,A DINSDAG 25 APRIL 1933 DERDE BLAD PAG. 10 hij toevlucht zocht hij I-Iem, die Hemel Aarde regeert cri die zijn levenswerk in het eind heeft willen kronen met een triumf als de wereldhistorie maar zelden te aan schouwen heeft gegeven. REDE Jhr. W. RÖELL Generaal Jhr. W. R e 11commandant van het Veldleger, sprak vervolgens over: Prins Willem als K r ij g s m a n. Spr. die het goed achtte, dat de plaats en het gebouw der opleiding van officieren een nauwe band legt met het huis van Oranje herinnerd werd aan de St. Agatha-kazerne te Delft en het kasteel van Breda schet ste den eersten Nederlandschen Oranje als krijgskundige, als zielkundige en als man van godsdienstige inspiratie. Hij was staats man, krijgsman en geloofsman. Spr. vestigde bijzonder de aandacht op de krijgskundige waarden in de twee hoofd perioden van des Prinsen strijd met de wa penen voor onze vrijheid, te weten: 1. de invallen in de Nederlanden van het bui tenland uit 15671572; 2. de strijd om en uit de Nederlanden, de vesting Holland, zelf, gevoerd van 15721581, Er bestaat bij historici en speciaal bij krijgsgeschiedkundigen verschil van inzicht over de waarde en de beteekenis van den strategischen opzet van de door Prins Wil lem voorbereide en met bondgenooten uitge voerde invallen in de Nederlanden, resp. 1567/68 en 1-572. De opzet van heide Invallen was, wat de grondgedachte aangaat, vrijwel dezelfde, na melijk van vele zijden tegelijk invallen doen, teneinde den Spaanschen overweldiger te dwingen zijn macht te verdeelen en hem dan met het tigen hoofdleger beslissend te slaan. Spr. vestigde vervolgens de aandacht op het krijgskundige gebeuren van den eersten rang, de misleiding van den bij Maastricht verschansten Alva door een schijnovei- gang over de Maas in de richting van Luik, gevolgd in den nacht van 5/6 October door Oranje schitterenden Maasovergang beneden Maastricht Edoch 's Prinsen teleurstelling in den volksgeest, Alva's dralende uitputtingstak- tiak deed ons leger verloopen; niettemin hield Prins Willem Alva's keurbenden nog geruiracn tijd van zich af en' wist op geniale wijze zijn leger in veiligheid te brengen. Hij heeft zich daardoor dus een voor die dagen uiterst bekwaam taktikus betoond. Wat de strijd van de Noordelijke Neder landen, dat is de vesting .van Holland, uit gevoerd, betreft, deelde generaal Röell het volgende mede: Noord-Nederland is tus- schen den Briel op 1 April en het wederom verliezen van Bergen op 19 September 1572 voor Prins Willem tot steunpunt, tot reduit van zijn actie geworden. Hij heeft toen met groot strate- gisch doorzicht ingezien, dat het de vesting Hol land was, die de redding brengen moest, echter met nadrukkelijk vast houden aan onze IJsselvestingen, dat wil dus zeg gen, met het open houden van de mogelijkheid voor operation en hulp daarbuiten. Is er iets ver- anderd sedert die Generaal Jhr. Röell 3>/2 eeuw? De ves ting Holland, onmisbare basis' en reduit, het gebruik van operatieve krachten -daarbuiten gewaarborgd» Spr. vroeg aller bewondering voor het strategisch inzicht van den grond legger onzer defensie. De Prins was staatsman-strateeg, toonde daarbij als geestelijke eigenschappen wils kracht .volharding en opoffering, terwijl het onwrikbaar geloof in zijn verbond met den Potentaat der Potentaten hem nooit verla ten heeft. Was hij te vergelijken met andere groote Oranje-krijgslieden en veldheeren? Met Mau- rits, die den Hollandschen tuin sloot, den man van Niéuwpoort en Frederik Hendrik, den Stedendwinger, met den Koning-Stad houder Willem III, staatsman en veldheer van ongekende grootte of Koning Willem I, als Prins v. Oranje de held van Quatre Bras, Waterloo en Brussel? Neen, zij hadden zeer groote, enkelen zelfs titanen-eigenschappen, maar de samenvoeging van de eigenschap pen van den Vader des Vaderlands hadden zij niet Hun tijd vroeg anderen strijd. Neder land was geschapen; daarvoor was ons een man als de Prins-krijgsman gegeven. Er zijn twee figuren, die tot ons bewust of onbewust gelukkig nog zoo godsdienstig voelend volk bijzonder spreken. Groen van Prinsterer sprak van den Nederlandschen Mozes ,die zijn volk uit het diensthuis heeft uitgeleid. De vergelijking is schoon, en ten deele ook juist, want Willem van Oranje heeft bij tegenslag en rampspoed nimmer een daad van ongeduld jegens zijn oppersten Potentaat gedaan. Mocht ik hem bij David vergelijken, aldus spr., wiens krijgsdaden eveneens zijn volk in hun erfdeel bevestigden, ik heb daarvoor in het verband „Willem van Oranje als Krijgs man" bijzondere reden. Ik wil herinneren dat tot David o.a. door God is gezegd: „Gij zult Mijnen Naam geen Huis bouwen, want gij zijt een krijgsman en gij hebt veel bloed vergoten". Welnu, Willem de Vader des Vaderlands, heeft als krijgsman den strijd niet gezocht om roem, eer of gewin. Hij heeft den strijd der wapenen als gerechtvaardigd middel ge streden met volledige overgave en opoffering van zich zelf en geen onnoodig bloed doen vergieten; zelfs al waren er Joabs onder zijn medestrijders, als Lumev, van der Mark en anderen, Oranje cn de Nassaus waren dit niet. I-lij heeft dan ook, hoewel evenals David in ruwe tijden krijgsman zijnde, Gods Naam een Huis mogen bouwen,nl. het vrije Neder land. Naar Prins Willems wil en roeping het palladium voor Vaderlandslievende verdraag zaamheid, sedert gesymboliseerd in het aller beste wat Gods genade op 24 April ons ge geven heeft: Het Nederlandsche Stamhuis van Oranje. REDE Prol. Dr. WISSE Laatste spreker was Prof. Dr. G. Wisse met het onderwerp „Prins Willem als Ge loofsheld". Prof. Dr. G. Wisse Spr. begon met er op te wijzen, dat er maar één Held bestaat in den absoluten zin des woords. Maar Willem van Oran je was een der weinigen, die met een spattende vonk van dezen Held in aanra king was geweest Geloofsheld was Willem van Oran je, wat is geble ken uit het feit, dat deze man hel dendaden heeft verricht, die In DE NEDERLANDSCH-BELGI SCHE VRAAGSTUKKEN DE RIJN-SCHELDE-VERBIND1NG HET RIJNVERKEER Naar men uit Brussel aan liet „Vad." meldt, is het verslag betreffende de begroo ting van buitenlandsche zaken over 1933, samengesteld door den Belgischen Minister van Staat Van Cauwelaert, thans in druk verschenen. Aan dit bericht ontleenen wij het volgende; De hangende vraagstukken De overeenkomsten van Osl| en Ouchy bewijzen, dat de Belgische regeering op ac tieve wijze wil bijdragen tot een toenade ring met Nederland, een toenadering aan welke de beide landen evenzeer behoefte hebben. De Belgische regeering verheugt er zioh over, dezelfde geestesgesteldheid te heb ben ontmoet bij de Nederlandsche regeering De wederzijdsche goede wil volstaat echter niet om deze toenadering werkelijk doel matig te maken en op een blijvende basis te vestigen, zoolang het herzieningswerk van liet verdrag van 1839, in 1919 begonnen, niet tot een goed einde is gebracht. In strijd met het gerucht, dat in de Ne derlandsche pers de ronde heeft gedaan, worden op dit oogenblik geen onderhande lingen meer gevoerd. De Kamer weet echter zeer goed, dat 2V2 jaar lang officieuze onder handelingen tusschen de beide landen heb ben plaats gehad en tot een bevredigende oplossing hebben geleid, wat betreft de meeste der hangende vraagstukken. Nochtans besloot de Nederlandsche regee ring de besprekingen in April 1932 te sta ken, omdat zij van oordeel was, dat de vooi de verkiezingen overblijvende tijdsruimte van twaalf maanden onvoldoende was om de laatste geschillen van opvatting bij te leggen en het accoord door het Nederland sche parlement te doen goedkeuren. Wij hebben hier geen oordeel te vellen over de opportuniteit van het door de regeering der Koningin getroffen besluit, maar wij zullen alleen aanstippen, dat dit initiatief op ver schillende wijze in Nederland is beoordeeld geworden. Wiji wenschen, aldus de heer Van Cauwe laert, tusschen de beide landen een blijven de en ware vriendschapsband te smeden. Wij hebben sedert het begin de weegschaal gelijk gehouden, wat betreft <te wederzijd- sche concessies. Wij hebben zorgvuldig alles vermeden, wat de gevoelens van onze'buren kon prikkelen, maar de concessies moeten zooveel mogelijk met een zeker synclvronis- me gepaard gaan. Eerlijk moet worden toegegeven, dat wij meenen bij onze buren op denzelfden bree- den kijk en denzelfden rechtvaardigheids zin te mogen rekenen. Wij zouden onmoge lijk aan al hun wenschen in de ruimste mate kunnen voldoen, indien zij slechts halve tegemoetkomendheid daartegenover gingen stellen. In dit geval zou het beter zijn de zaken voorloopig te laten zooals ze zijn. Wat Nederland wil Iedereen weet, dat Nederland van België verlangt, dat het van verschillende maat regelen zou afzien, die getroffen werden om de handicap van onze havens, voortsprui tend uit onvoldoende verbinding te water met dien Rijn, via de Zeeuwsche binnen wateren, te neutraliseeren. Het zijn speciaal de vrijstelling van de surtaxe d'entrepot, de kostelooze sleepdienst, de scheepvaartprc- ies eb de herziening van do locdsrecliten t de speciale tarieven voor Teameuzen. Bo vendien tracht Nederland een gemakkelijke verbinding te bekoanen tusschen 't Juliana- kanaal en onze nieuwe waterwegen en het g-ebmik van het water der Maas, op een voor dit lanid voordeelige wijze te regelen. Deze concessies zouden onbetwistbaar Rotterdam ernstige troeven voor zijn concurrentie met Antwerpen in de band spelen. De verbinding van 't Julianakanaal zou bet inderdaad mogelijk maken, dat groote rivierschepen van het Belgische ach terland naar Nederland varen, terwijl de door België gevraagde compensaties slechts tot doel hebben onze handicap, wat de ver binding met heit Rijnland-achterland, dat zoowel een achterland van Antwerpen als Van Rotterdam is, te verminderen. Het spreekt vanzelf, dat wij deze concessies slechts zouden kunnen doen in ruil van een voor de haven van Antwerpen even voordee lige behandeling. België's verlangens Deze compensaties, aldus het rapport, zou den noodzakelijk moeten bestaan uit een verbetering van onze verbinding met den Rijn. Op den grondslag van de projecten der Nationale Unie is geen overeenkomst mogelijk, daar daarvan het al te duidelijke doel is, de voordeelen weg te nemen, welke België verwachten kan van een kanaal, an België grootendeels de aanlegkos- >u moeten dragen en waarvoor men bovendien de hierboven aangehaalde en zeer belangrijke oeconomische concessies verlangt De middelen door ons gebruikt om het rechtstreekflch verband stonden met Jezus Christus. Alleen dooi-Jiet geloof kon Willem an Oranje zulk een geweldige kracht ont wikkelen. Zulke geloofshelden staan echter nimmer onmiddellijk gereed, doch zij moeten gelou terd worden. Hetgeen ook met Prins Willem is geschied. Aan tegenslagen heeft bet hem in zijn leven geenszins ontbroken, maar hij bleef vertrouwen op zijn God, hetgeen uit zijn geschriften herhaaldelijk kan worden geconstateerd. De Prins heeft voorts niet gerust, alvorens een einde was gekomen aan de fanatieke ge loofsvervolgingen, die geheel met zijn levens- wereldbeschouwing in strijd waren. Dat is mede een zijner grootste verdiensten, waarop kan worden gewezen. In den tegenwoordigen tijd, aldus spr., Is er van dat „ouderwetsche" geloofsleven heel ■eel verdwenen. Het is afval overal en in iedere Kerk. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat we allen weer terug moeten naar de Wet en naar de Getuigenis. Met name de kern der natie, d.w.z. het toch altijd nog tot op zekere hoogte geloovige volksdeel, heeft in dezen een hooge roeping. Want als ook dkt deel God verlaat, dan zal God ons land voorbij trekken. BI ijlt het aan God ge trouw, dan zal stellig de tijd weerkeeren, waarin we met Bilderdijk kunnen zeggen: Holland groeit weer, Holland bloeit weer, Holland zal weer Holland zijn! Na deze woorden zong mevrouw Bouw meester nog enkele liederen, met begeleiding van viool en orgel. Een kort slotwoord sprak vervolgens Ds. Voorsteegh, die in het bijzonder dank bracht voor de vertegenwoordiging van H.M. de Ko ningin en aan de verschillende medewerken den. Daarop zongen allen staande Psalm 75 1 en twee coupletten van het Wilhelmus, waar mede de indrukwekkende plechtigheid was voordeel, dat Rotterdam op onze Belgische havens heeft, een voordeel, dat de tegenstanders der herzie ning wenschen te behouden, te neutralisecren, geven ons zeer bevredigende resultaten. Er kan geen sprake zijn ze te laten vallen alvorens wij niet een verbin ding hebben, waarbij de voornaamste na- dcelen van de vroegere verbinding vci- dwijneiL In afwachting van een overeenkomst hoopt de Kamer, dat de regeering van de Koningin zich rekenschap zal geven van de noodzakelijkheid, zoo spoedig mogelijk de werken uit te voeren, welke Nederland in den schoot der Rijnvaart-commissie heeft toegezegd. Eveneens moeten wij de aandacht vesti gen op het herhaald aandringen van Gent- sche zijde, wat betreft de verbetering van het kanaal van Terneuzen en het bouwen van een nieuwe sluis in deze laatste, over eenkomstig het accoord van 2S Juni 1895. Hoewel Zeeland evenveel belang heeft bij 't uitvoeren van deze werken kon het vraag stuk tot heden nog niet tot een bevredigen de oplossing worden gebracht De Belgische regeering heeft nochtans tot twee keer toe -tappen gedaan bij de Regeeriug in den Haag. Indien deze stappen tot geen resul taat hebben geleid, dan is het omdat de ge vraagde compensatie buiten het kader viel van de betrokken geestelijke belangen. De Nederlandsche regiering maakte inder daad haar toestemming afhankelijk van den bouw te Ternaaien van een derde sluis, voor de schepen van groote armetingen. die aldus zouden kunnen varen tusschen Nederland sche havens en liet achterland van de Maas. Het spreekt van zelf, (laj een dergelijk voor- stol \oor België volstrekt onaannemelijk is en dat een sluis tc Ternaaien een van de compensaties moet b/jven, die voor het be reiken van een betere verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn in reserve wordt gehouden. DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN OVERZICHT SINDS 1913 Ongeveer twee maanden vroeger dan bij een normaal eindigen van de zittingsperiode van de Tweede Kamer zullen morgen „de ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlandsche onderda nen erkend, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt" zooals de officieele term luidt ter stembus gaan om leden te kiezen voor de op 15 Februari jl. „op termijn" ontbonden Tweede Kamer. Dit is de zevende maal, dat het Nederland sche volk een nieuwe Tweede Kamer moet kiezen in de plaats van een door de regee ring ontbonden parlement, afgezien van de gevallen, dat de Sta ten-Generaal rechtens ontbonden moesten worden. Zesmaal te vo ren is voor de Tweede Kamer ontbinding toegepast en wel in 1850, 1S53, 1S66, 1S68, 18SG «11 1894. Uit niet minder dan 53 partijen en groepen zullen de 4.097.638 kiezers morgen een keuze moeten doen. Beide cijfers zijn een record! Het is belangwekkend na ts gaan hoe sinds het jaar voor den oorlog dus ge durende een periode, dat in tal van landen ter wereld de politieke constellatie geheel veranderd is in ons land de verhoudingen zich hebben ontwikkeld. De sterkte der par tijen in de Tweede Kamer gedurende deze periode is duidelijk te zien op de hierbij af gedrukte grafische voorstelling, vermeldende het aantal zetels, dat elke partij sinds 1913 bij de sindsdien gehouden verkiezingen heeft gekregen. De laatste „normale" verkiezing volgens liet oude stelsel, waarbij het land was ver- deeld in honderd districten en elk district één afgevaardigde naar de Kamer zond, had plaats in 1913. Negen partijen stelden toen candidaten en van de 960.676 stemgerechtig den (er waren op 1 Januari 1913 in ons land 1.412.973 mannelijke peisonen van 25 jaar en ouder) brachten 768.633 hun stem uit. Van de negen partijen kregen zeven afgevaardig den in de Tweede Kamer en wel: de Anti- Rev. Partij (164.238 stemmen, waarvan 1161 op een Christen-Democraat, 11 zetels), de Chr. Hist. Unie (90.441 stemmen, waarvan 5317 uitgebracht op candidaten van den Nat. Bond van Protestantsche kiezers, 10 zetels), de R.K. Staatspartij (127.058 stemmen, 25 zetels), de Vrije Liberalen (47.037 stemmen, 10 zetels), jde Unie Liberalen (119.87S stem men, 21 zetels), de Vrijz. Democraten (69.761 stemmen, 7 zetels) en de Sociaaldemocraten S.D.A.P. (144.3S1 stemmen, 16 zetels). De Sociaal-Democratische Partij S.D.P. waaruit later de Communistische Partij is voortgekomen, en de Christen-Socialen kre gen geen zetels. Do zetels van de Vrije Liberalen en de Unie Liberalen zijn op de grafiek hij elkaar geteld. In 1917 had de laatste verkiezing volgens het oude stelsel plaats, doch daar in verband met de Grondwetswijziging van dat jaar het volgend jaar een nieuwe verkiezing zou plaats hebben, geschiedde een groot aantal erkiezingen bij enkele candidaatstelling. Terwijl het aantal kiezers 1.079.478 en het aantal mannelijke Nederlanders van 25 jaar en ouder 1.523.S2S bedroeg, werden in totaal slechts uitgebracht 231.6S5 geldige stemmen. Vijftien partijen hadden candidaten gesteld, van welke slechts acht vertegenwoordigers in het Parlement kregen en wel: de Anti- Re v. Partij (9.333 stemmen, 11 zetels), ds Chr. HisL Unie (21.731 stemmen, 9 zetels), de R.K. Staatspartij (12.933 stemmen, 25 ze tels), de Vrije Liberalen (20.191 stemmen, 10 zetels), de Unie Liberalen (43.167 stemmen, 21 zetels), de Vrijz. Democraten (22.040 stemmen, 8 zetels, de S.D.A.P. (42,282 stem men, 15 zetels en de Onafh. Ghr. Hist. (1 zetel). Op de grafiek zijn de zetels van de Vrije en de Unie Liberalen weer bij elkaar geteld en is de zetel van de Onafh. Chr. Hist, ge noegd bij de zetels van de Clir. Hist. Unie. De wijziging van de Kieswet van 29 No- ember 1917, noodig door de Grondwetsher ziening van dat jaar, bracht het algemeen kiesrecht voor mannen, de invoering van de enrodige vertegenwoordiging en de stem- Dliclit Bij de eerste verkiezing volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging op 3 Juli 1918 konden de kiezers een keuze doen uit niet minder dan 32 lijsten. De verwachting, dat bij volgende verkiezingen het aantal partijen en groepen wel zou verminderen is, zooals thans wel duidelijk is gebleken, ijdcl geweest. Uitgebracht werden 1.344.209 geldige stem men en in de eerste volgens het nieuwe stel sel gekozen Tweede Kamer kwamen verte genwoordigers van de volgende 17 partijen: 'R.K. Staatspartij (402.908 stemmen, 30zetels), S.D.A.P. (296.145 stemmen, 22 zetels), Auti- Rev. Partij (179.523 stemmen, 13 zetels), Chr. Hist. Unie (87.985 stémmep, 7 zetels), Libe rale Unie (83.173 stemmen, 6 zetels), Vrijz. Dem. Bond (71.582 stemmen, 5 zetels), Bond van Vrije Liberalen (51.195 stemmen, 4 ze tels), Economische Bond (42.042' stem men, 3 zetels), Sociaal-Democratische Partij later Communistische Partij Wijn koop, op grafiek doorgetrokken als één par tij, in 1929 te zamen met Comm. Partij de Visser (31.0-13 stemmen, 2 zetels), Socia listische Partij (8.950 stemmen, 1 zetel), Christen-Democratische Partij (10.653 stem men, 1 zetel). Neutrale Partij (7.186 stem men, 1 zetel), Bond van Christen-Socialisten (8.416 stommen, 1 zetel), Middenstandspartij (12.663 stemmen, 1 zetel), Plattelandersbond (5.562 stemmen, 1 zetel), Vorbond Democra tische Weermacht (6.830 stemmen, 1 zetel), en Chr. Sociale Partij (8.152 stommen, 1 zetel). De zetels van de Liberale Unie, de Vrije Liberalen, de Economische Bond en de Mid denstandspartij zijn op de grafiek bij elkaar geteld. Het feit, dat zoovele kleine groepen een zetel in de Kamer kregen op betrekkelijk een gering aantal stemmen, gaf aanleiding tot een wijziging van de Kieswet, waarbij werd bepaald, dat een lijst ten minste 75 van den kiesdeeler moest bereiken om bij de ver deeling van oversc.hotzetels voor een zetel in aanmerking te komen. Bij de wet van 9 Augustus 1919 werd het algemeen kiesrecht ook aan de vrouwen toegekend on dientengevolge steeg het aantal uitgebrachte geldige stemmen bij de Tweede Kamerverkiezing vin 5 Juli 1922 tot 2.929.569. Van de 48 oartijen en groepen, die toen aan de verkiezing deelnamen, kregen, er slechts tien voldoende stemmen om een af meer af gevaardigden verkozen te krijgen en wel: de R.K. Staatspartij (874.745 stemmen, 32 zetels), de S.D.A.P. (567.769 stemmen, 20 zetels), de Anti Rev. Partij (402.277 stemmen, 16 zetels), do Chr. Hist.. Unie (318.669 stemmen, 11 ze tels), de Vrijheidsbond 271.358 stemmen, 10 zetels)_, do Vrijz. Dem. Bond (134.595 stem men, 5 zetels), de Plattelandersbond (45.816 stommen, 2 zetels), Communistische Partij (53.661 stemmen, 2 zetels) de Liberale groep, de Volkswolvaartpartij en de lijst-Braam (te z?rfnep 28.050 stemmen, 1 zetel) en de Staatk. Gcref; Partij (26.744 stemmen, 1 zetel). Bij de verkiezing op 1 Juli 1925 steeg ihet aantal geldige stemmen tot 3.085.862. Van de 33 partijen en groepen, die aan de verkiezing deelnamen, kregen slechts twaalf een of meer vertegenwoordigers in de Kamer, nl.: de R.K., Staatspartij (883.333 stemmen, 30 zo tels)-, de S.D.A.P. (706.689 stemmen, 24 ze tels), de Anti Rev. Partij (377.426 stemmen, 13 zótels), de Chr. Hist Unie (305.587 stem men, 11 zetels), de Vrijheidsbond (226.409 stemmen, 8 zetels), groep Staalman-Ter Hall op grafische voorstelling onder aandui ding Liberalen bij de Vrijheidsbond geteld (43.155 stemmen, 1 zetel), Vrijz. Dem. Bond (187.183 stemmen, 7 zetels), Staatk. Geraf. Partij (62.513 stemmen, 2 zetels), R.K. Volks partij (36.571 stemmen, 1 zetel), Communis tische Partij (36.770 stemmen, 1 zetel), Herv. Geref. Staatspartij (30.252 stemmen, 1 zetel) en Plattelandersbond (43.877 stemmen, 1 zetel). Voor de verkiezing van 3 Juli 1929 werden 36 lijsten ingediend. Uitgebracht werden 3.379.503 geldige stemmen. Van de twaalf partijen, die toen een of meer zetels in de Kamer veroverden,, nemen behalve de vele andere groepen, thans nog tien (op de gra fische voorstelling vermeid) aan de verkie zing deel. De Middenpartij voor Stad en Land (Floris Vos) is opgenomen in de Ai- gemeen Democratische Unie en de beide concurreerende communistische partijen Wijnkoop en de Visser zijn sindsdien gefu sioneerd. Bij de verkiezing van 1929 kwamen in de Tweede Kamer: de R.K Staatspartij (1.001.589 stemmen, 30 zetels); de S.D.A.P. (804.714 stemmen, 24 zetels), de Anti Rev. Partij (391.832 stemmen, 12 zetels), de Chr. Hist. Unie «354.548 stemmen, 11 zetels), de Vrijheidshond (249.105 stemmen, 8 zetels), de Vrijz. Dem. Bond (208.979 stemmen, 7 zetels), de Staatk. Geref. Partij (76.709 stemmen, 3 zetels), de Middenpartij voor Stad en Land (39.955 stemmen, 1 zetel), Communistische Partij-de Visser (37.678 stemmen, 1 zetel), Herv. Geref. Staatspartij (35.931 stemmen, 1 zetel), Plattelandersbond (34.805 stemmen, 1 zetel) en Communistische Partij-Wijnkoop (29.863 stemmen, 1 zetel). Vermelden wij tenslotte om een inzicht te geven van de gewijzigde omstandigheden nog het aantal stemmen, dat de groote par- ROFFELR1JMEN. Ons antwoord De S.D.A.P. heeft b& Nu de leuzen uitverkocht zijn Levert de S.D.A.P.: Puzzels, zeep en prentenboekjes! Tja, dat brengt „de strijd" zoo mee! Puzzels: nuttig voor de hersens Van den sloomen proletaar, Die van jongs af opgevoed is Naar 't systeem: toe, knikken maar!... Zeep: om bellen mee te blazen; Zulke knapen! fel van tint; Tooverachtig prachtig speelgoed, Voor het politieke kind... Prentenboekjes: vol met leugens En met mooi gekleurd bedrog; Naar de stervende methode: Lieg maar raak! Het mdg nu nog!.,. En als allerlaatste lachplaat Moeten één-een-kwart miljoen Anti-„leugen"-strooibiljetten Op ons front een aanval doen. Als een stéén ligt onze klare Waarheid op de roode maag, En die pakken ze vergeef me, Maar 't moet rijmen!) bij z'n kraag; En die slingren ze als laster Ongehoord en grof brutaal, Met een smak dat het een klap geeft Van zich af,... op ,,'t Kapitaal"..., En dan nader op de mannen Van de uiterst-vrome schijn: Op de kruiperige volgers Van den torpedist Colijn!... Stel je voor de éér, meneeren Van een speciaal pamflet Aan de Anti's opgedragen!! Antivoord geeft ons stembiljet! Ja, het zal met dik rood potlood Honderdduizend malen zijn: EERSTE NAAM LIJST 33, T BLOKJE VOOR DE NAAM COLIJN! (Nadruk verboden.) LEO LENS. ZETEiS - 30 PH5WCM1U 30 BS.DAP 20 15 A.R PARTIJ C H UNIE 0 9 UBERAlfN 7VPUZDEM.BONO S M;WGEP£f5Wr>«T» 20 15 y y y y - i 6 3 l y y 1 1 11 -..TT— tm.wwA I9Ö 19.7 m 1924 DE POLITIEKE F* TTUEN IN DE TWEEDE KAME R 5IND5 1913 Aantal stemmen per zetel in: Partij: 1913 1929 R.K Staatspartij 50S8 33.383 S.D.A.P. 9023 33.529 Anti Rev. Partij 14.930 32.652 Chr. HisL Unie 9044 32.231 Liberalen (Vrijheidsbond) 5063 31.138 Vrijz. Dem. Bond 9965 29.854 Uit deze cijfers blijkt, dat de partijen, die in 1913 het grootste aantal zetels hadden, per zetel het kleinste aantal stemmen verkre gen; thans is de toestand juist omgekeerd. De sterkste partijen blijken per zetel meer stemmen te hebben clan bij het oude distric tenstelsel. Aan dit door de groote partijen als een onbillijkheid gevoelde bezwaar tegen liet bestaande stelsel wordt getracht tege moet te komen door de wijziging van de Kieswet, welke de Tweede Kamer korten tijd geleden heeft aangenomen, doch welke daar de Eerste Kamer de wijziging nog niet heeft goedgekeurd, bij de verkiezing op mor gen nog niet van kracht is. (Nadruk verboden) Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Altforst en Appeltern, cand. W. Lourens te Oosterbeek. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Kornhorn, "W. Heerma te Aalsmeer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Terneuzen, J. D. Barth te Borssele. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Oppenhuizen, cand. J. Jonk- hoff te Groningen en cand. H. van der Veen, hulppred. te Kolhorn. er o epen: Te Gameren, cand. A. J. Stol- te te Hummelo. BEROEPINGSWERK De Geref. Kerkjn van Lutterade, Ro mond en Venlo ontvingen van de Classis Den Bosch toestemming eigen predikanten te beroepen. HULPPREDIKERS De Classis 's-H ertogenbosch der Geref. Kerken besloot inzake het hulppredi kerschap via de Part. Synode de Generale Sy node van Middelburg te verzoeken: „óf aan de Kerken te adviseeren op den ingeslagen weg niet voort te gaan en geen vertrobeling van het ambtelijk besef te vorderen, óf een alge— meene, voor alle Kerken geldende regeling daarvoor te maken". De Classis Harderwijk besloot via de Part. Synode te verzoeken de kerkrech telijke positie van den hulpprediker te bepalen en zoo mogelyk te regelen. EMERITAAT D s. P. B o n g e r s, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Kamerik (bij Woerden) hoopt met 1 October a.s.f emeritaat aan te vragen. Hy is sinds 1894 predikant aldaar. DE HARTOG-GEZELSCHAP Op nog nader te bepalen plaats hoopt de vereeniging „De Hartog-Gezelschap" op 17 en 18 Juni een week-end te organiseeren, waar Prof. Dr. A. H. de Hartog zal spreken over de vraag: „Kan het Christendom zich in onzen modernen tijd nog handhaven?" De vereeniging „De Hartog-Gezelschap", nu ongeveer een jaar geleden opgericht, ontwik kelde zich voorspoedig. .,e hieid in der. afge- loonen winter zeven cur us-vergaderingen, in welke Prof. Dr. A. H. de Hartog optrad. KERK EN SOCIAAL LEVEN Vanwege de voor eenigen tijd gestichte Cen trale voor Werkloozenzorg door de Kerken wesrd Zaterdag te Zwolle onder leiding van den voorzitter dier Centrale, den heer A. van Geel in te Utrecht, het Prov. Comité voor O v e r s e 1 geïnstalleerd. Dit werd saam- gesteld als volgt; Ds. G. -Bos, Dedemsvaart; Radio Nieuws. WOEXSDAG 26 APRIL. Hulzen (1875 M.) N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.15 Moreenconcert. 10.00 NCRV Dames koor. 10.30 Morgendienst door Ds. J. A. Schep Geref. Pred. te Busgum. 11-00 Har- ir.oniumbc.-peUns. 12.15 Grnmofoon 12.30 Piano recital. 1.15 Concert. 3.00 Voor de keuken. 3.30 Viool recital. ö.oo Kln- öeruurtje. 6.30 Plano en orkest. 7.15 Ned Chr. Persbur. 8.00 Concert. 9-00 Ouder uurtje. 9-30 Verkiezingsuitslagen. 930 Orgelconcert. 10.30 Vaz Ding 10.40 Ura- jiters. 12.01 Klein orkest. 12.30 Concert. 12.45 Klein orkest. 1.06 Con cert 1 20 Klein orkest 2.00 Vrouwen- uur. 3.00 Kinderuur. 5.30 Orgel. 7.45 Hoor spel. 9.45 Vaz Dia*. 10.00 Orkest 10.45 Gramofoon. 11.00 Orgelspel 11.30 Gra- mofoon. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. R.V.tJ. 11.00 Lezing 6.30 Cursus: Hoe moe- D a v e n t r y (1654.4 M.). 11.20 Orgelspel 12.05 Oikest. 12.50 Gramofoon. 2.50 Orkest. 4.05 Orgelspel 5.50 De grondslagen der mu ziek. 7'20 BBC orkest. Kaluudborg (1153.8 M.) 12.05 Strükcnsem- ble. 2.20 Gramofoon 2.50 Omroeporkest. 7.20 Omroeporkest. Könlgswusierhausen (1635 6.5G Ochtendconcert. 11.20 Gramofoon. 1.20 Gramofoon. Langenberg (471.4 M.) «26 Graraoroon 9.35 Menseh und Welt. 11.20 Concert. 12.20 Concert. 3.50 Orkest. 7.45 Omroep lcleinorkest. London Nat. (261.3 M.) 11.20 Orgel. 12.05 Orkest. 4.35 BBC orkest. London Reg (355.9 M) 11-20 Concert 12.05 Gramofoon. 12 35 Orgelspel. 1.35 Concert 5.50 BBC orkest 8.20 Radio Mi litair orkest Midland Reg. (398.9 M.>. 11.20 Concert 12.05 Gramofoon 12.35 Orgelspel. 5.50 Orkest 8.20 Concert Parijs (Radio Paris) (1724.1 M.) 7.05 üramo- fuon 11.35 Omroeporkest. 11.50 Orgelspel. 12.25 Otkest. 6.4u Gramofoon 8.06 Kamer ziek. 3.35 Ura- Ds. W. Kroes te Enschedé; Ds- J. F. Kruijt, Zwolle; Ir. W. H. Mauser, Hengelo (O.); Ds. A. Prins, Deventer; A. Peters, Zwolle; Joh. to Hennepe, Borne; E. S. van Veen, Hardenberg; J. Vunderink, Enschedé. Voorzitter is Ds. G. Bos, Dedemsvaart; secr.-penn. J. Vunderink, Enschedé. BIJBELKIOSK Te Amsterdam zal de bekende Bybel- kiosk op een nieuwe standplaats, nl. aan de Nassaukade by den Overtoom, Zaterdag 29 April, s middags worden heropend. Een samen komst in het A.M.V.J.-gebouw gaat vooraf. Na afloop wandelt de vergadering gezamen lijk naar de kiosk teneinde ze te openen. Secvo taris van het Bybelkioskcomité is de heer W. van Rijn, Tweede Helmersstraat 39, Amster- ZENDING Chr. Nationaal Zendingsfeest. Woensdag 5 Juli a.s. zal het Chr. Nationaal Zendingsfeest worden gehouden op „Raap horst" onder Wassenaar, welk landgoed HAL de Koningin welwillend voor dit doel heeft af gestaan. Dit Zendingsfeeet zal een bijzonder karakter dragen, omdat het 70-jarig bestaan der Ver eeniging wordt herdacht. •t was in 1S63, dat te Wolflieze het eerste Zendingsfeest werd gehouden. Tot 1916 had het feest jaarlijks plaats. Toen is het in do oorlogsjaren een tijdlang onderbroken, tot het in 1924 op Raaphorst herleefde. Het feest van 1933 is het 62ste. Al ie er geen aanleiding tot feestvieren, toch zal het 70-jarig bestaan der Vereeniging dankbaar worden herdacht, omdat zij veel heeft mogen bijdragen tot verlevendiging van de Zendings belangstelling en daarin tevens een belangryk stuk Evangelisati ear beid heeft verricht. GIFTEN EN LEGATEN Te Den Haag werd door Ds. M. Schuur- man voor de Geref. Kerk van Den Haag-West uit een nalatenschap een gift van duizend gul den ontvangen, te verdeelen tusschen Diaconie Zending. Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Kollumerzwaag (Herv. School), mej. F. van der Meer, aldaar. Voor Nutt. Handw. JUBILEA De heer Tj. van Dam, hoofd der Chr. Mulo-School te Waddinxveen, hei-denkt Maan dag 1 Mei a.s., zyn zilveren ambtsjubileum bij het Chr. Onderwijs. Als onderwijzer was hy werkzaam te Loppersum, Wilden-ank, Wage- ningen, Delft en Culemborg. Daarna was hy hoofd der Chr. U.L.O.-School te Anjum. Eeni gen tyd later was hy als vakleeraar aan de Chr. Kweekischool te Dokkum verbonden. Sinds 1 Mei 1932 is hy hoofd te Waddinxveen. De heer H. v a n D ij k, hoofd der Dr. A. Ruyperschool te Ridderkerk, hoopt Maandag 1 Mei as. te herdenken, dat hy 25 jaren het Chr. Onderwijs dient, TUINBOUWONDERWUS Te Aalsmeer is benoemd, te rekenen van 1 Januari 1.1. af, tot directeur van en leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool aldaar, A. Buisma, thans leeraar aan genoemde onder wijs inrichting. EXAMENS PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Opro- lovoerd la tot Dootor la de AVia- en Natuur- uade. op proefschrift: „De Invloed van den diulc op het chemisch evenwicht ln freoonden- EDe>ve^it«^m*n dC hCer K D,eP<!»b''0^ atö EXAMENS-STUURMAN Den Haag, 24 Aprii. Gesl. voor 2den atuur- m gr. stoomv., de hoer E. de Jong; on voor gr. atoomv.. do hoeren F. H. t or Hofland. G. Lode wijk, J. Sbeonsmu EXAMENS-POLITIE 6 en 1922 April. Goal. voor Politie, do hoeren: L. de Boer, HJ1- adspl rant-inspecteur J. P. van Blarkom, Lel de t.. versum; H. N F. Boerema. Groningen; J. den Butter. Woerden; C. E. L Dijkstra. Enschedé; P. Gorzeman. Hlllegeraberg; K. v. d. Hon». Groenekan; J. P. L. Helden. Venlo: P. J. p, Hoogenboom. AmeU-rdam; O. IL tor Horst. Deventer: D. J. de Jong. Utrecht: C Chr. Kuiper. Den Oever: A. de Leeuw. Amstrdum: K icr» Ouden. Amsterdam; J. W. H. Plnnjo, Den Haagj K. Rijpma, Haarlem: M. Scharff, Amsterdam A. F. Spies, Voorburg; yT Wccrts, Am sterdam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9