lUruine ^viitedjr douraii t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Waar het om gaat jSteutoe lettertje Courant NI HOUTHANDEL V.H. J.VAKOHDELAC0. ABONNEMENT» Par kwartaal In l-elden en In plaat sen wan» n agentschap gev«si|gil Is f2 33 Franco per post f 2.35 portokosten. Fei week f 0 18 Voor liet Riiilonlnnd bij wekelijk- tche zending «4 50 Bu dageiijksrho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7Vb cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3947 ZATERDAG 22 APRIL 1933 ADVERTENTIEN Van f tot 6 resets......... Elke regel meer Ir.gez. Medpdpellngen van 1—5 regels Elke regel meer i unt OJXM Bil contract belangnike korting. Voor bet bevragen aan "t bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER blader Een stembusprogram voor crisistijd Klaar en waar, kort en bondig is het extract uit het Verkiezingsmanifest, dat de leiding der anti-rev. partij het Nederlandsche volk ter overweging aan bood. Gewenscht is een zoodanige sa menstelling van de Tweede Kamer, dat het, in samenwerking met een krachtig bewind mogelijk zij 1. de gezagsondermijnende invloeden, die een rustig en ordelijk volksleven bedreigen met beslistheid te weer staan;. 2. onze ontredderde publieke financiën te herstellen, allereerst langs den weg van bezuiniging op de uitgaven 3. ons economisch leven zooveel moge lijk uit zijn verval op te heffen; 4. de bestrijding van de ramp der werkloosheid met kracht ter hand te Twee bezwaren zijn hiertegen van onderscheiden zijden aangevoerd. In de eerste plaats dit, dat hierin niet met name gesproken wordt van de Christelijke beginselen, door welke men zich wil laten leidenhet gaat, zoo zegt men, alleen over stoffelijke belangen en economisch-financieele vraagstukken. Zij, die zoo spreken, hetzij uit onkun de, hetzij met de bedoeling om de anti- rev. partij afbreuk te doen, vergeten daarbij toch twee dingen. Allereerst, dat het natuurlijk in de politiek voor een belangrijk deel gaat over maatschappelijke vraagstukken en dat het er slechts op aankomt, door welke beginselen men zich bij de oplos sing laat leiden. Al wat vrijzinnig is, zegt meer of minder duidelijk: dat zullen wij met onze rede beslissen; het rechts-georiën- teerde volksdeel vraagt tenzij het op politiek terrein dwaalt naar de be ginselen van Gods Woord. Ontegenzeggelijk dringen zich thans problemen van economisch-financieele aard sterk op de voorgrond, al mag men de gezagskwestie, welke meer van ideëele beteekenis is, niet uit het oog verliezen. Doch beide gaan niet buiten de beginselen om en het is eenvoudig misverstand of erger, wanneer men de anti-rev. partij verwijt, dat zij in de korte samenvatting van haar stembus program, slechts oog zou hebben voor stoffelijke aangelegenheden. Trouwens, in de tweede plaats ziet men hierbij over 't hoofd, dat op de vier punten zeer nadrukkelijk volgt, dat de partijleiding daarbij verwijst naar haar verkiezingsmanifest en voorts op alie welgezinden een ernstig beroep doet om zich bij de komende verkiezingsactie te laten leiden door de eeuwige beginselen in het Woord Gods neergelegd ook voor het leven van Staat en Maatschappij. Dat verkiezingsmanifest nu laat geen onzuiver geluid hooren. Het grijpt on middellijk terug naar het beginselpro gram en roept daarom het Nederland sche volk op tot verootmoediging en tot terugkeer naar die beginselen, zoo voor het beleid hier te larfde als voor dat in de overzeesche gewesten. Aan verdoezeling der beginselen is derhalve schijn noch schaduw, het vaan del wordt met volle vrijmoedigheid, nu, gelijk vroeger, omhoog geheschenmaar de vermaning der Schrift wordt behar tigd, dat het roepen van Heere, Heere, niet de vervulling der wet is, doch het doen van de wil Gods. Met volle vrij moedigheid kan dan ook afgewezen wor den het verwijt, dat in dit kort begrip van het verkiezingsmanifest het stoffe lijke overheerscht en het geestelijke achteruitgezet wordt. Een ander bezwaar, dat tegen het manifest is ingebracht, 'uidt als volgt: het bevat eigenlijk geen concrete pun ten het is vaag en algemeen. We zouden zoo willen vragen: is dat nu een gebrek of een deugd? Is er nu iemand die in gemoede meent, dat het komende ministerie voor de eerstvolgen de periode een program zou kunnen ontwikkelen, zooals dat vroeger het ge val was? Wie zulks aan de menschen voor houdt, maakt hen wat wijs. Naar het zich laat aanzien, zal de eene crisismaatregel na de andere ge nomen moeten worden en aan „gewone" wetgeving komt men eenvoudig niet toe. De crisis heerscht alomin het gezag, in de financiën, in het economisch le ven, op het terrein van de arbeid. En die crisis vraagt crisis-maatregelen. Hieraan zal het komende Kabinet zijn krachten moeten geven. Heel wel, houdt men ons voor; maar op welke wijze wilt gij de moeilijkheden oplossen? Wij vragen al weer: kan iemand, die het ernstig meent, in deze onbestendige tjjd daarop een behoorlijk antwoord ge ven? Elke maatregel moet gezien wor den in het licht der omstandigheden en deze wisselen met de dag. Het is daarom zuiver kiezersverlak kerij, wanneer deze of gene u voor houdt, dat hij de oplossing in een be paalde, welomschreven richting zal zoe ken. Want het economisch perspectief verandert met de dag. Echter, er is nog wat anders. Waar geen project of bestek getoond kan wor den, is er slechts plaats voor vertrou wen. En nu mogen we dit zeggende oude, gevestigde partijen van rechts kunnen op zulk een staat van dienst wijzen, dat men haar het vertrouwen ten volle schenken kan. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat met name de anti-rev. de belangen van heel het volk naar haar beste weten zal dienen. Daarom mag op haar verkiezings manifest met vertrouwen gewezen wor den. Dat manifest geeft u richtlijnen, waardoor zij zich zooveel mogelijk zal laten leiden. En wanneer, door Gods gunst, eens oedig normale tijden mochten terug- keeren, dan blijft het Program van Ac tie voor de stembus van 1929, voor zoo ver nog niet uitgevoerd, zoomede het Beginselprogram, richtsnoer voor de parlementaire actie. DE RICHTLIJNEN Rekening houdend met het feit, dat de zorgvolle tijdsomstandigheden nog langen tijd hun invloed op het leven vaa Staat en Maatschappij zullen doen gevoelen en dal het Regeemigsbeleid in belangrijke mate den stempel van een crisisbeleid zal heb ben te dragen, wenscht deAnti-revokitionai- re Partij, in geloovig vertrouwen op den bij stand van Hem, van Wien alleen hulpe komen kan, en daarbij lettend op de bijzon dere geestelijke en stoffelijke nooden van dezen tijd, den stembusstrijd te voeren langs de volgende richtlijnen: 1. Aan de geestelijke en zedelijke belan gen van ons volk worde voortdurend aan dacht geschonken; met name worde opge komen voor bevordering der Zondagsrust, voor handhaving der publieke eerbaarheid en voorts voor alles wat het Christelijk ge zinsleven, en wat daarmee verband houdt, bevestigen kan. 2. Krachtige handhaving van het gezag, mede door bestrijding van opruiende propa ganda en beleediging van de Overheid; voor koming zooveel mogelijk van wanordelijk heden en izoo noodlg besliste beteugeling er van. 3. Volstrekte handhaving van het finan ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÊS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. Zl| HFRRFN RECHT OP BOEKENPREMIES. DEZE WORDEN HALF Mu VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE cieel evenwicht in de Staatshuishouding, allereerst door sterke bezuiniging op de unt- gaven en dus met zooveel mogelijk vermij ding van verhooging van den reeds zoo zwaren belastingdruk, waken voor de hand having van het financieel evenwicht in de huishouding der gemeenten, zoowel door het uitoefenen van een nauwlettend toezicht als door het betrachten van bedachtzaamheid bij het vorderen van de medewerking der gemeenten aan de uitvoering van de be stuurstaak. 4. Krachtige medewerking aan de bevrij ding van het internationale ruilverkeer van de belemmeringen, die tot zulke rampspoe dige gevolgen voor ons land hebben geleid. 5. Met inachtneming van internationale afzetmogelijkheden, krachtige steunmaatre gelen tot instandhouding onzer nationale welvaartsbronnen. 6. Bij het ontbreken van normale werk gelegenheid worde voor alles aandacht ge schonken aan werkverruiming en zoo mogelijk productieve werkverschaffing. Opdat de arbeiders in hun eigen gezinnen mannen, die in de critiek inderdaad heel sterk bleken, die het in eigen partijverband niet konden uithouden, omdat zij er te groot voor waren en die een eigen partij stichtten Ze waren eerlijker dan de anderen, ze waren democratischer, ze voelden meer so ciaal, ze waren, het spreekt toch wel vanzelf, ook meer principieel dan de reet. Altijd, in eigen oog. Ze hebben verwacht dat inzonderheid de christelijke arbeiders zich bij hen zouden aansluiten, maar ze hebben zich altijd weer vergist in de mentaliteit van onze arbeiders, in hun gezond verstand en in hun beginsel trouw. Wie denkt niet aan het optreden van Staalman, die de democratische vlag voerde, en dan Dr. v. d. Laar, die de christelijk-so- ciale banier ophief. Of om een geheel andere nuance te nemen, aan de Lingbeek-groep die met de Hervorm de Kerk coquetteerde, aan de Kersten-partij, •die het op de sociale verzekering begrepen heeft? Zij waren het, of zij zijn het nog. De ge- kunnen blijven, worde allereerst de werk-1 trouwen, de profeten, de principieelen, le gelegenheid in eigen omgeving bevorderd. Wanneer centrale werkversohaffing nood zakelijk blijkt, worde volle uandacht ge schonken aan de verzorging van de geeste lijke en zedelijke behoeften der te werk ge stelden. Geldelijke steun kome eerst dan in aanmerking, indien de onmogelijkheid blijkt de gelegenheid te verschaffen om door ar beid in het onderhoud te voorzien. 7. Voor Nederlandsch-Indië behoort, bij den bedenkelijken financieelen toestand, de zorg voor een sluitende begrooting, vooral in het belang der inheemsche bevolking, voorshands op den voorgrond te staan. 8. Bij het nemen van de veelszins harde crisismaatregelen dienen de eischen van sociale gerechtigheid voor allen te worden gehandhaafd. BIJ RECHTS DE AGRARISCHE BELANGEN HET VEILIGST Toen de Tarwewet in stemming kwam in de Tweede Kamer, bleek het dat er slechts 7 van de linksche partijen vóór stemden. In de Eerste Kamer was er maar één linksch lid dat zijn stem er aan gaf. Dit bewijst voldoende hoe slecht de land bouwbelangen bij deze partij groepen ver trouwd zijn. Door de landbouworganisaties was alles gedaan om de medewerking der linksche fracties te verkrijgen. Niet door de Christe lijke of R.-katholieke organisaties. Die wer ken in eigen kring. De neutrale organisaties, dat zijn dus in veel gevallen de vereenigin- gen van linksche. boeren, hadden hun partij- genooten-Kamerleden ds oogen zoeken te openen voor de groote belangen, die op het snel stonden. Met groote geestdrift, met krachtige argu mentatie werd een stormloop ondernomen bij de leden der Tweede Kamer en «ok bij die van de Eerste Kamer. 't Resultaat was zeven in de Tweede, één in de Eerste Kamer, die aan de noodroep gehoor gaven. Zeer terecht wees, naar aanleiding van deze feiten, de in landbouwkringen welbe kende heer H. J. Louwes, een man van onver dacht vrijzinnige richting, er op, dat het niet :aat om in deze tijden van grooten nood en nabijen ondergang met platonische lief desverklaringen de boeren 6teun te onthou den in den eenigen vorm waarin deze voor het oogenblik te krijgen was, zelfs niet met het argument, dat de vorm, waarin deze steun geboden werd, niet deugde. En onomwonden spreekt deze vrijzinnige het uit: „Aon de rechterzijde heeft men den wil om te helpen laten heerschen over meer of minder groote bezwaren." Zeker, ook bij- ons waren wel bezwaren tegen den vorm, doch er moest geholpen en dus, ondanks deze bezwaren, werd hulp ge boden. Bij rechts zijn, zoo blijkt u duidelijk, de agrarische belangen het veiligst Als voormannen van links het zeggen, zal het toch wel waar zijn! Maar ook de feiten bewijzen het EEN STERKE MAN Men roept om een sterke man in onze da gen. Bij de stembusstrijd hoort ge van hem spreken. En velen weten hem als met den vinger aan te wijzen. Het treft ons echter dat er ten slotte toch weer veel sterke mannen schijnen te leven onder ons. Althans treffen wij in de verkie zingsbladen nog wel eens aanbevelingen aan. die er op wijzen, dat men in den aanbevo len candidaat, dien sterken man ziet Wij zagen nog dezer dagen een geweldige reclame van iemand van zeer middelmatige ontwikkeling en zonder eenige politieke erva ring, die zich als krachtfiguur aanpresen- teerde. De man met de biceps. Onze christelijke arbeiders mogen zich herinneren, dat men ook vroeger wel eens zulke krachtfiguren naar voren heeft ge bracht en voor hen onder de kiezers reclame gemaakt. In dit opzicht is er ook al ^Im Westen nichts neues". Ste.ke mannen zijn er ons voorgesteld. sociale strijders en de volkskampioenen, die het beter zouden doen dan de anderen. Zoo komen ze ook nu wefer naar voren, de staatslieden van de christelijke arbeiders partij en de economen van de Unie. Velen waren tot voor korten tijd nog zonder eenig bezwaar lid van een der bestaande christe lijke partijen, zonder dat van een afwijkende meening op essentieele punten iets bleek Nu prediken ze, zonder blikken of blozen een nieuw geloof en een nieuw program. Wat kwam en wat komt er van deze sterke mannen? Wie de historie nagaat, zal tot de overtuiging komen, dat zij hel land geen behoudenis deden. En van de meesten kan men met een woord uit onze berijmdp psalmen zeggen: men kent en vindt hun standplaats zelfs niet meer. Wij moeten iets anders hebben. Sterke mannen, maar die sterk zijn in het geloof en buigen voor den Heere. Die alleen bij Hem wijsheid zoeken en kracht Maar mannen die dan ook de verantwoor delijkheid kunnen aanvaarden omdat ze deze niet alleen dragen maar met een gelijkge zinde groep. Daarom is versterking van de Antirevolu tionaire groep allereerste eisch. En deze ver sterking moet komen van de krachtige actie en politieke strijd der geestverwanten. Wij moeten geen sterke man. Wij vragen principieele, gezond-democratische, antirevo lutionaire politiek. IN BLANKE ONSCHULD Tegenover de muiterij staat de roode pers volgens eigen zeggen in het kleed der blanke onschuld. Na eenige dagen kostelijk gegoocheld te hebben, concludeert de redac tie: De justitie ,die op de loer ligt, „heeft echter niets opruiends in ons blad gevon den. De burgerpens heeft ook niets gevonden, maar zij zwamt zonder een spoor van be wijs over opruiing, wat ook gemakkelijker is**. Zelfs in het verleden was er niets te vin den. De burgerpers stond vol „platte leu gens" (een geliefde term in roode kringen). En als voorbeeld schrijft Het Volk: Een andere uiting is van onzen partij genoot Michels, den huidigen Gedeputeer de van Noord Holland, in 1918 voorzitter van den Matrozenbond, die op een vraag van den commandant, of op het personeel gerekend kon worden, geantwoord zou hebben, dat hij „er eerst met zijn leden over moest spreken". Alsof een vereeni- gingsleider, die de verantwoordelijkheid van zijn antwoord gevoelt, ooit iets anders zou kunnen of mogen zeggen! Dat men zulke absoluut niets bewijzende aanha lingen moet opdiepen, bewijst reeds vol doende, hoe jammerlijk zwak men staat in de bewering van „stelselmatige gezags ondermijning". De redactie der roode pers veinst onze artikelen over de roode marine, d.w.z. over de opruiende elementen in de moderne bon den, niet gelezen te hebben; en zwijgt. Want de roode geschiedschrijvers der historie van de marinebonden gaven een andere lezing van het bovenvermelde feit. Letterlijk ver klaarden zij: of op ons te rekenen valt hangt van de vraag of onze vrienden de macht al dan niet in handen krijgen! Dat is heel wat erger. Hoewel het ant woord van den heer Michels bedenkelijk ge noeg was. En de verklaring in de roode pers ook. Als de trouw aan de overheid een du bieus punt is, dat eerst in de organisatie moet beslist worden, dan kan men gerust van onbetrouwbaar spreken. De roode pers vertoont hier weer duidelijk zijn „opruiend" karakter. Het hoofdbestuur van de moderne bond van politiepersoneel denkt er anders over Dat acht, blijkens zijn antwoord aan den Minister een bespreking met de leden o p d i t punt overbodig. Gelijk vanzelf spreekt LIBERAAL LANDBOUW - PROGRAM Volgens een schrijver in de Vrijheid, wc wezen er elders op, wemelt het in de liberale staatspartij van staatslieden eerste rang. Voor het komende nationale kabinet, dat een liberale inslag moet hebben, kunnen zij met glans alle ministers leveren, als dat moet Voor Landbouw b.v. schuilt de Vrijheid de candidaten uit de mouw: staatslieden als Bierema, Van Rappard en Louwes. Wat is Dr. Colijn bij hen verge leken? Wij vragen ons echter niet zonder zorg af, welk landbouwprogram deze aanstaande ministers moeten uitvoeren. Want we ge- looven niet, dat zij met het program zullen durven komen dat Dr. E. Heldring in het Handelsblad ontwikkeld heeft Verstaan die artikelen wel, dan moet er volgens hem een einde komen aan de regeering van de landbouworganisaties en de vakvereenigin- gen, welke we thans hebben. De landbouworganisaties: de steunprojec- ten voor het boerenbedrijf worden bij „bun dels" bij de Kamer „neergesmakt"; de vakvereenigingen: deze bepalen het „hooge loonpeil" en de „hooge uitkeeringen". Gaan de heeren Bierema, Van Rappard en Louwes daarmee accoord? Waarschijnlijk niet, want Dr. Bierema heeft het program der Boerenbonden aanvaard en wanneer hij in de provincie Drente optreedt, dan wordt hij niet aangekondigd als liberaal, maar als „lid van den Boerenbond". En Louwes liet ook een ander geluid hooren! Het is moeilijk te veronderstellen, dat de drie boerenhondsche liberalen straks het pro gram van Dr. Heldring zullen uitvoeren. En, wat is dus eigenlijk het liberale landbouw program? Voornaamste Nieuws* MINDERWAARIG GEDOE De liberalen laten zich ditmaal niet hun mooiste zijde kennen. Zij harken en schrapen uit allerlei belangengroepjes zoo veel mogelijk kiezers bij elkaar en zij ont zien zich niet, minderwaardige praktijken te volgen. Het hinderlijk volgen van Dr Colijn met het Belgisch traktaat, waarmee men, on danks afdoende weerlegging, nog in het laatste nummer van de Lib. Wegwijzer voortgaat, is daarvan een treffend bewijs. Zij verkeeren in angst en vreeze, dat vele liberalen hun stem op Dr Colijn zullen uit brengen en stoken daarom het vuurtje der persoonlijke bestrijding lustig op. Het oude, benepen anti-clericalisme komt weer onbeschaamd om de hoek kijken en de Belgische kwestie heeft men er thans aan toegevoegd. Het scheen, na de welverdiende en goed- aangekomen afstraffing, welke Dr Bierema heeft opgeloopen, eerst wat te minderen. Maar een eerlijke erkenning van ongelijk nog nimmer gekomen. Dat schijnt te erg te zijn tegenover den politieken tegenstander Wellicht vindt men het ook ontaktisch Immers, men heeft de liberalen gewaar schuwd om toch niet op Dr Colijn te stem men; wanthij heult met België. Indien men die beschuldiging nu intrekt, zou hel haast een aansporing zijn om wèl zijn stem aan Colijn te geven. Dat is natuurlijk te erg. Wat blijft er dén van het liberalisme over? Echter, we zullen niet vergeten, dat het liberalisme met dit mindenvaardig gedop zichzelf een brevet van politieke impotentie, en bewijs van onmacht heeft gegeven. Im mers, wat zijn het voor beginselen, als men ze bij de allerbelangrijkste beslissingen een voudig over boord gooit. En dat vreesden de liberale leiders toch. Waarmee zij toe stemmen, dat het liberalisme beginsel loo- is; in dien zin n.1., dat een vaste grondslag ontbreekt Het is de vloek der neutraliteit, welke zich thans weer openbaart EISCHEN EN BELOFTEN Merkwaardig is het gehuil der kleine partijtjes over het onrecht, dat hun aange daan worJt We denken speciaal aan de protestantsch-rechtsche dissidenten en moe ten dan constateeren, dat S.G.P., C.D.U. en H.G.S. niets, maar dan ook niets anders doen dan te pogen zichzelf te versterken ten koste van de anti-rev. en chr. hist, partij. Wanneer leze partijen echter van zich at slaan, schreeuwen de gekastijde tweedracht zaaiers moord en brand en spelen ze de rol van martelaar. Dan worden ze vervolgd en gelasterd. Wat men soms onder laster verstaat, moge blijken uit het blaadje der C.D.U.: Het beginsel, zoo leest men daar, vor dert toch «.eker, da< n.en onk tegenover tegenstandens de eerlijkheid betracht en daar zondigen de a.r. bladen en debaters slag op slag tegen. De eischen van ons verkiezingsprogram worden in ver schillende bladen als beloften voor gesteld. terwijl men toch zeer goed weet, dat dit niet hetzelfde is. (blz. 2) Mac Donald in Amerika. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Versnelde Bruggeu- (blz. 10) De inflatie-controle in de Vereen. Staten, (blz. 11) Jhr. Mr. de Geer heeft gister te Leeuwar den en te Groningen een politieke rede ge houden. Dat is toch kostelijk! Men „lastert", dat de C.D.U. beloften doet, en zij stelt al leen maar eischen. Wat een fijne onder- scheiding. Let op: de CD.U. e i s c h t een behoorlijk staatspensioen voor iedereen. Belooft zij nu iets aan den ouden stakker? Volstrekt niet Zij e i s c h t het alleen; en zij maakt er niemand blij mee. Wat is dat nu? Politieke grappenmakerij of ergerlijke misleiding? In elk geval is het goedkoope politiek, zoo als de S.D.A.P. ook steeds voert: wij eischen van de kapitalistische klasse 1 en dat; maar over de vraag hoe die eischen ingewilligd kunnen worden m°ken we ona niet druk. Dat is werk voor een ander! HET IJMUIDER CONFLICT DE CHR. ORGANISATIE BREEKT DE TERREUR Naar wij vernemen is er een aanmerke lijke kentering in de toestand te IJmuiden gekomen. Hoewel de staking nog voortduurt is het de directie van de Visscherij Mij „Piscator", gevestigd te Rotterdam, gelukt haar motor- trawllogger „Antje", R. XV volledig met leden der Chr. organisatie te bemannen en gisteravond om 8 uur vanuit IJmuiden zee te doen kiezen. (De trawler vaart van IJmui den, omdat Rotterdam geen havengelegen heid biedt). Hiermee is dus in de terreur van de Fe deratie te IJmuiden een bres geslagen. Van hoevee! beteekenis deze daad is, blijkt wel hier uit, dat terwijl we dit schrijven de trawler „Gerard. ÏJm. 123, gereed ligt om te vertrekken en dat zeer vermoedelijk de Vios III, IJm. 1 hedenmid dag ook naar zee zal gaan. Allebei met een volledige, bij de Chr. Organisatie aange sloten bemanning. Nu vasthouden, vrienden! De terreur moet geheel gebroken worden. Onverschillig of ze van anarchisten, dan wel van com munistisch gekleurde sociaal-democraten komt VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN WEGENS SLAP OPTREDEN BATAVIA, 22 April (Aneta). De „Java Bode" meldt dat de kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma, commandant van de „Java", die eerst sedert October 1932 in Neder landsch-Indië is, van het commandement is ontheven, in verband met slap optreden tij dens de dienstweigering aan boord van zijn schip. UIT DE ANTI-REV. PARTII Voor de A. R. Kiesvereen. alhier trad op Burgemeester P. van Rees van Papendrecht» Spr. bracht het principieele van de A. R. partij naar voren aan de hand van de drie dirtgen die op de verkiézingsplaat voorko men n.l. orde gezag en vrijheid. Deze drie punten werden nu achtereenvolgens door de spreker behandeld op een wijze die door de vrij talrijke aanwezigen met groote be langstelling gevolgd werd. Enkele vragen die gesteld werden, wer den door Spr. beantwoord waarop na het eindigen met dankgebed door den spr. en zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus de vergaderden huiswaarts keerden. A.-R. KIESVER. „NED. EN ORANJE" TE HAARLEM. Op de avond van de stemmingsdag. Woens dag 26 April, om 9 uur, zal in de Wilhelmina- kerk een bijeenkomst gehouden worden ora het resultaat van de verkiezingen te kunnen vernemen. Als sprekers zullen iien avond op treden: het 2de Kamerlid de heer Chr. van den Heuvel, Ds. A. M. Boeijinga, Geref. pred. en Ds. K. G. van Smeden, Chr. Geref. pred. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN- 00STZEEDIJK No. 228, R'OAM ZAGERIJ EN SCHAVERU: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1