^liruiur £>iftsdjf (ürnmutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD Na-Paschen BINNENLAND. Gemengd Nieuws. AKKER.UCHETS JSteutoe Hetbsdje Courant ABONNEMENT» Per kwartaal In Lelden en In plant een wnnr 'n agentschap gevestigd is ƒ2.33 Franco per post 2.35 portokosten Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- «che zending .4 50 BtJ dagettjkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad 7cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeslriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Poslbox 20 Postgiro 58936 N°. 3943 DINSDAG 18 APRIL 1933 ADVERTENTIE»* Van I tot 8 regels..1.17*, Elke regel meer0-22VI Icgez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0.13 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De samenbinding, welke kracht geeft Paschen is het feest van opstanding tot nieuw leven, maar ook van hereeni- ging en samenbinding. Immers eerder, dan men na de sma delijke vlucht toen zij allen Jezus ver lieten zou hebben vermoed, zochten de discipelen elkaar op en kwamen ze bjjeen, al was het dan ook vanwege de vreeze der joden, in 't geheim. Schuilt hierin niet een ernstig ver maan voor ons, Christenen, die ver strooid zijn over tallooze kerken, par tijen, groepen en bonden. Wjj weten en zijn er allen diep van overtuigd, dat wij daarmee onze kracht breken, onze invloed verzwakken en de zaak Gods, welke wij wenschen te die nen, schade doen. Daarom moet het Paaschfeest, dat wederom gevierd is, ons wel ernstig roepen tot samenbinding en broederlijk samengaan op zoo menig terrein van Christelijk leven. Dit wordt ons vaak moeilijk gemaakl door medebelijders en tegenstanders en ook door ons zelf. Ook hiervan kan gezegd wordende geest is wel gewillig, maar het vleesch is zwak en onhandel baar. Des te meer reden om er ernstig naar te streven. En wanneer we ons nu bepalen tot wat ons over ruim een week wacht, de verkiezingsstrijd, dan zinkt ons wellicht de moed in de schoenen, als we aan het maanwoord van Paschen denken, dat wij allen één behooren te zijn. Het schijnt immers vaak, alsof som migen bij voorkeur de strijd aanbinden tegen mede-Christenen. Hun fouten werkelijke en vermeende worden breed uitgemetensmalend spreekt men van zoogenaamde Christenen en men komt er nauwlijks aan toe om zich te verzetten tegen ongeloof en revolutie. Hiertegen baat maar één middel: voortgaan, door goed gerucht en kwaad gerucht, met het zoeken van de eenheid en samenbinding der geloovigen, opdat zij sterke weerstand mogen kunnen bie den tegen de verwoestende en alles on dermijnende beginselen, die ons volk al meer afvoeren van de oude en beproef de paden. Want vergeet niet, dat het evangelie van haat en verdeeldheid thans onbe schaamder dan ooit wordt gepredikt. Welbewust wordt het eene deel des volks tegen het andere opgezet. De grof ste scheldwoorden worden gebezigd, om de klassetegenstellingen zoo scherp mo gelijk toe te spitsen. Wanneer men daar op aanmerking maakt, dan heet het, dat men geen bepaalde personen, maar een klasse, een groep op het oog heeftdoch de volgzame massa haakt de hatelijke kwalificaties natuurlijk vast aan leven de menschen en niet aan ongrijpbare klassen of groepen. En zoo ontbrandt er een felle strijd, naar men zegt niet tegen het gezag, maar tegen de gezagsdragers; niet te gen het Christendom, maar tegen de verpolitiekte Christenenniet tegen het gezin, maar tegen de achterlijke elemen ten; niet tegen het Vorstenhuis, doch tegen hen, die er een „politiek relletje" van maken. En onder dit schijnvertoon, aldus ge camoufleerd, ondermijnt men gezag en gezin, kweekt men vijandschap tegen God en Zijn Woord; treft men niet de Christenen, die struikelen en vallen, maar het Christendom, dat hoog en ver heven is in zich zelf; randt men de Waarheid aan, die waarheid blijft on danks de leugen en ondanks het feit, dat haar kinderen haar zoo dikwijls ontrouw zijn. Dit alles te weerstaan, ook in de po litieke actie, is aller Christenen dure plicht. Daarom moeten we elkaar zoeken en steunen. Daarom is verbrokkeling der Christelijke actie zonde voor God. En wanneer het niet mogelijk is, om in gesloten gelederen op te trekken, dan zullen we ons toch benaarstigen om de tegenstellingen tusschen geestverwan ten zoo weinig mogelijk te verscherpen; ongeacht hoe men ons bejegent. Want ten slotte komt het alles weer hierop neer, dat we de strijd niet heb ben te voeren tegen vleesch en bloed, maar tegen de geest van leugen en re volutie; tegen beginselen en niet tegen personen. Dit moet Paschen ons weer beter ge leerd hebben, zal het wel met ons zijn. Want het vredewoord van Jezus ging uit tot heel de kring der jongeren, tot mannen en vrouwen, tot de getrouwen en de gevallenen, tot Maria Magdalen a en de Emmaüsgangers, tot Thomas en Petrus. En daarna waren zij allen eendrach telijk bijeen! V/EER EEN REL IN DE BUR GERLIJKE PERS? Vóór eenige dagen namen wij een paar ge deelten op van een rede, welke de lieerDuys te Hoorn had gehouden. Eenige bladen na men dit oyer met als opschrift erbij „wat in Het Volk niet te vinden is en wat ook niet in de Kamer gezegd wordt". De roode pers is thans erg boos. De heer Duys is erbij geroepen en deze beproeft het in orde te maken. Daar zal hij toch moei- lijk in slagen. De door zijn pers en door hem gewraakte uitingen kan hij woordelijk vinden in Het Nieuwsblad van West-Friesland, uitgegeven te Hoorn, Kleine Noord 9, en wel in het nummer van 26 Maart ƒ.1., bladzijde 2. Laat ons aan nemen, dat de verslaggever van dit blad zich een enkele maal vergist heeft in dc •eergnve, natuurlijk is dit niet van a tot z het geval. Het verslag is veel te goed loo- perid en van mr. Duys onthoudt elk de pikante gezegden. Wij nemen nu enkele der door den heer Duys erbeterde gedeelten. Hij zou niet gezegd heb ben: „er is zooveel lafheid onder de sociaal democraten tegenover de communisten, om dat ze bang zijn voor burgerlijk te vyordcn gehouden". Het verslag bevat deze woorden precies met nog de uitroep er achter van mr. Duys: „Het socialisme is echter te hei lig om het te laten bevuilen door dergelijke methodes". Dus het verwijt van burgerlijk heid vreest de heer Duys niet Dan zou de heer Duys niet gezegd heb ben: „De heer Sneevliet is een opruier, wat hij zelf erkent, en de regeering heeft dus het recht van preventieve hechtenis. Men kan hom tegen storting van tien mille vrij laten, doch behoeft dit niet te doen". Onwaar zegt mr. Duys nu. En hij vertel; thans als volgt geredeneerd te hebben: „Men kan over de preventieve gevangen houding van Sneevliet verschillend denken. Ik kan mij voorstellen, dat men ze onrecht vaardig, immoreel, ontactisch vindt. Men kan het een schandaal vinden. Maar in strij d met de „wet" is het niet Im mers, wanneer de justitie weet, dat zij hier met een geval van opruiing te doen heeft, dan heeft zij ook het recht preventieve hech tenis toe te passen. En dan kan men wel een zekerheidstelling aanbieden van f 10.000, of meer, maar nergens staat in de w e t, dat, wanneer men zekerheidsstelling aanbiedt, de justitie ook wettelijk verplicht is die zekerheidsstelling te aanvaarden. De justitie kan op zoo'n aanbod ingaan, maar be hoeft het niet te doen." Deze driekwart erkenning zegt voldoende. Nu wij toch terug moeten komen op deze merkwaardige rede, halen wij er nog een paar bloempjes uit, welke de sociaal-demo craten niet overal presenteeren. Of dit nu kwam, wijl een groot deel der vergadering burgerlijk was saamgesteld, om dit gelief koosd V o 1 k-woord te gebruiken, weten wij niet ,J)e sociaal-democraten zullen niet anders don den wettigen weg bewandelen. Wil men dat niet, stemt dan maar een ander", roept mr. Duys dapper uit. Wat zullen mr. In 't Veld en de overige marxisten hiervan zeg gen? „Als Noske een bloedhond was, zou spreker toch onder die om standigheden precies zoo zijn opgetreden". Zou Het Volk dit ver der durven vertellen? „Ook ontzenuwt spr. hetgeen in Italië is gebeurd; dat het daar met de s.d. zoo is ge gaan, is hun eigen schuld, omdat ze zoo dom zijn geweest -mee te doen aan een communistische putsch." Ai, en voor eenige weken drong de roode pers met kracht aan op het eenheidsfront met de communisten. Ook overigens was de heer Duys dien avond gul. Vrees voor het socialisme be hoefde er niet te zijn bij de hoorders. De komst ervan is noodzakelijk, maar het is slechts een hoofdstuk uit het groote boek der menschheid en het zal ook weer verdwijnen. Stel dit tegenover de perora tie, waarmede elke socialistische vergade ring tot een eïnd wordt gebracht! Wij zou den zoo zeggen, indien het socialistische tijd perk niot langer duurt dan dat der sociaal democratie in Duitschland, dan is het erg overdreven het voor te stellen als een soort hemel op aarde. Al met al willen wij maar zeggen, dat er van een rel in de burgerlijke pers geen sprake is. Mr. Duys is erg openhartig ge weest nu hij niet precies voor een groote- stadspubliek stond. En er is geen enkele reden voor Het Volk van burgerlijke persvervalschingen te spreken. Het Volk weet nu, waar het een nog breeder verslag kan vinden en in zijn hart zal het ons wel gelijk geven, dat dit geen kost is voor de magen zijner lezers. Die zijn al jaar en dag gewend geraakt aan eenzijdig samengesteld geestesvoedsel. HOE 'T MET DE PASCHEN WAS DE TREK NAAR BUITEN. Dagen van zon en wind waren het ditmaal de eerste en de tweede Paaschdag. 't Zag er zoo prachtig uit, een stralende blauwe lucht, het-zonlicht, en warmte achter de ruiten! Fn de open lucht viel het echter niet mee, tenminste voor hen, die de Paaschmaandag geheel en al in de vrije natuur hadden wil len doorbrengen. Voor picnicen bijvoorbeeld >or watersport deugde het nog lang niet. Daarvoor zat er nog te veel schraalheid en beweging in de lucht. Maar voor een tocht langs de bollenvelden was het weer wel ge schikt. Ze lagen daar weer, als alle jaren, in oude kleurenpracht. De rijke narcis- tapijten waren op zijn aller-weelderigst, daarbij viel voor de bloemenliefhebbers met hart en ziel te genieten. De tulpen waren nog niet zoo ver, heel wat tulpenland wacht te nog op zijn ontwaken. Maar waar de hyacinthen het reeds deden, daar was de nanblik wel het rijkst en heerlijkst, wat een 6chakeering van kleuren, en welk een zui- bloemengeur. Geen wonder dat de bloe menvelden weder het leeuwenaandeel van den Paaschmaandag hadden, en in het cen trum lagen der belangstelling. Ook Delft, de stad der vorstengraven en der Oranje-herinneringen, heeft echter volop extra-Paaschdrukte gehad, dit in verband met de aldaar georganiseerde Prins Willem herdenking, die een echt nationaal karakter heeft gedragen. Elders in ons blad kan men daarover uitvoerige bizonderheden lezen. De veel-gesmade en eveneens veel-geprezen Afsluitdijk langs de Zuiderzee bleek tijdens de feestdagen inderdaad een schakel, die do Noordelijke provinciën hechter aaneen- smeedt Onder de auto's, die Noord-Holland doorkruisten, ontmoette men er zeer vele, die uit Friesland en Groningen afkomstig bicken. De badplaatsen hadden weinig bezoek we gens de groote trek naar Delft en de bollen velden. Ook het vereenigingsleven heeft dezen Paaschmaandag weer zijn hoogtepunten ge had. Zoo hield de C J. M. V. een hoogtijdag in Delft, en vergaderde te Rotterdam dc Zuid-Hellandsche afdeelir.g van den Ned. Bond van J.V. op G. G., welke haar 40-jarig bestaan mocht herdenken. Ondanks al deze evenementen, die een sterke aanwas van het reizigersvervoer ten gevolge hadden, hebben de spoorwegen zich op uitstekende wijze van hun taak gekwe ten, al was dan ook, vooral in de late avond uren, eenige vertraging bij aankomst en ver trek der treinen niet te voorkomen, zulks in het bizonder door het inleggen van een groot aantal extra-treinen. Velen zullen op deze Paasch maandag van de voorjaars-natuur dan ook van harte heb ben genoten! De uittocht naar de Bloembollen- velden. Enorme drukte tus schen Lelden en Haarlem. L e i d e n, 18 April. De uittocht naar de bloemboilenvelden 1s gisteren overweldigend geweest. Den gehee- len lieven langen en schoonen dag ziin in lange files de auto's van allerlei kwali teit en maaksel, de autobussen met allerlei gezelschap gevuld, de fietsers en zelfs nog allerlei prae-historische vehikels, zooals met een paard bespannen voertuigen, langs de wegen geschoven om later op den dag be kranst en beslingerd den weg naar huis weer op te zoeken. Er was geen sprake van dat men op den weg van Leiden naar Haarlem vlug vooruit kon komen. De eindelooze file kroop lang zaam langs den weg en bij elk obstakel op den weg moest zij zelfs minuten lang stil taan. Vooral bij het Groene Kerkje en bij den overweg onder Sassenheim vertoefden de touristen soms langen tijd in de oefen school des gedulds om maar niet te spreken van den Leidschen overweg, die zijn bevoor rechte reputatie gisteren weer steviger heeft gegrondvest. De directie van de N.Z.H.T.M was althans zoo verstandig de trams naar Haarlem te doen vertrekken vanaf de re mise, het oude punt, vanwaar ook de koffie molen, alias Bello, alias de Stoof, zijn roem ruchte tochten begon. Wij misten de ouwe rammelende stoomtram toch wel. Hoe knus hobbelde hij op dagen als deze de velden in! Duizenden hebben thans van de nieuwe moderne electrische tram gebruik, gemaakt. Nieuw? modern? Och dat is betrekkelijk. Hoevele malen moest hij niet vaart vermin deren, hoevele malen niet stilstaan? We za gen een vliegtuig vrij en frank, onbelem merd in de blauwe lucht, met een souvereine minachting neerziend op het gekrioel daar beneden. Over enkele jaren zal menigeen ook voor de nieuwe moderne electrische tram zijn neus ophalen en de bloemboilenvelden gaan bezien vanuit de lucht. Een bijzonderheid van deze bloembollendag was het feit dat vele auto's en autobussen verkiezingsreclame meevoerden om zelfs de vrije natuur de menschen nog de ko mende groote stembusdag voor oogen te houden. De auto's en autobussen kwamen var. Noord en Zuid. Elke provincie van ons land was vele malen vertegenwoordigd en ook vele buitenlandsche wagens, vooral uit Bel gië, maar ook uit alle mogelijke andere lan den en landjes merkten we in de files op. de files die niet alleen op de hoofdwegen, maar ook op de zijwegen onafgebroken voortscho- ven. zoodat men dikwijls de wandelaars en de fietsers, hoewel de politie uitnemend voor hen zorgde, moest beklagen, omdat een zij blik naar de bloemenvelden en hun zeld zame schoonheid dikwijls tot de levensge vaarlijke experimenten behoorde. I Zoo is de Tweede Paaschdag onder een Als 't even kan Rookt „EDELMAN" diep blauwen hemel met een felle zon over de Bloembollenstreek heengeraasd in wolken van stof en benzinedampen, maar ook in een storm van jolijt en vroolijkheid. Degenen die 't laatst lachen namelijk vanavond als zij hun centen tellen zijn de neringdoenden. Zij hebben goede zaken gemaakt. We gunnen 't hen van harte. HET NED. INDISCH MANIFEST AAN DE NED. KIEZERS In den loop der vorige maand drukten wjj in extenso een Manifest af, op initiatief van een Ned. Indisch Comité gericht aan de kiezers van Nederland, waarbij op deze een ernstig beroep werd gedaan om een sterke en doelbe wuste regeering aan het roer te brengen. Naar wjj thans vernemen, hebben ruim 10.000 ingezetenen van Ned.-Indië adhaeeie met dit adres betuigd, en wordt het initiatief bovengenoemd Comité in Indië algemeen op zeer hoogen prijs gesteld. Het totale aantal handteekeningen zal t.z.t. door Aneta worden overgeseind. WINKELSLUITINGSWET In antwoord op een adres, dat het Alge meen bestuur van de Kon. Ned. Midden- standsbonds tot den minister richtte over een herziening van de winkelsluitingswet, heeft de minister o m. geantwoord, dat hij tenge volge van de politieke crisis aan zijn voor nemen inzake indiening van een wetsont werp tot wijziging der Winkelsluitingswet onverwacht geen uitvoering kan geven. Er blijft dus voorshands voor gevallen, dat de reeds nu te constateeren aanpassing onvol doende micht blijken, niet anders over dan de bekende afwijkingsmogelijkheid op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden, voegt de minister hieraan toe. Het officieel orgaan van den Kon. Nederl. Middenstandsbond is hierover niet te spre ken en wijst er op, dat sinds .Tuli 1932 bij de regeering op herziening is aangedrongen. Vergelijkt men de bereidwilligheid, waar mede de regeering tegemoet komt aan vele verstrekkende wenschen der agrarische be drijven, met de behandeling, welke den mid denstand ten deel valt, dan moet een opval lend verschil worden vastgesteld. KAMPENS NIEUWE BURGEMEESTER AFSCHEID VAN VORIGE STANDPLAATS De nieuw benoemde burgemeester van Kampen, Mr L. H. O k m a, heeft dezer dagen afscheid genomen van zijn vorige stand plaats, de gemeente Wonseradeel. In de ge meenteraadsvergadering, waarop dit plaats had, waren vele belangstellenden aanwezig, c.m. de gemeente-ambtenaren. Nadat de burgemeester een kort overzicht van zijn ambtelijke loopbaan te Wonsera- d-eel had gegeven, werd hij toegesproken door wethouder J. Weerstra, door den gemeente-seoretari6 J. H. Schurink, eD eenige andere afgevaardigden, die den scheidenden burgemeester voor zijn arbeid te Wonseradeel dank brachten. De pleohtigheid werd met gebed gesloten. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ DR. H. COLIJN OP VOORNE EN PUTTEN Ondanks het vroege aanvangsuur was de Geref. Kerk te Zuid land Donderdagmid dag reeds lang te voren gevuld met een geestdriftige schare, die van alle kanten was saamgestroomd om den grooten leider te hooren. De tijd werd gekort met het zingen van nationale liederen. Als Dr Colijn het kerkgebouw binnen treedt weerklinkt een spontaan applaus Binnengeleid door Ds v. Lummel en den heer Diepenhorst, van Strijen, beklimt Dr Colijn den kansel. De Voorzitter der Staten-Sectie Ridder kerk opent op gebruikelijke wijze de ver gadering en roept Dr Colijn namens alle A.R. van Voorne en Putten een hartelijk welkom toe. Spr. zegt Dr Colijn dank, dal hij ook deze streek met zijn komst heeft willen vereeren. Geen vruchtbare Jordaan- vlakte heeft hij betreden, daar liberalisme en socialisme nog steeds in groote meerder heid zijn. Maar hij verzoekt meer op kwali teit dan op kwantiteit te letten. Voorts sluit spr. zich aan bij de vele goede wenschen, die reeds voor den teider geuit zijn en geeft het woord en de verdere leiding aan Dr Colijn De vergadering zingt thans haar leider toe de zegenbede uit Psalm 134, welke bede door Dr Colijn wordt overgedrager aan het A.R. volk. Zijn rede aanvangende schetst spr. de ge weldige crisis, waarin landen en volkeren verkeeren, om dan breeder stil te staan bij eigen land en volk, niet nalatend wegen aan te wijzen om deze crisis door te komen Vervolgens wijst spr. op de geestelijke crisis die er heerscht en die zich straks in de grootte van het stembiljet illustreert. In plaats van eenheid, neemt juist de verdeeld heid onder ons volk hand over hand toe. Meer dan vijftig groepen wilier, zich doen gelden. Gevolr hiervan moet zijn, dat da machten van ontbinding en verwoesting straks hoogtij vieren. De A.R. Partij gaat daarvoor niet uit den weg, maar zal in Gods kracht pal staan voor de heilige beginselen, vervat in Gods Woord. Met klimmende belangstelling werd deze indrukwekkende rede aangehoord en toen Dr Colijn eindigde met de woorden van Ps. 118:7 (berijmd) ging er een ritseling door de aanwezigen. Men voelde zich één in geest met dezen staatsman van nationale en in ternationale beteekenis, die den Heere tot zijn hulp en sterkte heeft en van Hem alleen heil verwacht. Machtig was de zang en het orgelspel toen deze Psalm op verzoek van Dr Colijn gezongen werd. Biddend voor hem, dat God hem bij voort duur kracht en wijsheid moge schenken in deze moeilijke tijden, gaat ook dit A.R. smaldeel in het spoor van haar leider voor waarts, vertrouwende, dat de Heere onze God Zijn zegen zal gebieden, tot eer Zijns naams, tot welzijn van land en volk. DOODELIJK MOTORONGELUK. Te Amsterdam had op den hoek van de Linaeusstraat en Oosterpark een ernstig auto-ongeluk plaats. Een 48-jarige motor rijder, die uit de richting Mauritskade kwam, is in botsing gekomen met een auto die uit het Oosterpark kwam en in de rich ting Mauritskade zou gaan. Deze auto, ko mende van rechts, had dus de voorrang en de motorrijder had de auto moeten laten passeeren. Vermoedelijk heeft deze man, Tukker genaamd, niet tijdig kunnen rem men en is in volle vaart tegen de auto op gereden. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Toen de zie kenauto van den Geneesk. Dienst kwam om hem te vervoeren, was hij reeds overleden. De auto had eenige materieele schade. De heer de R. te Woubrugge wierp bij vergissing zijn loonzakje, inhoudende een bankbiljet van f 25, in de brandende kachel. De asch daarvan heeft hij opgezonden aan de Ned. Bank en ontving de verblijdende tijding dat het biljet door de Bank zal wor den vergoed. Te Amsterdam werden in de Muiderstraat eenige landstormers, die terugkwamen van de Willem de Zwijgerhuldiging, lastig ge vallen door een troep communisten. Deze laatsten werden door de politie verspreid, waarna de landstormers ongestoord hun weg konden vervolgen. Te Amsterdam trok een optocht van com munisten van het Oosterpark naar het Wa- terlooplein. Onderweg had een klein inci dent plaats toen de politie een doek verwij derde. dat verboden was om mee te voeren. Te Oudehorne (Fr.) is bij de woning van den opzichter R. bij de rijkswerkverschaf- fing 's avonds een menigte arbeiders sa mengeschoold om dezen te molesteeren. De ze opzichter is dezelfde, die een paar dagen geleden door enkele arbeiders is mishandeld. Hij heeft de hulp van de politie ingeroepen. De marechaussee en de rijkspolitie is te Oudehorne aangekomen om orde op zaken te stellen. Te Zuidbroek (Gr.) kregen een aantal arbeiders hooggaande ruzie met den uit voerder der aannemersfirma Boeren, den heer Westerbrugge, over overwerk. Waar de werkzaamheden grootendeels waren af- geloopen, wilde de uitvoerder den nacht doorwerken, om voor de Paasch dagen ge reed te zijn. Eenige arbeiders waren hier- van niet gediend. Dreigementen werden ge uit, waarna tenslotte een paar den heer Westerbrugge aangrepen, zijn kleeren van zijn lichaam scheurden en hem zelfs met een mes dreigden. De andere arbeiders ont zetten den heer W. en wisten de drukte makers te kalmeeren. VERDRONKEN. Te Amsterdam is uit het water van de Nieuwe Vlothaven opgehaald het lijk van een 20-jarig persoon. Uit het water van de Bilderdijkkade werd het lijk van een onbe kenden man opgehaald. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is uit het Dommerskanaal opgehaald het lijk van een zekeren Schutmaat AFGRIJSELIJK ONGELUK. Terwijl de 78-jarige H. Westerman te Ankum, gemeente Dalfsen, bezig was hout te zagen met een cirkelzaag en hij op zeker oogenblik over de zaag heen reikte, werd zijn arm door de zaag gegrepen, met het gevolg dat deze arm ter hoogte van de elle boog vrijwel werd afgezaagd. De ongeluk kige werd onmiddellijk overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Zwolle. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Voornaamste Nieuws* (blz. 2) Tegen de van spionnage en verraad be schuldigde Britten zijn te Moskou zwara straffen geëischt. Doll fuss te Weenen terug. (blz. 3) De Chr. Korfbalbond heeft gister de BondS dag te Rotterdam gehouden. (blz. 5) De Nationale Volkshulde te Delft. Dö herdenking, waaraan ongeveer 30.00Q personen deelnamen, mag in alle op/ zichten schitterend geslaagd heéten. j (blz. 9) Ds afdeeling Zuid-Holland van de NederL Bond van Jongelingsvereen. op Geref. grond slag heeft te Rotterdam zijn 40ste jaarvar» gadering gehouden. j Ter gelegenheid van zijn veertigjarig job!* leum heeft Ds. J. J. Knap te Groningen eeii jubileumrede gehouden, terwijl gister een druk bezochte receptie plaats had. (blz. 10) T Te Delft is de Provinciale Zuid-Hol land-» sche Bondsdag van de C.J.M.V. gehouden. De jaarvergadering van de Unie Eed School met den Bijbel is vandaag te Utrecht gehouden. j Wèg die Migraine! J? u verloren lijkt, geluid'den werken Ïiïft ZÏiïf, VOlgtnt IH»| rnn m FELLE BRAND IN EEN GARAGE. Maandagmiddag omstreeks 5 uur heeft een zware brand gewoed in de garage van de Seheveningsche Automobiel-Mij. aart den Kanaaalweg 78 te Sche-veningen. Dé brand is vermoedelijk ontstaan doordat ben zinedampen vlam hebben gevat, nadat in een naastgelegen vertrek de kachel uit was gegaan, aithans toen de bediende even naar boven was geweest om kolen te halen, stond de geheele garage reeds én vlammen gehuld. Het kantoorlokaal en de garage brandden' uit. Een drietal auto's werden eveneens een prooi der vlammen. Verder werd nog eenige brandschade aangericht aan de aangrenzen- .de vertrekken van de garage. De schade be draagt vele duizenden guldens. De brand weer heeft den brand bestreden met vijf stralen op twee motorspuiten. LAAG WATER. Het water in den ÏJssel bij Deventer ii thans zoo laag, dat een der doorvaarten van de Oude HaveD, welke toegang geeft tot het Overijsselsch Kanaal, geheel droog is komen te liggen. De ander? doorvaartope^ ning kan alleen nog gebruikt worden voor schepen, die niet diep geladen zijn. TRAGISCH. Een 26-jarige jongeman uit Veur, die ter verpleging opgenomen was in de St Antho niushoeve te Voorburg, heeft kans gezien de ziekenzaal te verlaten. In den tuin ge komen is hij vermoedelijk 'door de duister nis misleid in den Vliet geloopen, waaruit hij korten tijd daarna levenloos is opge haald. EEN AANHOUDING. Op verzoek van den burgemeester vatC Bodegraven is door de recherche te Den Haag aangehouden een 30-jarige directeur eener N.V., ais verdacht van verduistering en oplichting. Hij is op transport gesteld naar Bodegraven. ABONNEMENTSPRIJS NA DE VERLAGING: PER KWARTAAL f 2.35 PER WEEK 18 CENTS AANBRENGERS VAN NIEUWE ABONNÉS KUNNEN GE BRUIK MAKEN VAN HET INTEEKENBILJET IN DIT NUMMER. Zl| HEBBEN RECHT OP BOEKENPREMIES. DEZE WORDEN HALF Ito VERZONDEN. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1