r*rmm 17 V r eens DINSDAG 25 Ar-rflL 193o TWEEDE BLAD PAG. 5 ONBETROUWBAAR El| ONWAARACHTIG INTERNATIONAAL FIASCO DER SOC. DEMOCRATEN De soc.-democratie speelt bij dezen stem busstrijd een niet zeer fraaie rol. Om toch haar tweeslachtig karakter: de mocratisch en revolutionair tegelijk, te kun nen handhaven, wordt leugen op leugen ge stapeld en overtreft de eene bedriegelijko voorstelling van zaken in geraffineerdheid de andere. De misleiding in politieke zakon viert hoogtij en de critiek is teugelloos. Niets deugt er. Beloften worden met milde hand uitgestrooid, alsof de S.D.A P. het maar voor het zeggen heeft en de honderden millioenen de met haar voorspiegelingen gemoeid zijn. voor het grijpen liggen. Hoe brutaal dit alles is, wordt duidelijk als men zich de vraag stelt ,waar de soc.- democratie ooit in positieven zin iets tot stand gebracht heeft In Rusland? Zij was daar wegbereidster Voor het communisme met zijn misdadige geweld-dictatuur. In Italië? Haar optreden bracht er den chaos, terreur en een stroom van misdadig heid brak los. Het werd een Augiusstal. In 1922 greep Mussolini in met fascistisch ge weld en bouwde op dat geweld een nieuw gezag, dat eveneens de burgervrijheid knotte Ih Engeland? Ook daar bleek de onmacht om te bouwen in de beloofde socalistische richting, waartoe o.a. behoorde het oplossen van 't werkloosheidsvraagstuk. Het Labour- bewind liep op een geweldig fiasco uit In Duitschland het land der soc.-demo- cratische dogmatiek, viel de hoeksteen van de internationale soc.-democratie eveneens met groot gerucht ineen. De tactiek, niet 't nationale belang, had jarenlang de gedrags lijn der Duitsche soc.-democraten bepaald en ten slotte werd de partij door den, mede door haar daden gestimuleerden, nationaal- Bocialistischen vloedgolf verzwolgen. Leiders vluchtten en wie bleven bukten in servili teit voor Hitlers tyrannic. Volgende week sullen de soc.-dem. arbeidersleiders met hun volgelingen in massa deelnemen aan het nat-socialistische 1 Mei-feest. Zij hebben den voorheen gesmade trouw gezworen. „Als een vleiende poes" zoo schreef de nu haar kameraden hoonende roode pers, strijkt de Duitsche vakbeweging „langs de beenen .van den tyran". Zij capituleerde nog voor 'de strijd was begonnen. De beweging was politiek voos. En in Oostenrijk? Nauwelijks een week geleden daverde de secretaris der Oosten- rijksche soc.-democratie nog over den bur geroorlog waarvoor zij niet zou terugschrik ken, maar reeds een paar dagen daarna verklaarde hij, dat alles moest worden ge daan om een conflict met de Regeering te vermijden. In Hongarije is de soc.-democratie sinds Frankrijks socialisten rijn thans geko men in een emstigen strijd, over de oude practische vraag of meegedaan zal worden aan de Regeering. Een kleine meerderheid is er nog tegen, maar een zeer sterke meer derheid wenscht mee de verantwoordelijk heid voor de Regeering te aanvaarden, en is dus bereid te stemmen voor de begrooting militaire credieten en andere voor de dog matische soc.-dem. onaangename zaken. De eenheid van de partij is er nog slechts een schijneenheid; de tweespalt wordt, zoo als zoo vaak in het verleden, gecamou fleerd door allerlei dialectische kunststukjes Als regeeringspartij en oppositie heeft ten slotte overal de soc.-democratie gefaald, als gevolg van haar tweeslachtig bestaan. Haar klassenstrijddogma is een vloek gebleken voor de volken en voor haar zelf. Innerlijk is haar positie internationaal geschokt Nationaal is het niet anders Is het ten onzent in wezen anders? Dank zij de groote vrijheid, die in ons land nog bestaat, kan de S.D.A.P. in haar ne gatieve houding zich uitleven. Haar critiek kent, ook naar den vorm, geen grenzen. Aan de grootste onwaarachtigheid geeft zij zich daarbij over. Een enkel voorbeeld ten bewijze. Tegen over de O S.P. beroemde de heer Albarda er zich op, dat ons land ondanks de crisis, de hoogste loonen en de beste en royaalste werk loozenzorg heeft. En de soc.-dem. jeugdleider Koos Vorrink verklaarde ongevraagd, dat wat de werkverschaffing betreft, de Regee ring een der allerbeste vormen daarvoor heeft gebracht; zij behoort tot het beste dat er op de wereld bestaat. In de roode pers werd deze verklaring verdonkeremaand en leest men, dat de werkverschaffing over heel de linie onvoldoende is, dat de „hon- ger-regeering" weg moet en zij er op uit is de arbeidersklasse neer te slaan. We volstaan met dit eene markante voor beeld. Het zou met vele andere op elk ge bied te vermeerderen zijn om te bewijzen, hoe de S.D.A.P. zuiver negatief en volslagen leugenachtig in haar stembuscampagne en volksvoorlichting is. Vast staat, dat ook haar leiders schuldig staan aan alles, wat zij aan de krachtens het giftig klassenstrijddogma, gehate bour- geosie verwijt Vast staat, dat niet het alge meen belang, maar het klassebelang in zijn slechtsten vorm door haar wordt nage jaagd en bekwame, respectabele volksverte genwoordigers verhinderd worden naar eer en geweten hun stem uit te brengen. Er is een voortdurend" terugwijken voor de uiter ste elementen in en buiten de partij. Met verantwoordelijkheid wordt een roekeloos spel gespeeld. Plan- en stuurloos drijven O zeker, met veel ophef wordt gesproken van bouwen naar socialistisch bestek. Maar ook hierin is volksmisleiding in den meest absoluten zin van het woord. Er is o.l. geen socialistisch plan voor maatschappelijken opbouw. Internationaal noch nationaal. Wat er misschien geweest is, is onhoudbaar ge bleken, zoowel theoretisch als zoodra het ook maar even met de praktijk in aanra king kwam. Men kent eenvoudig den weg naar het socialisme niet De heer Albarda, die in de Amsterdam- sche Kerstvergadering van 1932 bekende zich reeds drie jaar lang in de beoordee ling der economische verschijnselen te heb ben vergist, verklaarde op het congres der S.D.A.P. van Maart 1932, dat het der partij ontbreekt aan een program van socialisti sche constructie. Wat men had, was papie ren wijsheid; bruikbare concrete voorstel len waren er niet Om met behoud van het productie-apparaat nuttig werkzaam te zijn konden geen hersenschimmen en droombeel den dienen, maar noodig waren goed-door dachte denkbeelden. En die had de partij De toestand is sinds niet veranderd. Wel is getracht met kunst- en vliegwerk voor de verkiezingen nog wat in elkaar te timmeren, maar het was zuivere revolutie bouw. Alles staande buiten de werkelijk heid en voor verwezenlijking volslagen on geschikt, tenzij men een bijdrage wenschte te leveren tot den economischen ondergang van het volksgeheel, waarop dan de arbei ders geen uitzondering zouden maken. Nog staat, de S.D.A.P. dus met leege han den, ondanks haar rijkdom van ten allen dage onvervulbare beloften Of wat dunkt u van een program, waar in thans gevraagd wordt: invoering van het 8e leerplichtjaar, staatspensionneering, verbetering van de invaliditeitsverzekering, ruimere financieele steun aan de gemeen ten, uitvoering van meer openbare werken, verbetering van do loonnormen bij werk verschaffing en van de steunregelingen, verlaging van sommige heffingen, als mede „herstel van 't financieel evenwicht"? De dwaasheid ligt er zoo dik boven op, dat het haast onbegrijpelijk is, dat er men- schen zijn, zoo verblind, dat zij aan zulke volksmisleiding nog eenige waarde toe kennen. Lokkende, maar leege beloften Al deze beloften hebben slechts de bedoe ling te lokken, te misleiden. Zij wijzen den weg naar het politieke drijfzand. De soc.- dem. leiders, die hun pedeeldheid in prac tische vraagstukken kennen, moeten weten dat wat zij als aas den kiezers voorhouden voor verwezenlijking niet vatbaar is. Het is niets dan romantiek, die het offer vormt aan den drijvenden revolutionairen geest. Dat is de propagandistische, agitatorische kracht der S.D.A.P., maar tevens, naar posi tieven maatstaf gemeten, haar groote zwak heid. Niet constructief, maar volkomen destructief treedt zij op. Wat daarvan de gevolgen zijn hebben de gebeurtenissen in 't buitenland geleerd. Het lot der soc.-demo cratie toont haar onmacht tot politiek op- bouwenden arbeid ten duidelijkste aan. Het is alsof zij voorvoelt, dat wat in het overig Europa met haar machtsposities is gebeurd, haar ook in ons land bedreigt. Dat voorgevoel verklaart den grooten mond, die uit angst wordt opgezet Maar met agitato rische bluf is de situatie niet te redden. Zet de S.D.A.P. aan verantwoordelijk werk en als bomijs zakt haar leuzenpolitiek in een. Dat weet zij en daarom wordt heil ge zocht in een oppositie, die in wezen zuiver revolutionair is en eigenlijk een in hooge mate immoreel karak ir draagt. De orga nisatie der roode macht schijnt uitgebreid en sterk, maar haar politieke waarde doet denken aan den kolos op leemen voeten. De S.D.A.P. begeert revolutionair te zijn. Dat is haar natuur en daar ligt haar ver wantschap met de communisten. Die ver wantschap is onmiskenbaar en ook is het einddoel van soc.-dem. en communisten in wezen gelijk. „Wie op het einddoel let, zal tevergeefs naar het verschil tusschen socia lisme en communisme zoeken", schreef voor kort de heer Wibaut. Begrijpelijk dus, dat de S.D.A.P. twee aangezichten vertoont: het gemaakte refor mistisch-democratische en liet aangeboren revolutionaire. Het eene dient om te wer ven onder de naieve burgerlijke elementen, het andere beoogt de revolutionair gezinden te trekken. Zoo kan muiterij tegelijk wor den veroordeeld en verheerlijkt Maar zoo wordt de S.D.A.P. tevens een partij van groote onbetrouwbaarheid en onwaarachtig heid, die voortdurend heviger de volksin stincten prikkelt; maar haar onbetaalde rekeningen steeds hooger ziet oploopen en haar eigen positie politiek steeds moeilijker maakt Wie let op wat der sociaal-democratie in het buitenland is wedervaren, waar zij als nu de groote wegbereidster is geweest voor communistisch of fascistisch geweld, zal tevens overtuigd zijn, dat zij in ons land door haar optreden hetzelfde effect uitlokt Ook bij ons, waar zij zich zelf telkens weer tegenover en buiten de zedelijke volksge meenschap stelt is zij gangmaakster voor geweldenaars .die meenen in Italië of Mos kou hun illuster voorbeeld te moeten zoe ken. Haar politiek is een nationaal gev en vormt op den duur een bedreiging v onze volksbelangen en met name ook voor het lot der arbeidersklasse Zoolang ande ren verantwoordelijkheid dragen, voor goede financiën zorgen en de S.D.A.P. kan criti' seeren en opponeeren, kan zij schijnbaar nog iets bereiken. Maar als het moeilijk wordt, als ze het zelf moet doen is het uit en staat ze met leege handen. Blijven haar successen uit, dan steekt het revolutionair monster den kop op. Nameloos aim is het socialisme gebleken. Het ontneemt den mensch veel, maar schenkt er nooit iets voor in de plaats, dat hoofd en hart verzadigen kan. Geestelijk, zedelijk en stoffelijk is het een gevaar. Dat bewijst de historie, ook van de laatste jaren. Toonen we die stem der geschiedenis te verstaan. t verraadt uw leeftijd, ich de moeite getroost jch en jeudig te houden» s met den rug van uv# hand over uw gezichtIs uw wel zoo zacht als tl rlangt? In Palmolive zeep zijn weldadige, verzachtende oliën verwerkt, gebruik dus deze zeep* en verhinder dat rimpels tt vroegtijdig oud maken, Volg ons beproefde recept op! ifrasseer gelaat en hals twee* ma<il daags eenige minuten met heb' overvloedige schuim van Palmolive zeep en water. Spoel daarna vah eerst met warn^ dan met.koud water. Begin hiermede nog heden 1 Zichtbar leeft uw teint op en herkrijgt al haar vroegere aan trekkelijkheid. 2 cent 2 vóór 30 ct. Land- en Tuinbouw SANEERING IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF Regeeringscommissie geïnstalleerd De commissie, welke de minister van Eccm Zaken heeft ingesteld ter voorbereidring vaa eventueel te treffen maatregelen tot steun ei saneering van het bloemboUenbedrlJf, is than I Willem de Zwijgerherdenking in de hoofdstad; trompetters hebben van Minister Reymer in gesprek met 'n inwoonster Bij de monding der Elbeeven voorbij het Elbevuur schip III botsten de torpedobooten Falkeen „C'ofU den Westertoren af gisteren de feestelijke herdenking geopend, vit Slootdorpdor". De boeg van de „Falke", die bij de onzachte ontmoeting deerlijk gehavend werd, Het nablusschen van den gevaarlijken brand die een aantaü rumopslagplaatsen aan de Theems bij Londen in aseti legde. Rechts: De commissaris der Koningin in Limburg bracht een bezoek aan de fabriek van de firma W. Doesborgh Zonen te Tegelen. net versierde gedeelte van de nieuwe jachthaven te Minden bij het Muiderslot (op den achtergrond)die in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik officieel iverd opengesteld. Orange maakt zich gereed, om Daladier feestelijk te ontvangen. De toegang tot het stadje wordt in een eerepoort veranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5