Jliruurr Criitsriir (i nurunt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD DE PERS EN DE UITSLAG ABONNEMENT. Per kwartaal In Ijlden en In plaat sen waar "n ngontschnp gevestigd ls f2.35 Franco per post f 2.35 portokostpn Fel week 0-18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che rending ,4-50 Bij dagetijkscho rending „5.50 Allea bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 28 APRIL 1933 ADVEF.TENTIEN Van 1 tot 5 rege1s...M.......M..M.M 1 L17VJ Elke regel meer0.22H Ir.ger Mededeellngen van 1—5 regels B £30 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f mo N°. 3952 14e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad EENSTEMMIGHEID IN OORDEEL BIJ DE RECHTSCHE BLADEN Onze leners stellen het steeds op prijs te weten, wat de voornaamste bladen over be langrijke gebeurtenissen en dus ook over een verkiezing voor de Tweede Kamer schrijven. Daarom volgt hier een kort overzicht Daar uit kan-blijken, dat bij de pers ter rechter zijde veel eenstemmigheid van oordeel heerscht Wij beginnen met de Standaard, die nog slechts een voorloopige, korte bespreking geeft onder het hoofd Een half millioen en veertien Ten eerste, dat wij een half millioen stemmen haalden; ten tweede dat het per centage van ons aandeel in het totaalstem mencijfer in alle kieskringen gestegen is met Den Haag aan het hoofd (3-83 pet.) en met Amsterdam als tweede op de hie len (3.cc pet.); ten derde, dat we naar alle waarschijnlijkheid in de nieuwe Kamer 14 zetels zullen bezetten tegen 12 in de oude, en ten vierde, dat de versplintering in de Kamer niet tot staan kwam, doch toenam. De nieuwe Kamer zal toch 14 par tijen tellen, tegen 11 die er thans zijn. Dit laatst verschijnsel is, uit een alge meen oogpunt gezien, het bedenkelijkste. Het wijst heen naar de aftakeling van het parlementaire stelsel, dat niet kan blijven Het oordeel van Dr. Colijn zooals hij dat aan De Telegraaf meedeelde, luidt als volgt: „Naar het mij voorkomt, kunnen uit de gen uitslag drie conclusies wbrden ge trokken: ten eerste, dat er in de Kamer een meerderheid is, die een regeering wenscht welke rekening houdt met de christelijke volksaspiraties; ten tweede, dat bij deze stembus tevens* gebleken is van een begeerte naar eèri regeèriüg, die in natiopalen zin het bewind voeren zal; ten derde, dat de versplintering van de volksvertegenwoordiging zich heeft voort gezet. Er zijn nu veertien partijen tegen elf in de zittende Kamer. Daarin ligt naar mijn meening een vingerwijzing dat regeering en Kamer er voor zullen heb ben te zorgen, dat de groote tijdvragen in onderlinge samenwerking op bevredigen de wijze tot oplossing worden gebracht, omdat anders een volgenden keer de par lementaire ontreddering nog veel grooter zal worden". schrijft De N ede rl ander en daarmee spreekt het blad hettselfde uit als wij ten aanzien van de 52 léden der oude rechter zijde. De nieuwe Kamer moet krachtig zijn, maar Gunstig staat het met dit laatste er zker'niet voor. Zes eenlingen zitten er. Bovendien één partij met drie vertegenwoordigers wel is waar doch die meestal destructief werkt en altijd onberekenbaar is. Negen zetels vallen dus voor krachtig werken weg. Evenzoo vallen weg zeven en twintig zetels van de roode fracties. Dat men met Communist en Revolutio nair niet werken kan, spreekt vanzelf. Maar de S.D.A.P., die in andere landen voor en na veel verantwoordelijkheid heeft gedragen, is ten onzent onvrucht baar. Niemand kan met haar rekenen. Vijf en dertig zetels vallen dus weg. Dat niet alleen. Maar het optreden van één revolutio nair en de verdubbeling van de commu nisten «al aan het gansche Kamer-leven een karakter verleenen, dat practisch werken onophoudelijk remt. Kiezen de christen-democraat en de r.k. volkspartij er een vergelijkbare agitatie methode en zoud ende rechtsche groe pen daardoor zich eenigszins laten leiden, dan groeide het gevaar van agitatie en van onvruchtbaarheid nog zienderoogen. Er zal derhalve het uiterste moeten worden beproefd om een parlementaire meerderheid te vormen in het belang van onze constitutioneele instellingen. Ook daartoe is rechtsch naar onze overtuiging allereerst geroepen. Er zal wellicht veel zelfverloochening, Veel beperking naar allen kant vereischt worden. Maar de verantwoordelijkheid sta bovenaan! De verantwoordelijkheid voor een vasten gang, voor besliste daden, voor de toekomst van ons parlement. Wij zien trouwens geen anderen parle mentairen weg, indien men althans niet tot een „burgerlijk bloc" komen wil. Weigert men dat, dan zou dus coo de rechterzijde faalt hetzij uitbreiding met, hetzij vervanging door Vrijheidsbond of wel Vrijzinnig Democraten zijn aange wezen. Bij elke alsdan denkbare combi na tie rijzen evenwel Program-vragen, die vrij wat moeilijker zijn dan wat ter rech terzij zou rijzen. Wij kunnen vooralsnog niet anders rcieu dan dat r'chtsch des gevraagd het uiter ste zal moeten beproeven om te slagen. De toestand is ernstig genoeg. Bezorgd, niet ontmoedigd De groote schaduwzijde van deze verkie zing ziet zij in den vooruitgang van de extreme linksche elementen. En zoo staan we ook thans voor de vraag: wat nu? Wat voor een regeering zal er moeten optreden? Geen mkele par tij behoeft happig te zijn op de regeerings verantwoordelijkheid in deze tijden, die nog moeilijker dreigen te worden dan <:e reeds zijn. Ware een krachtig werkelijk nationaal kabinet mogelijk, dan zou dit in deze om standigheden de voorkeur verdienen. Maar dit lijkt ons niet mogelijk. Wij gelooven, dat de rechtsche partijen indien het tot een vastberaden opofferings gezind samengaan kan komen, door de vorming van een krachtig homogeen Kabi net de ontzaglijk zware regeerings verant woordelijkheid zullen moeten aanvaardn. al is een meerderheid van 52 niet schit terend te noemen. Juist de geringe meer derheid zal tot vastere aaneengeslotenheid moeten brengen. De dreigende groei van de revolutionaire elementen heeft hier ook een waarschuwend woord te sproken. Samenwerking van rechts, dat is ook het thema der andere r.k. bladen: De Tij d (r.k.) wijst er op, dat „de Chris telijke meerderheid" nauwelijks heeft ge wankeld. Voor het extra-parlementair Kabinet, aan hetwelk de slagen werden beloofd van de crisis-jaren, beteekent de uitslag der verkiezingen dan ook alles behalve een afstraffing. Integendeel is on den dag der ontslagneming de niet verzwegen toeleg, om opgevolgd te worden door een sterker parlementair Kabinet, op weg om verwezenlijkt te worden. Het blad herinnert dan aan de winst van twee netels van de A.-R. Partij en meent, dat dr. Colijn niet zal aarzelen' de verant woordelijkheid te aanvaarden, indien hein de kabinetsformatie zou worden Een ministerie van rechts, mits het eenerzijds krachtige sociale poli tiek voert en anderzijds niet minder krachtig optreedt tegen communistische aanvallen op het Gezag, zou passen op deze verkiezing. Opschuiving naar links wordt ook in de liberale pers geconstateerd. De oude partijen moesten het loodje leggen; aldus de N. Rött. Crt. Slechts één uitzondering kon hier wor den voorspeld, n.l. ten aanzien van de anti-revolutionaire partij, welke het voor recht had van een lijstaanvoerder, die nu eenmaal voor velen als „de krachtige man" geldt Gelijk het voorzien kon worden, is het uitgekomen. Zoo er een algemeene tendenz kan worden geconstateerd, is het wellicht de ze, dat de nieuwe Kamer als geheel be schouwd iets meer naar radicalisme zal zijn georiënteerd. De gezamenlijke rech- terpartijen zijn één stem zwakker ge worden, doch hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat de R.K. Staats partij naar buiten wel dezelfde eenheid is gebleven, doch bij de keuze van haar candidaten meer naar het radicalisme heeft gekeken dan vier jaar geleden. Daarbij gevoegd, dat de communisten 2 zetels sterker worden, en dat 1 revolu tionaire socialist, 1 Christen-democraat en 1 van de R.K. Volkspartij hun intrede doen, mag dus wel worden gezegd, dat er een opschuiving naar links heeft plaats gehad. Uit den loop der verkiezing valt daar voor geen duidelijke aanwijzing te put ten. Inderdaad zal, zoo het landsbelang als nummer één in het oog wordt gehou den, en niet in de eerste plaats op parij- helang en persoonlijke belustheid op een ministeriele loopbaan gelet wprdt, veel inschikkelijkheid, veel belangeloosheid en veel karakter den boventoon moeten voeren. Botsende machten Het Alg. Handelsbl d (lib.) is van oordeel, dat in het resultaat der verkiezing de botsende machten zich in ons volk scher per beginnen af te teekenen. Wat zullen wij onder deze omstandig heden als regeering, als parlementaire regeeringsbasis mogen verwachten? De scheiding bijv.: nationaal—anti-nationaal teekent zich duidelijker dan tevoren af. Een keuze in nationalen zin een ander is niet mogelijk zal een zoo sterk en breed mogelijke levensbasis moeten beoogen, en daarbij moeten reke ning houden met de noodzakelijkheid om een rechtvaardig beleid te voeren, dat cle beste elmementen uit het heel- en half- rèvolutionaire, anti-nationale kamp. dat nu meer dan een kwart der kiezers ach ter zich heeft, kan overtuigen van hun dwaling en hun verkeerd begrepen eigen belang, maar ook, van de duurzame pa raatheid van hun nef'onale opponenten Zal. in dit licht bezien, de 26ste April de „dag van Colijn" blijken te zijn ge weest? De kans is groot; moge, indien zij bewaarheid wordt, de anti-revolutio naire leider inderdaad de „nationale fi- fuur" blijken te zijn die velen geloofd hebben in hem te zien. Moge hij de na tionale taak dan ook zoo breed opvatten, als de nooden vereischen waaraan ons gansche wet en natie-eerbiedigende volk moet weerstand bieden. Van een verward beeld spreekt' het lib. Vaderland: Hoewel er kleine verschuivingen waren onder het centrum van het kiezerscorps naar uiterst rechts en uiterst links, die el kaar vrijwel opheffen, zijn de reeds in de Kamer vertegenwoordigde partijen, die on der de verplaatsingen van de kiezersgunst hebben geleden, niet noemenswaardig ge schokt. Homogeniteit van regeeringsbeginsel, waar zult gij in de uitkomsten van dezen stembusstrijd te zoeken zijn? Deze tendenz kan men last not least als positief resultaat, waaraan echter wel niemand getwijfeld zal hebben, uit den uitslag afle en: dat de kiezers der par lementaire democratie hebben willen handhaven. Aan de groote parlementaire partijen is geen ernstige afbreuk gedaan, terwijl een daarvan zich versterkt heeft Bovendien is er geen meerderheid voor een eventuele combinatie van roomsch katholieken, anti-revolutionairen en vrij zinnig-democraten. In zeker opzicht is er dan nog geweest een „happy and". Colijn minister-president, schrijft de Avondpost: Er ligt een sterke persoonlijke aanwijzing in den uitslag: het optreden van Dr. Colijn als minister-president lijkt ons thans on twijfelbaar. Hij is de man van den dag; de man. die ons volk aan het hoofd der regeering wenscht. Dit is niet alleen het standpunt van het half millioen kizers, dat op nem, op zijn lijst, stemde; het is stellig ook de wensch van honderdduizenden ande ren, die aan hun partij trouw zijn ge bleven. die geen reden vonden om op Dr. Colijn te stemmen, maar wier verlan gen het is. dat zijn sterke hand het roer van het nieuwe kabinet in handen zal nemen. Zelden of nooit zal de geheele politieke toestand zoo duidelijk c'eri man van het oogenblik hebben aangewezen, als nu het geval is. Vooral nu de revo lutionaire elementen versterkt in het parlement terugkeeren, is het een emi nent belang, dat wij een krachtige re geering krijgen, met een man aan het hoofd die weet, wat hij wil. Van klein, maar gezond werk. Het Nederlandsche volk, dat in zijn gemakkelijken leuningstoel zat te dutten, heeft een paar maal gegaapt, de armen uitgestrekt, maar slaapt door. Dat is het resultaat der gisteren gehouden verkie zingen. Maar laten wij de beeldspraak terzijde. Dan komt men tot de conclusie, dat het land de uitvoering der vier hoofdpunten van het program-Colijn wenscht, düi geen partij-programma is, maar dat het niet de bracht had een Kamer af te vaar digen, die deze noodzakelijke hervor mingen kan verwezenlijken. De logische consekwentie van den verkiezingsuitslag moet zijn. dat Dr. Colijn niet als leider der Anti-Revolutionaire Partij, maar als uitvoerder van een. nationaal program tot Kabinetsformateur zal worden be noemd. Waarschijnlijk zal hij de hei'u opgedragen taak niet kunnen volbren gen, daar hij in de nieuwe Kamer Slecht3 onvoldoende ondersteuning voor zijn doel einden zal vinden. Een stevige klap De roode pers erkent, dat de S.D.A.P. een stevige klap heeft gekregen en Het Volk besluit: Het is vooral de felle en buitengewoon langdurige economische crisis, die in deze verkiezing haar werk gedaan heeft. De crisis heeft de bougeoisie in haar reactionnaire maalkolk meegesleept. In de arbeidersklasse heeft zij verwilderd gewerkt en aldus de partijen links van ons ten, onzen koste versterkt. Van beide verschijnselen zal de arbeidersklasse de schade hebben te dragen. Wij vreezen, dat menigeen zijn Woens ltg uitgebrach te stem bezuren en betriuren zal. Wij zullen er de kracht uit pytten om het verloren terrein te herwinnen. Aanslui ten en voorwaarts! NA DEN SLAG Blijdschap als partij; overigens geen reden tot juichen De anti-revolutionaire partij is waarlijk schitterend uit den strijd te voorschijn ge komen. Over heel de linie had zij winst te boeken. En met name ook Amsterdam en 's-Gra- venhage' hebben haar een prachtig resultaat bezorgd. Wij hebben dan ook als partij veel reden tot dank. De toegewijde arbeid onzer anti- rev. werkers is gezegend geworden. Er is in deze dagen werfkracht van onze partij uit gegaan en dat is geschied, ondanks het feit, dat onze leider Dr Colijn en al onze voor mannen benevens heel onze pers altijd weer het zuiver beginsel voorop hebben gescho ven en geen enkele belofte hebben afgelegd. Het was voor ons een schoone tijd. Zelden is er een zoo groote eendracht ten toon ge spreid. Persoonlijke inzichten werden met liefde ter zijde gesteld om het groote doel: de versterking der anti-rev. partij in het parlement, te bereiken. Hebben wij alzoo stof tot blijdschap over de afloop der verkiezingen voor zoover onze partij betreft, in «zijn geheel beschouwd geeft de uitslag zeker geen reden tot juichen. Ter linkerzijde werden de uiterste elemen ten versterkt. De versplintering ging verder door. Weer nieuwe partijtjes zullen met eenlingen in de Kamer verschijnen en daardoor het parle mentaire werk bemoeilijken en het gezag van het parlement ondermijnen. Onze Chr. Hist vrienden verloren een ze tel, en de R.-Katholieken moesten er zelfs twee prijs geven. Wij betreuren dat. Daar wordt de zaak niet beter van. Versterking der groote rechtsche staats partijen was in dezen ernstigen tijd noodig. En het slot is dat die drie partijen tezamen nog één zetel minder hebben dan in de vo rige Kamer, Ook de verliezen der Vrijz.-democraten en liberalen verschaffen ons geen vreugde. Zij zijn het gevolg van verbrokkeling en op schuiving naar links, al zijn er ditmaal stemmen op Colijn uitgebracht, die feitelijk in het liberale kamp thuisbehooren. Wij kunnen dan ook het woord herhalen, dat Kuyper in de Standaard schreef na af loop van de verkiezingen in 1S97: Dankbaar, maar niet voldaan. De groote moeilijkheden komen nu. De uitslag van de stembus toont maar al te duidelijk, dat er nog altijd duizenden zijn, die de ernst van den toestand niet be seffen. En dat maakt de toestand juist nog ernstiger. Latpn wij, anti-revolutionairen, dan ook na de behaalde winst, niet inslapen. Blijve de eenheid onder ons bewaard. Aan onze organisatie moeten wij onze volle aandacht blijven geven. En krachtiger dan ooit moge ons aller gebed tot God opgaan, dat Hij ons volk in gunst gedenkt, en onze leidslieden verlichte door Zijn Geest. Ebenhaeser op ons pad. was meestal van die jongeres, die ou gesigte het verdwyn, en die sinodale wa wórd getreX deur 'n jongspan". GODSDIENSTONDERWIJS Tot godsdienstonderwijzer aan het Rijksop voedingsgesticht „De Kruisberg" te D oetin- c h e m is benoemd de heer K. Roubos te Utrecht, cand. tot den H. Dienst in de Ned. Herv. Kerk. BINNENLAND. SCHIPBRUG TE HEDEL WORDT HEDEN VERLEGD De KNAC deelt mede, dat op 28 April des voormiddags te 8 uur zal worden begonnen met de verlegging van de schipbrug te Hedel, vermoedelijk is deze weer te onge veer 16 uur berijdbaar. Kerknieuws. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Ede, G. (vac.-K. Winkel man), G. Smeenk te Blokzijl. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nieuwerkerk (Schouwen) cand. E. Postma te Heerlen, Ds. T. B. BARRATT De Noorsche opwekkingsprediker Ds T. B. B'arratt te Oslo, voorheen een bekende figuur ik de Engelsche Opwekkingsbeweging van 1906 hoopt ip de eerste week van Mei in ons land een driëdaagsche conferentie te Rotterdam te houden (24 Mei in het gebouw Gaesbeek- straat 12). Hij spreekt in het Engelsch wordt vertaald door den heer P. van Woude, van Delft". RESERVE-VELDPREDIKERS. Als reserve-veldprediker voor den tijd oorlog zijn nog benoemd: Ds. J. Lucliies O. S. Jellema, Ned. Herv. pred. te Valthermond en Beilen. GENERALE SYNODE TE PRETORIA Te Pretoria vergaderde in Maart onder voor zitterschap van Dr. I. D. Kruger (aan de Vrije Universiteit te Amsterdam indertijd ge promoveerd) de Generale Synode der Geref. Kerken in Zuid-Afrika. Het voorstel dezer Kerken aan Nederlands en Amerika's Geref. Kerken om een Geref. Wereldsynode te houden, werd door de Nederlandsche Geref. Kerken principieel aan vaard, idem door de Amerikaansche, doch stelde tegelijk de vragen naar de wijze samenstelling en naar de kosten. Helaas moest de Synode in deze zware tijden het bez der kosten overwegend verklaren. Voorloopig komt van de idéé eener Wereldsynode due niets. Over de nieuwe Psalmberijming der Zuid-Afrikaansche Kerken werd medegec dat door Prof. Dr. J. D. du Toit (de dichter Totius) thans 110 Psalmen berijmd zijn. Aan Prof. du Toit werd een jaar lang verlof gege ven om zijn werk te voltooien; mede zullen niet gemakkelijk zingbrre wijzen door betere vangen worden en voorte zal men met de dere Afrikaansche Kerken in relatie treden, ten einde tot één Psalmboek voor het geheele Afrikaansche volk te komen. Een commissie voor een en ander werd benoemd. Over de Afrikaansche B y bel vei ling werd uitvoerig gerapporteerd. De Bijbel is klaar. Men hoopt deze eind Juni of Juli in het licht te geven. Er is negen jaren door vertalers van verschillende Afrikaansche Ker ken in „een paradijs van vrede", zooals Prof. Dr. du Toit vermeldde, aan gewerkt. De Sy node hield een afzonderlijke zitting van dank zegging by dit feit én huldigde haar grooten vertaler eië dichter Prof. du Toit op zeer war me wyze. Besloten werd, dat een predikant, die lid van het Parlement wordt, ophoudt predikant te zijn. Over Gezangen werd geoordeeld, dat er „groot behoefte in die Kerk is om meer be rijmde Skrifgedeeltee uit die Nuwe Testament te krij". De Psalmberymingscommissie kreeg opdracht met uitgevers in overleg te treden teneinde tot de samenstelling van een proef bundel te geraken en deze aan de volgende Synode voor te leggen. De Formulieren der Kerk zullen vnoris in 't Afrikaansch worden vertaald, 'n Commis sie daartoe werd benoemd. Deze commissie kreeg mede volmacht, hier en daar „vereen voudiging" aan te brengen, ook wijzigingen, een nieuw belijdenisformulier op te stellen, enz., en haar concepten de volgende Synode voor te leggen. Een nieuwe Afrikaansche Kerkenorde werd aangenomen en voor invoering goedge keurd. Dan nog zal een centraal kerkelijk bureau worden gesticht, dat heeten zal „Die Admim- statiewe Buro". Wel mag het verslag der Synode hi de Afri kaansche pers gewagen van ,,'n unieke histo- nese sitting in ons kerkgeschiedenis. Dit whs. 'n keerpunt, waar die nuwe geslag die werk van die ou geslag oorneem en voortset volgens nuwe tydomstandighede. Die ou dierbare waarhede het nuwe vorm gekry. Dit was *n G. A. ALDUS f Te Z e i s t ie Woensdag jl. plotseling over leden de heer G. A. Aldus, directeur van het Chr. Blindeninstituut „Bartimeüs" aldaar. De heer Gerardus Adrianus Aldus, die 50 jaren oud werd, zag te Kootwijk het levens licht. Na op verschillende plaatsen onderwijzer geweest te zijn, begon hij in 1919 „Bartimeüs" op het Zusterplein te Zeist met een 7-tal leer lingen. Hij heeft zich daar met alle krachten, aan de moeilijke taak gewijd. Allerlei metho den en leermiddelen werden door hemzelf be dacht, vaak vervaardigd en ingevoerd. Toen de Stichting steeds meer uitbreiding verkreeg, werd zij verplaatst naar den Utrechtschen Straatweg, waar zij voor het doel een uitne mende inrichting en omgeving heeft. Het in ternaat had een eigen hoofd bekomen, zoodat de heer Aldus zich uitsluitend aan het onder wijs wijden kon. De school telt nu 60 leerlin gen met 5 vaste onderwijzers, terwijl door een S-tal krachten vakonderwijs wordt gegeven. De heer Aldus voerde op allerlei wijze, door een schetsenbundel en persartikelen actie voor „Bartimeüs" en het welzijn zijner leerlingen ging hem uitermate ter harte. Zijn overlijden or de Stichting en die er verzorgd en on derwezen worden, een zware slag. De begrafenis is bepaald op a.s. Zaterdag op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Zeist te kwart over één. J. G. VREESWIJK f Te Tjimahi (Java) is overleden de heer J. G. Vreeswijk, hoofd der Prinses Juliana- school voor Chr. Onderwijs. De heer Vreeswijk, die 43 jaar oud werd en sinds 1915 in Indië werkzaam wae, stond aan het hoofd eener school met 218 leerlingen, be nevens 52 in een voorbereidende klasse. Hij werkte er met een 6-tal onderwijzers en onder wijzeressen. Binnenkort zou hij naar het va derland teruggekeerd zijn, t SCHOOLJUBILEÜM Te Hilversum bestaat 1 Mei a.s. het Chr. Instituut „Groen van Prinsterer", School voor L. en U.L.O., een kwarteeuw. Alsdan her-, denken de heer O. Streutgers en mej. J. Quern- gester, hoofd der school en onderwijzeres, het feit, dat zy 25 jaar aan het Instituut verbon den zyn. De School was in Hilversum de eerste offi- cieele Mulo-school. De heer K. van der Graaf, thans inspecteur van het L.O. in de inspectie Hilversum, was by de oprichting een der leer krachten. Het bestuur houdt op Donderdag 11 Med dee morgens een officieele receptie in het school gebouw.- 's Middags is er voor de laagste klas sen een feest in den foyer van „Het Hof van Holland". Voor de hoogere klassen wordt' op Vrydag 12 Mei in genoemd hotel een feest avond gegeven. Schoolnieuws. Voornaamste Nietsws. (blz. 1) Persbeschouwingen over de uitslag der ver- iezingen. (blz. 2) Roosevelts richtlijnen voor de ontwapening. Seldte stelt de Stahlhelm onder Hitiers nische Wereldconferentie- Tegenspraak van de vredeskansen tusschen Japan en China. (blz. 3) Op een vergadering te Den Haag heeft Dr. Colijn enkele conclusies getrokken uit de uit slag der verkiezingen. (blz. 5) Donderdagmiddag heeft een auto-ongeluk aats gehad op de onbewaakte overweg nabij Nootdorp. (Blz. 9 en 10) Plaatselijke verkiezingsuitslagen. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.1 Meditatie: Heere, Gij weet.., De Wet, vers van Willem de Mérode, Letterkundige Kroniek: A. Wapenaac besluit zijn bespreking over Het ver* geten deel, van G. Sevensma-Themmen.- Hort verhaal van Gré van Ast: De minste. Van bonte dingen: Het ontdekken ert vervalschen van antiquiteiten, door G. K. A. Nohhebel. Bij ons in Batakland: Een handeltje met een „Nees'', door M. A. M. Renes- Boldingh. Jeugdrubriek met ojn. een vervolgver haal van G. K de Wilde: De avonturen van Ternao de Magelhaes. Kleuterkrantje. -- tot Doctor in d< Albertus Wypkema. op invloed van Nederland op keling van 31e staatsinstelling* Afrikaanse Republiek tot 1S81". proefschrift: ..De der Zuid- DAM. G&sl.Handelswetenschap: heer G. van Doesburg. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Gesl. Indologie: taalk. cand.ex., de heer J. Micbels. RIJKSUNIVERSITEIT TB UTRECHT. Gesl.: Indisch Recht: cand. ex., mej. V. Versteegh en de heeren Raden Ngabehi Pandji K. Hadiooto en N. Halie. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE AKEN. Gesl.: Mijnbouwkunde: cand. ing. ex., de heer A. vam der Velde te Heerlen. EXAMENS-BEWAARSCHOOL- ONDERWIJZERES Gesl. voor het theoi, gedeelte van het hulp akte-examen der Vereen, van Chr. Bewaarschool onderwijzeressen in_Nederiand;_ de dames: C. A. kei, allen Rot- i. C. W Kleijwegt, S. Bos. Schiebroek; P. I Klei: sch, beiden Dordrecht; B. den' Boer, Berg, beiden Vlaardingen. EXAMENS-GEREF. SCHOOLVERBAND UTRECHT. Chr. Kweekschool „Rehoboth", Maliebaan 85-89. Uitslag van de Religieuze examens, gehouden op 24. 25 en 26 April, ten overstaan van gedelegeerden van Geref. School verband. Gecx. 32 candidaten. Afgewezen 1 cand. Geslaagd de dames: M. Jansen. Baarn; H M P Six—Dijkstra en A. van Steenwijk, de Bilt; R. B. Meiling. A. Peterkamp en P J Vrijhof. Nij- kerk: H W Egglnk. Soesterberg; C J Soetendal. Twello; S. van Loon. C G Munk. D G Straat, E C W H Willekes cn J G van Wijk, Utreoht; P M y------ 3 W 1 Strs rsfoort 1 Iet ren. Benschop; Joh. Dekkers en J van Ginkel, Driebergen; H A Huitzing. Hilversum; W Vliet. Nleuwersluls: Jac. van Andel. Th van Blink. B H van Egmond, T M Gilhuis en Zwanlnk, Utrecht; A W de Rooy, Vleuten; C de Jong en G P Pels, Woerden. DEN HAAG KRIJGT DEN HAAG 'N WETHOUUSTER? Wij lezen in het „Vaderland": Naar wij vernemen heeft de soc.-dem. raadsfractie, nu wethouder Drees tot Kamer lid wordt gekozen, besloten als zijn opvolg ster te bestemmen mevr. A. E. de Vries— Bruins. Zij is de ondervoorzitster der frac tie en van haar is dan ook Maandag de in structie aan de fractie uitgegaan om bij de hulde aan Willem van Oranje te blijven Mochten de andere raadsfracties zich bij deze aanwijzing neerleggen 14 zetels ge ven lang geen mathematisch recht op twee wcthouderszetels dan zal mevrouw De VriesBruins als Kamerlid moeten bedan- Haar benoeming zou tevens tengevolge hebben een verw'ssUinv vin' portefeuilles. VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noo dig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel -en na zes weken zag zij alle klachten al verdwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oor zaak. Zij schrij.': „Sinds ik zes weken geleden Kruschen be gon te nemen is mijn gezondheid hard voor uitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uit zag, is nu helder en gezond geworden. Mijn* rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maan den geleden was mijn gewicht 138 pond en: eist eren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden, deed. Daarom zou ik Kruschen nooit ipeer wil Jen missen." Mej, A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de mènSchen klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grondoorzaak traag heid der inwendige organen. Er is één zekere, veilige weg om Uw organen regelmatig aan' 't werk te houden de „kleine" dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zes mine rale zouten, die Uw afvoerorganen aanspo ren tot betere werking en aldus alle afval stoffen wegruimen, die Uw organisme ver stoppen en het bloed onzuiver maken. Kru schen heeft een zuiverenden en versterken den invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelenden levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 en ƒ1.60 per flacon- Stralende gezetheid voor één cent per dag. (Adv.) We hebben al een ontwerp daarvan ver nomen, maar het zal van de kabinetsforma tie afhangen, hoe deze wisseling zal uit vallen. Ook ons was dit gerucht ter oore geko men. Maar daarbij tevens, dat in dén Raad weinig geneigdheid bestaat om zich zonder meer bij deze aanwijzing neer te leggen. De daad der soc.-dem. van jl. Maandag blijkbaar op instigatie van mevr. De Vries —Bruins zal op deze stemming wel niet ge heel zonder invloed zijn gebleven. Verder is on6 namens den secretaris def soc.-dem. raadsfractie nog meegedeeld, dat' de fractie niet 6lecht6 geenerlei beslissing heeft genomen te dezer zake, maar ook in haar vergadering nog geen discussie heeft gewijd aan de vraag, wie al6 opvolger van wethouder Drees zal worden gecandideerd» ALMELO 1 TWENTSCH VERBAND B.V.L. Vanwege het Twentsch Verband van den Bijz. Vrijw. Landstorm wordt op Zaterdag 27 Mei te Oldenzaal een landdag gehouden, waar vele autoriteiten aanwezig hopen te ""'jn. Het programma vermeldt o.m. défilé eti schie 1 wedstrij den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1