IWrtimr gnhsct)tGtmmni Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Het Vereenlgingsrecht bij Land en Zeemacht üteutoe Hetïtëcïje Courant ABONNCUiCNTi Per kwnrfnn' In Lelden en In plant- »en want n ag -niw Imp gevestigd Is f2 35 Pranrn pei post f 2.35 porluk«'*teti Pei week 0.18 Im.ii Iipi Rmtenlnnd bij wekelijk- irhp zending 4 50 fllj dagenjksrhe zending „5.50 Alle» bij voornitliptnling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: BreesRiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3945 DONDERDAG 20 APRIL 1933 ADVERT EN TIEN Van 1 tol 5 regelsf l Elke regel meer0-22VJ Ir.gez M.'dedopllngen van 1—5 regpls 2.30 Elke regel meer3-45 Ril contrnrt helnngriikp korting, /oor tiet opvingen aan 't bureau wordt berekend f 0-10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen „WEL VAN ZIJN EXEGETEN' Het valt niet te ontkennen, dat de Vrijz. democraten de verkiezingsstrijd ditmaal veel zuiverder voeren dan de S. D. A. P. In "t groot blijkt dat, doordat de eerste groep het telkens durft te herhalen: voor beloften, die geld kosten, is het nu niet de tijd. Het hüjkt in 't klein, doordat men prijs stelt op eerlijkheid tegenover den politieke» tegenstander. Zonder een zweem van bewijs herhaalt de roodo pers het elke dag: „Colijn heeft zich tot het fascisme bekeerd; hij heeft het zelf uit drukkelijk gezegd". Deze holle beschuldiging wordt door Mr. Marchant radicaal afgewezen. Over Colijn, aldus schrijft de leider der Vrijz.-democra- ten, fantaseert Albarda er dapper op los. Eerst was het nog wat met Colijn: tegen protectie en vóór droogmaking der Zuider zee. Doch sedert die was het mis: „Hij ging voorspellen, dat Nederland „wel spoedig zonder parlement zou worden gere geerd" Wij hebben het nergens geboord of gelezen, namelijk van den heer Colijn; wel van zijn exegeten". Die toevoeging: „wel van zijn exegeten", ls kostelijk en raak. Dr. Colijn heeft nooit gezegd, wat men hem in de mond legt Dat hebben de „exe geten", de schriftverklaarders gedaan. Met hun rijke fantasiel Misschien gelooven ze het zelf haast. NOODELOOS ONGERUST „Men kan niet-anti-revolutionairen niet verhinderen op dr. Colijn te stemmen. Dr. Colijn kan dat zelf niet"; aldus schrijfi de R.K. Volkskrant. En wij zijn het er roerend mee eens. „Maar dr. Colijn kan wel voorkomen, dat hij tot gevangene wordt gemaakt van nict- geest verwant en"; aldus vervolgt de R.K Volkskrant en wij onderschrijven het ten volle. Dr. Colijn en zijn partij moeten iets doen, zegt de Volkskrant Wat is dat? Het blad antwoordt: „Beletten dat de leden der Nationale Unie op dr. Colijn stemmen kunnen ze niet; maar wel kunnen ze onomwonden te verstaan ge ven dat de ongevraagde en ongewenschte hulp van die zijde geen invloed kan hebben op den persoon van dr. Colijn en diens ge dragingen; dat dr. Colijn zich met en na die hulp niet anders zal beschouwen dan wat hij is: een anti-revolutionnair staatsman." Zeer juist opgemerkt; maar heeft deze pientere redactie dan niet gelezen, dat Dr. Colijn zulks meermalen heeft gedaan en dat ook wij niet achterwege zijn gebleven om die stelling te verkondigen? Dacht het blad soms, dat de anti-rev. partij wil speculeeren op misverstand, op fascistische of nationa listische tendenzen of iets van die kracht? Dan vergist het zich deerlijk. En het blad kin beter weten, omdat het herhaaldelijk is gezegd. Doch vanwaar dan die ongerustheid? LEUGENPPRAAT Het is jammer, dat wij dit woord moeten bezigen, doch men heeft het absoluut noodig om sommige verkiezingspraat te kwalifi- ceeren. Och, de eenvoudigste kiezer weet wel, dat men niet elk woord, in deze dagen geschre ven of gesproken, op een goudschaaltje kan wegen; maar er zijn grenzen. Die grenzen worden door de roode propa gandisten verre overschreden. Ook ten aan zien van Dr. Colijn. In velerlei opzicht. In sommige gevallen helaas, met aperte leugens. Er gaat bijkans geen dag voorbij, of in de roode pers wordt gesproken van „Colijn, den fascist". En dit wordt dan toegelicht met een zin als deze: „Colijn heeft nadruk kelijk verklaard, door Mussolini bekeerd te zijnl" Wij vragen geen pertinent antwoord op de categorische vraag, wéér Colijn dat na drukkelijk verklaard heeft, want die vraag wordt toch niet beantwoord. Hoogstens praat men wat in en uit, waarin de roode pers hel machtig ver gebracht heeft We constateeren slechts, dat men hier een leugen debiteert. Een aperte onwaarheid. Colijn is geen fascist en heeft het nooit nadrukkelijk of zijdelings verklaard. Het Ls erkend noch gezegd. Het is integendeel krachtig ontkend. Wij kunnen het niet helpen, dat de soci aal-democratie in Duitschland door het fas cisme is weggevaagd; er zijn beginselen, welke noch voor de sociaal-democratie, noch voor het fascisme wijken. Al liegt de roode pers er maar dapper Op los. MILITAIRE BELANGEN- VEREENIGINGEN Aansluiting bij burgerlijke vakvereni gingen verboden Kegels omtrent oprichting en lidmaatschap Bij besluit van den Minister van Defensie d.d. 18 dezer is vastgesteld het volgende: „Reglement, houdende beginselen nopens de werkzaamheid van militaire belangen- vereenigingen, toegelaten voor militairen beneden den rang van officier". Artikel l. Onder een militaire belangen vereoniging wordt in dit reglement verstaan een vereoniging van militairen, beboorende tot het beroepspersoneel van de zee- of de. landmacht, welke zich uitsluitend of mede ten doel stelt het bevorderen of behartigen van de met de militaire positie verband hou dende belangen van haar leden. Artikel 2. Zij, die ecu militaire belan genvereniging wenschen op te richten, moe teil van dit voornemen kennis geven aan don commandeerenden officier van de zeemacht, onderscheidenlijk den garnizoenscomman dant ter plaatse waar de oprielitcrsvergade- ring zal worden gehouden. Dag, uur en plaats dezer vergadering worden hierbij op gegeven. Het arbeidsveld. Artikel 3. 1. De werkzaamheid met be trekking tot de in artikel 1 omschreven doel stelling van een militaire belangenvereeni ging en van haar afdeelingen bepaalt zich. met inachtneming van de op ieder militair uit hoofde van zijn militaire positie en op grond van de krijgstucht rustende verplich tingen en onverminderd hetgeen te dien aanzien in het Reglement betreffende de krijgstucht is bepaald, tot: o. het bespreken van de met de militaire positie verband houdende belangen der le den in vergaderingen van (hoofd- en afdee- lings) besturen, in afdeelings- en algemeene vergaderingen, zoomede in haar orgaan; b. het kenbaar maken van met bedoelde belangen verband houdende verzoeken en bezwaren aan de bevoegde macht. 2. Onvereenighaar met de krijgstucht is het door militaire belangen vereenigingen verleenen van ecnigerlei steun aan of het betuigen van sympathie met gestrafte mili tairen of uit de weermacht verwijderde per sonen. Artikel 4. 1. Een militaire belangenver ceniging mag» onder welke benaming ook, geen andere personen als lid aannemen, in haar midden hebben of aan haar werkzaam heden lalen deelnemen dan meerderjarige militairen, behoorende tot het beroepsperso neel en die hun eerste opleiding hebben vol tooid. 2. De vereeniging mag slechts bestaan ui: óén van onderstaande categorieën van mili tairen, met uitsluiting der andere: a. onderofficier met den rang (of titulai- ren rang) van sergeant en hooger; b. korporaals; c. militairen, die geen rang bekleeden; tenzij de Minister van Defensie in uitzonde ringsgevallen tot wederopzegging toe vergun ning heeft verleend tot het samengaan van twee of meer categorieën in een bepaalde vereeniging. 3. Het Europcesche en het Tnlandsche per soneel van do zeemacht in Nederlandsch- Indië mag niet van een en dezelfde militaire belangenvereniging deel uitmaken. 4. Onverminderd het bepaalde in het twee de lid mogen militairen, behoorende tot het wapen der Koninklijke Marechaussee of toi het korps Politietroepen, behoudens uitzon deringen, door den Minister van Defensie te stellen, alleen deel uitmaken van militaire belangenvereniging» n, die uitsluitend voor militairen van dat wapen of dat korps open Artikel 5. Het is den tot het beroeps- personeel behoorenden militair verboden zich aan te sluiten bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan: a. Meer dan één militaire belangenvereni ging; b. eenige vakvereniging van burgers; c. groepen of verenigingen van niet tot het militaire beroepspersoneel behoorende personen, die op een wijze welke den mili tair niet geoorloofd zou zijn zich bemoeien met de belangen van den militair. Artike 6. 1. Het (hoofd) bestuur en de afdeelingen van een militaire bel an gen ver eeniging mogen uitsluitend gevestigd zijn aan den wal, ter plaatse waar zich een com- mandeerend officier der zeemacht bevindt, onderscheidenlijk in de garnizoensplaatsen. 2. Aan boord van oorlogsvaartuigen, in de kazerne of in eenige andere inrichting der zoe- of landmacht mogen geen afdeelingen worden gevormd. Ook andere vertakkingen onder welke benaming ook zijn daar niet toegelaten, behoudens correspondent schappen, mits hun werkzaamheid zich uit sluitend bepaalt tot het innen van de con- tributiën en de commandeerende officier of andere militaire chef toestemming daartoe heeft verleend. Artikel 7. De militaire belangenvereeni- ging mag zich niet aansluiten bij eenige vakver- eeniging of standsorganisaties van burgers en aan zoodanige vereeniging of organisatie geen medewerking of steun verleenen. Hetzelfde verbod geldt ten aanzien van groepen of vereenigingen van niet-militairen die zich op een wijze, welke den militair niet geoorloofd zou zijn, bezig houden met de belangen van den militair. Federaties of verbonden van militaire be langenverenigingen zijn verboden. De ver eeniging mag geen algemeene of bijzondere vertegenwoordigers aanstellen. A r t i K e I 8. 1. Alle (hoofd- en afdeelings-) besturen zijn krijgstuchtelijk verantwoord* lijk voor alle handelingen, geschriften en publicaties van de vereeniging (waaronder mede begrepen het orgaan der vereeniging) onderscheidenlijk van de betrokken afdee- 'ing. 2. Het (hoofd)hestuur moet van elke af levering van het orgaan der vereeniging en van elk der andere van de vereeniging uit gaande publicaties drie exemplaren zenden aan den Minister van Defensie. Vergaderlngsrechl. Artikel 9. 1. Afdeelings- of algemeene vorgnderingen mogen uitsluitend worden gehouden: a. door vereenigingen van militairen, be hoorende lot de Koninkl. Marine ter plaat se waar zich een commandeercnd officier iler zeemacht bevindt; b. door vereenigingen van militairen, be hoorende tot de Koninklijke Landmacht in de garnizoensplaatsen. 2. Vergaderingen in de open lucht, aan boord van oorlogsvaartuigen, in kazernes of in eenige andere inrichting der zee- of land macht zijn verboden. 3. De commandeerende officieren der zee macht on de garnizoenscommandanten zijn bevoegd tot het houden van vergaderingen in door die autoriteiten aan te wijzen ge houwen te verbieden. 4. Van elke voorgenomen afdeelings- oi algemeene vergadering moet het betrokken afdeelings- ot liet hoofdbestuur ten minste driemaal 24 uur tevoren onder opgaven van dag, uur, plaats en agenda der verga dering kennis geven aan den ter plaatst, waar de vergadering zal worden gehouden, bevestigden commandeerenden officier dei zeemacht, onderscheidenlijk garnizoenscom •mandant, en wanneer het een algemeen* vergadering betreft, bovendien aan den Mi nister van Defensie. Artikel 10. 1. Fn vergaderingen van mi litaire belangenverenigingen of afdeelin gen daarvan mogen geen voordrachten ol besprekingen worden gehouden, welke hui ten de doelstelling van de vereeniging val 2. De commandeerende officier der zee macht, onderscheidenlijk de garnizoenscom mandant ter plaatse waar de vergadering wordt gehouden, kan. od verzoek van he» betrokken bestuur, zoonoodig onder dooi hem te stellen voorwaarden, ontheffing van het in het eerste lid bedoelde verbod vei- leenen. Artikel 11. De militaire belangenver- eeniging op godsdienstigen grondslag kan '.ich laten bijstaan door een geestelijk advi spur. De geestelijk adviseur heeft het recht alle vergaderingen van bestuur en leden bij te wonen. Artikel 12. 1. Alle afdeelings- en alge meene vergaderingen zijn behoudens tiet bepaalde in het derde en vierde lid en in de artt. 11 en 14 uitsluitend toegankelijk voor leden der betrokken vereeniging. 22. Het is den leden niet vergund de in het eerste lid bedoelde vergaderingen in burgerklceding bij te wonen. 3. De commandeerende officieren der zee macht, onderscheidenlijk de garnizoenscom mandanten, zijn bevoegd elke vergadering, als bedoeld in liet eerste lid,, bij te wonen of door een of meer door hen aangewezen militairen te doen bijwonen. 4. Op verzoek van het bestuur kan de Minister van Defensie in bijzondere geval len ontheffing verleenen van het bepaalde in liet eerste lid. Artikel 13. 1. In de vereenigingsgebou- wen of -lokalen moet gedurende den tiju, lat deze voor militairen toegankelijk zijn, desverlangd toegang worden verleend aan den betrokken commandeerenden officier der zeemacht, onderscheidenlijk garnizoens commandant cn aan de daartoe door die autoriteiten aangewezen militairen. 2. Alleen met toestemming van den com mandeerenden officier der zeemacht, onder scheidenlijk den garnizoenscommandant, mogen de in het eerste lid bedoelde gebou wen of lokalen worden gebezigd voor bij eenkomsten van niet-militairen. Verbod van opruiende geschriften 3. In de in het eerste lid bedoelde ver- eenigingsgebouwen of -lokalen mogen niet aanwezig zijn de geschriften, welke op grond van het bepaalde in artikel 19, aan- hof en sub c. van het Reglement betreffen de krijgstucht aan boord van de oorlogs vaartuigen, in de kazernes of in de ondei eenige benaming tot huisvesting of verbliji aanwezige inrichtingen der zee- of land macht worden geweerd, noch andere go- schriften, welke de krijgstucht ondermijnen of het gezag der meerderen aantasten. Burgerambtenaren en hun positie Artikel 14. 1. Indien en voor zoo lang de Minister van Defensie daartoe vergun ning verleent, kan de vereeniging burgers in dienst hebben of op andere wijze van de dienslen van burgers gebruik maken. Be- stuurs- of vertegenwoordigende bevoegdhe den kunnen hun niet worden toegekend. Het bestuur kan hun toestaan de vergade ringen bij te wonen tot het geven van In lichtingen. 2 .Neemt de dienstbetrekking of het ge bruik maken van de diensten een einde, dan moet liet bestuur daarvan kennis geven aan den Minister van Defensie. Artikel 15. Het (hoofd)bestuur van eer» militaire belangcnverecniging moot onmid dellijk aan den Minister van Defensie ken nis geven van: a. wijziging in de statuten; b. oprichting van nieuwe en opheffing van bestaande afdeelingen. Rij de kennisgeving van de oprichting van een meuwe afdeeling moet een opgave ge- GEMENGD NIEUWS VREESELIJK AUTO-ONGELUK OP V00RNE VROUW MET VIER KINDEREN VERDRONKEN Woensdagmiddag tegen vier uur heeft onder Nieuwenhoorn een ernstig ongeluk plaats gehad. Nabij de IJzeren Brug is een auto, op weg van Rockanje naar Rotter dam, te water geraakt. Van de zeven inzit tenden wisten twee tijdig uit de auto te springen; de vijf andere passagiers zijn ver dronken. De auto was afkomstig uit Rotterdam en was naar Rockanje gegaan om vandaar een dame met vier meisjes, welke laatstgenoem den eenige dagen met vacantie in Rockanje hadden doorgebracht, te halen. De chauf feur, die den weg waarschijnlijk niet te goed kende, kwam uit een zijweg van Ouden hoorn naar het Voornsche Kanaal. Vermoe delijk reed hij voor het nemen van de boclu te snel en is bij het remmen in de bocht het achterste gedeelte van den wagen door geschoten. Hierdoor kwam de auto, een groote wagen, op den 6 i 7 meter broeden berm en reed achteruit het Voornsche Ka naai In. De chauffeur en zijn broertje, dat naast hem zat, konden uit den wagen sprin gen en kwamen met een nat pak vrij. Wanhopige pogingen tot redding De auto verdween nagenoeg geheel onder water. De chauffeur ging onmiddellijk hulp halen en spoedig waren tal van helpers ter plaatse. Intusschen was bode Huisman, die een dienst tusschen Hellevoetsluis en Rotterdam onderhoudt, met zijn vrachtauto ook op de plaats van het ongeluk aangekomen' Men slaagde erin een staaldraad aan de in bet water liggende auto te bevestigen. Deze draad werd aan de vrachtauto vastgemaakt, waarna men trachtte de verongelukte wa gen omhoog te trekken. De staaldraad brak echter af. Intusschen was men met een roeibootje bij den wagen gekomen, doch men kon de vijf personen, die in de auto zaten, nog niet bereiken. Met touwen slaagde men orin den wagen zoover op te trekken, dat de voor wielen op den berm stonden. Toen de wagen zoover was opgehaald, heeft men met haken de inzittenden uit de V.Lto gehaald. Onmiddellijk werd bij Ie slachtoffers, die een vrouw, vermoedelijk de grootmoeder van de kinderen, en vier meisjes van omstreeks 10 lot 13 jaar bleken te zijn, kunstmatige ademhaling toegepast. Dr. W. J Slis, uit Nieuwenhoorn, verleende geneeskundige assistentie. Het mocht echter niet gelukken bij een der vijf drenkelingen de levensgeesten weo.r op te wekken De vijf lijken werden voorloopig naar het lij kenhuisje te Nieuwenhoorn overgehracht. Kort na het ongeval verscheen het parket uit Rotterdam, dat door de plaatselijke po litie was gewaarschuwd, ter plaatse. Het auto-ongeluk heeft, naar men ons uit Hellevoetsluis meldt, op het eiland Voorne groote consternatie verwekt. De echtgenoo- te van den hrugwachter Sjouw, die nahij de IJzeren Brug over het Voornsche Ka naai woont, schijnt de eenige te zijn ge weest die het ongeval beeft gezien. Plotse ling zag zij een auto op den dijk verschij nen en een zwaai over den berm makpn Voordat zij goed begreep wat er gebeurde, reed het voertuig het Voornsche Kanaal in. De chauffeur wist vlug uit den wagen te komen, evenals zijn broertje. Het zijn de 20-jarige H. Saly en de 14-jarige P. J. Saly, beiden uit Rotterdam. De chauffeur begon, toen hij buiten gevaar was hard om hulp te roepen, waarop als eersten de hrugwach ter Sjouw, de machinist Hijmans van het stoomgemaal en eon caféhouder, die aan de overzijde van het Kanaal woont, toesnelden. Met haken trachtten zij de kap vnn de auto, een groote Opel-wagen, open te balen, om de overige passagiers te redden De wagen lag echter te diep er staal hier in het Kanaal ruim drie meter water zoodat de voegd worden van de namen en de militaire positie harer bestuursleden. Beperking ol staking van het vereenigingswerk Artikel 16. 1. De vereenigingen zullen zich hij haar arheid voegen naar de voor schriften, door of vanwege den Minister van Defensie gegeven. 2. Wanneer hij dit in het helang van de weermacht of om andere redenon noodig acht, kan de minister van Defcnsia de werkzaamheden van de vereeniging tijdelijk beperken of doen staken. Propaganda Artikel 17. Aan boord van schepen, in kazernes en andere militaire verblijven wordt geen propaganda voor een vereeni ging gemaakt. Artikel 18. Waar in de Artt. 12 en 16 gesproken wordt van den -ïinister van De fensie treedt ten aanzien van het zich in Nederlandsch-ndië bevindende gedeelte der zepmacht voor dien Minister de Comman dant der Zeemacht in Nederlandsch-Indië in de plaats. Verzoeken om toelating als belangenvereeniging Dit reglement is toegezonden aan de be sturen der verschillende bonden van be roepspersoneel van zee- en landmacht bene den den rang van officier. Deze zijn in de elegenheid gesteld vóór een bepaalden du- tum den Minister de toelating te verzoeken van hun organisatie als militaire belangen vereeniging onder overlegging van een exemplaar van de statuten, welke met th in het reglement neergelegde beginselen ten volle rekening moeten houden. Tn afwachting hiervan wordt erop bere kend. dat de hetrokken bonden zich hij hun arbeid zooveel mogelijk naar deze beginse len zullen gedragen. auto eerst opgetrokken moest worden, voor dat men na een half uur ongeveer de vrouw en vier kinderen, die in den wagen zaten, kon bevrijden. Het waren mevrouw Kuipers uit Rotterdam, die tijdelijk in Rockanje woonde en drie kleinkinderen met een vriendinnetje. De gemeente-veldwachter van Nieuwen hoorn. de heer H. Ilelmstrijd, was de eerste politie beambte, die op de plaats van het ongeval verscheen. Hij waarschuwde ori middellijk de Rijksveldwuclit cn de in de nabijheid wonende doktors. Vijf kwartier lang werd bij du slachtoffers kunstmatige ademhaling toegepast, doch, zooals gemeld, zonder resultaat. Behalve dokter Slis uit Nieuwenhoorn, waren ook H. Herbert mi Hellevoetsluis en dokter A. Touw uit Nieuw- Helvoet hierbij behulpzaam. De chaulfenr en zijn broertje De Officier van Justitie uit Rotterdam, Mr. Hoeffelman, die toevallig te Ouden hoorn vertoefde, kwam onmiddellijk, loen hij door de Rijkspolitie van het gebeurde op de hoogle was gesteld, naar Nieuwen hoorn. De lijken der slachtoffers, die voorloopig in het lijkenhuisje te Nieuwenhoorn zijn opgeborgen, zullen waarschijnlijk heden ochtend door de politie worden vrijgegeien en naar Rotterdam worden overgehracht De auto is, nadat deze op het droge was gebracht, door de politie in beslag genomen en voorloopig in een schuur opgeborgen Inspecteur Moerman van de Verkeerspolitie te Rotterdam, onderzoekt het voertuig. De chauffeur en zijn broertje werden in een in de nabijheid gelegen café voor zoo ver noodig van droge kleeren voorzien. De chauffeur was door het gebeurcfe erg van streek en kon ternauwernood een verkla ring afleggen. Beiden zijn in den loop van den avond per ,auto naar Rotterdam over gebracht. Uit de omgeving van de plaats van het gebeurde, die op ongeveer een half uur af stand van Nieuwenhoorn is gelegen, kwa men honderden personen om het reddings werk. dat helaas zoo weinig resultaat mocht opleveren, gade te slaan. Velen waren zoo onder den indruk, dat zij tijdens het op het droge brengen der slachtoffers moesten ver trekken. De vijf slachtoffers Omtrent het ernstige auto-ongeluk op Voorne vernemen wij nog het volgende: Het ongeluk geschiedde te tien minuten De chauffeur heeft later verklaard, dat hem het uitzicht op den dijk werd belem merd door het brugwachtershuisje, weshal ve hij het noodig oordeelde de bocht zoo wijd mogelijk te nemen. Hij en zijn naast hem gezeten broertje konden zich uit den wagen werken en in een naast de plaats van het ongeluk gemeerd roeibootje stap- De chauffeur. H. Saly, was tevens eige naar van de auto, welke hij twee weken geleden van zijn familie had gekregen om er in den a.s. zomer emplooi mee te zoeken. De man was reeds twee jaar werkloos. De slachtoffers zijn: de 58-jarige mevr Th. Kuipers, geb. Boniebal, wonende te Rockanje en haar drie kleindochtertjes, de 0-jarige Doortje Bckker, de 11-jarige Alida Rekker, wonende YVolphaertsstraat 69 en de 10-jarige Johanna Duynstee, Stationssingel 17, allen te Rotterdam, en het vriendinne tje de 10-jarige Maria Hengst, wonende in het Noorden van Rotterdam. De kinderen hadden met de Paaschdagen bij de familie Kuipers te Rockanje gelogeerd en waren er ook met den wagen van Saly heengebracht. Mevr. Kuipers was met de kinderen op weg naar Rotterdam, om later weer naar Roc kanje terug te gaan. Een 3-iarjg zoontje van de familie Bek- ker was te Rockanje gel leven. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. Op Paaschmaandag had te Treebeek (L.) de jaarvergadering plaats van de afdeeling Noord-Brabant Limburg van den Ned Bond van J V. op G. G. De Afdcelingsvoorzitter J. G. van Oord, hield na opening een toespraak over: Een vast verbond met den Potentaat der Poten taten. Dit is, aldus Spr., onze eerste Lim- hurgsche Toogdag. We zijn rijk gezegend door God, dat we in zoo grooten getale in de mijnstreek kunnen bijeen komen. Voor eenige jaren waren er in Treebeek nog slechts enkele Geref. gezinnen, thans is er een bloeiend kerkelijk leven. Ook de Afd. Noord-Brabant en Limburg is vooruit gegaan. Hoe zou J. T. de Lange zich verheugd hebben in dezen bloei onzer J V. Maar God heeft hem thuis gehaald. Spr. verzoekt allen ot. te staan van hun zitplaatsen ter gedach tenis aan J. T. de Lange, den medeoprichter der Afdechng. Het isedcrianrische volk maakt zien Lezen dag op om hulde te brengen aan der. Eer- De moderne spijzen versnellen het tand bederf. Daarom is bet hoogste geluid: Regel matig schoonhouden van de tanden niet de verfrisscbende, goede Cldorodont tandpasta. Een proef overtuigt. Per tube 35 cent. (Adv.) Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De Minister van Defensie heeft een regle ment vastgesteld op de militaire belangen- vereemgingen. Gistermiddag is te Oudenhoorn een per sonenauto in liet Voornsche kanaal gereden, waarby vijl personen zijn omgekomen. (blz. 2) Het Engelsche invoerverbod van Russi sche producten is afgekondigd. Daar echter de straiten van Mac Donald en Thornton in verbanning uit Rusland zullen worden veranderd, wordt verwacht, dat het em- bargo weer zal worden opgeheven. Heden wordt de inneming verwacht van Peking en Tientsin door de Japansche troepen. Hitiers verjaardag( wordt in heel Duitscn. land gevierd alsof liet een regeerend vorst gold. Prins Wilhelm van Pruisen, oudste zoon van den ex-kroonprins, heeft zich te Bonn verloofd met een meisje „beneden zijn (blz. 3) Algemeene vergadering van de Vereen, van Predikanten van de Geref. Kerken. Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Bond voor Geref. Jeugdorgani- (blz. 9) De Eerste Kamer heeft de Begrootingen van Suriname, Curasao en Indië aangeno men. De Tweede Kamer heeft de landbouw- machtigingswet, na belangrijke amendatle aangenomen. (blz. 10) Jaarverslag 1932 Thomsons Havenbedrijf. Sterk gedaalde winst. Div. 3 pet (v. j, o;, De Amerikaansche regeering heeft het goud-embargo opnieuw afgekondigd. Goud standaard tihans officieel verlaten? Gecon troleerde inflatie aangekondigd ter verhoo ging van het binnenlandsch prijspeil. sten cn Griotsten der Oranjes: Willem van Nassouw". Vandaag maken tienduizenden manden en vrouwen zich op, om te Delft bij het graf van dezen Oranjevorst een eed van trouw af te leggen aan God en het vaderland. Ook wij, jonge Calvinisten, willen niet achterblijven. Willem van Oranje toch is de grondlegger van ons volksbestaan. En als de Prins stervend neerzijgt, is zijn laatste bede nog om erbarming voor het Na het openingswoord worden de notulen gepubliceerd in het Jongelingsblad, onver anderd goedgekeurd. Daarna las de secre taris zijn jaarverslag. In het afgeloopen jaar is het ledental geklommen van 639 tot 722. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten over het afge loopen jaar bedroegen f375.08. De uitgaven f 275.35*L Aan de afdeelingsvoorzitter. die 1216 jaar zijn functie vervulde, werd een geschenk aangelioden. Na de pauze refereerde Mr. Bij le veld over: „Jong-Calvinisme en de Politiek". Ds T. Hagen, van Delft, sprak ten slot te over: „Jesaja en zijn twee zonen". Na afloop der vergadering werd doori de deelnemers aan dezen Toogdag gezamenlijk een uitstapje naar Valkenburg gemaakt. Deze eerste Limburgsche Toogdag, die door prachtig weder werd begunstigd, is uitstekend geslaagd. ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÉS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. Zl| HF.RRFN RECHT OP BOEKENPREMIES. DEZE WORDEN HALF Mei VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1