Radio Nieuws. Gemengd Nieuws. JIM, DE ZOON VAN BOBBY VRIJDAG 28 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Anti-revolutionair Den Haag bijeen DR. COLIJN TREKT UIT DEN VERKIEZINGSUITSLAG DRIE CONCLUSIES 'T REVOLUTIONAIRE DUIVELTJE Wat hebt ge van onze verkiezings actie te zeggen Een groote schare van anti-rev. mannen en vrouwen vulde gisteravond de Haagsche Oosterkerk. Zij waren bijeengekomen om den in den verkiezingsuitslag aan de anti-rev. partij geschonken zegen dankbaar te herdenken. Openingswoord De voorzitter der anti-rev. Kiesvereeniging mr J. A. de Wilde, deed ter opening van het samenzijn zingen Ps. 6810. Na voorlezing van het laatste gedeelte van Ps. 145 en gebed, wees de voorzitter op de be teekenis van de bijeenkomst na de stembus die onze stoutste verwachtingen heeft over troffen. In heel het land heeft onze partij zioh goed gehouden; in alle kieskringen zijn we vooruit gegaan. Aan alle werkers werd namens de partij hartelijk dank gebracht voor hun prestaties De totale uitslag van de verkiezing is, al zijn wij versterkt uit den strijd gekomen, niet erg mooi. De nieuwe Kamer staat niet zoo veel sterker dan de oude. Dat maakt den politieken toestand zeer moeilijk en daar hebben we ons rekenschap yan te geven. Spr. deed daarna aankondiging van de volgorde der sprekers en wees op den be langrijken arbeid der pers in den ge voer den strijcL Namens de N.H.Ct werd medegedeeld, dat de werklooze werkers van „Mobiel" a.s. Maandag gratis mee mogen met het uit stapje naar Waalhaven. Toespraak D. v. Twist Als eerste der sprekers voerde de heer L. F. Duymaer van Twist het woord. Na de propagandisten te hebben gehul digd voor hun werk, namens het bestuur, wees hij er op, dat de stemming ons gun stig is geweest We hebben 29.700 stemmen behaald, een getal als nooit te voren. De eerste helft van het millioen hebben w« ongeveer vol en beginnen nu aan de tweede helft Overal is in den lande geestdrift over het verkregen resultaat Er was bij het werk een enthousiasme als van ouds. De geschiedenis onzer partij doet denken aan Israëls historie. Ook tot ons klinkt het vermaan: laat de kinderen Israëls voort trekken. We staan voor moeilijke economi sche tijden; gewichtige maatregelen moéten worden getroffen. Een man schijnt er slechts die ons volk door de moeilijke overgangs periode heen k*»a leiden. Hij moet staats man en strateeg, kenner van financiën, eco nomie en koloniën zijn. Die ééne man is- Dr Colijn. (Applaus). Laat ons hem trouw blijven en ons achter hem scharen, aldus besloot spr. Het Kamerlid v. Dijk spreekt Oud-minister J. J. C. v. D ij k, de volgende spreker, was overtuigd, dat in aller hart dankbaarheid was voor wat God ons in den strijd heeft geschonken. Dr Colijn komt Op dit oogenblik komt de heer Colijn bin nen. De vergadering staat op en begroet hem met lang en luid applaus. Als Dr Colijn gezeten is, wijst de heer y. Dijk op de geestdrift, waarmee géstreden is ter wille van de zaak van onzen God. We hebben niet alleen te spreken van christe lijke staatkunde, maar hebben er ook voor te werken, dat de beginselen van onzen Koning voor het staatsbestuur zullen wor den gevolgd. Ons volk heeft dat begrepen en stond pal tegen de aanvallen, die van alle zijden gekomen zijn. Daar waren: het den kend deel der natie, klassenstrijders en op ruiers en ook zij, die zeggen te staan op den grondslag van Gods Woord, maar in het bestrijden met verdachtmakingen van mode' christenen hun heil zoeken, ook al missen ze zelf elke constructieve gedachte. Ons volk heeft gesproken en voor. den Zegen door den strijd zijn we verblijd. Een krachtige anti-rev. fractie zal achter een krachtige Begeering kunnen staan. Haar be ginsel zal haar daarbij drijven. Aan de anti-rev. fractie is thans een accent gege ven, dat van bijzondere beteekenis zal zijn met het oog op wat in de naaste toekomst zal dienen te gebeuren. We denken daarbij aan onzen leider, die ons in den strijd met bijna jeugdige kracht bij dag en bij nadht is voorgegaan. Verguizing en hoon is hem niet gespaard, maar daardoor is hij te nauwer aan ons Vertjonden geworden. We kennen zijn krachtige persoonlijkheid ïnaar hij is niet de .sterke man", waarom sommigen roepen en die in eigen kracht zijn sterkte heeft Colijn is van zijn en ons geloof niet te scheiden. Velen hebben hem gestemd, omdat ze in hem zien den man, die ons volk in deze tijden heeft te leiden. Met ons anti-rev. volk is Dr Colijn één, hij laat zich daarvan niet scheiden, door nie mand of niets. We hebben ons te realiseeren, dat de ar beid voor het nationaal herstel nu eerst komen moet God schenke de krachten daar toe aan hem of hun, die daartoe geroepen worden. Dr Colijn trekt drie conclusies Dr Co 1 ij n betrad als/nu het spreekge stoelte en werd met daverend handgeklap begroet Hij aarzelde na al de hem gebrachte lof tuitingen. Maar toch begreep hij iets te moeten zeggen. De uitslag van deze stembus heeft hem verrast; we naderen het half millioen stem men. Daarop heeft hij in zijn stoutste droo- men niet kunnen rekenen. Wel werd ge hoopt op een dertienden zetel als vrucht van ingespannen werken. Er waren groote optimisten, maar daar toe heeft de heer Colijn nooit behoord. We hebben nu veertien zetels, maar op dien veertienden moet men maar niet bij voortduur rekenen. Die is wel van kiezers, die niet anti-rev. zijn, maar ditmaal anti- rev. hebben gestemd. Vreemd is, dat in sommige persorganen men ons er toe wil brengen om alleen met dien eenen zetel rekening te houden en niet met de dertien andere. Maar we zijn en blijven anti-rev. en ons beginsel blijft het eenige richtsnoer. Elke andere verwachting is ongemotiveerd, drieërlei conclusie In de Tweede Kamer is nog steeds een meerderheid, die begeert dat in het bestuur van land en volk wordt gerekend met de ohr. volksaspiraties. Dat zijn er in ieder ge val 58. Zelfs al rekent men de zes dissiden ten niet mee, dan is er een meerderheid, die niet verstaan zou als een kabinet optrad, dat neutraliteit zou betrachten tegenover de groote vragen, die rechs en links verdoelen. Voorts heeft in deze verkiezingen sterker dan ooit het nationaal sentiment meegespro ken. Met dat gevoelen is in dezen moeilijken tijd ten zeerste rekening te houden. En ten laatste mag gezegd, dat de ver splintering in ons parlementaire leven zich nog sterker heeft geopenbaard. We zijn ge komen van 11 op 14 partijen. Met den mees ten ernst moet er daarom naar worden ge streefd, dat de oplossing van de groote vra gen geschiedt naar gezond constitutionecle regelen. M.a.w.: noodlg is een parlementair kabinet Anders dreigt het gevaar, dat de parlementaire splitsing zich voortzet en het parlement steeds meer onmachtig wordt om aan de oplossing van politieke vraagstuk ken mee te werken. Gaat het verkeerd, dan komt het tot oplossing van het parlement met de gevolgen daaraan verbonden. Dit gevaar is zoo groot ook met het oog op het buitenland, dat we alle vragen nor maal parlementair dienen op te lossen. Spr. brengt vervolgens dank aan allen, die bij de verkiezingen op eenigerloi wijze betrokken zijn. Onze pers heeft zich niet onbetuigd gelaten De kiesvereeniglngen in heel het land hebben enormen arbeid ver richt Duizenden propagandisten zijn hand en voet geweest voor de kiesvereenigingen. In 't bijzonder werd dank gebracht aan de Haagsche propagandisten, waarvan spr. wonderverhalen gehoord heeft over een reclame voor no. 1 van lijst 33. Zelfs is „de nachtwacht" daarbij betrokken. Dank voor deze opoffering van uw nachtrust (Levendig applaus). Spr. wilde ook niet nalaten dank te bren- in aan de echtgenooten van de gekozen Kamerleden al moest hij daarbij een uit zondering maken voor den heer Sohouten die in dezen tijd zoo heel veel hebben moe ten missen. Ten slotte wenschte spr. openlijk uit te spreken, dat zijn hart vervuld is van diepen dank aan God, Die ons werk zoo zeer heeft gezegend. Die dankbaarheid brengt verplich ting mee uoor de gekozenen. Zij hebben door betoon van hun trouw te beantwoorden aan den zegen, dien de Jleere ons schonk. De minister v. Onderwijs spreekt Gezang 96 werd na dit mooie woord ge zongen, waarna Minister Terpstra, gekozen Kamerlid, het woord verkreeg. Deze herinnerde aan het hoofdartikel in de roode pers aan den vooravond van 26 April, waar in vreesi voor den stembusuitslag tot uiting kwam. Bovendien bleek, dat de soc.-dem. •vaA; meening waren, dat ze niet zelf het ter rein van den strijd hadden kunnen bepalen. Zij hadden liever op grove wijze willen spe- culeeren al is dat misschien niet in de lijn der socialistische gemeenschap op het enge persoonlijke of groepsbelang. Zouden zij tot verantwoordelijkheid geroepen wor den, zij zouden groote moeite gehad hebben hun belofte te houden. Het landsbelang is de Inzet van den strijd geweest Dat as van groote beteekenis in crisistijd Een half jaar geleden was er ontevredenheid over de Regeering. Ware die geest gebleven, een roode vloedgolf zou over ons volk gekozen zijn. Maar de oogen zijn er voor opengegaan, dat communisme en socialisme ons volk naar een afgrond voeren. De „Zeven Provinciën" was voor velen als een lichtende bliksemstraal, die tot waarschuwing diende, al zijn de muiters om die reden natuurlijk niet tot hun daad gekomen. Gevolg er van is echter geweest, dat de verkiezingsstrijd op hooger peil kom worden gevoerd. Met groote toewijding en talent heeft Dr Colijn den verkiezingsstrijd geleid. De uit slag doet voor ons weer de opgaande lijn Maar er zijn ook schaduwzijden. Ter rechterzijde is er afbrokkeling, de revolutio naire groepen groeien en het aantal splin terpartijtjes neemt toe. Voor de politici komt een moeilijke tijd. Laat daarbij de voorbede van ons geloovig volk niet ontbreken. Maar er is misschien nog iets anders noodig. Pijnlijke maatrege len voor ons allen kunnen onvermijdelijk blijken, maar houde een ieder dan den revolutionair in eigen hart onder den duim. Men zij niet te voorbarig met critiek. Moeilijk is de taak, die Regeering en Kamer wacht Maar laat ons daarbij indach tig zijn, dat onze Jezus overwinnaar is en leeft Laat ons de dienstknechten van onzen Koning willen zijn. Voor de club „Mobiel" sprak de Keer Nic. Laarman woorden an dank voor de gebrachte hulde en den ondervonden steun. Aan de befaamde schut ting die weken lang werd bewaakt werd nog eens herinnerd. Ten slotte werd trouw beloofd tot aan de volgende verkiezingen. Wat hebt gij van ons te zeggen?... Onder daverend applaus verkreeg ook de zwoeger, het Kamerlid Schouten, van Rotterdam, ter ontspanning het woord. Rotterdam heeft gisteravond gewatertand van de cijfers van den Haag. Spr. brengt namens de Rotterdamsche werkers daarvoor dank. In Rotterdam hebben we ons best gedaan, maar buitengewoon verheugd zijn we voor den uitslag van deii Haag. We hebben onzen strijd zoo gevoerd, dat we tegen al onze tegenstanders mogen zeg gen: Wat hebt gij van onze verkiezingsactie te zeggen? (Langdurig applaus). In alles zijn we werkzaam om de waar heid te zeggen en duidelijk te maken. Er zijn geen beloften gedaan. Daar kan men niets van zeggen. Spr. is al weer uit de verkiezingscam pagne uit en hij denkt al weer aan wat er wacht Noodig is, dat de neutrale en liberale krant uit onze gezinnen verdwijnt Die is een sta-in-den-weg voor de ontwikkeling der anti-rev. beginselen. We blijven propageeren voor onze eigen christelijke pers. En ook voor onze principieele propaganda worden we weer mobiel en met „Mobiel" voor de propaganda voor onze principieele begin selen. Het slotwoord ROTTERDAM JUICHT Hoewel er misschien minder oorzaak toe was dan in andere steden heeft toch het anti-revolutionaire kiezersvolk van Rotten flam Woensdag gejuicht dat het daverde. En daar was een heel verklaarbare reden voor, want de uitslag-bekendmakingen van vorige stembussen hadden vrijwel zonder ophou den teleurstellingen gebracht; steeds weer moest de stemming wel in mineur uitvallen. Zoo was het in 1925 bij de Kamer, toen de candidatuur-Colijn ons duizenden stemmen veclies opleverde, zoo was het ook bij de laatste Raadsverkiezing, waarhij een zetel verloren ging. Was het wonder, dat men, na de intense stembuscampagne van nu wel met mood maar niet met overmoed ter vergadering trok om onder geweldige spanning den uit slag af te wachten? Nog voor half acht stonden al velen voor de Westerkerk op een plaats te wachten, maar degenen, die niet over een kaart be schikten kregen onverbiddelijk nul op het rekest. Werkers alleen werden toegelaten. Maar ook dat leverde nog bezwaar op wat de ruimte betrof, want er was bij deze ver kiezingsactie door zeer velen hard gewerkt en die allen moesten geborgen worden. Te half negen betreedt het centraal be stuur met den heer J. Schouten aan het hoofd en vergezeld door enkele kerkelijke autoriteiten 't met vlaggedoek feestelijk ge tooide podium, hartelijk door de menigte begroet Voorzitter Schouten laat dan bij den aanvang der vergadering zingen: God de Heer regeert en hoe nu verder ook de uitslag moge zijn, de honderden voelen zich reeds door dit lied der bemoediging geschraagd. Wij heb ben geleerd om teleurstellingen te dragen in Rotterdam en we hebben ook geleerd om dat blijmoedig te doen, tróóst vindend in ons geestelijk lied. Nadat dezelfde Psalm is gelezen en in gebed is voorgegaan komt de voorzitter met zijn eerste prognose, een bp' rekening aan de hand van vijf „vaste" bus seneen voorspelling, die echter ditmaal geen voorspelling kan worden omdat de verschuivingen in het kiezerscorps te groot zijn gebleken om er nog peil op te trekken. Maar dan volgen direct de eerste 75 bus sen7700 in 1929 en 8470 in dit jaar. Nu is de jubel niet meer te bedwingen, de spanning uit zich in kletterend applaus, eindelijk is er dan de stembus waarover weer gejuicht kan worden. Natuurlijk zet de heer Schouten er een kleine domper op. Kan men van secure anti-revolutionaire „dompers", zooals men ons zoo vaak betitelt wat anders verwach ten... Het kiezerscorps is grooter gewor den, alleen het percentage beslist Evenwel: Rotterdam is toch niet slecht, het gaat in de goede richting en als pal daarop Vlis- singen als eerste buitenplaats binnenkomt met een stijging van 1437 tot 1960 vreezen we de muren van de Westerkerk te zullen zien instorten onder het daverend gejuich van de menigte. Er komen nog meer briefjes binnen en de secretaris Cnossen kijkt niet ontevreden, maar de heer H e u k e 1 s krijgt als eerste het woord voor een toespraak. Hij uit er zijn voldoening over dat we ditmaal nu eens niet een vergadering hebben van nieuws gierigen die zelf geen spade in den grond hebben gestoken maar van werkers en hij brengt al die harde zwoegers hulde. In geen jaren is zulk een activiteit betoond als nu en menschon met grijze haren en kale sche dels van onder en boven de zeventig zijn weer eens op het verkiezingspad getogen om te strijden voor den generaal. Hoe fel ook gelasterd, Dr. Colijn bleef op ongerept waardige wijze den verkiezingsstrijd voeren en ook voor zijn arbeid zeggen wij hem dank (donderend applaus). De heer Heukels vervolgt, dat het hem verheugt, dat onze Schouten weer met Rot terdamsche stemmen naar de Kamer zal komen (toejuichingen). De a.r. partij heeft getrouw aan haar be- trinse! den kiesstrijd gevoerd en hoe dan ook de uitslag uitvalt, daar behoeft ze zich niet over te schamen. De laster der tegenstanders valt op hen zelf terug. Dat de S.D.A.P. treurige verkie zingsmethoden voert is voor ons niet vreemd, maar het ontzettend bange is, dat ook de Staatkundig Gereformeerden de leu gen te baat hebben genomen om «stemmen winst te krijgen en daarin ook slagen. Er zijn nog een massa blinde volgelingen van Ds. Kersten; spr wekt op hen telkens weer van het kwade van hun optreden te overtuigen. Werkt en werft leden voor de rolgende stembus (applaus). Daa volgen weer een aantal uitslagen: Utrecht en Amersfoort uitstekend, Overschie van 366 tot 627 geweldig. Alkmaar van 503 tot 960welk een vreugde en dankbaar heid. Het wordt warm, heel warm van al die handklappende menschen, die nog maa«- steeds in aantal toenemen. Dan volgen 125 stembureaux uit Rotterdam gelukkig ook goed zoowel absoluut als re latief. Wethouder Hanemaayer kan dan ook in de beste stemming het woord nemen. Ook hij wijst er op, hoe vooral in Rotterdam on»ie partij van alle kanten Is besprongen. Al die aanvallen leidden echter tot actie on zerzijds en zoo mochten we zien, dat in de ken, want bij deze verkiezing had hij niets gedaan dan geluisterd, gelezen en de actie gevolgd. Zijn ambt verbiedt hem actief op te treden. Herinnerend aan Paulus' reis naar Jeru zalem (Rom. 15) wees spr. erop, dat Paulus een beroep deed op de voorbede van zijn broeders en daarbij wees op den band, die allen bond. God heeft ons buitengewoon gezegend, met veel meer dan wij hebben verdiend. We bidden God, dat de vrucht van dezen zegen zij tot heil van ons volk en van Gods zaak We blijven paraat Thans is het woord aan H. M. de Ko ningin. We staan voor zware problemen in deze crisis en voor wie aan de oplossing hebben mee te werken is de verantwoorde lijkheid groot Diep insnijdende middelen zullen wellicht noodig zijn om onzen economischen en po litieken ondergang te voorkomen. Zwaar zal dit werk zijn en daarom hebben onze leiders er groote behoefte aan gedragen te worden door ons gebed en wij vragen var God: begeef hen en ons niet; zend uw licht en uw waarheid neder, heilig hun denken en zegen hun arbeid, opdat die zij tot eer van Uw Naam en leer ons met hen strij den in de gebeden voor hen. Nadat gezongen was Ps. 27 5 ging de heer Idenburg voor in dankgebed en ging de groote schare uiteen. Eerst werd echter nog staande gezongen „Mijn schild ende be trouwen". Bij het verlaten van het gebouw weerklonken onze vaderlandsche liederen. Het was een avond van ernst en dank baarheid, waarin de gemeenschappelijke hand van het beginsel door allen werd ge voeld. Nieuw gekozen Kamerleden Hieronder volgen nog enkele, gisteren ons ontbrekende, gegevens omtrent de nieuwge- kozen leden der Tweede Kamer: Mr. P. M. ARTS. Geboren 29 Sept. 1881. Studeerde en promoveerde 1907 in de Rech ten te Utrecht- Werd secretaris van den Voogdijraad te Tilburg, in 1913 Raadslid aldaar, in 1919 lid der Prov. Staten van Noord-Brabant en was van 1925"29 lid der Tweede Kamer. Zijn vader was reeds de ziel van de R.K. Volkspartij. Ir. Dr. W. J. DROESSEN. Geb. 1898 te HorstMeterik. Studeerde te Wageningen en werd er 1924 ingenieur in den Landbouw. Werd benoemd tot leeraar der Landbouw- wmterscholen te Didam en Raalte, in 1926 tot consulent, in 1931 tot Rijkslandbouwcon- sulent voor Limburg. Promoveerde in 1927 op: „De gemeentegronden van Noord-Bra bant en Limburg en hunne ontginning". Is verscheiden jaren leider der „Jonge Boeren" in Limburg, trad als inleider op op het Ned. Landhuishoudkundig Congres en den Kath. Ned. Boeren- en Tuinderabond. J. GROEN. Geb. 16 Mei 1887 te Zuid-Schar- woude. Was in het tuinbouwbedrijf bij zijn vader werkzaam, nam deel aan het R.K. Ver eenigingsleven. Is thans voorzitter van de afd. Langendijk van den R.K. Land- en Tuin bouwbond, lid van den Raad van Toezicht op de Coöp. Boerenleenbank, sinds 1919 lid van den Raad van Zuid-Scharwoude, secre taris van den Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem, voorzitter van den Vakbond (Tuinbouw) en oefent te Zuid- Scharwoude nog het tuinbouwbedrijf uit Hij is ridder in de Orde van Oranje-NaBsau. H. D. LOUWES. Geb. 15 Aug. 1893 te Ui- rum. Bezocht H.B.S. en Landbouwwinter- school te Groningen. Nam de boerderij van zijn vader over en werkte voor het vereeni- gingsleven op landbouwgebied. Was in 1923 —■29 bestuurslid van de Groninger Maat schappij van Landbouw en is sinds 1930 haar voorzitter. Op godsdienstig terrein ijvert hij voor de Vrijzinnig-Hervormden en trad meermalen in hun godsdienstoefenin gen als hun voorganger op. Sinds 1927 is hij Raadslid van Ulrum. K. L. H. VAN DER PUTT. Geb. 17 Dec. 1887 te Stratum. Bezocht de H. B. S., is fchan« directeur van de Kosmos' Sigarenfabrieken uh. Van der Putt en De Vlam. Hij is voor zitter van de Ned. R. K Vereeniging van sigarenfabrikanten, oprichter en voorzitter van gezinsbijslagfonds, hedrijfsvereenigingen voor ziekteverzekering en pensioenfonds, lid van de Kamer van Kooophandel, lid van de staatscommissie van deskundigen voor den tabaksaccijns. Hij is voorstander van actieve handelspolitiek, bepleiter van productieve werkverschaffing, verlichting der lasten van het groote gezin. Hij ontving ridderorden van den Paus en van den Koning van België. Mr. C. VERVOORN. Vervangt wellicht den Plattelander A. BraaL Studeerde in de Rech ten te Utrecht. Vestigde zich in 1922 te Her wijnen. Werd in 1923 lid der Prov. Staten van Gelderland en was dit tot 1931. Was van 19271932 Weihouder van Her wijnen Is thans kassier van de Boerenleenbank al daar en kantonrechter-plaatsvervanger te Gorinohem. ALIMIN PR A WIR AD IR D JA. Heeft in het begin van 1920 en daarna met andere revo lutionaire voormannen getracht de door Snee vliet ingezette communistische actie op Java in de kringen der volksbeweging voori te zetten. In Juni 1924 heeft de z.g. Roode S.I. hem afgevaardigd naar Canton, waar de Internationale Pan Pacific-Confercntio de middelen overwoog om 't nationalisme in Oost-Azië in dienst te stellen van den Droletarischen klassenstrijd, o. m. door het organiseeren van stakingen bij verkeers middelen. Hij heeft langs dien weg verbin ding gekregen met de Red Eastern labour Union. In 1925 had hij de hand in een sta kingsbeweging in Midden-Java en wist, door zich tijdig buitenslands te begeven, aan in- temeering te ontkomen. In 1926 trad hij andermaal op in revolutionaire actie, nl. bij de voorbereiding van de bekende commu nistische relletjes op Java. Hij wist zich toen ook bijtijds in het buitenland schuil te houden en hij bleef aanvankelijk in het Oosten werkzaam, o.a. ten behoeve van de „Pari", de organisatorische kern der Partij Republiek Indonesia, in 1927 buiten de greu zen van ons overzeesch gebied gesticht. SARDJONO. Vertoeft in verband met zijn deelneming aan de communistische relletjes op Java in 1926 in 't interneeringskamp vnn Boven-Digoel op Nieuw-Guinea. In verband met zijn candidaatstelling voor de Tweede Kamer kan herinnerd worden aan het geval van den revolutionair gezin den arts Tjipto Mangoenkoesoemo, die eeni ge jaren geleden tot lid van den Volksraad gekozen werd. terwijl hij op het eiland Bandal in ballingschap toefde; deze heef! geen zitting in het vertegenwoordigend col- loge kunnen nemen. I Mr. W. M. Westerman Mr. C. Vervoom J. M. Krijger ff. HouUn In aansluiting op onze fotopagina van gister (gekozen Tweede Kamerloden) geven we hoor nog een kleine aanvulling. Van de gekozen Chr. Hist, leden zal Jhr Mr Beelaerte van Blokland geen zitting nemen; in zijn plaats zal het aftredend lid de heer J. M. Krijger Jr weer naar de Kamer gaan Verder geven we hier de beeltenis van den H. van Houten, die de Chr. Dem.Unte-.en van Mr W. M Westermann die in plaats van Gen. Snijders het Verbond van Nat. Herstel zal 'vertegenwoordigen! Ten slotte Mr C. Ver voorn die in de plaats van het aftredende ldd A. Braat mar de Kamer gaat namens den Nat. Boeren- en Tuinderehond. zen stembusstrijd werkloozen er dwars tegen de anti-Colijn-Hetze r avond aan avond op üit trokken op huisbezoek (luid applaus). Lang zullen we nu voor de volgende stembus niet kunnen rusten, want binnen twee jaar of nog korter is er weer Raads verkiezing en dan moge dezelfde strijdgeest en hetzelfde élan gevonden worden als nu, dan moge het A R. leger onder Gods zegen even mobiel ten strijde trekken als nu (applaus). „Ik heb een pracht bericht!" kondigt voor zitter Schouten aan en, na wat getrai neerd te hebben om de spanning te doen toe nemen, komt Schiedam met z'n winst van 1819 tot 3292 en vlak daarop het eerste be richt van Amsterdam, ook al met een ver dubbeling ongeveer van het stemmencijfer. In beide gevallen heeft men niet den tijd om de cijfers der honderdtallen af te wach ten, als net duizendtal van 1933 bekend a breekt het gejuich weer frenetiek los en de minder vluggen hoorders beginnen dan „herhalen" te roepen. Voorzitter Schouten verklaart zich daartoe bereid, als voor elke herhaling de duit in de collecte verdubbeld wordt De heer Diemer herinnert er aan hoe hij" in 1925 in een brochure betreurd heeft dat onze partij over heel bet land met Dr. Colijn als eerste candidaat was uitgekomen en dit ons in Rotterdam duur te su.an was gekomen. Nu was het echter anders: heel het land vroeg om één man, die de personificatie van goede gezagshandhaving beteekende en men kon daarvoor geen beter man uitkie zen dan Dr. Colijn. Zoodra het bericht van Colijas candidaat stelling binnenkwam werd het od den voor grond stellen van deze nationale figuur ook in liberalen kring met vreugde begroet, maar vooral bij de vrijzinnige pers kruipt het bloed altijd waar het niet gaan kan en er kwam een fanatieke bestrijding. Colijn was toch niet zoo groot als men wel zou den ken en met name de kwestie van het verdrag met België dat hier in 1927 zulk een belang rijke rol heeft gespeeld zocht men als een ttwistaDpel om den bij uitstek nationalen candidaat Colijn te bestrijden. Colijn móest nu maar eens vertellen, hoe hij, als officieel Reeeeringsonderhandelaar daar nu over dacht en Dr. Bierema kwam met de mede- deeling, dat Colijn Minister Beelaerts had op gewarmd om toch maar aan de Belgische eischen toe te geven. Spr. leest een brief voor van Dr. Colijn. waarin hij deze bewering ontzenuwt en den- gene rijp voor het gekkenhuis noemt, die in den tija, waarin alles moet worden gedaan om ons land voor economische ineenstorting te behoeden, zou willen komen met een voor stel, dat ons volk op scherpe wijze verdeelt Dat Colijn niet de dictator is, waarvoor men hem graag uitgeeft, blijkt toch wel uit het feit, dat hij vrije discussie over dit on derwerp ook in partijverband niet wil afsnij den en zijn eigen meening niet zal doorvoe ren wanneer die verschillen mocht met die van de meerderheid van ons volk (applaus). Spr. rekent nu verder af met de liberale verkiezingsmethode. Graag had hij gewild dat de rrrogante heeren, die het werk van onzen Hanemaayer nu weer in hun verkie- zingslectuur naar zich toeëigenen ais zuu het een uitvloeisel zijn van den arbeid van Mr. Dutilh, sterker waren terucgelnonen. Dat geldt mutatis mutandis wk ar de Marxisten, die wel ge- maar niet verslagen zijn en dus hun klassenstrijdstheorie kun nen voortzetten. „Voorwaarts" loog dezer dagen, dat Colijn in Rotterdam gesteld was omdat Schouten als No. 1 niet goed genoeg meer was, maar Spr. zegt dat men de gratis zeep met het portret van Ter Laan maar moet gebruiken om die fabel weg te wasschen, want elk a.r. hoopt onzen Schouten nog vele jaren als leider van onze Rotterdamsche bewe ging te zien (langdurig applaus). Spr. uit ten slotte de wensch, dat onze vooruitgang ons moge nopen tot grooter ver antwoordelijkheid en tot grooter trouw in het nastreven van ons grootsch ideaal (ap plaus). Nieuwe uitslagen liggen al gereed: Leiden stad met een winst van 50 pet-, die helaas voor het eerst ten koste van de C H. wordt verkregen, Amsterdam met 200 bussen en een vooruitgang van 11000 tot 19000, een mededeel mg, die tot een schier eindeloos applaus aanleiding geeft Ook Den Haag bliikt goed te zijn. Ds. - an G.ieken met applaus begroet zegt alleen al even te willen spreken om nog even te onderstrepen, dat Schouten nog steeds ons aller leider is. Groot is onze vreugd, elk 'hart is er vol van, maar er is toch daarbij ook veel zorg. De positie van ons land en volk vervult ons met groote vrees, maar wij weten dat Gods hand niet verkort is en dat hij er ons uithelpen zal. d« rü?«re Jeugd. 1.30 Aci'i.i i'1-..ninuilck. 6.30 i Orkeet. 11.UU Greroo- K A. 8.01 Gramofoon _j Cootloubi 12 01 De Notenkraker». 12 46 Orgel 1.15 De Notenkrakers, 2.15 Gramo 4.50 Balalaika orkest. 5.00 Zunsr. Balalaika orkest. 5.25 Zang. 6.01 t. 6 30 Accordeon muziek. 7.00 Kin- V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. A.V.R.O. 8 00 Vas Dlas. 8.05 Omroeporkest 8.45 Radiotooneel 9.30 Kovacs Lajoa -• 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoon, 5.50 Gramofoon. - 7.20 Plano, 7.50 Gramofoon- 8 20 Balalaika orkest t 9,20 Gramofoon 9.50 Orkest. (Fransch) (509.3 M.) 11 20 Concert. lil* Concert. 4.20 Omroepklelnorkest. 635 Gramofoon. 5.50 Kamermuziek. 7.20 Gra mofoon. 8.35 Gramofoon. 8 50 Omroep orkest. 9.20 Gramofoon. 10.00 Concert. a e n t r y (1554.4 M.). 11.20 Orgelspel 12-01 Orkest. 1.05 Gramofoon. 4.10 OrgeUpol. 6.05 Cello recital. 7.20 Variété. 9.05 BBC ndborg (1153.8 M.) 11.30 Ooooert (1685 M.) 5.8® concert 1.20 Gramofoon. 6.26 Con- - 6.20 Orkest. 10.20 Populair concert rg (471.4 M.) 6.25 Gramofooo 9.35 Men se h Welt 11.20 Populair t Concert, 3.50 Concert. lu.ua 1120 Gramofoon a t (261.3 M.\ 4.10 Orgelspel. >rkeat 6.05 Zang. eg (.155.9 M) 1.05 GramofOOO. 2.05 Orkest 3.50 Concert 7.35 Sextet Midi i 1.05 Cc 5.50 Zang 6.2® t 7.05 Grar Radio Pi 1724.1 M.) 7.05 Gramo- >rkest. 5.60 Concert. 9.20 Gramofoon (1411.8 M.) 4.20 Gramofoon. - concert 7.05 Omroeporkest» Stellig is, det Dr. Colijn, die op zoo op offerende wijze den verkiezingsstrijd ge voerd heeft, zijn winst niet gekregen heeft door valsche beloften. Er zit bij zijn wissel» geld geen enkel valsch kwartje. De s.d-a.p« heeft stellig één stem» meer dan ze ve^ dient, omdat op Spr.'s stembureau een oyd Roomsch moedertje, die naar „haar" lijst vroeg door een s^l. propagandist naar Ijj4 11 werd verwezen. Laat ons dankbaar zijn, dat we op den verkiezingsstrijd met opga» heven hoofd terug kunnen zien. Als Ds. Schoonhoven nog ©en parallel heeft getrokken tusschen Alkmaar, waar hij geboren is, en Rotterdam en onz© volijve rige secretaris, de heer Cnossen, gewerea heeft op de nederlaag speciaal van Tef Laan en geadviseerd heeft de liberale p«© de deur uit te werken, komt de einduitslag van Rotterdam: 34000 stemmen voor onz© lijst, een resultaat, dat voorzitter Schouten zeer bevredigend noemt Met een hartelijk woord van dank aan onze A. R. pers en een opwekking om haar te steunen, met een woord van lof aan all© kiesvereenigirtgbesturen, maar speciaal aan den secretaris, besluit Spr. zijn practise® eindwoord. Hij verzoekt dan nog te ilngen „JDe Heef is mij tot hulp en sterkte" en verzoekt hef Antirevolutionaire volk vooral in de komen de dagen, wanneer men weer zal staan voor de opheffing van de Kabinetscrisis, d© lei ders in den gebede te gedenken. Na het zingen van het Psalmlied, h«t la al bij half twaalf, wordt de schoone samen komst met dankzegging gesloten, maar nég kan men niet scheiden en het .»Zij «uilen het niet hebben" en het „Wilhelmus" weer klinkt nog vóór de groote menigte het snik» heete gebouw verlaat. EEN FASCISTISCH AVONTUUR. Te Rjjiswijk (Z.-H.) hadden eenige fa®cistï» sche jongelui het plan opgevat in de Cae© van Necklaan bij een buurman van donker- roode richting te gaan plakken. Zij gebruikten diens woningdeur als aanplakbord en even later stond met plakzegels eenige malen lijst S op zijn deur. Het geval wilde echter, dat buurman juist het portiek op thuis kwam. Niet bijster ingenomen met deze plakkatei^ greep hy de plakkers beet en gooide hen de portiektrap af met gevolg, dat de Baar», propagandisten er niet zonder kleerscheuren en builen afkwamen. Op hun rumoer kwam de vader zy'n zoons te hulp, waarbij hij x»ch dermate opwond, dat hij plotseling een revol ver trok, waarmede hij zijn rood en buurman bedreigde. Deze sloeg vsn schrik op de vlucht, doch direct daarop voelde de oude fascist een hand van den inmiddels verschenen politie» agent op zijn schouder cn werd ontwapend Het pistool bleek nog uit den tijd van I'rin© Maurits te dateeren. De haan lag slap achter*» over, de trekker ontbrak en de loop wa© dichtge roest. Door G. Th. ROTMAN 75 De dirigent zit als een muur 7< Zoo onlieweeglijk en secuur; Men nikt en sjort, men wrikt en trekt, Tot'lat hij haast zijn hals verrekt; De stumper schreeuwt uit alle macht Er. kermt alsof hij wordt geslacht, Tot men op 't laatst, ten einde raad, Do heel o brandweer komen laat. De stoomspuit komt met veel getoet. Waarop men met bekwamen spoed, Terwijl de lievp straatjeugd gnuift. Den slang op t toeter-mondstuk schuiftj Het water wortd er in geperst Totdat het instiument haast berst. En onze vriend de lucht in spat. Omgeven door een stroom van nat. (Wordt Maandag ''ervolfSjl

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3