MAANDAG 24 APRIL 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 s DE JUISTE PLAATS Bij elke verkiezing gaan er stemmen ver loren, omdat de kiezer of kiezeres het wel goed bedoeld heeft, maar het verkeerd deed. Het invullen van het stembiljet is blijk baar al te eenvoudig en vordert te weinig zelfwerkzaamheid. Men wil wat meer doen; men wil duidelijker dan duidelijk laten blij ken, wien men kiest En dan gaat het mis. Want men moet niets meer doen dan het stembiljet dat men van den voorzitter krijgt openvouwen; de open stip voor de naam van den candidaat dien men wenscht rood maken; het stem biljet weer dichtvouwen en in da bus werpen. Dat is alles, e.n men doet zoo graag meer. Dus lette men op de goede plaats, op het juiste nummer, op de ronde stip. Omdat we toch in het jaar 1933 leven, wil men b.v. stemmen op lijst 33. Dan zoekt ge onverschillig waar ge in Nederland woont lijst 33 op en dan vindt ge daar bovenaan op die lijst de naam van Dr. H. Colijn, welke namen er onder staan, kan U, als ge eenmaal in het stemhokje staat, koud Dan neemt ge het roode potlood, dat aan de ketting hangt en daarmee maakt ge de open stip vóór let er toch op, niet achter, maar vóór den naam rood. Precies die stip, niets meer, niets minder. Dam hebt ge het juiste nummer en de goede plaats. Zouden de onderwijzers de kinderen op school niet even kunnen leereen hoe men stemmen moet; dan geven die thuis vader en moeder wel les, als het noodig is. Want er gaan steeds weer stemmen ver loren, omdat men de techniek niet verstaat 3 HET FASCISTISCH GEVAAR Het fascisme vormt ontegenzeggelijk een gevaar, ook in ons land. En het wordt waar schijnlijk door velen onderschat Terwijl an deren het praktisch goede, dat met het fas cisme gepaard gaat, dermate toejuichen dat zij de principieele Jout over het hoofd zien. Wij mogen niet blind ziin voor de goede resultaten, welke het fascisme hier en daar bracht; doch daarom is de principieele basis nog niet aanvaardbaar. Want daarin open baart zich de liberale grondgedachte: De liberalen erkennen ook de groote be teekenis van het Christendom; „het liberalis me, zoo kan men in een liberaal manifest lezen, put uit de zedelijke wereld- en levens beschouwing van het Christendom voortdu rend nieuwe krachten". Ook het fascisme komt op voor Godsdienst, gezag en gezin. Maar precies als het libera lisme wenscht het in het staatkundig leven geen beroep op Gods Woord. Men zegt dan, dat godsdienst en politiek met vermengd mo gen worden. Merkwaardig is deze uitlating in het Jong ste nummer van het fascistisch weekblad, dat de bezem nog in de mast voert. Be weerd wordt, dat Mussolini en Hitier „de redders zijn van de Christelijke grondslagen der Avondlandsche beschaving" en dan vraagt de redactie: En waarom verzetten ook de religieus- politieke partijen zich zoo fel tegen ons streven?? Omdat we den Godsdienst uit het partij politieke leven willen bannen, waar hij verlaagd is tot een paradepaard van zetel jagers en de Hemel misbruikt wordt voor zeer „aardsche" doeleinden! Dat is zuiver liberalistisch gedacht, terwijl onkunde ten aanzien van Christelijke Staat kunde er duimendik bovenop ligt Daarom kan een anti-revolutionair nimmer het fascisme steunen. Het principe beslist. DE EE NE STEM F Sommigen meenen, dat het vroeger meer aan één stem hing dan tegenwoordig. Daar schijnt iets van waar te zijn, doch feitelijk heeft één stem thans meer waarde dan toen. Het is waar: in de verkiezingsloterij van het vorige stelsel jswam het zoo nu en dan voor, dat een district al dan niet omging of behouden bleef tengevolge van één stem: Mr. Heemskerk ondervond dat meer dan één maaL In 't algemeen echter kwam het toen niet op één stem aan. Want de districten waren wel zoodanig ge- en vaak verknipt dat de overwinnaar met duizenden stemmen meer derheid gekozen werd. De bovenliggende groep kon het dan op zijn slofjes af; de minderheid wist van te voren, dat er geen winst te behalen viel. Wie alleen rekende met de zetel kop zeggen: al onze arbeid was te vérgeefsfch; ónze stemmen gingen verloren. Vandaar dat Dr Kuyper in zijn tijd voor elk district een apart woord van opbeuring en bemoediging, van aanvuring in den strijd had; niet het minst voor de „hope- Jooze" disricten. Want Dr .Kuyper leerde zijn volgelingen dat de strijd alleen reeds zegen afwerpt en dat gefundeerde propaganda al tijd vrucht voortbrengt Wanneer men dan elke stembus dichter bij zijn doel kwam dan staalde dat de kracht. Thans behoeft elk district niet apart be handeld te worden. Want de strijd wordt nu overal onder gelijke verhouding gestreden. Elke stem sorteert effect Elke stem heeft waarde. Tenminste als men haar uitbrengt op een serieuze partij. Dan gaat er geen en kele stem verloren. Kiezers .zorg er voor, dat uw stem waarde houdt Zij doet zulks zeker als gij haar uit brengt op Dr. H. COLIJN BUITENLAND HERRIOT IN AMERIKA POLITIEKE EN MOREELE PROBLEMEN ONGEWIJZIGD WAT ROOSEVELT EN MACDONALD NOODIG ACHTEN Herriot is Zondagmorgen met de „Ile de France" te isew York aangekomen en heeft onmiddellijk de reis naar Washington voort gezet Na aankomst aldaar heeft hij zich naar het Fransche gezantschap begeven. In een toespraak voor de radio verklaarde hij, dat door de jongste gebeurtenissen, waarvan hij bericht had ontvangen aan boord van de „Ile de France", klaarblijkelijk enkele tech nische punten zijn gewijzigd, doch dat de politieke en moreele problemen onveranderd zijn gebleven. Hij wees op de noodzakelijkheid van een verbetering van den algemeenen economi- schen toestand der wereld. „Wij houden vast aan al onze overtuigingen", zoo zeide Herriot „Wij komen tot de Ameri'-aansche regeering en het Amerikaansche volk met den oprech ten wensch volkomen samen te werken. Ik zal aan 't werk gaan", zoo vervolgde hij, „in de overtuiging, dat om den vrede te stichten en in stand te houden, vrede moet worden nagestreefd in politieke zoowel als economi sche beteekenis. Het zal mij bijzonder aan genaam zijn mijn ouden vriend Mac Donald te Washington te ontmoeten, met wien ik reeds te Londen in 1924 en ook te Lausanne en te Genève heb samengewerkt om de na ties nauwer met elkander in contact te bren gen". De besprekingen tusschen Mac Donald en Roosevelt werden gister voortgezet aan boord van het jacht „Sequoia", waarmede een tocht is gemaakt op de Potomac-rivier. Dank zij het mooie weer konden zij tot 10 u<ur 's avonds aan boord blijven en eerst ette lijke uren na aankomst van Herriot keerden zij in Washington terug. Er is reden aan te nemen dat de beide staatslieden het eens ge worden zijn over de te nemen stappen tot herstel van de economische stabiliteit van de wereld. „Wij zijn van oordeel dat een terug keer tot normale omstandigheden alleen kan worden verkregen door een internatio nale stabi lis e erin gsover een komst", aldus formuleerden zij de bereikte overeenstemming. Men Is te Washington ln goed-ingelichte kringen algemeen van oordeel, dat de oor- logsschuldenkwest.ie thans slechts een onder deel is van de algemeene problemen. Mac Donald heeft zich, naar aangenomen wordt, neergelegd bij de stelling der Amerikaansche regeering, volgens welke de schuldenkwestie ondergeschikt wordt aan de monetaire en tarievenproblemen, en dat eerst de geheele economische situatie ter hand genomen dient te worden, alvorens een begin kan worden gemaakt met de behandeling der details. Hierdoor is de atmosfeer van veel achter docht gezuiverd. Intussch enlbesrtudeeren de experts de in gewikkelde details van het economische we reldprobleem. Zaterdagmorgen hadden zij een bespreking met den president en den premier. Zij zullen eerst een gemeenschappe lijke conferentie houden en zich later in groe pen splitsen ter behandeling der afzonder lijke problemen, zooals oorlogsohulden, het herstel der goederenprijzen, de monetaire stabilisatie, de deviezenrestrictie en de ver laging der handelsbarrières. Het resultaat hiervan zullen zij aan Mac Donald en Roosevelt voorleggen. De basis der overeenkomst Van betrouwbare zijde wordt er op gezin speeld, dat de basis van de Engelsch-Ameri- kaansche overeenkomst waarschijnlijk zal jn: 1. een multilateraal verdrag ter stabilises ring van de valuta door vaststelling van de goud- cn zilverpariteit. Een der plannen voorziet in een gouddekking van 35 pet, in plaats van 40 pet, met 5 pet dekking in zilver; 2. multó- en bilaterale verdragen over be paalde goederen en grondstoffen. Men neemt te Washington aan, dat de kwestie der oorlogsschulden op de a.s. eco nomische conferentie niet in verband caJ worden gebracht met die der tarieven en die van het geldwezen en datzij tijdens de al daar te voeren besprekingen niet zal worden behandeld. Men is van oordeel, dat 't waar schijnlijk meer succes zal opleveren, indien dit probleem op een speciale conferentie wordt aangesneden- De Britsche minister van Buitenlandsche zaken, sir John Simon, zal na den 25sten het organ ïsee rend comité der economische con ferentie bijeenroepen, waardoor het mogelijk wordt de conferentie ongeveer 15 Juni te laten beginnen. WASHINGTON, 24 April. Roosevelt cn Mac Donald hebben gister de volgende ge meenscha ppel ij ke verklaring gepubliceerd: „Wij hebben Zondag uitvoerig de «icneef- eche ontwapeniugskvvestie besproken. Zoo- we' de Amerikaansche president ais de En ge'eche minister-president zijn vin meening dat het resultaat der besprekingen de kans op succes voor de conferenties t" Genève en te Londen aanzienlijk heeft doeu toeenemen President Roosevelt zal de ontuapeningsba- sprekingen met Herriot voortzetten LONDEN, 24 April. Het voorloopig rem-1 taat van de besprekingen van Mac Donald met Roosevelt wordt door dp oorrespondent te Washington van de „Times" als volgt samengevat: 1. Het door Roosevelt gegeven algemeen overzicht van den toestand, heeft bij de En- gelsohe delegatie de opvatting hevstigd, dat en breede ba6i6 voor overeen stemming in principe bestaat. 2e. Buiten dit kader van een prinoi pieole overeenstmming liggen de kwestie der herziening van de douane tarieven in het bijzonder in verband met de overeenkomst van Ottawa, de stabi li satie der valuta en de oorloge schulden. 3e. Roosevelt heeft klaarblijkelijk nog geen vaste lijn voor zijn valutapolitiek. 4e. De kwestie der oorlogsschulden Is nog mi et besproken. 5e. De ontwapening zal tijdens de bespre kingen Maandag en Dinsdag een belangrijke rol spelen. INTERNATIONALE PETITIE AAN HITLER VOOR BE JODEN Met een dreigement Uit Londen wordt gemeld: In den loop van de eerstkomende weken zal eeci internationale petitie met betrekking tot de positie der Joden in Duitschland aan de rijksregeering worden gezonden. De peti tie zal onderteekend worden door de bycot- organisaüies van Amerika, Frankrijk, Polen, Nederland en Groot-Brittannic. Capt. Webber, de leider van de Engelsche organisatie, heeft in dit verband verklaard: „Wij zullen Hitier verzoeken, de petitie ern st g onder de oogen te zien. Tevens zal de Duitsche regeering een temiijn worden ge steld, waarbinnen zij uioet antwoorden. Voor het geval er geen antwoord of een ongunstig antwoord volgt, cal de boycot zoo intensief worden aangepakt, dat, zoo hopen wij, Duiitsohlands economisohe positie er door aangetast wordt ,hctgeen een reactie op het bewind van Hitler ten gevolge moet hebben" DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE NADOLNY WEER IN GENèVE Dinsdag aanvang der conferentie werkzaamheden De vertegenwoordiger van Duitschland ter ontwapeningsconferentie, ambassadeur Nadolny, is Zondagavond, begeleid door den •cretaris-igeneraal der Duitsche delegatie, Geheiimrat Frohwein, te Genève aangeko men voor de a.s. hervatting der onderhan delingen. De conferentie begint haar werk zaamheden weer Dinsdagmiddag a.s. De hoofdcommissie zal onder voorzitterschap van Henderson zonder verwijl de algemeene debatten beginnen over het Engelsche ont- wapemingsplan. De Engelsche en Fransche ministers van buitenlandsche zaken hebben hun bezoek aan Genève tegen het einde der week aan gekondigd. Paul Boncour gaat eerst einde dezer week naar Genève. Bij de hervatting der besprekingen wordt Frankrijk door de Vol kenbondsgedelegeerde Massigli vertegen woordigd. Nu vice-kanselier von Papen als rijkscom missaris voor Pruisen is afgetreden, wacht hem een nieuwe belangrijke taak als plaats vervanger van den rijkskanselier. Zijn voor naamste taak zal liggen in de vertegenwoor diging van Duitschland tegenover het bui tenland, waarbij hij ook als gedelegeerde op internationale conferenties zal optreden. Dit beteekent een belangrijke ontlasting van den rijkskanselier en de ministers, die zich dikwijls ten gevolge van het vele werk door hooge ambtenaren moesten laten ver tegenwoordigen. Reeds gisteren hebben rijks kanselier Hitier en von Papen besprekingen gevoerd over de airbeidsindeeling van het bureau van den vice-kanselier, dat niet zeer omvangrijk zal worden. DE 1 MEIVIERING IN DUITSCHLAND Thans met werkgeverssteun De vereeniging van Duitsche werkgevers- bonden heeft een mededeeling gepubliceerd waarin steun wordt toegezegd aan de 1 Mei viering, nu die dag in plaats van een van politieke tweedracht een feest van den natio- nalen arbeid is geworden, in 't symbool van de eerilheid van het Duitsche volk. VANWAAR HET ANTI-SEMITISME KOMT Prof. Dr. Adolf Keller te Genève schrijft ons het volgende: „Het kan niet worden ont kend, dat het Joodsche element een belang rijke rol speelde zoowel in het Russisch bolsjewisme als in het opkomen van een Germaansch communisme en atheïsme, zoo dat een groot deel van het omstreden anti semitisme zijn verklaring vindt in dezen af- b rekende li cn de zede aan tastenden invloed van den revolutionairen Joodsohen geest De boycot tegen de Joden moet dan ook geens zins slechts gezien worden als een uiting van blind ras-antagonisme, gelijk bijv. in het Amerikaansche negerprobleem of in de ras-moeilijkheden van Zuid-Afrika op te merken valt, maar als een aanval op een deel van 't vreemde en geïmmigreerde Jood sche element als verantwoordelijk voor de neerhaling van de publieke zedelijke opvat tingen. Daar komt nog bij, dat in zeer vele takken van publiek leven, bijv. in de pers, in de medicijnen, in de tooneelwereld, in de juridische wereld, het Joodsche element zoo overwegend is, met name in Noord-Duitsch- land, dat het in duidelijke tegenstelling staat tot het getal der Joden onder het volk als geheel. En waar de natie opstaat en een heroïeke poging waagt om zich nieuw natio naal te organiseeren, is het onvermijdelijk te achten, dat in den strijd tegen de begin selen en elementen, die voor den nieuwen staat gevaarlijk geacht worden, eliminaties van pijnlijken aard moeten geschieden, ook al is uit menscholifk stand-punt geoordeeld alle hardheid en alle ongerechtigheid te be treuren". Protesten van den Hoogen Kerkeraad De Mecklenburgsche Hooge Kerkeraad heeft in verband met de benoeming van een staatscommissaris voor de Evangelische Kerk in Mecklenburg aan den Rijkspresi dent, den Rijkskanselier en den Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken een tele gram gericht, waarin hij o.a. verklaart: „De Hooge Kerkeraad protesteert met beroep op art 137 van de grondwet cn met be roep op de verzekering van don heer Rijks kanselier, dat de rechten en zelfstandig heden van de Kerk zouden worden ontzien, tegen de getroffen maatregelen en verzoekt om bescherming". 6e. Roosevelt en zijn adviseurs zijn er overtuigd, dat het epoediig bijeenkomen der economische wereldconferentie omstreeks 10 en 20 Juni a.6. noodzakelijk is. 7e. Roosevelt en Mac Donald hebben b--- sloten, dat de deskundigen van Engelsche zijde Sir Frederic Leath Ro66 en van Ameri- karnsche zijde Overton, na het vertrek van Mac Donald te Washington zullen blijven, om hun werkzaamheden voort te zetten. Volgens de Daily Telegraph heeft Mac Donald zich stilzwijgend er mede accoord verklaard, dat de echuldenkwestie onderge- sohikt zal worden gemaakt aan het tarie ven- en vaki te-vraagstuk en dat de economi sche toestand ln zijn geheel zal worden be keken alvorens men overgaat tot de behan deling van ondardeelen. NATIONAAL EENHEIDSFRONT IN OOSTENRIJK SAMENWERKING TUSSCHEN NAT.- SOCIALISTEN EN HEIMATBOND IN STIERMARKEN Uit Weenen wordt gemeld: Na verschillende vruchtelooze pogingen is tenslotte, mede onder invloed van de ge beurtenissen in het Duitsche Rijk, in Oos tenrijk een begin gemaakt met de vorming van een nationaal eenheidsfront, n.L dooi een nauwe aaneensluiting van de nationaal socialistische partij met don Heimatbond in Stiermarken, een der krachtigste onderdee- len van de Oostenrijksche Heimwehrbowe- ging. In de overeenkomst wordt gcconstatcera dat de toestand in Duitsch-Oostenrijk cata- strophaal is, aangezien de binnenlandsche politiek onder den invloed staat van het Bolsjewisme en het land in de buitenland sche politiek weer- en \.apenloos een werk tuig is geworden van vreemde mogend heden en hun intriges. Slechts door aan eensluiting van alle waarlijk nationale so ciale en Duitsche krachten kan de onder gang worden voorkomen en de vereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk tot een strijdgemeenschap op elk gebied tol stand worden gebracht Als eerste punt houdt de overeenkomst in, dat met volle handhaving van zijn or ganisatorische zelfstandigheid de Duitsch- Oostenrijksche Heimatschutz. De organisaties zullen wederzijds in ei kaars staf vertegenwoordigd zijn. De Hei matschutz neemt ter onderscheiding van andere soortgelijke organisaties de troepen formaties en distinctieven van de Stahlhclm over en het Hakenkruis als onderschei- dingsteeken op den stalen helm der uni- formdracht. Het naaste doel is de vorming van een sterke regeering eener nationale concentratie, als voorwaarde waartoe de ont- hinding van den tegenwoordigen Nationa- len Raad en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen wordt gcëischt Het onderzoek naar de positie van het Stedelijk Ziekteverzekeringsfonds te Keulen heeft naar uit Keulen wordt gemeldt 'n groot schandaal aan het licht gebracht De administratiekosten, die bij een goed func- tioneerend fonds S tot 10 procent mogen be dragen, liepen hier tot een totaal van meer dan 100.000 mark bij een premie-ontvangst van 440.000 mark. De directeur Joger en de eerste boekhouder Werner zijn geschorst, waarop Joger in zijn villa zelfmoord heeft gepleegd. Beide heeren waren sociaaldemo cratische leden van den gemeenteraad. Er komen in Duitschland heel wat schan dalen openbaar, waarbij sociaal democrati sche autoriteiten betrokken zijn. Bij hen komt het dan herhaaldelijk voor, dat door zelfmoord „een eind aan de zaak" gemaakt wordt DE JAPANSCHE OPMARSCH GESTAAKT „Daar geen acuut gevaar meer bestaat" De Japansche regeering heeft haar troe pen in Noord-China bevel gegeven, de mili taire operaties ten Zuiden van den Grooten Muur te staken, staken, daar zij van mee ning is, dat geen acuut gevaar meer aan de grenzen van Jehol bestaat. De Ghineesohe troepen zijn over zulk een grooten afstand teruggeworpen, dat hun geschut den Grooten Muur niet meer kan bereiken. De Japansche troepen zullen zich in de richting van den Chineeschen Muur terug trekken daar zij er zeker van zijn, dat de Chineezen geen plannen hebben, hun aan vallen te herhalen. Mochten echter de Chi neezen de neutrale cone, welke door het te rugtrekken der Japanners is ontstaan, bin nendringen, dan zullen de Japanners onver wijld een bombardement op hen openen. Enthousiaste ontvangst. De uit Rusland verbannen Engelsche in genieurs en de vrijgesproken ingenieur Gregory zijn gistermorgen in Londen aang komen. Een duizendkoppige menigte heeft hun op liet station Uverpoolstreet een en thousiaste ontvangst bereid. Zij werden met bloemen bestrooid en toen eij in het licht der speciaal opgestelde schijnwerpers traden zong de menigte spontaan het Engelsche volkslied. Gemengd Nieuws. VERDRONKEN Te Krimpen a. d. Lek is het vierjarig zoontje van den heer B. Spek Zaterdag middag ongeveer 5 uur, nadat het een uur zoek was geweest, in de sloot naast het huis verdronken gevonden. De pogingen om de levensgeesten op te wekken, waren te vergeefsch. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Zondagmorgen omstreeks elf uur heeft op den rijksstraatweg tusschen Lexmond en Meerkerk een üoodelijk verkeersongeval plaats gehad. Toen de loswerkman A. de Keizer omstreeks dien tijd met zijn rijwiel den straatweg wilde oversteken, werd hij door een auto gegrepen en op slag gedood. De man was op weg naar Den Dolder, waar zijn zoon in het krankzinnigengesticht ver pleegd wordt. Tegen den bestuurder J. C. de R. uit Utrecht is proces-verbaal opge maakt. Lijk én auto zijn in beslag genomen GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Te Uden is de onbezoldigd rijksveldwaoh ter met behulp van marechaussé en rijks ambtenaren er in geslaagd een geheime dis tilleerderij te on .dekken. De distellateur werd op heeterdaad betrapt. Enkele toestel len en 200 liter jenever zijn in beslag ge nomen. De distellateur is gearresteerd. OVERVAL DOOR EEN GEMASKERDE De 70-jarige beer Beekhof, die met zijn zuster een villa aan den Groenloscheweg t« Winterswijk bewoont, zag 's avonds laai de deur van zijn slaapkamer opengaan en gemaskerd individu op zich afkomen, de loop van een revolver op hem gericht hou dend. B. had den moed zich onmiddellijk op den man te werpen en hem de kamei uit te werken, waarna hij luidkeels om hulp begon leroepen. Dp indringer sohijnt toen gevlucht te zijn. Gebleken is, dat 'n ruitje ingedrukt was, waardoor de grendel van de deur kon worden geschoven. Het is niet onmogelijk, dat er verband moet worden gelegd ftiet een bezoek, dat R 's middags beeft eehad van iemand, die zich als een werklooze voordeed en zoovee) vertrouwen wist te wekken, dat hij geruimen tijd ia het huis bij B, heeft doorgebracht. EEN DROEVE PLECHTIGHEID BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS VAN HET AUTO-ONGELUK ONDER NIEUWENHOORN Onder overweldigende belangstelling heeft Zaterdagmiddag te Rotterdam op de Alg. Begraafplaats Crooswijk de begrafenis plaats eehad van de 5 slachtoffers van het droevig auto-ongeluk onder Nieuwenhoorn op Voor- ne. Reeds lang voordat de stoet van af do rouwkapel der „Onderlinge Rouwvereeni- eing" aan het Zwaanshals zou vertrekken, hadden zich vele toeschouwers langs den weg geschaard. In do kapel zelf bevonden zich de naaste familieleden, vrienden en kennissen en een groot aamtal vriendjes en vriendinnetjes van de om het lever, geko men kinderen. Kort nadat de begrafenis stoet met het stoffolijk overschot van mevr Kuiper, die van het ziekenhuis aan den Coolsingel was vertrokken, bij de kapel was gearriveerd, is men den zwaren gang naar Crooswijk aangevangen Langs den weg ontblootten bij het passeeren van den stoet de honderden eerbiedig het hoofd. Tegen vier uur kwam men op de begraafplaats aan. Het duurde nog al geruimen tijd voor dat de stoet zich had opgesteld. Doch ein delijk was men toch zoover en ging het lang zaam naar de laatste rustplaats. Achter de vijf draagbaren, die met een schat van bloemen waren bedekt, volgde "n groote schare mensohen, die de omgeko menen dp laatste eer wilden bewijzen. In de nabijheid van de groeve zelf was de belang stelling enorm groot. Tot ver in het rond stond men in dichte rijen opeengepakt en zag men in stille droefenis den tloodengang aan. Kort voor half vijf schaarde men zich om de groeve. Eén voor één werden de kisten in het kille graf neergelaten. Een enkele In gehouden snik weerklonk. De school vriend jes en vriendinnetjes strooiden bloemen in het graf en bewezen daarmede, diep onder den indruk (de dood is voor hen nog zoo vreemd) de laatste eer aan hun omgekomen Er was niemand die een enkel woord sprak. In doodsche stilte ging de tijd voort. Eenige familieleden dankten ten slotte voor de belangstelling. Langzaam en diep ont roerd verliet de schare daarna den dooden- GROOTE MAGAZIJNBRAND TE HELMOND Gistermorgen kwart voor vier ontdekte de nachtwaker van de N.V. De Wit's deken industrie, welke gelegen is aan de Hoog- eindschestraat te Helmond en zich uitstrekt tot aan de Kanaaldijk nabij sluis 8, brand in een grondstoffenmagazijn, dat een berg ruimte heeft van een paar duizend vierkante meter. Het gebouw, dat uit ijzer en steen is op getrokken, stond door zijn zeer brandbare inhoud spoedig in lichte laaie. Bij het arri- veeren van de brandweer was het gebouw niet meer te redden. Men bepaalde zich tot het bescheimen van een daarnaast gelegen magazijn en fabriek. De brandbare dak randen hadden reeds vlam gevat. De brand weer wist met behulp van den Magiruslad- der, het doorbreken van het vuur langs dezen weg te voorkomen. Door do solide constructie van de aangrenzende perceelen is hier nauwelijks brand- en slechts eenige waterschade geleden. Een aangrenzende muur, welke voor een deel uit draadglas be stond, hield tegen het vuur stand ofschoon de vuurgloed ontzettend was. De inhoud van het verbrande magazijn bestond uit grondstoffen voor de fabricage. De schade zal wel meer dan 100.000 gedragen; ver zekering op beurspolis en op Lloydspolis dekt de schade. De oorzaak van den brand ls onbekend. Het bedrijf ondervind geen stagnatie. EEN EIGENAARDIG AUTO-ONGELUK Een woonschnit dooor een auto ingedrukt Men meldt ons uit Groningen: Te half drie hedennacht is een luxe autu. afkomstig uit Sappemeer, waarin 3 perso nen gezeten waren, aan den Bedumerweg onder Noorderhoogebrug met zeer snelle vaari door een scherpe booht gereden, waar door de chauffeur de controle over zijn stuui verloor en de auto pardoes op een woon schuit terecht kwam, welke in het Boter- diep lag. De auto raakte het achterschip, waarvan de zijwand totaal werd ingedrukt en kwam vervolgens in het water terecht ln genoemd gedeelte van het schip srsepeu vijf kinderen van 4 tot 16 jaar, twee meis jes en drie jongens van het gezin van S. v. d. Werf. De kinderen werden door den ne- vigen slag wakker. Op hetzelfde oogenblik werden allen uit hun slaapsteden geslin gerd. Hun vader en moeder sliepen in hei voorgedeelte van het schip. Behalve het jongste meisje, dat licht wero gewond, bekwam niemand letsel. Het woon schip werd nagenoeg vernield, terwijl ae auto zeer ernstige sohade opliep. De drie inzittenden, die er goed waren afgekomen, wisten zich door het versplin terde portier in veiligheid te stellen. In een café telefoneerden zij een taxi om naar huis te rijden, doch één van hen, ze- kerg K. te Zuidlaren woonachtig, vond het blijkbaar veiliger om niet mee te gaan. Hij meldde zich bij de politie aan. De bel de anderen, S. uit Sappemeer en O. uit Bedum, maakten zich met een taxi uit de voeten. De motorbrigade heeft hen nog in den vroegen morgen achtervolgd. GOEDE VANGST VAN DE KOMMIEZEN Door de grenskommiezen van Ittervoort is een belangrijke aanhouding gedaan, U.t de richting Kessenich naderde in volle vaart een vrachtauto, die niet stopte op de som matie van de ambtenaren. De banden wer den onder vuur genomen, de auto reed ech ter door. De kommiezen volgden den wagen en vonden hem later te Horn terug. Er bleek 2100 K.G. siuiker in de auto te zijn, welke voorraad in beslag werd geno men. De zitting van de chauffeursplaats zat vol bloed, het bleek, dat de bestuurder een zekere J v d M uit Veldhoven was. Een kogel was hem door hals en kaak gaan, de tong was bijna afgesneden en schillende .kiezen waren weggeslagen. De man was door vrienden naar het zie kenhuis te Roermond vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. BRANDEN Te Wierum (Fr.) brak brand uit in de kapitale boerderij, bewoond door D. Bosma. Door de vonken van een kookpot geraakte een der bijgebouwen in brand. Spoedig sloe gen de vlammen over de groote boerderij Het vee kon met moeite worden gered, waarhij Bosma eenige brandwonden opliep. De gebouwen waren verzekerd. Bij Eist (Gld.) is de boerenhofstede, bewoond door Holleman, tot den grond toe afgebrand. Het vee kon worden gered. Eenige kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak is een lek in de schoorsteen. Alle.0 is verzekerd. Weerbericht. Hoogste stand te München 768.9. Laagste stand te Valencia 751.0. Stand vanmorgen halftwaalf 764.4. WCERVERW ACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) Matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zachter des nachts, overdag .veinig verande ring in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bilt) De depressie in het W. dringt langzaam naar onze omgeving door. Zij bracht over de Engelsche eilanden reeds groote hoeveel heden neerslag. Zoo wer dgistermorgen te Valencia en Ierland 23 mM. afgetapt. Het hooge drukgebied is verder Oostwaarts ge trokken en in beteekenis afgenomen. Over Scandinavië trok de depressie N.O.-waarts af. In Duitschland, Oost- en Zuid-Frankrijk is het nog rustig weer. De nachtvorsten zijn in sterkte afgenomen. In Scandinavië waait achter de aftrekkende depressie nog een gure W. tot N.W. wind, die in Abisko zelfs nog sneeuw brengt. Over 't algemeen zijn do temperaturen gestegen, vooral over de Engel sche eilanden en N.W. Frankrijk. Voor onze omgeving mag acht weer, wel licht met eenige regen, worden verwacht. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 12.0. 23 APRIL Zonsopgang 4.44 u.. Zonsondergang 7.18 U« VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 25 APRIL Van 's avonds 7.43 u. tot 's morgens 4.12 u. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Den Helder 7.40 19.40 Zierikzee 3.10 15.36 IJtnuiden 3/JS 15.46 Weuieldinge 3.32 15.55 fcLv. Holland 2.43 14.53 Vhssiugen 1.35 13.:8 Scheven ngen 2.53 15.03 Terueuzen 2.11 14.31 Rotterdam 4.33 17.0G Uauaweert 2.56 15.26 Te Sneek is 's nachts het café-res taurant „Nieuwe Doelen", staande aan do Leeuwenburg, geheel uitgebrand. Eigenaar van dit café is de heer H. Muurling. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk te wijten aan kortsluiting. De waterschade is zeer groot Verzekering dekt de schade. Te Ede (Gld.) ontstond door onbe kende oorzaak brand in de hooiberg van den landbouwer S. Door den feilen wind en de groote hitte vatte ook het dak van de boerderij vuur, zoodat deze in een oogwenk ook in lichte laaie stond. Alles werd een prooi der vlammen. Met veel moeite word het vee gered. Er was niets verzekerd Te Nistelrode (N.-Br.) ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den landbouwer De Wit op het ge hucht Donsel. In een oogwenk stond het Kc" heele pand in lichterlaaie. De brandweer, die 9jx>edig aanwezig was, was tegen de laaiende vuurzee niet opgewassen. Het ge heele perceel brandde lot den grond toe af. Ook de inboedel ging verloren. Een geit en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Scheemda (Gr.) is door onbekende oorzaak het huis bewoond door de gezinnen H. Buur en G. Baas, tot den grond afge brand. Er is weinig gered. Alles was ver zekerd. Faillissementen AMSTERDAM. A. Elzinga. caféhouder, Am- aterdam Kloveniersburgwal 125. R-c. mr J J ter Maten; cur mr h Th. &L Bronsgeest. drüvende O.Z. Voorburgwal 18. R-c. cur mr C P van Reeuwük. J. Hogendorp, winkelier in fruit ROTTERDAM. C van Langoveld. drogist, Van Clttersstraat 72. Rotterdam. R.c. mr A J Marx cur mr P H Verheul. J P Hieuw land, huizenexploltant, Paulina van Weellaan A 208 Dlrksland. R.-c. mr A J Marx; cur mr A Zaafcjer te Dlrksland. M. Nuhaan, electriclen Diergaardelaan 64, jster Melneszplein 26a, ARNHEM. M. Netelenbos. Lunteren gem. Ede Dorpsstraat 147. R-c. mr J H Smits, cur mr J P Bervoets, Veenendaal. e-HERTOGENBOSCH. H. A. O. Sandtmann, koopman, Uden, Kerkstraat A 242. R-c. mr K. Sassen; cur mr J B Hengst. C. de Jong. boomkweeker Eindhoven. Hoog straat 212. R-c. mr C W Vollgrarf; cur mr E J Dr. A.' Baptist, arts, Megcn. R-c. mr O W Vollgraff; cur mr R Schoepp. Grave. Antoniu6 H W M van der Heyden, fabrikant Geldrop. R.-c. mr C \V Vollgraff; cur mr A A. Mantel, expediteur Best R.-c. mr A A van Schuylenburch; cur mr C A G VV v d Pol. GRONINGEN. M van Donderen. koopman. Gegfadlgd: A. Delwel. sigarenwinkelier te R'dam. A. Markensteun Kantera koopman, Oude

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2