WAALS 27" Haarl.straat 130-136 COL ld N - BILJETTEN VRIJDAG 21 APRIL 1933 TWEEDE BLAD PAG. P V STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS STEMMING De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kermis, dat op Woensdag 26 Aprn 11133, van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de stem ming ter verkiezing van de leden van üe Tweede Kamer der Sta-en-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artiikol 72, tweede lid, der kteswer, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor. de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmel den bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen standi strict. De kiezer, die aan déze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij, van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geld boete van ten hoogste dirie gulden. Indien tijdens bet plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se dert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd Tevens wondt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste een jaar Artikel 150a der kieswet, luidende: Hij diie bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overle den is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van tel hoogste duizend gulden. Leiden, 20 April 1933. De Burgemeester voornoemd; A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat uoor hen de beslissing op bet verzoek van: a. J. J. van Schie om vergunning tot bet oprichten van een zuivebmichting in hel perceel Kraaicrstraat no. 34a, kad. bekend Sectie D No. 1510; 1>. de N.V Nederlandsche IJsco van vereenigde banketbakkers om vergun ning tot het uitbreiden van dc inrichting voor het vervaardigen van consumptieijs, in. het perceel' Heercngracht Nos. 9-11, kao. bekend Sestie C No. 1802; c. L. P van de Geer en A Stuifzand, om vergunning tot liet oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsehe af- ta pin rich ting op bet perceel kad. bekend Sectie O No. 1054, gelegen aan den Zoeter- woudscheweg; cl de N.V. Noord-Zuid-Hol- iandsche Tramweg Maatschappij om vergun jiing tot het oprichten van een bewaarplaats voor benzine op het perceel Rijnsburgerweg no. 1, kad. bekend gemeentë Leiden, Sec in. L No. 1338, is verdaagd. Leiden; 20 April 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. MELKBESLUIT (STAATSBLAD 1929 No. 43) Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artikelen 29 en 32 van het Melkbesluit (Staatsblad 1929 No. 43), zooals dit laatstelijk is gewijzigd hij Koninklijk Be sluit van 9 Februari 1933 (Staatsblad no. 37); BESLUITEN: de toepassing van de artikelen 29, eerste lid en 32, eerste lid van voormeld besluit voor deze gemeente noodig te verklaren. Leiden, 21 April 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. .VAN STRIJEN, Secretaris. CHR. VEREEN. VOOR LICHAME LIJKE OPVOEDING OPENBARE LESSEN IN DE GRAANBEURS De Chr. Vereen, voor Lichamelijke Opvoe ding alhier draagt een hijzonder karakter. Zij stelt zich op 't standpunt dat de ouders niet alleen de zorg voor den geest maar ook voor het lichaam van hun kinderen hebben. Ook in dit opzicht dienen zij hun verant woordelijkheid te erkennen en te aanvaar den. Daarom is de C.V.L.O. oen vereeniging niet van leerlingen, maar van ouders der leerlingen. Die hebben het te zeggen in het vereenigingsleven. dat daardoor o. i. voor vele gevaren, die op dit gebied telkens weer de kop ojisteken, wordt behoed. De C.V.L.O. heeft gisteravond in de Graan- beurs Openbare lessen gegeven, waartoe de ouders en donateurs waren uitgenoodigd. Er was groote belangstelling. De directeur der Vereeniging. de heer C. A. de Bruin, sprak, nadat het Wilhelmus was gezongen en na voorgegaan te zijn in gebed, een kort ope ningswoord, waarin hij de ouders en de do nateurs hartelijk welkom heette. Spr. bracht dank aan de Geref. Schoolvereeniging voor «Ie steun die de C.V.L.O. van haar onder vindt, o.a. door het beschikbaar stellen van een gymnastieklokaal en op dezen avond weer door het beschikbaar stellen van de toestellen. Voorts wees spr. op liet bijzonder karakter van de vereeniging, waarover wij hierboven reeds het een en ander hebben gezegd, terwijl hij tenslotte een beroep deed op aller medewerking. Daarna werd een aanvang gemaakt met 'de afwerking van het programma. De af- deelingen der Vereeniging die, voorafga, gaan door de vlaggen, waren opgemarcheerd in de zaal, stonden opgesteld, werden ont bonden, om afzonderlijk een bewijs va» bun kunnen te geven. We zullen de oefeningen niet afzonderlijk bespreken. In 't algemeen kunnen we ech ter zeggen dat er keurig werk is geleverd. Hoewel de kranige directeur, de (heer C. A. de Bruin, zich niet laat verleiden tot het gaan op zijwegen of tot experimenten die tenslotte weinig meer met lichamelijke op voeding te maken hebben, bleek uit de oefe ningen toch een frissche geest, die er iets bijzonder aantrekkelijks aan gaf. Het her haaldelijk applaus uit de zaal was welver diend. Het kan de ouders op dezen avond duide lijk geworden zijn, dat zij hur*kinderen aan goede en bekwame banden hebben toever trouwd. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Fabricage, de heer .T. Splinter Gzn., is verhinderd mogen spreek uur te houden. - ARBEIDSBEURS LEIDEN. Op den 20en April 1933 waren 3002 (v. j. 2605) werkzoekenden ingeschreven. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN' A XV J EdelaarReekera d.J A G de Mei)S elllngerhout z.; J Gronlohv Es 2.: T J Teei ^n-i-Eradea d. OVERLED D van DtJk 16 J. GEHUWD: J van den Ende en C v Wel7f>n ONDERTROUWD: J B K VérmeU 29 en J Mie gom et 23 j., XY J Blegstraatcu 23 en C It W Doll 24 j. iJo/nt die bieden aan: Buitengewoon voordeelige partijaanbieding van Indanthren linnen voor zomerjaponnen. tennisjurken, schorten, enz, enz. per el 12 Gebleekte oogjes voor luiers, bijconder zacht en sterk. 0.171/2 Zware kwaliteit Jeager Molton extra lage prijs 0.14 Heeren flanellen met dub bele borst, flinke maten 0.59 Sportflancllen, mooi dege lijk flanel, nieuwe dessins 0.60 Wasecht lingerie katoen in rose, zalm, edel 0.16/2 Ongebleekt katoen, 90 cM. breed spotgoedkoop 0.08/2 Zijden dameskousen, voor deelige partij aan bieding 0.37/2 Zijden dameshandschoe nen, extrakoopje 0.30 Dames nachthemden, fijne maidaipolam, rose en zalm 1.25 Macco dames derectoires, prima kwaliteit en model 0.45 Gegarneerde wiegen, smaakvol opgemaakt 5.90 Week-end koffertjes, han dig formaat en ijzersterk 1.50 Maandag zijn onze magazijnen vanaf half twee geopend Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN CHR. KINDERKOOR „KLEIN HOSANNA" Een fijne uitvoering In een volle Nutszaal heeft het Chr. Kin derkoor „Klem Hosanna" Donderdagavond haar eerste uitvoering dit seizoen gegeven. Laten we er direct bijvoegen, dat voor de tweede uitvoering hedenavond (Vrijdag) slechts enkele kaarten nog beschikbaar zijn. Wilt U genieten van heldere en zuivere kin derzang dan moet U hedenavond naar het Nut Ook moet U er heen om te zien wat kinderen kunnen hereiken onder goede en volhardende leiding. Uit het mooie, maar niet overladen pro gramma, willen we enkele grepen doen. Allereerst de cantate „Zonneklaartje" van P. C. An rooij, die wel heel mooi was en waarbij we ook noemen de solistjes Gre v. d. Velden en Mientje Verhagen. Greta v. d. Kemp zong heel goed in de cantate „Ons Lied". Speellicdjes geven altijd een aardige bekoring. Zoo ook nu. De roode dwergjes en vliegende bijtjes die in en uit oen groote bijenkorf gingen maar ook de va rensgezellen in hun matrozenpakjes en va rende in een boot, waarbij de brugwachter door hel ophalen der brug keurig doorgang verleende, nadat eerst de schipper het ver schuldigd!) bruggeld had betaald. Alles noemen gaat vrijwel niet, want ook de „Bloeiende Jaargetijden" van E. Jaq. Dalcrose was als zang en uiterlijke verzor ging heel mooi. Hierbij had de vaardige hand van mej. T. Klok veel bereikt. Een goede gedachte noemen we dat men juist in deze dagen een tableau heeft samen gesteld van de Willem de Zwijgerherden king. I-let groote portret van Prins Willem geteekend door den heer G. Dool en daarachter de Ned. Maagd met de omkran sing van de cijfers 1533—1933 gaf een zoo mooi geheel,, dat de aanwezigen spontaan het Wilhelmus zongen. Het kinderkoor onder leiding van den volhardenden directeur den heer II. A. v. d. Kemp, heeft een fijne uitvoering gegeven. Aan de piano was de heer W. de Jong. Ds. Johs. Stchouwer opende en Ds. J. de Bruin sloot deze zeer goed geslaagde uitvoering. WILHELMUS VAN NASSOUWE- HERDENKING Het Wilhelmus van Nassouwe-comité al hier, noodigt de ingezetenen uit op Maan dag 21 April as. (Willem de Zwijger-hei^ denking) oranje te dragen en te vlaggen. Het verzoekt II. H. Patroons vriendelijk om het personeel dien dag, of zooveel mogelijk in de middaguren, vrijaf te geven. Voor Maandag a.s. luidt het programma als volgt: 7.15 uur Klokluiden; 8 uur Koraal muziek op het Kerkplein, bij het Nutsge- bouw en hij de Geref. Kerk Raadhuisstraat; 10 uur Kinderzanghulde aan den Burge meester op het terrein der Chr. H.B.S.; 10.30 uur Kinderoptocht en tractatie op de Martha-Sticliting; 1.45 uur Opstelling van Herdenkingsoptocht; 2.30 Uur Afmarscn door de stralen en aan het slot ontbinding der optocht door den burgemeester. t ALPHENSCHE BURGERWACHT Vaandel-uitreiking Veel leden en belangstellenden waren Donderdagavond in hotel „Centraal" tegen woordig bij de plechtige vaandel-uitreiking en beëedieing nieuwe leden. Onder de aan wezigen zagfln we o.a. dr. H. J. Lovink, burgemeester; de beer G. M. Herngreen, wet houder; ds. J. H. A. Bosch, Geref. pred.; de heer A J Dekker, voorganger Evangelisatie; de heer II Nieuweg, voorganger Isr. gem., luitenant L. Verleun, leider plaatselijke af- decling B.V.L.; de heer J H Belgraver, voor zitter Oranjevereeniging; afgev. burgerwacht Boskoop. De voorzitter, de heer J. A. Jacobsen spreekt het openingswoord. Na het zingen van het Wilhelmus en enkele mededeelin- gen spreekt de hoer J. E. Boddens Hosang, burgemeester van Woubrugge en voorzitter van den Kring van B.W. „De Rijn", over Gezag, Geloof en Gezin. Met klem komt spr. op voor de hand having van het Gezag en zich te scharen om den troon van Koningin Wilhelmina, oor het behoud van het geloof in God in _ns volksleven en voor de kern van onze samenleving in het goede Holl. Gezin. Dr. H. J. Lovink spreekt evenals de eerste spreker op bezielende wijze tot de aanwezi gen en wijst op de eenheid van Nederland en Indië. Hierna onthult de burgemeester, op ver zoek van den voorzitter, het vaandel door burgerij en leden geschonken en reikt dit over aan den commandant den heer Bern. Knaapen, mot den wensch, dat hieruit moge blijken trouw aan het Koninklijk Huis -der Alphenscho Burgerwacht, De commandant antwoordt hierop: „Dat beloof ik U burgemeester". Vervolgens spreekt de commandant- tot den burgemeester en betuigt hem zijn dank voor de medewerking die op hoogen prijs wordt gesteld. Ook brengt spr. dank aan burgerij en leden. Van bestuur en leden wordt een foto ge maakt en hierna stelt de voorzitter aan de vergadering voor de vaandrig, de heer H. Kapteijn. Door den heer Boddens Hosang worden 16 adspirant-leden beëedigd en zingen de aan wezigen „Wien Neerlands bloed". Toespraken worden gehouden door den voorzitter B. W. Boskoop en den heer Ver leun, waarna de voorzitter deze goede bij eenkomst sluit. Het keurige vaandel is vervaardigd door Gebr. Oven, Den Haag, en is uitgevoerd in witte en zwarte banen met gouden rand en gouden letters met in het midden het wa pen van Alphen aan den Rijn en iii.de top bijna honderd medailles, die voorheen door de Alphensche BAV. op diverse schietwed strijden zijn gewonnen, 't Is een vaandel waarmee de Alphensche Burgenvacht mot eere haar optreden naar buiten kan toonea Vermelden we nog, dat do voorzitter der B.W. boskoop aan den voorzitter Kring „De Rijn" overhandigde een medaille voor de wedstrijden in het najaar. BURGERLIJKE STAND n> BEVALLEN: J E Zandvliet—PleU d A vrtn LeeuwenOppelaar z A van DolderBader d J C Bosman—Burger d MC Versteeg Hoogtoüllng P GEHUWD: A P. Kaal 23 j. J B Wflera 25 j. ■enberg 41 J. 26 j. en H Nagte- i KeeUen KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Wat we vorige week vreesden, is werke lijkheid geworden. Nadien kwamen strenge nachtvorsten die de meeste vroege aard appelen die boven den grond kwamen, weg vaagden. Ook al loopen ze daarna bij gun stig weer dan weer uit, het neemt niet weg dat als regel het gewas niet meer extra wordt. Ook de bloembollen hebben hun por tie gehad. Want ook dit product kan niet tegen nachtvorsten en hagelbuien. De ge wassen stonden in het algemeen best en waren vroeg. Als dit weer even aanhoudt zou het wel eens anders kunnen zijn. Ook de boeren hebben hun weer niet Die willen als regel een natte April. En we hebben nu nog haast geen nattigheid gehad. Alleen een enkele hagelbui, die best gemist kan wor den. Door de nachtvorsten groeit het gras bijna niet Er zal spoedig een tekort aan eten zijn in het weiland. Alle categorieën verlangen malsch weer anet wat regen en geen nachtvorsten en hagelbuien. Waarom zouden we niet hetzelfde wenschen? BURGERWACHT. Door bijzondere omstandigheden zullen de oefeningen der Katwijksche Burgerwacht nog niet aan de banen in het duin gehou den worden, doch nog enkele weken worden voortgezet in het Parochiehuis. ONVEILIG DUIN. Wegens schieten met scherp zal het duin terrein achter de Rijksschietbanen volgende week onveilig zijn: op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 9—2 uur en Za terdag van 1—43 uur n.m. TUINBOUWVER. KATWIJK EN OMSTR. Deze vereeniging hield gisterenavond haar jaarvergadering in „de Kroon" van den heer Fennes. Zooals gebruikelijk was de belangstelling voor deze vergadering flink. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk opende de vergadering en zeide: Mede namens het bestuur heeten wij U allen hartelijk welkom op onze vergade ring. Zelden of nooit hebben wij een algemeene vergadering gehouden onder zulke zorgelijke en moeilijke omstandigheden als thans. De tijden welke wij thans beleven zijn zeer ernstig. Wat men de laatste jaren ontwaart doet bange vrees het hart vervullen voor de toe komst, inzonderheid ten opzichte van de belangen van land- en tuinbouw. Waar men ook heenblikt, overal stuit men op tolmuren zoo hoog opgetrokken, dat men er sohier niet overheen kan komen. Ieder voelt, dat deze toestand hoe langer hoe onhoudbaarder wordt Het eene land dwingt het andere tot tegen-maatregelen. Neem b.v. Duitschland. Deze natie heeft de invoer van uit Nederland vrijwel onmoge lijk gemaakt en heeft zulks den laatster tijd zelfs nog aanmerkelijk verscherpt, niet tegenstaande de invoer van uit Duitsch land naar ons land veel cn veel Ik gcr w as Wat is daarvan het gevolg? Dat ons geduld uitgeput raakt en er alierwege stemmen opgaan om alle Duitsche artikelen te boy cotten. Zoo zit men in een cirkelloop, ja ge raakt men in een draaikolk, die allen dreigt te verslinden. Zien wij terug op het jaar dat voorbij is, dan kunnen wij niet andei's zeggen of dat jaar was verre rooskleurig. Over het algemeen warei resultaten zoo, dat men niet kan spreken van loonend. Want ook voor de toekomst althans het jaar, dat weer voor ons ligt, zal het veilig zijn tc rekenen op de noodzakelijk heid van bijzondere maatregelen om de be drijven in stand te kunnen houden. Een woord van dank willen wij ook thans brengen aan het gemeentebestuur, dat met toeslag van Rijk en gemeente, zulk een gun stige regeling wist te treffen bij het diep- spitten. Zeer veel tuinders hebben van deze regeling geprofiteerd. Een woord van dank ook aap die landeigenaars, die hun pach ters ook over 1932 weer een zeker gedeelte der pachtsom hebben kwijtgescholden. Do commissie door welke bemiddeling het een en ander tot stand kwam, komt hiervoor zeker een welverdiende hulde toe. En nu gaan wij, hoewel met zorg in het hart, toch weer met opgeheven hoofd voorwaarts. Dit weten wij, er is Eén, Die alle dingen geert; Die het gansche wereldgebeuren Zijn hand heeft; door Wiens hand de toe komst zich vaak heel anders ontplooit dan \|j verwachten en Die het ook in Zijp macht heeft dat dit jaar nog een gezegend jaar worde. Wij wenschen U toe, dat dit jaar nog een gezegend jaar worde. Wij wen schen toe, dat waar gij op Hem hoopt- Uw hoop niet beschaamd worde. Vervolgens was het woord aan den secre taris, den heer A. Korpelshoek, voor het lezen der notulen. Deze werden goedge keurd. Hierna het jaarverslag, waaraan het vol gende is ontleend: Het vereenigingsleven ging vrijwel zijn gewonen gang. Het ledental is 145. Van het aantal leden verloren wij er twee door den dood. In de drie bestuurs- en twee leden vergaderingen zijn geen besluiten van in grijpende beteekenis genomen. De goede verstandhouding tusschen bestuur en leden eenerzijds, en van bestuur tot personeel an derzijds mocht bewaard blijven. Deze goede stemming mocht ook blijven voortduren tusschen bestuur en kooplieden. De opbrengst der weegbrug, die is aange wezen door de invoering der wegenbclas- tingwet. is van dien aard geweest, dat deze een behoorlijke rente heeft gegeven. De terreinen en gebouwen hebben dit jaar niet zooveel aan onderhoud gekost, doch hier naast hebben wij door het besluit der alge mecne vergadering een verplaatsing van de paardenstal gehad, welke een goede verbe tering is. Bovendien hebben wij 1500 nieuwe veilingkisten aan moeten koopen, om het benoodigde aantal op zijn sterkte te kun nen houden. Van het verkrijgbaar stellen van kunstmest is weer een ruim gebruik gemaakt. De opbrengst en omzet der gehouden vei lingen was als volgt: Vroege aardappelen 006 375 k.g. voor f 20.793.96 of f 2.986 per 100 kg.; drielingen 107.825 kg. voor f 2 037.32 of f 1.89 per 100 kg.; late aardappelen 559.325 kg. voor f12.422 of f 2-22 per 100 kg.; bloemkool 1.081.684 stuks voor f 96.749.50 of f 8.944 per 100 stuks; roode kool 70 285 stuks voor f 3.257.14 of f 4.631 per 100 st.; gele kool 94.001 stuks voor f 2 885.75 of f 3.07 per 100 stuks; groene kool 41.639 stuks voor f807.14 of f 1.94 lier 100 stuks; uien 124.457 kg. voor f G 809.58 of f 5.471 per 100 kg; breekpeen 282.195 kg. voor f 9.613 of f 3.407 per 100 kg; bospeen 366.752 bos voor f 19.851.60 of f 5.41 per 100 hos; kroten 110.811 kg. voor f 2.199 15 of f 1.9S per 100 kg.: sla 60.731 st voor f 605.54 of f 0.997 per 100 stuks. Diverse producten in massa te veld ver* kocht f 2.357 50 bovendien voor alle niet ge noemde artikelen f 2,981.10, waarbij nog komt f 659.10 op de weekstaat van 3 Januari ter aanvulling van het boekjaar. Dc totale omzet bedraagt dus over 107 veilingen f 184.029.38. Hierna is aan de orde vaststellen der ba lans en do exploitatierekening over 1932. De balans sluit met 'n eindcijfer van f 96.S95.49. Na een toelichting door het bestuur wordt deze goedgekeurd. Ook bij do exploitatie rekening worden door den voorzitter de ge raagde inlichtingen gegeven. Na de ver lichte aflossing van f 1500 is er een winst an f 818,54. Zonder hoofdelijke stemming vnvdt de rekening goedgekeurd. Dan volgt de begrooting voor 1933. De be- rrooting is gebaseerd op een onkostenper- «rentage van 5 Na eenige bespreking hierover wordt besloten om, indien 't winst saldo zulks toelaat, per 31 Dec. terug tc betalen. Een voorstel om de kistenhuur te verlagen vond geen instemming. Gespro ken werd nog over de te verwachten omzet belasting. De begrooting werd met een eind cijfer van f 110024,26 goedgekeurd. Bestuursverkiezing: aftredend de voorzit ter de heer J. v. d. Perk, de secretaris de heer A Korpelshoek, en de penningmeester de heer W. v. Bcelen. Allen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Vervol gens zijn oenige voorstellen van leden aan de orde. Op verzoek zal het bestuur zorgen voor verplaatsen der vuilnisbelt opdat die ruimte vrij komt voor los- en laadplaats. Een voor stel om voortaan de veiling te doen aan vangen te 1 uur in plaats van 2 uur, werd aangenomen. Het voorstel om in series te veilen kon geen voldoende steun vinden. Ook het voorstel om het teelland bij de vei ling niet voor los- en laadplaats te verhuren werd niet aangenomen. Bij do rondvraag werd gevraagd strengere handhaving der keuring, wat het bestuur toezegde. Het aanmaken van kisten zal vroe ger plaats hebben en alle timmerlieden te Katwijk a. d. Rijn zullen gelegenheid krij gen prijsopgave te doen. De jeugd zal voortaan op het veilingsterrein streng ge weerd worden. Ook de medewerking der lcoopliedenvereeniging zal hiervoor worden gevraagd. Hierna, het was bijna midder nacht, sluiting dezer belangrijke vergado- ring. KATWIJK AAN ZEE PROPAGANDA-AVOND CHR.-HIST. KIES VEREENIGING In Casa Cara werd door Mr. G. El van Wal sum, uit Rotterdam, op uitnoodiging van de Chr. Hist. Kiesvereen,, een propa- ejandarede gehouden, over het onderwerp* „En tóch Ghristelijh-Historisch". Na door den voorzitter, de heer W. v. d. Akker, te zijn ingeleid, besprak de heer van Walsum allereerst de omstandigheden, waar onder de a.s. verkiezing gehouden zal wor den, hoe deze zijn veranderd, verslechterd in vergelijking met de verkiezing in 1929. toen er nog van geen ecomische crisis spro ke was. Ook in de internationale verhoudin gen is een groote ommekeer gekomen, die een gevolg is, behalve van den oorlog, ook van de overproductie in den landbouw, do geforceerde uitbreiding in de industrie, een al; eene prijsdaling van de producten op de wereldmarkt tengevolge hebbende- Zoo i? er vervloed gekomen, terwijl in verschillen de langen geen voldoend© koopkracht ls. Nog enkele dagen scheiden ons van de verkiezingen! In de Zaterdagavond te houden vergadering in de Stadsgehoorzaal zullen de bekende Oranje-Blauwe biljetten te verkrijgen zijn, tegen 20 cents per stuk! Neemt er allen een mee, zoodat vanaf Zaterdagavond het portret van den leider overal te vinden is! Nagenoeg alle bedrijfstakken zijn getroffen, de volkswelvaart, en 'hiermede liet vol'ksin- komen is enorm gedaald. Allerlei maatregelen zijn door de verschil lende. landen genomen om dc invoer uit het buitenland nagenoeg onmogelijk te maken, de deviezenregeling is hiervan het sterkste bewijs. Er zal gestreefd moeten worden naai de verbetering van de internationale vei- houdiingen. De steunmaatregelen van onze Regeering 'beoogen allereerst de landbouw en andere producten op een bepaald peil te houden- Bij het gevolgde systeem drukken de lasten rechtstreeks op <le consumenten. Dit is niet te vermijden, 't geen spr. nader uiteenzette, hoewel aan den anderen kant hiermede niet te ver kan gegaan worden omdat het sterk gedaalde volhMnkomen dit niet toelaat. Ook ten behoeve van de nijver beid zijn verschillende maatregelen geno men, bij de toepassing van de z.g. Crisis- invoerwet moet hiervan een verstandig ge bruik gemaakt worden. De omstandigheden waaronder geregeerd moet worden, zijn verschillend en wisselen bij den dag, dat 't daarom logisch is, dat de Chr. Hist. Urne in haar verkiezingsmanifest allereerst voor opstelt, dat geen uitgewerkte denkbeelden kunnen worden aangegeven of maatregelen kunnen worden voorzegd. Dit zegt niet, dat wij stuurloos <1© toekomst tegemoet gaan. Juist omdat wij de richting weten, daarom tóch C.H. Allereerst moet er evenwicht zijn in de financiën, in een krachtige Staat moe ten deze gezond zijn. Daarom zal 't niet te vermijden zijn, dat ?r nieuwe lasten wordeii opgelegd, deze zullen uitermate beperkt moe ten zijn in verband met het gedaalde volks- inkomen. Aan den anderen kant zal de Re geering zich gedwongen zien tot ingrijpende bezuiniging, waarschijnlijk verder gaande dan het rapport Weiter; daarnaast za! de in richting van het Staatsapparaat gerationali seerd moeten worden en sommige takken ge heel afgesneden. Na de verhouding Regee- ring-Paiiement besproken te hebben, stona spr. uitvoerig stil bij do verschillende op lossingen, aan de hand gedaan tot herstel ling van liet economisch leven. Er is één partij, nl. de liberale, die dit zeer eenvoudig voorstelt, en wel in een terugkeer tot de zuivere, vrije concurrentie, nationaal en in ternationaal, het vrije spel van de maat schappelijke krachten. De s.d.a.D daarente gen wil alle productiemiddelen in handen van den Staat brengen, dit is slechts Ui theorie mogelijk, daar hierbij met de stimu- leereiide kracht van het individu geen reke ning wordt gehouden. Het particulier ini tiatief wordt geheel uitgeschakeld, de Staat heoft de productie in handen, het zwaarte punt ligt bij den Staat, dio alsdan aan zijn bevoegdheid geen grenzen stelt en zoover hij wil in het persoonlijk leven ingrijpt. Dit is, zij het ook in eenigszins anderen vorau het geval bij de Nat Socialisten, ook déiir komt de persoonlijkheid in hot gedrang. Hier tegenover stellen wij de noodzakelijkheid als Christelijke partij, de Christelijke solida riteit tot ernst te maken, ook in de interna tionale verhoudingen, en verder het nationa le besef, de nationale eenheid na tc streven. Op deze boeiende rede volgde debat, waa na de heer v. d. Akker den spreker dankte en de lieer P. v. d. Laan met dankgebed eindigde. GESLAAGD Geslaagd voor het examen stuurman op stoom- en zeilzeevisschersvaartuigen de heer Corn. v. Beelen Czn., voor machinist op stoomvisschersvaartuigen de heeren Jac. Meijvogel Jzn. en Jacob v. d. Plas Dzn.. voor schipper op zeilzeezisschersvaartuigen de heeren Dirk Snijer Dzn. en Corn. Guyt Hzn., voor stuurman de heer Huig v. d. Plas Jzn., allen waren leerlingen van de Visscherijschool alhier. T VUREN VAN DE ZEE 't Mag wel een zeldzaam voorkomend verschijnsel heeten. als de zee, zooals giste renavond bij werkelijk lage temperatuur zoo mooi vuurt, als toen en de vorige avon den liet geval was. Voor hen, die dit nooit gezien hebben, en deze zijn er In de na burige Sleutelstad duizenden, een aanspo ring om zich hedenavond naar het strand te begeven. Naar allo waarschijnlijkheid zal hun uitstapje niet tevorgeefsch zijn. HUIS BESCHADIGD De heer T. N. wanende aan de Lijdweg, deed bij de politie aangifte dat zijn woning door een met paard bespannen wagen werd aangereden en RESTAURATIE KERKORGEL De restauratie van het Kerkorgel in d< Geref. Kerk is opgedragen aan de fa G. van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp. De werk zaamheden zullen ongeveer 3 maanden in beslag emeu. KOUDEKERK REDE Dr. C. BEEKENKAMP Woensdagavond trad voor een niet groot maar aandachtig gehoor, op de bovenzaal van 't café de.Bruin, voor de Anti-Revol. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", op de heer Dr. C Beekenkamp, van Leiden, met een verkiezingsnede. Het samenzijn werd op de gewone wijze en een inleidend woord geopend door den voorzitter, den heer N. P. Slegtenhorst. De spreker gaf allereerst een overzicht van da partijen en partijtjes, welke in deze dagen dingen naar één of meer Kamerzetels, schet ste de gevaren van Rusland die ook ons land bedreigen en handelde vervolgens over Gezagshandliaviag, de Economische, Maat schappelijke en Financieele moeilijkheden, waarin ook ons land verkoert, om tenslotte de A.R. beginselen in den breed© uiteen te zetten en de aanwezigen op te wekken bij de as. verkiezingen te werken voor en te stemmen op Jijst 33. Door een der aan-vczigen werden nog enkele vragen gesold en opmerkingen ge maakt, die door spr. op duidelijke en zake lijke wijze werden beantwoord. Na een woord van dank door den voor zitter, werd deze wdgetl&agde vugadcr^ig door spreker met dankzegging gesloten. CHR. HIST. KIESVEREEN. In de Woensdagavond gehouden vergad i ring van de Chr. Hut. "Kiesvereeniging alhier .-erden tot bestuur.■sleden herkozen de heeren Ant van Epmond en I van der Sterne. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIODIS'JRIBUTIE Programma 3: S-14.45 Langen borg; 14.45— 6.20 Daventry16.20—19-26 Bruesel I-'r.; 1Ö.2E —28.20 Langenberg (op verzoek). AGENDA Zaterdag 22 ApriL Stadsgehoorzaal 8 uur. Groote A. R. Propagandavergadering. Spre kers Mr. J. A. de Wilde cn Ds. J. Fokkenia, Ned. Herv. predikant te Amstelveen. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 18 tot en niet Zondag 23 April a.s. waargenomen door de apotheken; G. II. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. >v. Driesum, Mare 110, telef. 400. LISSE UITSLAG VEILING Ten overstaan van Notaris A. van Pelt werd in hotel „De Witte Zwaan" ten ver zoeke van de N.V. Van Zanten en Van der M-eij N.V., in liquidatie, verkocht: de nieuw gebouwde bloembollenscliuur, met ongeveer 3000 M.2 stelling, werkplaatsen, paklokalen met afzonderlijke werkplaats, kantoorge bouw cn 4 lokaJen met afz. opgang, gr. zol der, kluis, garage, benevens erf en bollen land, alles staande en liggende aan den Rijksstraatweg te Lisse achter café restau rant „De Nachtegaal". Kooper werd de heet? R. VeHiuyzen van Zanten te Lisse voor f 15,000. PROPAGANDA-FIETSTOCHT Dc projjaganda-fietstocht „Stemt Colijn" wordt Zaterdag 22 April a.s. gehouden. Opstellen 's middags 3,30 uur te Hillegom. Oudere zoowel als jongere Anti-Revolu tionairen, meisjes en jongens, doe moe; toont dat ge iets wilt doen voor de bevordering van de A.R. beginselen. Voor deelnemers uit Lisse: vertrek naar HiiJit-gam, gezamenlijk vanaf „Vreewijk" te 3,15 uur. OEGSTGEEST AANRIJDING Mej. J. D. alihier is met haar rijwiel tegen de elëctrische tram gereden nabij de wonin gen van „Buitemlust" aan de Rijnzichtweg. Haar rijwiel is zwaar beschadigd. Zij ïie- ïtwam- een ernstige hoofdwond en is na door Dr. Jeligersma te zijn verbonden met de zie kenauto van Van Nieuwkoop naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd en ter verple ging opgenomen. RIJNSBURG TUINBOUW. Het winterseizoen is ten einde cn het ein de is allesbehalve gunstig geweest. De pro ducten hebben steeds niet veel waarde ge had doch de laatste weken was de belang stelling hiervoor al bijzonder gering. Dit was voornamelijk het gevolg van het zon nige weer dat de jonge groenten zoo vroeg deed groeien. Roode en gele kool is zoo goed als op, het weinige wat er nog van is gaat tegen prijzen van resp. f 4.50 tot f 6.40 en f 2.70 tot f 4.10. Voor uien geen vraag, lage prijzen, varieerend van f 0.60 tot f 0.80 per 100 K.G. Breekpeen, hoewel nog gevraagd, gaat ook al lager en brengt van f 4.60 tot f 5.40 per 100 K.G. op. CONCERT „DEO VOLENTE" Het Christelijk Gemengd Koor „Deo Vo- lente", directeur de heer S. S, Leppink, gaf in liet gebouw Flora alhier een concert. Aan dit concert verleenden medewerking de solisten Ankie van WickevoortCrom- melin, sopraan, mej. Rie van den Hooven, sopraan, en de heer Henk Viskil, tenor, to 's-Gravenhage, alsmede do orkestafdeeling van de Maatschappij voor Tooonkunst te Leiden, terwijl de vleugel bespeeld werd door mej. Cor Bots te Leiden. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 33 1 opende de eere-voorzitter, Ds. Ph. Peter, de bijeenkomst met gebed. Vervolgens hield Spr. een korte openings rede. waarin hij de verwachting uitsprak, dat den hoorders een avond van kunstgenot stond te wachten, waarmede „Deo Volente" haar goeden naam eer aan zou doen. Zooals de eere-voorzitter in zijn openings- red© reeds had opgemerkt, stond het zorg vuldig vastgesteld programma nog geheel in het teeken van het Paasolifeest Het koor met solisten en orkest voerde een tweetal werken uit: „Christus" en „Anbe- tun*r" (Psalm 95), beide van Mendelssohn. Het eerste werk werd ingezet door mevr. Ankie van WickevoortCrommelin, waar na een mannenkoor inviel, dat dit schoon» werk waarlijk op voortreffelijke wijze ver tolkte. Ook de koorzang in zijn geheel viel zeer te roemen. Gevoelvol, melodieus werd gezongen, en waar het moest ook krachtig, zonder echter ooit geforceerd te zijn. Mocht het een genoegen zijn hpt koor in zijn geheel en het mannenkoor in het bij zonder in dit werk te hooren, het meest traden wel op den voorgrond de solisten, mevr. WickevoortCrommelin als hiervoor gezegd, en <le heer Viskil, alsmede het orkest. De zang van mevr. WickevoortCromme lin zal de vele luisteraars ontroerd hebben wel heeft deze soliste hierin getooond een kunstenares van groote gaven te zijn. De vertolking, die de heer Viskil \at* het „Lijden van Christus" gaf, was even eens prachtig. Het samenspel met het orkf t liet niets te wenschen over. terwijl mej. Bots ecu keurige piano-begeleiding gaf. Na de uitvoering van „Christus" volgden eenige soli. Allereerst zong mevr. Vau WickevoortCrommelin een tweetal lien».- ren, die zich goed bij het voorafgaande werk aansloten, „Christ ist Erstanden" van HA ti de I en .Avond" van Schubert. Een hartelijk applaus van het publiek gaf eer, hoezeer het publiek haar schooneu zang op prijs stelde. Eon welkome afleiding was vervolgens een piano-solo van mei. BeJs, die daarin ou4

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6