidium van Prof. D r. W. J. A a 1 de r s, van Groningen. Deze sprak bij de opening een gevoelvol en hartelijke waardeering getuigend woord ter nagedachtenis van Ds. J. L. Pierson, den voor zitter van het tweede, alsook van het laatste Congres in 1928. Overeenkomstig den reeds bij het eerste Congres in 1913 gestelden regel, trad het ge- heele Bestuur af, ten einde het nieuw gevormde Comité gelegenheid te geven tot het vormen lieuw Bestuur voor de organisatie van het volgende Congres. Besloten werd het aantal Bestuursleden op negen te stellen. Alle overgebleven leden van het oude Bestuur werden herkozen, nl. Prof. Dr. J. W. Aalders, Ds. M. van Grieken, Jhr. Mr. H. A. M. van Arsch van Wijck, J. G. van Ditmarsch, J. de Graaff en J. Th. R. Schreu- der. In de vacatures, ontstaan door het overly- Ds. A. de Geus en Ds. J. L. Pierson, werden gekozen: Ds. J. Barbas en Prof. Dr. A. Noordzij, terwyl het bestuur werd aangevuld met den heer J. Hobma. De Bestuursfunctiën worden onderling verdeeld. Verslag werd uitgebracht van het 1ste In ternationaal Ghr. Schoolcongree, gehouden October 1932 te Wuppertal. De wensch op dit Congres uitgesproken, dat in 1934 opnieuw een Internationaal Cor gehouden worden in Holland, was door het oude Congresbestuur overwogen en had aanlei ding gegeven tot samenroeping van het Groot- Comité. Dit Bestuur gaf in overweging in 1934 geen Internationaal Congres te houden, doch een Nationaal Congres met internationale sectie, evenals in 1928. Verschillende afgevaardigden opperden be varen met het oog op de tijdsomstandighe den. Van de zijde van het Bestuur werd wel in ernstige overweging gegeven den gees telijken band, die alle organisaties voor Chr. Onderwijs in ons land samenbindt ei door een gemeenschappelijk Congres kan den versterkt, niet te laten verslappen, door het volgende Congres uit te stelllen, tot economische crisis geweken zou zijn. Ook de pas gelegde internationale band gedoogt een dergelijk uitstel niet. Tot dusver werd telkens ongeveer om de zeven jaar een gemeenschap pelijk Congres gehouden. Het werd wenschelyk geacht deze gedragslijn te blijven volgen. Dienovereenkomstig werd besloten voorloo- pig het jaar van het volgende Congres vast te stellen op 1935. Een definitieve beslissing zal later genomen worden. Het Bestuur zal inmid dels de noodige voorbereidende maatregelen treffen. Voorloopig behoeft van de organisee- rende vereenigingen hiervoor geen bijdragen gevraagd te worden, aangezien van het vorige Congres nog een batig saldo over is. SCHOOL EN VOLKENBOND De Minister van Onderwijs heeft dit jaar, in verband met den Volkenbondsdag op 18 Mei, aan de schoolautoriteiten een aanschrijving ge richt met het verzoek de beteekenis vilt Volkenbond aan de scholieren uiteen te zetten. In 1932 was dit niet geschied, omdat de Mi nister meende, dat de gedachte aan dezen dag reeds voldoende ingeburgerd was, zoodat een jaarlijksche herinnering daarvan zijnerzijds overbodig werd geacht. Nu het bestuur van „Volkenbond en Vrede' op een dergelijke herinnering bijzonder prijs blijkt te stellen, heeft hy ditmaal weer ee culaire doen uitgaan. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Gesl.Klassieke Letteren: doet. ex., de heer J. Wytzes te Sneek. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid: doet. ex.. de heeren W. LUtje- harms en G. F. Post; cand. ex., de heeren W. L Speelman en A_ K. Kolman. Rechtswetenschap: cand. ex., de heer C. N. P. M. Eibers. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM.^ Ge- J. C. M. Mulder, Land- en Tuinbouw. BEPERKING RUNDVEESTAPEL De Christelyke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond en het Koninklijk Neder- landsch Landbouw-Comité hebben het volgende telegram aan den minister van O economische Zaken en Arbeid gezonden: „De centrale landbouworganisaties deelen uwe excellentie mede, dat zy volharden by het door haar en den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond op 16 Maart j.l. ingenomen stand punt, inzake beperking van den veestapel er verzoeken eerbiedig spoedige uitvoering van de daartoe strekkende maatregelen". Gemengd Nieuws. EEN DESERTEUR Nadat de bewoonster van een aangren zend perceel te Amsterdam, die onraad had bemerkt, de politie had gewaarschuwd, heb ben een inspecteur en eenige agenten een onderzoek ingesteld in een perceel aan de Sarphatistrast Zij troffen aldaar een 19- jarig dienstplichtig soldaat, afkomstig uit Amersfoort, aan, die verklaarde Als kabels, zorgvuldig door beschermend weefsel omhuld, door kruisen de zenuwen ons lichaam. Elke beschadiging van de flijW .isolatie-laag', bijv. door een gevatte koude, leidt tot een ont steking en maakt de zenuw bovendien zeer gevoelig, zoodat hevige pijnen optreden. Reeds de minste of geringste bewe ging van de spieren in het gebied der onvoldoende beschermde zenuw is dan pijnlijk. Aspirin-tabletten zorgen voor een snelle verwijdering van de vergiften, die deze ontsteking veroorzaken en oefenen bo vendien een regelenden invloed ui* op den bloedsomloop. Snel verdwijnen de pijnen, en de ontsteking geneest dienten gevolge spoedig. Alleen van een vorkomen zuhrer, onschadelijk middel moogt Gij een Ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruis. zijn en zijn garnizoen te hebben verlaten. Teneinde zich onderdak te verschaffen was hij het huis binnengegaan. HET GOUD VAN DE „LUTINE" Onder munitie verborgen? Men meldt ons van Terschelling: Het bergingsvaartuig van de firma Dros te Texel, met de pulsinrichting aan boord, heeft niet minder dan 102 boringen gedaan. Men heeft thans nauwkeurig kunnen na gaan, waar het gezonken schip zich bevindt. Het wrak ligt ongeveer 13 meter onder het zand, waarop weer 3 tot 5 meter watev staat naar gelang het eb of vloed is. De puls- inrichting moet dus ongeveer 20 meter pul sen. Verder is komen vast te staan, dat de „Lutine" in haar geheel op den bodem van de klei ligt, welke kleibodem varieert van anderhalf tot drie meter dikte. Het wrak is thans geheel afgepaald. Het heeft een lengte van vijftig meter en een breedte van tien meter. Een en ander is volledig in kaart ge bracht. Gebleken is, dat het achterschip niet is weggesleept, zooals algemeen werd ge dacht, doch dat alleen het campagnedek weg ia Ook de munitielaag, welke is aange boord door de puls, is in kaart gebracht munitielaag heeft afmetingen van 12 bij 10 meter. Vermoedelijk is de roestklomp welke de munitielaag is geworden, vier-en- een-half meter dik. Onder de munitielaag ligt de schatkamer. De heer Becker uit Gennep, die de werk zaamheden leidt, heeft een conische toren ontworpen, welke een oppervlakte zal be strijken van 113 M2. Deze toren is thans ge- eed en ligt in de haven van Terschelling Het wachten is op gunstig weer om dezen toren op zijn plaats te brengen. n voorwerpen zijn door de puls inrichting naar boven gebracht, o.m. spijkers welke het type merk blijken te zijn van de „Lutine" stukken hout van verschillende deelen van het schip, stukken munitie enz. Het wachten is thans op eenige dagen goed weer om de verdere werkzaamheden te ver- richten met den conischen toren. Men meent dat onder de munitielaag het goud is ge borgen ter waarde van ongeveer li millioen gulden, welke goudvoorraad bestaat uit ge munt goud en gouden en voorts ook zilve ren staven. VERDRONKEN Te Nijmegen is de slager G. E., toen bij van de pont, die over de Waai vaart op den wal wilde stappen, misgestapt en in het water terecht gekomen. De maai is ver dronken. - Te den Bosch werd een oude man, J. G., in het ziekenhuis van „Broeders St Joh. de Deo" vermist. Toen hij des avonds om 11 uur nog niet terug was gekomen, werd aangifte gedaan bij de politie. Thans is zijn lijk uit de Buinendieze opgehaald. EEN FIKSCHE SABELHOUW Te Udeuhout werd in een café de •erstoord door twee personen uit Tilburg. Toen de gemeenteveldwachter hen tot kalm te aanmaande viel het tweetal hem aan en ontrukte hem den gummistok. De veldwach ter trok daarop zijn sabel en trof één hun ner, zekeren J. C., zoodanig op het hoofd, dat hij zwaar gewond neerstortte. In levens gevaarlijken toestand is het slachtoffer in liet ziekenhuis te Tilburg opgenomen. De andere is in arrest gesteld. Te Mechelen in België is bij een auto-on geluk een zekere J. Heus uit Rotterdam aan de bekomen verwondingen overleden. Kort voor zijn dood heeft hij nog het bezoek kunnen ontvangen van zijn vrouw, moeder en zeven kinderen. Zijn metgezel, Van der Mol, uit Loosduinen, heeft zich onderschei den duor, ondanks het feit, dat hij zelf ge wond was. Heus van onder het urak weg te trekken, daar deze anders ter plaatse levend zou verbrand zijn. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te A m s t e r d a m zijn op den Zuidelijken Radio Nieuws. laptisten-Gemeei lias 9.15 An 1.00 Gramofoon. eert 5.00 Kindoi 1 7.15—7 30 Oh miofoon. 7 IS V CNV 8.00 Evac n de Kerkxnal de i een der Ziekenhuizen, de andere kon la- T naar huis gebracht worden. Te Olst (O.) passeerde de motorist Dammers uit Wijhe, met als duozitter Rrug- geraan, eveneens uit Wijhe. Voor de fabriek der firma Lindhorst raakte de motor in brand. De bestuurder stopte onmiddellijk en spreng van het rijwiel. Hij bekwam geen letsel. De duo-zitter echter kwam te vallen en bekwam eenige brandwonden. De garage houder A. van Keulen, die het ongeluk zag gebeuren, snelde met twee brandblusohap- paraten toe, die echter ondeugdelijk bleken te zijn. Het motorrijwiel verbrandde geheel. De motorrijders zijn per auto naar Wijhe teruggekeerd. Te Venlo is de 16-jarige mej. A. van Hout, op de markt toen zij met haar rij wiel van achter een stilstaand voertuig te voorschijn kwam, door een vracht auto over reden. Zij liep een schedelbreuk en ernstige verwondingen op en is naar het Ziekenhuis /ergebracht. Te A1 p h e n a d. R ij n is op den Rijks straatweg de 23-jarige C. Meyers, uit den Haag. vermoedelijk tengevolge van de mist, met zijn motoirijwiel tegen een boom gere den. M. bleek ernstige verwondingen te heb ben opgeloopen en is na verbonden te zijn, in zorgwekkeivden toestand naar het Diaco- nessenziekenhuis te Leiden overgebracht. Te Stad a. 't Haringvliet kwam Van R. met zijn auto, waarin eenigo per sonen zaten, van Dirksland. Hij reed bij de Staven in een sloot Vermoedelijk moest v. R. uithalen voor een paar wielrijders. Van R. kwam met zijn hoofd in de modder te recht Met groote moeite wist men hem te redden. Per auto is v. R. naar huis vervoerd waar geconstateerd werd, dat hij veel mod der en water had ingeslikt De andere per sonen bekwamen arm- of beenbreuken en schrammen. De auto is totaal vernield. BOTSINGEN TE HAARLEM Dein geheelen dag is het gister te Haar lem zeer rumoerig geweest doordat groote groepen communisten ondanks het door den burgemeester uitgevaardigde demonstratie verbod, toch optochten door de binnenstad hielden, hetgeen herhaaldelijk tot botsingen met de politie aanleiding gaf. Omstreeks half drie trekken ongeveer 200 personen onder het zingen van de „Internationale" door de Groote Houtstraat Toen aan 't bevel can de politie om uiteen te gaan niet spoe dig werd voldaan, is een aantal schoten in de lucht gelost waarna do straat met gum mistok en sabel werd schoongeveegd. Ook daarna moest in dc Groote Houtstraat nog herhaaldelijk tegen betoogers worden op getreden. Bij een charge in de Koningstraat kreeg het communistische raadslid Overstee gen eenige klappen met de blanke sabel. Door het stadhuis binnen te vluchten wist hij aan de politie te ontkomen. Des avonds trachtte een groepje opgeschoten jongens dor het roepen van „Oranje boven" de orde te venstoren voor gebouw „Olympia", waar het Revolutionair 1 Mei-Comité een verga dering hield. Om incidenten te voorkomen heeft de politie hen verspreid. Ook in an dere deelen van de stad moest eenige malen tegen betoogers worden opgetreden. Vooral op de Groote Markt was het tot laat in den avond rumoerig. Bij de verschillende char ges zijn enkele personen licht gewond. Arrestaties hadden niet plaats. UIT DE OUDHEID Bij het verrichten van rioleeringswerken in de Groote but at te Ede, zijn een groot aantal vaatwerktch'Tven en urnen voor den dag gekomen. Ook speerpunten en fragmen ten van wapens. Zeer merkwaardig was het opdelven vun iufcleen en lei, wat op de aan wezigheid van een oud kerkgebouw schijnt to wijzen. OPSTOOTJES TE VENLO Te Venlo werd een vergadering gehouden van aldaar wenende Hitlerianen. Alhoewel aan deze bijeenkomst geen ruchtbaarheid was gegeven, hadden de communisten de samen komst spoedig in de gaten en zij pos teerden zich veer het vergaderlokaal, waar de bezoekers met gejoel en gehoon werden ontvangen. Weldra verdrong zich een groote [ilversum (296.1 M) VARA. 8.01 Gramo foon 10.15 Uitzending v d arbeiders in de Continubedrijven 12.01 Kleln-orkest 12.45 Orgelspel 1.15 Kleln-Orkest 2.20 Vrouwenuurtje 8.00 Voor de Kinde ren 7.15 Brnhins-Herdenking 8 02 Too- neel 9 30 Gramofoon 9.45 Orkest 10.80 Vaz Diae 10.45 Klein-Orkest 11.15 De Flierefluiters. mofoon 5.50 Zang 6 20 Gramofoon j- 7.20 Concert Eerstgeborene mofoon. (Franach) (509.3 M.) 11.20 Concert 12.20 Concert 4.20 Concert 5.35 Zang 6.50 Gramofoon 6.05 Cellorecital 7 35 Ds Ch Ed. Reymond: ..La Déroute" 9.00 Gramo foon 9 55 Gramofoon. .1 12.05 2.50 Het Stedc- ith 4.05 Orgel- _:pël 5 50 De grondslagen der muxiek 7.20 Het BBC-orkest 8-55 Concert. aven try (1554.4 M.) 11.20 Orgel! Orkest 12.60 Gramofoi 'rt 9.05 Gramofoon. 9.45 Omroepor- Cönlgswusterhausen (16349 M.) 6.50 Ochtendconcert 11-80 Gramofoon 1-20 Gramofoon. .snrenberr (472,4 M) 6.35 Gramofoon 9.25 ..Mensoh und Welt" - 12.20 Concert 8.50 Concert 8.30 Omroeporkest 9.-5 Concert. -ondon Nat. (2613 M) 1120 Orgel 12-05 Orkest 12.50 Gramofoon .ondon Reg. (855.9 Mj 1130 Concert 12.05 Gramofoon 12 85 Orgel - eert 6.20 Conr"OA ld Re incTiigie nicuwjgierigen voor het vergader lokaal. De politic maande tot doorloopen aan en dreef de menigte uiteen. Het bleef echter rumoerig Duitscho politiebeambten, die in terbaud met een feestavond in Venlo vertoefden, werden door de onruststokers eveneens voor Hitlerianen aangezion, en uit gejouwd. De politie zorgde, dat er geen hand tastelijkheden plaats vonden, zoodat de bij eenkomst zonder ernstige gevolgen verliep. BRANDEN Te S m i 1 d e (Dr.) is door onbekende oor- lak de groote boerderij van A. Oldenkamp an de Jonkenvijk, afgebrand. Vijf koeien _.i twee paarden kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de sahade. Te F. n s c h e d is de bovenwoning van G. A. Roelofs in de Lipperkerkstraat uitge brand. De benedenverdieping, waarin een hoedenwinkel van de Gez. Raay en Punte gevestigd is. liep veel waterschade op. Oor zaak onbekend. Te Nieuwebrug (Fr.) Is een hoe veelheid turf van 400.000 stuks verbrand. Eigenaar is de vervener D. te Wolvega. Dc brandweer uit Jou re heeft het vuur ge- bluscht. De schade wordt door verzekering gedekt 6.50 Con- 8.20 "Cellorecital. (398.9 M.) 11.20 Solistencon- "12.05 "Gramofoon 12.35 Orgelcon cert 135 Concert 6 26 Concert ar Us (Radio Paris) (1724.1 M.) 7.05 Gra mofoon - 11-35 Concert - U-60 Orselcon- cert 12.26 Concert 6.40 Gramofoon 8.05 Kamermuziek. r arsch au. (1111.8 M) 4.20 Vioolrecital 6.20 Concert 7-20 Concert. Uit Oost-lndie SCHILDERIJEN H.M. DE KONINGIN MALANG, 29 April. (Aneta) Gisteravond had alhier onder groote belangstelling de opening plaats van de tentoonstelling van schilderijen van H.M. de Koningin. De Re sident hield een openigsrede. FASCISTISCHE BEWEGING BATAVIA, 29 April. (Aneta). De fascisten hielden hier een drukbezochte vergadering. De voorzitter constateerde dat de beweging sterk groeit, hetgeen uiterlijk zichtbaar is door de voor Indië onbekende verschijning van zwart hemden bij openbare plechtighe den. Het ledental te Batavia bedraagt 200. Duurder dan een huishouding Wanneer muizen zich toegang weten te verschaffen tot Uw provisiekast, slinken de voorraden veel sneller dan wanneer een groote familie er van eet. Muizen zijn tevens verspreiders van besmettelijke ziekten, zoodat het niet alleen eigenbelang maar ook een E licht Is dit ongedierte te bestrijden. Geen kat of val in staat vijftig muizen in één nacht te vangen, doch i met één doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. In 2 avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; i het trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan. en reeds het eerste hapje is doodelijk. Koop dus nog heden een enkele doos 50 cl. of een dub bele doos 90 ct. en morgen zult U van dit on gedierte bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma, Den Haag. B 46 Cola di Rienzi, de groote Senator van Rome in de 14e eeuw Door Edw. BULVVER LYTTON Met verbittering zag daarom Adriano, toen eij het paviljoen van Montreal in het oog kregen, den schildknaap terugkeeren. En de lezer kan zich voorstellen, hoezeer die ver bittering toenam, toen de schildknaap nog- maalls afsteeg en hem aldus aansprak: „Mijn meester, de ridder van SL Jan, heeft het hoffelijk antwoord van heer Adriano di Castcllo vernomen en beveelt mij te zeggen, dat hij eerbiediglijk waagt voor -te stellen, het steekspel vóór het ge sprek te doen plaats hebben, opdat de ernst daarvan niet de edele, ridderlijke uitspan ning moge bederven. Het grasveld voor de tent is zoo zacht en effen, dat zelfs een vail geen gevaar zou kunnen opleveren voor ridder of ros." „Dat is te erg!" riepen Adriano en Anni- baf.di tegelijk, „die woorden zijn onhoffelijk; en" ging Adriano voort, zijn bedaardheid hernemend, „daar uw meester het zoo wil, laat hij de zadelricmen van zijn paard na zien. Ik zal hem zijn aan'geven-" Montreal had op het steekspel aange drongen, misschien uit den vroolijken bluf dien hij met zijn dappere landgenooten ge meen had„ misschien ook omdat hij, zijn bizondere en ongeëvenaarde behendigheid in den wapenhandel wilde toonen aan degenen, die mogelijk spoedig zijn openüijke vijanden zouden zijn. Nu hij den naam van den Romeinschen aanvoerder vernam, werd hij er nog meer 'toe aange vuurd; want zijn ijdelheid en hoogmoed, hoezeer hij ze ook had weten te verbergen, herinnerden hem voortdurend aan de scher pe uitdrukkingen van Adriano in het paleis van Stefano Colonna en op den ongelukkigen tocht naar Cornet». Terwijl Adriano bij het begin van de bergpas, ge holpen door zijn schildknapen, zorgvuldig de rest van zijn wapenrusting aantrok en zelf rieimen, stijgbeugels en teugels van zijn edel ros nakeek, kuste Montreal vroolijk zijn geliefde, die, ofschoon te zacht om boos te worden, zich toch diep gekrenkt gevoelde door zijn gedrag- De vrees voor zijn veilig- heid deed haar echter die krenking weer half vergeten en Montreal wierp glim lachend haar blauwe sjerp over zijn borst- kuras en voltooide zijn uitrusting met de onverschilligheid van iemand, die zeker was van de overwinning. Hij had echter iets in zijn nadeel en wel het voornaamste; wel had Hij zijn wapenrusting en zijn lans van het kasteel doen medebrengen, doch niet zijn krijgsros. Zijn paard was niet sterk genoog om het gewicht van zijn wapenrusting te dragen en geen edjner ruiters bezat een paard, dat in forschheid en kracht zich tegen dat van Adriano kon meten. Hij koos het stevigste dat erbij, was en een luide kreet van zijn woeste volgelingen getuigdo van hun bewondering, toen hij zonder hulp met één sprong in den zadel zat een zeld- eaam en moeilijk bewijs van vlugheid hij een man, met een der zware wapenrustingen bekleed, die in dien tijd te Milaan gesmeed werden en die nergens in Europa zoo zwaar gedragen werden alls in Italië, icrwijl beide partijen zich langzaam om het groene strijdperk in de rondte schaarden, en de Romeinsche herauten met veel druikte tracht ten de toeschouwers in behoorlijke orde tc schikken, reed Montreal het grasperk rond en liet zijn paard, met de hem eigen ijdel heid allerlei kunsten vertoonen om te pron ken met aijn bekwaamheid als ruiter Ten laatste verscheen Adriano, imei ge sloten vizier, 0langzaam in het strijdperk, onder de toejuichingen van zijn metgezellen. Ernstig hielden de beide ridders, aan do twee uiteinden van het perk, tegenover elkander stand; zij groetten op de gebrui kelijke wijze met do lans; en terwijl zij wachtten op het sein -tot den aanval, beefden de Romeinen voor de eer van hun aan voerder, daar Montreal's hooge gestalte en breede borst een groote tegenstelling vorm de met den slankeren bouw van Adriano. Doch de kunst om de wapenen te voeren had in dien tijd zulk een hoogte bereikt, dat groote kracht en lengte niet onontbeerlijk en zelfs niet altijd de hoofdeigenschappen waren van de beroemdste riddei-s. Van de kracht van het paard en de wijze waarop het bestuurd werd hing zooveel af, dat het lichte gewicht van den ruiter dikwijls meer in zijn voor- dan in zijn nadeel was. Dc grootste overwinnaars in het tournooi van een later tijdperk, de Franschman Bayard en de Engeilschman Sydney, waren zelfs geen van beiden bizonder zwaar of lang- Ondanks zijn grootere lichaamskracht werd Montreal 'tot zekere hoogte in zijn be wegingen belemmerd door de mindere voor treffclij'kheid van zijn paard. Dit was een forsche, stenkgebouwde Calabriër, maar zon der het ras, de kracht en de oefening van het Noordsche strijdros van den Romein. De glanzige, koolzwarte huid van het laat ste was bedekt door een scharlakenrood, met goud bewerkt kleed; hals en schouders waren door mallieschubben beschermd; van ®ijn voorhoofd stak een lange punt, als het wapen van een eenhoorn, ver vooruit, 'terwijl een groote pluimbos» van roode en witte veeren op zijn kop wuifde. Daar de zending vam Adriano naar het weelderige hof van Napels mot groote plech tigheid en praal gepaard moest gaan, was zijn uitrusting en die van zijn gevolg in overeenstemming met de pronkzucht van dien tijd- Zelfs de drie duim breede toom van zijn paard was met goud en edelge steenten versierd. De ridder zelf droeg een wapenrusting, kunstig vervaardigd door den beroemden Ludovico van Milaan. Zijn geheole verschijning getuigde van dapperheid en rijkdom, wat nog meer uit kwam naast de eenvoudige, doch blinkend gepolijste en kunstig buigzame wapenrus ting van Montreal, met de sjerp van zijn dame als eenige versiering en de gewone ruwe malieschubben van zijn paard. Dit verschil beviel den ProvenQaal niet, wiens ijclelheid bizonder prijs stelde op al wat tot zijn wapenrusting behoorde en die, als hij dit steekspel had kunnen voorzien, zelfs Colonma in pracht zou- overtro 'f n nebbom De trompetters van beide partijen gaven een kort signaal de ridders zaten hoog opgericht als metalen standbeelden; op een twee teeken bogen zij zich over hun, zadel bij het derde trompetgeschal renden zij met gevelde lans en lossen teugel vooruit, tot dat zij in het midden van het strijdperk pp elkander stieten- Met zijn zorgeüooze ver waandheid Jiad Montreal zich voorgesteld, dat hij met den eersten stoot van zijn lans Adriano uit den zadel zou lichten. Doch tot zijn groote verbazing bleef de jonge Romein stevig zitten en reed onder het gejuich der zijnen naar den anderen kant Montreal zelf had een harden stoot gekregen, doch zonder zit of stijgbeugel te verliezen. „Dat is geen saletjonker", mompelde Mon treal, terwijl hij voor den tweeden aanval al zijn behendigheid te hulp riep. Adriano, die iatusschen bemerkt had, hoezeer cijn klep per uitmuntte boven dien van zijn tegen partij, besloot hiervan gebruik te maken. Toen nu dl ridders opnieuw vooruitstorm den, dekte Adriano zich met zijn schild, en richtte zijn aanval niet zoozeer tegen den ridder, want hij begreep dat geen mensche- lijke hand dien uit het zadel zou kunnen werpen, als tegen het dier dat hij bereed. De schok van Montreals aanval was als een lawine zijn lans brak in duizend splinters. Adriano verloor beide stijgbeugels, en zonder de sterke ijeeren bogen vóór en achter zijn zadel, zou hij van het paard gelicht zijn. Nu werd hij half achterover geworpen, liet suis de hem in de ooren en schemerde hem voor de oogen, en een paar seconden verloor hij bijna het bewustzijn. Doch zijn ros toonde den invloed van de zorgen aan zijn opvoe- |ding besteed. Op het oogenblik van de ont moeting steigerde het dier hoog op, en drong met zijn breede borst met zulk een onweer staanbare kracht op zijn tegenstander in, dat Montreals paard eenige schreden terug week. Tegelijk richtte Adriano zoo behen dig zijn lans tegen den helm van den Pro- veneaal, dat diens aandacht eenigsuins ruw werd afgeleid van zijn teugel. Montreal her stelde zich onmiddellijk, maar trok den teu gel wat sterk aan, zoodat aijn paard stei gerde; op datzelfde oogenblik kreeg het dier midden op de borstplaat den stoot van den scherpen hoorn en den gemalieden kop van Adriano's strijdros, en viel met zijn berijder op het gras. Woedend en beschaamd werkte Montreal zich er onderuit, temeer daar een lichte gil uit het paviljoen zijn oor bereikte en zijn ergernis nog verhoogde. Hij stond op met een gemakkelijkheid die alle toeschou wers verbaasde; want de wapenrustingen van dien tijd waren zoo zwaar, dat slechts weinig ridders zonder hulp konden opstaan wanneer cij op den grond lagen. Hij trok zijn zwaard en riep woest: „Te voet, te voet! dat ik viel was niet 'mijn schuld, maar van dat vervloekte beest, dat ik zeker tot boete voor mijn zonden tot strijdros moest kiezen. Komaan „Neen, heer ridder", zeide Adriano, zijn ijzeren handschoenen uittrekkende en zij a helm losgespend, dien hij op den grond w-iep, „ik kom tot u als gast en vriend; doch een ontmoeting te voet heeft slechts plaats tusschen doodsvijanden. Indien ik uw uit daging aannam, zou mijn nederlaag een snut zijn voor uw riddereer". - (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3